Tussen plannen in een bureaula en verwezenlijking in de toekomst ligt de misère van de Maasscheepvaart Door laag water wachttijd van meer dan een dag Het schippershart lijdt ONDRAAGLIJKE SMART Castro en Oe Thant zijn het nog niet eens KRISJNA MENON IN DE VUURLINIE Geen Russische Mig s voor Indië Amerika, Groot-Brittannië en Canada sturen wapens Ontgroening wordt geheel hervormd I 4 Weer relletjes rond Meredith F. Hvd. Putten terug hij Defensie INDIËRS in het offensief A'dams Studentencorps besluit Beruchte Sociëteiiscommissie uitgeschakeld UITKERINGEN AOW EN AWW VERHOOGD Braadkuikens nog laag geprijsd Het weer Opklaringen Woensdag 31 oktober 1962 86ste JAARGANG No. 31272 (Van onze correspondent) NIJMEGEN/GRAVE, 31 okt. De schippers spreken smalend Van „de stop van Grave". De sluismeester blijft er onbewogen onder; hij kent de grief van de schippers, maar hij kan er niets aan veranderen. Dag en nacht is zijn sluis deze weken in bedrijf. Vierentwintig uur per dag wordt er geschut, maar de sluismeester kan het ook niet helpen wanneer de schepen, die geschut moeten worden, zich ophopen in het riviervak tegenover Grave. Tien schepen, twintig, vijftig het af- tlopen weekeinde zelfs meer dan onderd schepen, Onbegrijpelijk Wachtende sluis schepen voor van Grave. Abnormaal HAVANA, 31 okt. (Rtr, UPI) Brazilië wil bemiddelen tus sen Cuba en de Verenigde Sta ten. Generaal Albino da Silva heeft hiertoe, namens president Goulart, gisteren een onderhoud gehad met premier Fidel Castro en later met Oe Thant, waar nemend secretaris-generaal van de Verenigde Naties, die giste ren in de Cubaanse hoofdstad voor zijn tweedaags bezoek arri veerde ongeveer tegelijkertijd met de afgezant van de Brazili aanse president, die voorts con tacten gelegd heeft met de Ame rikaanse regering. President Tito van Joegoslavië had Brazi lië verzocht te pogen tussen Washington en Havana te be middelen. IMP - LONDEN/NIEUW-DELHI, 31 okt. (Rtr. UPI) De Sovjet-Unie heeft de Indische regering, volgens door gaans welingelichte diplomatieke kringen in Londen, meegedeeld, dat zij communistisch China niet openlijk kan afvallen. De voor volgende maand toegezegde levering van Mig straaljagers kan daarom geen door gang vinden. De zegslieden in Londen zijn van mening, dat Khroesjtsjevs prestige door de afloop van de Cu baanse kwestie zodanig heeft geleden, dat hij zich een verdere verslechte ring van de verhouding met commu nistisch China thans niet kan permit teren. De Sovjet-Unie zou Indië hebben toe gezegd, dat zij niet openlijk partij zal kiezen' ten gunste van China (tenzij In dië een klacht indient bij de Verenigde Naties) eii dat zij voorts China niet mi litair zal steunen. Naar buiten zijn de betrekkingen tussen Indië en Rusland nog steeds vriendschappelijk. Premier Nehroe heeft Kroesjtsjev openlijk ge prezen voor diens beleid in de Cubaanse kwestie. voor nog geen per week Per 1 september Concurrentie voortgezet FALCON TWEEDJASSEN Plaatselijk een bui In verband met het feest van Allerheiligen zal ons blad morgen, donderdag 1 novem ber, niet verschijnen. DE DIRECTIE. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnenr>2nten 208Q0 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per mm. hoogte. De administratie behoudt zich het recht vooi advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, f 7.90 pei kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Schippers lopen vast in de „STOP VAN GRAVE" De sluiswachters doen wat zü klin ken. Dat Is: zoveel mogelijk schepen tegelijk in de sluiskolk stouwen. Dan draaien zij' met handkracht de sluisdeu ren dicht. Draaiend aan een groot wiel, gelijk Michieltje. En het schippershart Hjdt ondraaglijke smart, want het duurt, met het horloge in de hand, ongeveer