Mijlpaal in woningbouw op 8 november in Mr. v. Aartsen: Negatieve aspecten te veel benadrukt Zwolle Amerikaanse vliegtuigen voor Indië? De Gaulle: Ik of de rampspoed! President dreigt opnieuw met aftreden Dronkenschap is ziekte M D G Dr, Djalal Abdoh (Perzië) bestuurder Nw.-Guinea Diplomaat met veel ervaring op internationaal gebied I LUX EEN MILJOEN NA-OORLOGSE WONINGEN Tentoonstelling in Rotterdam Eisenhower tegen Kennedy Lagere winst bij PTT in 1961 „Bolletongersdei" van Bolsward UITVAL TEGEN DE PARTIJEN Haagse „bladmolen Geschenk van Lappen Boot binnen uur Koffie en thee Wachtlijst telefoon- aanvragen groeit nog ■i BENOEMING DOOR OE THANT Uitsluitend bij de bonafide vakhandel! r— VRIJDAG 19 OKTOBER 1962 PAGINA BUITENLANDSE KRONIEK Produktie verdubbeld BONBONS AGIO tractatie! PARIJS, 19 okt. Generaal De Gaulle heeft gisteren ander maal voor de Franse radio en te levisie het Franse volk opgeroe pen om op 28 oktober a.s. in mas sa „ja" te zeggen op de door hem voorgestelde verkiezing van de Franse president rechtstreeks door het gehele kiezerscorps. De toespraak heeft indruk gemaakt door de versterkte toon van vij andigheid jegens „de partijen, die er op uit zijn hun ongeluks regime opnieuw te vestigen". Maar meer nog door zijn aankon diging dat hij, als het referendum voor hem geen succes wordt, van zelfsprekend zijn taak onverwijld en voor goed als beëindigd zal be schouwen, „zelfs indien de meer derheid der ja-stemmers zwak is, middelmatig, o-.zeker". NEW YORK, 19 okt. (UPI) De Perzische diplomaat dr. Djalal Abdoh is benoemd tot V.N.-bestuurder van westelijk Nieuw-Guinea, zo is gisteren in New York vernomen. Zijn benoe- mMrien'^og'dateert vanTóóTllli I ming heeft de goedkeuring van de Nederlandse en van de Indone sische regering. Verwacht Wordt dat dr. Abdoh binnen enkele da gen naar Nieuw-Guinea zal rei zen om zijn nieuwe taak ter hand te nemen. Een naar Nederlandse eisen vervaardigd kwaliteitsproduct Haffautomatische wascombfnaffe ML 54 S f.995.- (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 19 okt. Met de lelfde sleutel als waarmee In 1941 de eerste nieuwe woning na het begin van de oorlog werd ontsloten, opende dr. tr. J. A. Ringers, toenmalig minister Van Openbare Werken en Wederop bouw, gistermiddag in het Bouwcen trum de tentoonstelling „Een miljoen Woningen". Daarmee was een offici- fe' begin gemaakt met de ruchtbaar heid die het departement van Volks huisvesting en Bouwnijverheid wenst te geven aan de mijlpaal die 8 novem ber te zwolle zal worden bereikt: het gereedkomen van de miljoenste na oorlogse woning. Minister mr. J. van Aartsen lichtte die departementale be hoefte, extra aandacht aan deze ge beurtenis te wijden, nader toe, door te verklaren dat tot zijn spijt de negatie ve aspecten van de na-oorlogse wo ningbouw in de publiciteit te veel na druk krijgen, waardoor het zicht wordt weggenomen op onmiskenbare winst punten. De tentoonstelling „Een mil joen woningen" zal in elk geval dui delijker kunnen maken, waarom ons Eisenhower, die in januari 1961 het presidentschap van de Verenigde Staten overdroeg aan Kennedy, heelt nu de politieke strijdbijl opgenomen tegen zijn opvolger. De 34e en de 33e president van Amerika spelen beiden een grote rol in de campagne voor de verkiezingen van 6 november a.s. Terwijl Eisenhower het opneemt voor de Republikeinen, maakt Kennedy propaganda voor de Democraten. Ieder hoopt, dat zijn eigen partij zo veel mogelijk gouverneursposten en Congres-zetels zal veroveren, en zo wel de oud-president als