Partijen f)pgen Rode Kruis in schakelen KENNEDY handhaaft eis tot insnectie on CUBA inspectie op jan: US moeten hun hasis Guantanamo afstaan Mïkoji CONCILIE-POSTZEGELS m Zwerfkatten mogen worden opgeruimd In Amsterdam katten vanaf maandag binnenshuis Maandag beslissing over kabinetscrisis Liberaal ultimatum aan Adenauer VN-ONTWIKKELINGSPLAN VOOR NIEUW-GUINEA? Smakeloos no PARKETVLOER Minder koud oA' Vrijdag gesprek loonontwikkeling Beatrix „de glim lachende prinses Toch Russische Migs voor Indië? Naar driehoofdig directorium vm Adenauer stelt reis naar V.S. uit Brandt stelt voor: Internationale controle toegang West-Berlijn éeë MORRIS "iefore ijou êmj! U-2 piloot Powers uit inlichtin gendienst Dagelijks bestuur AVRO niet onwel willend BERN STELT VOOR TOETREDING TOT RAAD VAN EUROPA Telefoongesprekken afgeluisterd in de Spiegel-affaire? miupiiuuiipuipi 'ai SPIEGEL-AFFAIRE VOL MET DUISTERE INSINUATIES ZATERDAG 3 NOVEMBER 1962 86sfe JAARGANG No. 31274 WASHINGTON, 3 nov. (Rtr, UPI) In een korte toespraak Voor radio en t.v. heeft president Kennedy gisteravond meegedeeld, dat hij over onmiskenbare bewij zen beschikt, dat de Russische raketbases op Cuba inderdaad ontmanteld worden. De Ameri kaanse president voegde er ech ter aan toe, dat hij zijn eis tot in ternationale inspectie onverkort handhaaft, teneinde de waarborg te hebben, dat het werk wordt voltooid. Kennedy betuigde zijn gedeeltelijke instemming met een door de Russen geopperd denk beeld het Intern. Rode Kruis in te schakelen. Kennedy acht deze in stantie geschikt om de interna tionale inspectie van voor Cuba bestemde vrachtzendingen op zich te nemen. De waarnemend secretaris-generaal van de V.N. zal pogen iets van dit plan te ver- Wezenlijken. [Suede dames- en herenjasjes VLOERENHUIS „LIPLASC0" BANANEN B11 li IP WP« iliWi WiiKPWPWVTC mm VAfffAMVM I VATICAN VM tl Ter gelegenheid van het Concilie heeft het Vaticaan een serie post zegels uitgegeven. Hier ziet men enkele der speciale zegels. - BUKSAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnerrsnten 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEf" 28 cents per millimeter hoogte Omroepers 16 cents oer m m hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Fidel Castro, Cuba's premier, had (zoals in een deel van onze vorige oplaag al gemeld) verklaard, dat hij internationale inspectie niet kan toe staan, omdat dit de eer van zjjn land te na zou komen. Voorts ontkende Castro, dat er ook maar sprake zou zijn van een breuk met het Kremlin. Zéker, er zijn meningsverschillen, maar Cuba voelt zich een door de MarxisHsch-Leninistische band (enz.). Mikojan, eerste vice-premier van de Sovjet-Unie, ontkende gisteravond vóór zijn vertrek naar Havana, dat hij daar een breuk zou moeten lijmen. Maar hij verklaarde tevens, dat hij het eens was met Castro's eis, dat de crisis pas geregeld kan worden, wanneer de Amerikanen afstand doen van hun basis Guantanamo op het eiland. Hoe wel het Kremlin dat zoals ook al vóór Kennedy's verklaring bekend was zich aan zijn beloften houdt terzake Cuba dit in het geheel niet eist, zodat men Mikojans verklaring voors hands als een vriendelijk gebaar naar Fidel Castro mag opvatten. Kennedy deelde in zijn toespraakje nog mee, dat uit de Amerikaanse luchtfoto's valt op te maken, dat de Russische raketbases in kisten wor den verpakt en dat de bases ver nietigd worden. De blokkade-maat regelen worden echter voorshands gehandhaafd. Een woordvoerder van het State Department verklaarde gisteravond, dat niet alleen raketten, maar ook bommenwerpers behoren tot de „offensieve" wapens die van Cuba moeten verdwijnen. Een voor aanstaande Cubaanse balling kwam met de mededeling van geestver wanten op het eiland gehoord te hebben, dat Castro raketten en ander oorlogstuig Iaat verstoppen in grot ten. Volgens gezaghebbende Amerikaanse kringen in Washington is de levens standaard op Cuba sinds