QE THANT TWEE DAGEN IN HAVANA Kennedy beveelt de op hun posten te 1 §s Kennedy heeft even gedacht over verrassende homaanval Dolle hond bijt agent Borst Sneeuw in N.-Italië Faam-troef van de week Indiërs vol moed tegen Chinezen Amerikaanse luchtbrug voor wapenzendingen Populariteit duidelijk tanende De Gaulle vindt Ja-stemmen voldoende om aan te blijven Vergelijkingen met VS en met Brittannië ^jnJiXAdStö^k PAOLA BIJ ITALIAANSE MIJNWERKERSKINDEREN FMVM Dean Rusk stelt Latijns-Amerika gerust ■Pp* Norstad blijft tot 1 januari New York Times meldt: Hondsdolheid nu ook in Limburg? Kennedy doet een beroep op Indië en Pakistan ISAR 1004 sport coupé BROEKHOF Het weer «fiwwda.Sd«-in de sch00t blijven Kwestie-Kasjmir Onbestendig DINSDAG 30 OKTOBER 1962 86ste JAARGANG No. 31271 WASHINGTON, 30 okt. (Rtr, tJPI) Op verzoek van de waar nemend secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, zullen de Verenigde Staten van daag en morgen hun gedeeltelijke blokkade van Cuba schorsen. Deze schorsing valt samen met het tweedaagse bezoek, dat de heer Thant aan Cuba brengt. Hij zal met premier Fidel Castro overleg plegen over de komst van een team V.N.-waarnemers, dat erop moet toezien, dat de Russische raketbases daar ontmanteld wor den. Verleden week heeft Cuba te kennen gegeven, dat het geen waarnemers zou toelaten, maar Oe Thant heeft goede hoop, dat dit standpunt na de gebeurtenis sen van dit weekeinde zal zijn ge wijzigd. NEW YORK, 30 okt. (Rtr.) De .,New York Times" weet te belden, dat Kennedy en zijn ad viseurs, vóór zij tot de blokkade an Cuba besloten, ernstig over igen hebben bevel te geven tot eh verrassende bomaanval op de sische raketbases op het eiland. STURKA LODEN-MOHAIR MANTEL 6 jaar 45.75 't Is betaalbaar bij: 4-PL00IENR0K, 6 modekleuren 19.75 -c&C (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 30 okt. President De Gaulle, die naar verluidt te Colombey-les-deux-Eglises tot diep in de nacht van zondag op maandag het binnenkomen van de resultaten van zijn referendum had gevolgd, heeft ook gisteren nog de dag doorgebracht op zijn buitengoed. Vanuit regerings kringen werd echter medegedeeld dat de president vandaag op het Elysée terug zou zijn en dat hij morgen, woensdag, weer de ge bruikelijke bijeenkomst van de ministerraad zal presideren. Het betekent uiteraard dat generaal De Gaulle de verkregen meerder heid van ja-stemmen volgens de definitieve gegevens 62.1 pet. van de uitgebrachte stemmen en 46.5 pet. van het totaal ingeschre ven kiezers voldoende acht om zijn „historische taak" te blijven vervullen. NIEUW DELHI, 30 okt. (UPI) De mededeling van de Indische minister van defensie, V. K. F tjna Menon dat het leger thans in staat is de Chinese aanvallers bij de grenzen tot staan te bren gen en de belofte van Amerikaan se wapenzendingen hebben de na tie nieuwe moed gegeven. GARAGE HOFMAN - Bennebroek EEN DYNAMISCHE ONDERNEMING VOOR DYNAMISCHE MENSEN Suède dames- en herenjasjes I' technisch speelgoed van O eURSAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnerrsnten 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr WAM van der Kallen. Hoofdredactie Drs. H. v RUN en W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEr 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voof advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Cuba: 48 uur seen blokkade Hq heeft zich alvast verzekerd van «en Zweedse toezegging: om zeven offi cieren beschikbaar te stellen als waar nemers op Cuba. Het verzoek tot schor sing van de Amerikaanse blokkade heeft Oe Thant maandagmiddag ken baar gemaakt tydens een gesprek met de Amerikaanse afgevaardigde bij de Verenigde Naties, ambassadeur Steven son. en een van de drie leden van een nieuwe Amerikaanse coördinatie commissie voor de Cubaanse crisis, John McCloy. President Kennedy heeft de Ameri kaanse schepen opdracht gegeven op hun post te blijven, zolang er nog geen definitieve regelingen voor een doeltref fend internationaal toezicht op de ont manteling van de bases op Cuba zijn getroffen. Op een vraag, of de blokka de na deze twee dagen weer van kracht zal worden, antwoordde de perschef van het Witte Huis, Pierre Salinger, dat deze zaak nog opnieuw bestudeerd zal worden. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken. Dean Rusk, heeft de Latqnsamerikaanse ambassadeurs ver zekerd dat geen enkel Amerikaans- Russisch akkoord verandering zal bren gen in de oppositie van het westeiyk halfrond tegen het regiem van Fidel Castro. De Laty'nsamerikaanse verte genwoordigers zouden hun „diepe be zorgdheid" geuit hebben over de mo- Oe Thant heeft maandag in het gebouw der V.N. in New York met Vassili Koeznetsov, een der Sovjet-onderministers van Buitenlandse Zaken, gesproken over de kwestie-Cuba. PARIJS, 30 okt. (UPI) De perma- hente raad van de NAVO heeft bekend gemaakt dat generaal Lauris Norstad tot 1 januari 1963 zqn functie van op- Perbevelhebber der Europese NAVO- Strqdkrachten zal blyven uitoefenen. Generaal Norstad, die de afgelopen zes jaar zijn functie bekleedt, zou de ze woensdag aan zijn opvolger ge- heraal Lyman L. Lemnitzer overdra gen. Het besluit Norstad nog tot januari laten aanblqven werd door de raad |enomen met goedkeuring van de Amerikaanse president, met het oog op 5 huidige situatie in de wereld. gelqkheid dat de Amerikaanse rege ring de door de Organisatie van Ame rikaanse Staten tegen de regering Cas tro ondernomen actie zou te niet doen. Rusk wees erop dat de Amerikaanse regering de Sovjet-Unie alleen beloofd had geen invasie op Cuba te plegen en dat net Amerikaans-Russische ak koord slechts betrekking had op de verwqdering van raketten en ontman teling der raketbases op Cuba. Ame rikaanse functionarissen hebben ver klaard, dat de verkenningsvluchten bo ven Cuba worden voortgezet. President Kennedy heeft een com missie van drie personen ingesteld die met Sovjet- en VN-vertegenwoor- digers besprekingen zal voeren over een beëindiging van de crisis. De commissie bestaat uit John McCloy, voormalig hoge commissaris in West- Duitsland en nu adviseur van presi dent Kennedy over ontwapeningsaan gelegenheden, George Ball, ondermi nister van buitenlandse zaken en Roswell Gilpatrick, onderminister van defensie. De Amerikaanse vertegenwoordigers die besprekingen voeren over een rege ling van de vraagstukken die met Cu ba samenhangen, hebben opdracht ge kregen, spoed hierachter te zetten, zo wordt van welingelichte zijde ver nomen. Hoewel de toezegging van pre mier Khroesjtsjev tot ontmanteling van de Russische raketbases op Cuba in Washington met grote voldoening is ontvangen, tonen officiële Amerikaan se kringen nog een zekere gereser veerdheid. Deze komt voort uit twee overwegingen, namelijk inzake de waarschuwing van Khroesjtsjev voor het gevaar van Amerikaanse verken ningsvluchten boven de bases op Cuba en betreffende de positie van Khroesjt sjev in de Sovjet-Unie, die mogelijk na de jongste gebeurtenissen is verzwakt. De Cubaanse minister van de strijd krachten, majoor Raul Castro, heeft gezegd, dat president Kennedy kan to nen dat het hem ernst is met zijn toezegging, dat de V.S. Cuba niet zul len binnenvallen, door de basis Guan- tanamo aan Cuba terug te geven. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft inmiddels al laten weten dat het Amerikaanse standpunt in deze kwestie ongewijzigd blijft. ^Ssisohp rak-fvEhncÉac rtr» Eiot bla^T^sfunctionarissen, aldus het het 'del- .e.n er nu aan herinnerd, dat redenellnttieve besluit genomen is om aard Van zowel morele als tactische naastrZtnrien de kring van Kennedy's merk;™ e"-ewerkers werden ernstige op een rï%Len,aemaakt over de smet, die *an de Z op Cuba op de reputatie een s„.