Nematodelarve speelt verstoppertje het lichaam van een zilvermeeuw Verwekker van haringziekte stelt bioloog voor raadsel in Hf If Haringaanvoer wel gestegen maar ver onder niveau 1961 Si m VELSEN KOOPT PAND IN SANTPOORT Weer ONTKENNING in doodslagzaak-Purmer GIEBELS DIJKSTRA KOSTUUMS KOSTUUMS PETRI-INTERIEUR I. KAN juwelier-horloger KOSTUUMS u HET VERSCHIL KOSTUUMS De wondere wereld van Cilli Wang Platvis in ruime mate gevangen Ter leniging van zalennood Det som Kan kan, kan bare Kan Voor vijfde maal voor rechtbank Opnieuw zes jaar geeist ■PW VRIJDAG 19 OKTOBER 1962 PAGINA 2 •v-ersclb. illen.de lampen NOG MAAR 5 PROEFDIEREN OVER Johan Nestroy herdacht „Oosterduin" wordt bouwrijp gemaakt GroRtditramsacties in de gemeenteraad B. en W. antwoorden op vragen over het vlootbezoek Voorzieningen in het stadhuis I Ook advies thuis. (WAT KAN KAN KAN KAN ALLEEN) Noors Rond- en platvis DROGISTERIJ „DE PIL" Zeestraat 69 BEVERWIJK Telefoon 3 5 5 1 HvanderVLERK&Z" Werkclassificatie Gemeente voert rege ling per 1 januari in EHBO-demionstratiies in Heemstede VROUWENGILDE OVER VEEN Provinciale subsidies Noor d - H oil and Welk gereedschap gebruikt u!ï Kampioenschap biljart vierde klasse Sluitingsrit van „De Kampioen" SPORTAGENDA Trio Pasquier speelt met N.Ph.O. Triple- concert van Beethoven Aanwinsten leeszaal Heemstede Als de Hollandse Nieuwe wordt aan- voerd aan het begin van het seizoen, juicht men op de wal om de komst van dit zeebanket. De nematodelarve, die in de haring wordt aangetroffen, speelt echter verstoppertje, zodat er voor bio loog dr. R. Boddeke, die de kringloop ervan probeert vast te stellen, nog geen reden tot juichen is. Maar hij blijft vol houden, totdat ook hij verheugd de ar men in de lucht kan steken. (Advertentie) IJMUIDEN, 16 okt. In het centraal visserijlaboratorium te IJmuiden staat de bioloog dr. R. Boddeke voor een raadsel. Nu is dat bij wetenschaps mensen niet ongewoon, want tenslotte is het juist hun taak om allerlei raadsels op te lossen. Maar de nematodelarve, die wordt aangezien als de verwekker van de zogenaamde haringziekte een darmaandoening, die zich in enige, gelukkig sporadische gevallen heeft voorgedaan na het eten van groene haring blykt een beetje kiekeboe te spelen met dr. Boddeke. Hy is namelijk een maand of wat geleden begonnen aan een serie proef nemingen om de levensloop van deze larve, die men tot nu toe alleen maar in het larve-stadium kent, te achterhalen. Deze larve immers, die er uitziet als een doorzichtig draadje van een tot twee centimeter lengte, moet toch ergens volwassen worden en zich vermenigvuldigen. Het vermoeden is daarbij gerezen, dat dit ontwikkelingsproces zich zou afspelen in vis-etende vogels, b.v. zilvermeeuwen. Daarom is dr. Boddeke deze zomer begonnen met een aantal eieren van zilvermeeuwen te verzamelen. Hij heeft ze meegenomen naar de zolder van het visserijlaboratorium in IJmuiden en daar heeft een broedmachine de taak van de broedende moeder-meeuw over genomen. Met dit verschil, dat uit de eieren parasiet-vrije jonge dieren kwa men, die ook nadien niet werden be smet. Want alle voedsel, dat zij kre gen toegediend, was zorgvuldig vrijge houden van de nematode-larve. En zo vloog alras op de zolder van het labora torium een aantal parasietvrije zilver meeuwen rond. Een van deze jonge meeuwen kreeg onlangs een hoeveelheid voedsel, waar in zich vijftig nematode-larven bevon den. Twee uur na het nuttigen van deze maaltijd werd de vogel gedood en daarna begon in het lichaam van dit dier de speurtocht naar de nematode- larven of wat daarvan geworden zou zijn. Inplaats van het antwoord op de vraag of de larve in de meeuw het sta dium der volwassenheid had bereikt, werd het raadsel echter alleen maar groter. Van de vijftig larfjes, die de meeuw had opgegeten, bleek namelijk onge veer de helft volkomen spoorloos te zijn. Men heeft ze nergens in het In wendige van de vogel kunnen terug