BESCHERM R0TER5EPT Verbond van Veilig Verkeer wil hulp van opschepper OP SCHEP PERU Campagne van een miljoen '(fyngebi STEINBECK „VERDOOFD DOOR NOBELPRIJS Amerikaan Jokinen verlaat plotseling Den Haag FAVORIET VOOR JUMPING AMSTERDAM OPGEWEKTE CONVERSATIE TUSSEN LEDEN VAN HET BELGISCH VORSTENHUIS Alf Ramsey de opvolger van Winterbottom EXPOSITIE Te fel belicht Nobelprijs voor literatuur voor John Steinbeck EXAMENS J eugdcongressen achter het IJzeren Gordijn Faulkner en Hemingway lievelingsauteurs Manager van Ipswich heeft een bewogen periode achter de rug Japan verovert volleybaltitel VRIJDAG 26 OKTOBER 1962 PAGINA 9 PHARMACEUTISCHE FABRIEK ROTER HILVERSUM ter gelegenheid van ons 70-jarig bestaan. KOLDEWEY CORBIÈRE N.V. Binnenhuisarchitekten Leidsestraat 30 - Amsterdam BONBONS Leden van de Belgische konink lijke familie hebben onlangs in Brussel een internationaal springconcours bijgewoond. Naast het koninklijk paar zaten aan weerszijden: de broer van de koningprins Albert, en diens echtgenote, prinses Paola. Men ziet hier hoe koningin Fabiola zich onderhoudt met koning Boudewijn, terwijl op een ander ogenblik de koningin in gesprek is met haar zwager, prins Albert. Ned. deelname is vrij, geen overheidssteun Jevtoesjenko dicht over Amerikanen Plan-Bezuidenhout niet van de baan Nieuwe tekens voor militaire colonnes Voor woonwagenkamp 90.000 gld. extra Weer wereldrecord voor Kervin Berry Op 110 yards vlinderslag Russinnen onttroond „Operatóe-55" in actie voor zaalhandbalbeker Sportflits Indonesiër verdedigt proefschrift in Neder lands Schets voor een affiche van de Veilig Verkeerscampagne. Ontwerp C. M. Roodbeen. ts deze maand een levensbe- *c r'jving van prins Bernhard ver- t C len^n van de hand van de Ameri can Alden Hatch. Nu kan lectuur er ynastieke figuren altijd bij voor- a n. re ??e,n °.p een brede belang stelling. Het valt dan ook niet te ver wonderen. dat sommige bladen zich reeds van te voren verzekerd hebben Van de publikatierechten van een serie Uittreksels uit het boek. Andere bla den hebben reeds in een recensie een uitvoerige samenvatting gegeven. Wijzelf hebben als nieuwsberichten twee losse punten uit het boek aan onze lezers doorgegeven. Een wat grondiger kennisneming Ochter heeft ons doen twijfelen, of vvij verder moeten gaan met het pre senteren van uittreksels uit dit merk waardige boek bij wijze van ontspan ningslectuur. Ten slotte behoort het tot het genre contemporaine geschied schrijving en dient het als zodanig 'e Worden gerecenseerd. Dan zou ook ie vraag onder ogen moeten worden ge zien in hoeverre de openhartigheid Van dit boek echt of voorgewend is, °f anders gezegd, volledig of van be perkte aard. Bovendien hebben wij reeds thans de indruk, dat het boek ^°ornamelijk geschikt is om buiten- ar*dse nieuwsgierigheid te bevredi- maar dat de Nederlandse lezer, Ie het boek ter hand neemt om zijn Verering voor het Oranjehuis voedsel J; Seven, zal worden teleurgesteld. Ziet immers het aureool, waarmee "ij de persoon van de Prins gaarne tcoit, onder het licht van al te felle schijnwerpers verbleken. (Advertentie) (Van onze verkeersredacteur) UTRECHT, 26 okt. Het Verbond voor Veilig Verkeer gaat zijn heil zoe ken in een denigrerende benaming: opschepperij. In de lente van het vol gend jaar zal worden gestart met een reusachtige campagne (kosten circa een miljoen gulden), teneinde het begrip: Veilig Verkeer zonder opschepperij" overal te