Kwestie-Berlijn is het onderwerp van intensief overleg VERDACHT HONDJE OPGESLOTEN PRINSES BEATRIX NAAR AZIË Boze Italiaanse studenten betogen tegen FRANCO Politieke processen in Spanje wekken hun woede op Echte Bakkers- Speculaas B^UIeen finnbrod is fmnbrod Ko°p A toomonderzeeboot voor Frankrijk? Eventueel in ruil voor grote concessies van De Gaulle Tegenzet in pluimvee-oorlog Tilburgs bedrijf geeft eieren cadeau bij koop van vers braadlcuiken TOPONTMOETING MET KENNEDY Werkweek van drie dagen? Het weer Oktober houdt het droog AANBOD VAN KENNEDY Van Konijnenburg in Djakarta Kosmos 10 draait rond de aarde Verkiezingen op 15 mei 1963 DRGENiT morgen vrijdag! (FFER-/*N IJDAGV^ OFFER- i Het weer in Europa zo'n pak! „De Kroonduif99 onder- werp van gesprek DONDERDAG 18 OKTOBER 1962 86sfe JAARGANG No. 31261 WASHINGTON, 18 okt. (Rtr., UPI) Het lijkt thans vrijwel vast te staan dat premier Khroesjtsjev eind november naar de Verenigde Staten zal reizen om enkele bijeenkomsten van de Al gemene Vergadering van de Ver enigde Naties bij te wonen. De Russische leider wil van zijn ver blijf in Amerika gebruik maken om met president Kennedy over leg te plegen over een aantal in ternationale vraagstukken, waar onder in de eerste plaats de kwes- tie-Berlijn. Zoals gemeld heeft Kennedy vandaag een ontmoeting met Andrei Gromyko, de Russi sche minister van buitenlandse zaken. Het Engelse persbureau Reuter meldt uit doorgaans wel ingelichte kringen in Washington, dat Gromyko tijdens dit onder houd Kennedy op de hoogte zal stellen van het besluit van Khroesjtsjev. Van 15 tot 20 no vember wordt in Moskou een bij eenkomst gehouden van het Cen- trale Comité van de Russische communistische partij. Khroesjt sjev zou na afloop van deze bijeen komst naar de Verenigde Staten willen vertrekken. Een hartelijke omarming ten afscheid van haar moedervoor Prinses Beatrix even voor haar vertrek vanmorgen van het vliegveld,Soester- berg. De prinses maakt de reis naar Iran in de Friendship van de luchtmacht PH-PBF Gerben Sonderman. Behalve koningin Juliana hebben prins Bernhard en prinses Marijke de vertrekkende kroon prinses uitgeleide gedaan. „SPAGNA SI, FRANCO NO!" bij de koffie op de boterham bij de thee VERSER DUS LEKKERDER!! voor nog geen per week FALCON TWEEDJASSEN Nadering van een front Altijd kersvers brood in huis! 85 ct WASHINGTON, 18 okt. (UPI) Uit zeer gezaghebbende bron in de Amerikaanse hoofdstad is vernomen, dat de regering-Ken- nedy bereid is aan Frankrijk een atoomonderzeeboot (waarschijn lijk van het type Nautilus) te ver kopen. De verwezenlijking van dit plan wordt echter vertraagd door bedenkingen ertegen van de zijde van de Congres-commissie voor atoomenergie. Bij iedere jas een passende tas BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr, W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht vooi advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Khroesjtsjev reist naar AMERIKA Kennedy, van wie algemeen wordt aangenomen dat hij Khroesjtsjev gaar ne zal ontvangen, had gisteren reeds een ontmoeting met de Westduitse mi nister van buitenlandse zaken, Schro der. Op 7 november reist bondskan selier Adenauer naar Washington, eveneens om besprekingen te voeren met Kennedy. In Moskou sprak premier Khroesjtsjev dinsdag drie uur lang met Foy Kohier, de nieuwe Ameri kaanse ambassadeur in de Russische hoofdstad. Men mag dus wel zeggen dat het internationale overleg over Berlijn momenteel weer het volle pond krijgt. Dit overleg houdt nauw verband met een dreigende nieuwe spanning tussen Oost en West over de positie van de voormalige