Vrijwel alle Concilievaders achter vernieuwing Liturgie Onzekerheid eerstvolgend aan te snijden onderwerp Voorzorg voorko zorg^ NILLMIJ Enrico Mattei - Italiaans oliemagnaat - bij vliegramp om het leven gekomen vóór het scheren i Bonn laat redacteuren van Der Spiegelarresteren De Gaulle blijft JU Waterdicht nylongordijn tegen kwelwater m Vliegtuigherkenning CONCILIEVADERS FELICITEREN DE PAUS Vermist jongetje in Maas verdronken Toeslag bij boterexport naar Engeland verlaagd 11 MAANDAG 29 OKTOBER 1962 PAGINA f> - \J Y.V f w Vfife-r.' Toeslag zaterdagse arbeid in brood'bakkerijen - m*d,; h"' i v - ('jJ.M (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 29 okt. Het Concilie heeft In de afgelopen week op zjjn vierde tot en met achtste plenaire zitting zijn aandacht gewijd aan de Liturgie en wel aan de hand van het ontwerp, het schema ener constitutie. Dit als de an- dero schema's werden gelijk men zich herinnert in 1961 en 1962 opgesteld door de daartoe in het leven geroepen voor bereidende studiecommissies. De Va ders spraken tot nu toe over de inlei- din en het eerste hoofdstuk van het liturgieontwerp. Het eerste hoofdstuk, dat een derde van het gehele geschrift omvat, is het belangrijkste omdat het de fundamentele vraagstukken behan delt. Het gaat over de algemene begin selen der liturgie, de opvoeding in de liturgie, de vernieuwing, het liturgisch leven in het bisdom en de parochie en de praktische verwerkelijking der litur gische vernieuwing. De zeven andere hoofdstukken van het schema werken de feitelijke toepassing van dit alles nader uit. De Concilie-vergaderingen werden gemiddeld door 2320 vaders bijge woond. In het totaal brachten 97 per sonen hun mening naar voren, onder wie mgr. Bekkers van Den Bosch en mgr. Calewaert van Gent. Het regle ment dringt er op aan, dat een inter ventie zo enigszins mogelijk niet lan ger dan maximaal tien minuten in be slag zal nemen. De tekst van iedere bijdrage moet tevoren schriftelijk wor den ingediend, uiteraard niet voor censuur want de Concilievaders heb ben het absoluut vrije recht van me ningsuiting, maar om praktische re denen. Het gesproken woord en even tuele discussie worden dan alsnog ste nografisch en op de geluidsband vast gelegd. Hoeveel tijd het Concilie nog nodig zal hebben voor het onderwerp Liturgie is nog volkomen onzeker. Ve le Concilievaders hebben zich opge geven om hun woord te zeggen. De liturgische commissie zit reeds tot over de oren in het werk om alle tot nu toe naar voren gebrachte me ningen te schiften, te bundelen en te verwerken tot aanvullingen of wijzi gingen van het schema, dat daarna weer opnieuw aan het Concilie wordt voorgelegd. De berichtgeving over het Concilie geschiedt op twee manieren. De Con cilie-persdienst geeft dagelijks een com muniqué uit dat hoofdzakelijk bestaat uit een opsomming van materiële fei ten en titels van onderwerpen. Het geeft daarbij bij tijd en wijle een ver klaring, wat in grote trekken het on derhavige onderwerp inhoudt als bij voorbeeld: Wat is Liturgie?, Wat houdt het probleem Latijn of volkstaal in de Liturgie globaal in? en zo meer. Tot nu toe is er één persconferentie gehou den en wel over het wezen, de histori sche groei en de huidige problemen der Liturgie. Daarom zijn de officiële in lichtingen vrij statisch; de persdienst vertelt uiteraard zonder namen der per sonen te noemen, niets over het verloop der zittingen en de naar voren geko men stromingen. De teksten der sche ma's blijven geheim. De Gaulle blijft. In de uitslag van de volksstemming van gisteren heefl hij geen reden gevonden afstand te doen van het presidentschap, hoewel die uitslag ook anders uitgelegd had kunnen worden. De meerderheid voor het voorstel van De Gaulle tot wijzi ging van het stelsel /an presidents verkiezingen was namelijk niet zo bij zonder groot. De president had op meer ja-stemmers gehoopt. In