Charles de Gaulle in de rol van s nedig e causeur Hoe wilt ge een land regeren dat 246 kazen produceert? O W' Verlagingen invoerrechten in Groot - Brittannië H JONGE INDIËRS ALS VRIJWILLIGERS "~"J TÏÜ I r~cn] Sigarettenproduktie in V.S. ligt hoger dan normaal BEHAAGLIJK LEVENDE MENS TEVEEL IN HET MIDDELPUNT 24e reklamecongres besloten Franse week in Groningen HET K0MPL0T Mythologie en werkelijkheid Gorinchem groeit Kernenergie voor Belgisch electra EEG en onderwijs GENERAAL VULT POLITIEKE MOPPENTROMMEL Op en buiten het universitaire vlak Afscheid MAANDAG 29 OKTOBER 1962 PAGINA vraag nu een D.RU Duitse filmprijs voor „De Sleutel" Bijeenkomst directeuren, rectoren en docenten is iedereen vierkant voor Hogere export BestAiursmutatlies bij de Hoogovens Nieuwe stukken bij de Haagsche Comedie BerifOeming Amb tsaanvaarding Onderscheiding VLAANDEREN mmwjzm (Van onze Parijse correspondent) k ngetwijfeld in de overtuiging, dat er een ruimschoots lonende markt voor zou zijn, heeft de journalist Ernest Mignon een boekwerk gevuld (bij Artème Fayard, Parijs. 8,74 NF.) met al dan niet authentieke „en privé" gedane kernachtige uitla tingen van generaal De Gaulle en met anekdotes waarin de generaal als hoofdpersoon aan het woord is. Het zijn er alles bij elkaar een goede duizend en ze worden de nieuwsgierige lezer geserveerd onder de titel „Les mots du géné- ral". Het spreekt vanzelf dat er nogal e.e.a. onder schuilt, dat ge rust prijs gegeven had mogen worden aan de vergetelheid. De vooral door zijn medewerking aan het linkse weekblad „L'Express" bekende journalist en schrijver Jean Cau heeft de inleiding ge leverd, die in lichte, badinerende, hier en daar wat al te gemakke lijk „leuke" trant, zoveel als de verantwoording van de onder neming geeft. De Gaulle? Een der laatste vertegenwoordigers van de uitstervende soort evenals de beren der Pyreneeën of de bisons van Amerika der historische personages ofwel Illustere man nen. Het wekt dus „de verbazing van de socioloog, de verbijstering van de wijs geer, de woede van de demokraat, de toom van de republikein, de razernij van de militair en de opgetogenheid van de eenvoudige burger, wanneer zij in een kromming van het pad der Ge schiedenis, van aangezicht tot aange zicht, van neus tot neus komen te staan onmogelijk voorwaarts te gaan, onmogelijk uit te wijken met bv. generaal De Gaulle". Nu zijn, zo ziet het Jean Cau, de Fransen die zich volkomen ten on rechte voor „permanente revolutionai ren" houden in de loop van 2000 jaren geschiedenis waren zo alles wel bij elkaar geteld amper twee jaren re volutionair in werkelijkheid en in hun diepste wezen vooral „reactio nair". Zij zijn „verafgoders van de orde", vooral wanneer die de beman teling is van een janboel. Vandaag de dag maakt het tegelij kertijd de verrukiing en de woede der Fransen gaande, dat zij onder De Gaul le zich terugvinden zoals zij werkelijk zij-i. En Jean Cau doet ook nog steeds badinerend de vaststelling, dat „daar zij dartelen in de kwade trouw als vissen in het water", de Fransen doen alsof tij zich afvragen door welk wonder zij, republikeinen als zij zijn, zich terugvinden als onderdanen van generaal De Gaulle. Hoe dan ook: de Fransen zijn verzot op „gaullistische verhalen". Op de eerste plaats omdat de „petite his- toire" de anekdote De Gaulle, die overigens zo veraf is, binnen ieders bereik brengt. Vervolgens, omdat de humor van De Gaulle een „koninklij ke" humor is, d.w.z. komend uit de hoogte, geen repliek duldend en zijn slachtoffers afmakend. En: ofwel de brave gemiddelde Fransman vereenzelvigt zich met De Gaulle en dan is hij het. die deze of gene minister, deze of gene gene raal, dit of dat staatshoofd naar de weerga stuurt. Of hij vereenzelvigt zich niet maar dan leeft hij er toch zijn deugd aan, dat een mach tige der aarde andere machtigen der aarde met zo zwierige