Expositie van en over vier Rotterdamse architecten „Laatste fase in een lij11 die rond 1920 begon" Bedrijfs- en verkeers ongelukken Kinderboekenweek officieel geopend Salomonsoordeei gevraagd..- Geweten en kernwapenen Schrijven van de Generale Synode van de Nederlands Hervormde Kerk O H D Kan vier-jarige Myriam zonder nadeel uit een rijk naar een arm milieu? lljjgj Londen-EEG n V. B. GROENTIJD IMPASSE TE BRUSSEL keiler macdonald Bouwen voor een open samenleving Leids debat over Ol iestook- Westerse diplomaten mogen niet buiten MOSKOU komen Luikse handelaren in oorlog met Heerlens kledingmagazijn De heer Doyer klaagt fabrikant aan WONINGRUIL Centrale Verwarming Installaties ZATERDAG 27 OKTOBER 1962 PAGINA 6 WEDEROM MOET EEN FRANSE rechtbank een Salomonsoordeei uitspreken. Omtrent een kind met twee moeders. Ook in dit geval vraagt een moeder, die in ogenblikken van wanhoop en vertwijfeling van diepe armoede en na lange ontberingen, haar kind afstond, dit terug, nadat het al sinds enkele jaren door voor haar totaal vreemden is geadopteerd. Het is waar, dat ze indertijd, toen ze het naar een kindertehuis bracht, van alle rechten afstand deed, in ruil voor een goede verzorging en een behoorlijke opvoeding, maar ze kan haar kind niet vergeten, al werd het onder de miserabelste omstandig heden geboren en al was het toenmaals de enig mogelijke oplossing. Ze tekende daarom een verklaring, op de afstand betrekking heb bende, verzekerde de directrice evenwel, het kind te zullen komen halen, zodra ze in staat zou afijn ervoor te zorgen. Geen ogenblik "'acht ze aan de mogelijkheid, dat er door het tehuis al na korte tüd pleegouders voor gezocht zouden worden, liefst mensen, die het als hun eigen kind zouden aannemen, zodat het tehuis er geen financiële zorgen meer over zou hebben. Paulette vond geen troost m een pop.. Ingenieursbureau voor Installatietechniek Zijlstraat 56 Haarlem Telefoon 02500-11828 EVENTUEEL MET FINANCIERING G E ZIN SKREDIET NATIONALE VOLKSBANK (Van een verslaggever) ROTTERDAM, 27 okt. De jaar lijkse prjjs van de kritiek van de Association Internationale des criti ques d'art 1961 is toegekend aan de architecten prof. ir. J. H. van den Broek en J. B. Bakema te Rotterdam. Naar aanleiding hiervan werd gister avond door de heer J. J. Vriend in het museum Boymans-van Beuningen eer expositie geopend, die gewijd is aan het werk van beide architecten en hun voorgangers en medewerkers Mi chel en Jan Brinkman en E. C. van der Vlugt. In één zaal is hier op bijzonder doelmatige wijze een overzicht gegeven var ongeveer veertig jaren Nederland se architectuur, die door bepaalde grondstellingen en uitgangspunten met elkaar verbonden zijn geweest en die1 bovendien met name op het Rotter damse stedebouwkundige beeld een duidelijk merkteken hebben gedrukt. In de expositie zelf zijn bovendien de gedachten, die aan het werk van Van den Broek en Bakema ten grondslag liggen, terug te vinden. Zij hebben deze namelijk zelf ontworpen en Jurriaan Schrofer heeft er gestalte aan ge geven. Zo bezitten de panelen, waarop schetsen en daaroverheen foto's zijn aangebracht de afmetingen van genor maliseerde deuren. ,,In de toekomst moeten wij hele steden bohwen volgens prefabricated en genormaliseerde een heden. Dat hoeft echter niet te beteke nen, dat ook door de vele denkbare variaties geen vormrijkdom bereikt kan worden, die zelfs kan emotio neren", was het commentaar van de heer Bakema op deze opzet. Ook hier vindt men hoven, steegjes en pleinen, die ineens als een verras sing opdoemen en de chronologisch op gezette levendige les in eigentijdse architectuur tot een boeiende bezigheid maken. Enkele grote lijnen verbinden al deze elementen. Prof. van den Broek noemt het werk van hem en zijn collega Bake ma de laatste fase in een lijn, die omstreeks 1920 begon. Toen bouwde Michiel Brinkman, een Rotterdams architect de voor die tijd revolutio naire arbeiderswoningen in het grau we negentiende eeuwse Spangen, waarin de galerijwoningen