PATRIARCH MAXIMOS: „DE PAUS EINDELIJK OP DE GOEDE WEG" „Katholiek schuldbesef van fouten verleden groeiend" Eenheid niet hetzelfde als uniformiteit DECORUM IN DE VERDRUKKING Parijse métro in staking /M D Het sterkste argument c J OP GOUDEN WIEKEN Cuba - crisis Er wordt niet gehamsterd Waak over uw fi slaap met.... 40.000 gesproken kerstgroeten naar de west Winnaar was te oud Interpol uit Den Haag zalencomplex scheven in gen Eindhoven heeft reklame te gast Geen stormbal meer Wiskunde - olympiade Douane en mode VISSER 'T HOOFT LOOFT EN LAAKT HET CONCILIE ,Levare latinum debemus" verkeerd vertaald Liever Chaplin dan V-raad JARIG PRINSJE WILDE LINT NIET DOORKNIPPEN KENNEDY bezoek van Charlotte thanc ongelegen Indonesisch - Portugese conflicten op Timor Spanje neemt 1000 ton rundvlees af DONDERDAG 25 OKTOBER 1962 V PAGINA 7 AT a 1 V ko. X *1 Ne door JOSEPH ALSOP KOM naar het gebouw ZIE de NEGEN vergaderzalen, de fraaie Schouwburgzaal en Concertzaal. OVERTUIG U ervan, dat dit unieke zalen complex voorziet in iedere behoefte aan VERGADERRUIMTEN, voor CONGRESSEN (ruim 100 logeerbedden), FILM-, TONEEL-, MUZIEK- en ZANGUITVOERINGEN, RECEP TIES, DINERS (capaciteit 300 personen ge lijktijdig). Nu het eindstadium in zicht is, stellen wij het gebouw twee dagen ter bezichtiging open voor iedereen. RONDLEIDINGEN door de 11 zalen (met bezichtiging van de filmcabine en het toneel) en de moderne hotelkeuken ieder half uur op zaterdag 27 oktober van 9 0014.00 uur en maandag 29 oktober van 9.0023.00 uur. SCHEVENINGSEWEG 37 fingang Kerklaan) bij de Badhuisstraat ROME, 25 okt. (KNP) De Grieks- Melchitische patriarch Maximos IV Saigh heeft te Rome tegenover de pers Verklaard, dat het Concilie een belang rijke stap kan betekenen voor de her eniging der Orthodoxie met de katho lieke Kerk. Maar, zo zegt hij, het kan evengoed verkeerd uitpakken, namelijk wanneer de Orthodoxe broeders uit dit Concilie zouden moeten besluiten dat slechts dan voor hen plaats in de ka tholieke Kerk is, wanneer zij zich ge heel en al door haar laten absorbe ren en hun eigen wezen in het latinis me verliezen. Patriarch Maximos meent echter dat de eerste mogelijkheid de groot ste is. Dit leidt hi) af uit hetgeen de Paus tot dusver tot en over de Ortho doxie heeft gezegd. De Paus is einde lijk op de goede weg, aldus de patri arch. Tot dusver had men onze Or thodoxe broeders alleen maar verwij ten gemaakt. Zij waren opgestaan te- KEULEN, 25 okt. (KNP). Dr. Visser 't Hooft, secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, heeft hij de opening van de dertiende Protestant se Week in Keulen-Gürzenich verklaard dat de eerste dagen het Concilie een reeks positieve, maar ook enige be denkelijke indrukken bij de protestan ten hebben nagelaten. Positief noemde Dr. Visser 't Hooft de openingstoespraak van de Paus en vooral ook het werk van het Secreta riaat voor de Christelijke Eenheid. Ver ontrustend achtte hij het,_ dat enkele schemata als nog niet rijp voor dis cussie in de ijskast geplaatst zouden zijn. Met name noemde hp de kwestie van het gemengde huwelijk, dat een bijzonder gevoelig terrein is in de ver houding katholiek-protestant. Dr. Vis ser 't Hooft sprak zijn verheugenis uit liok*" dre- uitnodiging aan de niet-katho- uexe Kerken waarnemers te zenden. noemde hen de zwijgende getuigen yan het feit, dat er iets is, dat groter is dan de Katholieke Kerk, namelijk SP ,Una Sancta. Er kan slechts één tHrt r.