de president reizen nu het hele land af om de kiezers toe te spreken. Hoewel de 72-jarige Eisenhower een generatie ouder is dan zijn 45- jarige politieke tegenstander, blijkt hij zich nog krachtig te kunnen we ren. Het is merkwaardig dat Eisen hower zich in het verkiezingsdebat nu ook op het terrein van de buitenland se politiek heeft hegeven. Hij zegt, dat hij het buitenlandse beleid van de V.S. aanvankelijk buiten de discussie had willen laten, maar dat hij nu dit terrein toch moet bestrijken, om dat Kennedy hem daartoe geprovoceerd zou hebben met enige critische toespelingen op het werk van mannen als Dulles en Her ter. Eisenhower suggereert nu, dat de tegenwoordige Amerikaanse regering gefaald heeft met haar politiek ten aanzien van Cuba en Berlijn. Hij stelt Kennedy verantwoordelijk voor de mislukte Cubaanse invasie van vorig jaar, alsmede voor het feit at Amerika heeft toegelaten dat de Derhjnse muur gebouwd werd. Maar e ubaanse affaire zou niet tot zo n jj.nstige crisis geleid hebben, als Iitiek" Weroindfrjid een anclere po' Fidcl P gevolgd ten aanzien van tista. H»fr° e,n, ens v°organger Ba- v j Probleem Cuba was voor Kennedy een erfenis van het voor- gaanc e merikaanse bewind. En wat Berlijn betreft: heeft Khroesjtsjev niet reeds E.senhowers regeringsperiode kans gez.cn geleidelijk de positie van het westen te ondermijnen, zonder dat Amerika ingreep? Als Kennedy een fout heeft gemaakt met zijn aanpak van Cuba, dan was het toch Eisen hower die de U-2-affaire bijzonder ongelukkig behandeld heeft. En is Kennedy in zijn gesprek met Khroesj tsjev in Wenen, in juni van het vo rig jaar, niet duidelijk genoeg geweest toen hij de Sovjet-premier waarschuw de tegen een Berlijns avontuur: het was Eisenhower die in september 1939 te Camp David diezelfde Khroesjtsjev heeft onderschat. Eisenhower heeft er in zijn ver kiezingscampagne nog eens aan her innerd, dat het een Republikeinse Amerikaanse regering was, die een einde maakte aan de Koreaanse oor log. Alsof het niet zee prijzenswaar dig was van de Democratische presi dent Truman, dat hij zo krachtig optrad tegen de Noordkoreaanse agressors. Als Eisenhower in de verkiezings strijd het tegenwoordige buitenlandse beleid van de Democraten gaat aan vallen, begeeft hij zich op gevaar lijk terrein, want Kennedy zou van het Republikeinse beleid onder het vorig bewind kunnen zeggen, dat het in zijn starheid oorzaak is geweest van vele moeilijkheden, waarmee de tegenwoordige regering zit opge scheept. Ex-minister Ringers opent de tentoon stelling in het Bouwcentrum. land nog steeds een tekort aan wonin gen heeft en zo bij de leek een objec tiever en minder geëmotioneerd oor deel over de bestaande situatie aan kweken, zo zei de minister te hopen. Enkele uren voor de expositie werd geopend, had prof. ir. J. H. van den Broek de uitslag bekend gemaakt van een prijsvraag over experimentele wo ningbouw, die de Bond van Nederland se Architecten dit jaar uitschreef met de bedoeling een dreigende verstarring in de woningbouw af te wenden. In to taal zijn 55 inzendingen ontvangen, waarvan 34 met een compleet bebou. wingsplan en de overige met schetsen van afzonderlijke woningtypen. Onder de deelnemers waren uiter aard veel architecten, die, hetzij als bureau, hetzij a titre privé hun ont werpen hadden ingezonden, verder een aantal studenten van de Delftse T.H. en het Voortgezet Bouwkunst Onderricht, en tot veler verbazin<* ook een groep ambtenaren van het departement van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. Deze heren kre£ gen in de eerstgenoemde categorie pn;|s v.an drieduizend gul- ohof a een PC™16 van hun hoogste cnei, de minister. De eerst© Driis twood niett toe?ekend, wel voor de waarvan de Delft- se student P. B. M. van der Meer als hoogst genoteerd bleek te staan. De prijs bedroeg f 2500.