Nederlandse villaggio's gedijen aan Italiaanse Rivièra FELLE STRIJD OM DE GROOTSTE HAP rrxo Moeilijke keuze Spannend duel tussen dames DWT 1 en DWR 1 (2-3) Flamingo's en White Stars honderd punten tegen Ontwapenende voorstelling van Mihura's „Mirabel" ,4 Agenda Haarlem* Belangstelling en prijzen mm.--* ONDERNEMERS DELEN MEE Verhouding tot de Italianen Naar den vleze Welvaart algemeen WATERPOLO-COMPETITIE B ASKETBA T J .-COMPETITIE Weer première van „Centrum" in Haarlem ■jSSm Waterpolo K.N.Z.B. NVA 1-DWT 1 0-4 PAGINA „Deze bedrijven zijn vaak een smaakvol opgesteld visitekaartje voor ons land". Met die uit spraak doelt de Nederlandse vice-consul te San Remo, de heer J. F. W. Krahé op de talrijke on dernemingen van Nederlandse bungalowpark-exploitanten aan de Italiaanse Middellandse-Zeekust tussen Ventigmilia en het verder op in de richting Genua liggende Diano Marina. De heer Krahé mag zo'n oor deel vellen, want hij is een man uit de praktijk van het toerisme en wat daarmee samenhangt. Ruim twintig jaar werkt hij nu in San Remo, de laatste tijd als di recteur-eigenaar van een der gro te eersteklas hotels, „Astoria West-End". Als hotelier weet hij wat er nodig is om gasten goed te ontvangen, in zijn hoedanigheid van vice-consul krijgt hij spoedig een indruk van de wijze, waarop de Nederlanders in zijn gebied zaken doen. Beide bezigheden blij ken in deze landstreek door velen van hen aangenaam en doeltref fend gecombineerd te worden, soms zelfs met zoveel succes, dat de Italianen de Nederlandse voort varendheid met een tikje verwon dering om niet te zeggen lichte wrevel gadeslaan. J ubileumtoernooi Benoemingen bisdom Rotterdam Hockey in Haarlem en omgeving Slecht weer spelbreker voor veel wedstrijden DAMMiEN Prachtig resultaat voor Van Hal Kampioen van K e nnem e rl and WASSERIJ DUYN Ook voor de fijne was Films Muziek Cabaret Diversen Tentoonstellingen Wat te zeggen bijvoorbeeld van de meer dan ijverige manipulaties van de heren G. Kamp en J. Leever, eigena ren respectievelijk van „Tubanto" en „Monterosso", twee aan elkaar gren zende bungalowparken, die in collegia le wedijver niets nalaten om hun mi niatuur villa's zo fraai mogelijk te bouwen en zo comfortabel mogelijk in te richten en dat op bergplateaus waar een kleine twee jaar geleden de olijf boom domineerde? Nu staan er zeven entwintig prachtige bungalows van het genre, dat menig Nederlander in patria zou wensen te bewonen. De Italianen, ook de arbeiders die de bouwwerken uitvoeren, staan er een beetje vreemd tegenaan te kijken. Ze vinden dat die ..stranieri" nogal veel durven en eer- dijk gezegd is dat ook wel het geval. Vele Nederlandse ondernemers hakken en kappen zich hier door het geboomte en het gesteente heen een weg naar de toekomst. Daar is ondernemings geest en doorzettingsvermogen voor nodig en nog iets... Dat „nog iets" openbaart zich bij- voorbeeld bij de heer Leever wel duidelijk. Vóór wat hij noemt zijn Ita liaanse tijd heeft hij meer dan een kwarteeuw alle wereldzeeën bevaren, de laatste negen jaar als chef-kok van de „Oranje", het vlaggeschip van de maatschappij Nederland. Hij is op een voor hem goede dag hopeloos verliefd geworden op ons oude Insulinde; die liefde deed hem later zoeken naar een landstreek in Europa die zijn ideaal het dichtst benaderde. Die vond hij naar zijn smaak in het dal van de Nervia, 'vlakbij de pittoreske badplaats Bordighera aan de Italiaanse Bloemen- Kivièra. Toen hij ter plaatse ver scheen bleek iemand hem voor te zijn geweest. Uiteraard ook een Nederlan der zou men hier mogen zeggen! De heer Kamp, oud-leraar Engels m Zwolle en omgeving welbekend was reeds volop in actie met de bouw van bungalows. Gewone stervelingen zou den elkaar hebben toegesprokenin de geest van ,,Ga-een-eindje-verderop" of iets dergelijks. Bijzondere lieden als beide heren doen zulks anders. In vol ledige overeenstemming met zijn buur man sloeg de heer Leever zijn tenten naast die van meneer Kamp op. Om kort te gaan: in het gebied rond Ven tigmilia resideren thans zeven Neder landse vorsten op hun eigen grond gebied met een aantal lieve paleisjes. Het