«Xan Christus zijn. Hij acht de tpneinX 2m c°ncrete stappen te doen te brenverf Y7oUedige eenheid dichterbij eens Dr Vi«e0r-di£ eenheid zijn vol- fenheid in beiy^s^^0^'!: cramenten en eenheid in de ordening der ambten. In deze richting is ook in de Wereldraad van_ Kerken tot dusver t we- moet 9V te weinig gedaan. Daar het in het zen der Kerk ligt één te zijn, i een „totale gemeenschap" der sacra menten tot stand komen. Ook moet het komen tot centrale ambten die allen erkennen. Aldus Dr. Visser t Hooft bij de opening van de 13e Protestantse Week in Keulen-Gürzenich. VATICAANSTAD, 25 okt. (KNP) Het Concilie-persbureau heeft in zijn nieuwsbulletin een bericht gerectifi ceerd, dat verschenen is in het Ita liaanse blad II Tempo, dat vooral bij de Italiaanse geestelijkheid in trek is. Mgr. Vallainc zegt in zijn bulletin, dat voor bedoeld bericht in het blad elke grond ontbreekt. De kwestie waarom het draait is het verslag, dat II Tempo heeft gebracht van de vijfde algemene zitting die eergisteren is ge houden. Het blad meldt hiervan, dat kardi naal Godfrey, aartsbisschop van West minster, tijdens deze zitting heeft uit geroepen: Levare latinum debemus. Het blad voegt zijn vertaling erbij: Dobbiamo togüere ïl latino. Dat wil zeggen: Wij moeten het latijn opheffen. Blijkens de rechtzetting van het Conci lie-persbureau heeft II Tempo een ver keerde vertaling van het woord geko zen. Een van de betekenissen van het woord is inderdaad opheffen, maar het had moeten zijn „bevorderen". En dat dit laatste bedoeld was geweest, be vestigt de Concilie-persdienst na au thentieke inlichtingen te hebben inge wonnen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 25 okt. De gespan nen situatie rond Cuba heeft in ons land niet tot een hamsteractie geleid. tJit de grote steden, uitgezonderd Rot terdam, worden wel incidentele stij gingen in de verkoop van levensmid delen gemeld. Het gaat hier om ar tikelen als vruchten op sap, levens middelen in blik en koffie. Ook is er hier en daar enige vraag geweest naar noodrantsoenen biscuits. Men schijnt zich bij de extra aankopen de aanwij zingen uit de BB-folder van vorig jaar te herinneren. De politieke toestand heeft er wel toe geleid, dat verschillende groot winkelbedrijven een informatiesysteem hebben opgezet om van uur tot uur op de hoogte te blijven van de extra behoeften in de filialen. De gegevens die uit dit informatie systeem zijn verkregen zijn niet ver ontrustend. Zelfs overweegt een van deze bedrijven het systeem dat eer gisteren in werking werd gesteld, op te heffen. Een woordvoerder van de dienst BB deelde mee, dat de dienst geen aan leiding ziet nog eens nadrukkelijk te wpzen op de vorig jaar gegeven ad viezen. De dienst rekent erop, dat ieder zfln eigen verantwoordelijkheid kent en d« noodvoorraden op peil zal houden. gen de rechtmatige overheid en zij zou den schuld moeten bekennen voordat zij in het katholieke vaderhuis zouden kunnen terugkeren, hetwelk zij moed willig hebben verlaten. Heden ten da ge echter wordt, aldus de patriarch, in overeenstemming met de historische feitelijkheid, toegegeven dat de ver antwoordelijkheid voor de schisma's evengoed bij de katholieke Kerk als bij de Orthodoxie ligt. In vroeger tijden waren de katholie ken wel bijzonder gesteld op de waar heid, maar van naastenliefde was geen sprake. De patriarch wees erop, dat er ook nu nog wel doctrinaire verschillen zijn, maar deze zijn naar zijn mening niet onoverkomelijk, wanneer maar aan beide kanten de eerlijke wil aan wezig is die verschillen niet nodeloos op te blazen en wanneer men van ka tholieke kant het dogma in de zin der kerkvaders en van de oude traditie toelicht en daarbij afziet van onnodige starheid. De