-. Alle bekroonde inzendingen zullen tot einde van dit jaar in het Bouwcen trum te bestuderen zijn. De minister beloofde dat hij zoveel mogelijk de verwezenlijking van de nieuwe ideeën die in de ontwerpen zijn neergelegd, zal bevorderen. Om enkele van die ge dachten met name te noemen: par keerruimte onder de woonblokken, grote woonterrassen aan etagewonin gen, schuifwanden die een optische vergroting bewerkstelligen, geza menlijke was- en droogruimten in flats, eerherstel voor de bijkeuken, het betrekken van de slaapruimte voor de ouders bij het woonvertrek. Niet al de ze bedenksels zijn in één en hetzelfde ontwerp terug te vinden, maar iedere inzending heeft wel elementen die na dere aandacht verdienen. Opmerkelijk is, dat alle inzenders, met wisselend succes uiteraard, gestreefd hebben naar een zo groot mogelijke mate van privacy. Werkelijk revolutionaire door braken vielen overigens niet te ont dekken; dat was dan ook niet te ver wachten binnen het nog nauw begrens de kader dat de minister als uiterste limiet had toegestaan. De tentoonstelling „Een miljoen wo ningen" maakt aanschouwelijk, waar om wij met deze toch indrukwek kende naoorlogse produktie nog niet toe zijn aan absolute leniging van de nood. Factoren als: het huwen op jon- Advertentie) ANANAS SUPREME; stukjes ananas naturel en amandel in verrukkelijke chocolade, f. 1.35 p. 100 gr. gere leeftijd, ons hoge geboorte- en lage sterftecijfer, de toenemende be hoefte aan ruimte en comfort, spelen daarbij een rol. v Honderd Nederlanders konden vroe ger in 21 woningen gehuisvest worden, nu hebben zij 26 woningen nodig. Op 11 miljoen Nederlanders maakt dit een verschil van 550.000 huizen. Men kan op de expositie voorts vernemen, dat onze huidige produktie van 160 wonin gen per dig vergeleken met de perio de voor de oorlog precies verdubbeld is En heel optimistisch worden deze cijfers aangevuld met de verwachte produktie van morgen: met minder (lan 250 woningen, hetgeen betekent dat ons land over elf J'J" miljoenste na-oorlogse woning kan bin nenhalen. Hieronder geven wij de namen van de prijswinnaars m de B.N.A.- wedstrijd (gisteren m enkele edities al "categorie A: eerste prijs niet toe- gekend; tweede prijs voor ir. K. P. I. Pennink en Th. J. Koppenberg te Amsterdam; tweede prijs voor H J TVT Ron sane C. Broekhuis, F. 14. van Gigch C W v.d. Kolff, A. de Koning, C G Melse' J. van der Meij en W. .1.' van der Voet, te Den Haag. Eervol le vermeldingen (prijs van f ïoou,-) voor Bureau voor ruimtelijke ordening en architectuur Kuiper De Ramtz Van der Ree en Van Tol, en Arcm- tectenbureau Gouwetor en bulder te Rotterdam; voor de ïrs. H. van Vrees en A van Noortwijk te Zeist en P. P. Hammei te Rotterdam. In de categorie B was de eerste nriis voor P. B. M. van der Meer te E)elft, en de eervolle kwamen toe aan P. P- Hammcl te Rotterdam, het werkteam if- v-TK.u; van Hezik en ir. H. A. Tielman van het architectenbureau Gouwetor en Mulder te Rotterdam en voor Moshe Zwarts te Amsterdam en Jean-Patri ce Girod te Delft. Het ministerie had voorts tien premies van f 300 elk be schikbaar gesteld die alle zijn toege kend. DEN HAAG, 19 okt. De P.T.T. heeft in 1961 een winst behaald van 73,1 min gulden, dat is 22 min min der dan