ongegeneerdheid behandelt. e vernemen uit de inleiding ook nog, dat het merendeel van de bijeengebrachte „mots" ont leend is aan „het repertoire van personages te Parijs, die niet be paald doorgaan voor luchtspringers of gangmakers van boerenbruiloften". En als er enkele valse exemplaren onderdoor lopen, dan worden we ver zocht te bedenken dat vervalsers slechts meesters imiteren en dat meer dan een deskundige valse Picasso's voor echt heeft verklaard. De teboek- steller zelf geeft aan zijn verzameling de waarschuwing mee: „De aard van deze verhalen situeert ze aan de gren zen van mythologie en werkelijkheid. Derhalve is noch de verantwoordelijk heid van generaal De Gaulle ermee gemoeid, noch die van de heer Ernest Mignon". Kortom: het is dus wel dui delijk, dat de ietwat ronkende ver zekering van de inleider als zouden de hier geboekstaafde -erheen „het meest verwonderlijke portret tekenen van het LONDEN, 29 okt. In een order om trent invoerrechten, die door de Britse Board of Trade is gepubliceerd, worden bijzonderheden bekendgemaakt over ver lagingen van de invoerrechten onder de Algemene Overeenkomst voor Tarieven en Handel (G.A.T.T.) en de Europese Vrijhandels Associatie (E.V.A.). Door de order worden op 31 oktober: 1. Verlagingen ingevoerd van de volle tarieven voor invoerrechten op pro- dukten, waarvoor aan de E.E.G. en de Verenigde Staten concessies wer den gedaan bij de overeenkomst, die met hen gesloten werd tijdens de ta- rievenconferentie van de G.A.T.T. van 1960-61; S. verhoudingsgewijze verlagingen inge voerd voor de voorkeursrechten van het Gemenebest voor die produkten, waarvoor het volle tarief van het invoerrecht wordt verlaagd en S. de vierde verlaging ingevoerd van de invoerrechten, die gelden voor goe deren, die geproduceerd werden in en geconsigneerd worden door E.V.A.- landen. De veranderingen van de Britse dou anetarieven onder de G.A.T.T.-overeen- komst bedragen meest 20 procent van het huidige recht. De concessies voor personenauto's en bepaalde onderdelen van motorvoertuigen zullen geschieden in de vorm van een verlaging van 30 (Advertentie) DRU-centrifugs 4 kg DRU-wasmachine de luxe DEN HAAG, 29 okt. Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland hebben de Provinciale Staten mededeling gedaan van een door hen aan de gemeentera den voor Gorinchem, Heukelum en Vu ren voorgelegd voorstel tot wijziging van de grenzen van die gemeenten in verband met de plannen tot uitbrei ding van het gebied van Gorinchem. Ter toelichting wordt opgemerkt, dat Gorinchem op 31 december 1940 bijna 13.000 inwoners telde en eind 1960 reeds meer dan 21.500. Deze groei vindt, be halve in de gunstige vestigingsfacto ren voor de metaalnijverheid in deze streek, wat Gorinchem betreft mede zijn oorzaak in de functie van deze gemeente als regionale industriekern. Verwacht moet worden dat in 1980 Go rinchem ruim 40.000 inwoners zal tel len. terwijl rekening moet worden ge houden met een verdere groei. procent tot op 22 procent. Dit zal ge schieden in drie stadia, die in overeen stemming z(jn met de stadia waarin de rechten van de afzonderlijke landen van de E.E.G nader tot het gemeenschappe lijke buitentarief der gemeenschap wor den gebracht. De eerste verlaging op 31 oktober zal gaan tot 27 procent. De volgende verlaging tot op 25 1/5 pro cent zal naar alle waarschijnlijkheid ge schieden op 1 juli 1963. Maar voor de derde verlaging tot op 22 procent kan nog geen tijdstip worden voorzien, zo deelt de Board of Trade mede. De verlagingen van de volle tarieven der invoerrechten zullen van toepassing zijn op invoer uit alle landen, met uit zondering van invoer, die in aanmer king komt voor Gemenebest-voorkeurs rechten of voor E.V.A.-tarieven. Omtrent de veranderingen derE.V.A.- rechten deelt de Board of Trade mede, dat de verlagingen ruim genomen zul len gelden voor vrijwel alle industrie- produkten van het tarief en voor een beperkt aantal landbouw- en vispro- dukten. De E.V.A.