Uitgaven voor O., K. en W. zullen nog sterk stijgen Minister Cals wil niet regeren over zijn Arbitrair machtsgebruik Verkoopactie van levens middelenzaken in studie Carpe diem Een bekroonde boskabouter Roken in de Kamer Veel duurder! ONDERWIJSBEGROTING IN KAMERCOMMISSIE detailhandel adviseert Geen algemene verplichting tot prijsaanduiding Mr. Cals wil één verplichte spelling Consumentenbelang krijgt aandacht in adviescommissie detailhandel Zaak ontslagen kolonel opgelost Prinses Beatrix hartelijk ivelkom in Raimlvindi Hondenshow in Utrecht afgelast DONDERDAG 25 OKTOBER 1962 PAGINA 5 Leerplicht Als een elegant-geklede man dan staat er op het etiket een altijd elegant blijftmagisch woord Dat etiket met de olifant f. garandeert eên ijzeren kwa- A 'rJËÊSk liteitscontrole op stof en ËJ verwerking. Daarom: met 4 m/ w -* Terlenka heeft u altijd zeker- M/f heid op voortreffelijke kle- M ding, op zorgeloos plezierig W L. Lage braadkuiken- prijzen tijdelijk Nieuwe benoemingen beroepen ingetrokken Vrouw door kolendamp omgekomen, andere ernstig ziek Militaire paspoorten worden uitgereikt Jean Dulieu met Paulus (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 25 okt. De uitgaven Voor Onderwijs, Kunsten en Weten- Schappen, die volgens de begroting Voor 1963 ruim f 300 miljoen hoger rijn dan dit jaar, zullen in de toe komst nog sterk blijven stijgen. Over ee.i jaar of vijf zal de kwantitatieve Uitbreiding van het onderwijs wel ach ter de rug zijn, doch dan zal nog ge ruime tijd aandacht besteed moeten tvorden aan de kwalitatieve uitbrei ding, zo betoogde minister Cals gis termiddag bij de behandeling van zijn begroting in de openbare vergadering van de vaste onderwijscommissie der Tweede Kamer. Ten aanzien van verlangens Inzake Verbetering van de onderwijzerssala rissen nam de bewindsman echter een terughoudend standpunt in: het is te enenmale onmogelijk alle verlangens ln tt. willigen. ,,Ik wil niet de indruk wekken, dat dit in het georganiseerd overleg wel in orde zal komen", al dus mr. Cals. De minister zinspeelde enige ma len op zijn aftreden aan het einde van de huidige parlementaire perio de. Dr. Tans (P.v.d.A.) had hem gevraagd om een beleidsnota over de onderwijsinspectie. Mr. Cals: „Het zou gemakkelijk voor mij zijn dergelijke stukken toe te zeggen, maar ik zou dan mijn opvolger een erfenis van te produceren nota's overdoen". Sprekend over de uitga van voor nieuwbouw van universi teiten en hogescholen gewaagde mr Cals van hogere bedragen die in de toekomst zeker nodig zullen zijn, maar hij wilde daar niet te diep op ingaan: „Het is een onaangename gewoonte om over het graf heen te willen regeren". Bij de begrotingsbehandeling bleek, dat vermoedelijk door de grote aan dacht die de Mammoetwet heeft op geëist en door het overlijden van staatssecretaris Stubennouch de be handeling van allerlei vraagstukken op het terrein van O., K. en W. (b.v. de spelling. de vakantiespreiding. de kwestie van de vijfdaagse schoolweek, de leerplichtverlenging en vormings plicht, de moeilijkheden bij het on derwijs aan schipperskinderen) het laatste jaar niet veel verder is geko men. Een uitzondering vormt de ver laging van de leerlingenschaal, die in september van het volgend jaar gaat beginnen, maar verscheidene leden van de Kamercommissie koppelden daar andere vraagstukken aan vast, waarover staatssecretaris Janssen nog geen duidelijke opheldering kon geven. linT.t^ea?nde de verlaging van de leer- sohlea a!