met eigen .straten" voor de winkeliers gegroe peerd waren rond een gezamenlijke tuin, waardoor de beslotenheid van de groep ten opzichte van bijvoor beeld het omringende verkeer ge markeerd werd, een principe dat tot in het nieuwste werk van Van den Broek en Bakema terug te vinden Is. Zijn zoon Jan verbond zich met de architect Van der Vlugt die onder meer had meegewerkt aan het Rot terdamse St.Lucia-internaat, dat uit 1917 dateert. Deze samenwerking, die in 1925 be gon, leidde tot het ontwerp van de fabriek van Van Nelle in Rotterdam, tezamen met Mart Stam. Hier zijn vooral de kenmerken van het moderne bouwen in vele opzichten aanwezig. Uit een interessant artikel in de uitvoe rige. zeer heldere, overzichtelijke en rijkelijk van foto's voorziene catalogus blijkt hoezeer de toenmalige directeur van Van Nelle, C. van der Leeuw, de bouw van deze fabriek gestimuleerd heeft. Hij werd in 1947 president-cura tor van de Delftse T.H. en had een uiterst belangrijk en werkzaam aandeel in de benoeming van jonge architecten tot docent aan de vrij conservatieve bouwkundeafdeling van de hogeschool. Door hem werd ook ir. Van den Broek als professor aangetrokken. De jonge Bakema werd zijn compagnon, omdat de werkzaamheden te veel voor hem werden. Zo werd de historische lijn doorgetrokken. Hoewel het architectenbureau waar aan de Brinkmannen, Van der Vlugt en Van den Broek en Bakema in totaal ruim 1300 uiteenlopende grote en kleine projecten heeft uitgevoerd, die alle in de catalogus vermeld staan, tekenen zich toch enkele karakteris tieken af, die duidelijk maken, dat Van en Broek zich vooral op de functie en de situering van het gebouw toelegde, waarnaast Bakema de betrekkingen van de vormen onderling bezag. Bij Van den Broek meer de analytische opvatting, bjj Bakema de wellicht wat tomelozer fantasie en op de totaliteit gerichte vormkracht. Hun befaamde Lijnbaan, winkelcen tra aan de Rotterdamse Nieuwe Bin nenweg, het stadion Fejjenoord van voor de oorlog naast de immense graansilo aan de Maashaven, de vlieg veldbebouwing op Ypenburg, het cul turele en sociale centrum Ons Huis in de Gouvernestraat Rotterdam, de gebouwen van de Wereldomroep, Delftse T.H.-complexen waaronder de nog in aanbouw zijnde nieuwe aula met zijn merkwaardige betonnen vouw- daken, het Montessorilyceum in Rot terdam, de kerk in Nagele, het stad huiscentrum in het Duitse Marl, de woonflat uit het Westberlijnse Hansa- viertel, het plan-Kennemerland, dat voorziet in woonruimte voor 50.000 mensen, ontwerp voor een radio- en televisiecentrum in Koeweit en het plan voor een cultuur- en zakencen trum in Frankfurt zijn zo enkele van de meest markante architectonische „monumenten", die het moderne bou wen van deze architecten in en buiten ons land aangeven. Den tentoonstelling 2 december. is geopend tot (Van onze correspondent) HENGELO, 27 okt. De 33-jarige bankwerker S. Arcani-Cid is gisteren bij werkzaamhedenin de pijpenbuige- rjj van de Machinefabriek Stork alhier zo ernstig gewond, dat hij enige tijd la ter in het ziekenhuis overleed. De Span jaard was aan het werk met de Henge- loër K. op een platform van drie meter hoogte. Plotseling gleden zij van het platform, met het gevolg dat er ook een zware ijzeren plaat losraakte en naar beneden kwam. De Spanjaard werd door deze plaat dodelijk getrof fen. De heer K. liep een hersenschud ding op. BUSSUM, 27 okt. Vrijdagavond is de 50-jarige stationsbeambte H. J. Hol lander op de spoorrails in het station Naarden-Bussum gegrepep door een lo comotief, die alleen op vrijdagavond uit Weesp komt. De man werd op slag gedood. Hij had zich op de rails be geven om een meisje te helpen, dat geld had laten vallen. Hij laat een ge zin met zeven kinderen achter. HEERLEN, Gisteren is op de mijn „Julia", in Eijgelshoven een on geval gebeurd, waarbij de veertigjarige houwer J. J. Jongkind is overleden. Het slachtoffer was werkzaam in een afvoergalerij op de 365 meter verdie ping, waar hij door vallend gesteente werd getroffen. De