Raam wet op bejaarden teh uizen: betere zorg voor betrokkenen Leven naar eigen inzicht BEATRIX BIJ IRAANSE WEDEROPBOUW ■WHOKEII EEN WAM GENOEGEM kmw EEC-ministers wel ingelichtmaar niet geraadpleegd Cuba-blokkade opgedrongen Elet gevaar van de volkswoede Ernstige conflictsituatie voor leger predikanten? Broodprijs mei 1 cent omhoog UITNO DIGING CHEFAROX Aanvaarding door Kamer staat vast Prinses Beatrix in Pakistan Arts in Leersum gearresteerd Door synodaal geschrift over het vraagstuk van de kernwapenen handel in verdovende middelen Maagklachten kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken! Duitse hoogleraar: Oorzaak „jeukziekte" moeilijk te bepalen Verkeer son gelukken NIEMEfB* BRIEF VAN STAATSSECRETARIS Plaatselijke prijzen kunnen verschillen Automobilist negeert stopteken van politie: een jaar geëist Singaporese bandieten beroven Ned. juwelen- handelaar zes ton Opdruk postzegels Nw.-Guinea enigszins verschoven WOENSDAG 24 OKTOBER 1962 PAGINA 11 O (Advertentie) S'Y/St/f.W. Een extra lichte melange van door-en door rijpe, geurige tabakken. Verfijnd van smaak. Lekker licht. Een pijptabak waar Niemeyer terecht trots op is. Evenwicht ^ar> onze parlementaire redacteur) HAAG, 23 okt. Twee doel ieden staan voorop bij de zorg voor aze bejaarden. Op de eerste plaats noeten we zoveel mogelijk bevorderen »ge *j— «ij zelfstandig kunnen blijven, .aarnaast echter moet de zorg, die ,®Paalde bejaarden nu eenm-'-l n'et j-'Pnen missen, zo goed mogelijk zijn. Hu ('e minister van Ma'>tschapne- ,1K Work, mej. dr. Klompé bij de be- ^•'ndeling van een wetsontwerp in do ?W _-eede Kamer, dat het toezicht op de "e.iaar<" v -=rwyj haar e(f ardenoorden regelt. Terwyi zij haar betoog hield, zat »ar eigen bejaarde moeder in de VQorzittersloge te luisteren. Do Tweede Kamer heeft tot midder- !jacht aan het ontwerp geschaafd zon- j:er reeds een beslissing te kunnen Jemen. De grote lijn staat echter vast. J..°or alle tehuizen, waarin meer dan D®- bejaarden zijn opgenomen, worden verent inrichting en veiligheid van -st gebouw, zorg voor gezondheid (en ook voor voeding) aantal en be- ^aamheid van de verzorgers enz. y^geis vastgesteld. Een daarvan is dnt 1® bejaarden vrij moeten zijn hun ij^en naar eigen inzicht in te richten. ftl»een als het zo wordt aangepakt kan er een eind komen aan de vele klach ten van de laatste tijd over schande lijke verwaarlozing van beiaarden, die door de huidige omstandigheden veelal niet meer bij hun kinderen kunnen in wonen. Ieder bejaardenoord moet worden aangemeld bij de gemeente. De pro vincies hebben echter tot teak om de regels vast te stellen. Sommige ge meenten krijgen de bevoegdheid deze regels nog uit te breiden. Kjj moeten dan eerst worden aangewezen door Gedeputeerde Staten, die bovendien het toezicht regelen. Controlerende ambtenaren krijgen opsporingsbevoegd, heid. Overtredingen worden gestoft met boetes tot duizend gulden, bij her haling tot vlifduizend gulden of zes maanden hechtenis. Dit alles staat vermeld in een ont- werp-raamwet, waarin de minister ook motiveert waarom in beginsel de provincies met het vaststellen van de regels belast zijn. De meeste gemeen ten hebben te weinig bejaardeninrich tingen om een functionaris met full time controlewerk te belasten. Dit is echter beslist nodig, wil de bejaarden zorg beroepswerk worden. De provin cies hebben een beter overzicht en meer vergelijkingsmateriaal. Zij kun nen de uitvoering echter overlaten aan bepaalde gei .eenten of groepen van gemeenten. Het ontwerp biedt ook de exploitan ten der inrichtingen grotere .echts- zekerheid. Verpleeghuizen kunnen, KARATSJI, 24 okt. Gisteren is prin ses Beatrix begonnen met een tiendaags bezoek aan Pakistan. Nadat zij de di plomatieke vertegenwoordigers had be- jfroet, begon een menigte Nederlandse kinderen luidkeels: ,,Hiep, hiep, hiep, hoera" te roepen. Daarna zongen zij het Wilhelmus. Duizenden hadden zich langs de weg vanaf het vliegveld ge schaard toen de koninklijke auto met Prinses Beatrix en minister Uzzaman Passeerde. Na de lunch met president Ayub Khan 'n Rawalpindi bezocht de prinses Ta- *ila, een Boeddhistische kolonie, die Pieer dan drieduizend jaar geleden haar bloeiperiode beleefde. Tevens werd een bezoek gebracht aan Murre, een plaats Waar pluche vandaan komt. (Van onze Utrechtse redacteur) SCHERPENZEEL, 24 okt. Omdat vr aanwijzingen waren dat hij veelvul- morfine uitschreef heeft de rijks politie in Leersum in opdracht van de rijksrecherche te Den Haag een hier Wonende 56-jarige arts gearresteerd. De arrestatie geschiedde in Leersum Waar hij toen verbleef omdat men in ri.in woonplaats niet te veel opzien wilde Verwekken Niettemin was het nieuws bier gauw doorgedrongen waar het de gemoederen nogal bezig houdt. De arts hier niet alleen als arts gevestigd J aar geniet ook bekendheid als wet houder. Daarvoor was hij reeds jaren Raadslid voor de P.v.d.A. in de gemeen, 'eraad. De arts verblijft voor voorlopig onder. «Oek in het groepsbureau van de rijks politie te Doorn en zal een dezer dagen Ypor de officier van justitie, mr. G. H. v- van Dijken, die met het onderzoek is e'ast, worden voorgeleid. Er js n0g geen zekerheid over welke Pvriode de arts een strafbare handeling ~ou hebben gepleegd, die hierin zou be- °taan dat hij aan personen morfine ver- ircjje zonder dat zij zelfs genees- madelen nodig zouden hebben. (Advertentie) y°oi» blijvende veebetering 0rHt een genezende laag op de maagwand AMSTERDAM, 23 okt. Gepromo- J vu tot doctor in de letteren de heer titou Zaa' op een proefschrift ge- „„f d ,,A Lei Francesca". Promotor «as prof. dr. P. Zumthor. B GRONINGEN, 23 okt. De heer W. ouwer, wonende te Emmeloord is ge- om 0 veer d tot doctor in de geneeskunde g<Leen proefschrift getiteld: „ervarin- Ona mel: psychosociaal-anamnestisch ifi erz°ek als diagnostisch hulpmiddel w_een huisartsenpraktijk". Promotor as prof. dr. mr. P. A. H. Baan. Prinses Beatrix heeft, voor zij naar Pakistan vertrokzich in het Iraanse Dan Isfan, waar honderden mensen tijdens de aardbevingsramp om het leven zijn gekomen uitvoe* 'n laten voorlichten over - wederopbouw. mits zjj erkend worden, worden uitge sloten. De wet is wel van toepassing op pensions. Minister Klompé zei. ^at er een goede coördinatie met de minister van Sociale Zaken is geweest bij het ont werpen van deze wet. Z41 is het eens met mejuffrouw Kok (K.y.P.), dat er nog veel meer voor de bejaarden moet gebeuren. In 1980 zal dertien procent van het Nederlandse volk 65 jaar of ouder zijn. Een van de opgaven waarvoor wij staan, aldus mej. Kok, is dat wij de bejaarde mens veel meer kansen moeten geven om een functie te blijven vervullen in de maat schappij. In dat geval kunnen de be jaarden vaak in hun woonmilieu worden gehandhaafd. Zij gaf de regering de raad om ook de prijzen van de bejaardenoorden in het oog te houden, wanneer deze maat regelen van kracht worden. Zjj ver wacht echter wel, dat het merendeel van deze huizen positief tegenover de nieuwe maatregelen zal staan. Aan vaarding van het wetsontwerp dinsdag a.s. lijkt vrijwel verzekerd. MAINZ, 23 okt. (DPAi In een voor dracht voor het zevende jaarcongres van de medische commissie van de Duitse vereniging voor documentatie, heeft professor Proppe, hoogleraar aan de universiteit in Kiel, Kritiek geleverd op het feit, dat vier jaren na het eerste uitbreken van de „jeuk-ziekte" in West- Duitsland nog steeds geen officieel rap port over de resultaten van het inge stelde onderzoek is verschenen. Prof. Proppe zei dat de oorzaken van de sinds kort in Nederland opnieuw op getreden blaasjes of jeuk-ziekte uiterst gecompliceerd zijn en zeer moeilijk zijn vast te stellen. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat bij het optreden van de ziekte het actief worden van in de dar men aanwezige virussen een rol spelen. Hoewel statistisch een correlatie met de bewuste in 1960 in Nederland gege ten margarinesoort is vastgesteld, be hoeft deze samenhang niet noodzake lijkerwijs ook causaal te zijn, aldus spr. Mogelijk is de bij de margarine- produktie gebruikte emulgator op zich zelf niet schadelijk, doch treedt haar uit werking in in samenhang met de be wuste margarine. Prof. Proppe wees er op, dat de in 1958 voor de eerste maal in West-Duits- land opgetreden blaasjes-epidemie na vijf k zes weken afgelopen was, hoewel de betrokken margarine verder gewoon werd gegeten, omdat niemand de sa menhang vermoedde. In Nederland, waar de margarine verboden werd, ver liep de epidemie echter op overeen komstige wijze, aldus de Westduitse hoogleraar. (Van onze correspondenten) OOSTERHOUT, 24 okt. Op üe Provinciale weg te Oosteind, gemeente Oosterhout, is het vierjarig dochtertje van de familie Jespers voor haar ouder lijke woning spelenderwijs tegen een Easserende autobus gelopen. Tijdens et vervoer naar het ziekenhuis is net meisje aan de opgelopen verwondingen bezweken. OOSTERHOUT Gistermorgen heb ben zich te Moerdijk, aan de Brabantse kant van de grote brug. twee verkeers ongelukken voorgedaan, waarbij in to taal drie personen ernstig werden ge wond en tengevolge waarvan vijf auto's moesten worden weggesleept. Nog drie andere auto's werden min of meer ern stig beschadigd. DOETINCHEM Gisteren is op de onbewaakte overweg in de Belderstraai de 27-jarige landbouwersknecht R. W. Freriks om het leven gekomen. Het slachtoffer was per volkswagenbusje op weg naar de veemarkt. Vermoedelijk heeft hij door de mist de trein niet opgemerkt, terwijl ook het zicht ter plaatse zeer slecht is. Het busje werd gegrepen door een personentrein, die van Arnhem kwam, een eind meege sleurd en totaal vernield. De heer Fre riks werd daarbij op slag gedood. Het slachtoffer was niet gehuwd. UTRECHT Op het gemeentelijk industrieterrein in Zutphen is gister avond op de niet beveiligde overweg in de Pollaan een auto in botsing geko men met een rangeerdeel, bestaande uit een locomotor en enige goederen wagens. Bij de botsing werd de bestuur ster van de auto ernstig aan het hoofd verwond. De auto werd zwaar, de loco motor licht beschadigd. Advertentie f. 1.- per pouch NIEMEYER (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 24 okt. De ministers van Buitenlandse Zaken der zes lan den van de Europese Economische Ge meenschap hebben gisteren in Brussel, overigens in zeer gereserveerde be woordingen, hun instemming betuigd met de maatregelen, welke de Ame rikaanse regering heeft getroffen ten opzichte van Cuba. Naar achteraf ver luidde, toonden de ministers begrip voor de positie der V.S." Niettemin Wü weten natuurlijk op dit mo ment nog niet, welke nieuwe fei ten zich hebben voorgedaan tus sen het ogenblik, waarop de Amerikaanse minister van Defensie Mc- Namara voor een