> die in drie fasen zal ge- meé anl deelde de staatssecretaris i<«s' t derde fase zeker niet in aoo afgesloten zal kunnen worden. Ik ia™?" ?r echter wel op, dat dit voor man geschieden, aldus de bewinds- wens orf h;ffai!?erco!"''rllssie kwam de lin^enschaa A ver|aging van de leer lingenschaal tevens de leerplichtver lenging en het instellen van een om De commissie voor O. K., en W. van de Tweede Kamer voor de eerste maal in openbare vergadering bijeen. De griffier, de heer J. de Ruiter, in gesprek met de voorzitster, mevr. mr. J. M. Stoffels van Haaften. Daarnaast minister mr. J. I' L. Th. Cals. gedeelde bevoegdheid" voor de onder wijzers in ogenschouw te nemen. Met de ongedeelde bevoegdheid wordt be doeld dat alle kweekschoolleerlingen de derde leerkring zouden moeten door lopen om het tot volledig bevoegd on derwijzer te brengen. De angst voor een tekort aan onderwijzers heeft de tweeledige bevoegdheid in het leven geroepen, zo betoogde mevrouw Van Son.eren (V.V.D.). Staatssecretaris Janssen vroeg zich echter af of het wel aanbevelenswaard is op een onge deeld examen aan te sturen. Van de meisjes gaat thans 75 procent na de tweede leerkring niet verder. Verlenging van de leerplicht tot vijf tien jaar zal niet vóór 1965 kunnen ge schieden, aangezien deze nieuwe groep leerlingen niet eerder op de scholen kan worden opgevangen, zo deelde prof. Janssen mee. Anderzijds kondig de de staatssecretaris echter aan, dat er spoedig een wetsontwerp zal wor den ingediend voor uitbreiding van het arbeidsverbod voor jongens van veer- tier jaar. Deze mededelingen lokten diverse re acties uit bij de Kamercommissie: waar blijven die jongens dan? De staatssecretaris antwoordde, dat als het niet mogelijk zal zijn het arbeids verbod geheel door te voeren, er een (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG, 25 okt. Het hoofdbe drijfschap Detailhandel vindt het niet nodig, dat de verplichting, om alle ar tikelen in winkels en etalages te prij zen, blijft bestaan. Dit wordt gezegd in een advies, dat het hoofdbedrijfschap aan de minister van Economische Za ken zal toezenden. Omdat het er wel naar uitziet, dat de bewindsman toch de verplichte prijsaanduiding in een of an dere vorm wil handhaven, heeft het hoofdbedrijfschap aan zijn advies een voorstel tot regeling van deze verplich ting toegevoegd. Minstens 80 procent an de artike len in de etalages zou geprijsd moe- ten zijn. Voor de artikelen in de win kels zelf zou de huidige regeling ge handhaafd kunnen blijven, hetgeen be tekent dat o.a. alle voedings- en ge- totmiddelen, textielwaren en lederwa- ren een duidelpke prijsaanduiding toeten dragen. De markt- en straathandel zou van deze verplichting moeten .vorden vrijge steld, zo meent het hoofdbedrijfschap. De verplichting zou ook niet moeten gel den voor artikelen, die onder net „weel- detarief" van de omzetbelasting vallen. Ontheffing van de verplichting zou mo gelijk moeten zij.i voor „luxewinkels". Het advies van het hoofdbedrijf schap was gevraagd omdat de prus- opdrrjvings- er hamsterwet (waarop de huidige prijsaanduidingsbeschikking is gebaseerd) plaats moet maken voor de nieuwe prijzenwet. Aan het hoofdbedrijfschap was ge vraagd te adviseren „in welke vang en op welke wijze" voorschriften voor de prijsaanduiding zouden moeten wor den gegeven. In het schap werd gister- hiorgen uitvoerig gediscussieerd of op basis van de tekst van deze advies aanvrage het hoofdbedrijfschap ook zou kunnen adviseren, dat die „gewenste omvang" in feite „nul" zou moeten zi.jn. Men kwam tot de conclusie, dat dit wel tvat buiten de geest van de adviesaan vrage uit zou gaan, maar dat het het hoofdbedrijfschap in ieder )*eval vrij staat om ongevraagd advies uit te'bren gen. Daarmee bleef de moeilijkheid, dat in het ontwerp-advies allereerst ge zegd wordt, dat het hoofdbedrijfschap een verplichte prijsaanduiding niet no dig vindt en vervolgens voorstellen doet voor die niet gewenste ver plichting. Van verschillende zijden werci opge merkt, dat de verstandige winkelier ook zonder verplichting de prijs van zijn ar tikelen vermeldt. Een algenfcne ver plichting zou echter in verscHBende ge vallen ongewenste rompslompen kosten met zich mee brengen. Dat het consu mentenbelang met de verplichte prijs aanduiding gemoeid zou zjjn, geeft vol gens sommige sprekers de verkeerde in- voor de consument alleen de Prtjs en b.v. niet de kwaliteit van het