Wijzigt Rome zijn houding inzake Oder-Neisse? Politieke munt geslagen uit echte of vermeende woorden van de Paus Als ik een nieuwe REGEN JAS koop, dan wil ik er een die licht is bij zwaar weer, die sterk is als een beer. Ik wil een regenjas die mij nooit in de steek laat en altijd correct is. Voor mi is er géén ander materiaa dat zó weinig kreukt als Terlenka en dus... kijk ik naar TERLENKA, door en door gecontroleerd...Klaar! Kiesgerechtigde leeftijd van 23 naar 21 jaar Minister Cals verontrust over ontgr oenings excessen Recordhouder in Pariis gestikt l deffhM Regering wil aanpassing aan grens andere Europese landen Vrijheid van student en ook menselijke waardigheid in het gedrang Film over het Concilie Bericht op tafel van perschef roept vragen op Jongen in modder m Minimum passief kiesrecht blijft Bakkers lopen op akkoord hogere prijzen vooruit Sociëteitsgebouw in Rotterdam geopend Parkeermeters Sadi de Gorter Ongeluk met tractor WETSONTWERP THANS INGEDIEND Orakel Beroemde katholieke auteurs werken mee Eerste conferentie in Ned. Documentatie centrum te Rome VRIJDAG 19 OKTOBER 1962 Gezellig uit.... drink 'n Pernod IMPORTEUR: ANDRE KERSTENS N V. TILBURG PAGINA 5 J (Van onze Romeinse correspondent) V 19 Op een niet geheel auldelqke wpze is bekend geworden, ,-\IS <>s XXIH in een recente audiëntie, aan de kardinaal en bisschop pen van Polen verleend, in zijn gesprek een zin zou gebezigd hebben als „de thans aan Polen teruggekomen gebie den" of „de aan Polen gekomen gebie den toen de Paus het had over het land, dat ligt tussen de Oder-Neisse- en de Duits-Poolse grens van vóór de oor log. West-Duitsland erkent de Oder- Neisse-grens niet, die de facto is ge trokken, maar de jure niet is vastge legd, omdat er nog steeds geen offi cieel vredesverdrag met Duitsland be staat. De politiek van het Vaticaan in onenigheden over het verloop van gren zen heeft zich te houden aan de officië le volkenrechtelijke regels. In het on derhavige geval valt het gebied kerke lijk nog onder de bestuursmacht van het Duitse episcopaat. Maar omdat in Werkelijkheid geen leden van dit epis copaat daar hun bestuur kunnen uit- oefenen en de zetels leeg kwamen, koos de Heilige Stoel met het oog op de zielszorg de noodoplossing van de be noeming van de Poolse hulpbisschop pen, die geen werkelijke residentiële bisschoppen zijn, maar optreden als ge volmachtigden van de Poolse primaat, die tijdelijk met de zielzorg over het omstreden gebied belast werden. Nu is het bekend, dat kardinaal Wys- zynski zowel om bestuursredenen als om politieke motieven sinds jaren aan dringt bij de Heilige Stoel om de feite lijke situatie te erkennen en voor de bisdommen aldaar werkelijk resideren de Poolse bisschoppen te benoemen. De kardinaal zou zulke benoemingen gaar ne zien, omdat hij meent, dat de toch al zo moeilijke betrekkingen tussen Kerk en staat in Polen erdoor verbeterd zou den kunnen worden en bovenal, omdat dit z.i. als een belangrijk bewijs in zijn land zou opgevat worden van de welwil lendheid van de Heilige Stoel tegen over het Poolse volk en van de waarde ring der pogingen, die daar gedaan wor den om tot een althans draaglijke co- existentie te komen tussen staat en kerk. Intussen zou in deze zaak de Heilige Stoel dan de grootste bezwaren van Westduitse zijde ontmoeten, omdat men daar nu eenmaal, niettegen staande vele adviezen uit de wereld, de Oder-Neisse-grens niet wenst te aanvaarden. De benoeming vfn offi ciële Poolse bisschoppen door de Paus (Advertentie) CWnha rnellend -tterk .krimfwn, ademend - »o»boor zou stellig het effect hebben dat de Heilige Stoel zich thans moreel achter de Poolse eisen zou stellen. Voor het hoe dan ook praktisch in de waag schaal werpen van het gezag van de Heiliee Stoel in een omstreden politie ke kwestie, is men te Rome zeer hui verig. Het verhaal gaat, dat de Poolse bis schoppen, hun standpunt bu de Paus verdedigende, het gebied tussen de Oder-Neisse- en de voor-oorlogse grens hem op de landkaart heten zien, waarbij Joannes XXIII dan de woor den als de bij Polen teruggekomen gebieden' zou gebruikt hebbe„ H1erUlt werd terstond door onbekenden munt aeslaeen als zou de Paus thans zich voor een koersverandering uitgesproken heHet"vreemde is verder, dat de pers chef mgr. Vallaine, een bericht hier over op zijn schrijftafel gevonden zou hebben, kennelijk voor v«dere pubhka- tie Het verhaal gaat, dat dit Dericnt getik? was op het gewone Per„er, dat het hoofd draagt „Het T\yeeifle Va ticaanse Oecumenisch Conmlie Mgr. Vallaine verifieerde het bencht b» de officiële instanties als de af- rie maar het bleek van geen dezer ai komstig te zijn. In c.e eerste munistische dagblad Umta dei eerste die ruchtbaarheid aan 's Pausen echte of vermeende woorden gaf Terstond stond zwaar politiek laadde jerstond daarop volgden de pubbkaöes mae Poolse pers en de reacties duitse. Bij de gewone voorUchtingsböeen- komst over het Concilie op af_ documentatiecentrum zUn °v| jd r bis_ faire vragen gesteld aan de leider, Dis schop Kampe. Deze dlst|"®iepLen sen- geheel van de in Duitsland en P sationele geschiedenis. Hij on voorts ten stelligste, dat er .finalen spoedconferentie tussen de kardinale Frings en Wyszinski geweest zou zijn. Op de bijeenkomst in Rome tussen ae Duitse en Poolse Concilievaders is ae bezetting der bedoelde bisschopszetel en op de achtergrond het meningsverscnn over de Duits-Poolse grens met geen en kel woord aangeraakt. De kerkelijke werkelijkheid, aldus bisschop Kampe, is, dat er sinds verschillende jaren een contact van zeer vriendschappelijke aard tussen de Duitse en Poolse bisschoppen bestaat en dat bij meerdere gelegenhe den beide episcopaten er naar hebben gestreefd om openlijk woorden van vrede te spreken voor een van beide volkeren. Op een vraag, of het Concilie bij het schema over de bisdommen en de ver deling der bisdommen een richtlijn zou geven voor het hangende Pools-Duitse geschil, antwoordde de bisschop, dat zo iets beslist uitgesloten was. Het ontwerp over de bisdommen gaat over geheel anders geaarde, zuiver kerkelijk-tech- nische zaken en verder is het Concilie incompetent om zich in te laten met en uit te spreken over politieke me ningsverschillen als deze. (Van onze correspondent) ZIERIKZEE, 19 okt. Gisteren heeft zich in Zeeland weer een ongeval met een landbouwtractor voorgedaan, waarbij de bestuurder is omgekomen. Het slachtoffer is de vijftienjarige H. Quist uit Anna Jacoba Polder. De jongen raakte met het zware voertuig te dicht bij de kant van een sloot, waardoor de tractor kantelde. De jongen kwam onder de tractor terecht en is vermoedelijk in de modder ge stikt. Advertentie (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 19 okt. De regering heeft bij de Tweede Kamer een wets ontwerp ingediend tot wijziging van de Grondwet, waarin wordt voorgesteld de minimumleeftijd voor deelneming aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en de gemeente raden te verlagen van 23 tot 21 jaar. In de memorie van toelichting moti veert de regering haar voorstel onder meer