de cam pagne die aan het plebisciet vooraf ging, had net staatshoofd zich duch tig geweerd. In verscheidene televisie toespraken had hij zich rechtstreeks tot het volk ''ericht, en op vaderlijke toon had hij de Fransen bezworen zijn plan goed te keuren. „Niets is meer Frans, niets is meer Republikeins, niets is meer democratisch zo riep hij herhaaldelijk uit. Maar de leiders van de politieke partijen hebben dit Lachtig bestreden. De Gaulle had dit referendum ge heel in het persoonlijke vlak getrokken door zijn aanblijven als president af hankelijk te stellen van de uitslag. Daarom zullen vele "N Fransen weinig BUITENLANDSE aandacht besteed hebben aan de min KRONIEK of meer subtiele en J gecompliceerde constitutionele be zwaren van de politici en rechtsge leerden. Voor de massa van het volk was het eenvoudig een referendum over de De Gaulle. De internationale ontwikkelingen van de laatste dagen hebben onge twijfeld in het voordeel van De Gaul le gewerkt. Vele Fransen zullen het niet raadzaarr hebben geacht een presidentiële krisis e veroorzaken op een ogenblik van grote politieke spanningen in de wereld. En de pre sident zelf heeft daar in zijn laatste televisie-toespraak dan ook op ge zinspeeld. De Cubaanse krisis heeft net lang genoeg geduurd, dat De mulle er zijn voordeel mee kon doen. De president heeft nu deze eerste ronde gewonnen. Maar volgende maand wordt er een nieuwe Natio nale Vergadering gekozen, en de uit slag van het referendum van gisteren voorspelt weinig goeds voor de partij van De Gaulle: de Unie voor de Nieuwe Republiek. Als de positie van Je Unie straks aanzienlijk wordt ver zwakt ten pzichte 'an die der andere politieke partijen, komen er voor De Gaulle nieuwe moeilijkheden. Of zal hij zich dan van het nieuwe parle ment nog minder aantrekken dan van I strevingen te liquideren. H« heeft ore- i i j. xt i 7 I eies het tegenovergestelde gedaan de huidige INationale Vergaderingt dat kan in Italië! de zaken daar Een tweede bron van inlichtingen vormen de documentatiecentra en de persconferenties die uitgaan van lan den of groepen van landen. Wij noem den al eerder het Nederlandstalig en het Duitstalig centrum, die van het be gin af functioneren. Hier geven deskun digen voorlichting, tot heden steeds in tegenwoordigheid van meerdere Conci lievaders. Het Duitse centrum staat zelfs onder leiding van de Duitse pers bisschop mgr. Kampe. Ook hier wor den geen rechtstreekse berichten gege ven over het verloop der Conciliezittin gen, maar de toon is er vrij en mede aan de hand der voorbereidende infor matie-artikelen in casu over de Li turgie en de uiteenzettingen der spre kers, die zelf lid van het Concilie zijn of daar nauw bij betrokken, krijgt men een levend beeld van de stof, die thans de kerkvergadering bezighoudt of eerlang zal gaan bezighouden. Men gaat zeker geen vragen uit de weg, hoewel het niet altijd mogelijk blijkt die te beantwoorden. Voorzover de zaken thans staan, Hjkt het erop, dat het streven naar vernieu wing in de Liturgie door nagenoeg het gehele Concilie gedragen wordt. Het presidium heeft intussen de Va ders reeds verzocht zich aan de ge vraagde tijdslimiet voor het spreken te houden. De voorzittersraad alsmede het secretariaat voor bijzondere aangelegen heden dat zijn die welke buiten de strikte agenda vallen hebben verga derd over het verdere verloop der Con cilie-werkzaamheden. Er is nog een on zekerheid over de eerstvolgend aan te snijden onderwerpen. Men zegt dat de Paus gaarne zou zien, dat de nogal om streden vier schema's der theologische voorbereidingscommissie ter tafel zouden komen. Geruchten dat het Con cilie na de Kerstmispauze begin janua ri weer bijeen zou komen, worden he den in de wandelgangen tegengespro ken en men verneemt dat het denk beeld zou zijn om het Concilie in een tweede reeks zittingen voort te zetten na Beloken Pasen. Zondag