Congrescommissie tijdens een hearing zijn geruststellende en omstandige verklaringen inzake de situatie op Cuba heeft afgelegd en het moment, waarop president Kennedy zijn blokkade tegen het eiland van Fi del Castro heeft afgekondigd. Het zou van belang zijn dit nauwkeurig te weten, omdat zich in deze paar weken een op zienbarende maar ook riskante wijziging in de Amerikaanse politiek heeft vol trokken. McNamara immers heeft verzekerd, dat de voorzieningen op Cuba van zui ver defensieve aard waren en heeft niet nagelaten zijn verklaringen te adstru eren met specificaties van die voorzie ningen. Deze waren dan nog van dien aard, dat ze wel geschikt waren om een invasie van een emigrantenleger af te slaan, doch uiteraard niet van de Ame rikaanse militaire macht zelf. Plotseling is nu gebleken dat er raket bases worden aangelegd, van waaruit Washington en een aantal hoogst be langrijke economische en militaire knooppunten van het Amerikaanse ver dedigingssysteem bestreken kunnen wor den. Dit betekent, dat deze feiten in min der dan een week bekend moeten zijn geworden, in luttele dagen dus nadat McNamara zijn verklaringen had af gelegd, terwijl de minister zich sterk maakte dat de regering over het eiland vlak voor de deur dank zij alle moderne hulpmiddelen vrij nauwkeurig geïnfor meerd was. Nu is natuurlijk alles mogelijk en ze ker niet op de laatste plaats, dat de Amerikaanse informatiediensten aan vankelijk gefaald hebben en eerst heel laat op het spoor van de waarheid zijn gekomen Volgens McNamara's verkla ringen echter is dit niet heel waarschijn lijk. Een andere mogelijke verklaring van deze ommezwaai is af te lezen uit de geweldige druk, die de laatste tijd op de president van de V.S., in een verkie zingscampagne nog wel, werd uitgeoe fend. De Amerikaanse publieke opinie is dermate verontrust over Cuba, dat z\j verschijnselen van hysterie begint te vertonen. Huisvrouwen hebben verklaard, een atoomoorlog te willen riskeren, wanneer Amerika maar het regiem van Fidel Castro wegvaagt, wat niet anders mogelijk is dan door Cuba aan te val len. President Kennedy heeft tegenover de publieke opinie een tamelijk zwakke houding aangenomen. Hij is niet in zijn capaciteit van president voor radio en televisie voor zpn volk verschenen om verklaringen en explicaties te geven. De gelegenheden, waarbij Kennedy in rechtstreeks contact met het volk treedt, zijn zeldzaam, te zeldzaam voor de functie die de president in het Ameri kaanse politieke bestel vervult. De kans, dat hü aan de druk niet heeft kunnen weerstaan, is dan ook minstens geno men even groot, als de kans, dat er on verwachts overduidelijke feiten aan het licht gekomen zijn, die een avontuur lijk optreden van de zijde der Ameri kaanse regering rechtvaardigen. Dat de gemoederen van het Amerikaanse volk daardoor nog verder opgezweept in- plaats van gekalmeerd worden, daar over kan men nauwelijks twijfelen. Over de boven aangestipte kwestie heen doet zich echter nog een andere voor, die nu langzamer hand helaas actueel is geworden. Zij is deze: verandert er zoveel aan de werkelijke situatie, wanneer er raket bases in Cuba bestaan? Men schrikt misschien bij de gedachte, zij is onaan genaam, doch men moet deze dingen nie' met het sentiment beoordelen doch met het verstand. Zo gesteld moet men zich afvragen: is een raket afgevuurd op Cuba niet evengoed een Sovjet-raket als een die afgevuurd wordt uit de om geving van Moskou? De vraag is niet zomaar opgeworpen door een toeschouwer; zij is opgewor pen en tegelijk beantwoord door de pre sident der