„~,£?u werpen en de reacties die oproepen aanval in de wereld zou Cuba ha!? ,v,an de raketbases op diverse een besPreking van Wachten Wel Van rustiB af" organisati! protesI°n biJ de VN en de blokkade m Amerikaanse Staten, invasie. luchtaanval en werd al gauw verworpen als on toelaatbaar en vernederend. Een invasie vcad men een te sterke reactie. Het directe doel was immers de verwijdering van de Russische bases en niet de om verwerping van Castro's bewind. Volgens de „New York Times" had de keuze zich tenslotte toegespitst tot een bombardement of een blokkade. Bij een bombardement bestond echter het ge vaar, dat er Russische officieren en tech nici zouden sneuvelen en dat had de kans op een heftige reactie van Rus sische zijde aanzienlijk kunnen ver groten. De doorslag, zo besluit het blad, gaf echter de opvatting, dat een verrassings aanval „in strijd zou zijn met de tra ditie en aspiraties van het land en bo vendien een reactie zou zijn, die niet evenredig was aan de uitdaging en die Kennedy's vermogen om bij het onder houden van de internationale betrek kingen een verantwoordelijk gedrag te bevorderen, permanent zou schaden". BERLIJN. Bij een botsing tussen een Westduitse passagierstrein en een Oostduitse reparatietrein zijn maandag even buiten West-Berlijn acht mensen gewond. De interzonale trein was van West-Berlijn op weg naar Hamburg. (Rtr>) MOSKOU, Uit Russische militaire kring is vernomen dat Russisch mili tair personeel eerst weer verlof zal krijgen wanneer de Amerikaanse blok kade van Cuba zal zijn opgeheven. Op 23 oktober trok het Russische opperbe vel alle verloven in, nadat Amerika een wapenembargo op vracht naar Cuba had ingesteld. Dit om de „paraatheid en waakzaamheid van het rode leger" te verhogen. AMSTERDAM, 30 okt. De Amster damse politiehonden geleider P. Kok is gistermiddag door een bouvier in zijn borst gebeten. Een bewoner van de Boerhaavestraat had de hondenbrigade gebeld eens te komen kijken omdat zün hond zo kwaadaardig deed. De heer Kok was nauweiyks binnengelaten toen de bouvier hem besprong en een beet toebracht. Hq kreeg het dier niette min spoedig in bedwang en heeft het ter observatie naar het asiel overge bracht. In het Burgerziekenhuis heeft hij daar op zijn wond laten behandelen. Van daag zal h;j zich laten vaccineren. MAASTRICHT, 30 okt. Bij wij zo van voorzorgsmaatregel houdt de poli tie alhier drie honden in quarantaine, die resp. een vrouw en een jongetje hebben gebeten. Beide personen hebben zich met de G.G.D. in verbinding ge steld. Nagegaan wordt of de honden aan hondsdolheid lijden. Tot nu toe is daarvan niets gebleken. In het noord- Limburgse kerkdorp Siebengewald (ge meente Bergen) wordt sinds gisteren eveneens een hond in quarantaine ge houden. Deze hond die een vrouw heeft gebeten, zou, naar verluidt, tekenen van hondsdolheid vertonen. De Maastrichtse politie, die vandaag met zgn. vangstokken is uitgerust, is voornemens strenge controle te gaan uitoefenen op loslopende honden. Gisteren heeft zij reeds vier personen bekeurd, die in strjjd met de sindskort door de commissaris van de koningin voor de provincie Limburg uitgevaar digde bepaling, hun honden lieten los lopen (Advertentie) jMiiiiiiiiimiimiiiiiiimiiiiiiiiiMMiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii met prachtige plaidvoering baby- en kinderkleding Anegang 19-Haarlem-Tel.21413 ïïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiïï ROME, 30 okt. (UPI) De Stelvio- pas en de Sint Bernardpas zijn door de hevige sneeuwval gesloten. Sneeuw ploegen zijn vertrokken naar de Stel- viopas om ingesneeuwde auto's te be vrijden. Het verkeer in de Dolomieten heeft veel hinder ondervonden van re- gen- en sneeuwval. Door een langdu rige regenval viel een rotsblok op de weg over de Brenneipas. Een auto werd beschadigd, maar er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De weerstations in Italië verwach ten voor de komende 24 uur nog meer sneeuw en regen. (Advertentie) VS. President Kennedy zal woens dag of donderdag een persconferentie houden, zijn eerste sinds 13 septem