CHINA STREEFT NAAR „TWEEDE ALBANIË" Afbraak van bases staat daar echter los van geheel Russen wijzen Amerikaan uit Ook hondsdolheid in Amstelveen Strenge auto-controle aan Amsterdamse stadsgrenzen PEKING: „Indië wil China aan Khroesjtsjev stelt wederom onderhandelingen voor VS staken kemproeven in de atmosfeer Kennedy hoopt op spoedige en doeltreffende kernstop Verf met voldoening ottgering 1 Attentie Actie Peek&Cloppenbun; Bestelauto rijdt trottoir opdode en zwaargewonde Ondergrondse explosies gaan door Jonge Russin over de grens gezet ijooilwill Het weer „Vijfdaagse werk week is heilloze instelling Beatrix ontmoet Indische leiders OVERHEMDEN Bestuurder dronken? Verstekelinge wilgeen politiek asiel vragen Kans op regen Utrechts burgemeester: Irene in Londen f3,- f2,- ft,. 35.000 op nummer 7612 MAANDAG 5 NOVEMBER 1962 86ste JAARGANG No. 31275 HAVANA, 5 nov. (AFP, Rtr, UPI) „De Cubanen zullen altijd op de steun van de Sovjet-Unie kunnen rekenen". Met deze en soortgelijke verklaringen probeert Ruslands eerste vice-premier, Mi- kojan, momenteel in de Cubaanse hoofdstad Fidel Castro en de zijnen ervan te overtuigen, dat de abrupte ontmanteling van de Rus sische raketbases op Cuba niet betekent dat Moskou zijn handen van de Cubaanse revolutie heeft afgetrokken. Dat de Russische machthebbers top-prioriteit toe kennen aan Mikojans missie in Havana (het is de taak van de vice-premier de Cubanen de nood zaak van de Russische handel wijze te doen inzien)bleek zater dagnacht toen bekend werd dat Mikojans echtgenote plotseling in Moskou was overleden. Mikojans zoon spoedde zich onmiddellijk vanuit New York naar huis, maar zijn vader besloot in Havana te blijven om zyn besprekingen met de regering-Castro voort te zet ten. Als mevrouw Mikojan begin o.a. Golden Pin en Button Down NO-IRON 9.95 TRICOT NYLON I5.90 Garage Brinkmann deze week in Moskou wordt be graven, zal haar man er hoogst waarschijnlijk niét bij zijn. Fidel Castro begroet Mikojan bij diens aankomst op het vliegveld van Havana. ■r^-v mm&mik AtEElI Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft deze twee foto's vrij gegeven van een Russische basis op Cuba. Het is de basis bij Sagua la Grande. De bovenste foto werd eind oktober genomen. De experts konden op deze foto duidelijk de lanceerinrichtingen en de opslag plaatsen onderscheiden. De onderste foto werd donderdag genomen op dezelfde plaats, zij het onder een iets andpre hoek. De lanceer inrichtingen zijn afgebroken. Toevallig werd de foto genomen op een moment dat een convooi van Russische vrachtauto's de ont mantelde basis verliet. Alleen 't beste... goed genoeg! Binnenvering Schuimrubber FALCON TWEEDJASSEN TOKIO, 5 nov. (UPI) De Chinese minister-president, Tsjoe En-lai, heeft gisteren verklaard, dat Indië van het Westen grote hoeveelheden wapens koopt om zich voor te bereiden op een inva sie in China. De premier achtte het betreurenswaardig, dat Indië geweigerd heeft de Chinese voor waarden voor een vredelievende oplossing van het grensgeschil te aanvaarden. Volgens Tsjoe En- lai hoeft het gewapend conflict de vriendschap tussen het Indische en het Chinese volk overigens niet te verstoren, maar hij wees er op dat niemand kan verwachten dat China zal buigen voor de Indische eis tot gebiedsuitbreiding. Een produkt van de Sikkens Groep, TIJDELIJKE AANBIEDING stomen pantalon BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnerranten 20800 Postgiro 143480 B|jkantoor Beverwijk, Zeestraat 50. telef. 4790 Bijkantoor en Red IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W, C. H. Leijdeckers en Mr. WAM. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEf 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uu/ 's avonds tel. 21544. MIKOJAN steunt de eisen die Fidel Castro stelt (Advertentie) Deze week Gedessineerde KERKRADE, 5 nov. Een 21-jarige Jongeman heelt hier in de nacht van *aterdag op zondag met een bestelauto ®en ongeluk veroorzaakt, dat de 32- iarige mijnwerker J. G. Hubben, vader Van twee kinderen, het leven heeft ge kost en waarbij diens echtgenote levens- Bevaariijk werd gewond. Het echtpaar Herd op het trottoir in de Ohevremont- ftraat, waar het met de fietsen aan de "and liep, getroffen door de auto, die Beheel links had gereden, tegen de trot toirband was gebotst en, over de kop Beslagen, op het trottoir was terecht Bekomen. De heer Hubben was op slag "°od; zijn vrouw werd met een schedel- "asisfractuur naar het Sint Jozefzieken- «tois overgebracht. Volgens de politie 'ook de autobestuurder naar sterke "rank; hij is in verzekerde bewaring Besteld. (Advertentie) ^Smedestr. 43-45 Haarlem, tel. 11025 Mikojan heeft laten weten dat de Sovjet-Unie de eisen van Fidel Castro (ontruiming van de Amerikaanse basis Guantanamo, opheffing van de blok kade en de economische druk) steunt. De Russen stellen deze eisen echter niet als voorwaarden voor de ont manteling van hun bases op Cuba, hetgeen Castro wel doet. De baardige premier heeft echter wel erkend dat de Russen het recht hebben de bases af te breken, „want zij hebben ze be taald en wij niet". Opvallend bij dit alles is dat pre mier Tsjoe En-lai van de Volksrepu bliek China zaterdag, tijdens een rede in Peking, zich zonder meer schaarde achter Castro's eisen, die volgens hem moeten worden ingewilligd, wil len de Russische bases worden ont manteld. Tsjoe En-lai legde er de nadruk op, dat zijn regering Cuba onvoorwaardelijk steunt „in de strijd van dit land tegen de oorlogszuchtige provocaties van de Amerikaanse im perialisten en piraten". Het officiële persbureau „Nieuw China" maakte bekend dat 300.000 Chinezen zondag voor de Cubaanse ambassade in Peking hebben betoogd tegen de Amerikaanse politiek. Waarnemers raken er steeds meer van overtuigd dat Peking momenteel probeert Cuba tegen de Sovjet-Unie uit te spelen en er zo een tweede Albanië van te maken WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft zaterdag foto's gepubliceerd, die donderdag bp luchtverkenningen boven Cuba werden gemaakt. Uit deze foto's, waarover president Kennedy vrijdagavond SDrak, blijkt dat de kranen, die op de Russi sche raketbases stonden opgesteld om de raketten in lanceerpositie te bren gen, verdwenen zijn, evenals de voer tuigen om de raketten te verplaatsen en de gebouwen waar de raketten voor lancering gereed werden gemaakt. Op één van de foto's ziet men een konvooi wegrijden van een basis bij Sagua la Grande, ruim 200 kilometer ten oosten van Havana. NEW YORK De secretaris-gene raal van de V.N., Oe Thant, heeft zaterdag verklaard, dat „tamelijk goe de vooruitgang" is gemaakt in de richting van een oplossing van het Cubaanse vraagstuk en dat „de voor uitzichten voor alle betrokkenen goed lpken". Thant zei dat enige verwarring be staat over de eventuele rol_ van het internationale Rode Kruis bij de con trole op het wegvoeren van de „Russi sche offensieve wapens" van Cuba. Een woordvoerder van het Rode Kruis in Genëve had eerder op de dag mee gedeeld, dat de organisatie bereid is een eventueel verzoek van de V.N. om te helpen bij het inspecteren van schepen, die Cuba verlaten met raket- materieel, in overweging te nemen, mits de Sovjet-Unie en Cuba hiermee akkoord gaan. Hij kondigde aan, dat begin volgende week een functionaris van het Rode Kruis naar New York zal gaan om daar besprekingen te voeren. Oe Thant verklaarde echter, dat het voorstel tot dusver alleen betrekking heeft op schepen die naar Cuba varen. Over internationale controle op sche pen die het eiland verlaten is in dit verband niet gedacht. Ook zal het Rode Kruis niet betrokken worden bij inspectie op Cuba zelf, aldus Oe Thant. MOSKOU, 5 nov. (UPI) Het Rus sische ministerie van buitenlandse za ken heeft de uitwijzing bevolen van de Amerikaanse diplomaat Richard Carl Jacob, omdat deze zich zou hebben beziggehouden met het inwinnen van „niet voor hem bestemde inlichtingen". Volgens het Russische persbureau Tass was Jacob „op heterdaad betrapt" door een agent van de Russische veilig heidsdienst, toen hij vrijdag „geheime inlichtingen" ophaalde op een verbor gen plaats in het portiek van een huis aan de Poesjinskajastraat in Moskou. De 26-jarige Jacob is pas tien maan den aan de Amerikaanse ambassade in Moskou verbonden, als archivaris. Hij is de derde Amerikaanse diplomaat binnen vijf Weken, die wordt uitgewe zen op beschuldiging van spionage. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft de beschuldi ging tegen Jacob „een verzinsel" ge noemd. AMSTERDAM, 5 nov. Tientallen ledca van de rijks- en gemeentepolitie hebben gedurende het weekeinde van 's morgens acht tot 's avonds zes uur het uit Amsterdam vertrekkend ver keer aan de stadsgrenzen gecontro leerd op de aanwezigheid van honden. Naar een voorlopige schatting zijn ze ker vijftigduizend auto's aangehouden, waarvan alleen al tienduizend op de rijksweg naar het Gooi. De hoofdstedelijke gemeentepolitie WASHINGTON. 5 nov. (Rtr. UPI) President Kennedy heeft zijn perschef, Pierre Salinger, gisteren een verklaring laten voorlezen, waarin wordt bekend gemaakt dat een eind is gekomen aan de serie kernproeven in de atmosfeer, die de Verenigde Staten in de afgelo pen maanden tot stand hebben ge bracht. De ondergrondse kernexplosies in de woestijn van Nevada zullen ech ter gewoon worden voortgezet. Kennedy spreekt in zijn verklaring de hoop uit, dat de deelnemers aan de ontwapeningsconferentie in Genè- ve (en dan natuurlijk vooral de drie leden van de subcommissie, die be raadslaagt over het bereiken van een kernstop) er spoedig in zullen slagen een doeltreffend en definitief verdrag over het stopzetten van alle kernproe ven te sluiten. „Overeenstemming op dit punt zou een belangrijke stap zijn op de weg naar een algehele ontwa peningsovereenkomst, die de oorlogs dreiging zou wegnemen", aldus Ken nedy. De deelnemers aan het ontwapenings gesprek (zeventien landen) hervatten hun overleg op 12 november. De drie leden van de subcommissie voor een kernstojp, Engeland, Amerika en Rus land zijn destpds niet op reces gegaan en hebben hun overleg dus ook niet on derbroken. President Kennedy herinnerde giste ren aan het Amerikaanse aanbod van 2 maart van dit jaar. De Verenigde Staten boden toen aan alle kernproe ven op te schorten, indien de Sovjet- Unie akkoord zou gaan met een doel treffend gecontroleerd verbod op het ne men van kernproeven. „Dit aanbod is nog steeds van kracht", aldus Kenne dy. „Wij zullen ons uiterste best doen tot sluiting van zulk een verdrag te ko men en wij hopen dat anderen dat ook zullen doen." Enkele uren voordat Salinger de pre sidentiële boodschap aan een groot aan tal journalisten voorlas, hadden de Amerikanen boven het eiland Johnston in de Stille Oceaan hun laatste kern proef in de atmosfeer tot stand ge bracht. Het was een explosie op een hoogte tussen 32 en 48 kilometer, waar van de kracht gelijk was aan die van ongeveer 20.000 ton TNT. De lichtflits van de ontploffing kon tegen de nach telijke hemel worden waargenomen op het eiland Honoloeloe, dat op een af stand van ongeveer 1200 kilometer van Johnston ligt. Inmiddels heeft de Amerikaanse com missie voor atoomenergie bekendge maakt dat de Sovjet-Unie zaterdag, bo ven Nova Zembla, twee kernexplosies in de atmosfeer tot stand heeft gebracht. De explosies hadden een kracht van respectievelijk twintigduizend en één miljoen ton TNT. AMSTERDAM, 5 nov. De vreem delingendienst van de hoofdstedelijke politie heeft in het weekeinde een twin tig jarige Duitse kok en zijn negentien jarige uit Leningrad afkomstige meis je, die hij als verstekelinge op een schip uit Rusland naar Zaandam had gesmokkeld, over de grens gezet. De kok, een vluchteling uit Oost- Duitsland, leerde het Russische meisje kennen tijdens de reizen, die hij op het Westduitse schip „Merkurius" naar