Kolenproducenten niet akkoord met het energiebeleid in E.G.K.S. Ook de bijgoedkwekers hebben hun moeilijkheden Ruitentikker verslaafd aan marihuana MILITAIREN TERUG UIT NIEUW-GIUNEA WIENER EI5HE7UE HET K0MPL0T Na bezoek zoon brand in huis Meisje met mesje gestoken KAREL APPEL „overgeschilderd" Afscheid van de heer Limburg Nieuwe garage voor G.G.D. KEURING IN KRELAGEHUIS Drie jaar geëist tegen reeds 20 keer veroordeelde Eerste uitslag Amerikaanse verkiezingen DR. MANSHOLT: Geen voorspelling over de toekomst van de agrarische industrie „Ondernemersfunctie in woningbouw ondergewaardeerd Gestolen sieraden lagen in portiek Opening door wet houder A. v. d. Veldt Jongen steekt elf jarige met stiletto Man licht betalings maatschappijen op Kamer tot minister: Invalidenprobleem vereist spoed Regeling rentetrekkers slechts tussenfase DINSDAG 6 NOVEMBER 1962 PAGINA 2 BEVAT DE ONMISBARE VITAMINEN ALLE 10 Bond van bouwondernemers Afscheid Duits zwervertje aangehouden U bent schandelijk afgezet ïM» Lloydfabriek van Borgward leverde nog winst op Maandag is in Rotterdam het eerste troepentransportschip met terugkerende militairen uit Nieuw-Guinea aangekomenHet was de even Seas". Soldaat De Bruin ontmoet na zoveel maan den weer zijn verloofde op de Rotterdamse kade. Verdere concentratie in Brabantse industrie van wollen stoffen Twee directeuren van lntervam gaan heen Iedere avond 8 uur nieuwe rai tel. 020-79 64 41 t.m. 25 november VLAANDEREN (Advertentie) davitamon DEN HAAG, 2 nov. Een studie comité van de Westeuropese kolenpro ducenten is het verre van eens met de conclusies van het memorandum betreffende het energiebeleid, dat de interexecutieve werkgroep energie (vertegenwoordigers van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S., de E.E.G.- commissie en de Euratomcommissie) heeft voorgelegd aan de E.G.K.S.-mi nisterraad als leidraad voor een ge meenschappelijk energiebeleid van de Europese gemeenschap. Het memoran dum nodigt volgens het comité Europa uit zün eigen voorzieningsbasis voor energie te ondermijnen. Het studiecomitié, waarin de geza menlijke steenkolenmijnen in Limburg DEN HAAG 5 nov. In de Enge lenburgstraat alhier zijn vannacht om half twaalf twee uitbouwseis van een woning uitgebrand. De schade bedraagt vijftienduizend gulden. De bewoonster, een weduwe (36 jaar) en moeder van acht kinderen, was niet thuis. Zij ver blijft sinds enige tijd in een rusthuis te Soestdijk. Haar kinderen zijn, behalve een zestienjarige zoon, bij familie on dergebracht. Die zestienjarige zoon was een hall uur vóór de brand nog in huis ge weest. Hij was sinds zaterdag voort vluchtig uit een opvoedingsgesticht te Maarssen. Hij was eerst bij buren om de sleutel te gaan vragen, maar toen deze de sleutel niet wilden geven, is hij toch de woning binnengedrongen. Een klein half uur na zijn vertrek is de brand ontstaan in de aangebouwde slaapkamertjes achter het huis. De Rotterdamse politie heeft de Jon gen gearresteerd wegens joyriding. Hi1 reed met een achttienjarige kameraad uit hetzelfde gesticht l*t een wagen die zij ergens hadden gestolen. De politie weet nog niet waar. De jongeman zaJ door de politie ook worden verhoord wegens de brand in de Engelenburg straat. DEN HAAG, 3 nov. Met de me dedeling dat hij zijn meisje vermoord had kwam gisteravond tegen acht uur een achttienjarige assistent-fotograaf bij de Haagse politie. Direct werd de GGD gewaarschuwd die naar de wo ning van het meisje, een achttienjarige kantoorbediende, aan de Lunterenstraat reed. Het meisje lag inderdaad bloedend in de kamer. Zy bleek een wond in de linker borst te hebben, die waarschijn lijk met een mesje was toegebracht. De verwonding is niet ernstig, maar het meisje is toch overgebracht naar het ziekenhuis Zuidwal. Volgens de verklaringen van de as sistent-fotograaf, hadden de twee ruzie gehad, terwijl de moeder van het meisje in de keuken aan het afwassen was. Het meisje wilde de verkerihg uitmaken. Als antwoord hierop verwondde de as sistent-fotograaf haar met een mes. Daarna is hy direct naar de politie gegaan om zich aan te geven. De jongeman is ingesloten, voorlopig, om dat hij verdacht wordt van ernstige mis handeling. 