zijn behalve de twee genoemden de heren Cosijn, Koning, Smits, Van Est en Otten. Overleg en samenwer king vormen mede hun gezamenlijke kracht, die er onder meer op gericht ls door goed zaken doen zelf een bij zonder en een goed bestaan te hebben. Geen der Nederlanders hebben wij ook maar een moment over gebrek aan belangstelling horen klagen. In het hoogseizoen, dat voor hen hier loopt van april tot en met september, zijn de meeste bungalowparken vol bezet. In maart genieten velen van de schoon heid van de lente, die hier al vroeg haar entree maakt. Oktober is in dit gebied een geliefde maand voor dege nen, die de chaotische toeristische drukte van de zomer willen ontvluch ten. Van half november tot vlak voor Kerst valt er de meeste regen. Met Kerstmis trekken velen alweer naar de bungalows om daar onder veelal milde weersomstandigheden het feest te vie ren. De wintermaanden voeren veel Hollandse gepensioneerden uit het lage land naar de Italiaanse Kust. Door de ze spreiding komt het maar zelden voor, dat een „villaggio", zoals de Ita lianen de parken noemen, geheel leeg staat. Het thans afgelopen seizoen was voor de onderneming van de heer Ot ten „Villaggio Elisabetta Bella Vista" bijzonder gunstig; zes maanden achter een was zijn zaak volledig bezet. Met drie zulke succesrijke maanden was hij al dik tevreden geweest. Nu kan hij met meer financiële mogelijkheden voort werken aan de uitbouw van zijn dorp. Nog een andere Nederlander steekt zijn voldoening over de gang van za ken evenmin onder stoelen of banken. De heer G. C. de Weerd zit sinds Pa sen 1957 in Porto Maurizio en heeft thans negentien bijzonder fraaie villa tjes met in totaal zesentachtig bedden aan te bieden. Het gehele seizoen door is er geen plaatsje onbezet geweest. Zelfs met Pasen van dit jaar boekte hij reeds een uitverkocht huis. Even als zijn collega's laat hij echter niet na er op te wijzen, dat er in het voor- en naseizoen voor de liefhebbers nog ruimte te over is. Beziet men de uitvoerige prijslijs ten der bungalowparken dan kan men bepaald niet zeggen, dat de ex ploitanten hun gasten het vel over de oren trachten te halen. Als men de hier gevraagde prijzen vergelijkt welke men aan onze eigen Een van de vele gloednieuwe eet- en slaappaleizen in Diano Marina. kust dikwijls durft te eisen, dan hou den de Nederlandse Italianen aan de Bloemen-Rivièra zeker hun fatsoen. In het topseizoen is de hoogste prijs voor een zespersoons-bungalow drie honderd gulden per week, van half maart tot medio april er gedurende oktober honderdzestig gulden per week voor dezelfde kleine villa. Ui teraard bedoelen deze cijfers een in druk te geven; onderling variëren de ondernemingen hun prijzen wel iets in verband met ligging, luxe en com fort. Over het algemeen zijn de Neder landers vol lof over de medewerking, die zij van de Italiaanse autoriteiten bij de vestiging en de uitbreiding van hun bedrijven mogen ondervinden. Ook de inheemse bevolking staat zeker niet afwijzend tegenover de Nederlandse ondernemingsgeest, al moet gezegd worden, dat sommige pensionhouders zich wel eens afvragen, waar die vreemdelingen toch de moed vandaan halen om hun zaken zo fors aan te pakken. Ditwijls komt daar een tikje jalouzie bij omdat de Italianen voelen, dat zij zelf van nature hun affaires wat gemakkelijker opnemen. Van ern stige bezwaren tegen de Nederlandse activiteiten is echter geen sprake, ze ker niet nu er voor iedereen in dit gebied ruim voldoende brood op de plank is. Hoteliers koesteren in het ge heel geen wrok tegen de villaggio's, daar hun publiek meestal geen ambi ties toont om in een hoe fraai ook op gezette bungalow te bivakkeren waar men tenslotte nog altijd de zelfverzor- ging dient te beoefenen of op zijn minst zijn tijdelijk domein moet ver laten om elders te gaan eten. Plaatse lijke restaurant-houders beschouwen de bungalow-bewoners als een deel van hun vaste klantenkern. Concluderend kan men dus zeggen dat het de Nederlandse ondernemer van een bungalowpark naar den vleze gaat. Hij heeft een goede boterham en leidt het avontuurlijke leven van de man, die zijn zaak