in 1960. De achteruitgang is voornamelijk een gevolg van de stijging van «1e personeelskosten en andere be drijfslasten. De baten ontwikkelden zich op vrijwel regelmatige wijze. De omvang van het binnenlandse post verkeer steeg tot 1950 min stukken. Met name bleef de groei van het brief- postverkeer voortgaan. Van 540 min brieven in 1960 kwam men tot 560 min in 1961. De krappe personeelsbezetting leidde ertoe, dat de opening van postrekenin gen ten behoeve van particulieren op nieuw moest worden geschorst. Het to taal saldotegoed van de rekeninghou ders overschreed op verschillende tijd stippen van het jaar de twee miljard gulden, een overschrijding, die zich in vorige jaren nog niet heeft voorgedaan. Onder invloed van de gunstige con junctuur en het streven naar verhoging van de produktiviteit in de Nederlandse samenleving steeg de vraag naar tele- foonaansluitingen met ongeveer veer- tien pet. De aanleg van nieuwe aan- sluitingen kon echter slechts met tien 1 pet worden verhoogd. De wachtlijst steeg daardoor in 1961 van 36.000 tot 49.000. Het ziet er niet naar uit, dat de P.T.T. in de komende jaren aan de groeiende vloed van aanvragen het hoofd kan bieden of dat de achterstand kan worden ingelopen. Bij voortduring t van de huidige economische omstandig- heden moet worden verwacht, dat de wachtlijst nog aanzienlijk zal groeien. De opbrengst van het radio-luister geld bedroeg ongeveer 49 min gulden. De hogere opbrengst van acht min ten opzichte van 1960 is toe te schrijven aan de invoering van het systeem van voor uitbetaling voor een geheel jaar. De op brengst van het televisie-kijkgeld be droeg ruim 35 min gulden, dat is ruim tien min meer dan in 1960. Meer nog dan in vorige jaren gaf de personeelsbezetting in 1961 reden tot on gerustheid. Weliswaar nam de bezet- i ting enigszins toe, doch deze toeneming was onvoldoende om de groeiende vraag naar P.T.T.-diensten en bovendien nog de gevolgen van de werktijdverkorting op te vangen. (Advertentie) WASHINGTON, 19 okt. (UPl) De Amerikaanse regering zal elk verzoek van Indie om transportvliegtuigen voor de bevoorrading van troepen aan de Indisch-Chmese grens „gunstig in over weging nemen", zo heeft een woord voerder van het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken gisteren ver klaard. De woordvoerder voegde hier aan toe, dat Indië nog geen dergelijk verzoek by ae V.S. heeft ingediend. Naar verluidt heeft de Indische rege ring Amerikaanse regeringskringen ge polst over de mogelijkheid vliegtuigen die op zeer grote hoogte kunnen vlie gen, aan te kopen. Volgens een zegs man is men in Indië niet tevreden over de bruikbaarheid van transportvliegtui gen, die twee jaar geleden van Rusland werden gekocht. (Van onze Parijse correspondent) Vanuit „goede Elyseese bron" ver luidt aanvullend, dat generaal De Gaul le dit geval aanwezig acht indien zijn voorgestelde grondwetswijziging niet de ja-stemmen verkrijgt van tenminste de helft van de ingeschreven kiezers, wier aantal voorzover thans bekend onge veer 27 miljoen bedraagt. Met deze verscherpte uitdaging maakt generaal De Gaulle het referendum in ieder geval tot een aanzienlijk riskantere onderneming dan het tot dusverre leek te zijn. Tot dusver verrichte opiniepei lingen en gemaakte prognoses gewaag, den vrij algemeen van 60 tot 65 pro cent ja's op het totaal van de uitge brachte stemmen, bij een ongewis maar zeer vermoedelijk aanzienbjk percentage wegblijvers van de stem bus. Het laagste percentage wegblijvers (stemonthouders) dat Frankrijk sinds de