Verenigde Staten, die Mos kou nadrukkelijk heeft gewaarschuwd, dat een op Cuba gelanceerde raket, eer va,. Cuba uit ondernomen aanval, door de V.S. beschouwd zal worden als een van Moskou uit ondernomen aanval en op gelijke wijze aan het adres van de Sovjet-Unie beantwoord zal worden. Dat is geheel duidelijk, maar een nieuwe toestand is het overigens ook niet. Sedert jaar en dag weten wij dat een vanuit Turkije, Europa, Perzië of welke andere tot onder de neus van Moskou geschoven nucleaire voorpost der V.S. ondernomen aanval door Mos kou beschouwd zal worden als een Ame rikaanse aanval die gelijkwaardige Rus sische represailles zal oproepen. Het hele bedrijf komt derhalve neer op het spel van zet en tegenzet. In de koude oorlog heeft de Sovjet-Unie nu eei. kans schoon gezien om een vooruit geschoven post op te richten op de drempel van Amerika, nadat de Sovjet- Unie vele jaren heeft genoegen moeten nemen met Amerikaanse nucleaire ba ses voor haar drempel. Daar is geen oorlog uit voortgekomen, zelfs geen ver schijnselen van hysterische volkswoede in de Sovjet-Unie. Of wii het leuk vinden of verve lend verstandiger ware het de koude oorlog te verdragen zoals deze nu eenmaal is. Het nuclGai- re machtsevenwicht verandert geen zier door de aanwezigheid van Sovjet raketten op Cuba. Het is de vraag of ze gebruikt kunnen worden. De deter rent" blijft dezelfde, en zjj werkt of zp werkt niet. Voorlopig is nog altijd met te zien, waarom ze met z°u werken, maar op die vraag wordt beslist in Moskou en Washington, niet op Cuba Het bijzondere gevaarligtdanook niet op Castro's eiland. Het.Ligt tn de onbeheerstheid van een volk, dat zyn emoties niet kan bedwingen, .waar- schjjnliik voor een groot deel doordat zijn leiders in de verstreken jaren ver zuimd hebben het duidelijk te maken, dat het al lang niet meer het monopolie van de macht op deze wereld bezit. Wat de V.S. op het ogenblik boven al les behoeven zijn bondgenoten, die het hoofd koel houden. Jammer genoeg kan men dit slechts van sommige der bond genoten zeggen, doch het is tenminste een troost dat dit de relatief belangrijk ste zijn. LIBRA gaven zij eveneens uiting aan hun be zorgdheid over de gespannen toestand in het Caribische gebied en aan hun spijt over het feit dat de zes landen „wel ingelicht maar niet geraadpleegd" waren door Washington in verband met de uitgevaardigde maatregelen. Het overleg der E.E.G.-ministers, dat plaats vond op initiatief van de Italiaanse afvaardiging en trouwens al enige dagen tevoren was vastge steld, werd voorgezeten door de Ne derlandse staatssecretaris Van Hou ten, die minister Luns verving. De aanvankelijke bedoeling was dat de ministers uitsluitend Europa's insti tutionele problemen zouden behan delen, doch de ernst der gebeurte nissen omtrent Cuba bracht hen van dat voornemen af. Zonderling was bij deze gelegenheid de houding van Spaak. Bij zijn aan komst in de conferentiezaal verklaar de hij in het Frans aan de journalisten zonder meer: „Ik heb over deze kwes tie natuurlijk een opvatting, maar ik houd ze voor me". Toen hij de pers enkele uren later echter opnieuw ont moette, bleek de Belgische minister van Buitenlandse Zaken heel wat spraakzamer te zijn geworden. Hij zei toen, zijn woorden nauwkeurig afwe gend en met de nodige nuances: „Wii begrijpen de beweegredenen, die de Amerikanen to' handelen hebben ge noopt. De toestand op Cuba heeft zich in een heel andere richting ontwikkeld dan men in Washington nauwelijks een paar weken geleden had kunnen voor zien. De wapens waarover Cuba nu beschikt