artikel van belang zou zijn. Het staat echter wel vast, dat de minister het voor zijn prijspolitiek ge- Wenst acht i.v.m. de gemakkelijker controle dat de artikelen geprijsd *tjn. Het hoofdbedrijfschap vond het flaarom verstandiger om maar met een voorstellen te doen, waardoor de verplichting niet zwaarder gaat druk ken dan strikt nodig is. De werknemersvertegenwoordigers in het hoofdbedrijfschap konden wel ak koord gaan met de voorstellen in dit tweede deel van het ontwerp-advies, maar zeiden het niet eens te zijn met de hoofdstelling, dat verplichte prijsaan duiding eigenlijk niet gewenst zou zijn. Zij vormden echter de minderheid, zo dat het advies in hoofdlijnen ongewij. zigd aan de minister zal worden toe gezonden. Dj begrotingbehandeling volgens hetnieuwe syste m van de openbare commissievergaderingen had gisteren bij „O. K-, en W." een wat minder le vendig verloop dzn de vorige week bij ..Binnenlandse Zaken". Men kwam er bij een agenda van tweehonderd punten niet toe de vraagstukken grondig uit te pratenmaar er ont stond anderzijds ook niet een flitsend vraag- en antwoordspel. In het begin van de vergadering heeft men zich echter wel even geamuseerd met een snedig geplaatste opmerking van mi nister Cals aan het adres van de heer Roosjen. De voorzitter van de vergadering, mevr. Stofels-Van Haaften, deelde mede, dat vanaf een bepaald uur toe- gean zou worden in de vergader zaal te roken. Mr. Roosjen: „Toegestaan, maar met verplicht". Mr. Cals direct daarover heen: „Althans niet voor het bijzonder on derwijs". De minister riep met deze opmerking de herinnering op aan het debat over de Mammoetwet, waarbij de anti-revolutionairen sterk opkwa men voor de eigen rechten van het bijzonder onderwijs. „ontsnappingsclausule" zal komen waa. door jongens, die partieel onder wijs volgen, toch zullen kunnen blijven werken. Hij vertrouwt er op, dat de ouders hun kinderen wel aan een of andere vorm van onderwijs zullen la ten deelnemen. Een en ander scheen bij de Kamercommissie echter nog niet goed duidelijk te zijn. Bij de bespreking van de scholen bouw werden van verschillende zij den klachten geuit over het te klei ne en dan bovendien nog niet gere aliseerde bouwvolume. De minister antwoordde, dat het volume in de loop der jaren toch vrij sterk geste gen is en dat men dit jaar met de realisering een stuk verder zal ko men dan het vorig jaar. De sys teembouw noemde mr Cals wel tijd besparend, maar steeds minder kos tenbesparend. „Ik moet dan ook overwegen mijn goedkeuring aan systeembouw hier en daar te weige ren". aldus de minister. Van verschillende zijden werd be toogd, dat er op den duur aan de vijfdaagse schoolweek niet te ontko men zal zijn. Men vroeg de minister nu eindelijk eens een standpunt in te nemen in deze kwestie. De moeilijk heid is echter, aldus mr Cals, dat de commissie, die hierover geadviseerd heeft, nu juist een ontkennend ant woord heeft gegeven op de vraag, of de overheid inzake de vijfdaagse schoolweek maatregelen zou moeten treffen. De commissie meent dat hier geen taak ligt voor de onderwijswet gever, doch dat de beslissing aan het bevoegd gezag van de scholen (schooi en gemeentebesturen) moet worden overgelaten. Sprekend over de studietoelagen deelde de minister mee, dat het vorig jaar slechts 3,5 procent van de inge diende aanvragen is afgewezen. Dr. Tans wilde alle abituriënten voor een studietoelage in aanmerking brengen. Mr. Cals zei, dat allen die normaal een middelbare school doorlopen heb ben, voor een toelage in aanmerking kunnen komen. Bij doubleergevallen kan na gunstig advies van de school ook een toelage worden geg ven. De heer Laan (KVP) stelde de kwes tie van de belastingen bij de studie toelagen aan de orde. Mr. Cals ver wees naar het ministerie van Finan ciën, maar de heer Kieft (A.R.) merk te op: „De staatssecretaris van Fi nanciën is niet ongenegen belasting? faciliteiten te verlenen voor landgoe deren; als men zo