Latijnsamerikaanse landen bieden blokkade-hulp aan Khroesjtsjev: I laten ons nie provoceren Vij Koersverandering Sovjet-schepen voor CUBA Oe Thant vraagt onderhandelingen en een b Guantanamo door Kennedy versterkt Nehroe erkent: illusies zijn onhoudbaar gebleken FS willen hun hases niet ontmantelen Speculaas brokken ECHTE BAKKERS Verser... dus lekkerder sfeer minder gespannen t Kind valt in schaar Indische premier wekt op tot vergroting militaire macht Veiligheidsraad Krachtig herstel in Wall Street Meer wind Het weer Nieuw brood zes maanden vers ALGERIJE steunt CUBA Hamsterpaniek Explosie in het Telstar - centrum Het weer in Europa Chinese invasie was ruwe schok DONDERDAG 25 OKTOBER 1962 86sfe JAARGANG No. 31267 éeë M 0 R RIS "êefore ijou êtnj! WASHINGTON, 25 okt. (AFP, Rtr, UPI) Sommige van de Russische schepen, die op weg waren naar Cuba, hebben hun koers veranderd, doch andere varen nog steeds in hun oorspron kelijke richting. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van de fensie gisteravond laat bekend gemaakt. Hier werd aan toege voegd, dat de Amerikaanse blok kade-strijdmacht rond Cuba zich n°g niet tot enigerlei actie' ge dwongen had gezien. In Washing ton wil het gerucht, dat premier Khroesjtsjev bevel zou hebben ge- ffven aan ahe Sovjet-schepen de blokkade die gistermiddag drie uur van kracht werd de rug toe te keren. Mogelijkerwijs is dit gerucht gebaseerd op Khroesjt- sjevs verzekering, dat de Sovjet- Unie geen overhaaste stappen zal ondernemen en zich niet zou la ten provoceren door de weder rechtelijke maatregelen van de V.S. De Sovjet-leider schrijft dit in een brief aan de Britse pacifist en filosoof Lord Bertrand Russell, die door Tass gepubliceerd werd, en naar verluidt ook in een schrij ven aan Kennedy. In Amerikaan se regerings- en congreskringen wordt, naar verluidt, de mogelijk heid van een invasie op Cuba be sproken. Bij iedere jas een passende tas met amandelen De Amerikaanse marine heeft een combinatiefoto vrijgegeven waarop deze drie Russische schepen voorkomen (de onder ste twee gefotografeerd van uit de lucht), die op weg zijn naar Cuba. (Télefoto) Met een Cubaanse vlag aan het geweer begeeft een soldaat van de Cubaanse militie zich demonstratief naar zijn post. (Telefoto) voor nog geen per week Enige regen NIEUW DELHI, 25 okt. (Rtr.) Premier Nehroe heeft van daag op een bijeenkomst van de parlementsfractie van zijn Con grespartij verklaard, dat de „grootscheepse invasie van de Chinezen" Indië heeft doen besef fen, dat het „het contact met de realiteit heeft verloren". Indië is op ruwe wijze uit „de kunstmatige sfeer gestoten, die het zelf heeft geschapen". FALCON REGENJASSEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnerrpnten 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. ümuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIET 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. EARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BI) KONINGSPLEINJ AMSTERDAM TEL .2?3j Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft aangeboden te bemiddelen in de Kussisch-Amerikaan- se crisis rond Cuba en voorgesteld on derhandelingen te beginnen. Thant ging hiertoe ove>- op verzoek van een veertig tal kleinere en niet-gebonden VN-landen, wier woordvoerders de gedelgeerden van Cyprus, Ghana en de VAR waren. De Europese neutrale landen (Zweden, Fin land en Oostenrqk) hebben zich hierbij afzijdig gehouden. In boodschappen aa" Kennedy en Khroesjtsjev stelt (Je inant voor ge durende een periode van twee a drie weken alle wapenzendingen naar Cuba Vrijwillig op te schorten (dat moeten de communistische landen dus doen) en dan zou Amerika zolang zijn quaran tainemaatregelen moeten opschorten. Dat zou de betrokken partijen tijd geven bij een te komen en te spreken over een vreedzame oplossing van de problemen. Oe Thant sprak de hoop uit. dat het gezonde verstand het zou winnen van boosheid en trots. De Amerikaanse blok, kadj noemde hij „ongebruikelijk in vre destijd". (Advertentie) EVELYN elegante tassen en byoux GR.HOUTSTR .18A TEL. 20415 - H AA RLE M „De Speciaalzaak