JacobssonKostenstijging leidt tot deflatie DOCHTER VAN NEHROE OFFERT HAAR JUWELEN De eerste vier maanden bleven resultaten Van Wessem achter Onderzoek naar geldigheid van het referendum Constitutionele Raad in een onaangenaam parket Hoop op hogere uitkeringen na doorwerking fusie Melk Unie Binnenkort akkoord over Schelde-Rijnverbinding WAAR DE TRADITIE HEILIG IS HET K0MPLQT Economische situatie in de Verenigde Staten is niet bevredigend Vennootschap profiteerde in 1960/61 van de grote vraag naar hout Verzoek Franse Senaatsvoorzitter ANTWERPEN ONGEDULDIG Pengel op kruis tocht tegen het communisme Friesche dochter NDSM vermoedelijk eind 1962 in produktie Koopvaardij bracht meer deviezen binnen in 1961 Hogere winst voor Gulf Oil GEUL ZAL WORDEN GEZUIVERD Secretaris G.A.T.T. acht het huitentarief van E.E.G. te hoog In Stevensbeek Kloosterseminarie als gymnasium erkend Ïtél «iaaNDAG 5 NOVEMBER 1962 PAGINA 2 Door gasverstikking omgekomen SIKKENSPRIJS 1962 UITGEREIKT f I mWLWRTtO l VLAANDEREN NEW YORK, 5 nov. De directeur van het Internationale Monetaire Fonds (I.M.F.), Per Jacobsson, heeft in een bijeenkomst van de National Foreign Trade Council te New York in een toespraak over liquiditeit en wereld handel ondermeer opgemerkt, dat men zich soms afvraagt of er op het ogen blik voldoende kredietmogeltjkheden zijn om de behoeften van de groeiende economieën te dekken en in het bij zonder de behoeften van een toene mende wereldhandel. De sterke stijging van de wereldhandel van de laatste jaren zou zich volgens Jacobsson ze ker niet hebben voorgedaan als er geen voldoende financieringsmogelijk heden waren geweest. Hij gelooft ech ter, dat het merendeel der deskundi gen het er over eens is, dat de buiten landse handel waarschijnlijk niet wordt beknot door enig gebrek aan krediet- mogelijkheden, vooral daar de rente tarieven in de voornaamste centra eer der schijnen te dalen dan te stijgen. We moeten ons, aldus Jacobsson, ook afvrager of er zich thans niet een meer algemene tempovertraging van de economische expansie voor doet, e..i vertraging, die waarschijn lijk ook invloed gaat krijgen op landen op het Europese continent en die, als zij voortduurt, tot een nieuwe reces sie zou kunnen leiden en misschien zelfs deflatoire tendenties zou doen ontstaan, waaraan dan weer het hoofd geboden zou moeten worden door o.a. een uitbreiding van krediet. Deflatie kan ongetwijfeld worden ver oorzaakt door een verkeerde mone taire politiek, maar zoals de situatie thans Is, dient men er aan te denken, dat zij ook kan voortvloeien uit de ge volgen van voortdurende kostenstijgin gen. Zij kunnen de winstmarges ver lagen en lagere winstmarges kunnen het investeringstempo vertragen met als gevolg, dat besparingen vermoede lijk niet geheel belegd worden. Niet gebruikte middelen hopen zich op en een deflatoir proces zal waarschijnlijk beginnen. Hieruit blijkt dus, dat als de winstmarges worden verlaagd door kostenstijgingen zij vermoedelijk niet zullen leiden tot inflatie maar tot de flatie, zo zei Jacobsson. Jacobsson zei te mogen concluderen, dat in situaties, waarin men een ver mindering van de economische bedrij vigheid moet tegengaan en een her stel moet aanmoedigen, kostenstijgin gen tot het uiterste vermeden dienen te worden. Volgens hem zal een der gelijke situatie in de nabije toekomst zeer goed mogelijk zijn en daarom die nen deze lessen-inzake matiging van kostenstijgingen zeer ernstig te wor den genomen. Wat de economische situatie in de Verenigde Staten betreft verklaarde Jacobsson, dat deze niet bevredigend is. „Wij moeten er daarom op toe zien, dat er in zo groot mogelijke