voor het oude groen opkomt, dan mag toch ook wel aan het jonge groen gedacht worden. Mr. Cals schijnt er zich te gemakkelijk bij neer te leggen, dat toelagen en beur ze vrij ingrijpend belast worden". Van de vele andere vraagstukken, die ter sprake kwamen, noemen we nog het probleem van de vakantie spreiding. Prof. Janssen deelde mede, dat het wachten thans is op het ad vies van de S.E.R. Van socialistische zijde werd er op gewezen, dat de vo rige staatssecretaris een ambtelijk on derzoek had toegezegd. Staatssecreta ris Janssen antwoordde met ontwape nende argeloosheid, dat dit onderzoek „in ieder geval niet is ingesteld". Advertertne) dragen - lange, lange tijd. is verk'rïjgbaiar.in,velerleï kwaliteiten en prijsklassen (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 25 okt. Minister Cals heeft gisteren bij de behandeling van de Onderwijsbegroting in de openbare commissievergadering van de Tweede Kamer verklaard, dat hij het een ere zaak acht ln de komende maanden een regeling te treffen in de kwestie van de spelling. „Door ziekte en andere werkzaam heden heb ik aan deze zaak nog niet de nodige aandacht kunnen geven", zo verontschuldigde de minister zich naar aanleiding van opmerkingen van Ka merleden, die vroegen hoe het nu met de normalisatie van de spelling staat. De bewindsman wees er op, dat aan Nederlandse zijde (over de spelling moet ook met België gesproken worden) de meningen van de wetenschap, het onder wijs, de journalistiek eh de uitgevers uiteen lopen. „Mijn voorkeur gaat uit naar één verplichte spelling", aldus mr. Cals. Dr. Tans (P.v.d.A.), die had horen verluiden, dat de voorkeurspelling ver plicht zou worden gesteld, zei in reactie op 's ministers verklaring, dat de voor keur van de gehele onderwijswereld uitgaat naar een zo progressief mogelijk spellingsbeeld. De heer Tans sprak de hoop uit, dat de beslissing van de minis ter niet de andere kant uit zal gaan. UTRECHT, 25 okt. Naar aanlei ding van de „braadkuikenoorlog" die in ons land woedt, heeft de voorzitter van het produktschap voor Pluimvee en Eieren, de heer H. Garrelds, g:storen gezegd, dat hjj zich over deze gang van zaken verheugt. Nu de markt wordt opengebroken wordt iedere Nederlan der in staat gesteld, kip te eten, zo zei hij. Hij gelooft echter niet dat men op de duur de huidige lage prijzen zal kunnen handhaven. Al zijn de motieven die de Ameri kaanse regering tot de opzienba rende omzwaai in haar politiek ten opzichte van Cuba gebracht hebben nog niet geheel duidelijk foto's en verklarende toelichtingen ten spijt duidelijk is wel dat zij twee dingen voor haar eigen rekening heeft gedaan: de „showdown" met de Sovjet- Unie, die vermoedelijk toch eens ko men moest doorzetten, maar bovendien deze doorzetten op een punt, dat van de Verenigde Staten uit gezien hun zaak is. Welke motieven president Kennedy daartoe gedreven hebben kunnen we in net midden laten, maar deze twee fei ten zijn op zichzelf veelzeggend. De Ver enigde Staten verkiezen de crisis ge heel onafhankelijk en los van bondge nootschappen, zelfs van het verdrag waarop de organisatie der Verenigde Naties berust. En zij verkiezen de cri- S1S naar aanleiding van wat zij als een Amerikaanse aangelegenheid beschou wen, ten nauwste verbonden met de Monroe-doctrine, die een zuiver Ame rikaanse politieke leer is, We staan hiermee tegenover twee verschijnselen van egocentrisch politiek handelen. De V.S. dragen een wereld wijde politieke verantwoordelijkheid, op grond waarvan zij overal ter wereld de Sovjet-Unie de voet dwars zetten, o.m. door bases op te richten, met machts middelen te verschijnen ver buiten hun eigen werelddeel tot op de derempel van de Sovjet-Unie toe. op het continent waar deze zelf thuis is. Tegelijkertijd verbieden zij de Sovjet-Unie in een posi tie "an macht te verschijnen in hun eigen werelddeel tot op de drempel wereld met beleid en omzichtigheid op, met betrekking tot Cuba hebben zij