grootste moeilijkheid voor de katholieken van de latijnse ritus moet, volgens de patriarch, gezocht wo'den in het feit, dat zij het praktische bewijs moeten leveren dat eenheid niet hetzelfde is als uniformiteit. En hier zag de patriarch een niet te on derschatten taak voor de oosterse ker ken die met Rome zijn verenigd. De Orthodoxie kan bij ons in het oosten zien hoe de geünieerde kerken door Rome behandeld worden en zo ook zien welke behandeling haar in de toekomst wacht. In verband hiermede wees patriarch Maximos IV Saigh erop dat de geünieerde kerken in de katho lieke Kerk de haar toekomende plaats nog niet hebben gekregen. Het standpunt der geünieerden die met de Orthodoxie uitstekende relaties onderhouden defi nieerde de patriarch als volgt: absolute trouw aan de katholieke eenheid, maar niet geringere trouw aan het oosten. Dit standpunt stelt de geünieerden in staat de Orthodoxie praktisch te bewij zen dat men gelijkertijd katholiek en oosters kan zjjn. Wenselijk is het even wel, zo besloot de patriarch, dat de ge- unieerden bij de vervulling van deze gevoelige zending op dieper begrip van de zjjde der ambtsdragers in de katho lieke Kerk zouden kunnen rekenen. NEW YORK, 25 okt. Het New Yorkse televisiestation heeft meer dan 350 telefonische protesten ontvangen, na dat het besloten had een rechtstreekse uitzending van het debat in de Vei ligheidsraad over de Cubaanse kwestie te geven in plaats van de aangekondigde vertoning van oude films van Charlie Chaplin. Advertentie) So? c volgen de plechtigheden en de werkzaamheden van het Concilie elkaar zo snel op, dat het decorum een weinig in de verdrukking komt. Mgr. Luigi Raimondi, apostolisch delegaat in Mexico, schiet op het Sint Pietersplein, staande naast zijn auto, een superplie aan. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 25 okt. De bevolking van Parijs* en omliggende gemeenten heeft gisteren weer de gehele dag de narig heid moeten doorstaan, verbonden aan een zo goed als totaal wegvallen van het verkeer der ondergrondse. Boven gronds werd de situatie dan nog verer gerd met tot wanhoop drijvende ver keersopstoppingen teweeggebracht door de veiligheidsmaatregelen in ver band met het officiële bezoek van de president der Finse republiek, Urho Kekkonen. De sluiting van de métro was dit keer het gevolg van een 24- uren-staking waarmede het rijdend métro-personeel kracht wilde bijzetten aan zijn eis om zijn salarissen opge trokken te zien tot het peil van de sa larissen der treinbestuurders op de voorstad-lijnen van de nationale spoor wegen. Het is een bevreemdende ei. duistere zaak, want de directie van de Parijse autonome vervoersregie houdt vol dat de verlangde gelijkheid van salarissen reeds volkomen een feit is en voert aan, dat de eisen van de métro-bestuurders des te ongereohtvaardigder zijn omdat zij reeds de toezegging hebben van een extra premie van 200 nieuwe francs, uit te keren op 15 november. Niettemin dreigen de bonden van het huidige métro-personeel iedere woens dag hun stakingsactie te herhalen, net zolang tot zjj hun eisen ingewilligd hebben gekregen. Morgen gaat zijner zijds het loketpersoneel en het perso neel belast met de kaartjescontrole in staking. Het eist toekenning van de zelfde premies als die welke aan het rijdend personeel zijn toegekend. Maar deze staking zal niet beletten dat de métro normaal blijft rijden, alleen: het vervoer is gratis. Zo was het reeds afgelopen week vrijdag en zo zal het wellicht nog een aantal toekomstige vrijdagen zijn. Wij hebben hier dan voor lopig iedere week één dag zonder