KENNEDY KRIJGT VOLLEDIG ZIJN ZIN Fidel Castro gebrachteist basis Guantanamo op van zijn stuk Amerikaanse Hondsdolheid uitgebreid tot muizen Indië PRINSES BEATRIX IN LAHORE Oppositie vol optimisme DE GAULLE KRIJGT MOEIZAAM ZIJN Pompidou: Communisten reken ik niet mee „JA" Lottgering Ondoorgrondelijk In weekend 20.000 auto's doorzocht op hondenuitvoer dertigduizend Ruilplan Cuba- Turkije zonder meer opgegeven Indonesië zal in 1964 ruimteraket lanceren Nieuw offensief van CHINEZEN jegens Ontketent Castro terreur golf Het weer Wit muisje bijt drie personen en sterft Aan grens Amsterdam Mevrouw Roosevelt ernstig ziek OP LOT NO. 14580 VELE DODEN DOOR WERVELSTORM IN THAILAND Fidel eist Afleiding Onbestendig Tweede binnenlands luchtnet Indonesië I MAANDAG 29 OKTOBER 1962 86sfe JAARGANG No. 31270 WASHINGTON, 29 okt. (AFP, Rtr, UPI) De crisis om Cuba schijnt voorbij te zijn, nu premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie besloten heeft de Russische raket bases op Cuba onder toezicht van de Verenigde Naties te doen ont mantelen en de onderdelen naar de Sovjet-Unie te doen versche pen. Cuba's communistische pre mier Fidel Castro lijkt door deze verrassende capitulatie van het Kremlin enigszins van zijn stuk gebracht. Hij kwam prompt (en voor de zoveelste keer) met zijn eis, dat de Amerikanen hun basis op Cuba, Guantanamo, moeten ontruimen. Hiervan is echter in Khroesjtsjevs toezegging geen sprake. Evenmin als van het za terdag nog door hem geopperde ruilplan: Amerika geeft „zijn" NAVO-bases in Turkije op Rusland die op Cuba. Khroesjtsjev verklaart, dat hij zijn Cuba-bases wil opheffen „uit respect voor en in vertrouwen op president Ken nedy's belofte, dat er dan geen Amerikaanse aanval op Cuba te duchten is. Oe Thant, waarne mend secretaris-generaal van de V.N., gaat morgen op uitnodiging van Fidel Castro naar Cuba, ver gezeld van enige V.N.-functiona- rissen, die hij er achter wil laten ter regeling van de internationale kwesties. Verkenningsvluchten PARIJS, 29 okt. Van de ruim zevenentwintig en een half miljoen Franse kiezers hebben er gisteren ruim 21.3 miljoen deel genomen aan het referendum over de wijze van presidentsverkiezing. Ongeveer 20.7 miljoen hebben een geldige stem uitgebracht waarvan er 12.8 miljoen JA hebben geluid en 7.9 miljoen NEEN. Of uitge drukt in percentages: 61.72 pet van de uitgebrachte stemmen wa ren voor het JA en 38.28 pet voor het NEEN; in verhouding tot het totale aantal stemgerech tigden zijn deze percentages ech ter resp. 46.37 en 28.76 pet. Er waren 22.8 pet. kiezers die zich van stemming hebben onthouden plus enige procenten ongeldig uit gebrachte stemmen. De laatste opiniepeilingen aan de vooravond van het referendum hadden een voor de regering aanmerkelijk gunstiger resultaat doen voorzien. FALCON REGENJASSEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon. Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mi. W A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week. 2.65 per maand, f 7.90 pet kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5 30 uur 's avonds tel. 21544. Khroesjtsjev laat zijn bases op Cuba slopen onder V.N.