Vrouwen Spaanse arbeiders Nederland toegelaten in Mits zij in sociale sector willen werken I SeUctape De Gaulle voor de laatste maal: JA of ik treed af Grandioze Gala/ Nieuwjaars/ Cruise s.s. Statendam Traditie en kleur NTJ maatregelenanders kan men mijnen Mgr. W. Bekkers voor meer volkstaal in liturgie Veel huiswerk, meer humor SELLOTAPE SPOTSPIEGEL Kleine kinderen ongewenst Tf I -y* Schoenenfabriek benadeeld Minder woningen in eerste helft van '62 gebouwd Nederland bepleit gedeeltelijk kernverbod Prinses Beatrix ziet Pakistan s nieuwe hoofdstad Drs. N. Andriessen 'POTTERS „LINIA" ^s!ëé2^'/\ Employé aangehouden na kostbaar feest Rustige demonstratie voor VS-ambassade Bananen met cholera- bacillen aangespoeld? Nieu w j aarscruise s.s. Statendam bij F. DOHMEN, VOORZITTER N.K.M.B.: ZATERDAG 27 OKTOBER 1962 PAGINA 5 V ^§2 V V aantal mogelijkheden nog onbekend! atlas delft (Advertentie) MCNTHOLPELLETS hoest en'Keelpii Uitwerking frappant (Van onze sociaal-economische red.) DEN HAAG, 27 okt. Vrouwen van Spaanse arbeiders In Nederland moren, indien het gezin geen minder jarige kinderen heett, in Nederland blijven nadat de arbeider een proeftijd van twee maanden achter de rug heeft. De vrouwen moeten zich dan echter verplichten werk te aanvaarden in de sociale sector" (ziekenhuizen, inrich tingen, bejaardentehuizen). De werk gever van de vrouw moet ook voor de huisvesting van de vrouw zorgen. Minister Beerman deelde gisteravond mee, dat het kabinet tot deze regeling besloten heeft na afweging van alle factoren. De minister noemde o.a. de woningschaarste, waardoor vele Neder landse gezinnen en verloofde paren geen verantwoorde huisvesting kunnen vinden, het belang van het Spaanse echtpaar en het gebrek aan vrouwelijk personeel in de ziekenhuizen e.d. De op een toeristenvisum binnen gekomen vrouwen, die niet onder de regeling vallen, zullen Nederland dus moeten verlaten. De minister van justitie, aan wie de uitvoering van het kabinetsbesluit is opgedragen, wil soepel optreden en hun een ruime periode van voorbereiding toestaan. Tegen 1 januari a.s. zal het vertrek echter zijn beslag moeten hebben gestegen. De regering is van mening dat dit een gunstig tijdstip is. omdat vele arbeiders wellicht de Kerst dagen in Spanje zullen willen door- de brengen en dan hun vrouw op terugreis kunnen vergezellen. De minister en staatssecretaris Rool- vin.. legden er gisteren de nadruk op, dat de Spaanse arbeiders bp hun in diensttreding alleen een verk aring hebben moeten tekenen, dat zt) ae eerste twee jaar hun gezin met zouden mogen laten overkomen en dat zp daarna voor het verkrijgen van een woning geen aanspraak zullen !Tn"en maken op voorrang. Het is gebleken, aldus minister Beerman, dat sommige werkgevers geneigd zijn om, als zy over woningen kunnen beschikken, hiervoor in de eerste plaats de buiten landse arbeiders in aanmerking te laten komen. Men wil op deze ooanl?r de arbeiders in Nederland trachten te houden terwijl bovendien in dat geval geen verplichte pensiontoelage aan de arbeider behoeft te worden betaald. De minister zei dat het onT'J.?eji is om ook Spaanse vrouwen met kinde ren toe te laten. Of ze huis dat anders voor een Nederlands fezin beschikbaar zou zijn, óf zp trel); en in een onverantwoorde zoals zolderkamertjes e.d. De re.gell"? is ook van mening dat men in her geval van gezinnen met kinderen oeiei de man van de vrouw kan scheiden dan de ouders van de kinderen. Men moet daar wel streng in zijn, want anders loopt de situatie uit de hand, aldus de bewindsman. Hij herinnerde er ook aan. dat honderden Nederland se mannen, b.v. van de koopvaardp, eveneens voor lange tijd van hun gezin