mate voorwaarden voor een herstimule ring van het bedrijfsleven worden ge schapen. Men schijnt het er in ruime kring over eens, dat de huidige hoge directe-belastingtarieven een rem op het bedrijfsleven betekenen en dat er maatregelen genomen moeten worden om deze belastingtarieven te verlagen. Dergelijke maatregeler. zouden een onderdeel kunnen vormen van een ruimere expansionistische AMSTERDAM, 5 november De Nederlandsohe Dok- en Scheepsbouw maatschappij (N.D.S.M.) maakt in het personeelsorgaan bekend, dat een op dracht voor de bouw van twee snello pende koelsdhepen voor het vervoer van fruit aan het bouwprogramma van het bedrijf is toegevoegd, tende de conti nuïteit in de nieuwbouwproduktie te handhaven; alhoewel het prijsniveau waarop de contracten voor de bouw van nieuwe schepen worden verkregen nog steeds te laag ligt. De dochteronderneming in Kootstertil- le (Friesland) zal naar verwacht wordt tegen het eind van dit jaar in produk tie zijn. AMSTERDAM, 2 nov. Na een stij ging van 1.569 min. tot 1.697 min. in net voorgaande jaar, zijn de totale ontvangsten van de Nederlandse koop vaardijvloot (excl. coasters en tank schepen) in 1961, blijkens de cijfers van het C.B.S., gedaald tot 1.683 min. De inkomsten worden voornamelijk ge vormd door vrachtontvangsten (incl. vracht in Nederland ontvangen), welke daalden tot 1.370 min. 1.380 min. in 1960 en 1.290 min. in 1959) en passage gelden, welke verminderden tot 226 min. 247 min. in 1960, 209 min. in 1959). De in de totale ontvangsten begrepen bruto deviezen ontvangsten voor Neder land (d.w.z. de vergoeding voor de aan het buitenland bewezen diensten) belie pen 1.520 min. (tegen 1.530 min. in 1960 en 1.400 min. in 1959). De uit- faven in het buitenland vertoonden een aling tot 873 min, vergeleken met 908 min. in 1960 en 860 min. in 1959. Als netto deviezen ontvangsten resteer den tenslotte voor Nederland 650 min. tegen 620 min. in 1960 en 540 min. in 1959. PITTSBURGH, 2 nov. De raad van bestuur van Gulf heeft besloten het dividend met 5 dollarcent per aan deel te verhogen. Door dit dividend, is de uitkering op jaarbasis op Dir. 1,60 gekomen. Dank zij blijvend hoge internationale omzetten en een verbe tering in de benzineprijzen die zich einde augustus in de Verenigde Staten begon te manifesteren, vertoont de netto winst van Gulf Oil Corporation in het derde kwartaal van 1962 een aanzienlijke verbetering. Met deze verbetering is een omme keer gekomen in de trend van het eerste halfjaar van 1962 toen de winst 11 pet lager was dan in de overeen komstige periode van verleden jaar. Gulfs netto winst in de eerste negen maanden van 1962 ad dir. 236.260.000 is slechts 5 pet ten achter gebleven bfl de Dir. 248.935.000 van de eerste negen maanden van 1961. AMSTERDAM. 5 nov. De alleen wonende 79-jarige J. Voorberg uit Am sterdam-noord is door gasverstikking om het leven gekomen. Gisteren werd hij dood in zijn bed aangetroffen. Ge bleken is, dat een gaskraantje niet goed was afgesloten. politiek op belasting- en kredietge- bied, een politiek waarvoor volgens de directeur van het I.M.F. op het ogenblik in de V.S. veel steun be staat. Overgaand naar de andere zijde van de Atlantische Oceaan zei Jacobsson, dat men volgens hem als vaststaand kan aannemen, dat de Britse autoriteiten tegelijkertijd ook gaarne een expansio nistische politiek volgen en in deze richting zo ver als volgens hem veilig mogelijk is zullen gaan. Samenvattend zei hij te hopen, dat er ruime overeenstemming zou zijn ovl.' de volgende belangrijke punten: a) het voeren van een expansionis tische politiek, waarbij de mate af hangt van de gang van zaken