zouden onbetwistbaar aan valswapens zijn. Maandag zijn Ameri- ka's NAVO-partners hiervan op de hoogte gesteld. Wat dat betreft is alles verlopen zoals het behoort". Na enig aarzelen voegde Spaak hieraan nog toe: „Vanzelfsprekend ontbreekt er ons nog een belangrijk beoordelings element, met name de reactie der Sov jet-Unie". In de Brusselse Wetstraat werd het zorgwekkende nieuws uit Washing on intussen ontvangen met hetgeen men hier „gemengde gevoelens" pleegt te noemen wanneer de meningen erg ver deeld zijn. Bijzonder opvallend was de kritische uitspraak van senaatsvoorzit ter Struye, die onomwonden ais zyn mening te kennen gaf, dat er geen en kele juridische grondslag bestaat voor de blokkade en voor het praaien van schepen, waartoe president Kennedy in vredestijd besloten heeft. „Maatregelen voor het gebruik van geweld tegen een land dat niet in oor log is, zijn strijdig met het volken recht", aldus Struye, die er voorts de nadruk op legde dat het hier om een eenzijdige beslissing van de V.S. gaat, „die zij aan hun Atlantische part ners hebben opgedrongen". De christen democratische senaatsvoorzitter, die op het vlak van de internationale politiek en van het volkenrecht een bijzonder gezaghebbende personaliteit is in Bel gië, kondigde aan dat hij de senaats commissie van Buitenlandse Zaken te gen donderdag bijeen heeft geroepen voor bespreking van de Cuba-affaire. Ook de Kamercommissie van Buiten landse Zaken zal zich op verzoek van haar voorzitter, de liberale oppositie leider baron Kronacker, over de kwes tie beraden en minister Spaak over de gebeurtenissen ondervragen. DEN HAAG, 24 okt. De staatase cretarls van Defensie, de heer M. R. H. Calmeyer heeft vandaag een brief gezonden aan de hooldlegerpredikant, waarin hij de mogelijkheid oppert, dat leger- en luchtmachtpredikanten in het algemeen en die behorende tot de Nederlandse Hervormde Kerk in het bijzonder, in een ernstige con flictsituatie kunnen worden gebracht door de onlangs verschenen uitgave „Het vraagstuk van de kernwapenen" van de generale synode van de Neder landse Hervormde Kerk. In zijn brief zegt de staatssecretaris het zijn plicht te achten stelling te nemen, zich daarbij „plaatsende op het standpunt van een met overheidsgezag over een deel der strijdkrachten bekleed Chris tus-belijder". In een bij de brief behorende bijla ge zegt de heer Calmeyer o.m., dat het hem een raadsel is hoe men het verantwoord heeft kunnen achten een oproep tot massale dienstweigering te (Van onze sociaal-eoon. redactie) DEN HAAG, 24 okt. De broodprijs mag met één cent omhoog. Minister De Pous heeft gisteren voor die verhoging zijn toestemming gegeven in een gesprek met de Nederlandse Bakkerijstichting. De bakkers hadden een verhoging met twee cent per brood gevraagd maar dit was volgens de minister te veel. Welis waar is de bloemprijs ais gevolg van het Europese heffingsstelsel voor gra nen nogal flink omhoog gegaan, maar de bewindsman staat op het standpunt, dat de vorige toegelaten prijsverhoging voor het brood ai aan de ruime kant was. Deze „voorsprong" zullen de bak kers dus nu weer verliezen. De minister heeft zich bereid ver klaard in november opnieuw met de bakkers te praten als het verdere ver loop van de bloemprijzen daartoe aan leiding zou geven. In verschillende vooral grote steden is de broodprijs sinds enige tijd al met twee cent ver hoogd. De bakkers zullen die verhoging ongedaan moeten maken en zich moe ten beperken tot de thans officieel toe gestane verhoging met één cent. Minis ter De Pous heeft een prijzenbeschik- king