ber. Dit is maandag door het Witte Huis bekendgemaakt. (Rtr) in de maten 38 t/m 48, alleen deze week 1-c V,*rv\ Anegang - Haarlem - tel. 10401 KNIP UIT Deze advertentie heeft grote waarde voor de dtelnemers aan de Faam- skelter-prijsvraag In de ministerraad van woensdag zal generaal De Gaulle ongetwijfeld zijn eigen voor openbaar gebruik be stemde visie op de uitslag ten beste geven. In regeringskringen en in het algemeen bij de Gaullisten stelt men onder andere in het licht dat zo gene' raai De Gaulle dan al niet het massa- Ie Ju heeft verkregen waarop hij had gerekend, hij voor de uitoefening van zijn politieke leiderschap nog altijd een ruimschoots voldoende volksbasis bezit. Men trekt hierbij graag vergelij kingen met de VS en met Groot-Brit- tannië. In de V.S. regeert president Kennedy die bij de presidentsverkie zingen van 1960 slechts 49,7 pet. van de uitgebrachte stemmen behaalde te>- gen 49.5 voor zijn concurrent Nixon. In Groot-Brittannie premierMacmillan nadat de conservatieve partij waarvan hij het hoofd was bij de algemene verkie zingen slechts 49.4 pet van de uitge brachte stemmen had behaald tegen 43.8 voor de Labourparty. En men voert dan ook nog de vraag in het veld: „Welke andere politieke persoonlijkheid dan De Gaulle kan er in Frankrijk ook maar van dromen het door De Gaulle be haalde percentage van 46.5 pet van het hele kiezerskorps op zijn naam te verenigen?" Waarmede overigens nog eens zwaar het aspect „per soonlijk plebisciet" van het voorbije referendum in het licht wordt ge steld. Blijft niettemin het feit dat generaal De Gaulle jongstleden zon dag 53.5 pet. van de totale kiezers massa niet achter zich heeft kunnen krijgen, daarvan 28.4 pet. neen-zeg- gers en de rest stemonthouders of uitbrengers van een ongeldige stem, die noch voor De Gaulle noch voor „de oude partijen" warm hebben willen lopen. Zijn populariteit is kennelijk tanen de en als de uitslag, die voldoende wordt geacht, generaal De Gaulle des ondanks toch ook enigszins bitter smaakt, is dat alleszins begrijpelijk. Niet al te zeer gepassioneerde politie ke Franse waarnemers hebben de uit slag vergeleken met, aan De Gaulfes adres, een „eerste nog kosteloze waar schuwing". Voor de coalitie van repu blikeinse en democratische partqen onafhankelijken en boeren, radicalen, republikeinse volksbeweging en socia listen biedt echter bij nadere be schouwing de uitslag ook niet zulke re den tot juichen als zij aanvankelijk voorgaven. Het is waarschijnlijk een vrij juiste uitrekenarij die, na aftrek van de com munistische neen-stemmen, voor reke ning van deze republikeins-democrati sche partijen en hun propaganda slechts laat dat zij hooguit 17 pet. van de daadwerkelijke kiezers met zich m-e hebben weten te krijgen. Waar tegenover staat dat generaal De Gaul le het door hem gevraagde massale Ja, dat overduidelijk mede bedoeld was als de verplettering van „de oude partijen", zoals gezegd ook niet heeft gekregen. Het is dan ook geheel nog een open vraag hoevele van de kiezers die zondag verstek hebben laten gaati en van hen die een ja-stem hebben uitgebracht, onder welke laatste er ongetwijfeld een groot aantal vooral bevreesd is geweest voor het avontuur van een wegzenden van generaal De Gaulle bij de aanstaande verkiezin gen niettemin voor een van de oude partijen zullen stemmen. Gaullistische nolitici trachten De Gaulle er dan ook toe te bewegen, dat hij zelf in de ver kiezingscampagne krachtig partij zal kiezen tussen de „goede" en de „slech te" kandidaten, onder het motto dat anders een onregeerbare Kamer uit de verkiezingen te voorschijn zou kunnen komen. i De liberale Monde, bij penne van Jacques Fauvet, raadt De Gaulle een dergelijk ondernemen ten sterkste „f. „Reeds afgedaald uit zijn rol van ar biter tot die van leidsman, zou hij dan terecht komen bij die van partijman, aldus Fauvet. Verliest hij dan zou hij het halve succes van het referendum uitwissen