-toezicht (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 29 okt. In een wo ning aan de Reijnier Vinkeleskade al hier heeft een witte muis een vrouw, een jongen en een meisje gebeten. Het witte dier was uit zijn kooitje gebro ken. De gebetenen werden eerst on gerust toen de muis kort daarop stierf. Zij hebben zich bij de GGD gemeld en zijn onder behandeling gesteld. De dode muis is opgestuurd naar de Vete rinaire Dienst in Haarlem waar een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld naar de doodsoorzaak. Wanneer mocht blijken dat de muis is gestorven aan hondsdolheid wordt de bestrijding van hondsdolheid schrikbarend ingewikkeld. Dr. H. Scholten, de inspecteur van de Veterinaire Dienst, gelooft niet dat hier sprake is van de gevreesde ziekte. Het onderzoek dat nog minstens twee dagen duurt zal dit echter moe ten uitmaken. In principe kan een muis gelijk alle warmbloedige zoogdieren hondsdolheid overdragen. Zoals bekend is reeds eerder in een woning aan de Rejjner Vinkeleskade een kat aan hondsdolheid gestorven. Het is niet waarschijnlijk dat de muis door deze kat is gebeten. Er komen hij de G.G.D. soms merk waardige meldingen binnen van veront ruste personen. Men weet daarbij de weinig ernstige („Ik ben door een mug, door een duif op de Dam gebeten") van de serieuze te onderscheiden. Het is in dit stadium van belang beten van hon den, katten, muizen en ratten te blijven melden. AMSTERDAM, 29 okt. Het afgelo pen weekeinde hebben de gemeentepo litie van Amsterdam, de rijkspolitie en de algemene inspectiedienst van het ministerie van Landbouw en Visserij ruim 20.000 auto's aangehouden bij de 24 uitvalswegen van Amsterdam om de naleving van het uitvoerverbod van honden uit de hoofdstad te controleren. Op advies van de politie keerden 170 automobilisten, die een hond in de auto hadden, terug. Er waren echter ook automobilisten, die dit advies niet op volgden en Amsterdam uitreden. Het gevolg was, dat zij in de aangrenzende gemeenten werden bekeurd. De ge meentepolitie te Amstelveen moest 92 keer proces-verbaal opmaken. Op alle buslijnen van de n.v. Gel derse Tramwegen de c.v. de Lijmers is, delen deze vervoerbedrijven mee, bet vervoer van honden, met uitzonde ring van blindengeleidehonden, niet meer toegestaan. NEW YORK, 29 okt. (UPI) Me vrouw Eleanor Roosevelt, de 78-jarige weduwe van de vroegere president van "e Verenigde Staten, heeft geen baat gevonden bij de medische behandeling, jue men haar in verband met haar longinfectie had laten ondergaan. Haar toestand wordt omschreven als .i?Ievrouw Roosevelt is 18 oktober ont jagen uit het Presbyteriaanse zieken- rtofa' ~aar zü drie weken was behan- nfi was toen niet geheel beter, uiaJr haar artsen vonden, dat ze het "este thuis kon gaan aansterken. ^[ehiWclgerwys", aldus een van daag uitgegeven bulletin, „ging het met ,»fenez'ng niet als was gehoopt." het iwrfenezing n'et als was gehoopt." zietf^ï°^w Roosevelt ontving in het tóoKenh.uis meer dan 8000 gelukwensen, vierde2^ ar haar T8ste verjaardag 29 okt - In de 557ste ■euoii enj ,iS, een PrÜs van 30.000.- Wvallen op lot nr. 14580. Uiteraard wordt Khroesjtsjevs nieuw ste toezegging eerst had hij al be loofd voorlopig geen schepen naar Cu ba te zenden om een treffen met de Amerikaanse blokkadestrijdmacht te omzeilen beschouwd als een grote di plomatieke overwinning van president Kennedy. Deze haastte zich Khroesj tsjev te bedanken en te prijzen als een „goed staatsman", die een „belangrijke en opbouwende bijdrage tot de vrede" heeft geleverd. Voorts belooft Kennedy via Oe Thant te streven naar „weder kerige maatregelen ter verzekering van de vrede in het Caribische gebied". Op merkelijk is, dat Khroesjtsjev gister avond in Moskou naar de schouwburg ging, vergezeld van Russische top-func- tionarissen (aan het begin van de Cuba- crisis had de Sovjet-leider, eveneens in een schouwburg, verklaard, dat het „al lemaal maar propaganda" was), terwijl Kennedy met het oog op de crisis ver schillende wijzigingen in zijn agenda aangebracht, zoals afgelasting van zijn DJAKARTA, 27 okt. (UPI) Indo nesië zal in 1964 waarschijnlijk, een „ruimteraket" lanceren, aldus is vrij dag op een congres voor Indonesische ruimte-wetenschap te Djokjakarta be kendgemaakt. Tevens werd meegedeeld, dat minis ter Djoeanda in januari van dit jaar de Russische ruimtevaarder Titof tij dens diens bezoek aan Djakarta had laten weten, dat Indonesië bereid is een „ruimteploeg" op te leiden om verbeteringen aan te brengen aan be staande raketten. BANGKOK, 28 okt. (Rtr) De zui delijke provincies van Thailand zijn sinds donderdag door een wervelstorm geteisterd. Volgens de politie zijn meer dan 140 lijken geborgen en wordt ge vreesd, dat het aantal opgegeven slachtoffers zal toenemen naarmate de verbindingen worden hersteld. Volgens de eerste berichten zijn rub berplantages verwoest, 18 schepen ge zonken en worden verscheidene sche pen vermist, zijn huizen met de grond gelijk gemaakt en wegen en spoorwe gen overstroomd. De wervelstorm heeft zijn weg vervolgd over de Andamaanse zee. Braziliaanse reis en van de ontvangst van Charlotte en Felix, het Luxemburg se monarchenpaar. Toen de ontspanning van de Cubaanse crisis bekend was ge worden, gunde Kennedy zich gisteren echter ook ontspanning: Hij begaf zich met de zijnen naar zijn weekend-boer derij in Virginia. In Washington werd niet onmiddel lijk meegedeeld, dat er nu een einde zal komen aan de Amerikaanse vloot- blokkade jegens Cuba of aan de lucht- verkenningen van de V.S. boven de bases op het eiland. Zaterdag nog had het Amerikaanse ministerie van defen sie de Cubanen gewaarschuwd, dat er „tegen-acties" zouden volgen, indien de Cubanen het zouden wagen de Amerikaanse verkenningsvliegtuigen boven Cuba te hinderen, Cubaans luchtafweergeschut kwam zaterdag in derdaad in actie, maar het is niet bekend geworden, of er treffers wer den gemaakt. Khroesjtsjevs toegeven aan alles, wat de Amerikanen geëist hebben, wordt door Amerikaanse functionarissen en door di plomaten in Washington uitermate op merkelijk gevonden. De militaire acties tegen Cuba zelf, waartoe de V.S. duide lijk bereid waren, zijn niet-nodig ge bleken. Hoewel het wel een geheim zal bljjven hoe dicht men bij een gewapend Amerikaans optreden invasie of bom bardementen was gekomen, wordt al- femeen aangenomen, dat dit niet meer an een dag of twee op zich zou heb ben laten wachten. Op grond hiervan zou Khroesjtsjev zo snel en gunstig heb ben gereageerd. Tussen Kennedy en Khroesjtsjev vond de laatste dagen een drukke correspondentie, al dan niet via Oe Thant, plaats. „Eerst ontmantelen" stond er in Kennedy's laatste brief, ant woord op Khroesjtsjevs ruilvoorstel Cu baTurkije. Nu Kennedy zich echter tot „wederkerige maatregelen" bereid verklaart, is de weg vrij voor onder handelingen. NIEUW DELHI, 29 okt. (UPI) Chi nese troepen hebben een nieuw offen sief aan de Chinese grens geopend, al dus heeft een woordvoerder van het Indische ministerie van verdediging verklaard. Hij zei dat de Chinezen nu aanvallen in het Damsjok-gebied in zuid Ladakh. De nieuwe aanval begon zaterdag. Niet de minste kans bestaat er ech ter, aldus waarnemers in de Ameri kaanse hoofdstad, dat de V.S. zullen ingaan op de vijf eisen, welke Fide' Castro gisteravond stelde. Deze waren: 1. Beëindiging van de blokkade en de economische druk jegens Cuba, die de V.S. in de wereld uitoefenen. 