het geduld opgegeven door er een nieuwe en scherpe grens te trekken, hetgeen zij kennelijk doen omdat Cuba hun recht streeks aangaat. Zf kiezen deze politiek zonder een bondgenoot te raadplegen en wenden zich pas tot de Veiligheidsraad, nadat zij hun unilaterale beslissing reeds ge nomen hebben Uit alles blijkt, dat zij het alleen willen doen, zo mogelijk met bijval en liefst ook wel met steun van de bondgenoten, maar zo nodig zon der hen en tegen hun overtuiging in. Soortgelijke verschijnselen tekenden zich de laatste tijd in de Berijjnse kwes tie af. Steeds duidelijker werd het daar bij, dat de V.S. bereid waren ieder con flict om Berlijn zonodig alleen af te handelen. Het brandende punt in deze hele constellatie is nu wel, dat Ame rika aldus handelt uit hoofde van zijn machtspositie. De relatief grootste macht bezittende is het in de Amerikaanse gedachtengang aan de V.S zelf te beslissen over oorlog en vrede. De enige, die op deze beslissing van wezenlijke invloed kan zjjn is Ame- rika's gelijkwaardige tegenspeler, de Sovjet-Unie. Tussen deze beide partijen gaat het: alle anderen zijn te verwaar lozen grootheden, die over zich heen zullen moeten laten komen wat uit de krachtmeting der beide volwaardigen ontstaat, de oorlog of de vrede. Zo liggen de harde feiten, en zij spre ken des te klemmender doordat de V.S. van alle punten ter wereld, waar een krachtmeting mogelijk zou zijn, Berlijn incluis, juist Cuba, hun eigen zaak, daarvoor hebben aangegrepen. Dit maakt dan ook het grote verschil uit met een eventuele krachtmeting om Berlijn. Daar zou zij met algemene in stemming van de bondgenoten plaats hebben, omdat Berlijn van meet af aan door allen als een casus belli, waarvan de instandhouding van de vrije wereld afhankelijk is, is aanvaard. Er is ech ter niemand die begrijpt, dat Cuba een oorlog waard is. Wel is het iedereen duidelijk dat een oorlog tussen Amerika en de Sovjet-Unie om Cuba in feite tot een totale oorlog moet uitgroeien. Men kan slechts constateren, dat de V.S., zich daarvan niets hebben aangetrok ken. Omdat zij Cuba als hun zaak be schouwen wagen zij die oorlog, maar omdat die oorlog een wereldoorlog zou kunnen worden is ook Cuba veel meer dan een Amerikaanse zaak, n.l. een we reldaangelegenheid. Het is nu eenmaal in de fnacht geïmpliceerd, dat zjj naar haar eigen maatstaven rekent. en kan nu verschillende veron derstellingen en logische con structies maken. Men kan spe culeren, dat er geen oorlog van zal komen, doch dat heeft niemand met zekerheid in de hand. Men kan ook de situatie zodanig uitleggen, dat Cuba en Berlijn in betekenis samenval len, omdat de Amerikaanse regering het aan haar prestige verplicht is de grens te verdedigen, die zij in feite reeds bij haar waarschuwing in september aan het adres van Moskou getrokken heeft. Maar dat is het punt niet. Ber lijn is een kwestie op zichzelf, zoals de Britse regering zich gehaast heeft vast te stellen. Als men Cuba en Berlijn aan elkaar verbindt, zou dit ook bete kenen, dat men er Washington van zou moeten verdenken bereid te zijn met Berlijn concessies te doen ten gunste van haar eis ten aanzien van Cuba, wat een hoogst gevaarlijke zaak zou zijn. Het punt is, dat de V.S. een wille keurige, naar eigen goeddunken uitge dachte grens hebben getrokken terwille van wat, hoe men het ook wendt of keert, een zaak van nationale, en dus binnenlandse politiek is. Dit u. wel begrijpelijk, maar het is geen wereldleiderschap, doch een zaak van arbitrair machtsgebruik in wereld- verband. En het maakt eens te meer duidelijk, dat wij er dan wel in ge slaagd mogen zijn een altijd relatief te waarderen machtsevenwicht te ves tigen, doch ondanks ille gesprekken en diplomatieke contacten van jaren lang nog altijd zoekende zijn naar de vesti ging van een politiek evenwicht op ba sis van het bereikte machtsevenwicht. Als de raketten niet afgaan, mogen we zeggen dat het machtsevenwicht weer eens haar