Duitse Rijkshoofd stad. Vooral in de Verenigde Staten hebben vooraanstaande regerings functionarissen (zoals de minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, de minister van defensie, McNamara, en de minister van justitie, Robert Kennedy) in de afgelopen weken er vele malen de aandacht op gevestigd, dat de wereld waarschijnlijk een langdurige nieuwe periode van „Ber- lunse spanning" tegemoet gaat. Eerst door minister McNamara, later ook door andere Amerikanen werd in dit verband duidelijk gesteld: ,,De Verenigde Staten zullen des noods nucleaire wapens gebruiken om hun rechten in West-Berljjn te verdedigen." De grote onzekerheid is nog altijd ot premier Khroesjtsjev er dit jaar in derdaad toe zal overgaan een sepa raat vredesverdrag met het Oost-Duits- land van Walter Ulbricht te tekenen. Hij heeft daar reeds vele malen mee gedreigd. Enkele malen stelde hij ook een termijn, maar dan kwam hij later op zijn woorden terug. In Washington meent men echter dat Khroesjtsjev nu inderdaad van plan is zijn dreigement ten uitvoer te leggen. De vraag, die daarbij voor het Westen rijst, is of Moskou in de bepalingen van dat vre desverdrag de controle op het verkeer tussen West-Eerlijn en West-Duitsland geheel in handen van de Oostduitsers zal leggen. Doet Khroesjtsjev dat in derdaad, dan ontstaat een zeer gevaar- lijke situatie. Het al dan niet blokkeren van West-Berljjn zou dan een Oost- duitse bevoegdheid worden. Zelfs als de zaak zich op deze ma nier ontwikkelt hoeft er nog mets te gebeuren, zolang de Oostduitsers het westelijke verkeer van en naar Berlijn niet hinderen. Zodra echter de Oost duitsers dit verkeer ook maar iets in de weg zouden leggen, is het Westen, krachtens zijn beloften, verplicht zich met wapengeweld een toegang naar Berlijn te verschaffen. De alleshcheer- sende vraag hierbij is: zal »e sovjet- Unie de Oostduitsers dan te hulp (so men? Doet zij dit, dan is een com plete oorlog praktisch niet meer te ver mijden. Tegen deze achtergrond hebben de Amerikanen in de afgelopen weken hun waarschuwingen uitgesproken. McNamara heeft nadrukkelijk gezegd: ,,Wij mogen niet het risico lopen dat in Moskou het misverstand ontstaat, dat wij niet bereid zijn voor onze rech ten te vechten." Thans ziet het er vol gens sommige waarnemers naar uit, dat Moskou toch weer niet van plan is de zaak op de spits te drijven. De nieuwe ophanden zijnde top-ontmoe- ting Khroesjtsjev-Kennedy biedt het Westen in ieder geval een uitstekende kans om te achterhalen wat de Rus sische leider precies van plan is. Teleurstellend voor Walter Ulbricht, de man die als geen ander is gebrand op een Russisch-Oostduits vredesver drag, is natuurlijk dat dit vredesver drag nog altijd niet is getekend. Ul bricht treedt deze week op als gast heer voor de Poolse communistische leider Gomoelka, die Oost-Duitsland bezoekt. Gomoelka zei gisteren in een redevoering in Leuna, dat de vrije toe gang tot West-Berlijn moet worden ge regeld in een internationaal akkoord van de grote mogendheden. In dit ak koord zal de territoriale soevereiniteit van Oost-Duitsland moeten worden ge garandeerd. Gomoelka zei echter niet en dit was zeer opvallend dat Oost-Duits land de controle over de toegangswe gen tot West-Berlijn moet krijgen. Ook dit is een aanwijzing dat de dreigende gevaren rond Berlijn ook ditmaal weer kunnen worden afgewend. Want vele waarnemers houden het ervoor dat Gomoelka door Khroesjtsjev zelf naar Oost-Berlijn is gestuurd. I'S' In de kelder van het politiebureau Overtoom in Amsterdam wordt in strenge afzondering vastgehouden het hondje van de heer J. L. uit