Noodzaak van vierde L.T.S. in Haarlem wordt onderzocht w I Aöeeda Haarlem evmi Uitstekende vertoning van Tolstoj's „Oorlog en Vrede" Geen kans om sporthallen in de wijken te bouwen Hildebrandmonument wordt ingekist Revanche van Theater Voor een handjevol publiek Nederlands Dans Theater met onverstaanbare „Carmina Burana" SLUITENDE BEGROTING VOOR BLOEMENDAAL IN 1963 Nieuwe garage ziekenvervoer Jongetje op stap naar Zandvoort Zieken met fruit verrast VERFHANDEL H. REE Vijf bekeuringen in Zandvoort Fa. B. ENGELENBERG D. van Ellinckhuijzen overleden Actief lid Centrum comité Koninginnedag Zonder geld en zonder dat ouders iets wisten Tijdens de winter Zestig kisten uit Be tuwe naar Haarlem J. P. van de Nouwland overleden Een der oprichters Thalia99 van 1 MAANDAG 29 OKTOBER 1962 PAGINA 3 af!» M i - i SÊÊÊllmS-. i j\v - l I ppawpap Regthuis Speciale jeugdzorg Huisivesting Wij k-sportihallbn Films Muziek Toneel T entoonstellingen Herfstwandeltochten N.H.W.B. trokken veel deelnemers Militair aangehouden Revanche Binnenweg 89-89a - Tel. 38681 Honden niet aan lijn VOOR SCHUUR EN SCHUTTING „TENCOLINEUM" GROEN Hoofd Plantsoendienst SLfy/V >-• .'V r i.' 0. i't. K)* «Mi -%-xi :'«SSï<i.. v,v., HAARLEM, 29 okt. Het hoofdstuk (.Onderwijs" van de Memorie van Ant woord op het begro tings verslag wordt Wederom beheerst door het schreeu wend tekort aan schoolgebouwen. Men krijgt vrijwel geen toestemming om nieuwe gebouwen neer te zetten en in tussen ziet men nieuwe stadsdelen ver rijzen met hun eigen eisen op onderwijs gebied, terwijl bepaalde bestaande wij ken als Haarlem-zuidwest een daling vertonen van het leerlingenaantal door dat de bevolkingsdichtheid daar veel minder wordt. Alleen voor een plan voor de bouw van een nieuwe Hilde- brandschool is de rijksgoedkeuring aan gevraagd. Tal van plannen wachten reeds lang op de rijksgoedkeuring. Wat de scholen voor buitengewoon lager onderwijs betreft, hebben de bouwplan- hen voor de Mytylschool en de Albert Schweitzerschool de hoogste voorrang. Openbare Werken ontwerpt een nieu we vleugel langs de Koninginneweg voor de meisjes-HBS. Voor het Karei van Manderlyceum is nog geen defini tieve plaats vastgesteld. Intussen wordt een onderzoek ingesteld naar de moge lijkheid van stichting van een vierde LTS in Haarlem. De raad wordt daar binnenkort over ingelicht. In Schalkwijk krijgt de protestants-christelijke LTS een plaats, maar voorlopig zal zij zich moeten behelpen met het gebouw aan S1® Kamperstraat, dat de katholieke LTS nu zo gauw mogelijk gaat ontrui men. Het schetsplan voor een tweede protestantse huishoudschool is vrijwel gereed. Het tekort aan gymnastiekzalen is nog altijd ontstellend. Door een goede Samenwerking van alle betrokkenen worden de beschikbare ruimten zo goed en zo kwaad als dat gaat verdeeld. Zelfs voor Schalkwijk, dat geen enkele voorziening heeft op dit gebied, wordt nog geen urgentieverklaring afgegeven. Misschien dat hier een standaard-gym nastieklokaal gebouwd kan worden, dat op instigatie van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten is ontworpen. Tot nu toe werd de bouw echter enkel toegestaan in gebieden met een minder gespannen arbeidsmarkt dan hier. Binnenkort hopen B. en W. de raad iets naders te kunnen meedelen over de stichting van een afzonderlijke klas voor moeilijk opvoedbare meisjes. Voor lopig is hun aantal echter nog te ge ring. Het college heeft voorts het plan om na te gaan in hoeverre in Schalk wijk de stichting mogelijk is van een Scholengemeenschap. Ten aanzien van de Grafische School wordt meegedeeld dat deze per september van het volgend jaar kan beschikken over vier lokalen in een gemeentelijk schoolgebouw. onderwijs geldt, maar ook voor alle an dere onderwijsinstellingen. In de kunstparagraaf van het hoofd stuk „Onderwijs" verklaren B. en W. de waardering van de raadsleden te delen voor de staf van de Frans Hals- tentoonstelling, die zo