eind 1960 gestaag gedaald. Het totaal van de salarissen was weliswaar toegenomen, maar de hoeveelheid voor de verkoop beschikbare goederen was gedaald. De voedselconsumptie per hoofd was met ruim 15 procent afgenomen. Dit jaar zou de suikeroogst de laag ste van de afgelopen zes jaar zijn. Ook de andere oogsten zouden zijn ge daald, evenals de omvang van de vee stapel. Sinds begin 1960 hadden communisti sche landen kredieten van in totaal 460 miljoen dollar voor de economische ontwikkeling van Cuba verleend. Voorts zou 50 miljoen dollar beschikbaar zijn gesteld voor voedsel, grondstoffen en brandstoffen. Over het geheel hadden de communistische landen echter be trekkelijk weinig geleverd voor de ont wikkeling van Cuba. Aan militaire leveranties was voorrang gegeven, al dus genoemde Amerikaanse kringen. LONDEN, 3 nov. (AFP) Brandt, de burgemeester van West-Berlijn, heeft als gast aan een diner van de bui tenlandse pers vereniging in Londen, zich uitgesproken voor de instelling Van een internationaal controle-orgaan Voor de toegangswegen naar West-Ber- ljjn waarin ,,de thans op Duits ge bied bestaande besturen" zijn verte genwoordigd. In antwoord op vragen zei Brandt, zich niet langer te zullen verzetten te gen contacten tussen Oost- en West-Ber lijn op het gebied van het gemeentelij ke bestuur met betrekking tot techni sche zaken (telefoon, verkeer, vervoer). Brandt zei ook akkoord te zullen gaan met samenwerking met de Oost- duitse autoriteiten inzoverre het de Praktische kanten betreft van de con trole op de toegang tot West-Berlijn. Berlijn Een 53-jarige Westberlijn- Se is vrijdagochtend in deze stad over leden. Op dezelfde dag overleed ook haar reeds naar Florida vooruitgereis- de echtgenoot. De vrouw was namelijk jegens ziekte achtergebleven. De over- lijdenstelegrammendie elkaar onder leg kruisten, bereikten hun wederzijdse bestemmingen te laat. (AFP) Advertentie) BARTEÜORISSTR HAARLEM TEL. 13439 - UlDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 2235?6 (Advertentie) t>E BILT, 3 nov. Het bleef gisteren ®en koude dag in ons land met tempera- tussen 7 en 9 graden. Ook viel er vooral in Noordholland een groot deel de dag lichte regen. De depressie "U Ierland kan niet verder naar het "?sten komen. Met een afnemende wind za ,zuidelijke richting bereikt ons iets uchterc lucht uit Frankrijk met tem- gea ren lussen 10 en 12 graden. De ho- IppUkgebieden worden van wat meer het z°dat de wind afneemt en hi«, Weckeinde overwegend droog zal Jven met enkele opklaringen. Zondag: Zon: 7.39 - 17.08; maan: 13.54 - 22.40. Maandag: on: 7.40 - 17.06; maan: 14.32 - 23.53. (Advertentie) van hardhout (dus geen triplex) kggen P' m2 incl' oudervloer en •howroom: KI. Houtstraat 76 - Tel. 12695 99 DEN HAAG, 3 nov. Van het mi nisterie van Sociale Zaken en Volks gezondheid vernemen wij, dat de re gering de Stichting van den Arbeid zal uitnodigen voor een bespreking, waarin het gesprek over de loonont wikkeling in 1963 wordt voortgezet. De bespreking zal vrijdag 9 november om zeven uur 's avonds in het gebouw van de Sociaal Economische Raad worden gevoerd. Vooraf zal de regering de Stichting van den Arbeid in kennis stellen van het resultaat van haar beraad met be trekking tot het systeem van loonvor ming, waarover de S.E.R. op 6 juli advies heeft uitgebracht. NEW DELHI, 3 nov. Reeds op de eerste dag van haar bezoek aan Indië heeft prinses Beatrix zich zeer bemind gemaakt bij de twee miljoen inwoners van New Delhi. Zij heeft reeds vele bezienswaardigheden in de stad bezich tigd en had voor een ieder die zij ontmoette een glimlach over. De In diërs noemen de Nederlandse prinses nu al „de glimlachende prinses". Het feit, dat zij een telg is van het huis van Oranje, verleent haar bezoek nog meer betekenis, daar Oranje in heel Indië een heilige kleur is. Gisteravond was de prinses eregast op het tuinfeest, dat gegeven werd op het terrein