doeltreffendheid bewezen heeft, doch we mogen beslist niet be weren het kleinste stapje voorwaarts naar het politieke evenwicht gedaan te hebben. Waarschijnlijk zal het zo zijn, dat de wereld er een taai en slepend zeer. Cuba geheten, bij gekregen heeft. De schuld is te zoeken in de beide kampen. De ene zowel als de andere is nog even ver van de oplossing van het politieke probleem verwijderd. LIBRA (Advertentie) Merkwaardig, hoe talloze mensen hun fiets verwaarlozen. Tenslotte is het niet „zomaar" een gebruiksvoorwerp, maar een bezit dat waard is om er goed voor te zorgen. Niet alleen voor de veiligheid maar ook ui* verstandig overleg. Een reparatie kan duur worden als u er te lang mee wacht. Daarom, ga zodra het nodig L naar de vakman uw fietsen handelaar. Zijn raad voorkomt fietsen- kwaad. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG, 25 okt. Het Hoofd bedrijfschap Detailhandel heeft beslo ten vertegenwoordigers van de consu mentenorganisaties, waaronder het CCO (Consumenten Contact Orgaan), op te nemen in de commissie die advies moet uitbrengen over de verkoopacties van de levensmiddelenbedrijven. Staatssecretaris Gijzeis had o.a. aan het hoofdbedrijfschap gevraagd hem over deze acties van advies te dienen. DEN HAAG, 25 okt. De kolonel van de generale staf H. C. Kremer, die voor de waarneming van de militaire dienst was afgekeurd en daarop eervol uit de dienst was ontslagen en tegen deze be slissingen bij het ambtenarengerecht in Den Haag beroep had ingesteld, trekt zijn beroepen in. De minister van De fensie heeft namelijk het ontslag en de afkeuring ongedaan gemaakt en hem benoemd tot lid van de staf van het Defensie studiecentrum. De raadslieden van de minister en van kolonel Kremer hebben dit mede gedeeld. In deze mededeling wordt ver der gezegd, dat de minister, in yerband met het huidige beleid ten aanzien van beroepsmilitairen, die niet voor alle diensten lichamelijk geschikt zijn, zich nog eens heeft beraden op de positie van kolonel Kremer en dat hij daarover persoonlijk met de kolonel enige be sprekingen heeft gehad. De benoeming van betrokkene in zijn kwaliteit van officier van de generale staf tot lid van de staf var. het Defensie studiecentrum is in overeenstemming met de kolonel geschied Ter voorbereiding van zijn werkzaamheden in die functie zal kolo nel Kremer voor de tijd van vier maan den worden gedetacheerd bij de NAVO met een studie-opdracht. Met het in trekken van de beroepen bij de ambte-' narenrechter. zijn alle hangende geschil len tussen partijen beëindigd, aldus de mededeling der raadslieden. RAWALPINDI, Pakistan, 25 okt. Prinses Beatrix is gisteren aangeko men in Rawalpindi. Op het vliegveld werd zjj door een enthousiaste menigte Pakistani hartelijk toegejuicht. De prinses werd vergezeld door de Nederlandse ambassadeur in Pakistan, jhr. mr. Teixeira de Mattos en door verschillende Pakistaanse ambtenaren. Een zevenjarig meisje mocht de P£}n" ses een kleurige bos bloemen aanbie den. De prinses dankte haar met een glimlach en een handdruk. Hierna werden twee landgenoten die in Rawalpindi wonen aan de prinses voorgesteld. Later had de prinses een ontmoeting met meisjes van de plaat selijke school, die in groten getale naar het vliegveld waren gekomen. Ook langs de vier kilometer lange route vanaf het vliegveld stond weer een enthousiaste menigte. Vandaag brengt de prinses een bezoek ai i het historisch Taxila. 