oorlog bij de raadplegingen van het electoraat heeft gekend, be droeg 15,4. Indien bij het referen dum van 28 oktober a.s., waarbij alle partijen (op de Unie voor de Nieuwe Republiek na) stelling hebben geno men voor het „neen", het percentage wegblijvers 25 bedraagt hetgeen geenszins als ondenkbaar geldt en indien van de wél uitgebrachte stemmen 65 procent „ja"-stemmen zijn, dan vertegenwoordigen die 65 procent slechts 48)4 procent van het totaal aantal stemgerechtigden, 1U procent minder dan de helft. Het behoeft geen betoog dat na gene raal De Gaulle's aldus opgevoerde drei gement de oppositie spreekt van geïn tensiveerde chantage, terwijl het voor haar des te duidelijker is geworden, dat wat generaal De Gaulle met de 28e oktober voor.heeft, niet zozeer is een grondwetsherziening aan de volksuit spraak onderwerpen, als wel zichzelf doen plebisciteren ais de alleen-macht hebbende. Hij verwerpt dan ook dat de grondwet de president essentieel tot een arbiter maakt en proclameert hem daarentegen tot de leidsman van de natie. Men kan generaal De Gaulle overi. gens in zijn gisteren gehouden toe spraak betrappen op een eigenlijk ver bluffende inconsequentie. Hij dringt na melijk aan op aanvaarding van de door hem voorgestelde hervorming recht streekse investituur van de president door het gehele volk „omdat de op mij gepleegde aanslagen en de aansla gen op mij die nog in de maak zijn, doen zien dat mijn verdwijning Frank rijk dreigt te storten in de verwarring van weleer en weldra in de rampspoed". Verwacht hij derhalve niet, zo is men geneigd te vragen, dat zulk somber perspectief zich voordoet indien hij in gevolge van een onbevredigend geachte uitslag van het aanstaande referendum vrijwillig van het politieke toneel veK dwijnt? Maar natuurlijk is er de moge- Kkh?ld ^gekomen, da* Frankrijk op 29 oktober a.s. weliswaar niet langer generaal De Gaulle ais president heeft, maar al thans m het bezit is gekomen zij het gevoteerd met slechts een bel trekkelijke meerderheid, van het door hem zaligmakend aangeprezen procé dé voor de verkiezing van een presi dent. BRUSSEL, 19 okt. (A.N.P.) Een Belgische rechter in Gent heeft de uitspraak gedaan, dat dronkenschap een ziekte is en dat een middel om dronkenschap te verdrijven moet worden aangemerkt als een genees middel. Aanleiding tot deze uitspraak is een proces tegen de fabrikant en Onder de standwerkers te Bolsward waren er ook in Fries costuum. ooi weer begeleidde gisteren llilliiiMliliiiiiililiiiiiiiiiliNiiiillllllllilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilill de „bolletongersdei" van wederverkopers van „Aktivit", een goedje dat in een aantal café's in - Gent en omgeving werd verkocht en dat bezoekers, die te veel gedronken hadden, zou kunnen ontnuchteren Het kwam tot een rechtszaak omdat de Belgische justitie meende, dat hiermee een geneesmiddel in de han del werd gebracht zonder dat daar voor de vereiste vergunning was verkregen. In eerste instantie werd de fabri kant vrijgesproken. Zijn verdediger had aangevoerd, dat vermoeidheid en dronkenschap geen ziekten zijn en dat „Aktivit" dus ook niet als een geneesmiddel kan worden aange merkt. Het openbaar ministerie tekende tegen deze uitspraak beroep aari en de zaak werd verwezen naar het hof van beroep in Gent. Dit is nu tot de conclusie gekomen, dat hier wel degelijk sprake is van een ge neesmiddel. Vastgesteld werd dat met „Aktivit" het alcoholpercentage in het bloed in drie kwartier kan worden teruggebracht van 2.90 tot 0,71 promille. De fabrikant