van de ambtswoning van de Nederlandse ambassadeur jhr. Bee- laerts van Blokland. Zij onderhield zich langer dan een uur met een tien tal in New Delhi woonachtige en ver blijvende Nederlanders, onder wie de jonge etnoloog René Wassing uit Den Haag, die vorig jaar met de jongste zoon van gouverneur Rockefeller van New York een tocht maakte door het zuidc,, van westelijk Nieuw-Guinea Michael Rockefeller verloor zoals be kend, bij deze tocht het leven. WASHINGTON, 3 nov. (Rtr) Francis Gary Powers, de voormalige U-2-piioot die in de Sovjet-Unie gevan gen heeft gezeten en dit jaar was vrij gelaten, heeft zijn ontslag genomen bij de Amerikaanse centrale inlichtingen dienst, zo is van officiële zijde meege deeld. Het ontslag is ingegaan op 6 oktober. De officiële zegsman zei, dat Powers de inlichtingendienst had ver- laten „omdat zijn taak geëindigd was". WASHINGTON-NEW DELHI, 3 nov. (UPI) Volgens welingelichte In dische zegslieden te Washington blijft de Sovjet-Unie, ondanks vroegere be richten, dat zij in het Chinees-Indische conflict voor Peking zou hebben geko zen, militair materieel leveren aan New Delhi. Ook is de leverantie van Mig-straaljagers nog niet definitief van de baan. De Russische hulp aan Indië bestaat volgens deze kringen voornamelijk uit reserve-onderdelen voor transportmid delen en hefschroefvliegtuigen. Ook het Russische programma voor economische bijstand aan Indië wordt onverminderd voortgezet. Rusland heeft nog geen deskundigen naar Mos kou teruggeroepen, aldus de zegslie den. HILVERSUM, 3 nov. Het dagelijks bestuur van de AVRO staat niet on welwillend tegenover het voorstel van de heer De Wolf c.s. (driehoofdig di rectorium). Waarschijnlijk wordt van daag het voorstel van de waarnemend directeur, de heer De Wolf, als amen dement op het voorstel van het dage lijks bestuur, zoals dit veertien dagen geleden werd gedaan aan het algemeen bestuur, (één directeur, als opvolger van de overleden directeur, de heer D. Repko), ingediend. Dit is het resul taat van de besprekingen die de be drijfsleiding van de AVRO gisteravond heeft gevoerd met het dagelijks bestuur van de AVRO. BERN, 3 nov. (Reuter) De Zwit serse regering heeft het parlement meegedeeld, dat zij bereid is Zwitser- lands toetreding tot de Raad van Euro pa voor te stellen. Maar de Zwitserse regering is Van oordeel, dat er voor behoud gemaakt moet worden wat be treft de verplichtingen van de leden om zekere beginselen van menselijke rechten aangaande het geen onder scheid maken op grond van godsdienst of sekse en gevangenzetting zonder proces, te erkennen. (Dit voorbehoud slaat op de politieke rechten van de vrouw. Er bestaat in Zwitserland op federaal niveau geen kiesrecht voor vrouwen en slechts in de Franstalige kantons mogen vrouwen stemmen). Het lidmaatschap van de Raad van Europa levert echter, aldus de Zwitser se regering, geen gevaar op voor een voortzetting van de neutrale politiek van Zwitserland. BONN, 2 nov. (UPI) De West- duitse perschef Karl Günther von Hase heeft vandaag op een drukbezochte pers conferentie te Bonn verklaard een on derzoek te zullen Instellen naar beschul digingen van verslaggevers, dat hun telefoongesprekken worden afgeluisterd als nasleep van de gerechtelijke aktie tegen het weekblad „Der Spiegel". De beschuldiging, tijdens de perscon ferentie geuit door een Duits verslag gever, oogstte veel bijval. Luide gaven zijn collega's hun instemming te kennen en zij braken in lachen uit, toen Hase zei de klachten „dat meer dan gewoon lijk tussenbeide gekomen wordt" in te lefoongesprekken, te zullen onderzoeken - hm DEN HAAG, 3 nov. Met ingang van maandag treedt, naar het minis terie van Landbouw en Visserij bekend heeft gemaakt, een regeling in wer king, die in het gehele land een syste matische actie mogelijk maakt tot op ruiming van zwerfkatten als onderdeel van de bestrijding van hondsdolheid in ons land. Deze