propageren. Er zijn psychologen en reclame-des kundigen bij te pas gekomen om vast te stellen dat de neiging tot opscheppen oorzaak is van veel verkeers-ellende. De heer J. W. Holsbergen, vertegenwoordi ger van een groep reclame-deskundigen, vertelde ons dienaangaande gisteren: „Natuurlijk is die opschepperij niet het enige, waardoor het verkeer on veilig wordt. Maar die opschepperij speelt wèl een bijzonder grote rol. Door met die opschepperij te gaan spotten, wordt gespeculeerd op het zelfrespect. Niemand wil graag te kijk staan." „Andere slechte benamingen", aldus deze reclame-deskundige, „mogen voor de mens nog wel iets aantrekkelijks heb ben: het woord „schurk" heeft nog wel iets romantisch, „boef" wordt nog wel eens als koosnaampje gebruikt. Vele ne gatieve namen kunnen vaak in positieve zin worden omgebogen, maar „opschep per" is in geen enkel opzicht aantrekke lijk." Het is de bedoeling, dat men het thema overal zal tegenkomen. Toch doorlopen op een zebra-pad: opscheppe rij. Toch doorrijden op een zebra-pad: opschepperij. Snijden: opschepperij. Geen voorrang geven: opschepperij. Toch nog inhalen: opschepperij. Brul lende bromfietsmotor: opschepperij. Rij den onder invloed: opschepperij. Wim Kan schreef de volgende aanbeveling: Eén dag in uw leven mag u wel eens egoïst zijn, één keer eens alleen aan denken en aan degenen, die u lief zpn. Dat is dan de dag, dat u geld geeft voor de „Veilig Verkeer Actie". Teneinde deze actie te kunnen finan cieren, zal een „Kring" worden ge sticht, de „Kring van Beschermridders Veilig Verkeer". Belangrijke personen zullen worden uitgenodigd, „bescherm- ridder" te worden; de gebruikelijke bij- ROTTERDAM, 26 okt. Tot doctor in nroi?,C0n0mische wetenschappen Is ge promoveerd de heer c "an5 ||r schrift1* TU Vlaar(3ingen op proef- o^ïLtf' §an,l en toetreding met facetten van de mededin- Eamb omotc>r was prof. drs. H. W. STOCKHOLM, 25 okt. De Nobel prijs voor literatuur is vandaag te Stockholm toegekend aan de Ameri kaanse schrijver John Steinbeck. De Zweedse academie van letteren kende de prjjs van 257.219,65 kronen toe aan de schrijver van „Of mice and men", „Tortilla Flat", „Grapes of wrath", wegens zijn „geschriften die tegelijker tijd getuigen van realisme en voorstel lingsvermogen, en die zich onderschei den door een warm menselijk gevoel en inzicht in de sociale toestanden." De prijs werd hem toegekend van wege het hoge peil zijner publikaties. Hij is de zesde Amerikaan die met deze prijs is onderscheiden. Voor hem kre gen Sinclair Lewis, Eugene O'Neill, Pearl Buck, William Faulkner en Er nest Hemingway de literatuurprijs toe gekend. Steinbeck werd op 27 februari 1902 te Salinas in Californië geboren, in een streek die hij later in vele van zijn boeken zou beschrijven. Hij bleef tot zijn 16de jaar in Salinas, volgde gedu rende een jaar colleges aan de Stan- ford-universiteit en was vervolgens werkzaam als arbeider, zeeman, cow boy, journalist en in vele andere be roepen die hem een grote veelzijdig heid zouden geven. In 1929 publiceerde hij zijn eerste ro man „Cup of Gold", een boek dat wei nig succes had. Ook met de bundel vertellingen „The patures of heaven", dat daarna verscheen, ging het niet ge makkelijk. Maar toen hij in 1935 „Tor tilla Flat" van de pers kwam, werd hij op slag bekend. In dit boek vertelt Steinbeck op een bijzonder humoristi sche w;jze over het nietsnuttersleven van de Californische „paisanos". Tien jaar