bijzonder succes vol werk heeft verricht. De tentoonstel ling heeft financieel zeker een gunstig resultaat gehad. Nu de museumdirectie meerdere tentoonstellingsruimten is gaan beheren, overwegen B. en W. de directie meer assistentie te geven. Een en ander is mede afhankelijk van het verdere tentoonstellingsbeleid. De verbouwing van het Huis te Zaa- nen, het filiaal van de Stadsbibliotheek, kan pas begonnen worden, wanneer be noorden de Jan Gijzen vaart een nieuw filaal gesticht is. B. en W. denken er over voor dat doel het Regthuis van Schoten in te richten. Met de r.k. Bibli otheek wordt gestreefd naar de stich ting van een gezamenlijk filiaal met de Stadsbibliotheek in Schalkwijk. Het college deelt mee, dat men een plan ontwerpt voor de restauratie van het gebouw van de voormalige Volks- credietbank. De restauratie zou in vijf jaar moeten worden uitgevoerd. Een nieuwe bestemming voor dit gbouw heeft men nog niet. De gemeente wil proberen een des kundige middelbare kracht aan te trek ken, die toezicht kan houden op eventu ele archeologische vondsten, wanneer in de gemeente graafwerk wordt ver richt. Deze kracht zou eventuele vond sten onmiddellijk moeten rapporteren. Het college is ook van oordeel, dat in veel gevallen archeologisch belangrijke vondsten pas te laat worden ontdekt of in het geheel niet. De tentoonstellingen in de Vishal blij ken wel belangstelling te trekken. In 1961 trokken zes tentoonstellingen daar 14.087 bezoekers, terwijl de Vishal dat jaar vijf maanden wegens verbouwing gesloten is geweest. Overwogen wordt in hoeverre het van 10.00,- tot 12,500,- verhoogde subsidie voor muziek- en zangvereni gingen nog verder te verhogen valt. Ook wordt de mogelijkheid nagegaan om met name het subsidie voor Die Haerlemse Musyckcamer te verhogen. Met inschakeling van de Raad voor de Jeugd zal onderzocht worden of sub sidiëring wenselijk is van de nieuwe vorm van jeugdwerk tussen het sociale De personeelsmoeilljkheden van het Haarlemse onderwijs zijn genoegzaam bekend. Men wil wel graag bij het Haarlemse onderwijs werken, maar men schrikt voor de huisvestingssitua tie terug. In Schalkwijk krijgt de ge meente de beschikking over een aantal geschikte woningen, maar dat is maar een druppel op een gloeiende plaat. Naarstig wordt hiervoor in het belang van het onderwijs een oplossing ge- ïocht. Voor de invoering van een vijfdaagse Schoolweek voelen B. en W. vooralsnog niet veel. Hiervoor moet geen plaatse lijke, maar een landelijke regeling ko- men, die niet alleen voor het lager OVERVEEN, 29 okt. Na een kort- stondige ziekte is gisteren overleden de heer D. J. van Ellinckhuijzen. Hij Werd 76 jaar. Destijds had de heer •plinckhuljzeii een juwelierszaak in de Anegang te Haarlem, maar zijn grote bekendheid kreeg hij door zijn activi teiten voor het Centrum-Comité „Ko- JJWginnedag". Ongeveer dertig jaar is PU bestuurslid geweest en had hij een belangrijk aandeel in de grote festivi- ''ie het Comité voor de binnen stad organiseerde. Tijdens de maanden van voorberei- b'ng was de heer Van Ellinckhuijzen vüt .beveel om de feesten zo goed mogelijk te doen slagen. Wij denken jiinj andere terug aan het bonte fes- „p"> dat enkele jaren geleden werd op- Irtt °ij de komst van een carnavals groep uit Kerkrade. heot muziekkorpsen vooral droeg de tno Tjan Ellinckhuijzen een groot hart hori, oe IH?er muziek, hoe liever het m was. Zijn prettige manier van op- »n bezorgde hem vele vrienden een Taa*tten het hem gemakkelijker biivnntil i}e organiseren. Wij denken een SaatSld aa.n de taptoes, die tot weri^n L j terug zo'n groot succes door flmtR Grote Markt en waarbij Ibke fiÏÏS Jpsen een voortreffe- Mel Ho ,werdT gepresenteerd, een rvlft Ellinckhuijzen is heen'ge|ainUnH??an P" de 0Ude garde tober tfoo u wordt woensdag 31 ok. hof van OvJrvo °P 4 Parochieel kerk- «nLX? verveen na een Dlechtiee rp- SmomL,S v°rm twaalfPin degkerk Overveen, bevlekt