herdacht kardinaal Bea, de leider van het Secretariaat voor de Eenheid der Christenen, zijn vijftigja rig priesterjubileum. Hij celebreerde een gedialogeerde H. Mis des avonds in de kerk van San Saba. De plechtig heid werd door zeer vele personen bp- gewoond, zodat de kerk te klein was voor de toeloop. Onder de aanwezigen waren kardinaal Alfrink en de Neder landse bisschoppen Van Dodewaard, Moors en Bluijssen en de rector van het Nederlands priestercollege, mgr. Damen. (Advertentie) r-.c - - N.V. LEVENSVERZEKERINGMAATSCHAPPIJ NILLMIJ - 's-GRAVENHAGE VATICAANSTAD, 29 okt. (KNP) De Concilievaders hebben zaterdagoch tend vanuit de St.-Pieter een telegram gezonden aan de Paus om hem te feli citeren met de 4de verjaardag van zijn keuze op 28 oktober. In dit telegram wensen zij hem nog een lang leven toe en hopen zij dat het Concilie onder zijn leiding goede voortgang mag vin den. Zaterdagmiddag publiceerde de Osservatore de officiële uitnodiging van de prefect der Pauselijke Ceremo niën aan de Concilievaders om deel te nemen aan de plechtige godsdienstoefe ning op 4 november. Dan zal de 4de verjaardag der pauskroning worden herdacht. VENLO, 29 okt. Aan de Maaskade is zaterdagavond het lijkje aange spoeld van de zesjarige Freddie Dui ker, die sinds enige weken werd ver mist. Het jongetje, afkomstig uit een Zaandams schippersgezin, is vermoe delijk tussen Venlo en Belveld van het sleepschip Johanna in het water ge vallen en verdronken. DEN HAAG, 27 okt. Ons bericht van gisteren over de broodprijs in ver band met de arbeidstijden in de bak kerij heeft tot enige misverstanden aanleiding gegeven. De arbeidswetgeving, die de hoofd regels geeft voor de werktijd van bak kersgezellen, blijkt vele uitzonderingen te kennen, waardoor in sommige ge vallen de arbeid voor een gezel op maandag t.m. vrijdag om 3 uur be gint en op zaterdag zelfs om 1 uur 's nachts. De arbeidswet noemt als beginuur voor de bakkersarbeid op de normale weekdagen 5 uur en op zater dagen 4 uur. In bakkerijen met 6 of méér gezellen en met een bepaalde minimum-omzet kan de zaterdagse bakkersarbeid echter met een speciale vergunning reeds om 3 uur aanvangen. Bovendien kunnen in deze bakkerijen eveneens met een speciale vergun ning, die echter veelduldig wordt ver- i' Ieend een of meerdere gezellen reeds 2 uur vantevoren beginnen met de zgn. „voorarbeid". Door het gebrek aan arbeidskrach ten worden deze regels vaak overtre den. Op deze manier halen vele bak kersgezellen en de bakker zelf op zaterdagen wel een arbeidsdag van 15 uur. Werkgevers en werknemers zijn bij de laatste CAO-onderhandelin- gen overeengekomen, dat voor de za terdagse arbeid een toeslag van 25 pet. (en niet 50 pet zoals wij gisteren ver meldden) zal worden gegeven. DEN HAAG, 29 okt. Het Produkt- schap voor Zuivel heeft de toeslag bij export van boter naar Engeland ver laagd van 58 tot 48 cent per kg. De toeslag bij export naar Italië blijft ƒ1,45. (Advertentie) (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 29 okt. De plotselinge dood door een vliegtuigongeval van ing. En- dico Mattei (56 jaar), president van de Italiaanse E.N.I., de staatsoliewinning, en een der machtigste en boeiendste persoonlijkheden van Italië, heeft hier heden zells de spanningen om Cuba een ogenblik op de achtergrond gesteld. Zijn vele vrienden en bewonderaars en evenzeer zijn vele vijanden zijn diep geschokt. Met zijn privé-vliegtulg, een tweemotorige jet Morane-Saulmier, keerde hij zaterdagmiddag van een dienstreis in Sicilië naar Milaan terug Eén minuut voor zeven namiddag had de piloot zijn laatste contact met de controletoren van Linate, de Milanese luchthaven, toen hjj zich opmaakte om te gaan landen. Enkele minuten daar na is het vliegtuig terecht gekomen in een populierenbosje bij het dorp Bas- capé, waar de verkoolde resten der machine en van de drie inzittenden Mattei, de piloot