mijnwerker was ge huwd en vader van twee kinderen. ARNHEM, De 30-jarige mevrouw A. Broekers uit Arnhem is het slacht offer geworden van een aanrijding die op de Amsterdamseweg plaats had. MONSTER, Gisteren is de 77-jari- ge wielrijder G. M. Thoen uit Loosdui nen op de Haagweg bij een verkeerson geluk om het leven gekomen. OSS, Op een niet beveiligde over weg in de Landweerstraat alhier is gisteravond een personenauto in botsing gekomen met een goederentrein. De bestuurder, de 34-jarige heer A. van Vught werd zwaar gewond. Een andere inzittende kwam er vrij goed af. ALMELO, Tussen Wierden en Al melo is gisteravond een personen auto in volle vaart op een tankauto gereden. Hierbij werd de 24-jarige mevr. Loesman-Nijman, die naast haar echt genoot in de personenauto zat, zwaar gewond. Zij overleed later op de avond in het ziekenhuis. Haar man werd even eens ernstig, doch niet letvensgevaar- lVJk gewond. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 26 okt. De achtste kinderboekenweek is vanavond geopend met al de woorden, die bij zulk een ge legenheid gesproken moeten worden, en met een geestdriftig ontvangen voorstel ling van Arnold Weskers „Planten zonder wortels", dat in het eigen Studio theater klaarblijke lijk beter tot zijn recht kwam dan in dertijd in de fa briekshal te Schie dam. De voorstelling werd ingeleid door dr. C. Trimbos, die het stuk be schouwde als een specimen van sociaal gericht socialisme. Bij lezing ervan, zeide hij, kan men het onder gaan als een oproep het volk te doen deelhebben aan de cultuur; pas op het eind ervaart men dan duidelnk, dat men getuige is van een proces van bewustwording, van het ontstaan van een echt mens. Een typisch modern thema. Tachtig pro cent van de mensen, zo is uitge wezen, heeft geen logica, geen be zinning, geen authentiek leven. Een pleidooi voor de rede. voor de ratio, is het stuk niet, wel voor „Vernunft", een begrip, dat geen Nederlands woord kent, maar waarin het hart aanwezig is, de bestaanservaring, de bezinning, de wijsheid. Buiten dit speelt in het stuk ook de betekenis van „het woord" mee, van de woorden, die bruggen slaan van de ene mens naar de andere. Om deze aspecten heeft men de keuze op het stuk laten vallen voor de opening van de kinderboekenweek, een aangelegen heid, niet voor kinderen bestemd, maar voor degenen, die zich met de betekenis van het boek voor het kind bezighouden. Op het eind van zijn inleiding had dr. Trimbos alle lof voor de voor treffelijkheid van de Keesje Kruimel Krant, en hij kon het slechts betreu ren, dat de katholieke scholen „juist omdat ik katholiek ben, kan ik het zeggen" dit jaar nog niet meededen aan de verspreiding van die krant. Op deze avond werd ook de prijs voor het Kinderboek 1962 door de wet houder van onderwijs, dr. P. Koets, uitgereikt aan Jean Dulieu. Dat deze prijs hem was toegekend, was al be kendgemaakt, zodat dr. Koets kon zeggen: een journalist heeft er een hekel aan, als hij oud nieuws moet geven, een wethouder heeft blijkbaar de taak dit bij voortduring te doen. Jean Dulieu sprak een kort dank woord, dat hij bsloot met een kort plei dooi „voor de kabouters", dat wil zeggen, voor alles wat klein en kwets baar is in deze wereld. MOSKOU, 27 okt. (Reuter) Van diplomatieke zijde is vernomen dat de Sovjet-Unie Westerse diplomaten heeft verboden zich buiten de Russische hoofdstad te begeven. HEERLEN, 27 okt. Een groep Belgische kledinghandelaren voert op het ogenblik een felle campagne tegen een Heerlens kledingmagazijn. In alle in de omgeving van Luik verschijnende dagbladen plaatst het Heerlense Me d'ngmagazijn advertenties, die halve pagina's beslaan. Daarnaast biedt de Heerlense firma de reizigers van en naar Luik gratis vervoer aan. Daartoe heeft de directie een Luikse vervoers onderneming gecharterd, die met een groot aantal bussen dagelijks honder den kooplustige Belgen naar Heerlen vervoert. De Belgische kledinghandelaren heb ben zich schriftelijk gewend tot het mi nisterie van Economische