voor AL UW LEDERWAREN" (Advertentie) van de In officiële kringen In Washington neemt men aan, dat president Kennedy het voorstel van Oe Thant in zijn tegen woordige vorm zal afwijzen. Men acht het onwaarschijnlijk, dat de president met minder genoegen zal nemen dan met de voorwaarden, die in de Ameri kaanse resolutie, ingediend in de Vei ligheidsraad, staan genoemd: de Ver enigde Naties moeten eerst waarnemers naar Cuba zenden, die de aard van de offensieve bases moeten verifiëren en die vervolgens toezicht moeten houden op de ontmanteling van die bases. Voorts verlangt Amerika waarborgen, dat geen nieuwe offensieve wapens Cu ba bereiken. Premier Fidel Castro van Cuba heeft bij voorbaat iedere vorm van inspectie op zijn grondgebied afgewezen. Khroesjtsjev heeft in zijn brief aan Russell gezinspeeld op een top conferentie met Kennedy nopens het Cubaanse geschil. In de brief aan Ken nedy zelf zou hiervan echter geen sprake zijn. Het Witte Huis heeft zich tot dusver van commentaar onthou den. In officiële Amerikaanse kringen luidde de eerste reactie op een en ander, dat de spanning enigszins is afgenomen. Wanneer zich vóór mid dernacht aldus meende men gister avond geen Russisch-Amerikaans treffen ter zee zou hebben voorge daan, dan zou men mogen aannemen, dat Khroesjtsjev opdracht heeft gege ven aan alle Russische schepen Cuba te mijden. Uiteraard zou de Sovjet propaganda dan munt kunnen slaan uit deze „vredelievende bezadigd heid". Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft ieder denkbeeld «ver een akkoord waarbij de Verenig de Staten bepaalde raketbases rond de sovjet-Unie zouden ontmantelen in ruil voor de ontmanteling van de Sovjet- oases op Cuba van de hand gewezen, „w officiële woordvoerder van het mi- u"e' Lincoln White, noemde berich- X,„®rover' dle 's morgens in de Ame rikaanse pers waren verschenen, „van elke grond ontbloot". In officiële Amerikaanse kringen is ™eVat minstens zes Latijnsame rikaanse landen Washington hulp inza- bl°hka.de van Cuba heb- frên aangeboden. Deze landen zijn Ar- Jp°l]4mbia, de Dominicaanse Re publiekHonduras, Costa Rica en Guate- n}.a a; Met Argentijnse functionarissen zpn besprekingen aan de gang over het gebruik van Argentijnse schepen bij de blokkade. Costa Rica heeft faciliteiten voor Amerikaanse schepen in het voor uitzicht gesteld. Columbia heeft voorts zijn vloot in staat van paraatheid ge bracht. Honduras stelt de Verenigde Staten een infanterie-bataljon en mari ne-eenheden ter beschikking. In de offi ciële Amerikaanse kringen wordt overi gens gezegd dat de Verenigde Staten geen infanterie nodig hebben maar de schepen zullen accepteren. Ook Guate mala biedt troepen en schepen aan en de Dominicaanse Republiek wil even eens schepen leveren. Canada, dat geen lid is van de Orga nisatie van Amerikaanse Staten, blijft buiten deze bijvlas-aktie. i Uit welingelichte NAVO-kringen in de Franse hoofdstad wordt vernomen dat tot dusver nog geen enkele NAVO-basis in Midden-Europa als gevolg van de crisis om Cuba in staat van paraatheid is gebracht. Ook de Franse en Britse strijdkrachten hebben nog geen specia le maatregelen genomen. Het Turkse leger is evenwel in staat van paraat heid gebracht. Tot een zelfde maatregel zijn de legerleiders, die Argentinië thans regeren, overgegaan. De burgemeester van Philadelphia noemde zijn stad het „eerste doelwit" voor het geval de toe stand rond Cuba zich gewapenderhand toespitst en hij heeft zijn maatregelen doen nemen. President Kennedy heeft de leden van zijn kabinet verboden verder deel te nemen aan verkiezings campagnes. PARIJS In een communiqué dat gisteren is uitgegeven na een kabinets zitting van twee uur, heeft de Franse regering bekendgemaakt dat ze haar verplichtingen in NAVO-verband zal na komen indien de crisis tussen Oost en West op de spits zou worden gedreven. De zitting van het kabinet werd voor gezeten door President De Gaulle. In het communiqué werd „begrip" uitge sproken voor de bezorgdheid in Washing ton over de aanwezigheid op Cuba van raketbases en kernwapens. NEW YORK, 25 okt. (UPI) Op '1 tweede bijeenkomst