en de Amerikaanse journalist Mc.Hale gevonden werden Omtrent de oorzaak Is nog niets bekend. Is het vliegtuig in de lucht ontploft of vergaan bij een noodlan ding in slecht weer? Een nauwkeurig onderzoek is aan de gang, des te nauwkeuriger, omdat Mattei door ex tremisten o.m. de O.A.S. werd bedreigd en minstens eenmaal tevo ren reeds vermoedens van een aan slag bestaan hebben. In ing. Enrico Mattei verliest Italië een van zijn wederopbouwers, een ver- zetsheld en een geniaal organisator. Hij was de zoon van een carabiniere en werd opgevoed in uiterst eenvoudige, zo niet armelijke omstandigheden. Zijn carrière begon met het lakken van meubeltjes. Toen hij vijftien was, werd hij loopjongen in een leerlooierij, waar hjj het in twee en een half jaar tot directeur bracht, en toen hij negentien was had hjj de leiding over 140 arbei ders. HO is daarna boekhouder gewor den, vertegenwoordiger van «-en Duitse chemische firma en bracht iet tenslni- te tot een kleine zelfstandige ■hcm'sch industrieel. Politiek was hij in zijn jeugd beslist niet tegen net régime van Mussolini, maar later 'S hii er an ders over gaan denken. In de oorlog werd hij het hoofd van de christelijke (niet communistisch gelelde) oartisa- nenbrigades, de „Groene Vlammen" en In mei 1945 behoorde h(j tot een der bekendste verzetscommandanten. De regering benoemde hem tot di recteur van de A/G.I.P., het zieltogend staatsbedrijf voor oliewinning, dat tot dan toe alleen maar geld gekost had en behalve een beetje metaangas nooit een druppel olie vond. De opdracht van Mattei. die voor de Democrazia Cris- tiana in 1948 in de Kamer gekozen werd, was om dit nutteloze bedrijf uil de tijd van Mussolini's' autarkische C'- A ....dar» is Blett vóór het] scherenj nètl wati U zoektf Elke morgen Blett vóór het scheren en U voelt zich de gehele dag alsof U pas geschoren bentl Een bijzonder actief ingrediënt in Blett richt het baardhaar op een speciale manier hoog uit de huid op. Het uitscheren kan hierdoor véél dieper dan normaal geschieden! Dit is vooral bij elektrisch scheren zo belangrijk! Door Blett blijft U veel langer glad geschorenU ziet er 's avonds nog even schoon uit als 's morgens! MODERNE COSMETICA Dljl Zoon Wt. - Dordrecht - Tel. (01850K83* Deskundigen van Rijkswaterstaat, de provinciale water schappen en andere instanties hebben dezer dagen met veel belangstelling kennis genomen van een experiment in de Anna Paulowna- polder ter beteuge ling van een euvel, dat al zo oud is als de waterbouwkun dige geschiedenis van Nederland zelf. Het betreft hier het optreden van het zogenaamde kwel water in dijken en kaden, dat zeer ge leidelijk de grond van deze waterke ringen week maakt met alle kwalijke gevolgen van dien. Tot dusverre pro beerde men deze kwaal tegen te gaan door in de dijken een blokkade te ma ken van klei of be ton, maar blijvend resultaat werd hier niet mee verkregen en bovendien was het procédé nogal duur. De moderne wetenschap is de waterbouwkundige vorser echter te hulp gekomen. In ongeveer achthon derd meter kade van de Anna-Pau- lowna-polder in Noord-Holland is nu Een draineermachine graaft de sleuf en brengt tegelijk het een waterdicht nylondoek (links op de foto) in de kade: een ondoordring- scherm neergelaten baar gordijn tegen kwelwater, van nylondoek, be- ivw»». kleed met een synthetisch rubberpro duct, genaamd neoprene. De Grontmj), die dit experiment in samenwerking met het bestuur van de polder uitvoert, heeft er de beste verwachtingen van. Een grote moei lijkheid blijkt overigens het vinden van een methode om de nylonfolie op de gewenste diepte aan te brengen. Met een enigermate aangepaste draineer machine komt men tot hooguit ander halve meter onder het kadeoppervlak, maar het volledige effect zou pas be nut kunnen worden als men met het scherm een diepte van drie tot vier meter zou kunnen bereiken. Kwelwa ter is