Zaken in Bel gië. Ook bij het ministerie van trans port hebben de Luikse winkeliers ge klaagd. Een bespreking in Heerlen heeft tot resultaat gehad, dat de Bel gische douane een verscherpte controle is gaan instellen op de busreizigers van en naar Luik. Het ministerie van transport heeft voorts een onderzoek ingesteld bij een van de busondernemingen, die bij de affaire betrokken zijn. Tegen de eige naar van deze onderneming is proces verbaal opgemaakt, hetgeen de andere bedrijven niet weerhoudt het personen vervoer van en naar Luik ten gerieve van het Heerlense kledingmagazijn te handhaven. De bedrijfsleider van het magazijn kon nog weinig zeggen over de toekomst van deze affaire. Vast staat, dat de Belgen zullen trachten net busvervoer stop te zetten. Het wachten is echter op de beslissing van het mi nisterie van Economische Zaken. LEIDEN, 26 okt. Bij het donder dag gehouden debat van „Pro et Contra" in het Groot Auditorium van de Leid- se Universiteit bleek de grootste zaal van de Leidse Academie te klein om alle belangstellenden te bevatten. Het debat-onderwerp was dan ook de motie „een groentijd is een studentenvereni ging onwaardig". Buiten de aangewe zen sprekers deden nog velen in de zaal hun mening kennen. Een van de vele- vermakelijke ogenblikken werd be leefd toen een van de sprekers, die aankondigde nog niet te weten hoe hij zou stemmen, zichzelf al sprekende over tuigde tegen de motie te zijn. De voor zitter, prof. mr. C. H. F. Polak herin nerde eraan, dat reeds 50 jaar gele den in het tijdschrift „pro et contra" werd gediscussieerd over de afschaf fing van de groentijd. Daarna kregen de verdedigers en bestrijders van de motie ieder in spreektijd gerantsoeneerd de gelegenheid hun meningen naar vo ren te brengen. De uitslag van de stemming was, dat 71 aanwezigen voor de motie stemden, 201 tegen en 34 blanco. Opmerkelijk was, dat de aanwezige hoogleraren en stafleden in meerderheid zich van stem ming onthielden en dat slechts enke le van de aanwezige meisjes voor de motie stemden. De belangstelling was, zoals uit de cijfers blijkt zeer groot, voor het merendeel waren de aanwe zigen oudere- tot zeer ouderejaars. APELDOORN, 26 okt. Na 3'/t uur vergaderen heeft de gemeenteraad van Apeldoorn gisteravond zonder hoofde lijke stemming een structuurplan aan vaard. In het plan, dat bedoeld is als leidraad voor Apeldoorns ontwikkeling tot het jaar 2000, is sprake van een „dubbel denken". ngeveer tien jaar geleden publi ceerde de Generale Synode van de Nederlands hervormde kerk een Herderlijk Schrijven betref fende het „vraagstuk van oorlog en vrede". Dit geschiedde, omdat ve len destijds van de Kerk voorlichting en leiding op dit gebied verlangden, die gebaseerd was op het Evangelie. Het Herderlijk Schrijven zette in deze de taak van de overheid uiteen, waar bij vooral gewezen werd op haai plicht mede te werken aan de opbouw van het internationale recht en dit te hand haven. Elke aanvalsoorlog werd als „misdaad tegen het volkerenrecht" volstrekt veroordeeld. Tot een verdedigingsoorlog mag de overheid al leen overgaan in uiterst gevaar voor de elementaire mensenrechten, wan neer niet-strjjden een grotere zonde zou zijn. De moderne wijze van oorlog voeren bracht de Synode tot de con clusie, dat enerzijds bewapening moest worden aanvaard, maar dat anderzijds tegen de gevaren daarvan met klem diende te worden gewaarschuwd, dit laatste vooral uit hoofde van de niet denkbeeldige vrees, dat de wapenindus trieën zullen gaan overheersen in plaats van te dienen. Na een uitweiding over de verantwoor delijkheid der oyerheid, van kerk en volk tegenover de militair, stelt de Sy node, dat de gehoorzaamheid aan de overheid „niet betekent, dat wij haar blanco krediet kunnen geven. Het kan zijn, dat wij om Christus' wil op de een of andere tijd onze solidariteit met de overheid en met het volk moeten bewijzen door ongehoorzaamheid. Dit betekent, dat wij de overheid moeten herinneren aan een grens, die juist daar is