métro en een andere dag met gratis métro. Het moet natuurlijk fnuikend worden voor het budget van „de régie" en het zal uiteindelijk toch op het publiek ver haald moeten worden in de vorm van tariefsverhogingen. BRUSSEL, 25 okt. (ANP) De tweejarige zoon van prins Albert en prinses Pao la van België, prins Filip, heeft woensdag in Brugge geweigerd te doen, wat van hem werd verwacht. Hij zou in deze stad een lint doorknippen, waarmee symbolisch een nieuw, naar hem genoemd, industriecomplex werd ingewijd. Ondanks de ouderlijke aanma ningen bleek hij tot deze eerste officiële daad in zijn leven niet bereid. De bur gemeester, de heer Van Damme, nam toen zijn taak maar over. Filip mocht toch zijn geschenk in ontvangst nemen: een prachtige teddybeer. WASHINGTON, 25 okt. (UPI) Pre sident Kennedy bl\jft bij zijn voornemen naar Brazilië te gaan, al is het nog niet zeker, dat de vastgestelde datum van 12 november gehandhaafd kan worden. rhaPiUtl ?eft echter groothertogin Charlotte van Luxemburg pn haar pp. v Ial rt etlix Yerzocht hun bezoek aan gde V.S., dat volgende week maandag zou beginnen uit te stellen, omdat het gezien de internationale toestand - thans met gelegen komt. Later zijn Charlotte en Felix uiteraard welkom met hun gevolg van dertien personen! Allen zouden op het Witte Huis ontvan- gen worden. Kennedy schreef, dat een en ander hem bijzonder speet. Haag, dienen ter lering en mis schien ook we] een beetje ter ver maak van jonge politiemensen, die verstomd zullen staan van het vakwerk dat soms door valsemunters geleverd wordt. Niet het gehele „Vals geld museum" is verhuisd. Er blijft in Nederland natuurlijk een nationale afdeling die zich toelegt op de be strijding van valse munters in Neder land, en Parijs en Den Haag hebben de criminele stukken die voor de buitenwacht groot geheim zijn, eerlijk verdeeld. In 1918 kwam de heer Kallenborn bij de politie („Om de militaire dienst te ontgaan"), en het was vooral aan zijn succesvolle jacht op valsemunters te danken dat de Interpolafdeiing indertijd in Neder land werd gevestigd. e eerste prijs in de jeugdgroep van de door de stichting ter bevordering van de amateur- fotografie en de stichting Ne derlands comité voor kinderpost zegels uitgeschreven nationale foto wedstrijd „Knipoog naar het kind" is op het laatste moment niet toege kend, omdat de inzender een foto- In het Kathoi'ek i Alitair tehuis in Den fllllllllllNllllllliiiiiMllllliiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiillillllllllllll amateur uit Den Bosch niet twaalf Haag zijn zaterdag opnamer gemaakt van kerstgroeten aan militairen in de „far West'". het sluiten van de overeen komst met Indonesië waarbij x Nederland hef bestuur over Nieuw Guinea overdroeg viel er een steen van het hart van kapitein P. Dubbeldam, sectiehoofd van ue afdeling Ontwikkeling, Sport en Ont spanning van de dienst Welzijnszorg van het ministerie van Defensie. Het betekende dat de duizenden militairen in het omstreden gebied nog voor het einde van het jaar weer thuis zouden zijn. De tienduizend aluminium gra- mofoonplaatjes waarop familieleden en vrienden in ons land hun kerst- en nieuwjaarsgroeten aan de militairen zouden overbrengen, zouden geen dienst hoeven te doen. Voor het opnemen van familiegroe ten had kapitein Dubbeldam een sche ma opgesteld waardoor met veel moei te toch nog tijdig alle groeten van in totaal 40.000 personen op de plaa) 1 konden komen. Alle genomen maat regelen waren door de ontwikkelingen in Nieuw-Guinea overbodig, zodat de kapitein met zijn staf zich nu op zijn f gemak kan