2. Stopzetting van ondermijnende acties en het zenden van wapens voor guerilla op Cuba, sabotagedaden en hulp aan spionnen en huurlingen op het eiland. 3. Stopzetting van aanvallen op Cuba vanuit bases in de V.S. en op Puerto Rico. 4. Stopzetting van wederrechtelijke ver kenningsvluchten boven Cuba. 5. Ontruiming van de basis Guantana mo. Zonder deze voorwaarden kan, aldus Castro, er geen sprake zijn van uit voering van het jongste Sovjet-voor stel. Om de aandacht blijkbaar af te lei den van de Russische diplomatieke ïe- derlaag kwam Khroesjtsjev in zijn bood schap aan Kennedy met de vermanen de beschuldiging, dat er gisteren weer een Amerikaans U-2-vliegtuig boven Sovjet-gebied zou hebben gevlogen. Ken nedy heeft hiervoor inmiddels zijn spijt betuigd. Voor Russische binnenlandse consumptie kan ook het ruilvoorstel Cuba-Turkije geweest zijn, aldus waar nemers. Uit de toon van Khroesjtsjevs jongste boodschap meent men te kun nen afleiden, dat deze het klimaat wil scheppen voor een topbijeenkomst met Kennedy. Waarnemers in Moskou me nen algemeen, dat het er Khroesjtsje\ veel aan gelegen is, thans te poseren als vredesheld. Het zou kunnen, zo meent men, dat de Sovjet-leider me ningsverschillen ijj het communistische kamp heeft over de kwestie Berlijn. Bovendien wijst men er op, dat hij slechts een militair bruggehoofd in het Westen opgeeft en een ideologische ba sis, versterkt door Kennedy's niet-aan- valsbelofte, handhaaft. Opmerking ver dient nog, daf de Sovjet-gedelegeerde naar de Veiligheidsraad, Zorin, niet wil de toegeven, dat er Russische bases op Cuba zijn. 1IÈ& i?' Tot de leden van de Nederlandse kolonie in Lahore die aan prinses Beatrix werden voorgesteld behoorde ook een kapucijner pater afkomstig uit Maastricht. LAHORE, 29 okt. Prinses Beatrix is zaterdagmorgen bij haar aankomst op het vliegveld van Lahore in West-Pa kistan een hartelijk welkom bereid. Vrij wel alle leden van de zestien Neder land-' gezinnen, die de kleine Neder landse kolonie ter plaatse vormen, wa ren bjj de verwelkoming van de hoge bezoekster aanwezig. De prinses stoorde zich zaterdag tweemaal niet aan het programma. Di. reet na haar aankomst bracht zij een bezoek aan een juwelier in het hartje van de stad en ging vervolgens naar de „Anartsjali "-bazaar. Vele Pakistani klapten in hun handen toen de prinses haar volkomen onverwachte bezoek aan de bazaar bracht. Zij bezichtigde voorts het buitenhof van de „gouden Moskee" in het hart van de stad en de „Wazir Khan-Moskee" in het bazaar centrum, waar zij in enkele winkeltjes inkopen deed. Gistermorgen woonde prinses Beatrix (Van onze Parijse correspondent) Indien het alleen maar een referen dum had betroffen waarbij, uitsluitend beoordeeld op zijn interne mérites, een regeringswetsvoorstel in het geding was. zou niettemin sprake mogen zijn van een voor de regering behoorlijk suc ces. En in ieder geval betekent de uitslag dat het electoraat de voorge stelde hervorming, te weten toekom stige presidentsverkiezing bij algemeen stemrecht (en niet langer derhalve door het college van 80.000 kiesmannen) heeft goedgekeurd. Op zichzelf zou het hierbij voorts niet als zo bijzonder op zienbarend moeten heten dat zich een zeer aanzienlijk teruglopen heeft voor gedaan van de positieve stemmen ver geleken bij de vorige door president De