opgericht, waar haar gezag zijn oorsprong heeft en voor haar Hoogste Heer verantwoordelijk staat." Het toenemend gevaar van een nieu we oorlog, óók met kernwapenen ge voerd, deed de Synode in 1956 na be doeld schrijven van 1952, een nieuwe korte verklaring uitgeven onder de ti tel: „Hoe dienen wij de vrede?". Daar in stelde men, dat de kerk zich vooral moest toeleggen op het voorkómen van oorlog. Wapengeweld wordt erkend als uiterste redmiddel tot handhaving en herstel der gerechtigheid. Toch stelt men eveneens, dat „machtsevenwicht en bewapening geen deugdelijke mid delen zijn, tot handhaving van de vre de". Men kan beter onderhandelen over het stopzetten van atoombom- proeven en over controle op atoomwa pens. Een rechtvaardige oorlog tot zelf verdediging wordt niet zonder meer af gewezen, maar „in het alleruiterst ge val voor het christelijk geweten bestaan baar geacht". In 1961 publiceerde het moderamen van de Generale Synode een derde rondschrijven, waarin men zich geheel plaatste achter de opvattingen van de Wereldraad van kerken en de Europe se conferentie van kerken te Nyborg over het gevaar van een atoomoorlog. Er zijn echter over dit onderwerp al enige jaren verschillende vragen bij de Synode in studie, die een nader ant woord eisen. Zo b.v. de vraag, of in bepaalde concrete omstandigheden voor de Christen het meedoen dan wel het eigeren mee te doen aan de huidige be wapening ertoe zal bijdragen het oor logsgevaar te bezweren of te vergro ten. In het laatste schrijven van de Gene rale Synode wordt nu een poging ge daan dieper in te gaan op deze proble matiek, waarbij men zich echter be perkt tot enkele kernvragen. et Herderlijk Schrijven begint met een theologische fundering van de vredestaak der kerk. De ze moet ook aan het herstel van de vrede tussen de mensen werken en mag zich niet beperken tot haar eigen lijke taak van verkondiging en Sacra mentsbediening, haar éérste opdracht. Zij heeft ook de plicht „vrede te stich ten tussen de mensen en de volkeren". Dit is de reden, waarom het laatste Herderlijk Schrijven werd uitgevaar digd. Daarna volgt een uiteenzetting van de aard en de uitwerking der kernwape nen. „Op grond van wat wij over de vredestaak van de kerk en over de aard van de kernwapenen hebben gezegd, mag de kerk dan ook niet anders doen dan een radicaal neen tegen de kern wapenen uitspreken", aldus een essen tiële stelling van het geschrift. Waar- mep echter niet bedoeld is, dat onder alle omstandigheden alleen een geweld loze strijd tegen onrecht mogelijk of geoorloofd zou zijn. Er wordt uitdruk kelijk gesteld, dat b.v. interventie van een krijgsmacht der V.N. noodzakelijk kan zijn, ook als deze kwantitatief en kwalitatief weinig van een echte oorlog verschilt. Het gaat alleen over het ge bruik van kernwapenen, ten aanzien waarvan het neen, naar het oordeel der Synode, een „neen zonder ja's" moet zijn. Aan dit neen houdt zij strikt vast. iv-ei gaat echter nader in op de vraag, langs welke wegen dit neen kan wor den gerealiseerd door alle verantwoor delijken. Eerst volgt dan een hoofd stuk over het ontstaan van de NAVO als tegenwicht tegen het communisme, waaraan aansluit een beschouwing over de mogelijkheid van coëxistentie tussen Ocst en West onder strikte voorwaar den In het zesde hoofdstuk begeeft de Sy node zich op militair terrein; zij acht de risico's verbonden aan haar neen tegen kernwapenen verantwoord. Op blz. 44 wordt duidelijk gesteld, dat een christen niet mag meewerken aan een kernwapenoorlog. Zou de vijand toch zo'n oorlog beginnen, dan moeten over heid en christenen afzien van een ver gelding met dergelijke wapenen, uit gehoorzaamheid aan God en tegen de mening van op dit terrein anders den kenden in. Kernwapenen moeten wor den afgeschaft, maar zo vervolgt het Herderlijk Schrijven, „wij zullen hier bij echter moeten overwegen, of een eenzijdige „afschaffing" van kernwa penen geen belemmering zou kunnen zijn van een algemene „afschaffing?" Als conclusie van dit hoofdstuk