letterlijk van de grond af opbouwt en het verworvene met zorg dient te beheren. Minder last dan in het eigen land heeft hij van de veie bindende voorschriften aangaande vestigings- en bouwvergunningen. Eén aangelegenheid is er die telkens weer bij de meeste exploitanten ter sprake komt. Dat is het aanleggen van wegen. Met beloften hieromtrent schijnt de Italiaanse overheid nogal vlot te zijn, met de inlossing bepaald minder. Daardoor komt het voor, dat de toegangswegen tot de fraaie bunga low-terreinen de uit Nederland komen de toerist wat ruig aandoen en bij de eerste keer, dat hij er gebruik van moet maken afschrikken. De onderne mers weten dit en doen alles om hier in verbetering te brengen. Nochtans hebben hun pogingen tot dusver weinig resultaat gehad. Dit laatste is eigen lijk een gelukkig teken. Onze vooruit strevende landgenoten mogen nog zo hun krachten inspannen om tientallen stukjes „Holland" tussen de olijfbomen te creëren, de directe omgeving daar van is en zal altijd volop Italiaans blijven... minder gestroomlijnd, plezie rig grillig, een tikje onberekenbaar. Werd terloops reeds aangestipt, dat er voor iedereen langs de Italiaanse Middellandse-Zeekust op het ogenblik voldoende werkgelegenheid is, vice- consul Krahé in San Remo stelt zon der meer, dat armoede in deze streken thans een onbekende situatie is. De bloementeelt vooral die van de ga- rófani, de anjer en het toerisme zijn de twee rijkvloeiende bronnen van inkomsten. Kende de Rivièra vroeger slechts het zogenaamde „classic sea son", dat was dan de wintertijd waarin de rijken der aarde, van el ders vluchtend voor de koude hier op een hoopje in dure hotels bij elkaar kropen, zich koesterend in dit milde klimaat tegenwoordig woedt ook hier de gewone vakantie-drukte in he vige mate. In het ter plaatse zo gehe ten „tweede seizoen" zijn de prome nades dan allerminst rustige wandel paden meer, de wegen langs de kust geven hetzelfde beeld als te onzent de Scheveningse Boulevard op een zon dag. Deze toenemende algemene inte resse heeft een opmerkelijke wedijver tussen hoteliers en pensionhouders doen aanwakkeren. Een typische uiting daarvan is het pronken van de plaatse lijke Verenigingen voor Vreemdelingen Verkeer met de in hun stad of gebied totstandgekomen attracties als gloed nieuwe, uitzinnig blinkende restaurants romantisch gelegen te luxe herbergen, hevig duur uitziende hotels met zwaar gegalonneerd personeel enz. Bij tiental len stampen de Italianen dit soort za ken hier momenteel uit de grond. Een enkel cijfer hierover spreekt boekde len. Een lieflijk oord als Diano Marina kreeg in tien jaar tijd honderdnegen endertig hotels. Daarvoor waren er slechts zeven! Steden stadjes, dorpjes en provin cies in hun geheel boksen langs deze kusten verwoed tegen elkaar op om de grootste hap te bemachtigen van do koek, die de toeristen-lawine mee brengt. Enkele jaren geleden nodigden de V.V.V.'s werkzaam tussen Genua en Savona tientallen journalisten van alle Europese nationaliteiten uit om de re gionale schittering te observeren. Nu is het de aangrenzende provincie Imperia, beslist niet karig bedeeld met bezoek 3.590.860 overnachtingen van gasten in 1961 die zozeer haar krachten op het terrein van de recla me aanspreekt, dat zelfs vliegtuigen vol Amerikaanse redakteuren-voor-touris- me via Nice worden aangevoerd. Im peria zal de buren overtreffen; zo no dig strooit ze nog eens honderd eet- en-slaap paleizen langs de kust of te gen de bergen op en showt ermee op het brutale af. Inmiddels wordt het voor de klant allemaal een beetje moeilijk. Hij moet uitvoerig met zichzelf overleggen alvo rens uit de overdonderende hoeveel heid aanbiedingen een keuze te ma ken. Dit is dus de vraag: Waar ga ik naar toe? Voorts is niet minder be langrijk: Wanneer ga ik er heen? Om bij het laatste te beginnen: ga in voor- of najaar als U rust wilt hebben en overmatige hitte U evenmin welkom is als te veel regen. De eerder aan geduide bungalow-parken van onze iandgenoten staan als het ware op U te wachten, het eerste klas hotel, dicht langs de promenade, toont dan zijn ware, rustige, weldadig