een verschijnsel, dat altijd op treedt bij niveauverschillen. De wet van de communicerende vaten heeft de eeuwen door onze waterbouwkun digen voor grote problemen gesteld. Het Naarder meer heeft aan kwelwa ter zelfs zijn ontstaan te danken. Vroe- fer, na de vervening, was dit ge- led namelijk polder, maar op een bepaald moment moest het polder bestuur de strijd opgeven tegen het steeds binnenstromende kwelwater door en onder de dijken door. Men heeft het gebied toen maar weer on der water gezet. Andere gebieden in ons land, waar zich in hevige mate het euvel van binnensijpelend water voordoet, zijn de Koekoekpolder bij Kampen, de Bethunepolder tussen Utrecht en Hilversum en de Horster- meer tussen 't Gooi en de Vecht. Maar omdat het water zich in deze streken diep onder de grond voortbeweegt, zijn daar moeilijk maatregelen tegen te treffen, ook niet met net bij Schagen toegepaste procédé. Wél kan men met het nylondoek een belangrijk deel van de zogenaamde kadekwel blokkeren, zodat de Grontmjj toch met gepaste trots de nieuwe vinding lanceerde. Er zal geen octrooi op worden aange vraagd; iedere instantie, die met het kwellende kwelprobleem worstelt, zal er dus zijn voordeel mee kunnen doen. De kosten zijn voor de Anna Paulowna- polder waarvan de kaden in i960 zo lek bleken als een zeef berekend op ongeveer vijftien gulden per strek kende meter, belangrijk goedkoper dan de tot dusverre gevolgde methoden. Overigens verkeert de zaak nog in het experimentele stadium. Vast staat dat de gebruikte kunststof bestendig i3 tegen alle bodemzuren en door zijn elasticiteit een behoorlijke druk kan weerstaan. Scheuren is uitgesloten, maar hoe muizen, mollen en bac teriën op het scherm zullen reageren, wachten de deskundigen nog met enige spanning, zij het niet al te ongerust, af. ndividueel kampioen vliegtuigher- kenning 1962 mag zich sinds za terdag noemen de Jeugdige W. M. Koch, lid van de Oostbrabant se Luchtvaartkennis Club uit Eind hoven. Een ploeg van drie jongelui van deze club, bestaande uit A. van Tatenhove, W. Koch en F. A. S. E. van den Heuvel, was de kampioens- ploeg en winnaar van de generaal Aler-bokaal. De oud-chef van de luchtmachtstaf, luitenant-generaal buiten dienst I. A. Aler. reikte de naar hem genoemde beker aan het winnende team uit. Het was voor de tiende keer dat deze jaarlijkse wedstrijden werden gehouden. Een tweehonderd jongens en mannen, burgers en militairen, namen dit jaar aan de kampioen schappen deel. Voor het eerst deed dit jaar een trio van de Belgische koninklijke luchtmacht mee. Al viel het niet onmiddellijk in de prijzen, het toonde, dat het zijn mannetje best kan staan. Het drietal werd gecomplimenteerd door kolonel J. C. Deckers, militair attaché van de am bassade van België in Den Haag. die evenals vorige jaren de wedstrijden bijwoonde. Het vliegtuigherkennen werd om streeks 1950 in ons land in georgani seerd verband opgezet, nadat bekend was geworden, dat in de tweede wereldoorlog vele vliegtuigbemannin gen ten offer waren gevallen aan de eigen luchtdoelartlllerie. Ander zijds konden vele vliegtuigen onge hinderd vijandelijke luchtdoel stellin gen passeren, omdat de artilleristen in de waan verkeerden, dat het toe stellen van de eigen luchtmacht be trof. Op deze manier kwamen bij voorbeeld naar schatting 4.500 man van de Britse koninklijke luchtmacht om het leven, omdat de Britse lucht doelartillerie hun vliegtuigen be schoot. Op initiatief van de toen- - malige commandant van de lucht- macht-mlichtingenschool, de tegen- woordige majoor F. van der Lelie uit Rijswijk, werd in 1953 een begin - jaar de leiding van deze wedstrijden. De heer I. A. Aler merkte naar aanleiding van een 's middags ver toonde, juist uit de Verenigde Staten ontvangen nieuwe film over luchtver dediging op, dat de techniek hoe langer noe meer van de mens heeft overgenomen. Een geleid projectiel