regeling bevat tevens een voorschrift, voorlopig beperat tot de gemeente Amsterdam, waarbij met ingang van dezelfde datum de houders van huiskatten worden verplicht ervoor zorg te dragen, dat deze dieren zich niet vrij buiten huis en erf begeven. Het is namelijk noodzakelijk ter voor koming van mogelijk verspreidingsge vaar van de hondsdolheid op deze wijze de bewegingsvrijheid van de huiskatten sterk te beperken. Nadrminister Marijnen tijdens het zogenaamde vragenuurtje in de Twee de Kamer gistermiddag verscherpt op treden bij de bestrijding der hondsdol heid in ons land tegen het gevaar van mogelijke verspreiding der ziekte dooi katten had aangekondigd, is reeds van daag een Staatsblad verschenen met bekendmaking van het Koninklijk Be sluit, dat de nieuwe maatregelen mo gelijk maakt De achtergrond van de maatregelen is zoveel mogelijk te voorkomen, dat katten met andere katten of met hon den in contact komen. Bij gemeen schappelijke tuinen zal de eigenaar van een kat het dier dan ook binnen moeten houden. Zoals met de term „zich niet vrij begeven" reeds wordt aangeduid, is het niet de bedoeling, aldus deelde het ministerie van Land bouw en Visserij verder mee, vervoer van katten in korf of hok, aan de lijn vastgehouden of gedragen, onmogelijk te maken. (Van onze correspondent te Bonn) BONN, 3 nov. De beslissing over de vraag of West-Duitslanü zijn eerste werkelijke kabinetscri sis na de oorlog zal beleven, is uitgesteld tot maandag. De West- duitse liberalen hebben bonds kanselier Adenauer bepaalde ul timatieve eisen gesteld van de in williging waarvan het aanblijven van de minister van justitie, dr. Stammberger, en de vier andere FDP-ministers in het kabinet af- harkelijk is gesteld. De aard van deze eisen is geheim gehouden. Het is echter zeker dat zij garan tie betreffen dat de vijf liberale ministers verder niet meer als quantité négligable worden be schouwd en worden ingelicht om trent aangelegenheden waarvoor zij de parlementaire verantwoor delijkheid moeten dragen. Deze reactie is een gevolg; van de opzienbarende actie van de procureur- generaal in Karlsruhe tegen het week blad Der Spiegel, die inmiddels de omvang van een schandaal heeft aan genomen, dat zich nog steeds verder uitbreidt. Een affaire vol vraagtekens en duistere insinuaties ook. Men kan slechts gissen naar de rol. die hierin de christen-democratische minister van defensie Franz-Josef Strauss, die alle reden heeft om een hekel aan Der (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 3 nov. De zojuist benoemde V.N.-bestuurder voor Nieuw- Guinea, de Pers dr. Djalal Abdoh, hoopt dat tijdens het V.N.-beheer met medewerking van Nederland en Indo nesië een realistisch ontwikkelingsplan voor Nieuw-Guinea kan worden opge zet, waarbij dan de gespecialiseerde V.N.-organisaties zoals het Speciale Fonds kunnen worden ingeschakeld. Dr. Abdoh hoopt eveneens, dat Neder land en Indonesië het eens zullen kunnen worden over het Nederlandse aanbod een bijdrage te blijven leveren in de financiering van de ontwikke lingswerkzaamheden in het gebied, Dr. Abdoh sprak gisteren in Den Haag aan de vooravond van zijn ver trek uit Nederland. Hij heeft hier gesproken met verscheidene ministers en werd door de koningin in audiëntie ontvangen. Over zijn taak in Nieuw-Guinea zei dr Abdoh, dat hij het beheer over lit gebied wil voeren volgens de geest van de Nederlands-Indonesische overeen komst en het Handvest en de beginse len van de V.N. „Mijn voornaamste taak zal zijn de overgang van een Nederlands naar een Indonesisch be stuur over het gebied zo vlot mogelijk te laten verlopen." Naar aanleiding van een vraag over de berichten, als zou Indonesië tienduizend „gemilitari seerde burgers" naar Nieuw-Guinea sturen nog tijdens de periode van het V.N.