Le ningrad maakte. Trouwen in Rusland was niet mogelijk, omdat dan zou blij ken dat de kok uit Oost-Duitsland, waar zijn familie nog woont, is gevlucht. Hij slaagde erin het meis je op het houtschip te smokkelen. In Zaandam stapte het tweetal van boord om zich bij de Duitse consul in Am sterdam te melden. Deze kon niets an ders doen dan de vreemdelingendienst waarschuwen. Aangezien het meisje geen politiek asiel wenste aan te vra gen, bleef de vreemdelingendienst niets anders over dan een uitgeleiding. Na overleg met het ministerie van justitie werd besloten dat de kok en zijn meis je per trein ons land zouden verlaten. In West-Duits'and nopen ze spoedig te kunnen gaan trouwen. (Advertentie) HAZET FABRIEKEN ZEVENBERGEN (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 5 nov. Boven Ierland lag vanmorgen een diepe depressie met een barometerstand van 730 mm. Deze depressie schuift nog iets verder naar het noordoosten waardoor de wind uit zuidelijke richting in kracht gaat toe nemen. Ook is er in de komende 24 uur plaatselijk wat regen te verwachten. Advertentie) 6ARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSEStRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL 223596 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met kans op enige regen. Matige tot zwakke wind tussen zuidoost en zuid. Koudere nacht, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. DINSDAG: Zon: 7.42-17.04. Maan: 15.04-0.00. max. min neersi Station Weer temp temp afgei gisteren 24 uui Brussel zw. bew. 13 10 3 Luxemburg h. bew. 12 1 0 Parijs regen 13 12 5 Nice regen 19 12 2 Berlijn 1. bew. l'O 4 0 Frankfort geh. bew. 11 2 0 München geh. bew. 4 0 0 Zürich geh. bew. 7 1 0.1 Genève zw. bew. 13 0 0 Locarno zw. bew. 13 6 0 Wenen zw. bew. 7 6 0 Innsbruck zw. bew. 12 3 0 Rome geh. bew. 20 12 02 Madrid 1. bew. 6 Mallorca regen 14 NEW DELHI, (Rtr) Premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie heeft opnieuw een staken van het vuren aan de Chinees-Indische grens en onderhan delingen voorgesteld, zo is van gewoon lijk welingelichte zijde vernomen. Hij deed het voorstel in een brief, die vrij dag aan Nehroe is overhandigd. Naar verluidt zal Nehroe in zijn ant woord aan Khroesjtsjev zeggen, dat de Chinezen eerst de status-quo van 8 sep tember moeten herstellen alvorens er van onderhandelingen sprake kan zijn. Nehroe is niet bereid het door Khroesjt sjev gedeelde Chinese standpunt te aan vaarden, dat de grens nooit is vast gesteld. Uit diplomatieke bron is vernomen, dat de Russische ambassadeur in New Delhi bij het afgeven van Khroesjtsjev's brief zijn bezorgdheid heeft uitgesproken over het aanvaar den van Amerikaanse militaire hulp door Indië. CALCUTTA (UPI) Volgens Indi sche hoofdofficieren zijn verse Chinese troepen de Indische Towang-vallei bin nengerukt. Het is mogelijk dat hiermee een nieuw Ohinees offensief is ingeluid, dat moet worden voltooid voordat de Indische troepen worden uitgerust met Amerikaanse wapens. Vele van die wa pens zijn reeds aangekomen in Calcutta, in een luchtbrug op grote schaal van uit Europa. De Indische troepen aan het front hebben moderne wapens drin gend nodig. In en om Towang zijn nu naar schat ting dertigduizend Chinese soldaten ge legerd. Een woordvoerder in New Delhi heeft overigens meegedeeld, dat in de gevechten een rustpauze is ingetreden. „Ik heb niets mee te delen", zei hij. „Er hebben zich geen gevechten van enige betekenis voorgedaan". UTRECHT. 