aandoen de deftigheid, het berghotelletje, slechts drie kilometer landinwaarts van de vloedlijn, heeft dan van zijn min stens tien kamers-met-bad er zeker een voor U vrij en dat tegen een pension- prijs van rond de drieduizend lires per dag! Over de stranden in de streek tot slot geen kwaad woord. Slechts een ontboezeming... Er jengelt iedere keer als we er lui-lekker naar het wezen lijk helder-blauwe water zitten te kij ken een wijsje door ons hoofd dat be gint met de woorden: „Er is geen strand zo charmant als het Scheve ningse strand..." Inderdaad, het is on dankbaar. Zo heeft zelfs het toeristi sche leven zijn eigen moeilijkheden. Wie daar echter voor wat een verblijf waar ook in Italië bij geholpen wil wor den geven wij nog een laatste tip. Praat eens met mevrouw Marie An toinette Cerlini, de onvolprezen direc trice van het Italiaans Verkeersbureau aan het Rokin in Amsterdam. Zij weet alles over haar tweede vaderland, bo vendien is ze eerlijk als Carrara mar mer en gezegend met een benijdens waardige mensenkennis, twee hoeda nigheden die iedere aspirant-vakantie ganger bijzonder zal waarderen als het erom gaat waar en wanneer hij zijn heerlijke vrije tijd zal besteden. FRANC. STRANGER HAARLEM, 5 nov. Voor de eerste klasse dames van de competitie-kring Haarlem KNZB zorgden DWT 1 en DWR 1 voor een spannend duel. In het begin verscheen DWR met Volle zeilen voor het DWT-doel, maar de DWT-ver- dediging onder aanvoering van Do Tur kenburg wist van geen wijken; de DWT-voorhoede werd aan het werk ge zet. Dobbie Baleiulong had zich in een gunstige schietpositie opgesteld, toen zij de bal voor zich kreeg en inschoot. Wederom kwam de DWT-verdediging onder druk, maar na goed werk van Fryda Dijk. Tonny Wassenberg en Wil Koelemeü drong Marjolein Bernink door de DWR-verdedigingen was het tweede DWT-doelpunt een feit. De stug doorzettende gezusters Drog- trop in de DWR-aanval boekte vervol gens succes en Alie Drogtrop schoot raak. Kort na de hervatting bracht een schot van Marjolein Bernink wederom de handen van de supporters op elkaar; er werd echter beslist, dat het schot niet in de roos was en er werd verder gespeeld, waarop Gerda Drogtrop voor de gelijkmaker zorgde. Toen kreeg DWT een speelstersmeerderheid: Alie Drogtrop - DWR op de kant. Ondanks de speelstersminderheid schoot Miep Sint DWR toch naar de stand 3-2, waar bij het bleef. Hillegom 1 en VZV 1 troffen elkaar in het Sportfondsenbad voor de tweede klasse heren. Fel trokken de beide ploe gen van leer en wat ze in snelheid te kort schoten, werd geprobeerd op een andere minder sportieve wijze weg te werken. De scheidsrechter echter zorg de voor ruimte in het veld door spelers de kant op te sturen. Maar eer het hiertoe kwam, had Johan Vellinga VZV aan de leiding geholpen, waarop Scholten voor HZV meteen resoluut antwoordde.^ Toen kreeg de HZV'er Kees de Ruiter een straïworp toegewe zen, welke niet werd benut, waarna de strijd in heftigheid toenam en met waterpolo weinig gemeen had. HAARLEM, 5 nov. Het „oliebollen- toernooi", dat de Haarlemse Hockey club Ever Swift elk jaar op 1 novem ber pleegt te houden, stond dit keer in het teken van het 6e lustrum van deze club. Zeven hockeyclubs uit de omge ving hadden ieder een jongens- en meisjesteam afgevaardigd naar de vel den van Ever Swift, waar zij met teams van de ontvangende club de ge hele dag onder goede weersomstan digheden een toernooi speelden. De meisjes van Rood Wit vormden een technisch goed spelend elftal en kwa men na de finale tegen Ever Swift op overtuigende wijze in het bezit van de wisselbeker. Definitief thans, want Rood Wit veroverde dit kleinood voor de derde achtereenvolgende keer. Bij de jongens kwam het na enkele wedstrijden tot de finale Rood Wit— Zandvoort. Beide elftallen zorgden voor een spannende en ook technisch goed gespeelde wedstrijd. Er moest een ver lenging van deze wedstrijd volgen al vorens Zandvoort zich tót toernooiwin- naar kon rekenen met 1-0 winst. Behalve de attractie, dat de spelen den een traktatie in de vorm van olie bollen ontvingen, bleek het zeer op prijs te worden gesteld