-rechten zullen verlaagd worden met 1/6 tot op 50 procent van de basisrechten (d.w.z. de volle tarie ven, die op 1 januari 1960 werden ge heven) met uitzondering van de vol gende produkten, waarvoor de verla ging niet 1/6 zal bedragen. Dit zijn: 1. Bepaalde samengestelde goederen die koolwaterstof-oliën bevatten waar voor de rechten ten dele beschermd zUn en 2. bepaalde produkten waarvoor door een concessie die werd gedaan bij de G.A.T.T.-overeenkomst nieuwe of ge wijzigde tarief-onderporten ontston den. De Board of Trade deelt mede, dat Denemarken, Portugal, Zweden en Zwit serland de verlagingen op 31 oktober zullen toepassen en Oostenrijk en Noor wegen niet later dan op resp. 31 decem ber 1962 en 30 april 1963. Er is nog geen beslissing genomen over het tijd- AMSTERDAM, 27 okt. (ANP) De korte kleurenfilm „De Sleutel", die de jonge Nederlandse filmer Rob Hou wer vorig jaar met steun van het Nederlandse ministerie van O., K. en W. heeft gemaakt, heeft van het Westduitse ministerie van binnenland se zaken een cultuurfilmpremie ont vangen ten bedrage van vijftiendui zend mark. Deze premies worden uitsluitend uit gekeerd aan Westduitse films Hei schijnt echter, dat het feit, dat Rob Houwer al enige jaren in West-Duits land woont en werkt, de commissie, die met de toekenning van de premies is belast, tot de conclusie heeft gebracht, dat ,,De Sleutel" (Der Schluessel) als Westduitse film moet worden be schouwd. Dit jaar zijn 28 zogenaamde cultuur films waaronder drie lange films met een totaal bedrag van 555.000 mark aan premies onderscheiden. DEN HAAG, 29 okt. De tentoon stelling „7000 jaren Perzische kunst", die tot en met 18 november in het Ge meentemuseum wordt gehouden, is tot nu toe door ruim 30.000 personen be zichtigd. „monstre sacré" van het Westen", met het nodige zout dient te worden ge nomen. Wanneer wij thans ter illustratie eni ge stalen uit de verzameling naar vo ren halen, doen wij dit op gevaar af te stoten op een of ander exemplaar, dat niet helemaal „waar" is, maar in de hoop dat het als „goed verzonnen" mag gelden. Het is mei 1958. De generaal be strijdt dat hij de Vierde Republiek ten val zou hebben gebracht. „Een staats greep! Een staatsgreep! Waar was hij, die staat? En ziet gij De Gaulle alleen maar een greep doen?" April 1961, generaalsputsch te Al giers. Het laatste redmiddel lijkt De Gaulles medewerkers, dat hij spreekt voor de televisie, en de tijd aringt. „Mijne heren", aldus De Gaulle, „mijn toespraak is nog niet klaar. En dat de situatie ernstig is, is nog geen reden, dat ik een slechte toespraak moet hou den". In 1960, barrikadenoproer te Algiers. Het „gezag" wankelt. De algemeen ge delegeerde Paul Delouvrier werpt zich op zijn telefoon als op een reddings boei en belt het Elysee. Het gesprek wordt gestoord en is zo goed als on hoorbaar. „Hallo", roept de generaal, ik versta u niet, Delouvrier." „Ik u ook niet, mon général" „Nou, waar om telefoneert u dan?" en generaal De Gaulle legt de hoorn op het toestel. et is 13 juni 1944 en het histori sche moment, waarop generaal De Gaulle, komende uit Londen, op het strand van Courseules voor het eerst weer voet heeft gezet op Franse bodem. Een metgezel meent ein delijk de opmerking te hebben gevon den, waarmee hij door het zwijgen kan heenbreken, waarmee de generaal zich heeft ommuurd. „Mon général, hebt u eraan gedacht, dat het vandaag op de dag af vier jaar geleden is, dat de Duitsers .Parijs binnentrokken?" Het geknorde antwoord van het wandelend standbeeld: „Eh blen, ze hebben on gelijk gehad". Wanneer na de bevrijding de bekende rechtse schrijver Brasillach terechtge steld is (collaboratie), verbreidt een volksrepublikelnse minister het ver haal, dat generaal De Gaulle zich der mate in gewetensmoeilijkheden had be