de Nieuwe Brugsteeg, dat vermoedelijk aan hondsdolheid lijdt. Het dier werd reeds maandag bij dieren arts W. de Haan gebracht omdat het agressief was geworden. De dierenarts, die hondsdolheid vermoedde, slaagde er evenwel niet in de heer L. te overtuigen van de noodzaak het dier te laten opsluiten. Hij gaf de hond wel een kalmerende in jectie, maar toen deze was uitgewerkt, beet het dier zijn baas toch. Toen dit bekend werd hebben politiemannen de hond op last van de veterinair inspecteur voor Noordholland, dr. H. H. Scholten, bij de heer L. weggehaald. Toen een auto van de GGD later de heer L. kwam halen omdat die gevaccineerd moest worden, bleek hij_ verdwenen. Foto: Dr. Scholten, zeer voorzichtig omdat ook hij ernstige verdenkingen koestert, inspecteert het in het politiebureau opgesloten hondje. (Advertentie) ROME, 18 okt. (Reuter) De Ro meinse oproerpolitie heeft gisteravond een groot aantal studenten verspreid, die voor de Spaanse ambassade bij het Vaticaan, in het centrum van de stad, een betoging hielden. De studenten, die spreekkoren aanhieven als „Spagna si, Franco no!" en „moordenaars!", pro beerden op het plein voor de ambas. sade te gaan zitten, maar de politie greep met harde hand in. Enkele weer spannige studenten werden in gereed staande politiewagens gedragen. In september werd de Spaanse vice- consul in Milaan door een aantal jon gemannen ontvoerd, die op deze ma nier de aandacht wilden vestigen op de berechting van studenten om politieke redenen in Spanje. De vice-consul werd na drie dagen vrijgelaten. Kardinaal Montini, de aartsbisschop van Milaan, heeft onlangs een telegram aan gene raal Franco gezonden, waarin hi) om gratie voor een veroordeelde Spaanse student verzocht. Nadat zij door de politie uiteen waren gejaagd, hergroepeerden de studenten zich op de zogenoemde „Spaanse trap pen" bij het plein. Zij bleven daar anti- Franco-leuzen schreeuwen. Over de ge hele breedte van de trappen kwamen toen politiemannen naar boven om de studenten te verdrijven. Er werden nog enkele studenten, onder wie twee meis jes, gearresteerd. In verscheidene andere Italiaanse ste den zijn de afgelopen dagen soortgelij ke demonstraties gehouden. In Florence gebeurde dat zelfs onder leiding van de burgemeester. Gisteravond stormde een communis tisch lid van het Italiaanse parlement, Tonetti, met een bebloed gezicht de Ka mer van Afgevaardigden binnen. Hij schreeuwde dat hij door de politie was aangevallen toen hp het verspreiden van de betogers gadesloeg. Communistische (Advertentie) afgevaardigden dienden later bij de mi nister van binnenlandse zaken een schriftelijke vraag in, waarin zij op maatregelen aandringen tegen de poli tie „die een vreedzame betoging van studenten uiteenjoeg en een parlements lid verwondde". Indonesië West-Ja va wordt momen teel geteisterd door een epidemie van pokken. In Bandoeng zijn reeds zeven mensen aan deze ziekte gestorven. Drie honderd anderen zijn erdoor besmet. (Advertentie) 59 cm; een volmaakt 59 cm televisie beeld! Zelfs de breedste filmonderschriften komen er helemaal op. Een garantie van 24 maanden op ontvan ger èn beeldbuis! Materi alen en arbeidsloon voor de 24-uur service-dienst, die al tijd voor U klaar staat, wor den niet berekend. Besluit nu: zonder aanbetaling met antenne en installatie, een volmaakt t.v.-toestel voor nog géén f 10.