met er op te wijzen, dat door een verlaging van de minimumleeftijdsgrens deze bij eventuele Europese verkiezin gen gelijk is aan die, welke in de mees te Westeuropese landen als leeftijdsgrens voor het actief kiesrecht geldt. Voor een verlaging van de leeftijds grens voert de regering nog enige ande re argumenten aan. Er lijkt, aldus de regering, onder het Nederlandse volk geen algemene en vaste overtuiging aanwezig, dat de leeftijd, waarop het actief kiesrecht mag worden uitgeoefend hoger moet zijn dan de leeftijd, waarop men overigens in het maatschappelijk leven tot rechtshandelingen bevoegd wordt. Verder vindt de regering de leef tijd, waarop men voor de eerste maal aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer van de Staten-Generaal kan deelnemen veel te hoog. Bjj de tegen woordige regeling is het afhankelijk van het jaar, waarin de verkiezingen wor den gehouden, mogelijk, dat iemand pas op zijn zesentwintigste jaar voor het eerst zijn stem mag uitbrengen. Dit zal volgens de regering zeker een ongunsti ge invloed hebben gehad op de ontwik keling van de politieke belangstelling van de jonge staatsburger. Zij voegt hieraan nog toe, dat de ontwikkelings kansen voor de jongeren meer dan vroe ger zijn gestegen niet alleen door het volgen van enigerlei vorm van voortge zet onderwijs, maar ook door voorlich ting van radio en televisie. Met een verlaging van de leeftijd voor het actief kiesrecht van 23 tot 21 jaar heeft de Kiesraad, aan wie de regering advies heeft gevraagd, zijn instem ming betuigd. De raad staat echter af wijzend tegenover de destijds geopper de gedachte van de regering een ver laging van de leeftijd voor het passief kiesrecht en een vereenvoudiging van het systeem van verkiezing van de leden van de Eerste Kamer in studie te ne men. Zijn oordeel daarover heeft de Kiesraad reeds in april 1961 aan de re gering kenbaar gemaakt. De regering onderschrijft de bezwaren van de raad tegen een verlaging van de leeftijd voor het lidmaatschap van de Tweede Ka mer en de vertegenwoordigende licha men van provincie en gemeente. De Kiesraad is van mening, dat de Grond wet ten aanzien van het lidmaatschap van vertegenwoordigende lichamen wat betreft de minimumleeftijd een waarborg geeft voor een bepaalde levenservaring. Het systeem van verkiezing voor de leden van de Eerste Kamer beantwoordt volgens de Kiesraad aan de gestelde eisen, zodat herziening daarvan niet no dig is. Met dit standpunt stemt de rege ring in. (Van onze soc.- economische redactie) DEN HAAG, 19 okt. Een aantal bakkers berekent nu reeds de verhoog de broodprijzen, waarvoor de Ned. Bakkerijstichting nog de toestemming van de minister van Economische Za ken moet verkrijgen. De Ned. Bakkerijstichting wil een prijsverhoging van twee cent per brood van 800 gram, vooral in verband met een stijging van de bloemprijzen. De bloemprps is in de laatste weken om- hooggegaan met 1,75 per 100 kilo gram. Dit zou neerkomen op een stij ging van- één cent per brood. Verder willen de bakkers alsnog de ene cent prijsverhoging, die hun vorig jaar werd geweigerd. Maandag vindt een bespre king plaats tussen de Ned. Bakkerij- stichting en minister de Pous. Het is echter gebleken, dat sommige bakkers al op een eventuele toestem ming zijn vooruitgelopen. Ook aan het Consumenten Contact Orgaan is dit ter ore gekomen en men verwacht van die zijde een protest bij de minister van Economische Zaken. De Nederlandse vereniging van huis vrouwen heeft intussen de minister van Economische Zaken telegrafisch