anderhalf uur, voordat de sluisdeuren aan de bovenkant van de sluig open gaan en weer enkele sche pen uit de onafzienbare rij wachten den naar binnen kunnen glippen. Een dag wachten en langer accepteren de schippers in deze weken ®is normaal bij het passeren van ,,de van Grave". Accepteren is het woord niet: mopperend, krasse verwen- 'ngen uitend aan het adres van Rjjks- hn";rstaat' verdoen zij hun tijd. „Eerst lor, n we de st°P van Ternaaien. nu ,"P?n we vast in de stop van Grave", u'dt hun bitter commentaar. V»et doet ook wat onbegrijpelijk aan. e®n boven komend zijn de schippers di? re<*s vrij moderne, elektrisch be- Litv? sluizen gepasseerd. Verderop bij slut Weten zö nog een forse, moderne v«rs:Maar deze hier bij Grave is maar tni1, beperkte afmetingen en wordt nog Vq®! bandkracht bediend. Wat is dat s(v?r een dwaze situatie? foeteren de ji'DPers. ®t is een historisch gegroeide situa- tie, zou Waterstaat kunnen tegenwer pen. Toen men namelijk in de twinti ger jaren de Maas kanaliseerde en het Maas Waalkanaal aanlegde, ging men terecht van de veronderstelling uit dat de afvaart gebruik zou maken van het kanaal om via de Waal de reis te ver volgen. Een juiste veronderstelling, want bij normale waterstand laten de schippers Grave letterlijk links liggen en nemen elf kilometer voordien het Maas Waalkanaal. De sluizen in de ri viervakken voor deze splitsing zijn daar op berekend; al stammen zij dan uit de twintiger jaren, zij worden elektrisch bediend. Terwille van een enkele zand- en grind- sehipper, die toch verder de Maas af wilde, heeft men destijds bij Grave dit kleine sluisje aangelegd, te bedienen met spierkracht. Dat ging in die jaren uitstekend. Maar niet alleen het weg verkeer is enorm toegenomen, ook het verkeer te water. In normale tijd pas seren dagelijks zo gemiddeld zestig schepen de sluis van Grave. Maar de waterstand op de grote rivieren is nu abnormaal laag, zoals in de zomer van 1959. Wie nu via het Maas Waalkanaal de Waal op wil mag geen grotere diepgang hebben dan rond 1.70 meter. Meer water staat er voor de sluis in Weurt (waar het kanaal in de Waal uitmondt) niet. Dat betekent met halve vracht en nog minder varen; varen met verlies dus. Op de gekanaliseerde Maas we ten de schippers altijd nog ruim ze ven meter water onder de Kiel en dus vlucht bijna iedereen naar de Maas. En dan is Leiden of beter: Grave in last. Als een bottleneck in de prachtig bevaarbare Maas ligt daar de primitieve sluis van Grave. Als de schepen niet te groot zijn, gaan er vijf, zes tegelijk in de sluiskolk. Een kast van om en nabij de twee duizend ton heeft de gehele kolk voor zich alleen nodig. Met af- en opschut- ten gaan er dan anderhalf uur mee heen voor de sluisdeuren aan de bo venkant opnieuw opendrentelen. Dat be tekent wachttijden van meer dan een dag, zodat men de diepgang, die op de Maas gewonnen wordt, grotendeels te niet wordt gedaan door tijdverlies... De situatie mag igei W: dan historisch ge- geldt ook voor "Waterstaat. In 1959 heeft men hetzelfde drama beleefd en de ontwikkeling van de scheepvaart wijst al langer in een richting, waardoor vergroting van de sluiscapaciteit in de Maas onontkoombaar is. Dat inzicht bestaat bij Waterstaat ook wel, gezien de plannen die in de la liggen: twee nieuwe sluizen bij Sambeek, twee nieu we sluizen bij Belfeid en één nieuwe sluis voor Grave. Tussen die plannen in een bureaula en de verwezenlijking in de toekomst ligt de misère van de Maasscheepvaart van vandaag. OXFORD, 31 okt. (UPI) Een Ame rikaanse federale agent is gisteren licht gewond geraakt, toen studenten een li monadeflesje door de ruit gooiden van de auto, waarin de negerstudent James Meredith naar zijn slaapkamer op het terrein van de universiteit van Missis