- per week. Alléén bij: TELE- RAMA Nieuwe Groenmarkt 2 - tel. 15220 Gen. Cronjéstraat 18 - tel. 57900 DELDEN, 18 okt. De machinefa briek Rottink alhier heeft bij het minis terie een verzoek ingediend om een werkweek van drie dagen in te voe ren. Dit is het gevolg van de terugslag in de scheepsbouw. Rottink maakt voor namelijk zuigerveren. Bij de kopergie terij Gruyters en Zweerink te Hengelo is voor een deel van het personeel een verkorte werktijd aangevraagd. (Advertentie) BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAf (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met later kans op wat regen, matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. Dezelfde temperaturen ais vandaag of iets lagere. VRIJDAG: Zon: 7.10-17.39. Maan: 22.23-13.54. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 18 okt. Nog handhaaft zich boven geheel West-Europa een ho- ge-drukgebied. In Brabant en Lim burg kwam in de voormiddag een zeer dichte mist voor. Elders afwisselend bewolkt met opklaringen. De regenkan sen blijven tegen het einde van de week nog klein. Een nieuw hoge-drukgebied ten wes ten van Ierland vertoont ook neiging naar West-Europa op te rukken. De Congres-commissie is gekant tegen het uitleveren van nucleaire ge heimen aan welk land dan ook, uitge zonderd Engeland. De Verenigde Sta- ten hebben met Engeland een speciale overeenkomst gesloten, op grond waar van Amerikaanse atoomgeheimen re gelmatig aan Engeland worden door gegeven. Het Congres heeft de regering destijds daartoe gemachtigd. De Amerikaanse regering, aldus 'de zeer gezaghebbende zegsman in Was hington, zal makkelijker in staat zijn de bezwaren van de Congres-commis sie voor atoomenergie te overwinnen, als Frankrijk zich bereid verklaart zijn atoomstrijdmacht („Force de Frappe") uiteindelijk samen te voegen met die van andere Europese landen, hetzij in NAVO-verband, hetzij in het kader van de EEG, aangenomen dat Engeland hiervan lid wordt. Hier komt dus zeer duidelijk de aap uit de mouw. De Amerikaanse regering, die sterk gekant is tegen de vorming van atoomstrijdkrachten op nationaal niveau in West-Europa, streeft er reeds lang naar de Fran sen te bewegen hun „Force de Frappe", die in opbouw is, in een gezamenlijke Westeuropese kern macht onder te brengen. Generaal De Gaulle, die zweert bij de nationale glorie van Frankrijk, wil daarvan echter niets weten. De Fransen hebben zich er reeds dikwijls over beklaagd dat zij geen nucleaire geheimen van de Verenigde Staten kunnen loskrijgen, terwijl Enge land al deze geheimen op een presen teerblaadje thuis krijgt. Deze gang van zaken is een van de belangrijkste oor zaken van wrijving tussen de regering- Kennedy en generaal De Gaulle. Thans probeert Kennedy kennelijk De Gaulle tot een soort ruilhandel te bewegen. De Amerikaanse regering schijnt zich dus wel te hebben neergelegd bij de gedachte dat Frankrijk een kern- strijdmacht krijgt, maar gegeven dit uitgangspunt, acht men het in Was hington het beste ais Frankrijk en Engeland hun kernstrijdmachten metter tijd samenvoegen om zodoende de basis te leggen voor een gezamenilijke defen sieve kernstrijdmacht in West-Europa. Enkele hooggeplaatste Amerikaanse autoriteiten waren reeds lang voor standers van de koers, die thans door president Kennedy wordt ingeslagen, aldus de hierboven aangehaalde zegs man. DJAKARTA, 18 okt. De onder-di recteur van de KLM, de heer E. van Konijnenburg is gisteravond hier aan gekomen. Hij werd op het vliegveld ont- vengen door vertegenwoordigers van de Indonesische „Garuda". De heer Van Ko nijnenburg wilde geen vragen van jour nalisten beantwoorden. Eerder op de dag had minister Soe- bandrio meegedeeld, dat met de di recteur van de KLM zou worden gesproken over de positie van of de overdrtch aan de „Garuda" van de lucht vaartonderneming „De Kroonduif" op