gescheiden zijn. In Zwitserland worden de vrouwen van Italiaanse werkne mers, die een seizoenbetrekking heb ben, na afloop van het seizoen naar Italië teruggestuurd. Voor vrouwen zonder kinderen verwacht de regering Advertentie t Advertentie Kranen op het terrein van de Hoogovens te Velsen. Elektrische leidingen, konstruktletekeningen, planning, los- en laaddokumenten... Konstrueren en funktioneren van deze - en vele andere - technische hulpmiddelen vereist de toe passing van moderne materialen. Door de vele gebruiksmogelijkheden neemt SELLOTAPE onder deze materialen een vooraanstaande plaats in... verricht het overal vele verschillende funkties 1 wett. Bed. handelsmerk ook thuis waar het al even onmisbaar isl NADRUK VERBODEN (Van onze Paryse correspondent) PARIJS, 27 okt. Een laatste maal heeft gisteren generaal De Gaulle via radio en televisie de Franse burgers opgewekt om in massa ,,ja" te ant woorden op, zoals hU het heel infor meel formuleerde, de vraag: „Wilt gij voortaan zelf met algemeen stemrecht uw president te kiezen". Het gaat er om, aldus De Gaulle, te beslissen of na mjj en Iedereen kent de over mijn leve i hangende bedreigingen de toe komstige presidenten op hun beurt dank zij de rechtstreekse stembevesti- ging van de natie, het middel en de plicht zullen hebben deze zo zware taak te torsen. Het gaat er om door een plechtige keuze duidelijk te maken dat, wat er ook gebeure, de republiek zal blijven bestaan zoals wij haar met een onmetelijke meerderheid gewild hebben. Vanzelfsprekend, aldus vervolgt pre sident De Gaulle, verlangen alle partij en vanweleer, wier verblinding niets van hetgeen is voorgevallen heeft kun nen genezen, om „neen" te antwoor den. Generaal De Gaulle achtte dit hun nerzijds volkomen natuurlijk. Want ,zo betoogde hij, zoals vandaag zijn optre den aan het hoofd van de republiek, zou later dat van de opeenvolgende presidenten die bekleed zouden zijn met het vertrouwen van de natie en zonodig haar souvereine uitspraak zou den kunnen vragen, onverenigbaar zijn met het absolute en desastreuze regi me der partijen. Tegelijkertijd werd het „neen" ook verlangd door alle mui ters, die alle middelen aangrepen om door zijn dood of zijn nederlaag de gro te verwarring te doen ontstaan die hun hun smadelijke kans zou bieden. Generaal De Gaulle verklaarde zich echter zeker van het „ja" omdat de Fransen beseften dat in deze zo ge vaarlijke wereld men zag het op het ogenblik zelf Frankrijk het leven met zou kunnen houden indien het te rugviel in de onmacht van gisteren, ter wijl daarentegen Frankrijk thans een (Advertentie) PARIJS 7-daag» trainraia, volledig pension f132.--, (half pension f 104.- I (van Roosendaal-grans). i WENEN 8-daag» vliegreis, half pension S van I 438.- af. INLICHTINGEN BIJ AL ONZE 25 KANTOREN IN NEDERLAND. vooraan goed advies gewicht en prestige bezat, zon zending voor de mensheid waardig. Generaal De Gaulle was eveneens zeker van het „ja", omdat de Fransen begrepen dat in onze tijd de weg van de vooruit gang en de grootheid niet voerde over de lachwekkende spelletjes van voor heen, maar dat daarentegen de conti nuïteit en de beleidskracht aan het hoofd van de staat voorwaarde waren voor de voortzetting van de begonnen hernieuwing, die „onze jeugd begees tert en de gehele wereld met stomheid slaat". Maar tot slot verklaarde generaal De Gaulle zich ook nog zeker van het „ja", „omdat gij voelt dat, zo de Franse na tie ten overstaan van zichzelf en ten overstaan van de wereld er toe kwam De Gaulle te verloochenen, of zelfs hem slechts een vaag en twijfelachtig vertrouwen schonk, zijn historische taak onmiddellijk onmogelijk zou zijn geworden