dat alle deelnemen de verenigingen bij de prijsuitreiking een keurig afgewerkt houten jubileum stickje in de Ever Swiftkleuren als aan denken aan dit jubileumtoernooi mee naar huis konden nemen. ROTTERDAM, 5 nov. (KNP) Tot deken van Poeldijk is benoemd W. A. Nicolaas, geboren te Goch (Duitsland) in 1909, priester gewijd in 1934 en sinds 1957 pastoor te Rijswjjk-H. Benedictus. Benoemd tot pastoor te Rijswijk C. Vlaar, en tot pastoor van de parochie H. Egbertus te Hoek van Holland C. A. J. Netten. Met vier spelers op de kant werd de tweede periode doorgeworsteld. Jan Kobes doorboorde wel het HZV-doel, maar de treffer werd niet toegekend wegens afzetten. In de derde periode kwam Jelle Oortwijn voor VZV flink op schot; na de stand 1-2 lagen de ploegen weer compleet, maar Oortwijn was niet meer te houden; de derde periode werd afgesloten met de stand 1-4. In de laat ste periode verhuisden geleidelijk aan 3 Hillegommers op de kant en zij konden zien hoe hun minderheid een VZV-aanval afsloeg en in gunstige posi tie voor het VZV-doel verscheen, maar de bal werd door e enHZV'er onder wa ter gedrukt: de pracht schietkans was toen verspeeld. Tot slot bracht Jelle Oortwijn de VZV-overwinning op 5-1. De Hillegommers lieten zich niet onbe tuigd om hun misnoegen over de lei ding van de scheidsrechter kenbaar te maken, waarbij zij blijk gaven weinig spelregelkennis te bezitten. De reserves van Haarlem en Njord '59 bekampten elkaar voor de vierde klasse heren en Haarlem zegevierde met 6-2. HAARLEM, 5 nov. Het weer was dit weekeinde spelbreker bij zeer vele wedstrijden van het toch al kleine be kerprogramma. Geen enkele ontmoe ting voor de HTOC-beker vond door gang en voor de Treslingbeker werd alleen de wedstrijd FitZandvoort ge speeld. Hierbij moesten de badplaats- bewoners het onderspit delven, zodat zij niet meer in de volgende ronde mo gen uitkomen (2-0). Een beetje treurig verliep het bij de veteranenbeker. Daar wachtte HBS te vergeefs op de komst van tegenstan der Hilversum. De spelers uit de ra- diostad vonden het kennelijk te nat voor hun leeftijd en lieten het afweten. Voor HBS betekent dat een reglemen taire 5-0 overwinning. De dames van HBS speelden in het kader van de Parnassiaprijs een wed strijd tegen de Zwarte Tulpen, het voorlopig Nederlands elftal. Voor de rust was deze ontmoeting het interes santst en werd er goed spel voorge schoteld. In die periode had HBS de handen meer dan vol, maar kwam na de hervatting toch meermalen tot goe de aanvallen. Jammer genoeg wist het rood-zwarte team de bal niet verder dan tot in de cirkel te brengen. Het voorlopige Nederlands elftal won deze als oefenwedstrijd bedoelde beker-ont moeting met 3-0, maar voor HBS be tekent dat toch niet de uitschakeling voor de volgende ronde der Parnassia prijs. Uitgeschakeld is wel Union, dat BDHC in eigen veste ontving. Een ge havend BDHC, want de Bloemendaal- sen kwamen met ettelijke invalsters. Union bracht het desondanks niet ver der dan 0-0, ook na verlenging, waar door BDHC net op het nippertje de vol gende ronde bereikte. Voor een groot deel is dit te danken aan het goede werk, dat de invalster-doel vrouwe M. v. d. Stadt verrichtte. Ook BDHC 2 haalde de volgende ronde voor de Par nassiaprijs. Met 5-1 werd gewonnen van Union 2. Twee wedstrijden werden er maar gespeeld voor de Amsterdambeker. BDHC 4 won van de dames van Rijs wijk 2 met 3-0 en de Amsterdamse da mes van HIC 3 waren met 4-0 veruit de baas over die van Ever Swift 3. Ook van de districtscompetitie is deze eer ste zondag van november niets terecht gekomen. De dames speelden geen en kele wedstrijd van het programma, bij de heren gaf Sarto een gedegen lesje aan Rood wit 3 (7-1) en dat was dan alles aan hockey uit onze omgeving in dit weekeinde. HILLF.GOM, 5 november. In de wedstrijd om het kampioenschap van Noordholland is het een lid van de damclub „Hillegom" gelukt om bij de hoogstgeplaatste deelnemers te eindigen. Daarmede heeft Nic. van Hai het recht verworven mee te spelen in de wed strijd om het persoonlijk kampioen schap van Nederland 1963. Dit onge kend fraaie resultaat heeft Van