vonden, dat zijn hand trilde, toen hij het doodvonnis met zijn handtekening bekrachtigde. De minister wordt bij De Gaulle ontboden en hoort zich toevoe gen: „Uw verbeelding, Teitgen. wordt nog uw ongeluk". Boven weergegeven anekdotes heeft de verzamelaar en uiteraard aankle- der met een aantal andere onderge bracht in een hoofdstuk, dat hij noemt: ,De generaal in de Geschiedenis". Het hoofdstuk dat de verzameling af sluit heet „De generaal in de intimi teit". Men treft er de anekdote in aan, waarin de generaal tijdens een van zijn reizen door de provincie tegenover de prefekt van het bezochte departement verklaart, dat van al de te zijner ere georganiseerde ceremonieën, waarvan hij zo juist de opsomming heeft gekre gen, de Mis z(fn voorkeur heeft. En aleer de prefekt, een radikaal-socialist, in vrome zin iets passends ten antwoord heeft gevonden, licht de generaal toe: „Ja, de Kerk is werkelijk de enige plaats waar men het woord tot me richt zonder dat ik iemand hoef te ant woorden". Een kernachtige generaal De Gaulle toegeschreven uitspraak leidt het hoofd stuk in „De generaal en het leger". Zij luidt: „De ergste katastrofe na een domme generaal is een intelligente generaal. Een hoofdstuk gewijd aan „De gene raal en de journalisten" opent met de uitspraak: „Ze schrijven, ze schrijven, dat is alles wat ze weten te doen". Tot slot lichten we uit deze gaullis tische politieke moppentrommel want dat is de verzameling ook nog deze boutade van de generaal („De generaal en Frankrijk"): „Hoe wilt ge een land regeren, dat tweehonderd zes en veertig verschillende kazen produ ceert?" (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 27 okt. Het stroomnet in België is sinds gisteren niet alleen meer gebonden aan de traditionele energiebronnen: het wordt thans ook, zjj het vooralsnog op zeer beperkte schaal gevoed door kernkracht. In het complex der electrische centrales, welke tot dusver uitsluitend konden draaien dank zij de steenkolen, is in derdaad een atoomreactor ingescha keld: de BR-3 van het nucleaire cen trum in Mol. De uiteraard nogal plechtige druk op de rode knop, waar mee dit proces in werking werd ge steld, werd verricht door de minister van economische zaken en energie, Spinoy. Belgiës nieuwste energiebron, met de bouw waarvan in november 1957 werd begonnen, was oorspronkelijk be doeld om de wereldtentoonstelling van 1958 in Brussel van stroom te voor zien. De werkzaamheden liepen echter ernstige vertraging op, zodat de reac tor pas in augustus van dit jaar „kri tisch" werd, d.w.z. klaar om in functie te treden. De BR-3 werkt met verrijkt uranium, zij het in mindere mate dan de reeds eerder voltooide BR-2, die Europa's reactor met het hoogste kern vermogen is, doch uitsluitend als on- derzoek-instrument wordt gebruikt. In de BR-3 wordt als koelmiddel water onder druk aangewend, dat de reactor verlaat met een temperatuur van 268 graden. Hierdoor wordt in een warmte wisselaar weer ander water verhit, dat in een later stadium in stoom wordt omgezet en dat de machine voor de produktie van elektrische stroom aandrijft. (Van onze universitaire correspondent) BERG EN DAL, 27 okt. De plaat selijke Oommissie Nijmegen van de Stichting Contactcentrum Bedrijfsleven- Onderwijs organiseerde gistermiddag een bijeenkomst van rectoren, direc teuren en docenten van het V.H.M.O. over „De Europese Economische Ge meenschap en het Onderwijs". De voor zitter van het C.B.O., prof. dr. G. W. Groeneveid opende de bijeenkomst. „Het is", zo zei prof. Groeneveid, „voor Nederland noodzakelijk economisch verbonden te zijn met de andere landen van Europa. Dat verbonden zijn is vooral belangrijk voor hef welzijn van de Nederlandse volksgemeenschap". Na prof. Groeneveid sprak mr. F. G. van Dijk, lid van het Europese Par lement, over de algemene en politieke doeleinden en betekenis van de E.E.G. In de loop van