vinden. Maar ook niet in de uitwerp selen, die zorgvuldig waren opgevan gen. Dit is des te merkwaardiger, om dat de andere larfjes werden terugge vonden in de darm van de meeuw. Een deel ervan was nog springlevend, een ander deel dood, maar nog gaaf. Een tweede proef maakte het raad sel alleen nog maar groter. Weer kreeg een parasietvrije meeuw een vijftigtal larfjes in zijn eten toege- Toonzalen voor iedereen! lampenfabriek 's Zaterdags geopend Spaarne 65, (t/o de Ged. Oude Gracht) Haarlem, Tel. 02500-14850, 14560 HAARLEM, 19 okt. De wondere wereld van Cilli Wang, gisteravond pa rodistisch gedanst in de Haarlemse schouwburg, is een wereld uit een voor bije tijd. Het is een achterhaalde we reld. En Cilli Wang is een kunstenares die achterhaald is door meer eigentijd se kunstenaars van dans en mime. Dat klinkt wreed, maar het bedoelt het niet te zijn. De toeschouwer van vandaag, gewend aan een andere hartslag, aan een wezenlijker benadering der dingen, is dankbaar nog eens een blik in die schone wereld van gisteren te kunnen werpen. Hij Ir dankbaar nog eenmaal die rust en die levensvreugde te mo gen meemaken. Maar hij is waarschijn lijk te ongedurig om daar een hele avond voor uit te trekken. Cilli Wang had ditmaal in haar pro gramma een mlniatuur-Nestroy-herden- king opgenomen. Zij zong en speelde een drietal Komödienlieder, zangnum mertjes op actuele gegevens die de hon derd jaar geleden gestorven Weense volks-toneelschrijver, Johann Nestroy, gemaakt had ter opluistering van zijn stukken. Bijzonder boeiend van voor dracht en oprecht Wienerisch van sfeer was „Nestroy Walzer", al moet direct toegegeven worden dat „Heurigen- abend" er allerminst voor onder deed. „Der Willibald", de kritiek van een schooljongen op het onderwijssysteem van zÖn dagen, trok ons minder, mo gelijk omdat wij niet bedreven zijn in het Wiener Platt. Knappe parodieën kreeg men in het resterende deel van het programma te zien. Daarvan noem ik vooral „Het Wereldtoernooi", een soort dubbel- Chaplinvertoning: de personificaties van oost en west, equilibrerend met een we reldbol. Het tonen van dubbelfiguren bleek trouwens een van Cilli Wangs sterke kanten: ook In Pas de Deux en het Mondaine Danspaar gaf ze er ver rassende staaltjes van te zien. Een va riatie daarop was „Het Begin", het ge vaarlijke krtjgertje-spelen van Adam en Eva. „De Gastdirigent" was een goed uitgewerkte parodie en „De Salon Gi raffe" een geestige persiflage op de modieuze vrouw. Het heeft geen zin al le nummers van dit programma op te noemen. Zij waren zoals men die van Cilli Wang gewend is: verzorgd, afge werkt en geestig. v. d. V. HAARLEM, 19 okt. Nu het ernaar uitziet, dat de gronden tussen Helmlaan en Oosterduinweg en beoosten de Helm laan spoedig bebouwd zullen worden, stellen B. en W. de raad voor in di' gedeelte van de gemeente de riolering, bestrating en beplanting ter hand te ne men. De kosten van het hele project bedragen 220.000,De raad wordt gevraagd dit bedrag ter beschikking te willen stellen. diend, maar nu werd het dier reeds na anderhalf uur gedood. En bij het zoeken in de meeuw naar wat er van de larfjes geworden was. kwam men opnieuw tot dezelfde verhouding, n.l. ongeveer de helft volkomen spoorloos. Het enige verschil was, dat van de andere helft een groter aantal larfjes dan bij de eerste proef nog springle vend was. Is de zilvermeeuw dus geen eindgast- heer voor de nematodelarve? Worden de larfjes in het ingewand van de meeuw volkomen verteerd? Het is nog veel te vroeg voor deze conclusie. Veel eer zou men kunnen zeggen dat de ontwikkeling van de proefnemingen dr. Boddeke dermate intrigeert, dat hij nu ook per se het antwoord wil weten, maar de tijd dringt. Hij heeft nog slechts vijf parasietvrije meeuwen over. Bij volgende proeven zal de tijd tussen besmetting en doden steeds verder in gekort worden. En anders zullen er weer nieuwe proefvogels moeten ko men. Als de nematodelarve verstopper tje speelt is dit voor dr. Boddeke al leen maar een aanleiding te meer om te proberen deze parasiet op de een of andere manier toch te slim af te zijn. (Advertentie) (waarover mèn spreekt) Zijlstraat 71 Haarlem HAARLEM, 19 okt. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor voor 18.500,— aan te kopen de percelen Lange Molenstraat 40A en 40B, in ver band met de voorgenomen verdere sa nering van de Sationsbuurt. Voorts wil len B. en W. voor 340,een stuk grond van 27m2 voor het perceel Rijks straatweg 200 aankopen ter verbreding van de weg. t Voor 26 per m2 willen B. en W. 1660 m2 gronds op hoek van de Vondelweg en de Geusevesperstraat verkopen aan het automobielbedrijf Koks en De Jong n.v., dat er een garagebedrijf met twee bovenwoningen op wil bouwen. 41 m2 gronds aan de Van Hogen dorpstraat in het uitbreidingsplan „Eindenhout" wil len B. en W. voor 35, per m2 ver kopen aan de firma H. W. Sebregts en Zoon te Bloemendaal. De grond is nodig voor garagebouw bij woningen die de fir ma er bouwt. Tenslotte stellen B. en W. voor om 1160 m2 gronds aan de J.L. Tademaweg in de Waarderpolder te ver kopen aan de firma Gebrs. Van Baaren te Haarlem, die de grond 1 in erf pacht heeft. De verkoopsom zou 25 per m2 moeten bedragen. De firma wil er een werkplaats met kantoor en schaftlokaal op bouwen. (Advertentie) (waarover mèn spreekt) Zijlstraat 71 Haarlem HAARLEM, 19 okt. In antwoord op vragen van het raadslid H. Boven kerk (PSP) over het recente vlootbe zoek aan Haarlem, delen B. en XV. me de dat de kosten van dit bezoek bestre den worden uit de post „representatie" van de gemeentebegroting. Een over zicht van de kosten voor de gemeente, zullen voor de raad ter inzage worden gelegd. B. en W. delen in hun antwoord me de, dat zij de Koninklijke Marine een belangrijk orgaan van de staat achten, dat door de rijkswetgever noodzakelijk wordt geacht en in stand wordt gehou den, en dat bestaat uit mannen uit alle streken van ons land en uit alle lagen van onze bevolking. „Indien bij gelegen heid van een bezoek van een aantal mijnenvegers aan Haarlem de marine leiding daaraan een officieel karakter wil geven, achten wij ons verplicht om hieraan onze volle medewerking te ge ven," aldus B. en W. HAARLEM, 19 okt. In het Haar lemse stadhuis moeten enige technische voorzieningen getroffen worden, waar voor B. en W. de raad om een crediet van 9000,vragen. De gasverwar- mingsinstallatie in de Gravenzaal moet worden vernieuwd. Voorts moeten in verschillende vertrekken electrisohe boi lers voor warmwatervoorziening wor den geplaatst. IJMUIDEN, 19 okt. Het produkt- schap voor vis en visprodukten consta teert, dat hoewel de aanvoeren van zo wel gezouten als verse haring een stij ging vertoonden, deze in de maand augustus toch aanzienlijk beneden het niveau zijn gebleven van de overeen komstige maand van 1961. Platvis, in het bijzonder schol, was in ruime hoe veelheden aan de markt. Het aanbod van rondvis viel echter tegen. De gezouten haringvisserij vertoonde in het algemeen hetzelfde beeld als in juli. Hoewel de vangstresultaten van de treilers wel beter waren dan van de drijfnetvaartuigen, bleven zij voor bei de groepen toch teleurstellend. Het aan tal vaartuigen, dat gezouten treilharing aanvoerde, bedroeg in augustus 123 stuks, terwijl 49 loggers de haringdrijf- netvisserij uitoefenden. De hoeveelheden gezouten haring, die in het seizoen 1962-1963 tot dusver wer den aangevoerd, zijn aanzienlijk gerin ger dan in het voorgaande jaar. Per (Advertentie) Exclusieve dessins Aparte kleuren Kleur- en wasechi Vakkundig naaien en plaatsen bij U ZIJLWEG 36—38 - HAARLEM Telefoon 18014 VELSEN, 18 okt. Behalve het diep ingrijpende punt van de woning bouw en de leniging van de woning nood leverde de agenda voor de ge meenteraadsvergadering als belang rijkste punt nog op de aankoop van het pand Hoofdstraat 117 te Santpoort. Doel hiervan is, al