in het bedrijfsleven, b) het vermijden van kostenstijgin gen, wat matiging van loonsverhogin gen vooronderstelt en c) krachtiger samenwerking op mo netair, economisch, fiscaal en handels- febied tussen de autoriteiten van de iverse belanghebbende landen. Volgens Jacobsson zal het vermoede lijk eenvoudiger zijn resultaten te boe ken op het eerste en het laatste punt dan op het tweede. AMSTERDAM, 5 nov- De Sikkens- Prus 1962, toegekend aan vier kunste- ?a,?rs, en een internationaal tijdschrift (elk kreeg 1.000) is zaterdagmiddag tpdens een bijeenkomst in de aula van het Stedelijk Museum uitgereikt door de architect Aldo van Eyck, een der winnaars van deze prijs in 1961. De kunstenaars, die aldus de motive ring der toekenning met hun werk een opvallende bijdrage leverden tot de deze zomer in het Stedelijk Museum en daarna in Zürich gehouden expositie „Experiment in constructie" zijn: de Amerikaanse schilder Charles Bieder man uit Red Wing, die niet aanwezig was bij de prijsuitreiking, de 73-jarige Franse schilder Jean Gorin uit Meudon en de Amsterdamse architect Dick van Woerkom voor de in samenwerking met de Bussumse schilder Joost Bal- jeu geleverde bijdrage voor genoemde expositie. Baljeu kreeg voorts als re dacteur-uitgever van het in 1958 door hem opgerichte, tweemaal per jaar verschonende internationale tijdschrift „Structure" de aan dit blad toegeken de prijs. Het tijdschrift kreeg de prijs voor zijn bijdrage in de verbreiding van het beginsel der synthese van kleur en ruimte in de architectuur. (Van onze Limburgse redacteur) VALKENBURG, 3 nov. Het en kele jaren geleden opgerichte Water schap van de Geul gaat de ernstige vervuiling van het toeristisch bijzon der aantrekkelijke riviertje krachtig bestrijden. Op een gisteren gehouden vergadering namen de leden van ge noemd waterschap namelijk het be sluit op korte termijn vier waterzuive ringsinstallaties (twee biologische en twee mechanische) te bouwen. Hier mee is een bedrag gemoeid van rond zeven miljoen gulden. Met de bouw van de eerste mechanische zuiverings installatie, te Vaals, is al een begin gemaakt. De drie andere installaties komen in Simpelveld, Wijlré en Meers- sen. Indira Gandhi dochtervan premier Nehroe, gaat de vrouw en van haar land voor bij het offeren van juwelen en kost- bare kleinodiën ten behoeve van de financiering van de strijd tegen de opdringende Chinezen. DEN HAAG, 5 nov. Eric Wynd- ham-White, de secretaris van de G.A. T.T. (General Agreement on Tariffs and Trade) meent dat het gemeen schappelijke buitentarief van de E.E.G. hoger is dan economisch nodig en dat het zjjn functie van symbool der nieu we Europese eenheid ook op een lager niveau kan vervullen. Hij gelooft dan ook dat Europa een aanzienlijke marge heeft voor onderhandelingen op dit punt (onderhandelingen die yeze maan den in Genève in het kader van de G.A.T.T. worden gehouden) als onder deel van een algemeen streven naar li beralisatie van de wereldhandel, zo blijkt uit een artikel van zijn hand in het bulletin van de E.V.A., de Europe se Vrijhandels-associatie. White stelt zich op het standpunt dat men een algemene verlaging van de tarieven voor industrieprodukten met vijftig procent in een periode van vijf jaar zou kunnen nastreven. Hii merkte hier overigens wel bij op dat een land als de V.S. niet over verlaging van de tarieven voor industrieprodukten zal kunnen onderhandelen zonder voldoende garanties voor de toegang van de Ame rikaanse landbouwprodukten tot de Europese markt. Een grote moeilijkheid voor de alge mene vrijmaking van de handel is ook de, steeds grotere vrees voor de con currentie van landen met