zijn rede merkte de heer Van Dijk op dat het voor het debat in het Europese Parlement nuttig zou zijn, dat er tegenstanders van de Europese gedachten in dit parlement zouden komen te zitten. D'e normale gang van zaken is, dat de nationale parlementen slechts voorstanders van de idee van de E.E.G. afvaardigen. Voorts werd het woord gevoerd door mr. D. J. Rueb, directeur van Shell Nederland n.v., en door drs. A. B. van Heusden, leraar aan de Europese school te Luxemburg, die respectievelijk spra ken over de E.E.G. en het Nederlandse bedrijfsleven en over de E.E.G. en het onderwijs. m Jonge Indiërs bij een recruteringskantoor voor vrijwillige dienstneming in de strijd tegen de Chinese veroveraars. (Advertentie) DE OLVEH voor uw levensverzekering. AMSTERDAM, 29 okt. De sigaret- tenproductie in de Verenigde Staten voor 1962 wordt geschat op 539 biljoen, ongeveer 11 biljoen meer dan in 1961, hetgeen een nieuwe top betekent. Even wel is dit de kleinste productie-toename in de van jaar tot jaar vaststelling van deze producties. In de jaren van 1933 tot 1952 is de consumptie van sigaretten in de V.S. ieder jaar toegenomen, daar na, met name in de jaren 1953-54 werd een geleidelijke daling geconstateerd, hetgeen gedeeltelijk toe te schrijven was aan de uitgebreide publiciteit over de mogelijke relatie tussen het roken van sigaretten en de schadelijke gevolgen voor de gezondheid, welke publicaties in 1962 wederom in de pers verschenen. Er zijn geen voldoende statistische gege vens beschikbaar om aan te tonen cat deze inderdaad een merkbare invloed op de sigaretten-consumptie hebben uit geoefend. De produktie van pijptabak van 1962 wordt geschat op ongeveer 71 miljoen pounds, ca. 3 miljoen minder dan in 1961 en hiermee waarschijnlijk de op een na laagste, die ooit genoteerd werd. De productie van dit jaar ligt 25 pet. lager dan tien jaar geleden. De import van pijptabak is de laatste jaren toe- Advertentie) EN JONGE handige KNEEPFLES 5p. ltr. 7»9°p. It*. Wy na nd Fockink Amsterdam Anno 16 7 9 EINDHOVEN, 27 okt. De boek is op. Het Genootschap voor Reklame heeft zijn 2e Congres besloten. Een congres, waar een twaalftal des kundigen de vele facetten van de re klame van alle kanten belicht hebben. Da positieve èn de negatieve kanten. Uit de veie, vaak zeer technische, be schouwingen is gebleken dat er nog steeds geen waterdichte methode is ge vonden om het resultaat van de re klame te meten. Met andere woorden h.t is uitermate moeilijk om na te gaan of er geld verspild wordt in de reklame. Eensgezind was men het er over eens dat slechte reklame geen werkelijke resultaten za) opleveren. Algemeen stond men ook achter Je suggestie van de heer Van Riemsdijk om een orgaan in te stellen, dat diege nen onder de adverteerders, die een misstap begaan en de fatsoensnormen bU de reklame overschrijden, op de vin gers te tikken. Zonder echter tot een afgepaalde omschrijving van die nor men te komen. Tijdens het congres zjjn plannen ontwikkeld om te komen tot de oprichting van reklamekringen zuid en noord, contactorganen die „het westen' reeds kent. Prof. Pen, een van de veertien spre kers gaf een frappant voorbeeld van hetgeen hp als verspilling aangemerkt zou willen zien. In de jaren 1949-1959 is er in de Verenigde Staten voor een bedrag van vijf miljard dollar per jaar uitgegeven aan de snelle wisseling van modellen in de automobielindustrie. En is er nu aan de auto's in die tien jaar zoveel verbeterd? Wel nee.' De kwali teit van de wagens in 1949 was vrijwel even goed. De veranderingen betroffen buiten de steeds opnieuw terugkomen de wijziging van modellen, veSal niet meer dan technische verfijningen. Jpf miljard dollar per jaar, dat wil zeggen de helft van het nationale inkomen in Nederland. Wie is er de schuld van dergelijke verspillingen? De industrie, die terwil- le van bet verkrijgen van een groter