later zou hij als pendant hiervan „Cannery Row" schrijven. Een ander succesvol boek schreef hij in 1937, „Of Mice and men" geheten, dat vertelt over het leven van twee eenzame sei zoenarbeiders. Dan verschijnt in 1939 zijn grote roman „The grapes of wrath", die met de Pulitzerprijs werd bekroond en over vrijwel de gehele we reld is vertaald (bij ons als „De drui ven der gramschap". Het beschrijft de tocht van een arme, van hun kleine hoe ve in Oklahoma verdreven pachtersfa milie, naar het beloofde land Califor nië, waar hun een bittere ontgoocheling wacht. Tijdens de oorlog werkte Stein beck als oorlogscorrespondent voor de New York Herald Tribune en verbleef geruime tijd in Europa. Zijn gebundel de reportages verschenen in de bun del „Bombs Away". In 1953 schreef Steinbeck weer een meesterwerk, n.l. „East of Eden". Uit al deze romans en verhalen blijkt dat zijn grootste kracht schuilt in zijn vertelkunst. dra2e voor de „ridderslag" bedraagt tenminste vijfhonderd gulden. Hiervoor krijgt men een oorkonde op naam en een verzilverde plaquette op naam, die op het instrumentenbord van de auto kan worden gemonteerd. Bovendien wordt elke „bescherm-ridder" geheel op de hoogte gehouden van de opzet van de Veilig Verkeers-campagne. Gelukkig realiseren de organisatoren zich wel zo bleek op de gisteren te Utrecht ge houden persconferentie dat het ware ridderschap-op-de-weg niet met geld te koop is. Men hoopte echter op een com binatie van vrijgevigheid en weg-fat- soen. Uiteraard konden noch het bestuur van Veilig Verkeer, noch de groep re clame-deskundigen, die deze actie heeft ontworpen, enige voorspelling doen over de wijze, waarop het „motief" bij het publiek zal inslaan. Men neemt aan, dat het irriterende element in het begrip „opschepperij" het publiek wakker zal schudden. Na een half jaar zal een on derzoek worden ingesteld naar de even tuele resultaten van de campagne. ROTTERDAM, 26 okt. Kand. eoon. wetensch. de heren G. Th. Brands, Schiedam, M. Brieer, Delft, W. A. Bud- dingh, Gouda, Th. de Boorder, Utrecht en W. Boelhouwer, Hengelo: doet. eco- nom. wetensch. de heren B. van Leeuwen, Scheveningen en M. J. Engels man, Den Haag; AMSTERDAM, 26 okt. (V.U.) doet. psychologie mej. L. F. J„ Woltjer, Leeu warden: kand. psychologie J. H. de Swart, Beverwijk. (Advertentie) SUZETTE; met de smaak van echte franse crêpe suzette in chocolade, f. 1.20 p. 100 gr. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 26 okt. Bij de behan deling van de Onderwijsbegroting in de openbare commissievergadering van de Tweede Kamer heeft gisteren de heer Noordenbos (P.S.P.) gepleit voor een zo open mogelijke houding van de overheid ten opzichte van contacten tussen de Nederlandse jeugd en de jeugd achter het IJzeren Gordijn. De regering zou zich van jongerencongressen e.d. in Oost-Europa niet moeten distanciëren. Staatssecretaris Scholten heeft naar aanleiding hiervan verklaard, dat de re gering geen strobreed in de weg legt aan jongeren, die op eigen gelegenheid aan dergelijke bijeenkomsten willen deelne men. De staatssecretaris voelt echter niet voor overheidssteun op dit punt. Hij voerde daarbij als argumenten aan, dat een wezenlijk vrije discussie op deze congressen toch niet mogelijk blijkt te zijn en dat de deelname van jongeren uit het vrije Westen door de communis tische organisatoren van deze congres sen wordt uitgebuit. MOSKOU, 26 okt. (Reuter) In het Russische communistische