en in een oorlog zonder ein de geraken met een vijandelijke meer derheid. Wint hij (maar hoe zulks te verwachten indien de tegenstrevende coalitie ten minste tot aan de verkie zingen stand houdt?) dan zou hij de chef worden van een partij en het land verdelen in vijandig tegenover elkaar staande fracties". De Amerikaanse ambassade in de Indische hoofdstad kondigde aan dat de hoognodige infanterie-uitrustingen door Amerika gezonden zouden worden en mogelqk ook grotere wapens. Een woordvoerder van de ambassade deel de mede dat de wapens en uitrustingen via een luchtbrug zouden worden ge zonden en dat de eerste zending eind deze week verwacht kon worden. Naar verluidt is maandagmorgen reeds een zending automatische ge weren, mortieren en munitie uit Enge land op het vliegveld van de hoofdstad aangekomen, na een dringend verzoek om militaire bijstand van premier Nehroe. Deze zou, naar verluidt, ook andere bevriende landen om wapens hebben gevraagd. De minister van defensie zei dat de Chinezen thans niet meer ir. het voordeel waren en de Indische troepen in een oetere positie verkeerden om de aanvallers tot staan te brengen of terug te slaan. Volgens Menon hadden de Indische troepen zich „om strategische redenen" terug getrokken en bevonden zij zich niet in een ernstig militair nadeel. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken verklaar de intussen dat Indië geen onderhande lingen met China zou kunnen voeren tenzij de Chinese troepen zich terug trekken, „op zqn minst tot het punt waar zq zich voor 8 september bevon den". Dit zou betekenen dat de Chinese troepen al het terrein dat zij in het noordoostelijk grensgebied (Nefa) had den veroverd, weer moeten prijsgeven. „De kwestie waar het om gaat", zei de -oordvoerder, „is niet die van kleine territoriale winsten, maar die van de normen van het verkeer tussen nabuurlanden en of de wereld het be ginsel van „het recht van de sterkste" zal toelaten. Wy kunnen ons niet neer leggen bq deze wet van de jungle", voegde hq eraan toe. Afgezien van enkele sporadische vuurgevechten kwam er in de Nefa geen verandering in de situatie. In het afgelopen weekeinde hadden Indische troepen zich uit de steden Damtsjok en Jara La in Ladakh moeten terug trekken na aanvallen van „aanzien lijke" aantallen Chinese soldaten. De Chinezen leden vele verliezen, aldus een Indische woordvoerder, terwql aan Indische zijde tussen de 2000 en 2500 man sneuvelden of als vermist werden opgegeven. Het aantal gewonde Indi sche soldaten werd niet genoemd. WASHINGTON, 30 okt. 'AFP) Pre sident Kennedy heeft in persoonlijke boodschappen aan president Ajoeb Khan van Pakistan en premier Nehroe van Indië gevraagd „de strijdbijl" ten aan zien van Kasjmir te begraven, nu „communistisch China een agressieve politiek voert" tegen Indië, zo is uit betrouwbare Amerikaanse bron verno men. De boodschappen werden verstuurd, nadat de VS hadden besloten aan Indië militaire uitrusting te leveren. (Advertentie) (Advertentie) Vrijblijvend demonstratie OFF. DEALER - TEL. 02502 - 6802 (Advertentie) 1 NOV. 1912 1 NOV. 1962 50 JAAR SLAGERIJ 50 jaar kwaliteit 50 jaar service 50 jaar vertrouwen Wq danken onze clientèle voor het in ons gestelde vertrouwen en bieden al onze klanten tijdens dit weekend een aardige jubileum verrassing aan. J. Broekhof sr. J. Broekhof jr. Kleine Houtstraat 80 (Advertentie) BARTELJORISSTR. HAAR1EM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Wisselend bewolkt met enkele buien Krachtige tot stormachtige westelijke wind. Ongeveer dezelfde tempera turen. Woensdag: Zon: 7.31-17.15. Maan: 10.14-19.10. (Advertentie) lil en als net regent barteljorisstraat 6 De Belgische prinses Paola heeft in het Belgische plaatsje Vucht kinderen van in de Belgische mijnen werkende Italianen bezocht. Zi) werd enthousiast ontvangen en deelde onder de jeugd krentenbolletjes uit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1