5 nov. „Persoonlijk vinJ ik de vijfdaagse werkweek een heilloze instelling". Dit zei de burge meester, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, zaterdagmorgen op de jaarvergadering van de federatie van Nederlandse ver enigingen die de belangen van de ver pleging en verplegenden behartigen, die hij en zijn echtgenote gedeeltelijk bijwoonde. De burgemeester noemde de verkorting van de werkweek uiter mate remmend en lastig en zei. dat het comprimeren van de wekelijkse taak in vijf dagen niet bevorderlijk is voor het werk en evenmin voor de rust op zaterdag. Hij, vroeg zich af, of de ideële kant van de arbeid niet teveel in discrediet wordt gebracht. Men spreekt vrijwel uitsluitend over de rechten van de werknemer, zo zei hij, en het begint erop te lijken dat men die rechten belangrijker gaat vinden dan de inhoud en de voldoening van het werk zelf. Het zou volgens hem fataal zijn als de rechten meer werden gewaardeerd dan de plichten. Na deze korte toespraak verliet de burgemeester de vergadering met de mededeling, dat hij het restant van zijn vrije zaterdagmorgen winkelend zou doorbrengen. heeft drie automobilisten met honden teruggezonden en twee, die vergunning hadden voor de „uitvoer" van honden, doorgelaten. In Diemen zijn vier. in Amstelveen twee automobilisten-met honden teruggezonden. Vorige week waren het er in Amstelveen nog 96, zodat de indruk bestaat dat de Am sterdammers zich steeds meer aan de voorschriften houden. Niettemin zijn vrijdag nog dertien en zaterdag een gelijk aantal Amsterdammers bekeurd omdat hun honden geen muilkorf droe gen. In Diemen werd een loslopende hond opgepakt. Ook in de gemeente Nieuwer-Am- stel (Amstelveen) is nu door de bur gemeester een voorschrift om de hon den te muilkorven uitgevaardigd. Uit een onderzoek door het centraal diergeneeskundig instituut te Rotter dam (de rijksseruminrichting) is ge bleken, dat een hond, die 2 oktober door een, intussen in een kennel over leden, herdershond was gebeten, eind oktober aan hondsdolheid is gestor ven. De herdershond heeft ook een geit gebeten: ook dit dier is overle den. Tien personen, die met de honds dolle dieren in aanraking zijn ge weest, worden gevaccineerd. In Weesperkarspel zijn twee katten, die blijkbaar geen tehuis hadden, door de rijkspolitie doodgeschoten. Daar Weesperkarspel aan Amsterdam grenst en vele Amsterdammers proberen bui ten de stad hun honden los te laten om ze kwijt te raken heeft de rijks politie in Weesperkarspel besloten elke loslopende hona, ook al is de eigenaar bekend, te doden. (Advertentie) <3E2> NEW DELHI, 5 nov. Gistermid dag hebben prinses Beatrix en haar ge volg een ontmoeting gehad met de In dische president Radhakrisjnan in diens studeervertrek in het presidentiële par leis. Later voegde een zichtbaar ver moeide premier Nehroe zich bij de president en de prinses aan een lunch. De prinses had 's morgens een be zoek gebracht aan de beroemdste Mos kee van Indië, de Jama Masjid-moskee in Oud-Delhi. Tijdens de rondleiding werden haar haren van de baard van de profeet Mohammed getoond, alsme de de overblijfselen van een paar sanda len, die hem zouden hebben toebehoord. Vervolgens begaven prinses Beatrix en haar gevolg zich naar Constantia Hall in New Delhi, ter bijwoning van een godsdienstoefening in de Uniekerk; na afloop van de dienst wachtte een grote menigte de prinses op. Zaterdagavond was prinses Beatrix eregaste bij een receptie in de ambts woning van de Nederlandse ambas sadeur in New Delhi. De receptie werd bijgewoond door onder anderen Krisjna Menon, tot woensdag j.l. minis ter van Defensie en thans minister van de defensieproduktie. 's Middags had de prinses aangezeten aan een lunch ten huize van premier Nehroe. Vandaag is zij begonnen aan een tiendaagse reis, dwars door Indië. LONDEN, 5 nov. (UPI) Prinses Irene, gebruind door een vakantie van een maand op Majorca, is gisteravond aangekomen in Londen voor een ver blijf van drie weken bij haar tante, prinses Alice gravin van Athlone en kleindochter van koningin Victoria. (Advertentie) COStUum of heren mantel 4)96* japon (eenv.) •3£0- rok •3iM- jumper Grote Houtstraat 5 tel. 10771 Amsterdamsevaart 30 tel. 11561 Binnenweg 137 tel. 36432 DEN HAAG, 5 nov. In de derde klasse van de Staatsloterij is het num mer 7612 uitgeloot met een prijs van 35.000.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1