partij-or gaan Pravda is donderdag een ge dicht van de jonge Russische dichter Jevtoesjenko opgenomen waarin deze zegt, dat het Amerikaanse volk „in wezen goed" is, maar zijn grootheid zelf te gronde richt. Jevtoesjenko, die bekend werd door zijn felle aanvallen op Stalin, zou dit gedicht vanuit Ha vana hebben doorgebeld. Hij zegt voorts over de Amerikanen: „Minderwaardige acties van zo'n groot land kan ik maar moeilijk, en be,vre,esd gemoed, begrijpen. U zelf doet uw eigen grootheid te niet. Om deze grootheid opnieuw te ver krijgen is geen eenvoudige zaak. U verliest haar in deze uitzichtloze onderneming. En het kleine maar dappere eiland wordt een groot land". LONDEN, 26 okt. Niet de ex-Hon- gaarse bondscoach in Israël Gyula Mandy, zoals een blad in Jeruzalem onlangs meldde, doch de brit Alf Ram sey zal manager worden van het En gelse voetbalteam. Ramsy is momen teel manager van Ipswich Town, de kampioen van de Engelse league in het vorige seizoen. Samen met zijn landgenoot Allen Wade, die kort geleden tot coach van het nationale team werd benoemd, zal Ramsey werken aan de opbouw van het Engelse Voetbal. Ramsy, veertig jaar, oud-rechtsback van Tottenham Hotspur en het Engelse elftal, zal in (Advertentie) NEW YORK, 26 okt. (UPI) John Steinbeck, de winnaar van de Nobel prijs voor letterkunde voor 1962, heeft donderdag gezegd dat de toekenning van de prijs hem „verdoofd" had. De schrijver was juist teruggekeerd van zijn buitenverblijf in Long Island waar hjj zijn boeken pleegt te schrij ven. Hij zal naar Stockholm gaan om 10 december de prijs van ruim 50.000 dollar uit handen van koning Gustaaf Adolf XI in ontvangst te nemen. Toen Steinbeck gevraagd werd hoe hij de prijs zou besteden antwoordde hij: „Dat weet ik nog niet maar misschien hebben de belastingen een plannetje" Steinbeck zat net aan het ontbijt naar de televisie te kijken het nieuws over de Cubaanse crisis toen het nieuws over de Nobelprijs door kwam. „Mijn lievelingsschrijvers zijn Faul kner en Hemingway. Ik heb ze allebei goed gekend. Na hun dood heb ik nog geen kans gezien nieuwe favorieten te ontdekken", aldus de bekroonde schrij ver die met een nieuw boek bezig is. Maar hij weigerde er verder iets over te zeggen. „Als ik er over praat, schrijf ik het niet". Toen hem er aan werd herinnerd dat zijn laatste boeken niet meer zo veel kritiek en afwijkende meningen schijnen te bevatten als bijvoorbeeld „De druiven der gramschap", ant woordde hjj: „Dat komt misschien om dat ik me niet langer overal aan erger. Daar komt bij dat het voor mij op het ogenblik moeilijk is vast te stellen wie nu eigenlijk de underdog is. Som migen zitten nu in het zadel". De prijswinnaar sprak zijn ontevre denheid uit over het geestelijk klimaat voor schrijvers, zoals dat in de Ver enigde Stater aangetroffen wordt. „Ik geloof niet dat Amerikaanse schrij vers ooit als eerste klas burgers wor den behandeld, en dat is niet juist". Nobelprijswinnaar John Steinbeck wordt gefotografeerd op de perscon ferentie die hij giste m in New York hield. (Telefoto). Steinbeck zei verder dat hij altijd zes en soms zeven dagen in de week schrijft, meestal van vier tot acht uur per dag. „Daartussendoor hou ik van een beetje spelevaren, een beetje vis sen, en een klein stukje land waar ik alleen kan zijn". Mevrouw Steinbeck zei erg trots en gelukkig te zijn: „Het is een heel grote eer, deze bekroning". (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 