Is het tijdelijk, verlichting te brengen in de zalennood, waarmee Santpoort te kampen heeft. Wethouder H. de Boer vond hiervoor des te meer aanleiding, omdat dit ge- meentedeel het minst met petitiën werkt, niet klaagt, maar tot nu toe het slechtst bedeeld Is. De aankoop van het pand leverde op zichzelf niet zoveel moeilijkheden (Advertentie) B ARTEL J OR1SSTR AAT 2 HAARLEM TELEFOON 13004 ARNHEM, 18 okt. In de nacht van 7 op 8 augustus 1951 werd de 79-jarige boer P. Laan in zijn woning aan de Oosterweg te Purmer, gemeente Mon nikendam. met een koevoet "<o zwaar mishandeld, dat de man er twee dage.: later aan stierf. Zijn twee bejaarde zus ters, Neeltje en Suzanna, met wie hij samenwoonde, werden eveneens ernstig mishandeld. Weliswaar kwamen ze er van bovenop, maar korte tijd later stierven ook zij. Niemand wist wie dit alles op zijn geweten had en dat voor een buit van niet meer dan drie tien tjes. Pas negen jaar later werden de vermoedelijke daders in de kraag ge grepen; de 40-jarige tuinder G. T. en zijn broer de 42-jarige constructiearbei der F. T. beiden uit Velsen. De gebroe ders stonden 17 januari 1961 voor de Amsterdamse rechter, verdacht van diefstal door inbraak en geweldpleging met de dood tot gevolg; in ieder geval de dood van P. Laan. Beiden kregen zes jaar gevangenis straf onvoorwaardelijk met aftrek. F.T. legde zich bij het vonnis neer, maar G. ging in hoger beroep. Dat kwam hem echter duur te staan, want het Ge rechtshof te Amsterdam legde er nog twee jaar op en veroordeelde hem 6 april 1961 tot acht jaar gevangenisstraf onvoorwaardelijk. De veroordeelde liet het daar niet bij zitten. Hij ging van het arrest van het Amsterdams Ge rechtshof in cassatie bij de Hoge Raad. Hu' had in zover succes dat de Hoge Raad het arrest van het Amsterdamse Hof vernietigde en bij arrest van 25 juli 1961 de zaak verwees naar het Haagse Gerechtshot. De twee jaren gin gen er toen weer af en het vonnis luidae dus zes jaar onvoorwaardelijk. G. weigerde hardnekkig zich bij die uit spraak neer te leggen. Opnieuw kwam de zaal bij de Hoge Raad en weer werd het arrest, ditmaal van het Haagse Hof, vernietigd, en 6 maart 1962 verwezen ditmaal naar het Gerechtshof te Arn hem. Vanmorgen stond hij in Arnhem In deze zaak dus voor de vijfde maal le- echt. Het Hof, gepresideerd door mr G. W. baron Mollerus, had negen ge tuigen gedagvaard; vier belastende, vij' ontlastende. Op de vraag van de pr side op grond waarvan verdachte eigenlijk bezwaar maakte tegen het von nis, antwoordde deze, dat hij niet schul dig was aan de hem ten laste gelegde geweldpleging. Twee uren lang trachtte de president aan de hand van processen- verbaal en eerder afgelegde verklarin- fen de verdachte ervan te doordringer.. at hij niet de waarheid sprak. De hele affaire wordt opnieuw uit de doeken gedaan*, hoe verdachte zijn broer Frans, die in de steun liep, met moeite overhaalde tot de diefstal van het vele geld, dat hem ai jaren obsedeerde; hoe zij tenslotte in de nacht door het uitsnijden van een ruit de kamer binnendrongen, waar twee oude mannen en twee oude vrouwen in bedsteden sliepen; hoe zij links en rechts met een koevoet en een stoel om zich heensloegen in het licht van een zaklantaarn tot de oude mensen, zwaar mishandeld, niet meer tot ver zet in staat waren. En hoe ze tenslotte in de prönkkamer een brandkast om keerden, maar slechts met een porte- monnaie met ongeveer dertig gul den vergeefs naar huis terugfietsten. Verdachte ontkende alles en herriep wat hij vroeger had verklaard. Hij zei zelfs niet te hebben geweten waar de slaapkamer van de oude mensen was, hoewel hij herhaaldelijk in de kamer met de bedsteden was geweest en vijf maanden geleden erkend had te hebben gezien dat het geld in de linnenkast werd bewaard. „Als u zo doorgaat, moeten w|j u op een andere manier aanpakken", dreig de de president, maar het maakte geen indruk op de bleke cynische verdachte. In