-beheer, zei dr. Abdoh, dat hij hier nog niets over had vernomen maar dat in ieder geval tot mei 1963 het UNTEA bestuur uitmaakt, hoeveel en wat voor Indonesiërs zullen worden toe gelaten. „Die beslissing zal worden genomen in de geest van de Neder lands-Indonesische overeenkomst en gezien de noodzaak van de situatie ter plaatse." Als Nieuw-Guinea In mei 1963 aan Indonesië zal zijn overgedragen, ein digt ook de taak van de V.N.-beheer der, zo zei dr. Abdoh nog. „Er zullen echter een aantal V.N.-functionarissen achter blijven, genoeg om de uitvoe ring van het zelfbeschikkingsrecht te waarborgen." Spiegel te hebben, kan hebben ge speeld. Opmerkelijk is ook. dat gister avond nog, zonder opgaaf van redenen, de zakelijk directeur van het weekblad gearresteerd werd. die de afgelopen dagen het beleid van de justitie fel aangevallen heeft. Tenslotte is er nog de vreemde zaak van de arrestatie in Spanje door Interpol van een Spiegel- redacteur, terwijl er tussen West- Duitsland en Spanje geen uitleverings verdrag bestaat. Waarom was de Spaanse politie zo coulant, terwijl er toch geen sprake was van een „ge woon" misdrijf? De Spaanse politie heeft inmiddels verklaard, dat de be trokken Spiegel-redacteur op eigen ver zoek naar West-Duitsland werd overge bracht. Aangezien hij als verantwoordelijk minister niet was ingelicht omtrent de op handen zijnde actie tegen Der Spiegel heeft de minister van justitie, Stammberger, afgelopen woensdag aan bondskanselier Ade nauer zijn ontslag aangeboden. De vier overige liberale ministers in het coalitiekabinet gaven te verstaan dat zij het voorbeeld van hun ambtgenoot van justitie zouden volgen. Bondskanselier Adenauer beant woordde donderdag het ontslagverzoek van minister Stammberger met een schrijven aan de voorzitter van de Vrije Democratische Partij, dr. Mende, waar in hij probeerde om de zaak bij te leggen en er bij de liberale partij-chef op aandrong Stammberger te bewegen in het kabinet te blijven. Deze brief over de inhoud waarvan men in libe rale kringen niet tevreden was, is gisteren tot in de late avonduren be sproken door partijhoofdbestuur en bondsdagfractie der FDP en tenslotte beantwoord met het stellen van ulti matieve eisen, waarop de FDP nog maandag een antwoord wil hebben. Ter bespreking van de binnenlandse politieke situatie heeft bondskanselier Adenauer gisteravond laat nog een be zoek gebracht aan bondspresident dr. Lübke. Onder de gegeven omstandigheden zou een regeringscrisis in West- Duitsland bijzonder moeiljjk zijn op te lossen. Zij zou het einde kunnen betekenen van de heerschappij van de CDU en waarschijnlijk ook van Adenauer persoonlijk als bondskan selier. Het is niet waarschijnlijk dat de liberalen een coalitie zouden aan ga? met d' sociaal-democraten. Zij zouden het vermoedelijk prefereren met de CDU een nieuwe regering te vormen, echter onder een andere regeringschef. Ook de kwestie van de opvolging van Adenauer is daar door ineens in het geding gebracht. De vijfde Spiegel-man. die naar men moet aannemen op verdenking van landverraad in voorarrest is gesteld, is de directeur Hans-Detlev Becker, die sinds het begin van het justitionele onderzoek de vorige week zaterdag het bedrijf heeft geleid en door nogal op zienbarende verklaringen voor radio en televisie van zich heeft doen spreken. In arrest bevinden zich behalve Becker de uitgever Rudulf Augstein. hoofdre dacteur Jakobi, waarnemend hoofdre dacteur Ahlers en redacteur Schmelz van het Bonnse bureau. In een officiële verklaring heeft de bondsregering gisteravond uitvoerig haar standpunt ten aanzien van de Spiegebpffaire bekendgemaakt. In het geïncrimineerde Spiegel-artikel van 10 oktober jl. stonden deels juist deels onjuist weergegeven militaire gehei- BONN, 2 nov. (Reuter) Een woord voerder van de Westduitse regering heeft medegedeeld, at het bezoek dat bondskanselier Adenauer op 7 en 8 nov. aan de Verenigde Staten zou brengen, voor een week is uitgesetd. De Ameri kaanse ambassadeur in Bonn, Dowling, had hierover vandaag