Nieuw-Guinea. Station Den Helder Ypenburg Vlissmgen Geide De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Stockholm üslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfort München Zürioh CJenéve Locarno Wenen Innsbruck Rome Madrid Mallorca max. mm. Weer temp. temp gisteren onbewolkt 16 zwaar bew. 17 mist mist mist mist mist mist geh. bew. geh. bew. 15 16 16 16 17 15 10 8 zwaar bew. 14 mist geh. bew. mist mist mist onbew. geh. bew. mist half bew. mist onbew. geh. bew. onbew. mist lioht bew. geh. bew. geh. bew. 18 16 15 13 15 22 13 15 13 15 12 17 14 14 23 21 21 13 10 10 10 7 8 5 4 3 5 11 5 10 4 5 4 12 11 1 -1 1 1 10 1 -1 11 15 15 neersl af gel. 24 uur 0 0 0 0 0 0 0 0 0,5 1 0.1 0 0,1 0 0 0 0 0,1 0 0 0 0 1 0 0 0 3 18 (Van onze correspondent.) TILBURG, 18 okt. Als reactie op de drastische prijsverlaging van diep- vries-braadkuikens heeft een handelaar alhier besloten voortaan bü de aankoop van een kilo vers braadkuiken vijf gro te eieren van vijftien cent per stuk ca deau te doen. Zoals bekend verlaagde een Boxmeers slachtbedrijf als eerste de prijs voor een „nat" kuiken 2,95 per kilo. Een vers haantje kost nog steeds 3,60 per kilo, maar als men er 75 cent aan eieren bij cadeau krjjgt komt het verse beestje toch nog een dubbeltje goedkoper uit dan zijn diepvries-concurrent. Met zijn opmerkelijke aanbieding heeft de Tilburgse handelaar een nieuwe zet gedaan in de reeds enige tijd aan de gang zijnde „pluimvee-oorlog". Zoals bekend is deze ontstaan na het weg vallen van de Nederlandse exportsubsi die bij het inwerking treden van de E. E. G.-bepalingen per 1 juli. West- Duitsland was de grootste afnemer van de Nederlandse exportslachterijen, maar thans verkiezen de Duitsers de Ame rikaanse diepvrieskuikens, die aanzien lijk goedkoper zijn. De V.S. bezitten MOSKOU, 18 okt. (UPI) - Rusland heeft gisteren de tiende van een serie onbemande kunstmanen gelanceerd, waarmee men de ruimte bestudeert. De nieuwe satelliet is de Kosmos 10. Tass maakte bekend, dat de instrumenten prima werken. De kunstmaan draait in 90.2 minuten rond de aarde, op afstan den die variëren van 190 tot 375 kilome ter van de aarde. Kosmos 9 werd vorige maand gelan ceerd en beschreef iedere 90 minuten een baan om de aarde, op afstanden va riërend van 280 tot 350 kilometer van de aarde. een groot overschot aan pluimvee, daar om verleent de regering een uitvoerpre- mie van vijftig dollarcent op elk küo, hetgeen het de exporteurs gemakkelijk maakt de Westduitse markt binnen te dringen. De Nederlandse exportbedrij ven zpn hiervan de dupe. Hun diepvries huizen zitten vol en omdat de braad- kuikens niet onbeperkt houdbaar zijn zij worden nat ingevroren trachten zij een grotere afzet op de Nederlandse markt te verkrijgen. Vandaar de prijs verlaging tot 2,95 per kilo, vandaar ook de tegenzet van de Tilburgse han delaar in verse kuikens in de vorm van eieren cadeau. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 17 okt. De verkie* zingen voor de Tweede Kamer zullen in i? "Iet maar op 15 mei worden gehouden. De regering voorkomt daar mede, dat de dag na de verkiezingen een feestdag zal zijn (Hemelvaartsdag), «e verkiezingsuitslag kan dus de dag na de verkiezingen in de dagbladen vermeld worden. Een wetsontwerp tot wijziging van de grondwet, dat ook met deze verkie zingen verband houdt (verlaging kies gerechtigde leeftijd tot 21 jaar) zal bin nen een week bij de Staten-Generaal worden ingediend. (Advertentie) elegante tassen en byoux GR. HOUTSTR .18^ TEL 2Q4I5 - HAARLE M „De Speciaalzaak voor AL UW LEDERWAREN"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1