aangekondigd voor het geval dat de bakkers aan deze richtlijn geen ge volg zouden geven. Met dat al blijft het voor de huis vrouw moeilijk om te weten te komen we":e prijs zij nu bjj haar bakker voot het brood mag betalen. De prijzen schommelen om de 47 ct. per groot brood, maar in verschillende plaatsen en bij verschillende bakkers kan die prijs wel een paar cent verschillen. Er is namelijk officieel geen maximum prijs. In 1954, toen het ministerie zich met de broodprijs ging bemoeien, be stonden die verschillen al. Sindsdien is er regelmatig een prijsverhoging van één of twee cent toegestaan maar ae oorsponkelijke verschillen bleven daar mee bestaan. In het communiqué van het minis terie na de bespreking van gisteren wordt dan ook geen prijs genoemd. Er wordt slechts in gezegd, dat de be windsman toestemt, in een prijs die twee cent hoger is dan die in juni van dit jaar. De eerder toegestane verho ging met een cent per 6 augustus j.l. is daarin begrepen. De Nederlandse Bakkerijstichting is •"iet de beslissing van de bewindsman niet gelukkig. Men acht het dan ook on mogelijk om zoals drs. De Pous wen ste er bij de bakkers op aan te drin gen zich tot een verhoging met één cent te beperken Het ziet er thans dan ook naar uit, dat de prijsbeschikking, waar mee de minister heeft gedreigd, inder daad in de komende week zal worden afgekondigd. (Van onze correspondent) ALKMAAR, 24 okt. Voor de rechtbank alhier stond gisteren terecht een 38-jarige schilder uit Hoofddorp, wie poging tot doodslag subs, poging tot zware mishandel.ng en het rijden onder invloed ten laste waren gelegd. Op 8 juni had hij op de Helderse- weg te Alkmaar geen gevolg gegeven aan het stopteken met rood licht door een agent van politie. In plaats van te stoppen reed hij recht op de agent in die zich door opzij te springen op het laatste nippertje in veiligheid kon stellen. Kort daarna werd de schilder door de Rijkspolitie in Limmen aan gehouden. De officier van justitie, jhr. mr. A. J. Reigersman achtte het pri mair ten laste gelegde niet bewezen en eiste wegens het bedreigen met ge weld en het rijden onder invloed een gevangenisstraf van een jaar met twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Uitspraak 6 november. SINGAPORE, 24 okt. Vijf gewa pende bandieten hebben gisteren bij een overval op klaarlichte dag een Ne' derlandse handelaar van juwelen *er waarde van ruim zes ton beroofd en met messteken in keel en borst ge wond, Het slachtoffer, wiens naam werd opgegeven als de heer A. C van Halen, 40 jaar oud. is volgens de po litie van Singapore in kritieke toe stand in een ziekenhuis opgenomen Volgens de politie zouden de vijl bandieten met de heer Van Halen m een kantoorgebouw in Singapore een afspraak hebben gemaakt om enige diamanten te kopen. Toen zij binnen waren, overvielen zij de juwelier. i\a deze buiten gevecht te hebben gesteld gingen zij er met hun buit vandoor. Kort na de overval hield de politie een taxi met drie mannen aan. Een ervan werd aangehouden, doch de an dere tv ee wisten te ontsnappen. doen uitgaan en talloze mensen in ge wetensnood te brengen, ter bereiking van een doei (het. in eerste instantie eenzijdig afschaffen van kernwape nen), waarvan men (de synode) zich nog afvraagt of dit geen belemmering zal vormen voor de algemene afschaf fing van kernwapenen. Hij acht dit „het meest bedenkelijke aspect van het synodale schrijven". In het begin van de bijlage ontwik kelt de heer Calmeyer het bezwaar, dat de synode in het geschrift de „Vrijheid" een te zwak accent heeft gegeven in vergelijking