26 okt. De jonge Amerikaanse stedebouwkundige David A. Jokinen, die in korte tijd veel stof heeft doen opwaaien, voornamelijk door de lancering van een nieuw wederop- bouwplan Bezuidenhout, heeft vrij ab rupt zijn dienstverband met de Provin ciale Planologische Dienst opgezegd. Per 15 december gaat hij weg bij de ze instantie, waar hjj ter aanvulling van zijn studie een stage liep. De 26-jarige Jokinen zegt uit het be drijfsleven zoveel aanbiedingen te heb ben gekregen dat hij na een vakantie in Amerika naar Europa zal terugkeren om de verschillende aanbiedingen na der te bezien. Hjj heeft de namen ge noemd van Verolme en Philips, die hem zouden hebben geadviseerd een adviesbureau op te richten in Brussel ten behoeve van de E.E.G.-landen. Jo kinen heeft ongeveer anderhalf jaar bq de provincie gewerkt. Hp kwam in het nieuws door de lan cering van een geheel nieuw wederop- DEN HAAG, 25 okt. Met ingang van 1 januari van het volgende jaar zullen de tekens waaraan men een militaire colonne kan herkennen veran deren. De nieuwe regeling wordt als volgt: bij een militaire colonne motor rijtuigen zal het eerste motorrijtuig te herkennen zijn aan twee blauwe vlag gen die er aan de voorzijde op beves tigd zijn. Op de volgende voertuigen is aan de rechterzijde vooraan één blauwe vlag bevestigd. Het laatste voertuig van de colonne is gekentekend met een groene vlag die rechts voor bevestigd is. Bij duisternis hebben alle voertui gen groot licht, waarbij ze met uit zondering van het laatste van de colon ne op de rechterkoplamp een blauw licht doorlatend bedeksel hebben. Het achterste voertuig zal men kunnen her kennen aan een groen licht doorlatend bedeksel op de rechterkoplamp. Een militaire colonne te voet zal zo wel bij duisternis als bij dichte mist te herkennen zijn aan twee wit licht uit stralende lantaarns aan de voorzijde en twee rood licht uitstralende lantaarns aan de achterzijde van de colonne. Een en ander is vastgelegd in een ministe rieel besluit dat gisteren in de staats courant is gepubliceerd. TILBURG, 26 okt. Enige tijd gele den is het grote nieuwe woonwagen kamp nabij Tilburg in gebruik genomen Sindsdien is echter gebleken dat nog een groot aantal voorzieningen moeten worden getroffen om het kamp geheel volgens de gestelde eisen te laten func tioneren. Het gemeentebestuur van Til burg heeft echter besloten iets aan deze „afwerking" te doen. Daarom heeft zfj 90.000 gulden ter beschikking gesteld om de voornaamste voorzienin gen tot stand te brengen. bouwplan voor het in de oorlog gebom bardeerde Bezuidenhout. Jokinen noem de het plan dat door de gemeente was ingediend volkomen onaanvaardbaar. Hp pleitte voor een centraal station en zei dat een monorail de verbinding tussen dat station en de binnenstad zou moeten onderhouden. Dezer dagen heeft Jokinen ook een onderhoud gehad met het gemeentebestuur van Oldenzaal over de reconstructie van een stads deel. De superieuren van de „master- eity planner", zoals hij zich noemt, vonden niet dat Jokinen, die zeer kras se uitspraken heeft gedaan aan een ieder die maar wilde luisteren, zich altijd gedroeg zoals dat van een amb tenaar kan worden verlangd. Maar om dat hij Amerikaan is zag men veel door de vingers. „Maar hij gaat niet weg met ruzie", zo zegt de provincie nadrukkelijk. Al gaat hij heen, het is niet denkbeel dig dat zijn plannen nog eens worden verwezenlijkt. De provincie heeft name lijk een