Hal bereikt na een zware, en zeer spannende strijd. Zaterdagmiddag heerste er in Uit geest een ondragelijke spanning, want er waren nog vele mogelijkheden voor vier spelers. Van Hal moest winnen in deze wedstrijd tegen zijn rivaal Beeke. Alleen bij winst was Van Hal verzekerd van de begeerde plaats. Daarover waren ook Ansems en Van Heerde nog kans hebbers. Van Hal met zwart nam de Rozen bergvariant en speelde zeer sterk. Hij liet een schijnbare voordelige doorbraak toe en Beeke, ook belust op winst, greep die doorbraak, waarop Van Hal hem verraste met enige dwangzetten en na een geforceerd eindspel wist te winnen. Later kwam de uitslag: An semsStahlberg 1-1. De eindstand was: Eerste en tweede plaats voor H. An sems en Van Hall met elk 18 punten; P. van Heerde 17; W. Beeke 16 en J. Bus 15 punten. Door deze uitslag is Van Hal tevens kampioen geworden van het district „Kennemerland". HAARLEM, 5 nov. Tweemaal heeft dit weekeinde een Haarlemse ploeg toe moeten staan, dat meer dan 100 punten tegen haar werden geseoord. Het Am sterdamse The Wolves haalde tegen het gehavende Flamingo's 101-47, terwijl Blue Stars het Haarlemse White Stars met 109-24 verpletterde. Bij de heren kwamen Antilopen en Typhoons tot winst, maar de Antilopen-dames stelden teleur door van Landlust te verliezen. Flamingo's moest het duel tegen kop loper The Wolves onder ongunstige om standigheden beginnen. Lagerweg moest het door militaire dienst laten afweten, evenals Halewijn, die in militaire dienst een pols brak, waardoor hij enige maan den niet beschikbaar zal zijn. Flamin go's derde militair Sunter, had de och tend voor de wedstrijd bloed afgestaan aan de transfusie-dienst. Het hierdoor reeds bij voorbaat aangeslagen Flamin go's heeft slechts tot 4-4 gelijke tred weten te houden met het vaak briljant spelende The Wolves. Hierna liepen de Amsterdammers snel weg, om na 4-11 en 14-40 met een 18-52 voorsprong te gaan rusten. Na de hervatting was het van het zelfde laken een pak, waarbij slechts Theo de Cock tot goed tegenspel kwam. Via 22-72 en 24-82 naderde Wolves de 100, waar men in de 38e minuut nog slechts één treffer van verwijderd was, 37-98. Een nu furieus terugvechtend Fla- Ben Hulsman, Sarah Heyblom en 1 na van der Molen in „Maribel". HAARLEM, 5 nov. De toneelgroep „Centrum" begint zich aardig thuis te voelen in Haarlem. Opnieuw gal het gezelschap zaterdagavond in de Haar lemse schouwburg een landelijke pre mière, ditmaal van de comedie „Mira bel" van de Spaanse schrijver, Michel Mihura. De Haarlemmers voelen er zich kennelijk ook prettig bij, want samen met de genodigden van het gezelschap zorgen zij op zo'n première-avond voor een feestelijke drukte. Gisteravond is de voorstelling herhaald ten bate van „Liefdadigheid naar vermogen". Na afloop van de première zijn de leden van „Centrum tot in de kleine uurtjes in de sociëteit Teisterbant te gast ge weest. Het ziet ernaar uit, dat de ban den tussen de toneelgroep en de stad in de nabije toekomst nauwer zullen worden aangehaald. Met de schrijver Mihura heeft men vorig jaar kunnen kennismaken, toen het toenmalige Rotterdams Toneel on der regie van Stye van Brandenburg zjjn „Carlotta" speelde. „Mirabel" is geen zuivere comedie, gezien de kluch tige en de thriller-elementen die het bevat. De schrijver heeft die plezierig door elkaar gehutst. Hij heeft bovendien aansluiting gezocht op de dromige. on wezenlijke toneeltraditie van Garcia Lor- ca en Alejandro Casona en al is het resultaat dan niet van grote kwaliteit, het stuk „Mirabel" is toch een ont wapenende thriller-comedie geworden, een soort sprookje. Het is misschien moeilijk voor de mens-van-vandaag om er nog in te geloven, maar als men zich gewonnen geeft, dan kan men een bijzonder genoeglijke avond beleven. Het gaat allemaal om het meisje Mirabel, een jongedame van de vlakte die in een bar werkt. De jonge weduw naar Marcelino, een chocoladefabrikant uit de provincie, heeft haar ontdekt, is verliefd op haar geworden en besluit haar voor te stellen aan zijn bejaarde moeder en zijn eveneens bejaarde tante. Dit drietal blijkt door en door goed te