'Van onze correspondent) ALKMAAR, 25 okt. In de nacht van dinsdag op woensdag is de 26-jari- ge Ann Jongejan te Warmenhuizen do„r kolendampvergiftiging om het le ven gekomen. Zjj woonde in bij haai tante, de wed. C. J. Wit-Jongejan, die ook wegens kolendampvergiftiging in een ziekenhuis werd opgenomen; voor haar leven wordt gevreesd. Daarbij zou moeten worden beoordeeld of de acties het ordelijk economisch verkeer verstoren en, zo ja, welke maatregelen daartegen zouden moeten worden genomen. De staatssecretaris vroeg met name om bij de bestudering van het vraagstuk aandacht te beste den aan het consumentenbelang. In het hoofdbedrijfschap werd giste ren wel gezegd, dat het eigenlijk van zelfsprekend is, dat dit PBO-orgaan ook rekening houdt met het consumenten belang. Bovendien zouden de vertegen woordigers in het schap van de werk nemersorganisaties (die een belangrij ke rol in het CCO vervullen) indirect óók het consumentenbelang vertegen woordigen. De heer Renkema van de Chr. Middenstandsbond had het beter gevonden, als de staatssecretaris aan de consumentenorganisaties had ge vraagd zelfstandig een advies over deze zaak uit te brengen. Het bestuur van het hoofdbedrijf schap wilde echter niet zo ver gaan, om de consumentenvertegemvoordigers geheel buiten de commissie te houden, temeer niet omdat bjj vorige gelegen heden ook consumentenvertegenwoordi gers in het werk van commissies van het hoofdbedrijfschap zijn betrokken. Het schap besloot er bij de commissie op aan te dringen haar advies met de grootst mogelijke spoed uit te brengen. Dezer dagen is er op het televisiescherm bespiegeld over het jaar 2000. Een al leraardigst idee. En wij za ten ons nét met zijn allen af te vragen hoe het mór gen zou wezen. Zodoende ging er nog een heel ge ruststellende werking van het forum uit ook. Weer heel iets an ders dan het „over een week zijn wij allemaal dood" van prof. Bertrand Russel. Tja, het jaar 2000. Laten wij ons eens het jaar 1924 in herinnering roepen. Ook dan hebben wij een af stand van 38 jaar te overbruggen. Wat deden w}j toen? Nu, ik weet nog wel dat wij in die dagen de straat oprenden als er een tweedek- kertje aan de hemel verscheen. En ik acht het helemaal niet uitgesloten dat wij dat in het jaar 2000 wéér zullen doen. Trouwens, als wij het verleden gaan projecteren op de toe komst dan is het zelfs voorstelbaar, dat wij in het jaar 2000 weer met pijl en boog rondlopen. Nou goed, in 2001 dan. wie zal het zeggen? Overigens, een van de deelnemers aan het forum, prof. Bernard Delf- gaauw, zei het heel mooi: „Van het jaar 2000 weten wjj niets". Hjj hief met deze florissante uitspraak welis waar het hele forum op, maar de daarop volgende gedachtenwisseling was er riet minder gezellig om. Hjj toonde zich blij en onverveerd de man van het heden. Zoals een goed christen, die in de eeuwigheid gelooft zich kan veroorloven. De rest is een kwestie van roman tiek. En er zijn altijd romantici ge weest die een weemoedig verlangen naar het verleden hebben of een even nostalgieke hang naar de toekomst; romantici die zich wentelen in de zoet-teisterende herinnering aan gis teren of romantici, die verlekkerd terugdenken aan morgen. Dat is hun zaak. Maar het nü raakt met hen een tikkeltje in de verdrukking. Kort om, ik wilde eigenlijk maar zeggen; „Carpe diem". Hetgeen, zoals U wel weet, betekent: „Houdt eens een forum". DEN HAAG, 25 okt. Op 15 novem ber zal bjj de krijgsmacht worden be gonnen met aan de militairen die dienen bij parate onderdelen, een militair pas poort te verstrekken. Vervolgens zal men deze paspoorten gaan uitreiken aan de dienstplichtigen die eind november of begin december voor eerste oefening in werkelijke dienst komen. Geleidelijk aan zullen ze daarna wor den uitgereikt aan militairen die niet dienen bij parate onderdelen en in da loop van het volgende jaar aan dienst plichtigen -en reservisten met groot ver lof. die opkomen voor herhalings oefeningen. Met het in gebruik nemen van een militair paspoort zullen vele bescheiden die thans aan de militair worden uitge reikt of die zijn opgeborgen in zijn zo genaamde legger, kunnen verdwijnen. Dat zijn er ongeveer tien. UTRECHT, 25 okt. De internatio nale hondententoonstelling, die 9 de cember in de jaarbeursgebouwen zou worden gehouden, is door de organisa toren afgelast, ter voorkoming van een eventuele besmetting met hondsdolheid. Aan de tentoonstelling zouden twaalf honderd honden uit de