een naïve logica gooide hij de schuld op zijn broer Frans. „Er is duidelijk geweld gepleegd. Ik heb het niet ge daan en daarom moet Frans het gedaan (Advertentie) (waarover mèn spreekt) Zijlstraat 71 Haarlem hebben", zo luidde zijn redenering Daar stelde de president tegenover dat de vrouw in de bedstee met een stoel mishandeld is terwijl Frans de koevoet en de zaklantaarn hanteerde. Verdachte begreep daar niets /an. „Meneer de president. Nu zal ik in een bedstee lig gen en u mishandelt mi) met een stoel. Da; moet u eens proberen. Het kan eenvoudig niet". De getuige Burger (38) verlader te Heemskerk, zwager van Frans T., wierp een ander licht op de verdach te, zijn vroegere vriend. Hij had in 1947 wegens zwart slachten gevangen gezeten. Toen hij met gratie vrij kwam, had hij Gerard, die door hem buiten schot was gehouden om het beloofde zwijggeld gevraagd. Inplaats van dat te geven stelde Gerard voor twintigduizend gulden uit de linnen kast van boer Laan te gaan stelen. Bij die gelegenheid had verdachte te gen getuige gezegd: „Als er iemand komt, slaan we hem de hersens in". En toen gebeurde er iets merkwaar digs. Met instemming van verdachte zag de raadsman, mr. A. H. Trijbits, a van het horen van de ontlastende getuigen; twee hunner waren trou wens niet verschenen, twee anderen konden onverrichterzake huiswaarts keren. De belastende getuige P. v.d. H. staat sedert begin 1962 als spoorloos in het politieregister. De president las een ver klaring van hem voor waarin v.d. H. zegt dat Gerard T. bij verschillende po- ginger tot diefstal telkens geweld heeft willen gebruiken. De procureur-generaal, mr A. W. Hol- stün, begon zijn requisitoir met zijn verwondering uit te spreken over ver- dachtes bereidheid af te zien van het horen der ontlastende getuigen. „Het gevolg is dat wij niet verder komen", zo zei hij. „Verdachte poogt zich van kamer geweest, en moet aan de ge weldpleging hebben deelgenomen. Hij heeft jaren naar het geld van boer Laan toegeleefd en het is volslagen onaan vaardbaar aan te nemen dat hij Frans zonder meer heeft overgehaald tot me deplichtigheid zonder hem op het punt va., geweldpleging grondig te instrue ren Aangezien het misdrijf in vereni- gir gebeurd is, is hij trouwens mede aansprakelijk." De procureur-generaal requireerde dan ook dezelfde straf als de Amster damse rechter had opgelegd, namelijk zes jaar gevangenisstraf met aftrek van hechtenis. De raadsman, mr. A. H. Trijbits, grondde zijn spits betoog op de vragen of geweldpleging door verdachte bewe zen is en zo met, of het dan vereist is dat zijn opzet op geweld gericht was en of in dat geval de opzet bewezen v/as Hij meende dat er slechts van be dreiging kan worden gesproken en con cludeerde daarom tot vryspraak op het punt van geweldpleging. Daarenboven vroeg hij clementie nu verdachte zich sedert 1951 behoorlijk heeft gedragen. Het gerechtshof zal 1 november arrest wijzen. op. De bezwaren richtten zich meer tegen het feit, dat nog niet vaststaat, wat men precies met dit gebouw gaat doen en wat de verbouwingskosten en exploitatielasten zullen worden. Komt hierin straks de samenwerkingsdepen- dance van gemeentelijke en r.-k. open bare leeszaal en bibliotheek, die op 3 november van start gaat in Spaam- berg? Of zullen hierin diverse vereni gingen huisvesting vinden, die voor hun werkvergaderingen niet naar caté's of restaurants willen? Het moet nog bestudeerd worden en voor de heer N. v. d. Kolk (WD) was dit aanleiding om als enige tegen de aan koop te stemmen. Wethouder R. Verbeek zei te hopen, dat de dependance van leeszaal en bibliotheek over een jaar of vier in Santpoort een behoorlijk eigen gebouw zal bezitten. En wethouder H. de Boer voegde hier aan toe, dat waar de tijde lijke vestiging van de dependance ook zal zijn, als daarvoor een gebouw ge heel ter beschikking moet worden ge steld, komt men in aanmerking voor ijks- en provinciaal subsidie. En