Ontvangen te Het oude Regthuis van Schoten aan de Vergierdeweg. B. en W. hebben het voornemen om dit eerbiedwaardige ge bouw in te laten richten als filiaal van de Stadsbibliotheek. Wanneer het een maal zover is, kan het Huis te Zaanen, waar thans reeds een filiaal is gevestigd, worden gerestaureerd. jeugdwerk en de gewone jeugdorgani saties in. Er is één aanvrage om zulk een subsidie ingediend. De Raad voor de Jeugd werkt aan een advies over een wijziging in het verdelingssysteem van het subsidie bij de vrije jeugd- vorming. Overwogen wordt de speeltuin „Oos terkwartier" over te plaatsen naar het open terrein aan de Pladellastraat. Het vrijkomende terrein aan de Zomervaart wordt dan bü het aangrenzende sport terrein gevoegd, zodat een goed school- sportveld ontstaat, dat ook door ver enigingen gebruikt kan worden. Nage gaan wordt welke speelpleinen na schooltijd als open speelterreinen dienst kunnen doen. Nog altijd stagneert de aanleg van sportaccommodatie op het uitblijven van ryksgoedkeuringen. Zo kan er nog geen sporthal worden gebouwd. Voor het verkrijgen van gronden voor de aanleg van sportterreinen in' Spaam- dam is contact opgenomen met de in specteur der domeinen. B. en W. onder kennen de behoefte aan kleinere oefen- hallen in de verschillende wijken van de stad, maar omdat het zo moeilijk is rijksgoedkeuringen te Verkrijgen, gelo ven zij dat het geen zin heeft nu al plannen voor deze wijk-sporthallen te doen ontwerpen. Van een samenspel met omliggende gemeenten op het ge bied van de sport kan nog niet worden gesproken. B. en W. willen daaraan echter wel meer aandacht gaan wijden. HAARLEM, 29 okt. De afdeling ziekenvervoer van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst, die nu nog gevestigd is aan het Lo- rentzplein, zal zaterdag 3 november een nieuwe garage in gebruik nemen aan de Claes van Ruyvenstraat 8. De ga rage zal officieel maandag 5 november, 's morgens om acht uur in gebruik wor den gesteld. De oude telefoonnummers 12233 en 14141 (ongevallendienst) blij ven gehandhaafd. OPERETTE Het Nieuw Operette Gezelschap N.O.G. te Haarlem geeft dinsdag 6 en woensdag 7 november in de stadsschouwburg een voorstelling van de operette „Rose-Marie" van Friml. CINEMA PALACE: Het verraad der Tarta ren, 14 jr., 7 en 9.15 uur. Fra Diavolo, al. 2 uur. FRANS HALS: Ciske de rat, 14 2, 7 en 9.15 uur. Di. 2 en 8 uur. LIDO: Warenhuis op stelten, a.l„ l, 7 en 9.15 uur. LUXOR: (3e week). Romance la carte, 18 j., 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: So singt und küsst man tn Tirol, 14 j., 2, 7 en 9.15 uur. ROXY: Ma. t.m. do.: G.I.-Bluies, a.l. 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Hondjes en blondjes, a.l.. 2.15 7 en 9.15 uur. MINERVA: t.m. maandag 8.15 uur: De ka nonnen van Navaronen, 14 j. Do.: 2.30 en 8.15 uur: Zeven broers zoeken zeven meisjes, a.l. Maandag 29 oktober Concertgebouw, 8 uur: Eerste der concer ten van het Haarlem Comité voor Kamer muziek. Amadeus Kwartet, programma: Hay dn, Mozart, Beethoven. Minerva, 8.15 uur: Heemsteedse Kunst Kring, Dyck Koster, cello en Helene André de la Porte, piano. Maandag 29 oktober Stadsschouwburg, 8 uur: Haagsche Come- die met „Eindsprint" van Peter Ustinov. In de hoofdrollen: Bob de Lange en Annie de Lange. DIVERSEN: Dinsdag 30 oktober Frans Halsmuseum 8 uur: Volksuniver siteit. Drs. J. G. Waardenburg over „China tussen gisteren en morgen" (begin van de cursus) Minerva Theater, 8.15 uur: Tweede avond wereldreizigersserie. H. R. van Heekeren over „Op zoek naar de prae-historische mens". Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20c- eeuw. Tekeningen Nederlandse. Italiaanse en Franse school 16e t/m 19e eeuw Fossleien natuurkundige instrumenten Dagelijks van 115 uur Eerste zondap van de maand van 16 uur Bisschoppelijk Museum. Jansstraat 76. Oude religieuze kunst schilderijen middel eeuwse beeldhouwwerken Van 1012.30 en van 1.30—5 uur (behalve maandag) Zon- en feestdagen 2—5 uur Kunstcentrum ,,ln 't Goede uur". Nieuwe Kerksplein 1, gedurende de maand ok tober tempera en olieverfschilderijen van Bans Mulder. Geopend 10—6 en 8—10 u. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 1. Tot en met 3 november Expo sitie naamloze schilderijen Geopend v 95 uur tijdens de concerten op ma., wo. en vrij. ook 68 uur. Galerie „Uittenhout", Kleine Houtstraat 41. Van 27 oktober tot en met 17 november: olieverven en aquarellen van Leen Spie renburg. Geopend 10.30—5 uur. 's Zondags van 25 uur, vrijdags bovendien 810 u. ZAND VOORT, 29 okt. De elfjarige Floris W. uit Eindhoven vroeg zondag avond aan een spoorwegbeambte of hij wisten met detrein naar Zandvoort was Deze verwees de jongen naar de poli tie, die er achter kwam, dat Floris zon der geld en zonder dat zijn ouders het wisten met de trein naar Zandvoor was gereisd. Bovendien bleek dat Floris geen familie in Zandvoort had wonen. Vandaag is hij door een politie-agent naar Eindhoven teruggebracht. HAARLEM, 29 okt. Het Hilde brandmonument zal gedurende de win termaanden in kisten worden ingepakt om mogelijk stukvriezen te voorkomen. De fonteinbak wordt leeggemaakt en het spuitstuk wordt gedurende de winter verwijderd. Op die manier wordt de kwetsbaarheid van het monument ge durende de winter tot een minimum teruggebracht, aldus B. en W. in hun Memorie van Antwoord op het begro- tingsverslag. Bovendien is aangekondigd, dat in samen werking met prof. Bronner overwogen wordt om de bestaande touw-afzetting te vervangen door lage ijzeren boogjes. Men hoopt, dat de nieuwe afzetting voldoende zal blijken om de jeugd op de paden te houden. In het antwoord van B. en W. wordt nog eens gewezen op de verontreiniging van het monument, kort nadat het ingebruik genomen was. Het monument is toen veertien dagen lang voor het publiek afgesloten ge weest. Nadien hebben er zich echter geen moeilijkheden meer voorgedaan. OVERVEEN, 29 okt. De zalen van het parochiehuis „Domi" aan het Zand- voorterpad waren zaterdag en zondag in gebruik bij de wandelaars. De door de Noordhollandse Wandelsportbond ge houden jaarlijkse herfstwandeltochten trokken een ongekend groot aantal deel nemers. Hoewel afgelopen woensdag zich bij vóór-inschrijving nog slechts driehonderd deelnemers hadden opgege ven, hebben zaterdag 248 en zondag 643 wandelaars een van de pareoursen van tien, vijftien of vijfentwintig kilometer afgelegd. Het parcours was uitgezet in de rich ting Aerdenhout en leidde gedeeltelijk door de Amsterdamse Duinwaterleiding terreinen. Veel jongeren namen deel in school- en verenigingsverband. Zater dag meldden zich 135 jongeren, zondag 456. Van de oudere deelnemers, 113 op zaterdag en 187 op zondag, waren er velen, die de tijd namen om het par cours van vijfentwintig kilometer te wan delen. Het verzorgen van blaren en deze bleven ook dit keer niet uit was in goede handen bij de afdeling Haarlem van de Roode Kruis Kolonne. VELSEN, 29 okt. De politie heeft zaterdag een twintigjarige militair uit Velsen aangehouden, verdacht van me deplichtigheid aan enige van de serie inbraken te IJmuiden, waarvoor al eerder twee verdachten werden gear resteerd. HAARLEM, 29 okt. In het gebouw van het Nederlandse Roode Kruis aan de Paviljoenslaan heerste zaterdagmid dag grote bedrijvigheid. Uit de Betuwe was ongeveer HOO kilogram fruit aan gekomen, beschikbaar gesteld door de fruitkwekers en handelaren in de Be tuwe, in het kader van de „Betuwse- Fruit-Actie". Daardoor konden onge veer vijfhonderd zieken uit Haarlem en omgeving het afgelopen weekeinde met 1 fruit worden verrast. Omstreeks twaalf uur zaterdag arri veerde een met zestig kisten fruit bela den vrachtwagen aan de Paviljoens laan. De kisten werden afgeladen en on middellijk daarna begonnen de Rode Kruis kolonne en de Welfare-vrijwillig sters met het verpakken van het fruit in cellofaanzakken en het