ls niet als „vriend" of „vöand" te herkennen, maar met vliegtuigen is dit nog steeds zoals het was: de vliegtuigbemanning uitgezonden ter onderschepping zal aan het type alleen al kunnen zien wat „vriend" of „vijand" is. In het midden de Italiaanse oliemagnaat Enrico Mattei, die met de links van hem gezeten Amerikaanse journalist William Mc. Hale bij het vliegtuigongeluk nabij Milaan is omgekomen. De derde man op de foto is een der directeuren van het Mattei-concern. vóór de eerste maal stevig op poten gezet en al in 1946 wisten zijn mannen t aanga s- esei v uit ie uiitueKKen, spoedig gevolgd door dat b\j Ripalto. In Corte Maggiore boorde men kort daarna de eerste pe troleum aan. Binnen de zes jaar steeg de me- taangaswinning in het grondstofarme Italië van 12 miljoen kubieke meter per jaar tot 15 miljoen per dag. Mattei's „ongehoorzaamheid" leidde tot olieont dekkingen in de Abruzzen, de Romagna, in Latium en vooral in Zuid-Itaiië. Dat alles betekent achteraf gezien niet meer dan het begin van Mattei's successen. De E.N.I. wist hij geniaal te organi seren, van enorme boorinstallaties en raffinaderijen, olie- en gasleidingen, tot de allerwegen thans bestaande benzine-, metaangas- en kookgasstations en iedereen in Itailië kent de uithangbor den met de hellehond met de zes poten, de groenogige kat en de slang. Mattei, die sinds de oorlog bevriend met figuren uit het centrum-linkse kamp der Democrazia Cristiana, als La Pira. Fanfani en Gronchi, de so ciaal vooruitstrevende richting in het land trouw bleef, volgde een nieuwe lijn tegenover de olie leverende lan den in Afrika en het Nabije Oosten, een lijn die hem in conflict bracht met de gevestigde grote oliemaatschappijen in de wereld. Hij baseerde de bestaande fifty-fifty-afspraken tussen de oliewin ners en de olieleveraars op een nieu we basis door het stichten van gemeng de dochtermaatschappijen, waarin de E.N.I. en die uit het betreffende land der oliewinning elk voor de helft aan deelnamen, zodat in de werkelijkheid 75 pet. der revenuen aan het land kwam, dat de olie tot zijn bodemschat wist. Uitgaande van een welbegrepen reent- vaardigheidsstandpunt ten aanzien van de jonge volkeren heeft dit aan Italië in politicis geen windeieren gelegd Met China en Rusland knoopte de E.N I. betrekkingen aan en Mattei Kreeg door dit alles de naam van de rebelse oiiekoning. Bij de vijandschap der Ita liaanse grootindustrie kwam weldra die der oliemaatschappijen en dat daarop Mattei zijn nek zou breken, stónd voor al zijn tegenstanders vast. Het is niet gebeurd. Enrico Mattei is een man gebleven, die voor zichzelf heel weinig eisen had. Hij rookte niet, dronk niet, en leefde eeri zwerversbe staan van operatieplaats naar operatie plaats. HAIFA, 29 okt. (UPI) Klaus Lenz, een 23-jarige Westduitse koopvaardij- officier is te Haifa veroordeeld tot een maand gevangenisstraf en een boete van 2.000 Israëlische ponden wegens het maken van anti-semitische opmerkin gen in een café. (Van onze correspondent in Bonn) HAMBURG-BONN, 29 okt. Groot opzien heeft, ook in het buitenland, de actie gebaard van de Westduitse vei ligheidspolitie, die in de nacht van vrij dag op zaterdag (zoals zaterdag in een gedeelte van onze oplaag reeds gemeld) veertien leden van de redactiestaf van het weekblad „Der Spiegel" arresteerde op last van de proc.