van de Veilig heidsraad der V.N. die gisteren is ge houden heeft, ten gevolge van de pu blicatie van premier Khroesjtsjevs boodschap aan de Britse filosoof, Lord Bertrand Russell, een minder gespan nen sfeer geheerst dan tevoren. De eerste spreker, de Franse am bassadeur Roger Seydoux, steunde de Amerikaanse resolutie inzake ver wijdering van Russische raketten op Cuba. Ook de Chinese ambassadeur, Lioe Tsjieh, was voorstander van de ontmanteling van de raketbases en de verwijdering van de projectielen. Op de eerste bijeenkomst van de Veilig heidsraad hadden Engeland en Vene zuela de Amerikaanse resolutie ge steund en had Ierland laten doorsche meren dat het zich aan de zijde van de V.S. schaarde. Onomwonden ver klaarde Chili zich hiervoor. Guantanamo, de Amerikaanse basis op de zuidoostpunt van Cuba. Men ziet hier het vliegveld van de basis met op de achtergrond, in de Caribische Zee de Amerikaanse kruiser Providence. In'zijn rede voor de Amerikaanse televisie van maandag maakte president Kennedy be kend, dat hij Guantanamo versterkt had en dat de gezinsl den van de Ameri ka. se militairen geëvacueerd waren. iiiiiiiiiiiiiiiiiMimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii,mum,n (Advertentie) SPANNING ROND CUBA SCHIJNT AF TE NEMEN NEW YORK, 25 okt. De Russi sche reactie op de blokkade van Cuba is een zo sterke stimulans voor de ef fectenhandelaren in Wall Street ge weest, dat de koersen zich goeddeels konden herstellen van de verliezen die maandag en dinsdag geleden zijn. De handel heeft door aanhoudende geruch ten over de kwestie Cuba de gehele dag een zenuwachtig karakter gehad. Eerst tegen het slot trad de zeer vaste stemming in, die het Dow Jonesgemid- delde ruim 18 punten omhoogstootte en de totale koerswaarde aandelen negen miljard dollar deed inhalen van de ver liezen van 11 mid. dir. die maandag en dinsdag geleden zijn. ZWOLLE, 25 okt. (ANP) Een driejarig zoontje van de landbouwer D. Land te Zalk (gemeente IJsselmuiden) is gisteren gevallen met een schaar in de hand en daarbij dodelijk gewond. De schaar trof de halsslagader van het kind, dat tijdens het Vervoer naar een ziekenhuis tengevolge van bloedverlies stierf. ANDOVER, 25 okt. (UPI) Bij een explosie in de centrale van het Telstar- oentrum te Andover hebben gisteren zes mensen verwondingen opgelopen. Drie gewonden zijn er ernstig aan toe. Volgens de „American Telephone and Telegraph Company", die de centrale exploiteert, werkten de gewonden op het centrum. Functionarissen zeiden, dat de ontploffing geen invloed zal hebben op uitzendingen via de Telstar. 10r een volmaakt 59 cm televisie beeld! Zelfs de breedsta filmonderschriften komen er helemaal op. Een garantie van 24 maanden op ontvan ger èn beeldbuis! Materi alen en arbeidsloon voor de 24-uur service-dienst, die ai- tijd voor U klaar staat, wor den niet berekend. Besluit nu: ronder aanbetaling met antenne en installatie, een volmaakt t.v.-toestel voor nog géén f10.- per week. Alléén bij: TELE- RAMA Nieuwe Groenmarkt 2-tel. 15220 Gen. Cronjéstraat 18 - iel. 57900 DE BILT, 25 okt. Heel langzaam daalt bij ons de barometer doordat het hogedrukgebied langzaam wegtrekt. De depressies komen langzaam dichter bn de Noordzee waardoor de zuidwesten wind wat gaat toenemen. Morgen kan een storingsfront passe- ren waarbij de buienkans wat groter wordt al verwachten wfj voorlopig nog geen regen van enige betekenis. Tegen net einde van de week zal de tempera tuur geleidelijk iets lager worden. Station max. min. neersi. Weer temp. temp afgel. gisteren 24 uur Den Helder geheel bew. 13 10 0 penburg zwaar bew. 14 10 0 Vlissmgen zwaar bew. 13 11 0 Beide geheel bew. 12 8 0 De Bilt half bew. 13 8 0 Twente geheel bew. 14 9 0 fiindhoven geheel bew. 13 8 0 Zd-Limburg zwaar bew. 11 8 2 Stockholm geheel bew. 12 2 0 Jsio zwaar bew. 12 4 0 tvopenbagen geheel bew. 12 8 0 uonden geheel bew. 13 11 1 Amsterdam zwaar bew. 13 9 0 Brussel geheel bew. 12 8 0 Luxemburg geheel bew. 12 6 0 Parijs regen 15 12 0.3 Nice zwaar bew. 19 12 0 Berlijn zwaar bew. 9 6 0 Zürich mist 14 4 0 Genéve mist 14 3 0 Locarno zwaar bew. 15 5 0 Wenen