KennedyControle wegens bouw Sovjet-rake Faam-troef van de week Heruitzending rede Kennedy V eeartsenijkundige Dienst adviseert h voor Amsterdamse katten 240 gebetenen gevaccineerd Felle Indisch-Chinese gevechten Nehroe: Oorlogstoestand economie aanpassen MOSKOU IN MOEILIJK PARKET Op twee fronten ^mJiad'Stoïk lij zyurstisAS Spoedbij eenkomst V eiligheidsraad Het weer FIVIVM 'jjil'HH.lM F abrieksarbeider bedolven onder vallende muur Ook in Haarlem honden aan de n Twinsets in draion, Vanavond voor t.v. ISAR 1004 sport coupé Oproep burgemeester DINSDAG 23 OKTOBER 1962 86ste JAARGANG No. 31265 WASHINGTON, 23 okt. (Rtr., uPI) President Kennedy heeft middernacht in een met span- njng verbeide radio- en tv-toe- spraak een „strenge quarantaine" Jegens Cuba aangekondigd voor zover het alle vervoer van offen sieve militaire uitrusting naar dat tot het Sovjet-blok behorende eiland betreft. Thans is, aldus Kennedy, ondubbelzinnig bewezen, dat er op Cuba 'n aantal offensie ve raketbases opgericht worden. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van defensie verklaarde later, dat de V.S. zo nodig Russische en andere sche pen tot zinken zullen brengen, die aanvalswapens naar Cuba willen brengen. De V.S. zullen verster kingen zenden naar hun basis Guantanamo op Cuba. Gisteren werd reeds melding gemaakt van grootscheepse vlootmanoeuvres in het Caribische gebied. Premier Fidel Castro van Cuba heeft de algehele mobilisatie van zijn strijdkrachten gelast. De V.S. heb ben een spoedbijeenkomst van de Veiligheidsraad aangevraagd bij de voorzitter, die deze maand de Russische onderminister van bui tenlandse zaken Valerian Zorin is. Ceen voedsel- blokkade èeè MORRIS"éeforeijou êuy! [FALCON TWEEDJASSEN Overwegend droog 15 modekleuren 27.50 Reacties Een zeer ernstige president Kennedy tijdens zijn radio- en t v -rede over de blokkade van Cuba(Télefoto) Inleidende actie GAAT U VERHUIZEN? F. DAMIAANS EN ZN. ^V.8\0^HMNAjMATAN-\ {fa ORIENTE Berlijn Indische troepen met tulban den op patrouille in de sneeuw op een bergtop in de buurt van de Macmahonlijn tussen Indië en China. I van &lancu*ë 'i Lil'l Een woordvoerder van het Indische Agent gebeten Geen risico Honden in de trein kort aan de lijn WAAR VAKMANSCHAP HOOG WORDT GEWAARDEERD GARAGE HOFMAN - Bennebroek BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro ]^480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telet. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. WAM. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v RUN enW. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENT IET ARI ET 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. CUBA IN AMERIKAANSE QUARANTAINE vcrbwid met deze ontwikkelingen Kennedy sprak van „een nieuwe crisis heeft de Amerikaanse presi dent zijlij verkiezingstoespraken afge zegd. Hij zal in Washington bltfven, evenals vice-president Johnson. In zyn toelichting op de controle van schepen, bestemd voor Cuba, verklaarde Kenne- dv dat deze maatregel zo nodig tot andere lading dan militaire zal worden uitgebreid. „Op het ogenblik onthouden wü echter Cuba niet de noodzakelijke levensbehoeften, zoals de Sov ets In hun blokkade van Berlijn doen", aldus de Ameri- ut, die er nadrukkelijk op wees, dat het doel van de bases op Cuba „geen ander kan zyn. dan het scheppen van gelegenheid om met kernwapens het westelijk halfro bestoken". De Amerikaanse president zei, dat verscheidene van de nieuwe Russi sche raketbases, die op Cuba worden gebouwd, bestaan uit installaties voor 1948 bij •trachtten te kaanse president, Advertentie) B ARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (Bij KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Overwegend droog weer met wolken velden en plaatselijk ochtendmist. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. In het algemeen iets minder koude nacht, maar morgenmiddag Iets lagere temperaturen dan van- daag. Woensdag: Zon: 7.19-17.29. Maan: 2.37-16.32. (Advertentie) Shetland of wol, alleen deze wiel Anegong - Haarlem - tel. 10401 dagmorgen de eerste voorlopige nauwkeurige gegevens over de con structie van raketbases en de leve ring van 'Straalbommenwerpers, die kernwapens kunnen vervoeren, te hebben ontvangen. Hu gaf opdracht tot verscherping van de Amerikaan se waakzaamheid en het onderzoek van de verkregen bewijzen is thans voltooid. het lanceren van ballistische raketten met middelmatige reikwijdte, die een atoomkop over een afstand van meer dan 1.600 kilometer naar Washington, het Panamakanaal en andere stre ken in het Caribische gebied kunnen vervoeren. Kennedy verklaarde, dat de Sovjet-actie aldus „een duidelijke bedreiging van de vrede en veilig heid van alle Amerikaanse landen oplevert". De president maakte een uit zeven punten bestaand plan van inleidende actie bekend, om aan deze ontwikke lingen het hoofd te bieden. Deze pun ten zyn: 1) Een einde maken aan de offen sieve opbouw door een strenge quaran taine op alle offensieve militaire uit rusting die onderweg is naar Cuba. 2) Een voortgezette en opgevoerde scherpe bewaking van Cuba en zijn militaire opbouw. 3) Elke raket, die vanaf Cuba tegen welk land ook op het westelijk halfrond wordt gelanceerd, zal worden be schouwd als een aanval door de Sovjet- Unie op de Verenigde Staten, die een volledig vergeldend antwoord aan de Sovjet-Unie vereist. 4) Versterking van de Amerikaanse basis op Guantanamo, in het zuidoos ten van Cuba, en de evacuatie van gezinsleden van het militair personeel aldaar. Andere militaire eenheden heb ben opdracht gekregen zich op een alarm-basis gereed te houden. 5) Een spoedvergadering van het overlegorgaan van de Organisatie van Amerikaanse Staten zal worden bijeen geroepen om „deze bedreiging van de veiligheid van het halfrond in beschou wing te nemen en de artikelen zes en acht van het verdrag van Rio van toepassing te verklaren, voor het ne men van de nodige actie 6) Een verzoek zal worden hige- tot het houden van een spoed vergadering van de Veiligheidsraad (Advertentie) Verlangt u goed vakwerk? Vraag ons eens vrijblijvend offerte Zijlvest 41 en Geertr. Carelsenstr. 54 Haarlem. Tel. 12456-14155-17616-52514 De Amerikaanse regering heeft, naar is meegedeeld, haar bondgenoten, tevoren van de jongste maatregelen op de hoogte gesteld. Dit werd Franse ministerie van v0°rll^inJ kend. In Londen verklaarde een woord voerder van het ministerie van buiten landse zaken, dat de bescnaaiae wereld president Kennedy s gen als een schok moet v°e P' Westduitse regering juichte de Ameri kaanse maatregelen toe. De woord voerder van het ministerie van buiten landse zaken te 's-Gravenhage kon vannacht reeds een „eerste reactie geven: „Volledig wordt erkend, dat de VS zich in een positie bevinden, waarin handelend moet worden opgetreden. Aan de rede van president Kennedy zijn uiteraard vele aspecten die nader bestudeerd moeten worden. In ieder geval is het verheugend, dat de Ameri kanen een zo duidelijk beleid hebben aangegeven, dat alle partijen thans precies weten waar zij aan toe zijn. De Nederlandse radio heeft vannacht direct na twaalf uur een rechtstreekse uitzending van de rede van president Kennedy