concentreren op het op- f nemen van groeten voor militairen in jSurmame en op de Nederlandse An- 1 tillen. Met de heren G. Keizer voor 1 de marine en P. Pierlot voor de land macht reist hij de komende weken ongeveer vijftig plaatsen in ons land af i om alle families van in de West ver blijvende militairen de gelegenheid te geven hun groeten op de plaat vast te leggen. Geluidstechnicus is steeds de heer Pierlot, die zich op uitnemende 1 wijze van zijn taak kwijt. Hij weet met de familieleden van de militairen om te gaan alsof het zijn eigen fa milie was. Na weken zenuwachtig stu deren om zich precies aan de gestelde tijdslimiet van 2 minuten te houden zeggen de vaders, moeders, broers, zusters en verloofden na het maken van de opnamen „Was dat nou alles Hebben we ons daar zo druk over ge maakt?" Zaterdag zijn de opnamen in Den Haag begonnen. Tot 12 november duurt de toemee. Kapitein Dubbel dam zal gedurende de hele reis door ons land niet vergeten een eenvoudig dienstbrilletje met nikkelen rand in zijn bagage mee te nemen. De erva ring heeft hem wijs gemaakt. Ondei degenen, die hun groeten voor de mi crofoon aflezen zijn er altijd, die plo) seling uitroepen: „Hemel, nou heb ik mijn bril vergeten." jaar bleek te zijn, zoals hij had op gegeven, maar bijna veertig De winnaars van de tweede en de derde prijs, respectievelijk de 18- jarige M. J. Kes uit Dordrecht en de 17-jarige Peter Abbink uit Am sterdam, voeren wel bij deze misluk te poging tot misleiding want hun prijzen van 75 en f 50 werden nu met 25 verhoogd. In de seniorengroep werd de beste foto van de heer J B. ten Hagen uit Amsterdam en gisteren in deze kroniek afgedrukt beloond met een waardebon van 500. De tweede 250) en derde 100) prijs waren voor de heer A. J. Cardinaal uit Rotterdam en J. Bos uit Kam pen. Bij de groep dia's was de Rotter damse mevrouw Van der Houwen alle mannen de baas. Zij kreeg de eerste prijs van 500. Achter haar eindigden de heren H. W. Seilberger uit Amsterdam 250) en F. W Pol let uit Amsterdam (ƒ100). Een extra prijs van 250, die door de Stichting voor het Kind was uitgeloofd voor de beste foto of dia, welke het kind weergeeft in de geborgenheid van het gezin, werd toegekend aan mevr. Fr. Noorlander-Van der Heuvel uit Rot terdam. In totaal waren bijna acht duizend foto's en dia's ingestuurd. O' veral handen schuddend is gisteren in het gebouw van de directie politie van het minis terie van Justitie aan de Raamweg in Den Haag rondgegaan de heer J. W. Kallenborn, chef van de afdeling Vals geld van Interpol, de enige sectie van de internationale politie-organisatie die niet in Parijs is gevestigd. Per 1 november gaat de heer Kallenborn met pensioen, maar gisteren was hij voor het )«.atst op zijn bureau. Hij moet ook nog naar de Franse hoofdstad om daar afscheid te nemen. Mét de heer Kallenborn, gaat ook de afdeling vals geld heen. Ook deze sectie zal bij het hoofdkwartier van Interpol wor den ingevoegd en daarmee is ge wacht op het afscheid van de heer Kallenborn, die zich kan vermeien in de gedachte dat hij misschien wel als „onvervangbaar" wordt beschouwd. Grote kisten met vals geld en materiaal door de heer Kallenborn en zijn medewerkers in de loop der jaren achterhaald en in beslag ge nomen, zjjn inmiddels per verhuis wagen naar Parijs gebracht. Daar zal het materiaal, zoals eerder in Den de laatste hand aan de technische voorbereidin gen van het jaarlijks congres van het Genootschap voor Reklame. De belang stelling voor het congres is dit jaar weer enorm. De waarlijk grote con greszaal van Cocagne kon vanochtend