en dus beëindigd, maar dat hij haar daarentegen zal kunnen en moeten voortzetten indien gij in massa zulks wilt". Tot zover de toespraak van generaal De Gaulle. Een beschouwing in de li berale Monde houdt het er voor dat het referendum van onderwerp veranderd is op het moment, 18 oktober, dat gene raal De Gaulle voor de eerste maal aankondigde heen te zullen gaan indien de meerderheid der ja-stemmen „zwak, middelmatig, of onzeker" zou zijn. Vanaf dat moment zijn de voorspellin gen van de specialisten van het opinie onderzoek, de schattingen van de re geringsexperts en ook die van de voor standers van het neen, begonnen zich te wijzigen, zo stelt hij vast. Tot dan toe n.l. voorzag men algemeen een po sitief antwoord van het land, maar slechts met de meerderheid van de stemuitbrengers, niet met de absolute meerderheid van de ingeschreven kie zers. Het op grote schaal uitgebuite thema van de terugkeer der Vierde Republiek, van de mogelijke restaura tie der oude leiders, van de hervat ting van de parlementaire partijtwis ten, heeft, naar het schijnt, de open bare mening doen wankelen voor de al dus geopende perspectieven. Daarte genover acht de schrijver in de Monde het aan twijfel onderhevig of de op eenhoping van argumenten van consti tutionele aard door de voorstanders van het neen, met hoe indrukwekkende re ferenties ook gestaafd, tenslotte van veel invloed op de stembepaling zullen zijn geweest. De dreiging van generaal De Gaulles heengaan evenwel zal tot het laatste toe op beslissende wijze haar gewicht in de schaal hebben ge legd. geen speciale huisvestingsmoeilijkhe den omdat meestal in b.v. het zuster huis van een inrichting voor de vrouw wel een plaatsje vrij is. Het worden dan wel „weekends-huwelijken", want mannen en vrouwen leven door de week gescheiden. Overigens zei minister Beerman dat de regering er geen bezwaar tegen maakt dat vrouwen ilie in Nederland een kind krijgen, hier ook verder blij ven. Slechts in een enkel geval zal op de algemene regel een uitzondering kunnen worden gemaakt, n.l. wanneer het gaat om Spaanse gezinnen die ge troffen zijn door de watersnood in de omgeving van Barcelona. Er blijkt nog steeds grote vraag naar Spaanse arbeidskrachten te be staan. Er staan thans aanvragen van werkgevers open voor ca 3000 Span jaarden en voor slechts ca. 1500 Itali anen. BUSSUM, 27 okt. De politie in Rotterdam heeft in een hotel aange houden een 22-jarige assistent-filiaal- houder in dienst van een schoenenfa briek, op verdenking van verduiste ring van bijna 3500 gld. gepleegd in dienstbetrekking. De man, die in verband met ziekte van een filiaalhouder in Bussum ver toefde, is met 3500 gld kasgeld van de firma naar Amsterdam gereisd en daar met enkele vrouwen uitgegaan. Hij overnachtte in de hoofdstad. Bij het ontwaken bleek hem, dat hij nog maar 75 gld over had. Bij zijn arres tatie in Rotterdam had hij nog f 3.95 op zak. DEN HAAG, 27 okt. In het eerste halfjaar van 1962bedroeg de totale pro- duktie in de bouwnijverheid, inclusief de weg- en waterbouwkundige werken 1.738 miljoen, tegen 1.744 miljoen in de eerste zes maanden van 1961. Het aantal woningen met de bouw waarvan een aanvang werd gemaakt, was eveneens belangrijk lager. Het aantal gereedgekomen woningen bleef ook achter bij de verwachtingen. In het eerste halfjaar van 1962 kwamen 34.716 woningen gereed, tegen 37.890 in de overeenkomstige periode van 1961. DEN HAAG, 27 okt. De Haagse afdelingen van de PSP en de verwante groepen „socialistische jeugd" en „ban de bom" demonstreerden gister avond op rustige wijze tegen de Ame rikaanse politiek jegens Cuba. Een honderdtal voor het merendeel jonge mensen