en vijf caféhouders werden door de Gentse rechter ver oordeeld tot.... vijftig gulden boete. Dat de boete werd opgelegd in Ne derlandse guldens en niet in Belgi sche franken komt door het feit, dat de desbetreffende wet op de_ genees- Bolsward, en hoe raadselach tig het misschien ook moge klinken, de Bolswarders hebben hier zelf min of meer de hand in gehad. De traditionele dag voor deze uitge groeide jaarmarkt is eigenlijk de eerste donderdag in november; de laatste jaren was het juist op die dag in Friesland altijd slecht weer. Deze keer viel de eerste donderdag echter op Allerheiligen en daarom was de dag verschoven. Een daar heeft niemand spijt van gehad. De burgemeester van Bolsward, mr. J. A. Geukers, heeft misschien wèl een beetje spijt gehad, niet van wege de nieuwe datum, maar omdat hjj zijn gasten niet zoals de tra ditie dat wil aan oliebollen kon helpen. Het was deze keer echte Friese koek en ook daarmee kon de burgervader zijn mensen wei be dienen. Zo'n tachtig standwerkers waren gisteren naar de oude hanzestad ge komen om er deel te nemen aan de grote wedstrijd voor standwer kers, die onder auspiciën van de centrale vereniging voor markt-, straat- en rivierhandel werd gehou- - den. Enkele dames en een paar Friese journalisten vormden de jury, die de kooplieden afluisterden en pun ten gaven. De heer E. van Biessum uit Zuidbroek, die wondpleisters ver kocht, ging uiteindelijk met de eerste prjjs strijken. De vele duizenden bezoekers, die naar Bolsward kwamen, hebben ech ter niet alleen gekeken en geluisterd naar de standwerkers. Er was een vetveetentoonstelling en de dames konden 's middags op een modeshow gaan zien, wat zij van de winter allemaal wel en wat zij niet moeten dragen. De dag werd besloten met een toneelavond in De Doelen. jongste cursussen zelfs 1200 serieuzi gegadigden moeten afwijzen. De leerlingen moeten na hun stage een verslag inleveren. Uit deze ver slagen blijkt vaak dat de kennis making met het bedrijfsleven heel verhelderend heeft gewerkt In een recente publikatie van het C.B.O. staat te lezen, dat in de verslagen herhaaldelijk opmerkingen zijn aan getroffen in de geest van „Ik had mj) een directeur heel anders voor gesteld". Dikwijls erkennen de leer lingen ook, dat zij zich voor hun stage een verkeerde voorstelling had den gemaakt van de wijze, waarop men in een bedrijf met elkaar om gaat. Een van de deelnemers be schreef hoe schilderachtig hij eerst dacht over boekhouders aanlesse naars en wat hjj nu weet over een moderne gemechaniseerde admini stratie. Vele leerlingen toonden zich verbaasd over de regelmaat, waar mee men in een bedrijf koffie en thee serveert... Een leerling merkte op, dat zijn voorstelling van een labora torium bij de kennismaking met de werkelpkheid „verwoest" werd Een paar leerlingen waren blijkens' hun verslag helemaal teleurgesteld. Ook bp deze negatieve bevindingen kan de stage juist zeer nuttig zijn ge weest. De twintig Lappen, die. onlangs een rol' gespeeld hebben in een bedrijfsfilm van een papier fabriek te Gennep, hebben bij hun terugkeer naar Lapland twaalf rendieren in Nederland achterge laten. Op voorstel van de VW te Arnhem zullen de dieren waarschijn lijk worden ondergebracht in het na tionale park De Hoge Veluwe. 