bezorgen daarvan. De adressen der zieken wer den verstrekt door de kruisverenigingen, het Witte, Wit-Gele en Oranje-Groene Kruis en de eigen Welfaredienst. De foto geeft een beeld van het in pakken, dat vlot en vaardig geschiedde, waarna de pakketten bjj de zieken be zorgd werden. HAARLEM, 29 okt. De vertoning au de toneelbewerking van Tolstoj's epos „Oorlog en vrede" door de Arn hemse toneelgroep Theater, is een aan grijpende gebeurtenis geworden. Ge speeld werd de toneeladaptatie van Pis- cator. Neumann en Prüder, een politiek- gerichte bewerking als men wil, maar een die niet heeft nagelaten grote in druk te maken. De Arnhemmers had den er de Poolse regisseuse Irena Babel voor over laten komen, die de voorstel ling met vaste hand heeft geleid in de richting dij de bewerkers voorstonden. Leo Tolstoj heeft „Oorlog en vrede" geschreven in 1869. Hij beschrijft de waanzin van oorlog aan de hand van het Napoleontische avontuur in Rusland. Hij heeft daarmee een epos op drie ni- veau's geschreven: het poütiek-strate- gische verhaal van de veldtochten: het individuele drama van Andrej Bolkon- ski, zjjn geliefde Natasja en de ver lichte geest, Pierre Bosoechov; en in de derde plaats de reflecties op de het leven bepalende gebeurtenissen van Bol- konski en Bosoechov. Gezegd moet wor den, dat de bewerkers erin geslaagd zijn deze drie niveau's op dramatisch verantwoorde wijze te verwerken in een brok meeslepend episch toneel. Men kent de grote stuwer van het sociaal geëngageerd toneel, Erwin Pis; cator, voldoende om te weten dat hij Tolstoi in zijn eigen straatje zou trek ken. Natuurlijk wordt de volle nadruk gelegd op de beslissende invloed van het volk op de gebeurtenissen die de loop der geschiedenis bepalen. Natuur lijk wordt de volle nadruk gelegd op het anti-oorlog-pleidooi van Tolstoj. De an dere kwaliteiten van het oorspronkelijke epos worden daarvoor terug gedrongen. Het zou ook niet doenlijk geweest zijn ze volledig voor het toneel om te wer ken. En waarom zou een bewerker niet mogen doen. wat uiteindelijk iedere re gisseur doet: kiezen voor bepaalde as pecten van een geschreven kunstwerk en die aspecten in de voorstelling naar voren halen? Hier is de epische vorm aangehou den, die langzamerhand overbekend is geworden door de stukken van Bertolt Brecht: een verteller brengt het publiek op de hoogte van de situatie, hy lichte toe en commentariërt af en toe. Zekere situaties uit de roman en hier bepaalt de persoonlijke voorkeur van de bewer ker zonder meer de keuze worden gespeeld in korte scènes. Voor deze en scenering had Zofia Wierchowicz een open decor ontworpen met drie duideiijK onderscheiden plans, waar ieder der drie niveau's van het verhaal werden gerealiseerd. Ik durf niet schrijven: ge speeld, want eigenlijk werd alleen het tweede niveau, het individuele drama van Andrej, Natasja en Pierre ge speeld. Het politiek-strategische niveau werd in een soort tableau vivants op een gevaarlijk hellende landkaart ge ëxposeerd, terwijl de persoonlijke "e- flecties geheel op de voorgrond oog in oog met het publiek tot uiting werden gebracht. Die strikte scheiding die in de oor spronkelijke roman veel minder scherp tot uitdrukking komt, hebben de be werkers strak volhouden en Irena Babel heeft die opzet nog versterkt. Daardoor ontstond een nadrukkelijk tendenztoneel, eerlijk en overtuigend. Overigens kan men natuurlijk een an der standpunt huldigen omtrent wat toneel moet zijn, maar een discussie daarover is hier niet op zijn plaats. De decorontwerpster had samen met Krzysof Pankiewicz voortreffelijke, kleurige costuums ontworpen die on middellijk de vereiste sfeer opriepen. De muziek van Augustijn Blok werd gisteravond onvoldoende zuiver gere produceerd. Van de hand van Adriaan Morriën was de voortreffelijk klinken de vertaling. Het leek of Theater met deze voor stelling revanche Wilde nemen voor de weinig geslaagde eerste produkties