-gen. te Karlsruhe, die hen van landverraad beschuldigt. Drie redacteuren worden thans nog vastge houden. De Westduitse journalisten-fe deratie heeft uiting gegeven aan haar ernstige bezorgdheid hierover en over pogingen inbreuk te maken op de pers vrijheid. Zoals bekend is de justitie reeds eerder opgetreden tegen de links georiënteerde „Spiegel" De verkoop van een nummer dat „onthullingen over de vroege Duitse tijd van prins Bernhard bevatte werd zelfs door een Nederlandse justitiële autoriteit „ontra den". hoewel die feiten thans via de pu bliciteit, welke aan de biografie van Alden Hatch gegeven wordt, in zeer ruime kring bekend zjjn. Het blad wordt er van beschuldigd in een artikel dat het op 10 okto ber publiceerde over de NAVO-staf- manoeuvre „Failex 62' dingen te heb ben gepubliceerd, waardoor hel be staan van de Bondsrepubliek en de vrijheid en veiligheid van het West duitse volk ernstig in gevaar zijn ge bracht, m.a.w. van .andverraad. Ver der wordt „Der Spiegel" beschuldigd van falsificaties en van omkoping van officieren en ambtenaren van het mi nisterie van defensie in Bonn, die het blad de in het artikel verwerkte ge gevens tegen betaling zouden hebben geleverd. Hiertegen is ook een ge rechtelijk onderzoek gaande. De uitgever van „Der Spiegel", Ru- dolf Augustein, meldde zich zaterdagmid dag om twaalf uur vrijwillig bij de Ham- burgse politie. Hl) werd in voorarrest gesteld. Reeds gearresteerd waren de hoofdredacteur Claus Jakobi (vroeger „Spiegel"-correspondent in Washington) en Johannes Engel. Laatstgenoemde is inmiddels weer vrijgelaten. „Interpol" arresteerde in Malaga waar hij met va kantie was, de waarnemende hoofdre dacteur Conrad Ahlers, de schrijver van het „Failex 62"-artikel. Hij is naar West-Duitsland overgebracht om te wor den verhoord. Ahlers was vroeger chef van het Bonnse „Spiegel"-bureau. Hij is korte tijd woordvoerder van het West duitse ministerie van defensie geweest, toer. dit in het aanvangsstadium van de Westduitse herbewapening nog „Amt Blank" heette. Ook de tegenwoordige chef van het Bonnse ,Spiegel"-bureau, Jane werd gearresteerd doch na ver hoor in vrijheid gesteld Huiszoeking van de ,SpiegeJ"-bureaus in Hamburg en Bonn leverde de recher che een grote hoeveelheid materiaal op. De omvang van de actie tegen „Der Spiegel" heeft kritische stemmen uitge lokt, vooral van sociaaldemocratische zijde Dit is niet zo verwonderlijk, wan neer men bedenkt dat de Westduitse so ciaaldemocratische partij zich maar al te vaak met „Der Spiegel heeft vereen zelvigd en o.a. haar eis tot instelling van de parlementaire enquête-commis sie die een onderzoek instelde naar de beruchte ,,Fibag"-affaire, baseerde op „SpiegeT'-publikaties tegen minister Strauss. Deze commissie heeft juist af gelopen vrijdag aan het parlement ver slag uitgebracht n met meerder heid van stemmen de minister vrjjge- s; roken van onoirbare ambtelijke han delingen in verband met de „Fibag"- affalre. „Der Spiegel" neeft ook na de mis lukking van zijn „Fibag"-rel de cam pagne tegen minister Strauss niet be ëindigd. Inmiddels publiceerde het een artikel onder de titel „Onkel Aloys", waarin werd gesuggereerd dat minis ter Strauss vrienden en familieleden had ingeschakeld bij winstgevende be wapeningsaankopen. Ook het artikel over de NAVO-staf- oefening „Failex 62' was in de grond van de zaak tegen minister Strauss gericht. Het was zorgvuldig ingekap seld in een biografie over de inspec teur-generaal van de Bundeswehr, ge neraal Förtsch. Het artikel kwam tot de conclusie, dat de „Bundeswehr" in de NAVO-defensie de zwakste schakel is. Het bevatte talloze gegevens over bewapening en over aanvais- en de fensiestrategie der NAVO in het ge val van een Russische overval. Daar mee zijn ook NAVO-belangen gemoeid en er is reden om aan te nemen, dat niet in de laatste plaats net ingrijpen van de procureur-generaal is geschied op aandringen van de Westerse bond genoten. De procureur-generaal weigert in het beiang van het onderzoek verdere mededelingen te doen. De „Spiegel"- airectie heeft alie beschuldigingen van de hand gewezen. Er is geen verschij ningsverbod tegen „Der Spiegel" uitge vaardigd. Het blad is zaterdag nor maal uitgekomen met als opening een groot verhaal over Cuba. De coverstory over Augsteins grote concurrent, de Westduitse dagblad-magnaat Axel Sprin ger, is een week uitgesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 6