alle vijf- zeshonderd congressisten niet bevatten. In een stad als Eindhoven is zoiets uiteraard geen bezwaar. De „beken de gloeilampenfabriek uit het zuiden des lands" heeft in de kleinere aan grenzende zalen van De Cocagne een „closed circuit" van televisietoestel len moge in de grote zaal op een scherm van vier bij tien meter te volgen. „Mo gelijkheden en grenzen van de rekla me" is het thema van het 24ste con gres van het Genootschap. De orga nisatie toont dat de mogelijkheden van opgesteld, die het voor iedereen gelijk maakt de gang van zaken Washington Het sterkste ar gument voor het ernstige be sluit, dat de Amerikaanse president maandagavond aankondigde, is niet een van de ar gumenten, die nu het meest worden herhaald Natuurlijk was bet probleem van Castro nijpend. Natuurlijk was het volstrekt onaanvaardbaar, dat er >p Cuba Russische aanvalsraketten werden gestationeerd. Maar het gebruik, dat de Sovjets aldus van Fidel Castro maken, en de daaruit voortvloeiende winst voor de nucleaire slagkracht van de Sov jets vormden niet de werkelijke kern van het probleem. Zoals de president in zijn opmerkelijke ede tot het Amerikaanse volk duidelijk liet doorschemeren, was de ware essentie van het probleem de Ame rikaanse positie ten opzichte van de Sovjet-Unie. De president heeft lange tijd be toogd, en daarvan is in deze ru briek ook melding gemaakt, dat, noe hinderlijk zij ook was, de kwestie Cuba ondergeschikt moest worden geacht aan het ernstige en actuele gevaar in Berlijn. Maar dit argument verloor zijn geldigheid vorige week dinsdagmorgen, toen de president, nog niet eens opgestaan, het nieuws ontving, dat er op Cu baanse bodem in grote haast Rus sische ballistische projectielen voor kleine en middelgrote afstanden werden geïnstalleerd. Op dat ogenblik vloeiden het cu- Daanse probleem en de Berlijnse kwestie ineen, tot een enkel vraag stuk. Als je nadenkt over de om standigheden, dan was de reden voor deze plotselinge fusie eigenlijk heel eenvoudig. Tijdens zijn „Cubaanse" perscon ferentie in september zei de presi dent, dat Amerika niet behoefde te reageren op de Russische militaire activiteiten op Cuba. zolang het doei van die activiteiten van duidelijk de fensieve aard was. Maar bijna in één adem daarmee voegde hij er aan toe, dat Amerika terstond zou moeten overwegen op te treden, wanneer de Cubaanse bewapening een offensief karakter kreeg. De betekenis van deze verkla ring werd uitmuntend begre pen door het Kremlin zo als wordt aangegeven door de feiten, die de president maandag samenvatte. De officiële Sovjet-pers haastte zich de Dresident van ant woord te dienen met kalmerende verklaringen, dat het doel van de Russische „hulp" aan Cuba uitslui tend was de vergroting van Cuba's defensieve kracht. Vervolgens bezwoer de Sovjet-am bassadeur in Washington, Anatoly Dobrynin, leidende figuren in de Amerikaanse regering herhaaldelijk, dat er op Cuba nimmer ballistische projectielen zouden worden gesta tioneerd. Met gladde trouweloosheid gaf de Russische minister van bui tenlandse zaken, Andrei Gromyko. dezelfde verklaring af aan de pre sident, toen deze laatste reeds be schikte over bewijzen van het te gendeel. Ondertussen was het Kremlin zich er natuurlijk volkomen van bewust, dat Amerikaanse U-2's en andere surveillance-middelen onherroepe lijk de ware stand van zaken aan het licht zouden brengen, zodra de ballistische projectielen op hun Cu baanse bases zouden worden geïn stalleerd. Vandaar, dat een lijdelijk; aanvaarding van het voldongen feit zoals het Kremlin dat op Cuoa trachtte te