van dit seizoen. Eli Blom speelde geladen, maar niettemin beheerst de rol van An drej Bolkonski, de man die door het leed tot het besef komt dat het hoogste in het leven is: zijn vijanden liefhebben. Het was een aangrijpende creatie van deze acteur. Naast hem noemen we graag de wat kinderlijk gehouden Na tasja van Liesbeth Struppert, een bij zonder zuivere rol. Piet Kammerman speelde de verlichte geest, Pierre Bo- soechow, de man zonder verleden, ver tegenwoordiger van de nieuwe tijd, be- (Advertentie) HEEMSTEDE Verf Glas (geen inzetten) Behang Kunstsohildersartikelen Alle schildersbenodigdheden lichaming van de ideeën van Rousseau, zoals Tolstoj zelf was. Kamerman mist de portuur voor een dergelijke ideeën- dragende rol. Hij loopt in het stuk rond als een bizarre Prikkebeen, maar raakt n rgens tot de werkelijke bewogenheid van de rolfiguur. Veel mooie rollen waren er voorts nog te zien: een prachtige verbeelding van het oude Rusland door Loudi Nijhoff als Natasja's moeder;, een prachtige Prui sische vorst Bolkonski van Jacques Snoek, af en toe wat te uiterlijk ge speeld; een opvallend zuivere Mar ja van Shireen Strooker en vooral een voortreffelijke vertellersrol van Ton Len- sink: scherp, direct en hard: zo spreekt onze tijd, zonder franje en bij tend. De vele andere rollen sloten zich tamelijk goed bij deze belangrijkste per sonages aan. Het is te hopen, dat to- neelminnend Haarlem nog eens de kans krjjgt om deze uitstekende voorstelling te gaan zien. J. W. v.d. V. ZANDVOORT, 29 okt. De Zand- voortse politie heeft in het afgelopen weekeinde vijf processen-verbaal opge maakt tegen vijf honden-eigenaars, die hun dieren niet aan de lijn hadden. HEEMSTEDE, 29 okt. In de leeftijd van 74 jaar is vrijdagavond in een rust huis overleden de heer J. P. van de Nouwland. Ruim dertig jaar heeft de heer Van de Nouwland in ons bedrijf gewerkt als machinezetter, tot hij in 1953 met pensioen ging. Grote bekendheid genoot de heer Piet van de Nouwland bij de leden en donateurs van de r.k. toneelvere niging Thalia. Hij is een van de op richters geweest van deze vereniging en zijn vele verdiensten werden geho noreerd met een ere-lidmaatschap. Thalia is aan hem zeer veel verschul digd. De oudere donateurs kennen hem nog uit de dagen, dat hij ook in de toneelstukken verdienstelijk partij gaf. Zijn reputatie kreeg hij echter, doordat hij achtentwintig jaar lang de contributie bij de donateurs heeft ge- ind. Hjj was daardoor een vertrouw de figuur geworden, de grote verbin dingsman feiteiyk tussen bestuur en donateurs. Voor zijn zielerust wordt zondag van wege Thalia om half negen in de Ma riakapel aan de Jansstraat een H. Mis opgedragen door de geestelijk adviseur van de vereniging, bouwpastoor P. van Zijp. (Advertentie) Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN HAARLEM, 29 okt. Het Neder lands Dans Theater heeft het ook za terdagavond niet getroffen. Een hand vol mensen accentueerde de leegte van de schouwburgzaal; in de nok, over de ballustrade, de meisjesgezich ten, die bij balletvoorstellingen de tra ditionele, meestal dweperige stoffe ring zijn. Aldus was er geen sfeer, geen samenspel tussen dansgroep en publiek. Er werd gedanst in de ruim te. Er was geen of te weinig publiek om de dansers méér te laten doen dan plichtmatig van hen verwacht werd. In die Haarlemse balletmalaise deelt ook het Nationale Ballet. Een goed gevulde zaal is uitzondering gewor den. Waarom? Enerzijds is de ballet rage van tien jaar geleden reeds lang over zün hoogtepunt heen, an derzijds is het publiek kennelijk moe van al die psychologische modernis men, waar het soms een hele avond tegenaan moet kijken. Laat het waar zijn, dat het „provinciale" publiek het romantische ballet als alleen zalig makend beschouwt en teveel de dans- om-de-dans. apprecieert, het is een realiteit, waarmee men rekening moet houden en die niet afgedaan kan worden met de