kwam dicht bij het sta tion Hollandse Spoor samen en trok naar de Amerikaanse ambassade aan de Korte Voorhout. Een PSP-delega- tie bood daar een petitie aan. In de stoet werden leuzen meege dragen als „onderhandelen, niet poke ren", „geen derde wereldoorlog", „Amerika speelt met vuur in Cuba- avontuur", „Raketten en bommen, het middel der doramen", „Geen oorlog om Cuba", „Beter samen bestaan, dan samen ondergaan" en dergelijke. Voordat de petitie werd aangeboden werd de kleine stoet vrijwillig ontbon den. DEN HAAG, 27 okt. Op het poli tiebureau te Monster stapte een vrouw binnen, die de dienstdoende brigadier vertelde dat er op het strand bij Ter- heyde een aantal trossen bananen wa ren aangespoeld. Zij voegde hier het vermoeden aan toe, dat de bananen weieens met cholerabacillen besmet konden zijn. In een Haags dagblad meende zij gelezen te hebben dat on langs een schip een partii met cholera besmette bananen overboord heeft gezet. De brigadier kwam hierop in actie. Hij belde de krant op, liet het strand afspeuren naar bananen en telefoneer de met de inspectie van de volksge zondheid. Bij laag water werden onge veer vijftig bananen verzameld. Een inspecteur van de keuringsdienst kwam de vondst op het bureau bekij ken. Zijn voorlopige oordeel luidde, dat aan de bananen geen cholerabacillen kleven, maar dat ze met eetbaar zijn. Voor de zekerheid heeft hij er toch een paar voor ©cn nftder onderzoek meegenomen. Een heerlijke, zonnige vakantie in het hartje van de winter. 15 onbezorgde en gelukkige dagen aan boord van de luxueuze en zeer com fortabele STATENDAM (Alle hutten zijn voorzien van een badkamer met bad of dpjiche en toilet). Genieten van de uitstekende verzorging en van het afwisselende en fleurige boordleven: de feestelijke diners, de gezellige dansavonden, bioscoop-bezoek, sport en spel, amusant variété en nog vele andere festiviteiten zoals de luisterrijke Oud- en Nieuw-viering op volle zee. En daarbij nog een unieke kennismaking met het zonnige zuidenl Bezocht worden o.a. Madeira, de Canarische Eilanden, Tenerife, CaSablanca, Tanger, Malaga en Lissabon. Evenementen om nooit te vergeten! Vertrek: 28 december 1962. Thuiskomst: 12 janüari 1963. Prijzenvan f 920,-tot f3130,- De kapitein, de Cruise-direotor, de hostess en het voltallige STATENDAM- personeel heten u van harte welkom aan boord en zij allen zullen u gedurende de hele reis met goede zorgen omringen. Boek voor deze grandioze Gala Nieuwjaars Cruise bij uw reis- of passage-bureau. Bij alle ellende, die er in de wereld toch al is, komt nu ook nog dit, dat wij geen tamme schimmel kun nen vinden voor de intocht van Sinterklaas in Am sterdam. En nu gaan er wel stemmen op die zeggen dat de goed heilig man de hoofdstad even goed op een bruin of zwart paard kan nemen, maar zij zijn afkomstig van verwarde geesten, die geen gevoel hebben voor stijl, decorum of zelfs traditie. Sinterklaas rijdt op een schimmel en daarmee uit. Ook arriveert hij per stoomboot en niet per vliegtuig. En in dit verband ge sproken is het. er op aar te dringen dat het aantal blokkades tot een mini mum blijft beperkt. Inmiddels zitten wij met dat ge brek aan een gerieflijke, hanteerbare schimmel. Dit probleem moeten wU dus ernstig onder ogen zien, willen wij straks niet komen te zitten met een gebrek aan een aanvaardbare Sinterklaas. Inderdaad lijkt mij de tijd te kort om alsnog een in het wild groeiend wit paard dusdanig op zijn plichten te wijzen,d at het zich in' zijn rustige taak gaat indenken. Witte paarden, dat weet iedereen, kunnen verschrikkelijk eigenwijs wezen. Brui ne paarden daarentegen hebben de naam van goedlachse gewilligheid en