ver zocht maatregelen te nemen tegen het eigenmachtig verhogen van de ver koopsprijs van brood door de bakkers. Finland. President Kekkonen zal op 24 oktober met zijn vrouw naar Pa rijs reizen voor een officieel bezoek aan Frankrijk, zulks op uitnodiging van president De Gaulle. (Reuter). Uu»*»rr «oe |o" 'T geschreven somenstcjhng (Van onze redacteur) BOTTERDAM, 19 okt. „Studie- vrijheid is niet een vrijheid, die gele gen is buiten het menselijk vlak. Wie in die vrijheid een op zichzelf staande categorie ziet en er andere normen voor wil toepassen, verbreekt daarme- de het verband van de student met de maatschappij. Het daardoor ontstane isolement verschaft in schijn misschien een positie boven het burgerdom maar zij, die menen in deze positie te ver keren dreigen zich integendeel te ver lagen. Dit is een zinsnede uit de toespraak, die de minister van O.K. en W., mr. J. Cals gisteravond hield in de kring van hoogleraren en studenten van de Ned. Economische Hoogeschool, bijeen bij gelegenheid van de opening van het nieuwe sociëteitsgebouw aan ae Mauritsweg van de Societas Studioso- rum Reformatorum. De minister had, bij aankomst aan het Centraal Station te Rotterdam een op een wagen ge bouwd Argonautenschip bestegen en met een escorte van tientallen zwaar gehelmde eerstejaars in Grieks krijgs gewaad was hij naar de door schijn werpers bestraalde sociëteit „Koinoo- nia" geleid. Nadat hij daar welkom was gehe ten en gezegd had zich min of meer als Odysseus te hebben gevoeld op zijn zwerftocht naar „Koinoonia" kwam hij, via het onderwerp studie vrijheid tot een nadere beschouwing, die sterk verband hield met de ont groeningsexcessen. Gaat het, zo zei mr. Cals, hier om onbezonnenheid van enkelen? Dan zou men er zich niet diep bezorgd over be hoeven te maken. Maar het verschijn sel doet zich voor, dat elke besloten kring inleidingsprocessen krijgt vol- gens ©igcn B>ard ©n mores. Als dit bij studenten een studentikoze aard heeft, juich ik dit toe. Maar ik verwerp vol- Mr. J. M. E. Th. CALS strekt de opvatting, dat een studen tengemeenschap een enclave zou zijn waarin geheel andere regels gelden dan daarbuiten. Ik maak mij, zei mr. Cals, ook ern stige zorgen over. de motiveringen, die ik in deze kwestie op schrift heb ge vonden. Onze verontrusting moet niet betref fen een bepaalde groep en onze maat regel niet alleen individuen die zich misdroegen. Het is zaak ons allen te bezinnen op een systeem waarin het mogelijk is geworden dat niet alleen de vrijheid van de student maar ook de menselijke waardigheid in het ge drang dreigt te komen. Wij allen heb ben schuld, ais er niet tijdig wordt in gegrepen. Vrijheid is van gezag niet te schei den vervolgde de minister. Waar ge zag' verstek laat gaan is devaluatie van de vrijheid onvermijdelijk. Men moet ook bij een ontgroening de no viet in staat stellen, zijn vrijheid als student te veroveren. Wil men een waarlijk goed peda goog zijn, dan heeft men nu eenmaal een bredere ervaring en een grotere wijsheid nodig dan waarover ontgroe- ners beschikken. Maar de grenzen lig gen hier ruimer; de omgang van stu denten onderling heeft een zekere in dringende waarde, maar dan moet die omgang ook binnen bepaalde normen liggen. Ik betwijfel, of die overal in Nederland wel gevonden worden. De eerste beginselen van humanisme en christendom worden vaak miskend door lichamelijke vernederingen en geestelijke kwetsing. Deze ernstige bezorgdheid heb ik. zei mr. Cals, bij deze feestelijke ge beurtenis niet kunnen verhelen Ik