marktaandeel steeds met wat „mivn- ers" komt? De consument, die wat fraaiers vraagt? Of is het de schulo van beiden? De koper, kriebelig gemaakt door de reklame van de automobielfa brikant, koopt en jaagt de automobiel industrie weer op om weer met nieuwe modellen te komen. Het is de schuld van de structuur van de samenleving. Reklame weerspiegelt deze structuur, maar accentueert de fouten daarbij Men denke niet dat er louter minder vriendelijke dingen aan het adres van de reklame gezegd zijn. Verre van. Al werd er vaak op gewezen dat de rekla me vele mogelijkheden van ontsporing in zich draagt. Prof Banning ontwikkel de op sociologische gronden bezwaren HU meende dat het niet juist is dat de reklame op zich uitermate nuttig altijd speelt op de „behaaglijk levende mens". De reklame heeft ml) ergens naar toegebracht waar ik niet wil zijn stelde hij. Ik wil niet „gemanipuleerd" - vrden, niet gekneed worden. De re klame houdt daarbH geen rekening met het wereldbeeld, waarin spanningen en moeilijkheden zo sterk op de voorgrond treden Moeten wij, waar onmetelijke gebieden in armoede leven, de richting van het „behaaglijke goede leven" op gedrongen krijgen? Bezinning hierop is volgens prof. Banning van groot be lang. Mr. C. S. van Geel gaf tenslotte eer samenvatting van de behandel de stof. Hij deed dat in de volgende pu..ten. Reklame is onverbrekelijk verbon den met de levensfilosofie van de vrije wereld. Als zodanig maakt ze deel uit an ons democratische-kapitalistische stelsel en vertoont dus alle goede en slechte eigenschappen daarvan. Reklame heeft een specifieke com municatietaak die bestaat in het over brengen van een boodschap aan het in dividu. Men kon er dit individu echter niet mee voor de toonbank sleuren. Reklame is een investering, die tot de regelmatige groei van de on- de. neming kan bedragen en als zoda nig op lange termijn zal moeten wor den gebudgetteerd. Het is onmogelijk door middel van reklame consumenten te winnen, wan neer het produkt van slechte kwaliteit is. In het kader van het kwaliteits begrip van het produkt zal in de toe komst in steeds meerdere mate de bruikbaarheid een rol taan spelen. Dit laatste aspect zal dan in de reklame meer tot uitdrukking moeten worden gebracht. Marketing heeft naar zijn aard de functie om de efficiency in het distri- butievlak te verhogen, hetgeen op zijn beurt de technische efficiency gunstig beïnvloedt Reklame als geëvolueerd on derdeel van marketing draagt dan mede tot deze grotere efficiency bij. Reklame kan geen öehoeïten scheppen, zj) kan slechts onderkennen d: bepaalde behoefte- bestaan en het publiek duidelijk maken welke produk- t i in deze behoefte kunnen voorzien. Reklame is als zovele ons ter be- -'„ikking staande technieken op zich zelf noch moreel noch immoreel. genomen en zal dit jaar rond 1,4 miljoen pounds bedragen. De productie van pruimtabak zal in 1962 ongeveer 84>/« miljoen pounds zijn, ongeveer 1 pet. minder dan vorig jaar, waardoor waarschijnlijk een nieuw dieptepunt bereikt is. In de laatste tien jaar is deze productie met ongeveer 25 pet. achteruitgegaan. De snuifproductie voor 1962 wordt ge raamd op 32% miljoen pounds, ongeveer 3 pet. minder dan in 1961 en waarschijn lijk de kleinste sinds 1915. Dit betekent een aanmaak die 17 pet. lager ligt dan 7 jaar geleden, toen na een vrD stabiele periode, een geleidelijke daling te con stateren viel. Exporten van ruwe tabak in 1962 zal ongeveer 520 miljoen pounds bedragen, 20 miljoen meer dan in 1961 en meer dan 30 miljoen boven het gemiddelde van de periode 1951-1960. Deze toename in 1962 is toe te schrijven aan de ver minderde en gereduceerde resultaten van de tabaksoogst In de meeste Euro pese landen in 1961 ten gevolge van de daar heersende blauwschimmel-epide- mie. Gezien over een langere periode, zouden de stijgende sigaretten consump tie, alsmede het hogere welvaartspeil buiten de V.S. diens tabaksexporten gun stig kunnen beïnvloeden, minder gunsti ge factoren echter zijn de toenemende concurrentie van buitenlandse produktie- arealen alsook beschermende bepalingen van de Importerende landen. Vooral de tegenwoordige douaneregeling in het ka der der E.E.G. is zeer nadelig voor de uitvoer van geringere tabakssoorten uit de V.S., die in verhouding met overeen komstige tabakken uit de E.E.G.