schrijft de Synode: „Wanneer wij het vraag stuk der kernwapenen in dit verband vanuit het militaire aspect alleen be zien, moeten wij concluderen, dat, als het Westen vast besloten wil zijn te ontkomen aan de beslissing misschien wel eens de eerste te moeten zijn, die van kernwapenen gebruik maakt (i.e. tactische!), het er zorg voor zal moe ten dragen, dat zijn „conventionele" wapenen doeltreffend genoeg zijn om een oorlog onaantrekkelijk te maken Feitelijk pleit de Synode dus voor te rugkeer to de „conventionele" oorlogs voering, en wel in een omvang, die voldoende afschrikwekkende kracht zou hebben op een eventuele vijand. Z\j gaat dan in de volgende hoofd stukken nog verder in op de mogelijk heden van het voorkómen van oorlog, de organisatie van de vrede, de per soonlijke en collectieve verantwoorde lijkheid en solidariteit. it uitvoerige geschrift van de Ge nerale hervormde Synode heeft zoals men weet, ernstige beden kingen gewekt bij de staatsse cretaris van defensie, de heer M. R H. Calmeyer. Hij ziet in het schrijven een oorzaak voor gewetensconflicten bil de legerpredikanten. Er is hier immers sprake van niet minder dan een oproep tot massale dienstweige ring. Verder wijst de heer Calmeyer erop, dat de Synode uitsluitend over „vrede" handelt, terwijl juist het ont breken van de „vrijheid" in een groot dee. van de wereld de reden iS van de huidige koude oorlog en de aan het Westen opgedrongen verdedigingsnood- zaak. Dat de Synode juist dit aspect van de tegenwoordige wereldsituatie verwaarloost, is voor de heer Calmeyer de verklaring van het feit, dat de beste basis aan het Herderlijk Schrijven ontbreekt. Dit verbaast te meer, daar de Synode wel erkent, dat de tweede wereldoorlog een strijd was voor „recht en vrijheid". Is dit dan nu an de_s? Een oorlog met louter „conven tionele wapens", waarvoor de Synode opteert, kan, volgens Calmeyer, in de huidige omstandigheden nooit zo doel treffend zijn, dat men er zeker van mag zijn, dat niemand een dergelijke oorlog meer aandurft. Met het groter worden van de risico's, die samengaan met een kernoorlog, is, aldus Calmey er, ook het verantwoordelijkheidsge voel gegroeid, zoals de houding der politici bewijst. Een eenzijdige ontwa pening acht de heer Calmeyer zonder meer onverantwoord. De voorstellen van de Synode: eenzijdige ontwape ning, dienstweigering en terugkeer tot zo Hoog mogelijk opgevoerde conven tionele bewapening, wijst hij dan ook beslist af. Paulette Sarra informeerde geduren de de eerste maanden geregeld, hoe het met haar dochtertje Myriam ging. Ze kreeg steeds de verzekering, dat het kind door en door gezond was en voorspoedig opgroeide. Een mooi kind, verzekerde de directrice haar Pau- lette Sarra, even over de twintig, was ongelukkig getrouwd. De jongeman, die ze ontmoette, een houtbewerker, leek een goede echtgenoot. Doch hij bleek aan de drank Verslaafd. Gedurende hun verloving had hij dit voor haar weten te verbergen. Haar leven werd tot een hel, ze werd mishandeld en na enige tijd verliet ze hem, ten einde raad. Het lukte haar niet, ergens aan de slag te komen. Tenslotte kreeg ze een baantje bij de eigenaar van een schiettent, die er mede rondzwierf door de buitenwijken van Parijs en in de Vill Lumière overal heen toog, waar in een buurt een kermis werd gehou den. Toen werd het kind, dat ze ver wachtte, geboren. Ze was hiertoe naar een ziekenhuis gegaan. Ruim een week, nadat het kind ter wereld gekomen was, moest ze plaats maken voor een ander en ze kwam aldus er mede op straat te staan. Haar „patron" had niets meer van zich laten horen. Des ondanks, omdat ze niemand anders ken de, probeerde ze hem te vinden .Ze trok door Parijs, het kindje op haar arm. Na elf dagen kon ze niet meer. Op die elfde dag had ze de „patron" gevonden, maar die haalde zijn schou ders op. Hij wilde geen meisje met een kind tot haar last in dienst ne men. De „patron" raadde haar aan, het naar een kindertehuis te brengen. Ze deed het, Het was het Instituut „La Familie