lage lonen, voornamelijk Japan maar in Europa ook Spanje en Portugal. Ten aanzien van de onderontwikkelde landen vraagt White zich af, of Europa zich, gezien zjjn groeiende economische kracht, geen vrijmaking van alle industriële grond stoffen kan permitteren. De weinige nog resterende inefficiënte produktiegebie- den voor grondstoffen in Europa zou men ook anders dan met tarieven of in voerbeperkingen kunnen beschermen. ZAANDAM, 5 nov. In Nederland bleef de vraag naar gezaagd naaldhout evenals in voorgaande jaren groot. Een deel van de Nederlandse houthandel ondervond echter gedurende het boek jaar stagnatie in de afzet tengevolge van een regionaal en onregelmatig doorge voerde bouwstop, welke vooral de bouw in de particuliere sector trof, aldus schrijft de directie van de houthandel Van Wessem in haar jaarverslag 1961/62. Door de regionale bouwstop ontstond bij de handel neiging tot geforceerd ver kopen. Een te laag binnenlands prijspeil, met hieraan inhaerente lage winstmar ges, was het gevolg. Ook Van Wessem profiteerde van de grote vraag naar hout. Door de tijde lijke prijsdaling gedurende het najaar 1961 kon men enkele goedkope partijen hout importeren. De dochterondernemingen (welke ge vestigd zijn te Scheveningen, Amers foort, Nunspeet, Lochem en Groningen! hadden over het algemeen een goede omzet, alhoewel de invloed van de bouwstop terdege merkbaar bleek. En kele dezer dochterondernemingen had den zelfs veel van de bouwstop te lijden. De uiteindelijke resultaten van de doch terondernemingen zijn mede afhankelijk van de prijs voor hout die door de moe dermaatschappij berekend wordt, zodat deze dochterondernemingen als onder delen van ons bedrijf beschouwd dienen te worden. De gecombineerde verlies- en winst rekening voor het per eind mei afge sloten boekjaar toont'n saldo exploitatie rekening groot ƒ473.066 (472.458). Winst op ingekochte eigen aandelen werd dit jaar niet geboekt (v.j. 82.779). Na afschrijvingen tot een totaal van 129.103 (111.141) wordt onveranderd 25.000 naar de prijsverschillenreserve overgebracht, terwijl voor belastingen 202.500 (202.000) wordt uitgetrokken. Blijft een winst van 116.462 (117.097 na een dotatie van 100.000 aan de bij zondere reserve). Zoals bekend wordl voorgesteld een dividend van 8 pet (onv.) te betalen over een kapitaal van 160.000 (onv). Na de statutaire uit keringen gaat dan 4.693 naar nieuwe rekening. Wat het huidige boekjaar betreft deelt de directie mede dat de de resultaten over de eerste vier maanden ten achter zjjn gebleven bjj die over de correspon derende termjjn van het verstreken boekjaar. De Invloed van de bouwstop an het verloop van de komende winter periode maken het onmogelijk een prog nose omtrent het huidige boekjaar te maken. Op dit moment vertoont de aan- koopmarkt in het buitenland een vaste tendens, welke niet in de verkooppry zen ln het binnenland tot uiting ge bracht kan worden. In een beschouwing over de hout markt zegt de directie ondermeer dat de grote activiteit welke de houthandel m West-Europa de afgelopen jaren ont plooide, ook gedurende het verslagjaar werd gecontinueerd. Een toenemend ge brek aan arbeidskrachten en loonsver hogingen in de Scandinavische landen dwongen producenten van gezaagd naaldhout de mechanisatie van de zage rij-bedrijven te vergroten. Deze maat regelen beperkten enerzijds de kosten stijging per geproduceerde eenheid, doch hadden anderzijds een grotere productie ten gevolge. Dank zij de grote houtcon sumptie in West-Europa kon echter de toegenomen productie opgenomen wor den. Tijdens de nazomer en herfst 1961 werd het evenwicht tussen vraag en aanbod toch tijdelijk verstoord, zodat zich een niet onbeduidende prijsverla ging in onze aankoopmarkt manifes teerde. Gedurende 1962 herstelde deze markt zich geheel. De tijdens de eerste helft van oktober 1962 te Amsterdam gehouden zachthoutconferentie kwam tot de conclusie dat 1963 een stabiele houtmarkt te zien zou geven. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 5 nov. Frankrijks „Con stitutionele Raad", een schepping van de Vijfde Republiek, houdt zich sinds het afgelopen weekeinde onledig met het onderzoek van de resultaten van het op 28 oktober j.l. gehouden referendum. Het is daarbij voornamelijk de taak van de raad eventueel in de tellingen inge slopen materiële fouten te herstellen. Het geldt als zeker dat de raad ver volgens zal overgaan, in de loop van dinsdag, tot de bekendmaking van de alsdan geheel officieel en definitief ge worden uitslagen. Zulks derhalve -n strijd met eerder ten beste gegeven speculaties over een mogelijke of waar schijnlijke recalcitrant,® van de raad. De „suspense" lijkt gereserveerd voor een volgende episode. Zaterdag j.l. heeft n.l. de voorzitter van de constitutionele raad, de heer Léon Noël, een schrijven ontvangen van de heer Gaston Monnerville, waarbij de ze, in zijn kwaliteit van voorzitter van de Senaat, de raad uitnodigt de door de volksuitspraak goedgekeurde wet rechtstreekse keuze van de president der republiek door het ge hele kiezerscorps en niet langer door een nollege van kiesmannen voor ongrondwettelijk te verklaren. Het betoog van de heer Monnerville is, dat voor het tot stand brengen van de onderhavige wet, door het voorbij gaan van het parlement, een met de grondwet strijdige procedure is ge volgd. Ongetwijfeld brengt de heer Gaston Monnerville met zijn beroep de consti tutionele raad in een onaagenaam par ket en men mag er benieuwd naar zijn hoe hij er zich met ere en tegelijk met geringe schade op het politieke vlak uit zal redden. Het beroep is zeker ontvankelijk, want art. 61 van de grond wet geeft de voorzitter van de beide parlementaire assemblees uitdrukkelijk het recht om de constitutionele raad te verzoeken zich uit te spreken of een wet al dan niet conform is aan de grondwet. De constitutionele raad zelf heeft des tijds, evenals de staatsraad, president De Gaulle van negatief advies ge diend terzake van de beoogde proce dure voor het verkrijgen van de grond wetswijziging. En dat deze procedure in strijd was met de grondwet, was de communis opinio van welhaast alle ter zake bevoegde Franse juristen. Indien de constitutionele raad thans op het door de voorzitter van de senaat ingediende request zou beslissen dat de bij de volksuitspraak aangenomen wet inderdaad in strijd is met de grondwet, zou dit meebrengen dat de wet niet kan worden afgekondigd en derhalve zonder toepassing moet blijven. Niet DEN HAAG, 2 nov. De Nederland se Melk Unie heeft zich tijdens de jaar vergadering voor het ogenblik voorstan der verklaard van een wat conservatie ve dividendpolitiek. Dit nadat een twee tal aandeelhouders zich teleurgesteld had betoond over het voorgestelde dividend van 8 pet. Punt van overweging bü dit voorstel is geweest dat het volgend jaar over ruim 8 ton aandelen meer dividend mo worden uitbetaald. Het zon naar het bestuur van de Melk Unie zegde niet van een juiste houding getuigen wan neer nu meer dan 8 pet zou worden betaald wat mogelijk is terwijl men het volgend jaar met een lager dlvi- dendvoorstel op de proppen zou moe ten komen. Daarbij werd er op gewezen dat de fusie nog door moet werken en in feite pas in een beginstadium is. Tus sen de regels door viel er te beluisteren (lat