Gaulle uitgeschreven volksuitspraken. Het ging immers ditmaal om een zeer aangevochten hervorming van de grond wet, waarvan op zijn minst het be lang voor zeer velen verre van zonne- Al burger van de Franse natie stemde zondag ook De Gaulle. klaar was. Terwijl het bij de twee voorgaande volksuitspraken er in hoofd, zaak om ging president De Gaulle in staat te stellen een einde te maken aan het Algerijnse conflict, dat de overgro te meerderheid van het Franse volk hartgrondig beu was. En zelfs bij het voor De Gaulle zo triomfantelijk uitge vallen grondwetsreferendum van najaar 1958 bevond zich dit probleem op de achtergrond, al was toen doorslagge vend het allerwegen gekoesterde ver langen om de in volkomen discrediet geraakte Vierde Republiek te vervan gen door een efficiëntere Vijfde. Het is evenwel genoegzaam bekend hoezeer generaal De Gaulle aan het gisteren gehouden referendum een hoogst persoonlijke kwestie van ver trouwen had verbonden en daardoor dit referendum in werkelijkheid ge maakt had tot een plebisciet over zijn eigen persoon en beleid, waar bij het zijn bedoeling was dat te vens een gericht zou worden gehou den over de „oude partijen die hun ongeluks-régime wilden herstellen". Hij vroeg om een massaal ja-stem men, zonder hetwelk hij zijn taak geen ogenblik langer zou kunnen of zou mogen voortzetten. En onder dit as pect bezien moet de uitslag van het referendum voor president De Gaulle en zijn getrouwen zeker niet fraai heten. De verkregen meerderheid blijft aan merkelijk beneden de helft van het to taal ingeschreven kiezers, welke helft een ogenblik In bevoegde Elyséese krin gen werd genoemd als het minimum, beneden hetwelk generaal De Gaulle het ervoor zou houden dat de verkregen relatieve meerderheid „middelmatig en onzeker" zou zijn en hem zou nopen tot heengaan. Men ziet dan ook met spanning te gemoet welke conclusie generaal De Gaulle uit de uitslag van gisteren zal trekken. Indien gezaghebbend mag he. ten hetgeen eerste minister Pompidou afgelopen nacht met de resultaten van de volksuitspraak onder ogen verklaar de, zal generaal De Gaulle besluiten om te blijven. Volgens Pompidou waren de termen „middelmatig en onzeker" namelijk op de uitslag niet van toe passing en de eerste minister kwam tot deze conclusie voornamelijk door de stemmen van communisten en ex treem rechts af te zonderen en zoveeJ als buitenspel te zetten, en slechts re kening te houden met de republikeinse en democratische partijen en waar bleef dan het succe: van hun propaganda voor het neen? De Franse minister van binnenland se zaken, Roger Frey, heeft verklaard dat generaal De Gaulle reeds heeft gezegd, staatshoofd te zullen blijven Met het oog op de partij-coalitie tegen hem had De Gaulle verklaard, dat 60 procent „ja"-stemmen een succes voor hem zou betekenen, terwijl hij 65 procent als een triomf zou be schouwen, aldus Frey. Dat neemt niet weg dat de stemming onder generaal De Gaulles partijgan gers van de Unie voor de Nieuwe Re publiek afgelopen nacht bedrukt was en dat er jubel heerste onder de verenigde democratische oppositiepartijen, maar het een zowel als het ander voorname lijk met het oog op de Kamerverkiezin gen die nu over drie weken gaan vol gen. Voegen wij hier nog aan toe dal van de politieke kopstukken die propaganda hebben gemaakt voor het „neen" mannen als Edgar Faure, Maurice Faure (voorzitter van de ra dicaal-socialistische party) en Simon net, secretaris-generaal van de repu blikeinse