creëren, de presidentiële waarschuwing in september zou hebben veranderd in de zwakste en leegste vorm van bluf. Juist vanwege het ernstige ge vaar in Berlijn, en tegelijkertijd om vele andere redenen, kunnen de Ver enigde Staten en de Amerikaanse president het zich niet veroorloven door het Kremlin te worden oe- sehouwd als blaaskaken en bluf fers. President Kennedy heeft een politiek van voorzichtige matiging gevoerd zo voorzichtig zelfs, dat hfl vóór zijn radio- en televisierede op maandag uit beide partijen werd aangevallen. Maar hij heeft niet ge bluft. Er was een half dozijn andere re denen, waarom de nieuwe ontwik keling op Cuba niet kon worden ge doogd. Maar het kon vooral daarom niet worden gedoogd, omdat een slap verdragen van dit arrogant na- geren van de presidentiële waar schuwing in september automatisch tot gevolg zou hebben gehad, dat de waarde van al zpn vroegere waar schuwingen aan de Sovjets inzake Berlijn en ieder ander wereldpro bleem tot minder dan nul zou zijti gedaald. Een passief antwoord op deze nieuwe uitdaging zou m feite een onmiddellijke Sovjetaan- val op de vrijheid van Berlijn hebben uitgelokt, en dan bovendien nog de onverholen, nonchalante Sovjetaanval, die geen enkel alter natief laat dan een vergelding met H-bommen tegen de Sovjet-Unie. De Engelse „New Statesman ana Nation" heeft eens betoogd, dat de Koreaanse oorlog helemaal de schuld was van ons, Amerikanen, omdat wij, door tevoren te ontwa- penen, de Sovjets in feite de over- tuiging hadden geschonken, dat zij in Korea straffeloos tot agressie konden overga; Op een heel ver draaide manier bezat dit argument meer waarde dan de meeste andere argumenten van de „New States man" De toepasselijkheid van juist di argument in het onderhavige geval op Berlijn zowel als op alle andere plaatsen waar de Sovjets hun han den naar zouden willen uitsteken, b maar al te duidelijk. Vandaar, dat er tin standpunt is ingenomen. Wat moedig en noodzakelijk was is ge daan. Niemand kan op het ogenblik, Jat dit wordt geschreven, zeggen, welke riposte er zal volgen. Maar wij moe ten dankbaar zijn, dat de uitdaging niet is ontweken, en wij moeten ook allemaal bidden, dat het Kremlin nu eindelijk duidelijk zal begrijpen, dat Amerika vast van p'an is ruet te wankelen of te capituleren. Copyright N. Y. Herald Tribune (Advertentie) DJAKARTA. 25 okt. (UPI) De In donesische minister van buitenlandse zaken dr Soebandrio, heeft gisteren te Djakarta geen commentaar willen geven op berichten van het persbureau An- tara over schermutselingen tussen Indo nesische en Portugese militairen aan de grenzen van Portugees Timor. Antara had in een bericht verklaard, dat in september twee personen aan de grens zijn gedood en dat begin oktober opnieuw gewapende conflicten zijn uit gebroken. Volgens Antara hebben zich in totaal ongevac 15 grensincidenten voorgedaan. Bij een incident zouden twee Indonesi sche landbouwers door een Portugese patrouille zijn gearresteerd. Een van de mannen zou zijn ont"luoht en hulp heb ben gehaald bi) een dessa, waarna twee Portugese soldaten gevangen werden ge nomen. De twee soldaten werden later na bemiddeling van een Indonesisch bestuursambtenaar vrijgelaten. Terwijl de eerste gas- ,.de reklame" in congres bijeen groot ten de verre gister- zijn. De discussies zullen dit jaar niet avond in Eindhoven bin- binnen de grenzen blijven. Congres- nendrüppelden, legden voorzitter drukkerijdirecteur jhr. technici van Eindhovens W. van Andringa de Kempenaer superhotel De Cocagne „voor mijn produkt bankbiljetten hoef je geen reklame te