zijn. Zij leven misschien in een beparkt wereldje, maar accepteren „het vreem de" zonder achterdocht en met open armen. Mirabel gelooft er aanvankelijk niet in, maar het ontwapenend ge drag van de anderen doet haar zich tenslotte gewonnen geven. Haar vroe gere vriendinnen proberen nog wel door verdachtmakingen haar te weerhouden van een huwelijk met Marcelino, maar tegen de macht van de liefde en de goedheid is niemand opgewassen. Het stuk zit niet zo geweldig sterk in elkaar. Na het eerste bedrijf is Mi rabel gezwicht en de beide volgende bedrijven zijn meer genrestukjes, waar in de meisjes-van-de-vlakte op schilder achtige wijze Mirabel van haar plannen trachten te weerhouden. De schrijver heeft er nog een lang niet onaardig thriller-motiefje doorheen geweven, dat tegen de pauze de spanning nog eens doet toenemen. Maar al is het stuk dan niet zo sterk, voor een toegewijde toneel groep is er alle eer aan te behalen. „Centrum" heeft er alle zorg aan be steed en bepaald niet zonder resultaat. Regisseur Luc Lutz heeft er een ont wapenende voorstelling van gemaakt, door geen bijbedoelingen naar voren te halen, maar de personages voor zich zelf te laten spreken. Hij heeft voor een rustige mise en scène gezorgd en vooral voor goed, doorleefd toneel. Het was bijzonder jammer, dat hij aan het eind van de avond slechts „per foto" in het uitbundig applaus kon delen, aangezien hij die avond in Hil versum zelf moest spelen in „Een Moordkans". Hij heeft ongetwijfeld zijn' deel ontvangen van de overvloedige bloemenmassa die het toneel werd op gedragen. In het applaus deelde wel Theo Kurpershoek, die het stijve bur gerlijke decor (precies wat het zjjn moest overigens) en de charmante cos- tuums had ontworpen. Mies Bouhuys tekende voor de prettig klinkende ver taling. Zonder het pure spel van Ina van der Molen als Mirabel, zou de voorstelling n00't z°'n succes hebben gehad. Zij speelde het door de liefde en genegen heid verbijsterde snolletje met een zo zuivere overgave, dat men er wezen- mingo's slaagde er in de overschrD te van de 100 tot de laatste sekonde u stellen en inmiddels zelf haar score^ 47 op te voeren waarbij vooral Wijk zich onderscheidde. Zeven s den voor het einde mocht De jt twee strafworpen nemen. Hij benutte eerste, 99 doch faalde de tweede De teruggeslagen bal kwam bij Fr® jjl die op het eindsignaal zijn ploeg °P „A bracht. Eindstand 47-101. Voor Flamibss],' scoorden: De Cock 10-10 en Van ;.j, 2-10. Voor The Wolves: De Haan li'.p Franke 12-6, Smit 5-12, Boot 9-6 en rier 8-2. Typhoon trof een door interne lijkheden verzwakt Te Werve en te hiervan gebruik om de tweede ze3, te behalen. Bij rust hadden de #3% lemmers met 17-16, welke voorspr" tot een 54-42 zege uitgroeide, jj Topscorers: Simon Verstraten 2-8 Gubbels 4-10. i1 Antilopen ondervond slechts in a laatste minuten enige tegenstand betekenis. Exercitia slaagde er Vv in tot 40-38 in te lopen. Met 43-48 h'L Antilopen echter de punten vast. ef Antilopen scoorden: Dingshoff 5-1 Van Loenen 5-5. Voor Exerci" Van Djjk 6-8 en Schipper 0-10. De ontmoeting. White Stars—B1'1,! Stars was zeer eenzijdig. De landska1'! pioenen scoorden aan de lopende zonder dat White Stars hier iets tege\ over kon stellen. Scoreverloop: 6-24, 10-46 (rust), 19-75 en 24-109 (eind'; Topscoorsters: White Stars: Je!"u van der Hoeden 8-4. Blue Stars: Els t Groot 14-17, Annie Koper 7-7, Jan"'. Westenbrink 6-6, Ria Schouten 2-13 Lenie Remeijer 6-10. De Antilopendames stelden tel'".) door van het toch niet sterke LandR te verliezen. Het was een slechte strijd, waarin Antilopen vooral taktis'j tekort schoot. Via 10-10, was de staF bij rust 21-20. In de tweede helft h'f, Landlust een 37-43 voorsprong. Het s offensief van Antilopen reikte niet zodat de Amsterdamsen 01 45-47 aan het langste eind trokken. Voor Antilopen scoorden: Tiny Het?!! ,en Truus Biesbrouck 4-8. De over1" uitslagen luidden: o,P?mT?s: Typhoon 2—S.C.Haarl^ 21-16. Exercitia 2-HCË; 2 5-25, Typhoon 2 O"2 (reglementair), AntiloP 3 White Stars 3 0-2 (reglementair). Heren: LisseTyphoons 3 21-44, nado—HOC 2 12-27, Flamingo's 2— 68-42. HAARLEM, 