sippi werd gereden. De fles werd geworpen vanuit een groep studenten, die in de deuropening van een nabijgelegen slaapgebouw ston den. De agenten en Meredith waren op weg naar Baxter Halt waar de neger student woont, sinds hij een maand gele den op de universiteit werd toegelaten. Het is de tweede nacht in successie' dat er moeilijkheden zijn bij de univer siteit. Ook maandagnacht is er met limonadeflesjes gegooid. Toen moesten Eatrouillerende soldaten het ontgelden. <e demonstrerende studenten lieten ook vuurwerk ontploffen. Oe Thant heeft ook zelf zjjn eerste onderhoud met Fidel Castro gehad. Het gesprek duurde twee uur en tien minuten. Het ging over het V.N.-toe- zicht op de ontmanteling van de Rus sische raketbases op Cuba. Een V.N.- woordvoerder in New Vork maakte la ter bekend, dat de besprekingen „nut- tig" zijn geweest. De Cubaanse regering ko .digde evenwel aan, dat er in het geheel geen overeenstemming is be reikt. Vandaag spreken Castro en Thant elkaar opnieuw. Zoals bekend hebben de Verenigde Staten voor de duur van het verblijf in Havana van de waarnemend secre taris-generaal hun blokkade opgeschort en de verkenningsvluchten gestaakt. Fidel Castro heeft zijn gedelegeerde naar de VN, Mario Garcia Inehauste- gui, naar Havana ontboden. Volgens welingelichte kringen staat dit in ver band met diens mededeling in de VN, dat Cuba geen waarnemers van de volkerenorganisatie zou toelaten. Hier op is Cuba thans- kennelijk terug gekomen. Tot opvolger van Garcia In- chaustegui is aangewezen de Cubaan se ambassadeur in Mexico, Carlos Le- chuga. Een anti-Castrogezinde groep van Cu baanse ballingen in Miami heeft ver klaard, dat welke regeling Oe Thant ook met de Cubaanse premier mag treffen, „dit geen invloed zal hebben op de po gingen van de Cubanen, zich met wa pengeweld van vreemde overheersing te bevrijden". (Van een verslaggever) UTRECHT, 31 okt. De heer F. H. van der Putten mag terugkeren als technisch hoofdambtenaar bij het minis terie van Defensie. Het hem door minis ter Visser gegeven ontslag moet wor den vernietigd. Deze uitspraak heeft de Centrale Raad van Beroep vanmorgen gedaan in de meest geruchtmakende ontslagkwestie van de laatste jaren. De Centrale Raad sloot zich hiermee aan bij de eerder door het Ambtenarenge recht gedane uitspraak. Chine-pn V171 defensie, Krisjna Menon, waagde zich tot in de vuurlinies in vechten. De foto toont de bewindsman (links op de voorgrond) warm geklede militaire leider. het gebied, waar zijn land tegen in gesprek met een evenals hij De door Rusland toegezegde straal jagers zijn van het type „Mig 21". De eerste twee escadrilles hadden in de cember moeten arriveren. Trekt de Sovjet-Unie dus in zekere zin haar handen van Indië af, de wes telijke landen zijn niet scheutig met hun betuigingen van steun. President Kenne dy heeft de Indische regering laten we ten, dat h(j het volledig eens is met In die's verdediging van zijn rechtmatige grenzen. De Amerikaanse regering heeft zich bereid verklaard, zonder voorlopig over betaling te praten, infanteriewapens naar Indië te sturen. Daartoe is een luchtbrug ingesteld tussen Thailand en Indië. Wapens krijgt Indië ook uit Groot- Brittannië en Canada. In de troonrede, die de Britse vorstin gisteren uitsprak, werd solidariteit betuigd met Indie. Tevens is het van oelang, dat Ame rika en misschien ook ngeland druk uitoefenen op Pakistan om, in het aan gezicht van de communistische agres sie, de gelederen te sluiten en het ge schil met Indië inzake Kasjmir thans niet op de spit te drijven. In de gevechten, die de Indiërs met de Chinezen leveren, schijnt ^en lichte ken tering ten gunste van de eerstegenoem- den te zijn ingetreden. Voor het iTst zijn zij overgegaan tot tegenaanvallen op