gegeven. HAVANA arian Matanzas Cardenas ."Sta Clara Cienfuegos..»' opmar del Rio PIJNBOMENEILAND Camaguey - Holgum Santiago Guantanamo de Cuba® VERENIGDE STATEN Caribische Manzamllo KWX'ZUID* &ÏAMERIK De Amerikaanse president heeft er in zjjn toespraak nog op gewezen, dat overal ter wereld de strijdkrachten van de Verenigde Staten in verhoogde staat van paraatheid zijn gebracht om de eventuele weerslag van de Amerikaanse maatregelen op te vangen. Dat geldt voor cle bommenwerpers en raketeen heden van de Strategische Luchtmacht Dat geldt met name ook voor het garnizoen van West-Berlijn, dat van morgen vroeg is begonnen aan vier daagse manoeuvres, waaraan drie in- fanteriegroepen ter sterkte van 6.500 man alsmede tanks deelnemen. De Canadese minister van buiten landse zaken, Howard Green, heeft meegedeeld, dat enkele dagen geleden een verbad van kracht is geworden voor Russische vliegtuigen om op weg naar het Caribische gebi d gebruik te maken van Canadese vliegvelden, zoals Gander op Newfoundland. Op Cuba zelf, waar dus sinds van nacht een algehele mobilisatie van kracht is, heerst een geladen stemming. De radio brengt voortdurend nationale liederen en marsmuziek ten gehore. Commentatoren wisselen elkaar af om het publiek mee te delen, dat Cuba „niet alleen" staat en dat Amerika er verkeerd aan doet de toezeggingen van Khroesjtsjev aan Castro niet serieus op te vatten. DEN HAAG, 23 okt. Vanmiddag om 12.29 is de rede, die president .Ken nedy vannacht via radio en televisie tot het Amerikaanse volk heeft gericht, via de „Telstar" naar Europa heruitge zonden. De N.T.S. heeft de beelden opgenomen en zendt ze vanavond, met ondertiteling, in het journaal uit. Als gevolg hiervan zal het journaal tot on geveer half negen duren. Aansluitend zal dr. L. de Jong in de VARA-rubriek „achter het nieuws" een toelichting op de rede geven. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 23 okt. De strijd tegen de hondsdolheid is in Amsterdam aanzienlijk gecompliceerder geworden sinds geconstateerd is dat ook enkele katten besmet zijn. Terwijl de autori teiten grotere actie met mogelijk meer bevelen overwegen adviseert de inspecteur van de veeartsenijkundi- ge dienst te Haarlem, dr. H. H. Schol ten, de Amsterdammers hun katten bin nenshuis te houden. Door dit „huis arrest" voorkomt men dat katten in gevechten gewikkeld raken met andere katten of honden. Wanneer iemand door een kat wordt gebeten of ziet dat een ander wordt aangevallen moet hier onmiddellijk melding van worden ge diend wereldvrede". Gn nremier Khroesjtsjev doe ik een beroV om deze clandestiene roe- keloze en provocerende bedreiging de wereldvrede te tussen verwijderen, en de betrekking onze beide landen te stabiliseren. Voorts doe ik een beroep op ing deze politiek van wereldoverheersing te geven en zich aan bij een historische poging om vaarlyke bewapeningswedloop test» ken en de geschiedenis der mensheid te veranderen." ,Deze geheime, snelle en buitenge wone opbouw van tegen ons gerichte bases voor communistische raketten is een opzettelijk provocerende en ongerechtvaardigde verandering in de status quo, die door ons land niet kan worden geaccepteerd, willen onze moed en de verplichtingen die wü op ons hebben genomen, ooit weer door vriend of vijand worden vertrouwd", aldus Kennedy. De pre sident deelde mee vorige week dins- te sluiten de ge- te sta- Advertentie) U bartaljorisstriat 6 en als net regent 4 technisch speelgoed van VLISSINGEN, 23 okt. De 37-jari- ge fabrieksarbeider A. Fikke gehuwd en vader van drie kinderen, uit Sas van Gent, is