5 nov. De tweede st'lol ,lie DWT voor de bekercompet'Bf KNZB speelde, ging tegen NVA 1, deed het beter dan in de strijd tegf' Haarlem 1; nu gingen zij met het vo" pond strijken. Maar het heeft lang *5 duurd eer er produktief gewerkt wefl1 Aan beide kanten was het een beproef?, van elkanders sterkte, waarbij L scheidsrechters de spelers ruimte zorgden door spelers het water uit sturen. In de tweede helft was "w veld reeds aardig uitgedund toen van Gaaien voor DWT raak schoot el1 i ploegen weer compleet in de sti-ihl men Daarna vS&len er een treftef piet Botman Piet Meijer en tensl°m nog een goed benutte strafworp V», Botman zodat DWT met 40 zegevid' Eveneens voor de BondsbekercoihPft) 11 tievond er een treffen plaats tusf.i DWR i en Njord 1. Het was een str';Li van een geheel ander formaat, wa® .v het bij Njord aan produktiviteit ontblX* en DWR midvoor Sint door zijn me L spelers goed werd toegespeeld om sc'% ten te lossen, waaruit hij in de eerste h „g zesmaal raak schoot. Na de rust tr% de Njord verdediging zich meer sab1®! en gelukte het Sint eenmaal het Nj°r!, doel te doorboren, terwijl DWR-doelihfj Van der Booren zijn zaak gesloten hi®1 (Advertentie) AMSTERDAMSEVA,tRl 20 TH..11053 hjk door ontroerd werd. In dat °Z zich deed Piet Romer overigens b1 voor haar onder. Zij beiden droeSL door hun eenvoudig spel de avond- ra Heyblom en Nell Knoop als de be'", oude dametjes zorgden ook al voor "hj, wapenende personages. Ria Vroeib?» Elisabeth Versluys en vooral José Nijsten als drie vriendinnetjes v;< Maribel brachten kostelijke typeuj op de planken, ook al verschoveh Jt het accent van de voorstelling dfïf hun al te uitbundig spel wel eens de gevaarlijke kluchtkant. Jan HundhG was een mysterieuze boekhouder en f!x Hulsman speelde de overbodige "Lrf ter. Louis en Diny Steets zorgden v> een wat vreemde decoratie als de huurde visite. j J. W. v. d. CINEMA PALACE: Jerry als huisknecht, 2, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: Samar, het duivelseiland, 2, 7 9.15 uur. Di. 8 en 8 uur. LIDO: Het meisje Anna Suih, volw., 2, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Romance la carte, 18 jaar; 2, 7, 9.1ö uur. REMBRANDT: My geisha, 2, 7, 9.15 uur. ROXY: Misdaad en striptease, 2.30, 7, 9.15 uiur. STUDIO: Als in een donkere spiegel, 2.15, 7, 9.15 uur. MINERVA: ma. en diè 8.15 uur: High so ciety; do. 8.15 uur: The royal ballet. Maandag 5 november Concertgebouw: 8 uur Concert door het vrouwenkoor ZIGEA. Dinsdag 6 november Concertgebouw: 8 uur Heemsteedse Christelijke Oratoriumvereniging onder lei ding van Jan Pasveer. Programma: Die Sohöp'fung van Haydn. Minerva, Heemstede: 8.15 uur Recital Re- gina Goudappel (cello) en Helène André de la Porte (piano). „Adam en Eva", Raamsingel 5. Iedere avond 82 uur. Maandag 5 november Triniteitslyceum10 uur Eerste steen legging. Frans Halsmuseum: 8 uur Volksuid^' siteit, ds. B. van Gelder over „Het n doeïsme" (begin van de cursus)! J Paviljoenslaan 11, Haarlem: 7.30 Speelavond Jeugd en Muziek. Dinsdag 6 november Rest. Brinkmann3 uur Receptie tet legenheicï v. h. veertigjarig jubileum het Triruteitslyceum. Teylers Museum: Schilderijen 19e eeuw. Tekeningen Nederlandse. rtabjL1j4 en Franse school 16e t/m 19e "tr? Fossieien natuurkundige instruBWG)*' Dagelijks van 115 uur Eerste f van de maand van 15 uur Bisschoppelijk Museum. Jansstraat 76,,ad^J religieuze kunst, schilderijen W eeuwse Deeldhouwwerken VaD l0ZA»t en van 1.3U5 uur i behalve maa® Zon- en feestdagen 26 uur Kunstcentrum „in 't Goede uur", oK Kerksrplem 1, gedurende de maan tober tempera en olieverfschilderij®".^ Hans Mulder Geopend 10—6 en F Kunstcentrum „De Ark", Nieuw land 1. Tot en met 3 november t sltie naamloze schilderden. Geop®11 9—5 uur tijdens de concerten oP wo. en vrij. ook 68 uur. jl' Galerie „Uittenhout", Kleine Houtstr3^/' Van 27 oktober tot en met 17 n°v olieverven en aquarellen van Le«n renburg. Geopend 10.30—5 uur. van 25 uur, vrijdags bovendien Kunstzaal „In 't Goede uur". 7 t/«V november: Tekeningen en aquarelle** Bob Buys. Geopend dagelijks 10-6 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 8