opmerking, dat de toeschouwers die sprong naar de eigen tijd maar moeten nemen. Mis schien bedenkt men te weinig, dat velen juist uit de eigen tijd, die al genoeg problemen oplevert, even wil len terugspringen. Een sfeerloze voorstelling dus. zater dagavond. En niet alleen door het ge ringe aantal toeschouwers. Het zou ons niet verwonderen, als zelfs de meest fervente ballettomaan met inbegrijpen- de ogen heeft zitten kijken naar het bijna een uur durende ballet „Carmina Burana". Het programma, gestoken in een fraai en kostbaar verzorgd reper toireboekje, vermeldde het ballet en gaf keurig de welluidende titels der scènes aan. Voor velen moeten die titels en ze ker de bijpassende teksten onvertaalbaar geweest zijn. Tijdens de uitvoering moes ten onverklaarbare tekeningen, gepro jecteerd op het achterdoek, vermoedelijk de scènes markeren. Wij weten het niet zeker. Waarom is in 't programma geen nadere verklaring? Waarom vooraf op het podium alleen de mededeling, dat de solisten Willy de la Bye en Hannie van Leeuwen vervangen waren door Marian Sarstadt en Anne Hyde? In dit geval waren tekst en uitleg belangrijker geweest. De direktie heeft nu volstaan met een gecomprimeerde verklaring in een persbericht. Dit ballet dan voert de herinnering terug naar de Middeleeuwen, toen zo genaamde vaganten zwervers, mees tal priesters of studenten met hun liederen van plaats naar plaats trokken. Die liederen waren een soort nieuws voorziening, soms een commentaar op actuele gebeurtenissen. Onder de laat ste groep waren de hekelliederen op Kerk en Staat favoriet. In 1803 werd in een Beiers klooster een verzameling van die liederen gevonden, waaronder ook drink- en speelliederen en minne zangen. Ze kregen later bekendheid als de „Carmina Burana", getoonzet door Carl Orff. Langs mechanische weg werden ze zaterdagavond ten gehore gebracht, terwijl het Danstheater in de choreografie van John Butler, die de dansen ook ingestudeerd had, er op dan ste. Ook hier weer een vraag: waar om niet in het programma vermeld wie de chorale en instrumentale executan ten waren? Dat zou hier zeker op z'n plaats geweest zijn. Dat de muziek en vooral de zang ons vaak meer geboeid hebben dan de dans, is niet toevallig. Soms diende dans ter illustratie van het gezongen verhaal, een andere keer moest zij de abstracte verbeelding zijn. Mede door het ontbreken van een ster ke caesuur deden de overgangen on evenwichtig aan. De inzet bijvoorbeeld was frapant: na het koor, de entree van zwarte figuren (in monnikskledijdie met hun staccato-passen een krachtig en geladen tafereel opleverden. Daarop meteen een dichterlijke scène, lief als de lente en licht als en droom. Die over gangen waren te abrupt. Ofschoon John Butler er niet in geslaagd is, het hele spel is een treffende choreografie vast te leggen het spel van bewegingen en lijnen deed wel eens geforceerd aan er vielen bijzonder boeiende momenten te beleven. Er was dan werkelijk spra ke van een goed gedanst stuk poëzie, BLOEMENDAAL, 29 okt. B. en W. van Bloemendaal hebben met in gang van 1 januari 1963 benoemd tot hoofd van de afdeling Plantsoenen van Publieke Werken de heer G. J. Lam- merink, thans chef Plantsoendienst in Spqkenisse. De heer Lammerink volgt dan de heer P. J. van der Maas, te Aerdenhout op, die aan het eind van dit jaar met pensioen gaat. Hij wordt begin december 65 jaar. De heer Van der Maas is ruim. veertig jaar iai dienst van de gemeente Bloemendaal werk zaam geweest. zangerig en vol levenslust en met de on miskenbare vreugde, die men zo graag in de dans ervaart. Het „Concertino", een ballet van Hans van Manen op muziek van Boris Bla cker, was het eerst nummer van de avond. Een knap stuk werk) ovei-igens meer traditioneel dan klassiek, waarin de figuren vaardig, zonder al te veel verrassingen worden uitgewerkt. De nog al ongenuanceerde muziek was niet be paald ideaal om dit ballet enige span ning te