gisteravond om het leven gekomen toen hij werd bedolven onder een muur. Met nog twee arbeiders was hij bezig met het slopen van een over- constructie in een fabriek. Plotseling viel een gedeelte van een der muren om en bedolf de arbeider. Na onge veer een kiwartier kon de brandweer hem uit het puin bevrijden, doch de levensgeesten waren toen reeds gewe ken. Een andere arbeider liep lichte verwondingen op. NEW DELHI, 23 okt. (AFP, Rtr., UPI) Premier Nehroe heeft het In dische volk in een radiotoespraak op geroepen 's lands economie aan te pas sen aan de oorlogstoestand, ontstaan door de aanvallen van communistisch China. „Wy worden geconfronteerd met de grootste bedreiging van onze vrij heid. Wy moeten nu overschakelen van geleidelijke vredestydmethodes tot werk wijzen die snel resultaten voortbrengen. VVy dienen onze militaire macht te ver sterken met alle middelen die ons ter b» schikking staan, hetgeen gepaard moet met ondersteuning van de indus trie en van een groeiende produktie". Nehroe verzocht de vakbonden alle sta kingen achterwege te laten, de industrie niet op winst uit te zyn en het gehele land nationale spaarobligaties te kopen. Deze toespraak, die over het gehele land werd uitgezonden, was het eerste nnenliik commentaar van de Indische nremier op de ernstige verslechtering van de toestand aan de Indisch- Chinese grens sinds zaterdagmorgen. Nehroe duidde communistisch China voor de eerste keer aan met het woord ,,vyand". Een avondblad te Madras schieef dat Indische soldaten die ter versterking van een grenspost in het Himalaya- eebergte per vliegtuig waren overge bracht alleen een wollen trui en een naar gespykerde schoenen de man" extra hadden gekregen. De betrokken post, Dhola, ligt op 3.800 meter hoogte en viel zaterdag In handen der Chi nezen De Indische soldaten waren met gewend aai de koude in deze besneeuw de hoogten, zodat de helft longontste- kim kreeg en weer teruggebracht moest worden. Volgens de krant krHgen de versterkingen nu iets warmere kleding, maar het schoeisel is nog onvoldoende. ministerie van defensie verklaarde nog geen precieze cijfers te kunnen geven over de wederzijdse verliezen. Bij een der posten in de noordelijke sector Ladach, hadden de Indische troepen meer dan honderd Chinezen gedood of gewond alvorens deze post moest worden prijsgegeven, aldus de woord voerder. De woordvoerder sprak nog maals tegen, dat Indische gevechtsvlieg tuigen in de strijd zouden zyn geworpen. Ook de Chinese luchtmacht was, naar hü verklaarde, niet actief. Wel hebben de Chinezen pantserwagens doen aan rukken. MOSKOU De Russische regering bewaart nog steeds het stilzwijgen over het Indisch-Chinese grensgeschil dat de laatste dagen het aanzien heeft gekregen van een officieuze oorlog. De afgelopen maanden heeft de Rus sische pers geen enkele keer melding gemaakt over deze kwestie. Volgens Westerse waarnemers te Moskou heeft het uitbreken van de strijd de Sovjet- Unie in een moeilük parket geplaatst, daar de regering noch lndië noch de Chinese volksrepubliek voor het hoofd wil stoten. maakt. Katten zyn gevaarlyker en agres siever dan honden. Zy krabben en by- ten tegeiyk. Het aantal Amsterdammers dat thans door de G.G.D. tegen hondsdolheid is en wordt behandeld is gestegen tot 240 Enkele tientallen mensen ontvingen gis teren hun eerste injectie. De tocht van het dolle witte hondje op 27 iuli van dit jaar is weer iets nader gereconstrueerd met behulp van nieuwe getuigen. Vast is komen te staan dat diezelfde dag ongeveer ty dens het middaguur in de Marnix- straat nog twee meisjes gebeten