-landen te hoog in prijs komen te liggen. Men verwacht dat hierover tussen de V.S. en de E.E.G. onderhandelingen gevoerd zullen worden. IJMUIDEN, 29 okt. (ANP) De heer N. de Groot, adjunct-directeur „administratie" van Breedband n.v. is, met ingang van 1 november a.s. tevens benoemd tot adjunct-directeur „administratie" van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfa brieken n.v. Per 1 februari 1963 zal de heer De Groot de functie van ad junct-directeur „deelnemingen" gaan bekleden. In de daardoor ontstane va cature van adjunct-directeur „admi nistratie" zal worden voorzien door de benoeming van de heer Th. M. van Erp, thans bedrijfsdirecteur adminis tratieve diensten en planning van de K.L.M. De heer Van Erp zal met in gang van 1 februari 1963 de dunctie van adjunct-directeur „administratie" van Hoogovens en Breedband van de heer De Groot overnemen. DEN HAAG, 29 okt. De Haagsche C nedie heeft onder regie van Frans van der Lingen in studie genomen O'Neills „Long day's journey into nigl.t", in de vertaling van Alfred Pleiter „Tocht naar het duister" ge noemd. De medespelenden zjjn Ida Wasser man, Paul Steenbergen, Eric van Ingen, Jules Croiset en Sonja Brill. De eerste voorstelling is zaterdagavond 10 november in de Koninklijke Schouw burg. Eveneens is in studie genomen, onder regie van Joris Diels, „Schweyk im zweiten Weltkrieg" van Bertolt Brecht, in de vertaling van Gerard K. van het Reve „De soldaat Schweyk" geheten, met in de hoofdrollen Bob en Anny de Lange. DEN HAAG, 29 okt. De heer J. W. Maas alhier is met ingang van 1 decem ber benoemd tot havenmeester van de luchthaven Zanderij in Suriname. De heer Maas is sedert 1 januari 1959 hoofd van het bureau jeugdluchtvaartscholing en -voorlichting van de Koninklijke Ne derlandse Vereniging voor Luchtvaart en sinds eind 1959 nationaal comman dant van de Jeugd-Luchtvaartbrigade. (Van onze correspondent) GRONINGEN, 23 okt. Na de Ber- lijn-week duikt Gruno's veste van 10 tot 17 november in de franse sfeer. Franse hoogleraren komen aan de uni versiteit colleges geven, er worden Franse toneelavonden gegeven, tentoon stellingen gehouden, in restaurant „De Bolderij" gaat het Frans toe en er zal in de binnenstad van Groningen een zuidelijke sfeer heersen door Franse vlaggen en op Frankrijk geïnspireerde etalages. Het Frans-Nederlands cultureel ak koord voorziet namelijk in een reeks uitwisselingen tussen Frankrijk en Ne. derland. Elk jaar wordt er in Frankrijk een Nederlandse week gehouden (dit jaar in Toulouse) en een Franse week in Nederland (dit jaar dus in Gronin gen). De bedoeling is dat er een uitwis seling tot stand komt tot universitair niveau en dat ook buiten universitair verband het een en ander wordt geor ganiseerd. 12 november wordt de Franse week officieel geopend in de aula van de universiteit met inleidingen door de rector magnificus prof. dr. F. H. L. van Os, de voorzitter van het organise rend comité, prof. dr. J. Tans, en de heer M. Girard, culturele raad van de Franse ambassade. Zeven Franse hoogleraren zullen In de daarop volgende dagen colleges en in leidingen geven, te weten uit Parijs de professoren R. Royer, G. Burdeau en N. Bye, uit Straatsburg prof. E. Jacob, uit Grenoble de professoren R. Bouchez en J. Jalabert en uit Dyon prof. J. Ri chard. Voorts bestaan er plannen om tot een regelmatig contakt te komen tussen een Franse universiteit en dia van Groningen. Rond deze in het