volksbeweging, verklaard heb ben het inzoverre met d» (r'steren ge houden volksuitspraak eens te zijn als deze betekent dat generaal De Gaulle aan het hoofd van de staat dient te blijven staan. een dienst in de presbyteriaanse kerk bij. Later was er een bijeenkomst in het gouvernementshuis, waar een dertigtal Nederlandse ingezetenen van Lahore aan de prinses en haar gezelschap werden voorgesteld. De prinses sprak met iedereen. Zij toonde grote belangstel ling voor het werk der Nederlanders. Zo sprak zü met verscheidene priesters der Kapucijnen, die het onderwijzend perso neel vormen van de r.k. school te La hore. WASHINGTON—CARACAS, 29 okt. tr, UPI) Van de zijde van liet Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken is gisteravond meegedeeld dat een radiosignaal uit Havana is op gevangen, waarin de Venezolaanse com munisten bevel kregen tot sabotage daden over te gaan. Het signaal was in code gesteld. De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft de Zuidamerikaanse diplo maten in Washington van een en ander op de hoogte gesteld. Zaterdagnacht zijn aanslagen met dy- namietladingen gepleegd op vier kracht centrales in Venezuela, die toebehoren aan een onder Amerikaanse leiding staande oliemaatschappij, de „Creole Petrol Corporation". De aanslagen zijn uitgevoerd door drie mannen, die in een rubberboot langs de centrales aan net Maracaibomeer voeren. Twee var, hen zijn bij de laatste aanslag ernstig ge wond. Zij zijn door een patrouillebooi uit het water opgehaald. De derde man is voortvluchtig. De aangerichte schade schijnt mee te vallen. De Venezolaanse regering heeft uit voerige maatregelen genomen om een eventuele pro-communistische terreur- golf de kop in te drukken. Men vraa »t 'eh in Washington af, of Fidel Castro wellicht voor geheel Zuid-Amerika een terreur-campagne heeft bevolen. IIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII,,, (Advertentie) BARTELJORISSTR. HAARLEM. TEL. 13439 LEIBSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Tijdelijk veel bewolking met regen. Vannacht in het binnenland tempe raturen om het vriespunt, morgen middag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Tijdelijk krachtige en langs de kust harde tot storm achtige wind tussen zuid en zuid west. DINSDAG: Zon: 7.30-17.17. Maan: 9.09-18.39. DE BILT, 29 okt. In de koudere lucht kwamen tijdens het weekeinde buien voor, plaatselijk met hagel en onweer. Vandaag bracht een rug van hogedruk weer opklaringen en een af nemende wind. Advertentie) STOMEN STOPPEN GROTE HOUTSTRAAT 5 - TEL. 10771 AMSTERDAMSEVAART 30 - TEL. 11561 BINNENWEG 137 - TEL. 36432 De acute bedreiging va de wereld vrede. die vorige week door de Cu baanse crisis was ontstaan, is nu opgeheven. Door Khroesjtsjevs inwil liging van Kennedy's eis de liqui datie van de raketbases op Cuba zijn voor het ogenblik de grootste spanningen geweken. Men kan zich hierover met reden opgelucht voelen, als men zich maar niet in een soort overwinningsstemming Iaat brengen. Het is ncoit goed in de grote in ternationale politiek te gauw over successen te spreken. AI te gemakke lijk zou op een ander front van de koude oorlog een nieuwe crisis kun nen uitbreken. Een van de grootste gevaren die de vrede bedreigen schuilt in de ondoorgrondelijkbeic' van le Russische buitenlandse politiek. Het is juist die ondoorgrondelijkheid van de jongste Russische volte face die ons nog verontrust. We zijn er niet met de verklaring, dat