aandeelhouders naarmate de resul taten door de fusie zouden verbeteren wel aan hun trekken zouden komen. Ten aanzien van de toekomst toon de men zich wel vrij optimistisch. De fusie heeft in de korte tijd dat zij verwezenlijkt is, reeds tot rendements verbetering geleid. Gunstig voor de resultaten van het lopende boekjaar is dat de iets verhoog de melkprijzen (die door de regering streng in de hand worden gehouden) dit jaar in de resultaten tot uiting zul len komen. Van de vele besproken punten nog een summiere samenvatting: Na voltooiing van de E.E.G. moet met een hogere binnenlandse melkprijs worden gerekend, tenzij er weer bijzon dere maatregelen worden genomen. Er zijn op het ogenblik geen plan nen voor aflossing van de conversie lening. Wel wordt verwacht dat dit vóór 1971 (einde looptijd lening) zal ge schieden. de daling van de melkconsumptie per hoofd wordt als een welvaartsver schijnsel gezien. Van de omgezette melk wordt 40 pet voor industriële produkten (kaas en condens) gebruikt. Van dit laatste wordt rond de helft geëxporteerd. De netto-opbrengst per verwerkte liter melk ligt in de „industriesector" gunstiger dan bij consumptiemelk. Met de jaafstukken ging men akkoord. meer of minder dus dan een feitelijke annulering van het referendum, met als voor de hand liggend gevolg de opening van nogal opwindende perspectieven. De heer Vincent Auriol, als oud president van de republiek rechtens een der elf leden van de constitutio nele raad, heeft zich reeds gehaast zijn zetel aldaar weer in te nemen. In mei 1960 was hij er demonstratief van weggelopen, omdat hij „niet langer machteloos en stilzwijgend wilde blijven toezien bij de op de nationale souvereiniteit gepleegde aanrandingen". Het behoeft geen be toog dat de heer Auriol, thans een van de meest verbitterde tegenstan ders van generaal De GauUe, het in de constitutionele raad warm voor voor Mortnerville's request zal opne men. Het wordt nochtans niet voor heel waarschijnlijk gehouden dat de consti tutionele raad inderdaad de bij refe rendum aangenomen wet van 28 okto ber ongrondwettelijk zal verklaren. Men zou daartoe uit de ongrondwette lijkheid van de gevolgde procedure moe ten besluiten tot de ongrondwettelijk heid van de inhoud. En het zowel in politieke als juridische milieus over heersende gevoelen lijkt te zijn, dat daar het souvereine volk zich voor aanvaarding van de gewraakte wet heeft uitgesproken, de kwestie van de grondwettelijkheid of ongrondwettelijk heid van de gevolgde procedure niet meer terzake doet. Door te stemmen zoals het stemde heeft het souvereine volk namelijk ook de gevolgde proce dure gewettigd. De constitutionele raad zal zich van het probleem kunnen af maken door zich niet competent te ver klaren. In principe heeft de raad een maand de tijd voor beraad, hangende hetwelk de wet niet kan worden afge kondigd. Maar de regering kan een spoédbehandeling eisen van minimaal een week. DEN HAAG, 3 nov. (KNP) Met in gang van 1 januari 1963 ontvangt het kloosterseminarie der paters van het H. Sacrament te Stevensbeek de mi nisteriële erkenning als gymnasium. Het seminarie van Stevensbeek heeft sedert enige jaren bekendheid gekregen door zijn geslaagde experimenten in de methodes van opvoeding, welke erop gericht zjjn de studenten door zo groot mogelijke zelfwerkzaamheid en verant woordelijkheid te helpen in hun groei naar de volwassenheid. Het seminarie heet Eymard-stad (naar de stichter der congregatie, de zalige Pierre Eymard). De studenten vormen zelf 't gemeentebestuur en kie zen uit hun midden een burgemeester. Dit college is verantwoordelijk voor de interne gang van zaken, zij