contact met dr. Adenauer opgenomen. Zij kwamen over een het bezoek aan Washington uit te stellen tot 14 en 15 november, aldus de woordvoerder verder, die geen reden voor het uitstel opgaf. lllllllllHlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHHIIjf, men, die de landsveiiigheid in gevaar hebben gebracht. Het justitionele on derzoek door de procureur-generaal richt zich niet alleen tegen het week blad Der Spiegel maar ook tegen allen die ais informanten van het blad zijn opgetreden. Van de zijde van het hoofdparket in Karlsruhe werd gisteren medegedeeld dat drie rechters van instructie en niet minder dan zeven officieren van jus titie het onderzoek uitvoeren. Dit richt zich ook tegen officieren van de West duits. strijdkrachten en hoofdambtena ren van het ministerie van justitie echter niet tegen twee in deze, dagen met name genoemde Bondsdagleden die ervan worden verdacht materiaal aan Der Spiegel te hebben geleverd Een afzonderlijk artikel van de Alge mene Maatregel van Bestuur geeft de bevoegdheid zwerfkatten, dat wil zeg gen katten, die kennelijk geen eigenaar hebben, in het gehele land onschadelijk te maken, door de rijks- en gemeente politie en door vanwege de minister van Landbouw bevoegd verklaarde personen. Bovendien kan opgetreden worden tegen huiskatten, waarvoor de verplichting tot beperking van de be wegingsvrijheid niet wordt nagekomen. iimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiHiiiiiiiiimiHifiiiiiiiiiiiiiinn De maatregelen welke zijn geno men ter bestrijding van de hondsdol heid, zijn uiteraard door een deel van het publiek in de emotionele sleer getrokken. Uiteraard omdat deze maatregelen op een of andere manier ook het vraagstuk van de dierenbe scherming raken, waarvoor de be langstelling soms ziekelijke vormen aanneemt, ten nadele overigens van het dier en tot schade van de ge vestigde organisaties tot bescherming van dieren. Deze organisaties hebben vermoedelijk meer lasl van honne- ponnerige dierenbeschermers dan van degenen die het dier inderdaad kwaad berokkenen Tot deze last behoort ongetwijfeld de „oproep aan de Nederlandse bur gerij welke ons is toegezonden door de commissie Redt het huisdier te Apeldoorn. Deze commissie heeft ge meend een beroep te moeten doen op de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren, naar aanlei ding van de thans heersende honds dolheid. De oproep begint met de vol gende regels: „Indien er onder de kinderen een be smettelijke ziekte zou uitbreken en ouders en verzorgers uit angst hun kin deren het huis uit zouden zetten, dan zou er een rtorm van protesten losbar sten. Als dan nog als klap op de vuur pijl de overheid zou besluiten dez.e dak loze kinderen te arresteren en te doden, dan zou helemaal de hel losbarsten. Het Nederlandse volk zou dat eenvoudig niet nemen en zo iets het toppunt van onrechtvaardigheid vinden om de slacht offertjes met de dood te straffen. Neen, iets dergelijks kan in Nederland 1962 niet voorkomen. Of toch wel? Zij het niet tegenover weerloze kinderen dan tegenover weerloze dieren." Degenen die zo hartstochtelijk het huisdier willen redden, realiseren zich blijkbaar niet, dat dit soort smake loos proza slechts weerzin opwekt bij allen die in dierenbescherming iets anders willen zien dan het sentimen tele gezeur van degenen die niet al- .een de mens maar ook hei dier on recht aandoen door beide met el kaar te willen vergelijken. - t Twee beelden va-.i de beroering, waarin de actie van de Westduitse justitie tegen het tijdschrift Der Spiegel de bondsrepubliek heeft gebracht. Boven: In een door het tijdschrift Der Stern afgestane ruimte werkt het archief van Der Spiegel met geleend materiaal. Onder: In Frankfort demonstreren studenten met een nummer van het blad, dat op zijn kaft de beeltenis draagt van de omstreden minister van defensie F. J. Strauss.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1