adoptive Francaise", het welk ten dele bestaat van de gelden, welke echtparen, die geen kinderen heb ben, graag willen betalen, als hun een gezond kind wordt afgestaan. Derge lijke instituten beschikken over een lange lijst van „gegadigden" en meest al verlangen ze de nodige waarhor- gen, dat het kind goed behandeld wordt. De adoptie biedt hiertoe in be langrijke mate zekerheid, vooral wan neer de betrokkenen reeds een kind geadopteerd hebben en er een speel kameraadje voor zoeken. Paulette, door haar zwakke constitu tie niet tot zwaar werk in staat, ver diende nauwelijks genoeg, om zichzelf te voeden. Ze leidde een kommervol bestaan en het ene jaar volgde op het andere. Drie jaar, nadat ze haar kind had weggegeven, ontmoette ze iemand, die haar een huwelijksvoorstel deed. Het was een elektriciën. Hij verdiende goed, was een oppassend man en Pau lette hoopte, met hem gelukkig te zul len worden. Ze diende een verzoek tot echtscheiding van haar aan de drank verslaafde echtgenoot in en zag dit in 1958 ingewilligd. Ze werd nu Paulette Legeay. Weer gingen enkele jaren voorbij. Het enige, wat aan haar geluk ontbrak was, dat ze geen kinderen kreeg en hierover tobbend, kwam haar telkens weer haar Myriam in de gedachten. Een pop bracht haar geen vertroosting. Ze sprak er met haar man over. Deze stemde er in toe, dat ze zou proberen, het kind terug te krijgen. Derhalve toog ze naar het instituut, waar men haar ech ter te verstaan gaf, dat ze iets on mogelijks vroeg. En toen begon de zoveelste tragedie in het probleem der adopties, waar door beide partijen het grootst denk bare leed berokkend wordt en vaak ook de kinderen voor een pijnlijk con flict worden gesteld, n.l. wie te kiezen. Nog dezer dagen weigerde een meisje, tot haar twaalfde jaar bij pleegouders Illllllllliililllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllilllllllr opgegroeid, naar haar eigenlijke moe der terug te keren, die haar als baby afgestaan had. Omdat hier geen spra ke was van adoptie, kon de moeder met succes de hulp van de rechter in roepen. Ze had haar moederrechten niet afgestaan, althans niet op papier.... Paulette Legeay ervoer, dat haar dochtertje geadopteerd was door een in Het zuiden van het land wonende dok ter van Zwitserse nationaliteit, die reeds een geadopteerd kind had, een jongen en wiens vrouw ook nog graag een meisje wilde hebben. Myriam was door het echtpaar Sophie Anne gedoopt. Alhoewel ze de verklaring van afstand getekend had, slaagde Paulette er in, een gerechtelijke uitspraak te verkrij gen, volgens welke haar het kind moest worden teruggegeven. De rechter nam haar verklaring aan, dat ze als ge volg van de ellendige omstandigheden, waarin ze verkeerde en haar geestelij ke en lichamelijke uitputting niet in staat was geweest, de gevolgen van haar daad te overzien. Maar de Zwitserse dokter bleek, toen ze zich naar diens woonplaats begaf, na de uitspraak vernomen te hebben met vrouw en kinderen naar Zwitser land vertrokken te zijn. Hij weigerde het kind af te staan. Na enige tijd kwam hij naar Parijs, waar hij me®' de te moeten vaststellen, dat de scheiden woning der Legeays ge®j goede verblijfplaats voor Myriam W zijn, nu ze al vier jaren gewend in een mooie villa te wonen, als kV van rijke ouders. Intussen, wel bes8 fend, dat hij juridisch zwak stoS zocht hij contact met de vader, zoals boven vermeld van Paulette K scheiden was. Deze moet eveneens zif toestemming verlenen. De echtsch® ding bracht evenwel enkele juridisd moeilijkheden te dien aanzien met zi' mee en teneinde hierin een besliSs» te forceren, wendde de Zwitserse dr' ter zich tot de rechter, nadat hij V| geefs getracht had, met Paulette een minnelijke schikking te kom|» Men was reeds zover, dat de moed' hem en zijn vrouw de kleine Myria® gedurende enkele maanden per ja3 te logeren zou sturen, maar gerugg® steund door haar advocaat, die meefl dat ze zulks niet behoeft te doe® weigerde ze dit, ook nadat de dokt® haar een aanzienlijke som gelds