Chinese posities in het noordoostelijk grensgebied. Hun offensief richtte zich tegen de ten oosten van de door de Chi nezen bezette stad Tawang gelegerde Chinese troepen en tegen Chinese stel lingen in de buitenwijken van Walong, omstreeks 25 kilometer van de Birmaan- se grens. Maar in de centrale sector moesten de Indische troepen zich als gevolg van een krachtige Chinese aan val terugtrekken. AMSTERDAM, 31 okt. Het Am sterdams Studentenkorps heeft in een algemene ledenvergadering, die tot vanochtend half vier duurde, met al gemene stemmen besloten de groentijd op verschillende punten ingrijpend te wjjzigen. Dit gebeurde naar aanleiding van de incidenten („Dachautje spelen") die zich tijdens de laatste ontgroening in de sociëteit van het corps aan de Sarphatistraat hebben voorgedaan. De voorzitter van de commissie tot herziening van de groentijd, de zesde- jaars student P. C. van den Hoek, oud rector van het corps, heeft meege deeld, dat nu in de corpswet (in het reglement op het novitiaat) is opge nomen dat er naar zal worden gestreefd de geestelijke ontgroening te verwer kelijken en de lichamelijke ontgroening achterwege te laten. Geheel nieuw is de instelling van een novitiaatscom missie door de ISSA, die de dagelijkse leiding van de ontgroening zal hebben in plaats van de N.I.A. (sociëteits)-com missie, die niets meer met de ontgroe ning te maken zal hebben. Aan het artikel waarin wordt ge steld dat het novitiaat berust op grond slag van ongelijkheid, is toegevoegd dat deze ongelijkheid haar grenzen heeft in de algemeen aanvaarde maatschappelijke normen van beho ren. Deze grenzen worden bepaald door de novitiaatscommissie, die be doeld is als vertrouwenscommissie voor de groenen Voorts is bepaald dat de ISSA jaarlijks een of meer ver tegenwoordigers van het universi teitsbestuur zal uitnodigen om te al len tijde de gang van zaken tijdens de ontgroening gade te slaan. Gesteld is voorts dat het de leden van het ASC verboden is: de groenen te dwingen te „kikkeren", hun kleding te vernie- Advertentie) een volmaakt 59 cm televisie beeld! Zelfs de breedste filmonderschriften komen er helemaal op. Een garantie van 24 maanden op ontvan ger èn beeldbuis! Materi alen en arbeidsloon voor de 24-uur service-dienst, die al tijd voor U klaar staat, wor den niet berekend. Besluit nu: zonder aanbetaling met antenne en installatie, een volmaakt t.v.-toestel voor nog géén f 10.- per week. Alléén bij: TïlE- RAMA Nieuwe Groenmarkt 2 - tel. 15220 Gen. Cronjéstraat 18 - tel. 57900 DEN HAAG, 31 okt. Binnenkort is de publikatie te verwachten van het Koninklijk Besluit, waarbij de nieuwe uitkeringsbedragen ingevolge de Alge mene Ouderdomswet en de Algemene Weduwen- en Wezenwet zijn vastgesteld. De nieuwe bedragen gelden vanaf 1 september 1962. Ingevolge de A.O.W. zullen de alleen staanden per jaar 1518 gaan ontvan gen en de echtparen ƒ2358. Ingevolgde de A.W.W. zullen de weduwen zonder kinderen beneden achttien jaar 1740 krt gen en de weduwen met kinderen beneden achttien jaar 2496. Voor we zen tot tien jaar is het nieuwe bedrag op 552 vastgesteld, voor wezen van tien tot zestien jaar op 828 en voor we zen van 16 tot 27 jaar op ƒ1080. In deze bedragen is de compensatie voor de huurverhoging inbegrepen. BH de uitbetaling van de pensioenen voor do bejaarden en de weduwen over de maanden september en oktober is op de verhogingen reeds een maandelijks .voorschot gegeven. De reeds ontvangen voorschotten zullen uiteraard in minde ring worden gebracht bij de uitbetaling van de achterstallige uitkeringsbedra- gen. Het ligt in de bedoeling de ach terstallige bedragen in de maand no vember uit te betalen. len of hen samen te brengen in een voor hun aantal onevenredig kleine ruimte. De groenen hebben