maken" heeft gisteravond de eerste van de veie buitenlandse sprekers reeds welkom geheten. De enige vrouw in ons land en wellicht in geheel Europa die stormballen hijst om de scheepvaart te waarschuwen voor harde wind, stormachtige wind. storm, zware storm, zeer zware storm en orkanen, mej. J. M. de Jonge in Wemeldinge, zal haar werk. dat zjj gedurende veertig jaar heef? gedaan 1 november a s. neerleggen „Tante Jans", zoals ze algemeen ge noemd wordt, is thans 72 jaar Zelt zou ze nog graag met haar werk, de kegelvormige bakens op het ha venhoofd van Wemeldinge in de juis te stand te hijsen, door willen gaan, maar ze is gezwicht voor de aan drang van haar broer, die het een nare gedachte vindt, dat zijn zuster 's nachts bij stormweer er op uit moet. De post Wemeldinge van de storm- waarschuwingsdienst werd in 1905 in gesteld. De vader van mej. De Jonge was de eerste seingever. In 1955 kreeg mej De Jonge voor haar ge trouwe plichtsvervulling de bronzen medaille in de Orde van Oranje- Nassau. Ongeveer zestig leerlingen van op één na hoogste klassen van gymnasia en hogere burger scholen hebben vanmiddag in Utrecht gezwoegd op zeer bijzondere opgaven in het kader van de „wis- kunde-oiympiade", een landelijke wedstrijd georganiseerd door de Ne derlandse Onderwijscommissie voor wiskunde De jongens en meisjes, die in Utrecht aan de slag waren, zijn de winnaars van de eerste olympiade ronde. Aan deze eerste ronde deden in totaal 3346 leerlingen mee, die 284 scholen vertegenwoordigden. De se lecte groep van zestig houdt de eer hoog van 58 scholen, die keurig over het gehele land zijn verspreid. Heeft u enig idee, hoe omvangrijk een kostbare collectie van een Parijs modehuis is? Zoveel volume was er gemoëid met de wintercollectie vein het ontwerper-echtpaar Simonetta-Fa- biani die zaterdag en zondag in het Carlton-hotel te Amsterdam werd ge- t 'id, .dat het vervoer op dat moment iet per vliegtuig kon geschieden maar per trein moest gebeuren. Onjuist wai dan ook tie mededeling van dinsdag op deze plaats in de krant, dat het langdurige inklaren op Schiphol oor zaak wap dat de show te laat begon. In de confusie van het ogenblik had te lady-speaker dat begrepen en in Ie zaai gezegd. Maar de respectabele collectie die al riet al 270 kilo woog was in Pa rijs in een „pakwagen" aangekop peld aan de sneltrein naar Amster dam. In Brussel was er echter >p- onthoud en in Roosendaal moest de dc ine ook het hare doen. De mede- w rking van de douane ging echter zover dat bij aankomst van het goed in Amsterdam drie kwartier voor de show begon, de daar wachtende douane-ambtenaar meereed, tot aan Carlton, en daar in de kleedkamers de kostbare stukken visiteerde. Schip holdouane was er ditmaal dus hele maal niet bij. UTRECHT, 25 okt, De voorzitter van het produktschap voor Vee en Vlees de heer Joh de Veer, heeft gisteren verheugd medegedeeld, dat Spanje in de komende zes a zeven weken 1000 ton rundvlees van Nederland zal afnemen. Dit betekent dat er 4000 koeien uit de markt worden genomen. De contracten zijn al getekend en de export die wordt ondersteund door een subsidie uit het vleesfonds, zal zeer binnenkort op gang komen. De heer De Veer toonde zich zeer verheugd over deze transactie, die, vol gens hem, we) tot een verhoging van het prijspeil moet leiden. AMSTERDAM, 25 okt. Gepromo veerd tot doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen de heer G. E. A. M. Hassan, op proefschrift „The ato mic spectra of -jodymium ND I". Pro motor was prof. dr. J. C. Kluyver.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7