zijn. De meisjes, wier leeftijd wordt geschat op zeven en twaalf jaar, kwamen uit de richting van de Bloemgracht. Het kleinste van de twee kinderen zou door het dolle dier in de linkerkuit zjjn ge beten, het oudste in haar hand. Adrie Egthuysen werd daarvóór gebeten. Daar de beet voor dit kind noodlottig werd is het verzoek van de GGD dat de twee meisjes en alle mogeiyke ge tuigen zich spoedig melden des te drin gender. De zestienjarige jongen die eveneens op 27 juli in de omgeving van de Westertoren werd gebeten door het zelfde hondje heeft zich nog niet ge meld. Ook hü wordt dringend verzocht zich te melden evenals eventuele ge tuigen. De agent J, van Kerkhoff is toen hy op de Oosterringrijk een loslopend hondje wilde oppakken door het dier in zijn rechterhand gebeten. Hy liet er zich niet door afschrikken en kreeg het dier toch te pakken. Nadat hy het dier in quarantaine had geplaatst heeft hy zich gemeld by de G.G.D.. en zich daar laten inenten. Het bureau voorlichting van de ge meente Amsterdam heeft meegedeeld dat op 2 oktober omstreeks twaalf uur op de Reinier Vinkeleskade aan de waterkant voor de Banstraat een kat is gebeten door een grote herders hond met zwarte rug en zandkleurige flanken. Daar de kat inmiddels aan hondsdolheid is overleden moet worden aangenomen dat ook deze hond besmet was. Later op de dag werd by het Hiltonhotel een vrouw door een grote hond aangevallen. Daar het niet uitge sloten is dat zy gebeten is door de „besmette herdershond" verzoekt de G.G.D. dringend om inlichtingen over deze hond. De poltie heeft een uitgebreid onder zoek ingesteld naar het wat bizarre verhaal van de hondjes importerende zeeman. Mensen in een café waar deze man enige malen zou zyn geweest eenmaal met een wit bytlustig hondje hadden de indruk gekregen dat hy wei eens het fatale dier over de grens zou kunnen hebben gebracht. Door 'het nagaan van de scheepsbe richten is komen vast te staan dat de inmiddels weer vertrokken zeeman noch in juli, noch in augustus in Amsterdam is geweest. Dit in tegenstelling met wat hü de cafébezoekers had verteld. Eerst op 15 september is hy in Amsterdam aan wal gekomen. Op het ogenblik zyn in Amsterdam meer dan 45 honden en katten in ob servatie. In het „opsporingsblad" zyn weer een tiental nieuwe honden opge nomen. Thans worden nog een zestig dieren gezocht, waarvan vaststaat dat zy mensen of andere dieren hebben ge beten. Op last van dr. Scholten is een kat, die vorige week werd gebeten, door een intussen aan hondsdolheid gestorven kat in Amsterdam-zuid en die direct daarna in quarantaine was geplaatst, gisteren afgemaakt. Men neemt geen enkel risico meer. In Amsterdam zijn enorm veel zwerfkatten die een voort durend gevaar opleveren. UTRECHT, 23 okt. De Nederlandse Spoorwegen hebben in overleg met de hoofdinspectie van de volksgezondheid i loten dat honden op stations en in treinen kort aan de lijn gehouden moe ten worden. De conducteurs en 't andere N.S-per soneel hebben opdracht hierop nauwlet tend toe te zien. GAANDEREN In het afgelopen weekeinde is in het Achterhoekse dorp Gaanderen een hond onder verdachte omstandigheden gestorven. Het kada ver is opgestuurd naar het rijksserum- instituut in Rotterdam. Men houdt er rekening mee dat het dier oesmet was De kans dat de hond zelf de ziekte ver der heeft verspreid acht men gering, daar het dier al geruime tijd aan de ketting lag. Terwijl men al enige tijd rekening houdt met een nieuwe Berlijnse krisis die - volgens een aanwijzing van Khroesjtsjev - verwacht kan worden na de Amerikaanse verkiezingen van 6 november