voorts het recht op een rustperiode van tien uur tussen het einde van het ene en begin van het volgende dagprogramma. De ASC-leden mogen de groenen ook niets meer toevoegen dat redelijkerwijs diep beledigend kan worden geacht. Zij hebben ook het recht gekregen in redelijke rust hun maaltijden aan ta fels te gebruiken. De nieuwe maatre gelen zullen worden doorgevoerd als de rector-magnificus daar geen be zwaren tegen maakt. Een belangrijke wijziging is ook dat de groenen volgens de nieuwe bepalin gen verplicht zijn zich onmiddellgk te beklagen als, volgens hun mening, een ASC-lid in strijd met het reglement han delt. Wel blijven de groenen het hoofd kaal laten scheren. Dit omdat het de bezinning kan stimuleren en een zekere renaissance kan bewerkstelligen, maar ook omdat het saamhorigheidsgevoel erdoor wordt vergroot, aldus een toe lichting van de heer Van den Hoek. Om de groentijd verantwoord te kun nen leiden heeft de novitiaatscommissie (waarvan de leden door de disputen zijn aangewezen) de bevoegdheid altijd en overal de feitelijke gang van zaken vast te stellen. Zij mogen dan ook alle ruimtën betreden. De novitiaats commissie heeft de bevoegdheid recht te spreken bij overtredingen van de normen, indien zij de overtreding zelf waarneemt. De straffen die zij kan op leggen, zijn een berisping en een schor sing voor maximaal de duur van het novitiaat. Bij een schorsing langer dan drie dagen is beroep op de ISSA moge lijk. Bij overtreding door leden, die niet door de commissie zijn geconsta teerd en bü alle overtredingen in dis puten en gezelschappen oordeelt de ISSA. Het blijft geoorloofd de groenen op de grond te laten zitten, „immers dit is een facet van de ongelü'kheid, dat vanwege het ruimtegebrek reeds aan vaardbaar is", aldus de toelichting. In verband hiermee nam de vergadering een motie aan waarin wordt aange drongen op de realisering van een gro tere, nieuwe sociëteit. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 31 okt. Voor ten minste vier weken handhaven de pluimveemestbedrpven van Goossens en Dobbelsteen in Heeswük de lage prijs voor braadkuikens die onlangs over de gehele linie in Nederland ging gelden, n.I. minder dan drie gulden per kg. Men volgt Fri-Ki dus niet bij de prijsverhoging. Ook bp pluimveemest bedrpven elders tracht men, met behoud van de concurrentie-positie, de lagere prijs te handhaven teneinde de bij het publiek verworven goodwill niet te ver liezen. Met ten hoogste 25 30 cent zullen de prijzen over vier weken om hoog gaan als de situatie van de pluim- veestapël daartoe noopt. Een pluimveebedrijf in Tilburg dat de prijs van braadkuikens op 3.60 per kg. handhaaft, stelt de prijs van braad- en soepkippen op drie gulden, waarbij aan elke koper een vijftal eieren of een pond margarine als premie wordt ge geven. Op uiteenlopende wijze treden de con currerende bedrijven het publiek tege moet met aantrekkelijke aanbiedingen. Advertentie) 8ARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439' LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223SR6 Verwachting, tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur). Opklaringen met plaatselijk een bui. Overwegend matige, aan de kust tüdelijk krachtige noordwestelijke wind later krimpend naar zuid. Koude nacht met in het binnenland tempe raturen om het vriespunt, morgen middag iets lagere temperaturen dan vandaag. DONDERDAG: Zon: 7.33-17.13; maan: 11.18-19.49 (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 31 okt. Ook vanmor gen werd in het grootste deel van ons land weer 10-20 mm regen gemeten. Zag het er eerst naar uit dat oktober droog zou worden, de afgelopen week heeft plaatselük meer dan voldoende regen gebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1