het onder toezicht van directeur en prefect Er bestaan verschillende graden van 'bur gerschap, De promotie moet verdiend worden door nauwgezette plichtsvervul- ing. Over de promotie beslist een col lege van zes mensen: directeur pre fect, klasseleraar en drie studenten. Het systeem voldoet uitstekend en levert jonge mensen op aldus een der le raren die weten wat zij willen en het vrymoedig weten te zeggen. Behalve het kloosterseminarie met ongeveer 140 leerlingen, omvat Ste vensbeek ook een determineerschool, een soort overbruggingsklas. welke op leidt voor h.b.s., gymnasium, techni sche school enz. Deze school telt ook ongeveer 140 leerlingen. Het seminarie en de determineerschool staan geheel los van elkaar. (Van onze verslaggever) BRUSSEL, 5 nov. in bevoegde kringen te Brussel en Antwerpen toont men zich optimistisch over de goede afloop van de onderhandelingen over de Schelde-Rijn verbinding. Men ver wacht, (lat ze binnen afzienbare tijd met succes bekroond kunnen worden, ofschoon men zich aan een nadere schatting van de termijn nog niet durft te wagen. Gevraagd naar de reden van het trage tempo, zwijgt men liefst. In Antwerpen heerst ongeduld, dat zich wel in verwijten tegen de Belgische regering ontlaadt. Men vraagt zich echter af of de traagheid niet veeleer aan Nederlandse zijde te zoeken is. Het is immers aan Nederland een eerste belangrijke concessie aan België te doen; een verbeterde verbinding met de Rijn, weliswaar door de Tussenwa teren, doch het Ministerie van Buiten landse Zaken heeft daar tientallen ja ren niet van willen horen, omdat het vasthield aan enigerlei vorm van ver wezenlijking van het Moerdijkkanaal- plan, waarvoor echter in het parlement nooit een meerderheid te vinden is ge weest. De tijd heeft raad gebracht. Antwer pen heeft reeds eerder het Moerdijk kanaal in feite losgelaten. In het voor jaar van 1962 heeft de Belgische rege ring in een nota aan Den Haag zich accoord verklaard met een verbinding door de Tussenwateren volgens een be paald tracé en gevraagd daarover on derhandelingen te beginnen. Reeds in september 1961 was daaraan vooraf ge gaan het convenu tussen de Kamers van Koophandel van Rotterdam en Ant werpen, waarin deze beide voor hun ste den representatieve lichamen het erover eens waren, dat de vaarweg moest ge maakt worden door een kanaal van de Antwerpse havens uit tot aan de Wes- terschelde en vervolgens door het ge opende Kreekrak naar de Oosterschel- de. De veronderstelling scheen toen te zijn, dat de scheepvaart de tijdrovende omweg door Keeten, Mastgat en Zijpe alsmede Volkerak en Hollands Diep zou blijven volgen, maar van de ande re zijde scheen de veronderstelling ook te zijn, dat Antwerpen zich niet behoef de te binden aan een termijn, binnen welke het de Rijnvaartpremies afge schaft zou hebben. mon- e Ant werpse gemeenteraad gezien als een belangrijke - Dit convenu werd destijds bij de van schepen Delwaide in d( _rce eerste stap, doch als een plan waarop partijen zich bij onder handelingen zouden baseren kon het inderdaad moeilijk beschouw worden. De Belgische regering heeft toen ten laatste de knoop doorgehakt door in een nota een verbinding te vragen die in aansluiting op het boven weerge geven zuidelijke tracé doorgetrokken zou worden door de weer bevaar baar te maken Eendracht om met een kort kanaal de uitstekende land punt in het Noord-Westen van Noord- Brabant tot het doorsnijden. Hollands Diep te Hierbij wil de Belgische regering te vens klaarheid scheppen in het probleem van de RSJnvaartpremies. Daar zij zich aitud op het standpunt heeft gesteld, dat deze premies dienen als onvermij delijke