mist 14 1 0 Innsbruck mist 16 -3 0 Rome licht bew. 20 9 0 Madrid lidht bew. 22 9 0 Mallorca licht bew. 25 13 0 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veel bewolking met tijdelijk enige regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en west. Over het alge meen weinig verandering in tempe ratuur. VRIJDAG: Zon: 7.22-17.25. Maan: 4.47-17.11. Nehroe zei, dat de Chinezen 30.000 man hebben ingezet langs de noord oostelijke grens. Hij pleitte met kracht voor versterking van de defensie en het opstellen van nieuwe plannen. De bevolking moet niet moedeloos worden door de jongste tegenslagen in het noordoostelijke grensgebied. Het land heeft geen andere keus dan vergro ting van zijn militair potentieel. De Indische bladen zijn over het ai- gemeen van mening, dat het antwoord van Indië op de Chinese voorstellen voor besprekingen neerkomt op verwer ping van deze voorstellen. Zo schrijft de onafhankelijke „Hindu stan Times": „De regering heeft op de enige manier, die in overeenstemming is met zelfrespect en eer. gerageerd op de bedriegeiijke Chinese vredesvoor stellen: zij heeft ze verworpen". Het blad zegt dan verder, dat de politiek van Indië de jongste tijd niet erg gericht is geweest op bemoediging van de werkelijke vrienden van het land. Naar verluidt wordt er op het ogen blik bij de stad Tawang aan de noord oostgrens van Indië zwaar gevochten. Indische troepen zouden zich daar hardnekkig verdedigen tegen een Chi nese aanval. Tawang, het bestuurscen trum van het noordelijke deel van het noordoostelijke grensgebied van Indië heeft een sterk garnizoen. De Chine zen, die in deze streek ruim 19 km oj Indisch gebied zün opgerukt, naderen de stad vanuit het noordoosten en westen. Militaire waarnemers in Nieuw Delhi zpn van mening, dat de Chine zen Tawang door een tangbeweging w:'len nemen en dan naar het zuid oosten zullen trachten door te stoten. Hier ligt de zogenaamde „Sela-rug", een natuurlijke verdedigingslinie die een groot stuk Indisch gebied tussen Bhoetan en Tibet afsnijdt. Op vele oude kaarten stond dit ge bied aangegeven als behorende tot Ti bet. Hierin kwam verandering, toen in 1914 de McMahon-Hjn werd vastgesteld als grens tussen Indië en Tibet. Mocht dit gebied in handen van de Chinezen vallen, dan krijgen zij als het ware via een achterdeur toegang tot Bhoetan, waardoor de grote vlakten van Indië rechtstreeks bedreigd wor den. (Advertentie) Finnbrod kè,n eenvoudig niet oudbakken worden. Daarom is dit krokantbrood vooral voor de weekends een uitkomst. Op maandag even vers als op zaterdag ochtend. Dit is het geheim van een Fins recept. Finnbrod wordt 'van binnen uit' diepdoorbakken tot de hoogste graad van krokantheid. Finnbrod is daardoor ook gezond voor de tanden. Finnbrod hoort bij elke broodmaaltijd. Normaal met boter en beleg. Koop een pak, wit of bruin. Altijd kersvers! BERLIJN (Rtr, UPI) Westberllj- ners hebben de laatste dagen, als ge volg van de onzekerheid rond de af loop van de Cuba-crisis op grote schaal levensmiddelen ingeslagen. Op basis van normaal gebruik beschikt West- Berlijn voor een tot anderhalf jaar voorraad aan levensmiddelen en brand stoffen. Ook uit Wenen, Brussel en Ziirich komen meldingen van panische levens middelenaankopen. In de Westduitse steden Hamburg en Detmold werden de bewoners opgeschrikt door vals luchtalarm, gevolg van vergissingen dan wel technische storingen in het BB-apparaat. iliiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiimiiiiii Advertentie) NEW YORK, 25 okt. (AFP) Volgens welingelichte kringen zijn de besprekin gen tussen de Verenigde Staten en Al gerije over Amerikaanse hulp aan laatstgenoemd land op verzoek van Al gerije voor onbepaalde tijd opgeschort. Deze besprekingen waren begonnen na het bezoek dat premier Ben Bella van Algerije kort geleden aan de Verenigde Staten heeft gebracht. Na de jongste gebeurtenissen in het Caribische ge bied acht men aan Algerijnse zijde voort zetting der besprekingen onverenigbaar met de onvoorwaardelijke steun, die Al gerije aan Cuba heeft toegezegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1