bonhommie. En nu weet ik niet hoe de zaak zich verder zal ontwikkelen, maar ik wil er toch wel even de aandacht op ves tigen dat wij hier te lande beschik ken over een vakgroep van even be kwame als loyale decoratie- en kunst schilders. Als ik het wel heb, heeft Zwarte Piet een boek met de adres sen onder zich. ROTTERDAM Advertentie Inlichtingen en boekingen voor de (Van onze correspondent) HEERLEN, 27 okt. „Nu maatre gelen nemen, want als dat niet ge beurt, en de ontwikkeling van de laat ste drie jaar blijft voortduren, dan kan men mijnen als de Hendrik en de Oran je Nassau II en IV wel sluiten". Dat zei de voorzitter van de Kath. Mijnwer- kersbond, de heer Frans Dohmen hier gis teren op een persconferentie waar hij het standpunt van de NKMB ten op zichte van het in de zeer nabije toe komst te voeren beleid inzake de mijnindustrie nog eens duidelijk utt- uiteenzette. In het dagelijks bestuur van de Mijnindustrieraad wordt hard ge werkt aan suggesties over de toe komst en de te nemen maatregelen in de mijnindustrie. Deze suggesties zullen als concrete zaken aan de mi nister ter hand worden gesteld en de heer Dohmen sprak de hoop uit dat het hele parlement hier achter zal gaan staan. De NKMB-voorzitter meende dat er op korte termijn van een gemeenschap pelijke energiepolitiek binnen de EGK» nog wel niet veel zal komen. Wanneer men nu meent dat de Limburgse kolen ook in de toekomst een rol zullen blyven spelen in de energievoorziening in ons land, dan zullen er nu nationale maatregelen getroffen moeten worden. De tijd is daar gunstig voor: er is vol op werkgelegenheid en oo-k onze mijnen komen grote aantallen arbeidskrachten tekort. De heer Dohmen bepleitte con centratie en sanering. Ook het perso neelsbeleid zal afgestemd dienen te zijn op een gezonde basis. De trek van jongeren naar het mijnbedrijf is op het ogenblik nihil. Dat is enerzijds begrijpelijk, zei de heer Dohmen, want er zijn zeker risi co's aan verbonden om in deze tijd -- nu de zekerheid 'voor de toekomst in het mijnbedrijf ontbreekt onder gronds te gaan werken. Deze risico's, afgezien nog van het feit dat onder gronds werk toch- niet aantrekkelijk is en ook nooit zal worden zijn nooit voldoende verdisconteerd in de lonen en arbeidsvoorwaarden. Het is duidelijk dat de beloning voor deze mensen beduidend hoger zal moeten liggen dan in andere takken van in dustrie. De heer Dohmen zei er verheugd over te zijn dat de Limburgse KVP een belangrijke „correctie" heeft willen geven op de vorige week zaterdag ge houden jaarvergadering in Roermond want dit was nu precies het doel van de NKMB: de Limburgse mijnindustrie op concurrentieniveau te brengen. Een en ander neemt echter niet weg, zei VATICAANSTAD, 2'7 okt. (KNP) "Agr. W. Bekkers, bisschop van Den Bosch, die door de Paus benoemd is tot lid van de Conciliecommissie voor de liturjrie heeft in de algemene ver gadering in de St. Pieter gepleit vooi ruim gebruik van de volkstaal in de liturgie. De discussies en spreekbeurten na men onder voorzitterschap van kardi naai Frings veei minder tiid in be slag, dan eergisteren, toen kardinaal Pla y Deniei geen enkele maal ingreep, ofschoon verscheidene Concilievaders de tien-minuten-limiet ver overscreden De discussies, welke nog steeds ovei het eerste hoofdstuk handelen, hadden ook een vlot verloop. Opvallend is dat de scheidingslijn van voor- en tegen standers van de volkstaal in de liturgie zich grillig door de verschillende groe pen van Concilievaders beweegt. Mgr. Caiewaert, bisschop van Gent, verdedig de het latijn, terwijl een Aziatische Con cilievader verklaarde, dat het verbod van het Chinees in de liturgie toen- dertijd een grote