Rusland is gecapituleerd voor de Amerikaanse quarantaine-maatregelen en vooral voor het voc nemen van de V.S. C itba te bombarderen of binnen te vallen als de raketbases niet onmiddellijk zouden werden opgeruimd. Want toen Khroesjtsjev die bases liet bou wen, kon hij toch «veten dat Ameri ka dit niet zou dulden. Of kent hij de AmeriKmen zo siecht? Khroesjtsjev zal nu de indruk trachten te wekken, dat hij de vrede gered heeft door het Cubaanse con flict niet op de spit' te drijven Maar waarom heeft hij dan eerst zulk hoog spel gespeeld? Wilde hij de kracht van Kennedv in uha meten om te w«_ten waar hij eventueel met een Berlijns avontuur aan toe zou zijn? En hoe zal dit terugtrekken van Khroesjtsjev in Je Cubaanse crisis in het communistische kamp worden op gevat? Dr Sovjet-premier zou wel eens moeilijkheden Kunnen krijgen met andere machtige figuren in het Kremlin. Vele communistische lei ders in andere Oosteuropese landen zullen zijn beleid als zwakheid zien, en de kloof tussen Moskou en Pe king zal er nog door vergroot worden. Het prestige van Kennedy is door de jongste ontwikkeling van het Cu baanse drama versterkt. Zijn beleid in deze zaak komt ten goede aan het vertrouwen van Amerika's bondgeno ten in de president van de CS. Men kan ook aannemen dat de verho ging van het binnenlands aanzien van Kennedy weerspiegeld zal worden in de uitslag van de Amerikaanse verkiezingen van volgende week. al mag men niet aannemen dat zijn dras tisch optreden van vorige week werd ingegeven door binnenlands politieke overwegingen. Kennedy is geen man die een wereldoorlog riskeert om ver kiezingen te winnen. Kennedy beeft niet alleen blijk ge geven van besluitvaardigheid en vast beradenheid, maar ook van zelfbe heersing. .lij is immers niet onmiddel lijk tot een invasie van Cuba overge gaan. al stond bij al maanden onder sterke druk van Republikeinse Con gresleden. die wel degelijk 'n geweld dadig optreden tegen Cuba eisten. Hij is met een quarantaine begonnen, er. eerst toen de bussen met d< bouw van de raketbases voortgingen, liet hij weten dat Amerika wel eens tot meer radicale tegenmaatregelen zou kunnen besluiten. Voor Kennedy is de smaad van de mislukte invasie op Cuba van april vorig jaar nu uitge wist. Het is verheugend, dat hij in zijn reactie op Khroesjtsjevs besluit geen pochende toon heeft aangeslagen. In zijn rede an vorige week had hij al gezegd: „Het gaat niet om de over winning van de mecht maar om de handhaving van het recht en gis teren noemde hij Khroesjtsjevs verkla ring: „Een belangrijke en opbouwen de bijdrage tot de vrede" Kennedy heeft zich niet op een succes willen beroemen, en hij heeft zijn tegenstan der niet onnodig willen irriteren. De wereldvrede zou ei niet mee gebaat zijn als Kennedy had gesuggereerd, lat Khroesjtsjev zijn gezicht heelt ver- nren. Die vrede kan slechts gered worden dom onderhandelingen, waar in, het wederzijds wantrouwen zou moeten worden opgeheven. Wil men een klimaat voor onderhandelingen cheppen. dan moet men de gevoelig heden van de regenstander ontzien, "ooral op het moment daf men die 'egeristander in verlegenheid heeft ge bracht. DJAKARTA, 28 okt. (Rtr) De In donesische regering heeft bekendge maakt, dat zij bezig is met de oprich ting van een maatschappij, de „Mer- pati-Nnedantara", ter exploitatie van een tweede binnenlands luchtnet. De maatschappij zal gebruik maken van Canadese Otter-vliegtuigen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1