aanstaande, is er nu eerst een Cubaanse krisis ontstaan. De Ver enigde Staten zien zich genoodzaakt tot drastische maatregelen tegen de verdere militaire ophouw van Cuba, omdat r!j tot de conclusie zijn geko men, dat Amerika's veiligheid be- dreigd wordt door de bewapening van dit eiland dat slechts op 150 km af stand van Florida ligt. Toen begin september in Moskpu officieel werd jekend gemaakt, dat de Sovjet-Unie wapens en „technic leverde aan de Cubanen ontstond in de V.S. grote ongerustheid. Die verontrusting nam toe nadat de bouw van een Russische .vissershaven'' op Cuba was aange- londigd. Maar aanvankelijk achtte Kennedy de bewapening /an Cuba slechts van defensieve aard. Ondanks heftige binnenlandse druk op de Amerikaanse president heeft de Ame rikaanse regering niet onmiddellijk tot radicale acties willen overgaan. Maar nu is de situatie veranderd. Kennedy heeft inlichtingen ontvangen waaruit blijkt, dat er op Cuba wel degelijk gewerkt wordt aan de opbouw van een offensief militair apparaat. De president heeft alarm geslagen, en hij heeft een scherpe waarschuwing ge richt tot Khroesjtsjev, zich niet in de kracht van Amerika te vergissen. Zullen wij deze herfst een interna tionale krisis op twee fronten tegelijk heieven: rond Cuba en rond Berlijn? Zal er een even verontrustende situ atie ontstaan als zes jaar geleden in de zelfde tijd van het jaar? De Ameri kanen helmen het gevaar dat hen van uit Cuba bedreigde aanvankelijk on derschat. hetgeen men overigens niet alleen aan Kennedy kan wijten, maar ook aan zijn voorganger Eisenhower. Kennedy's beleid tijdens de mislukte invasie op Cuba van april vorig jaar was niet gelukkig, maar hij wil zich nu hersteilen. Hij wil nu ingrijpen voor de situatie hem geheel uit de hand loopt. Hij doet ook een beroep r de Veiligheidsraad en de Organi satie van Amerikaanse Staten. Voor al de reactie van de andere leden van de O.A.S. is van groot belang voor het welslagen van Kennedy's maat regelen tegen Cuba. Met grote spanning wacht men nu af wat Khroesjtsjev zal doen. Zal hij het in Cuba op een conflict .'aten aankomen, geeft hij zijn antwoord in de Berlijnse kwestie, of zai hij zich op beide fron ten voorlopig wat matigen uit ontzag voor de vastberaden houding van Kennedy? Ook is nog niet duidelijk in hoeverre Amerika's Atlantische bondgenoten met Washington zullen meegaan, en daarbij denkt men vooral aan Engeland dat weinig sympathie had voor recente Amerikaanse plan nen ter controle van de scheepvaart op Cuba. De koude oorlog tussen Oost en West is plotseling weer in een gevaar lijke fase getreden. Misschien kan Kennedy's krachtig optreden dit ge vaar nog bijtijds doen keren. (Advertentie) (Advertentie) Vryblyvend demonstratie OFF. DEALER - TEL. 02502 - 6802 HAARLEM, 23 okt. De burgemees ter van Haarlem heeft ons de volgen de mededeling doen toekomen: „In ver band met elders voorgekomen gevallen van hondsdolheid is het nodig ook in Haarlem voorzorgsmaatregelen te ne men om dit gevaar zo klein mogelijk te maken. Ik vestig er de aandacht op dat ingevolge de algemene politieveror dening een ieder verplicht is een onder zyn hoede staande hond op de openba re weg aan een iyn van ten hoogste anderhalve meter te houden. Ik heb de hoofdcommissaris van politie opgedra gen het toezicht hierop te verscherpen en loslopende honden op te vangen en te isoleren. In aller belang wijs ik de houders van honden op hun verant woordelijkheid en verzoek ik hun rvje te werken om uitbreiding van dezv vaarlyke ziekte te voorkomen"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1