of in Spaamberg, of in dit aan te kopen pand, zal dan de ruimte voor andere verenigingen gevonden moeten worden. Over de bestemming zal men ook graag spreken met de contactcommis sie Santpoort, die sedert enige tijd actief is, en met de Velser Gemeen schap. Er kwamen van de collegetafel zo veel aanvullende bijzonderheden, dat de heer J. Nuyens verklaarde zeer te vreden te zijn met dit „mondelinge gemeenteblad", al had h(j het liever eerder op schrift gezien, omdat men toch tevoren tracht een standpunt te bepalen. De heer Andriesma (KVP) opperde de suggestie om de grote tuin te benutten voor uitbouw van het pand, maar de wethouders Verbeek en De Boer waarschuwden ervoor de lees zaal daar teveel ruimte te bieden. Het zou de noodzakelijke nieuwbouw slechts belangrijk kunnen vertragen. Eerder op de avond werd nog even gesproken over een aanschrijving tot het verwijderen van een zonder ver gunning gebouwde opstal. Op een vraag van de heer A. P. Derriks (KVP) deelde wethouder Verbeek mee, dat het er in principe niet toe doet of zo'n bouwsel er een paar jaar staat of al twintig jaar oud is. De eigenaar is aansprakelijk, niet de huurder. Maar als het er al lang staat, houdt de ge meente er wel rekening mee, dat er dus kennelijk een tijd is geweest, dat men er niet zo nauw naar keek. De laatste tijd is men bezig met sys tematisch uitkammen en daarbij komt nog wel wat clandestiene bouw te voor schijn. Mevrouw Schaar zag in een adres van een vrouwenorganisatie aanleiding om te pleiten voor meer dames in commissies, e.d. Ook beval zij een betreffende brochure ter lezing aan. De burgemeester zegde haar toe enige exemplaren te zullen bestellen en wat de verkiezing van commissieleden be treft, de Raad is daarin geheel vrij. Voordat de laatste agendapunten bü hamerslag konden worden afgedaan, brak de heer Schotman (WD) nog een lans voor het benutten van een terreintje in Driehuis voor de bouw van autoboxen. Wethouder Verbeek waarschuwde ervoor, dat men soms probeert de verkaveling te onderma nen. Daartegen moet de gemeente wa ken. Maar overal in de gemeente zal men wel steeds meer moeten doen aan garageruimte, wil het parkeren op straat niet nog erger worden. De heer mr. G. J. van Roozendaal (KVP) had tenslotte nog een juridisch nootje te kraken. Op een beroepsschrift zou wegens het te laat indienen, door de raad niet kunnen worden ingegaan vol gens B. en XV. De heer Van Roozen daal achtte het juister geformuleerd het appèlschrift als ongemotiveerd af te wijzen. De burgemeester liet het er bij en beloofde bij een volgende gele genheid te zullen vertellen hoe het is afgelopen. 31 augustus bedroeg de achterstand ruim 100.000 kantjes. Het aandeel van de drijfnetvisserij daalde van 38 tot 29 pet. De kwaliteit van de in augustus aangevoerde gezouten haring was goed tot zeer goed. Door het geringe aanbod bleven de afslagprijzen zeer hoog. In totaal werden in augustus 76.855 kantjes gezouten haring aangevoerd, waarvan 283 kantjes, die uit de markt werden genomen, zodat er 76.572 werden ver kocht. De export van gezouten haring was van beperkte omvang; deze bedroeg 1.966 ton voor een waarde van 2 min tegen 2.395 ton voor een waarde van 1,9 min in augustus 1961. Verzending vond plaats onder meer naar Belgie (728 ton), West-Duitsland (703 ton), Frankrijk (43 ton) en Noorwegen (290 ton). De verse haring, die overigens in ge ringe hoeveelheden werd aangevoerd, was voornamelijk afkomstig van de treil visserij. Enkele kotters oefenden de spanvisserij uit op haring en pilchards. De gemiddelde prijs voor verse haring bedroeg 0,55 per kg bij een aanbod van 1.869 ton. Hiervan werd 532 ton geëxporteerd voor een waarde van 355.000 tegen 2.061 ton voor een waar de van 816.000 in augustus 1961. Af nemers waren België (265 ton) en West- Duitsland (265 ton). Hoewel de weersomstandigheden voor de uitoefening van de visserij niet gun stig waren, bereikten de aanvoeren in