hinderpaal is geweest bij de geloofsverkondiging in China. Ook een Braziliaanse bisschop noemde hei gebruik van de volkstaal voorwaarde voor het herstel van het kerkelijk le ven in Zuid-Amerika. NEW VORK, 27 okt. (UPI) Ne derland heeft in de V.N. bepleit dat, hangende het tot stand komen van een volledig kernverbod, een verbod wordt afgekondigd voor kernontploffingen in de lucht, in de ruimte en onder water. De Nederlandse gedelegeerde dr. C. W. A. Schiirmann verklaarde gisteren in de politieke commissie van de as semblee der V.N. dat men alles in het werk diende te stellen om een oplos sing te vinden voor de controverse be treffende ontdekking en verificatie van ondergrondse proeven. De heer Schiirmann zei dat de Cu baanse crisis de behoefte aan een ver drag voor verbod van kernproeven nog urgenter maakt. Doch hij voegde hier aan toe dat Nederland niet akkoord kon gaan met een moratorium zonder inspectie. de heer Dohmen, dat de NKMB de on heuse kritiek, welke eerder tijdens een KVP-vergadering te Heerlen werd ge- u't, als een gedeeltelijke waarheid en dus als geen waarheid, verwerpt en in hoge mate betreurt. Concluderend meende de heer Doh men te moeten stellen dat ondanks, of wellicht dank zü de ongerecht vaardigde kritiek op de lede van de se cretaris een groot aantal belangwek kende reacties zijn gevolgd, waaraan nog toe te voegen een verhoogde acti viteit van de KVP, terzake van het werkbezoek aan de mijnstreek en op handen zijnde besprekingen tussen vooraanstaande KVP-leden en het dage lyks bestuur van de NKMB. RAWALPINDI, 27 okt. (UPI-ANPj Kroonprinses Beatrix heeft giste ren een rustige dag doorgebracht in de zomerresidentie van president Mo hammed Ayub Khan. De prinses veroverde de harten van de Pakistaanse cameralieden toen zij hen vroeg te poseren opdat zij een film kon maken vanaf de trappen van het presidentiële paleis. Eerder op de dag had de prinses een bezoek gebracht aan de plaats waar de toekomstige hoofdstad van Pakistan, Islamabad, gebouwd zal worden. Op de plaats, waar het paleis van de president wordt gebouwd, op 700 meter hoogte, genoot de prinses van het prachtige uitzicht. Gedurende een rit door Noorpur Shahan stopte de hoge gast om een b zoek te brengen aan de bekende iman Barri Shan Latif. Inwoners van Hoorpur Shahan boden prinses B< a trix slingers van jasmijn aan. Met deze slingers om de hals verscheen de prinses latei op de plaats waar de nieuwe hoofdstad komt. Na het bezoek aan de in aanbouw zijnde nieuwe hoofdstad volgde de tocht naar de op 2100 meter hoogte gelegen stad Moerree, 65 kilometer van Rawalpindi. Na haar aankomst in het presiden tiële gastenverblijf in Moerree maak te prinses Beatrix filmopnamen van het prachtige berglandschap, dat bin nen twee maanden onder een dikke laag sneeuw zal liggen. Advertentie) Uw zorgen voor morgen bij DE OLVEH geborgen. Eigenlijk moesten wij niet beginnen met te vertellen, dat de man, die tegenover ons zit, een broer is van de twee bekende musici Hendrik en Willem Andriessen en van de beeldhouwer Mari Andriessen. Hij is namelijk veel meer. Hij is drs. N. C. Andriessen, in de uitgebreide vriendenkring popu lair Kiek genoemd. Binnenkort zal hij worden gehuldigd, omdat hij veertig jaar aan het even eens veertigjarige Triniteitsly- ceum te Haarlem verbonden is. Die huldiging zal tevens een af scheid zijn. In september 1922 startte hij met zijn Engelse les sen aan het lyceum, in septem ber van dit jaar twee jaar na zijn pensioengerechtigde leef tijd trok hij zich terug. Drs. Andriessen zegt, niet veel te vertellen te hebben, maar prettig causeur als hij is, praat hij honderduit over zijn beleve nissen. Is hij