met de „Vre de Hij merkt op, dat in het synodale schrijven de tweede wereldoorlog niet ten onrechte is gezien ais een strijd voor „recht en vrijheid", maar hij ver- verwijt de synode, dat deze zich er zorg vuldig van onthoudt te erkennen, dat we ons in de huidige koude oorlog in een dergelijke situatie bevinden. Het besef blijkt niet aanwezig, dat de vrije wereld zich in een opgedrongen verde diging bevindt en dat de moeilijkheid niet is de vrede te bewaren, maar om „vrede en vrijheid" te handhaven, al dus de heer Calmeyer. De stelling, die de synode in het geschrift geponeerd heeft, dat het wes ten zijn „confessionele wapenen" doel treffend genoeg dient te maken om een oorlog van welke aard dan ook onaantrekkelijk te doen zijn, acht de heer Calmeyer een illusie. Er is geen zodanige opbouw van de conventione le strijdkrachten mogelijk dat die bij een eenzijdige afschaffing van kern wapenen een oorlog „onaantrekkelijk" zou maken, zo zegt hij. Over het evenwicht tussen de bei de grote machtsblokken een even wicht dat mede berust op de kern wapenen heeft het synodale ge schrift opgemerkt, dat het tot dus verre een betrekkelijke „vrede" in de wereld heeft bewaard. Tevens werd er echter op het onzekere van deze situatie gewezen. Staatssecreta ris Calmeyer beaamt dat, maar merkt tevens op, dat, hoewel de ri sico's oneindig groter zijn geworden, nu de kernwapens een rol spelen, toch evenzeer het verantwoordelijk heidsgevoel groter is geworden. Als voorbeeld geeft hij de lichtvaardig heid waarmee de eerste wereldoor log werd ontketend, tegenover het optreden van politici in onze dagen. In de bijlage stelt de heer Calmeyer, dat „slechts hij die bereid is de vrij heid te offeren voor de vrede, er met het synodaal schrijven toe kan beslui ten dit precaire evenwicht eenzijdig te verbreken en de grote uitdaging, waar de vrije mens in ons tijdperk mee ge confronteerd wordt, te beantwoorden met overgave. Want daarop korrn,, on danks alle pogingen hieraan te ont snappen, de weg, die de synode der Nederlandse Hervormde Kerk wijst, neer". De staatssecretaris heeft een af schrift van zijn brief plus de bijbeho rende bijlagen verzonden naar de Ge nerale Synode van de Nederlandse Her vormde Kerk. (Advertentie) In Waddinxveen, vlak bij Gouda, kunt a zien hoe het edele meubelmakersambacht door de Formule-vakmensen In ere wordt gehouden. Onder hun meesterhanden ont staan uit de prachtigste houtsoorten mo- derne meubelcreatles, die treffen door schoonheid, degelijkheid en doelmatige vormgeving. En achter elk meubel staat het fm-merk als allerhoogste kwaliteits garantie. U bent bil Kempkes in Wad dinxveen van harte welkom voor een showroombezoek met fabrleks-excursle en een koffiemaaltijd. Op zaterdagen zyn géén excursies mogelijk I N V. Kempko» M«rbetf»brle- ken. Toonzalen: Waddinxveen en Amsterdam, Oude Schans 73/77. Levering vla de hendel. fm (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 24 okt. Bij de lands drukkerij in Hollandia werkzame Pa poea's hebben niet geweigerd mede werking te verlenen bij het aanbren gen van opdrukken bestaande uit de letters Untea op Nieuw Guinese post zegels. Dat op sommige zegels de zwarte letters - welke werden aangebracht door Nederlandse typografen de ogen van de beeltenis van koningin Juliana bedekten, is gekomen doordat de opdruk enigszins verschoven is. Dit heeft de staatssecretaris van Binnen landse Zaken, mr. T. H. Bot geant woord op schriftelijke vragen van iiet Tweede Kamerlid de heer Pollema (C.H.U.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 11