de platvissector nagenoeg hetzelfde ni veau als in juli. Het aanbod van plat vis bedroeg namelijk 2.554 ton, gemid delde prijs ƒ1,57 per kg (juli: 2.505 ton, gemiddelde prijs 1,50 per kg)De aan voer van rondvis daalde echter van 2.270 ton, gemiddelde prijs 0,55 per kg in juli tot 2.033 ton, gemiddelde prijs 0,59 per kg in augustus. De aanvoer van makreel liep terug van 2.700 ton in juli tot 2.287 ton in augus tus.. De gemiddelde prijs steeg evenwel van 0,27 tot 0,30 per kg. De uitvoer bedroeg 138 ton, terwijl 318 ton werd in gevoerd. De grotere soorten schelvis bleven schaars. In IJmuiden werd in totaal 545 ton aangevoerd, in Scheveningen ruim 40 ton. Uitgevoerd werd 100 ton en ingevoerd 242 ton. De aanvoer van kabeljauw vertoon de, met een hoeveelheid van 595 ton, gemiddelde prijs 0,78 per kg, een nor maal beeld. Voor alle soorten kabeljauw werden in IJmuiden hogere prijzen be taald dan in juli. Naar het buitenland werd 235 ton afgezet; ingevoerd werd 819 ton. Niettegenstaande het ruime aanbod werden voor schol redelijke prijzen be haald op de afslag. De aanvoer be droeg 1.464 ton, terwijl 400 ton werd ge ëxporteerd. De tongaanvoer vertoonde een da- lande lijn. Vergeleken met juli liep de aanvoer terug van 1.061 ton, ge middelde prijs ƒ2,69 per kg, tot 893 ton, gemiddelde prijs 3,40 per kilo. Voormalle soorten tong werden zeer hoge prijzen betaald. Vrijwel de ge hele aanvoer werd naar het buiten land afgezet. In verse en bevroren toestand werd in de verslagmaand 1.092 ton zeevis ge ïmporteerd voor een waarde van 1,2 min. In augustus 1961 waren deze to talen resp. 711 ton en 929.000. Gele verd werd onder meer door België (72 ton), Wqst-Duitsland (590 ton), Noorwe gen (224 ton) en IJsland (82 ton). Voor Nederlandse zeevis bleken goede afzetmogelijkheden te bestaan. Uitge voerd werd 2.075 ton voor een waarde van 5,5 min tegen 1.934 ton voor een waarde van 4 min in augustus 1961. Afzet vond onder meer plaats naar Bel gië (515 ton), West-Duitsland (153 ton), Frankrijk (766 ton), Italië (260 ton), Groot-Brittannlë (148 ton), Zwitserland (39 ton) en de U.S.A. (88 ton). (Advertentie) Apoth Asi. Gediplomeerd Drogist* - Parfumeur (Advertentie, VvfwcrJken Z'JLS TRA AT 5 HAAfti t'M -Te f.15554 AnnoVj»y Eigen reparatie inriehilng voor uurworken. Goud on Zilvor HAARLEM, 19 okt. Het invoeren van een loonregeling op basis van werk classificatie en prestatiebeloning bü de gemeentereiniging is dermate succesvol geweest, dat B. en W. van Haarlem besloten hebben om op 1 januari 1963 over te gaan tot invoering van dit sys teem voor alle gemeente-ambtenaren op weeksalarig. Deze en enkele andere zaken worden voorgesteld aan de raad ter wijziging van de Bezoldigingsveror dening. HEEMSTEDE, 18 oktober De r.-k. Heemsteedse EHBO-vereniging „De Barmhartige Samaritaan" houdt zon dag in het r.-k. jeugdhuis aan de He renweg een grote propagandadag. Het programma vermeldt demonstraties voor de EHBO en EHIO (Eerste hulp in oorlogstijd). Ook zal men kennis kunnen maken met het werk van de Malthezer Helpsters. Voorts zullen films over het werk van de EHBO worden vertoond. De demonstraties be ginnen zondagmorgen om elf uur en duren tot 's middags vijf uur. De toe gang is gratis. In het jeugdhuis is een buffet aanwezig. OVERVEEN, 19 okt. Het Katholiek Vrouwengilde heeft woensdag het nieu- w seizoen ingezet met een H. Mis tot intentie van een der 1 den, die plot seling overleden was. Gisteravond kwam het Gilde by een in Dimi, waar het programma verzorgd werd door het pa rochieel meisjesgilde. Onder leiding van de dames Van der Klugt slaagden de meisjes er in, voor enkele gezellige uurtjes te zorgen. Zij kwamen voor het voetlicht met zang, dans, toneel en voor dracht. Dinsdagmiddag 23 oktober gaat het Overveense Vrouwengilde om twee uur op excursie. HAARLEM, 19 okt. Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen voor een subsidie van 7.500 te verlenen aan de Stichting Ontwikkeling West-Fries land in Hoorn. Aan de Stichting Neder lands Instituut voor Nijverheid en Techniek te Amsterdam willen zij een subsidie van 5.000 verstrekken. (Advertentie) zowel voor HOUT- ALS BEWERKING METAAL- Ga daarom eens een kijkje nemen in onze gespeciali seerde showroom en laat u eens deskundig voorlichten. GED. OUDE GRACHT 5 t/o Postkantoor Haarlem - Telef. 17438 HAARLEM, 19 okt. De uitslagen de vierde klasse zijn: H. Houwen W. Brouwer J. v. d. Kroft Kaufman Kaufman K. Tielen W. Brouwer C. de Waard J. v. d. Kroft J. Huijer J. Bergfeld K. Tielen J. Bergfeld C. de Waard J. Huijer W. Houwen kampioenschap in 56 38 12 1.47 0 75 38 8 1.97 2 75 36 14 2.08 2 60 36 9 1.36 0 75 35 8 2.14 2 65 35 9 1.85 0 75 38 6 1.97 2 45 38 4 1.18 0 64 39 11 1.64 0 75 39 9 1.92 2 75 48 6 1.56 2 44 48 5 0.91 0 75 38 10 1.97 2 58 3C 11 1.52 0 52 27 8 1.92 0 75 27 11 2.77 2 (Advertentie) (waarover mèn spreekt) Zijlstraat 71 Haarlem HAARLEM, 19 okt. Voos* de- «lui. tingsrit van het Haarlemse JJeKam- pioen", die zondag in het, „Van der Aartsportpark" wordt verreden en waarvan de „Veenhof-Staphorst"-beker de inzet vormt, bestaat onder de ren ners van de de rood-witte club een grote belangstelling. Alle favoriete A- en B- klassers worden dan ook aan de start verwacht. Drie keer eerder is deze sluitings wedstrijd gewonnen door de snelle Heemstedenaar Piet Steenvoorden en ook nu weer behoort Piet tot de grote favorieten. Nochtans zullen Coen Vis ser, Toon Rutte, Bert Bogaard, Thijs Bouma en Eddy Riethoff het hem geenszins cadeau geven. Zij kunnen het hem nog heel lastig maken. Even als trouwens een Marcel Rutte, Chris Plus, Ted Blom, Bert v. d. Pol, Cor Baars, Bram Schenk, Gerard Nijssen en Ben Gieske. Vooraf rijden oud-renners van „De Kampioen" een rit op racefietsen en zullen ook de „Oude Knarren" (vaders, donateurs en supporters) met elkaar slag leveren in een wedstrijd op ge wone fietsen. Alles bijeen belooft het een waardige afsluiting van het sei zoen te worden. Van het Halfwegse „De Bataaf" wordt zondag het seizoen besloten met een sluitingsrit op het parcours aan de Oude Kruisweg ih de Haarlemmer meer. Deze sluitingswedstrijd zal het karakter dragen van een handicaprit en daarin zullen leden, donateurs en renners samen van start gaan. Haarlem EDO-HVC, Schoten-Baarn, TYBB-Amsvorde, Onze Gezellen-IEV. Heemstede RCH-'t Gooi. Hillegom Hillegom-RKAW. Noordwyk SJC-DHL. Warmond Warmunda-DOSR. Hoofddorp ETO-Zaanlandia. Halfweg NAS-EHS. Zandvoort Zandvoortmeeuwen-RKA VIC. Bloemendaal Bloemendaal-THB. IJmuiden Stormvogels-Alkmaar. Velsen-Noord VVB-SDW. Beverwijk De Kennemers-Vitesse. Castricum CSV-Succes. HAARLEM, 18 okt. Op het concert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest va*1 volgende week dinsdag zal het beroemde Triple-concert voor viool, cello en piano van Beethoven worden uitgevoerd. Aan dit concert werkt mee het Franse trio Pasquier, dat gevormd wordt door Jean en Etienne Pasquier respectievelijk viool en cello) en Jean Doyen, die de pianopartij voor zijn re kening neemt. Verder staan op het pro gramma van het concert, dat geleid wordt door Henri Arends, werken van Mica, Henze, Van Baaren en van Ravel. Des Kaisers Nachtigall van Henze, naar het gelijknamige sprookje van Hans Chr. Andersen, zal worden toegelicht door Bernard Prakke. Ontwikkelingslectuur Enzinck. De dichter bidt, Herzberg. Eichmann in Jeruzalem, Jacob. Ras Sjarma, Luning Prak. Nederland, word wakker, Schrij ver. Glas en kristal; dr. 2., Suenens. Groeien in liefde (r.k.a.) van Weelden. Over de opvoeding van het blinde kind. Romans Cau. Gods erbarmen, van Eyk, Josephine (r.k.a.), Rinser. Een bos witte narcissen, Simenon. Maigret en het huis van de rechter Sivirsky. Te rugkeer naar Boedapest, Wiima. Als het dode hout gaat zingen, Lin Yutang, The red peony, Rohmer. Kreuz in Rot (r.k.a), ley. Brat Farrar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2