univer sitaire vlak liggende gebeurtenissen zijn er allerlei culturele manifestaties in Groningen, zoals in Pictura een ten toonstelling van moderne Franse schil derkunst en in het provinciehuis Franse landschappen, geschilderd door Groning se kunstenaars. Leerlingen van de middelbare scholen verzorgen een toneelavond in het Tehuis (op 13 november). Er is een pianoreci tal in de Doopsgezinde Kerk door de jonge pianiste Jacqueline Eymar en een toneelavond in de stadsschouwburg, verzorgd door „Arena-Nieuwe Come die" (16 november) waarbij opgevoerd wordt „Mijnheer de Poiirceaugnac" van Molière. De Franse ambassade laat daaraan in de Korenbeurs een genoeg lijke kennismaking met de franse wijn en kaas vooraf gaan. In restaurant „De Boldert)" zal elke avond een café-chantant-programma worden verzorgd door Le Cercle Fran cais, de club van Frans studerenden in Groningen. xxETsr haag, 2t okt. in va cature-W. D. Lelieveld heeft de katho lieke arbeidersbeweging tot lid van de Sociaal Economische Raad benoemd drs. E. H. Coppes. Plaatsvervanger van de heer Coppers zal zijn de heer W. G. P. Essers. De organisaties in het bankwezen die zijn aangewezen om een lid van de raad te benoemen, heb ben in de vacature die is ontstaan door het overlijden van de heer A. A. van Sandick benoemd prof. dr. D. C. Renooy. Tot plaatsvervanger van prof. Renooy is benoemd mr. H. F. de Gooijer. NIJMEGEN, 27 okt. Curatoren van de katholieke universiteit hebben be kendgemaakt, dat zij hebben besloten tot instelling van een leerstoel voor de planologie. De ontwikkeling van de stu die in de sociale aardrijkskunde noopte tot verruiming van de mogelijkheden tot specialisatie vooral voor de docto raalstudie. De planologie heeft in Neder land sedert enige tijd het karakter van een algemene universitaire aangelegen heid aangenomen. Tot gewoon hoogle raar in de planologie is benoemd dr. G. A. Wissink te 's-Gravenhage. Prof. Wissink maakte zijn studies in de sociale aardrijkskunde te Utrecht, waar hij dit voorjaar cum laude promoveerde. Hij is als hoofd-planoloog werkzaam bij de rijksdienst voor het Nationale Plan. AMSTERDAM, 26 okt. Prof. dr. M. W. Heslinga heeft vanmiddag zijn hoog leraarschap in de sociale aardrijkskunde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam aanvaard met een rede over „Oude en nieuwe begrippen van aardrijkskunde". DEN BOSCH, 27 okt. Mgr. W. M. Bekkers, bisschop van Den Bosch, heeft eervol ontslag verleend als ka- êelaan van de parochie H. Trudo t» 1' dhoven aan de weleerwaarde heer C. M. Maas, die moderator-godsdienst leraar blijft aan het v.d. Putt-College te Eindhoven. Hij zal zich vestigen in de woning Alard Duhamelstraat 26 te Eindhoven. WAGENINGEN, 27 okt. Gistermid dag heeft prof. dr. J. H. Becking in da aula van de landbouwhogeschool af scheid genomen als hoogleraar in de houtteelt en de bosbescherming in de tropen. Prof. Becking sluit zijn loopbaan als hoogleraar af een jaar na het in gaan van de pensioengerechtigde leef tijd, zulks op verzoek van het bestuur van de Landbouwhogeschool. NIJMEGEN, 27 okt. Donderdag heeft de deken van Nijmegen, mgr. van Dijck, aan de heer L. J. A. M. van der Kun de onderscheiding van ridder in de Orde van Sint Silvester uitgereikt. Dit gebeurde bij gelegen heid van diens afscheid van de stu denten-Sint Vincentiusconferentie aan de katholieke universiteit. Sinds 1929 is de heer van der Kun lid geweest van de conferentie, sinds 1930 was hij secretaris. PAMELA, LUISTER.' JE HEBT GEL'JK! HET GERUIS VAN DE WINDlN DEB0MEN OVERSTEMDE HET TOT DUSVERRE.AAN DE RICHTING TOURZEG GEN DAT WE B'J DE ZUIDKUST ZUN. PRACHTIG MAANLICHT EN HET GELUIDVAN DE ZEE;.. HO, DAT 15 HELPT NIET VEEL. DE ZUIDKUST TOSSEN DOVER EN LAND'S END 15 ZO LANG! DAT 15'N MEREL EN '5- 0CHTENDS NEE, VERDRAAID, IK 5NAP-EH" \KH00R WATJE BEDOELT...!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2