3 Haagse plantsoenendienst heeft een bladverpulveringsmaehine in gebruik genomen. Een grote hoeveelheid bladeren zal niet worden opgeveegd, maar worden ver pulverd door de bladmolen, die ver vaardigd is naar een idee van do heer G. J. C. Blom, een monteur bij deze dienst. De bladverpulveringsmaehine kan op een gewone maaimaehine worden ge monteerd en slaat de bladeren in kleine stukjes, die gemakkelijk tussen de grassprieten wegzakken. Het ge bruik van deze machines betekent, da, de tijd die nodig is voor het opruimen van de gevallen bladeren tot ongeveer een kwart kan worden verkort. In de loop van dit najaar zullen drie van deze „bladmolens" in gebruik worden genomen. De heer Blom heeft van het college van B. en W. van Den Haag een beloning gekregen voor zijn constructeursarbeid. Sedert enige jaren organiseert het Contactcentrum Bedrijfsleven- Onderwijs vakantiecursussen, waarmee men de leerlingen van de hoogste klassen der middelbare scholen de gelegenheid biedt een in druk te krijgen van een werkkring in het bedrijfsleven. Hoewel de deel nemers aan deze stages niet betaald worden het gaat hier niet om vakantiewerk in de gebruikelijke zin groeit de belangstelling voor deze kennismaking met het bedrijfs leven van jaar tot jaar. Door een tekort aan plaatsen heeft men bij de isteren is in de Utrechtse Jaar beurshallen de „Macroplastic" - een beurs van kunststoffen geopend. Een Amsterdamse fir ma demonstreert er met een apparaat, waarmee men polyester boten en andere voorwerpen kan spuiten. Het vervaardigen van de plastic boot (in een mal) duurt maar een uur. Deze jongedame hoefde niet lang te wachten om met haar bootje Scooty achter de auto het water op te zoeken De (waarnemend) secretaris-gene- Advertentie) IMPORTEURS TECHNISCHE UNIE EN N.V. LINCO populaire prijs: f.165. raai van de VN Oe Thant, had de Nederlandse en Indonesische regerin gen reeds meer dan twee weken ge leden gepolst over de benoeming van dr. Abdoh. Sinds het Nederlands-In donesische akkoord op 15 augustus in New York werd ondertekend, heeft Oe Thant druk gezocht naar een ge schikte persoon om westelijk Nieuw- Guinea te besturen in de periode na vertrek van de Nederlanders tot aan de leitelijke overdracht van het ge bied aan Indonesië op 1 mei 1963. °eTh,ant ,had gehoopt dat hij reeds een bestuurder zou hebbten gevonden toen het bestuur over Nieuw-Guinea op 1 oktober aan het tijdelijk 2eza.£?sorj?aan Lann dne <UNTEA) Ter? ov?rgegdran- gen. Dat lukte echter niet. Op het oeen- do'or ïïprdr he+t be.stuur waargenomen door de Guatemalteek José Rolz-Ben- 5®',als persoonlijk vertegenwoordiger van de secretaris-generaal. Dr. Abdoh was van 1955 tot 1959 per manent vertegenwoordiger van Perzië mii^eAerenigde Naties. In maart 1959 H?.ld U) namens de VN toezicht op de volksstemming in Kameroen. Hij werd fn £rur' m 1909 en kreeg zijn opleiding n Teheran en Parijs. In 1939 werd hij hd van het Iraanse parlement. In 1945 woonde hp de oprichtingsconferentie va-i de Verenigde Naties in San Fran cisco bp. Hij vertegenwoordigde zijn ian> op enkele zittingen van de Alge mene Vergadering. Hij was voorzitter van de Politieke Commissie van de VN- assemblée in 1957. DEN HAAG (ANP) - in Haagse kringen acht men geen reden aanwezig om te twijfelen aan de juistheid van het bericht uit New York. Een woord voerder van het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken deelde echter niet,, (jat h\j over deze zaak geen mede- delingen kon doen. Hjj wees erop, dat de bekendmaking van de benoeming van het hoofd van de UNTEA in Nieuw Guinea moet komen van het secretari aat van de VN in New York, aangezien de benoeming, naar in het Nederlands- Indonesische akkoord is overeengeko men, door de secretaris-generaal z' geschieden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7