compensatie voor de toenemende ongemakken van de oude vaarweg, is zij bereid de premies op te heffen naar mate de nieuwe vaarweg gereed en in bedrijf komt. Het wordt dan een kwes tie van schaalverdeling met dien ver stande, dat het laatste restant der pre mies afgeschaft zal worden, zodra de vaarweg geheel voltooid zal zijn. SCHIPHOL, 5 nov. De Surinaam se politicus en vakbondsleider J. Pen- gel, voorzitter van de Nationale Partij Suriname (NPS), is een kruistocht be gonnen tegen het communisme, dat volgens hem de kop opsteekt in het Caribische gebied en dat in de onder ontwikkelde en zwarte delen van Zuid-Amerika een vruchtbare voe dingsbodem zal vinden, wanneer daar tegen niet tijdig stappen worden on dernomen. De heer Pengel, die vrijdag in New York voor Amerikaanse bladen een persconferentie gaf, en die zaterdag middag op Schiphol aankwam, zei daar dat hij weliswaar bepaalde particulie re belangen in Nederland kwam be hartigen, doch dat hij van de gelegen heid gebruik hoopte te maken om er tevens zijn vele vrienden bij de rege ring en in het parlement wakker te schudden en attent te maken op de nieuwe ontwikkeling, die de kwestie Cuba in het Caribische gebied heeft gebracht. De heer Pengel noemt de bestrijding van het communisme een internatio nale zaak. Hij is bang, dat de Neder landse regering het gevaar van het groeiende communisme in Suriname onderschat. De V.S. zullen volgens de Surinaamse politicus gaarne helpen aan de opbouw van Suriname. „Com munisme gedijt slechts op ontevreden heid en armoede. Wij moeten dus zo snel mogelijk goede sociale toestanden scheppen en daartoe hebben we goe de woningen nodig. Amerika wil ons wel steunen. Om die steun snel te krij gen moet Suriname naar buiten zelf standig kunnen optreden en wij moe ten dus de omweg langs Den Haag zien te doorbreken". Desgevraagd bevestigde hij, dat hij zich zorgen maakt over een der vijf Surinaamse radiostations, de Avros, die „vrijwel niets anders dan juich kreten over Fidel Castro als „de groot ste bevrijder van het kapitalisme" uit bazuint." PARAMARIBO De heer D. G. A. Findlay, leider van de zogenaamde „buitenparlementaire oppositie van Su riname", heeft tegenover het ANP op gemerkt, dat de mededelingen van de heer Pengel voor hem bepaald geen verrassing inhielden. Integendeel, al voordat de heer Pengel uit Paramaribo vertrok, was de heer Findlay er, naar hij zei, van overtuigd geweest, dat de heer Pengel over de „rug van het com munisme" heen zou proberen de publie ke opinie in de Verenigde Staten en Nederland te beïnvloeden. „De heer w hij zoekt nu naarstig naar een middel om weer populair te worden. ZUn optreden is overigens vrij naïef. MVn hkcrffn®!1 aldus de heer Findlay, „in Washington en Den Haag heel goed, dat de heer Pengel door middel van het communis tische spook geld wil verkrijgen om zo propaganda te kunnen maken bij de aanstaande verkiezingen." Hele oude auto's die men natuurlijk beter automobielen kan noemen startten gisteren in Londen weer voor de jaarlijkse race naar Brighton. De eerste race van dit soort werd gehouden in 1896 en de auto's mogen wel veranderd de wedstrijd niet! Zolang er nog een Engeland is zullen de liefhebbers van oud 'spul elk jaar van de partij zijn. HDEDR& GELUKKIG VROEG MURIAD M6 NIET HOE INfl'S NIEUWE MIDDELSTE NAAM LUIDGWANTDIE HAD IK NIET GEWE TEN... i <f>"rfKyiAANDERBN. U ZULT GEEN GEHEIME BOODSCHAP VINDEN HIER 13 HET DOKUMENT, VLAANDEREN, 0NDERTE KENDD00R UW VROUW NATUURL'JK NIET. IK CONTRO LEER ALLEEN, OF ZE OP DE JUISTE PLAATS •TEKENDE. U WEET HOE VROUWEN Z'JN BEDANKT MURIAD

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2