vrees namelijk te maken te hebben met een symptomatisch tijdverschijnsel Na deze rede werd minister Cals verzocht, het achter een gordijn ver scholen „Orakel van Delphi" te raad plegen. De stem, die zijn vragen be antwoordde, is wel in heel Nederland bekend en de minister ontdekte er een vroegere dispuutgenoot uit .zijn Nij meegse studentenjaren in: Godfried Bomans. Het orakel had het ook over de vrij heid van de studie en knoopte er de tegenstelling van ouders en studerende zonen aan vast, daarbij deze laatsten tekenende als genieën althans in eigen ogen die zich een toekomst dromen als Goethe, Shakespeare of Cals. Tenslotte kwam natuurlijk ook de ontgroening ter sprake, waarbij het orakel een ontgroeningscommissie sug gereerde, samengesteld uit ge selecteerde oudeiejaars. Opdat een in auguratie kon geschieden op basis van meerderheid des geestes. Na dit gesprek opende de minister de sociëteit met de wens, dat alles wat hier zal geschieden Gods rijkste zegen zou mogen genieten. Terstond daarop werden touwtjes losgemaakt en daalde een heel plafond van trossen druiven op de gasten neer. Onder die gasten bevonden zich de wnd. burgemeester mej. mr. J. Zee- lenberg, de commissaris der Koningin mr. J. Klaasesz, consuls-generaal, cu ratoren, rector-magnifieus en hoogle raren der Ned. Econ. Hoogeschool. ROME, 19 okt. Frangois Mauriac, Daniel Rops, T. S. Eliot, Graham Greene en Christopher Fry behoren tot het indrukwekkend aantal katho lieke schrjjvers van de meest uiteen lopende nationaliteiten, die hun mede werking zuilen verlenen aan de film over het Concilie, die onder regie van Antonio Petrucci door de Italiaanse filmmaatschappij „Luce" wordt ver vaardigd. De bedoeling is. er veeleer een „document" dan een documentaire van te maken, d.w.z. niet alleen het verloop der kerkvergadering in beel den vast te leggen, maar vooral ook de uitzonderlijke historische betekenis ervan duidelijk tot uitdrukking te bren gen. Om dit te bereiken, stelt men zich voor om, behalve een kroniek der gebeurtenissen te geven, ook de achter gronden te belichten, zoals de redenen van de Paus tot het bijeenroepen van het Concilie, de aard der onderwerpen, die worden behandeld en de strekking der besluiten, die worden genomen. Men rekent er op, dat de vervaar diging van de film, waarmee op de openingsdag van het Concilie een be gin is gemaakt, een jaar zal vergen. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 19 okt. Het Nederlands documentatiecentrum voor het Concilie, dat door geschreven en mondelinge voorlichting vooral achtergronden wil geven van de onderwerpen die op het Concilie ter sprake komen, heeft zijn eerste conferentie gehouden voor de Nederlandstalige pers, radio en televi sie en belangstellenden. De conferentie werd tevens bijgewoond door de bis schoppen Bekkers, De Vet, Staverman (Nieuw-Guinea) en De Wit (Philippij- nen) en door een aantal bisschoppelijke Concilie-adviseurs. Prof. dr. H. Schmidt van de Gregori- ana-universiteit en dr. B. van Leeuwen OFM van het Franciscaanse theologi- cum te Alverna hielden een inleiding over het Concilie-onderwerp, dat thans als eerste door de Vaders gaat behan deld worden: de liturgie. Prof. F. Haarsma van het groot-seminarie Rij- senburg leidde de bijeenkomst. De mogelijkheid bestaat dat mgr. Bekkers zal gaan optreden als de verbindings man van de Nederlandse en de uit Ne derland afkomstige bisschoppen met het documentatiecentrum. De kogel is door de kerk. De vraag of de plaatsing van parkeermeters aan de gemeenten wettelijk