ha° aangeboden. Er zal in deze zaak een aanw deskundigen worden gehoord. Paul®' te's advocaat verdedigt de stelling, da' pleegouders en vooral mensen, die kiöj deren geadopteerd hebben, die als he ware met Argusogen bewaken en he") al hun genegenheid er op concentr® rend, verwennen en te toegeeflijk op voeden, zeer tot htm nadeel. Hij sta3' op het standpunt, dat Myriam niet te oud is, om aan haar nieutf8 omgeving te wennen en niemand b«' ter dan haar eigen moeder voor ha3® zorgen kan. Vooral in opvoedkundig kringen in Frankrijk en vermoedelijk ook wel daarbuiten, waar dergelijk8 gevallen eveneens herhaaldelijk voof' komen en twee moeders of twee oude'', paren elkander een kind betwisten, z3 het verloop van deze zaak ongetwij' feld met de grootste belangstelling wo'' den gevolgd. Een der moeilijkste problemen in de kinderzorg zal dan van alle kanten be' keken worden. Er bestaat reeds vee' verschil van mening over de praktij» van bepaalde instituten, die kinderef opnemen, onder voorwaarde, dat de moeder er voorgoed afstand van doet. K.Ö. (Van onze Brusselse correspondent' BRUSSEL, 27 okt. De onderbande" lingen tussen de E.E.G. en Groot' Brittannië zqn gisteren opnieuw in ee" impasse verzeild geraakt, ditmaal zoals min of meer kon worden ge" vreesd wegens de onenigheid de' betrokken partijen over de landbom»" vraagstukken. De bijeenkomst va# donderdag en vrijdag, de twaalfd" sedert Londen om het lidmaatschap va" de Euromarkt verzocht, leverde geeH enkel resultaat op. De ministers moef I ten onverriehterzake huiswaarts kerefl' weliswaar na een nieuwe afspraak t8 hebben gemaakt tegen half nóvembef' Intussen moeten bun pluotsvervaMsrcz' trachten een compromis uit te werkei De Britse delegatie, die werd gelei' door minister Heath en waarvan than® ook minister van landbouw Soame» deel uitmaakte, kon haar teleurstelling over de gang van zaken slechts moei' lijk verbergen. De voorstellen van d8 Zes betreffende de inschakeling va" het Engelse landbouwsysteem in dj® gemeenschappelijke landbouwpolitiek der Zes achtte zij onaanvaardbaar. D8 Zes wensen inderdaad dat de Engelsen' zodra zij lid zijn geworden van d<® E.E.G.hun speciale subsidieregeling - ten behoeve van de landbouw volledia zouden afschaffen. Hierdoor zouden d8 prijzen der levensmiddelen in Groot' Brittannië echter aanzienlijk stijgen. WAGENINGEN, 27 okt. De hee' Doyer uit Assen heeft gisteravond d8 maker van aardstralenkastjes, de hee' Bron uit Ede," bij de politie aang®' klaagd wegens meervoudig gepleegd8 oplichting. De heer Doyer, die ze£® hiermede in het algemeen belang t8 handelen, voert reeds geruime tijd eer actie tegen wat hij noemt het op li eb' ten van goedgelovige boeren. De heer Doyer heeft de politie kennis gesteld van een aantal geva^ len waarin boeren veel geld va" 650 tot 5800 gulden voor een kastj8 zouden hebben neergeteld. De „Broi1', correctors" zouden echter geen enk8' nut hebben afgeworpen. Op de minister van justitie heeft d8 heer Doyer een beroep gedaan, ma8®' regelen te gelasten die een einde m8' ken aan de praktijken van de hee' Bron. De heer Doyer heeft gisteren Wageningen de inhoud getoond van afl\ ti-aardstralenkastjes, die hij in zil" bezit heeft gekregen. Aangeboden te Rotterdam: 3 kamerflat met douche, gelegen aan de Kerkwervesingel. Mooi uit zicht. Huur 69,per maand, alles inbe grepen o.a. wasmachine en boiler. Gevraagd: Soortgelijke woning in Haarlem of omg. Brieven aan: K. R. G. J. van Amersfoort, Kerk wervesingel 49a, Rotterdam-23. GELDLENINGEN ZONDER BORG vanaf f 100.- tot f 2000.- naar draagkracht direct beschikbaar voor ambtenaren en werknemers In vaste dienst. WettelUk geregelde voorw., geen looncessie. RESTANTSCHULD VER VALT BIJ OVERLIJDEN. Lichte af lossing. Vlug, zakelijk, diskreet, des gewenst geheel schriftelijk. AMSTERDAM (C) I DEN HAAG I ROTTERDAM Westeinde 10 Rivier vismarkt 4 Mauritsweg 45 Telefoon 3 72 71 Telefoon 63 95 86 I Telefoon 13 57 43 .OPGERICHT 1926

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 6