Verenigde Sta ten, Zweden, Zwitserland, Frankrijk, Duitsland. België en Nederland deelne men. De inschrijfformulieren waren reeds onderweg en de voorbereiding van de tentoonstelling heeft al enkele duizen den guldens gekost. HAARLEM, 25 okt. De demonstra tie, welke de Koninklijke Nederlandss Politiehondenvereniging zondag 28 ok tober in Driehuis zou houden is in verband met de hondsdolheid afgelast. (Advertentie) Rustig oud met OLVEH pensioen. Jean Dulieu, wiens „Paulus de hulpsinterklaas nu is uitverko- ren als het kinderboek 1962, was violist bij het Concertgebouwor- M'.U kest, toen hij zich met Paulus pM de boskabouter begon bezig te l|» houden. De tekeningen waren er BMPPiM het eerst. De erfenis van zijn grootvader de bekende spotprenttekenaar Johan Braa- kensiek had zich al duidelijk H ^^BpBj&NkvjB gemanifesteerd, toen Dulieu nog HPPlÉi'iifettl maar een jongetje was, maar in a^^3(>0||siy de hongerwinter kwam een soort fsjp definitieve doorbraak. Bij de be- ||l|p m flBH vrijding waren er zo'n tweehon- - TÉL jsfeaa# jjH derd Paulustekeningen klaar. De IjH tekst erbij kwam pas, toen het |BHhE^H^^H^ Vrije Volk ze als dagelijks strip- ^^HjHBBHPBj^H verhaal aanvaardde, dat pas ein- fmÈ^SÊKËÊÊp jfc, TH digde, toen er 3600 vervolgen iwjf %kMHI^HP verschenen waren. De Paulus- boeken waren toen beginnen te .si s Bk m verschijnen. Er zijn er nu veer- '31 ply „H f'en' I De musicus en de tekenaar- T fl verteller kwamen al vrij spoedig I f,4 HHflHSSP^"lL *1 met elkaar in botsing. De mu- 'T pBra^MpBL ,j| ziek was het domein van zijn I vader, die concertzanger van M p naam was, en in zijn zoon vol- .s®, Hl doende muzikale talenten ont- f Ll BKijfi M&v- JËm dekte om in her: bijna een won- J]^ derkind te zien, dat op zijn veer- tiende jaar al naar het Conser vatorium ging. Halverwege dacht hij er aan op te houden om biologie te studeren hij is een natuurminnaar maar de bioloog, diehij aanklampte, ried hem aan de begonnen studie eerst te voltooien. Dat is gebeurd, waarna engagementen bij het Goois Symphonie- orkest van Kees Hartvelt, het Opera-orkest en tenslotte het Concertgebouw orkest volgden. Het tekenen bleef, en dat blijkt nog altijd nauw verwant met een heel eigen fantasiewereld, die gevoed wordt door het aandachtig kijken naar wat er in de natuur omgaat, zonder de mens uit het oog te verliezen. Al de figuren, die hij bedacht en getekend heeft, hebben hun eigen karakter, waarvoor ergens een mens model gestaan heeft, maar zij hebben ook de eigen kenmerken van de diersoort, waarin zij zijn onder gebracht. Er zijn dus een soort fabels ontstaan, waarin menselijke gedra gingen en menselijke karaktertrekjes belangrijker zijn dan het eigenlijke verhaal, Het zijn gewone dingen, op een verrassende manier waargenomen. Men kan zich indenken, dat het heerlijk is om zich daarin uit te leven. Het gaf Jean Dulieu die als musicus de gelijke naam in gewoon Neder lands droeg, Jan van Oort meer voldoening dan het vioolspelen, zodat hij na zeven jaar musiceren het Concertgebouw vaarwel zei. Sinds die dag bestond buiten zijn gezinnog alleen Paulus de boskabouter voor hem. Nee, niet helemaal, want hij heeft ooi voor wat oudere kinderen over St. Franciscus van Assisië geschreven, „Fransesco", een boek, dat in het buiten land tweemaal bekroond is, maar hier geen opzienbarend succes werd, alhoewel het nog geregeld wordt verkocht. Maar verder Paulus, tweemaal in de week voor de radio, iedere week ook nog in een weekblad, en dat al jaren lang. Het is hard werken, vooral ook, omdat Jean Dulieu het met zoveel zorg en liefde doet. Hij schetst bladen vol om de meest treffende stand van een figuurtje in een bepaalde houding te treffen en het lijken allemaal kleine meesterwerkjes. De variaties erin zijn even groot als de verschillende uit drukkingen van zijn bijzonder expressieve gezicht, even beweeglijk als zijn verrassende verbeelding.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5