zal wor den toegestaan, heeft de Kamer be vestigend beantwoord. Niemand ver wacht van deze maatregel de oplos sing van bet nijpende parkeerpro bleem. Het is hoogstens een zeer plaatselijk werkend lapmiddeltje. Bin nenstadswinkeliers zijn er blij mee. omdat hun zaken voor gemotoriseer de klanten tenminste bereikbaar wor den, maar diezelfde klanten zullen het parkeergeld op de prijs van hun aankopen moeten zetten. Bij geringe aankopen kan dat een aardig percen tage worden. Ook kortparkeerders, die niet op een dubbeltje meer of minder behoeven te kijken, zullen met de parkeermeters ook wel nood gedwongen genoegen nemen. Daar tegenover staat, dat de aanschaf van parkeermeters duur is en dat ook de honderdduizenden voor wie een auto geen luxe maar een levensnood zakelijkheid uitmaakt, nog meer wor den „over belast, terwijl de langpar- keerders maar met de handen in het haar moeten blijven zitten. Het is niet de bedoeling, dat de gemeenten uit de parkeermeters een slaatje trach ten te slaan, maar, wanneer eenmaal de kosten van aankoop, plaatsing en onderhoud door de parkeerders zullen zijn opgebracht, wat dan? De ver leiding is groot en de gelegenheid maakt de profiteur. Dat eventueel ook gebruik zal mogen worden gemaakt van kosteloze parkeerschijven. die de politie met haar personeelstekort voor grotere controlemoeilijkheden zullen plaatsen, is een wel heel magere troost. De automebilist is in ieder geval voor de zoveelste maal weer eens het kind van de rekening, miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiii DEN HAAG, 18 okt. De minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé installeerde gisteren de nieuwbenoemde voorzitter van de interdepartementale commissie voor de probleem-gebieden, ir. J. W. Wellen. Ir. Wellen, directeur-generaal van de Landbouw is benoemd in de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer H. Oosterhuis. De commissie ad viseert de regering over de sociale planning in de probleemgebieden en over de coördinatie terzake op rijks niveau. Advertentie Zekerheid! DE OLVEH staat achter u. r j el bereiken van de vijftig- l—l jarige leeftijd pleegt voor L J- een ondernemend man aanleiding te zijn, met evenveel belangstelling terug te blikken op het welgevuld ver leden als met animo een blik vooruit te werpen in het aan zienlijk stuk actieve toekomst, dat hem naar menselijke bere kening nog zal zijn beschoren. In deze situatie verkeert van daag de heer Sadi de Gorter, cultureel- en persattaché aan de Nederlandse ambassade te Pa rijs en directeur van het „Insti- tut Néerlandais" aldaar. Het is vooral sinds de oprich- richting van dit instituut te danken vooral aan het rijke ini tiatief van de kunstkenner en verzamelaar Frits Lugt dat de heer De Gorter zich heeft kun nen ontplooien als bevorderaar van Frans-Nederlandse culturele uitwisseling, met name als mede uitvinder en organisator van tentoonstellingen die alle min of meer grote toeloop kregen en het instituut danig in het cul turele nieuws brachten. Sinds de opening van het instituut in januari 1957 zijn het er thans in totaal twintig geweest. Het begon met etsen en tekeningen van Rembrandt, grotendeels uit de eigen verzameling van het instituut en deze tentoonstelling is wat de verkregen toeloop betreft de ongeslagen recordhouder gebleven. Maar een tentoon stelling als „Vrienden van Van Gogh" zat haar zwaar op de hielen Na aan het hart is de heer De Gorter in het bijzonder blijven liggen de tentoonstelling die Parijs bekend maakte met het oevre van