geven. De executanten deden er overigens niet veel moeite voor die er in te brengen. De „Grand Pas Espagnol werd in zekere zin een succes, ofschoon de groep in een andere wereld scheen te dansen dan de muziek suggereerde. Die muziek is van Maurice Moszkow- ski, wiens Vjjf Spaanse Dansen Benja min Harkarvy inspireerde tot een speel se choreografie. Het ballet was goed in de kleuren gestoken, het liep vlot van stapel en leende zich uitstekend tot een welkom divertissement. Het wil ogk geen andere pretentie hebben tenzij dé ze, dat het is opgedragen aan Elizveta Anderson Ivantzov, (gewezen) balle rina van het Bolshoi theater te Moskou. Het programma vermeldde tenslotte als reprise „De Valkuil", waarin Alex andra van Rhijn weer voortreffelijk haar panterrol vervulde. W. H. BLOEMENDAAL, 27 okt. Bloemen daal heeft voor het komende jaar een sluitende begroting. Mogelijkheden om Ï;eld te reserveren of vervroegde af- ossingen te doen zijn er niet. De in komsten blijven vrij stabiel en kunnen niet worden verhoogd zonder dat het plaatselijke belastinggebied wordt uitge breid. Voor het opvangen van de stij ging van de uitgaven is Bloemendaal in belangrijke mate afhankelijk van de uitkeringen uit het gemeentefonds. In hun aanbiedingsnota herinneren B. en W. van Bloemendaal aan de plannen van de regering het plaatselijk belas tinggebied uit te breiden. Over de wijze, waarop dit za geschieden is nog niets bekend. B. en W. kondigen aan, dat met de herziening van de verschillende uit breidingsplannen in het komende be grotingsjaar zal worden voortgegaan. Op de voorgrond daarbij staat het vraag stuk van de veelal met ekaar in strijd zijnde belangen van woningbouw en na tuur- en landschapsbescherming. Met uitzondering van een enkel gebied (RÜ- negom) zullen woningbouwprojecten van enige omvang zonder ernstige aan tasting van natuurgebieden in de toe komst niet meer uitvoerbaar zijn. Na voltooiing van het uitbreidingsplan „Kennemerweg" en het uitbreidingsplan „Rijnegom" zal de particuliere woning bouw in Bloemendaal voorshands be perkt blijven tot incidentele gevallen. Aan Openbare Werken is opdracht gegeven een nieuw rapport samen te stellen over het onderhoud van de wegen. Het huidige rapport, dat van juni 1958 dateert, wordt als verouderd beschouwd. Verder komt er een nieuwe verorde ning op de heffing en invordering van rechten voor het gebruik van de algeme ne begraafplaats. Het is de bedoeling, dat de raad deze verordening reeds in zijn vergadering van 15 november te be handelen krijgt. In de nieuwe tarieven is rekening gehouden met de gestegen kosten. Doordat het aantal leerlingen van de Hartenlustschool is gedaald kan slechts ry.ksvergoeding worden gevraagd voor vijftien leerkrachten. Er zijn thans zes tien onderwijzers in dienst. B. en W. heb ben evenwel goede hoop, dat het rijk deze extra leerkracht nog voor zijn re kening wil nemen. Een rijksvergoeding voor de tweede kleuterleidster van de Bornwaterschool staat nog niet vast. Maar verwacht wordt, dat voor het einde van het jaar de school de vereiste 51 leerlingen heeft. Het ligt verder in de bedoeling de leerlingen van de vijfde en zesde klas sen van de lagere scholen eenmaal per week te laten zwemmen. Een maal per veertien dagen bleek on voldoende. Tot de kapitaalswerken, welke in 1963 ter hand worden genomen, behoren de reorganisatie van de Bloemendaalseweg van de Mollaan tot de Rustenburgher- weg; het parkeerterrein Bloemendaal aan zee; de restauratie van de Prins Bemhardbrug, de kosten van het uit breidingsplan Vogelenzang Hl en het maken van enige voorzieningen in oude gymnastieklokalen van openbare scho len. In de begroting voor het Waterbe drijf is opnieuw een bedrag opgenomen voor reductie op de waterprjjs in Vo gelenzang, Enkele bewoners in Duinlust park, die in dezelfde omstandigheden verkeren, krijgen ook een reductie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3