advies uitgebracht aan de mi nister waarin het plan van de gemeente wordt verworpen en de opvattingen van Jokinen naar voren worden gebracht. de zomer van 1963 in functie komen. De benoeming kwam als een volko men verrassing. Er werd algemeen gedacht, dat de pogingen een plaats vervanger voor Winterbottom te vin den waren doodgelopen. Alle trainers, die op de advertentie van de bond ge schreven hadden, werden beschouwd als niet voldoende bekwaam. De bond was toen gedwongen zelf Ramsey te benaderen. Na een geslaagde voetbalcarrière bij Tottenham Hotspur en in het Engelse elftal, waarin hij beschouwd werd als een van de beste tactici, werd Ram sey in 1955 coach van Ipswich Town, dat toen nog in de derde divisie speel de. Twee jaar later had hij zijn club de tweede divisie binnengevoerd en het volgend jaar speelde Ipswich Town zelfs in de eerste divisie. Het hoogte punt van zijn carriere bereikte hij in 1960-61, toen Ipswich kampioen werd. MELBOURNE, 26 okt. De Austra liër Kevin Berry heeft het wereldre cord op de 110 yard vlinderslag ver beterd. Zijn tijd was 59.4 seconde, dat is 0.1 seconde sneller dan het oude record, dat op naam stond van de Amerikaan Larry Schulaff. Het was Berry's derde record deze week. Eerder verbeterde hij het re cord op de 220 yards en de 200 meter vlinderslag. MOSKOU, 26 okt. Japan heeft be slag gelegd op de wereldtitel volley bal voor dames door in de beslissende wedstrijd Tsjechoslowakije te verslaan met 3-0 (15-2, 15-4 en 15-1). Op de tweede plaats kwam Rusland, derde werd Polen en vierde Roemenië. De Russinnen behaalden de titel in 1952, 1956 en 1960. De Nederlandse dames kwamen in het eindklassement op de twaalfde plaats. De Nederlandse heren wonnen in een wedstrijd voor de kwalificatie- groep te Kiev met 3-1 van Noord-Ko- rea (15-10, 15-7, 10-15, 15-11). In de finalegroep won Rusland van Honga rije, Bulgarije van Japan en Polen van Brazilië. DEN HAAG, 26 okt. Ondanks enorme financiële moeilijkheden zullen de zaalhandbalwedstrijden om de Eu ropese beker voor landskampioenen tussen Operatie '55 (Den Haag) en het Zwitserse Grasshoppers (Zurich) toch doorgang vinden. Zaterdag 10 novem ber speelt de Nederlandse kampioen in de Houtrusthal in Den Haag de eerste wedstrijd tegen de Zwitsers. Operatie heeft ongetwijfeld een zeer sterke tegenstander geloot, want het reeds 30-jarige Grasshoppers was 13 x landskampioen veldhandbal en 8 x zaalhandbalkampioen. In verband met de kritieke situatie aan de Indische grens zal Indië niet deelnemen aan de Gemenebest-spelen, die volgende maand in Perth zullen worden gehouden. Indië behoudt ech ter zijn kandidatuur voor het organi seren van de Spelen in 1966. BRUSSEL, 25 okt Volgende week maandag zal voor de eerste maal in de geschiedenis van de vrije universi teit van Brussel een Indonesiër aan deze universiteit promoveren en zijn proef schrift in het Nederlands verdedigen. Het is de heer Go Gin Tjwan, die heeft gestudeerd aan de faculteit voor sociale en politieke wetenschappen. Het onderwerp van zijn thesis luidt: „Een heid door verscheidenheid in een In donesisch dorp. Vanavond begint in het Amsterdamse RAl-gebouw het vijfde internationale Concours Hippique, georganiseerd door Jumping Amsterdam. Een der grote favo rieten ziet men hier na de training die gisteren werd gehouden. Het is de Duitser Schockemöhle me tzijn elfjarige schimmel Bachus.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 9