Breitner Wat had hij al niet moeten horen over de hachelijkheid van dit plan Breitner? Veel te somber, te zwaar Hollands om in Frankrijk geappre cieerd te kunnen worden! De heer De Gorter ontzenuwt nu nog de be- zwarenmakers van toen met te verwijzen naar de uitspraak van de kunst criticus in de „Monde", dat voor het goede begrip van Van Gogh deze kennismaking met Breitner onontbeerlijk was. En dan was er de tentoonstelling gewijd aan de Nederlandse postzegel als voorwerp van kunst. En een reactie daarop, die de directeur van het instituut met enige geamuseerde trots vervult. De Franse Filatelistenbond kende hem namelijk haar „Prix de l'Art Filatélique" toe, een prijs die eigenlijk bestemd is om de ontwerper van de beste kunstzinnige postzegel van het jaar te bekronen, maar die deze keer naar de heer De Gorter ging omdat hij met de tentoonstelling iets gebracht had dat bevorderlijk was voor de „postzegelvervaardiging als kunst". De heer Bokanowski in persoon de toenmalige minister der Posterijen, bevond zich aan het hoofd van hei comité, dat hem de beker der huldiging kwam overhandigen. Het organiseren van tentoonstellingen is, hoewel het meest boeiende en spectaculaire, lang niet het gehele werk van de directeur van het instituut Er zijn de ontelbare culturele avonden, met het optreden van eminente conferenciers, van Kamermuziekensembles enz. Naar aanleiding van eer, zo'n avond wijdde de „Nouvelles Litéraires" enkele kolommen aan rie hedendaagse Nederlandse toonkunst. Nederlandse wetenschap en techniek wil de heer De Gorter overigens evenzeer aan hun trekken laten komen De Zuiderzeewerken en het Deltaplan zijn immers evenzeer Nederlandse Het komt de heer De Gorter als bemiddelaar tussen twee culturen ,„ei hcht te stade dat hij, in Frankrijk geboren en getogen Nederlander zeli man van twee culturen is. En zijn eigen eerste periode van creativiteit literair en journalistiek, lag, om het zo te zeggen in de Frnn*e Ir- dichtte - en hij dicht nog - in het Frans. Het bezorgde Hy tn de „Société des Gens de Lettres" en in 1961 de E daar Allen apna™.e van het Maison de Poésie voor zijn gezamenlijke werk Op 19 iarino?e'ft-of 1932, publiceerde hij in Franse bladen zijn eerste reportnnl J 3Ie®f£yd' over Amsterdam, en in de jaren voor de oorlog maakte hij voorde Frn radio een hoorspel „Je maintiendrai". Het werd door Zeden «n™ d„ 5- raPf.e Frangaise voorgedragen. van de Comedie De oorlog bracht in het leven van de heer De Gortpr do o- Hoe dat inzette is een merkwaardig verhaal. In Zuid-Frankrijk stoVd hBt echtpaar De Gorter toen aan het hoofd van een jeugdherberg en dnnrvïn daan leidde een door vele gasten gevolgde clandestiene weg door de PuIT neeen naar Spanje. Totdat op zekere dag „politie" in zicht kwam n„ flS*bÏÏ$jaf ParTr9en bU ^^^Sswefk tnte^Frans ouT Nederland ?erde hoofdkwarttrk.V00ml als oorlogscorrespondent bij het gealli- hij in de nacht van 4 op 5 meflZ^ T Oetenkwaardig gebleven dat het Nederlandse volk mocht ZlpJiti s de zender Herrijzend Nederland zijn. Tegelijk had hii dat het over em9e uren „vrij" zou bladen als „Combat" en Franc^fjT^^.^zorgd ™or Parijse een bijdrage met knv Jireur In zijn knipselarchief ligt o.m. vermoorden Holland". U vertalen «S.O.S. Een volk sterft. De Nazi's npDOnr^nd!f<re? Pelukki9 al weer veel minder bar, toen in 1949 de heer chéschnn dnt .oud~lournalist Voorbeytel opvolgde als persattaché, een atta- cheschap dat tn deft vervolge uitgebreid werd met het culturele.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5