een buitenbeentje ln de familie? Hij haalt zijn schouders op. Mijn broers zijn grote beroemdheden geworden, zegt hij. Een beeldhouwer en twee muzikanten. Maar hij kan moeilijk ontkennen, dat hij in de loop der jaren van zichzelf een monument gemaakt heeft en dat het bescheiden podium in het leslokaal hem een auditorium heeft opgeleverd van honderden en nog eens honderden jongens, die ieder voor zich hun persoonlijke herinneringen aan hem hebben meegenomen. Kijk" zegt hij, „het voor mij het grootste feest, als ik een oud-leer ling ontmoet en het blijkt dat hij iets meer van mijn lessen heeft meege nomen dan alleen technische kennis. Zelf denk ik nog met dankbaarheid terug aan mijn vroegere onderwijzers". En dan duikt he resoluut in het verleden. Hij stapt weer het ouderlijke huis binnen aan de Haarlemse Bakenessergracht. Vader Andriessen was organist in de Sint Josephkerk. Er werd thuis druk gemusiceerd. Daarin heb ik ook mijn aandeel gehad, ïk speel trouwens piano. Heel bescheiden, want wat dat betreft leef ik in de schaduw van mijn broers". Geen professionele muziek dus voor deze Andriessen. Hij ging naar de Bisschoppelijke Kweekschool in Beverwijk. Na zijn eindexamen was hij onderwijzer in Haarlem, een periode, welke onderbroken werd door ruim vier jaar militaire dienst tijdens de eerste wereldoorlog. Intussen had hij zijn acte Engels-M.O. behaald waarna hij Engels ging studeren aan de Amsterdamse universiteit. Toen in 1922 het Triniteitslyceum begon had hij reeds een jaar les gegeven aan het Ignatiuscollege te Amsterdam. Sedert dien is hij de „Triniteit" trrouw gebleven. Dat kon ook niet anders, ver zekert hij. Als je in Haarlem woont, moet je een verduiveld gewichtige reden hebben om er weg te gaan. Hij is dus gebleven. Op zijn eigen manier heeft hij Engels gedoceerd, met zijn grote liefde voor Shakespeare. „Een jongen, die zijn einddiploma haalt zonder Hamlet gelezen te hebben, is geen vent". Een typische Andriessen-uitspraak. Zo zijn er veel meer, bijvoorbeeld „In het onderwijs zijn twee dingen essentieel: humor en huiswerk. De treurspelen der Grieken zijn prachtig, maar er is geen humor. Shakespeare maakte juist door zijn humor het drama zo menselijk". En dat huiswerk? Onmisbaar zegt hij. Met een van zijn oud-leerlingen, Godfried Bomans, die zich een fervent tegenstander van huiswerk heeft verklaardheeft hij on langs hartig en hartelijk over gediscussieerd. Hij blyft er by, dat Bomans fout zit. Huiswerk is een onmisbare schakel by het onderwijs ledereen zal overigens kunnen getuigen, zegt de hee- Andriessen. dat ik nooit teveel- huiswerk maar ook nooit geen-huiswerk heb opgegeven. Op de humor komt hij nog even terug: ze is als een bril, waardoor je vervelende en nare dingen in andere proportiegaat zien. Die bril heeft de heer Andriessen zijn leven lang gedragen. Hij is nu uit het onderwijs gestapt. Het is uit met de stille publiciteit. Want dat hreeft hij zich reeds gerealiseerd: als men in de klas wat zegt wordt het meteen doorverteld aan vele vaders en moeders. Misschien, dat daardoor de leraar Andriessen nog steeds in tal van gesprekken geciteerd wordt. En men zal zich zijn magistraal fulmineren blijven herinneren, een prijzenswaardige hebbelijkheid, die hij tijdens de bezettingsjaren zonder angst en beven beoefende. Wellicht werd hij daarom gevraagd zitting te nemen in de zuiveringscommissie voor het onderwijs. „En nu? Ik zal me niet vervelen: Ik heb genoeg te doen. Iedere minuut geniet ik van mijn vrijheid. Ik ga meer lezen, piano-spelen en niets doen" Of, om in zijn stijl te blijven: veel huiswerk en nog meer humor.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5