66 ARNHEM, 5 nov. ,,Van de miljoen woningen, die na de oorlog zyn ge bouwd, kwamen 42 procent in de parti culiere en niet minder dan 58 procent in de overheidssector tot stand. Vóór de oorlog bedroegen deze percentages respectievelijk 90 en 10. Uit deze cijfers spreekt duideiyk een overwaardering van overheidswonlngbouw en -exploita tie en een onderwaardering van de, in alle andere bedryfstakken normaal te achten en volledig erkende, functie van de ondernemer. Dat als miljoenste wo ning een particuliere woning is uitge kozen, als A-premiewoning gebouwd door een particuliere ondernemer, mo ge er misschien op wyzen, dat in de toekomst meer begrip zal worden op gebracht voor de wezenlüke betekenis van de ondernemersfunctie in de wo ningbouw." Dit zei de heer D. J. Beu ker vandaag in de rede, waarin hy als voorzitter van de Nederlandsche Bond van Bouwondernemers de jaarvergade ring van de bond opende. De heer Beuker zei van mening te zyn, dat maatregelen moeten worden getroffen, dat alleen gezinnen met een inkomen, dat een bepaalde grens niet overschrydt, de woningwetwoningen kunnen betrekken. Het ïykt hem voorts niet in overeenstemming te zyn met de sociale functie van de woningwetbouw, dat gemeenten en woningbouwvereni- fingen huizen bouwen met huurprijzen, ie in sommige gevallen ver uit gaan boven die van particuliere huurwonin gen. Hp noemde pryzen van 120 tot 5 per maand. De overheid moet. evenals dit geschiedt voor de particu liere woningbouw, naar de mening van de heer Beuker, ook hier bepaalde huurgrenzen stellen. De vergadering nam gistermorgen het besluit om een uniforme regeling te treffen voor de technische omschrij ving van de woning zoals de koper die afneemt. Er zullen voorts bepalin gen worden opgesteld die de wederzyd- se rechten en plichten bevatten. Tot het in de toekomst schrifteiyk vastgelegde recht van de koper be hoort b.v. een garantietermyn van zes maanden voor eventuele onvolkomen heden, een van 12 maanden voor waterdichtheid van muren en daken, en de mogelijkheid van beroep op een nog op te richten onafhankelijk arbi trage-instituut bii geschillen met bouw ondernemers. Alle 420 aangesloten leden zullen de nieuwe maatregelen in acht nemen. en de steenkolenproducenten uit Bel gië, Frankryk en Duitsland vertegen woordigd zyn, meent dat de voorge stelde regelingen onvoldoende zijn. Het is erg riskant om op een enkele serie van hypothesen een onveranderlyke po litieke iyn uit te zetten voor een pe riode van tien jaar, die de ontwikkeling in de decennien daarna ten sterkste zou beïnvloeden, zo luidt de algemene conclusie. Het officiële memorandum onder schat volgens het studiecomite de ge varen van een steeds groeiende afhan- keiykheid op energiegebied van buiten- Europese leveranciers. Daardoor zou het memorandum ook de gevolgen van een „ontmanteling" van de steenko- lenindustrie in de gemeenschap onder schatten. Het memorandum zou voorts geen be vredigende oplossing bieden voor het vraagstuk van de lage energiepryzen en de samenhang hiervan met de no dige zekerheid van bevoorrading. Die zekerheid kan volgens het studiecomi té zeker niet worden bereikt door de pryzen van alle energiesoorten te rich ten op de laagste prys van dit ogen blik, een prys die het comité byzonder precair van aard acht. Een andere opmerking van de studie heeft betrekking op de concurrentiere gels. Een „oppervlakkige harmonisa tie" van die regels t.a.v. de verschil lende energiesoorten acht het comité onvoldoende. Die regels zouden voor alle geiyk moeten zyn en met name zou voor alle energiesoorten de ver plichting van publikatie der pryzen en eerbiediging van deze prijsfysten zonder discriminatie moeten gelden. DELFT, 5 nov. Een onbekende met een duidelijke afkeer van het werk van de schilder Karei Appel heeft een grote wandschildering van deze kunstenaar in het gebouw voor werktuigkunde van de Technische Hogeschool „overgeschilderd". Toen het personeel na het weekeinde het gebouw betrad ontdekte het tot zijn verbazing een groot stilleven van 25 rode en gele appels op de plaats van de wandschildering. Een nader onder zoek toonde aan, dat de appels met waterverf over de wandschildering waren gekwast. Het bleek niet moei lijk het ongewenste stilleven met be hulp van wat water te verwijderen. De politie heeft de dader nog niet kunnen aanhouden. Dat hij via een openstaand raam is binnengeklommen en dat hij geen bewonderaar van Ka- rel Appel is, zijn de enige aankno pingspunten. DEN HAAG, 5 nov. In de portiek van een meubelzaak aan het Spui heeft een agent vannacht vijf gouden armban den gevonden die gezameiyk een waar de van twaalfhonderdvyftig gulden heb ber.. De kostbaarheden bleken afkomstig te zyn uit een juwelierszaak aan de Lange Poten, waar in dezelfde nacht een inbraak was gepleegd. De dader heeft een aantal juwelen, waarvan de totale waarde nog niet vast staat, weg genomen uit de étalage, nadat hy met een baksteen de ruit had ingegooid. HAARLEM, 6 nov. De weg van de hygoedkwekers gaat niet over rozen Hebben de tulpen-, de narcissen- en de hyacintenkwekers vaak te kampen met ziekten in hun gewassen, zy die zich bezig houden met de teelt van crocus- sen, irissen, gladiolen, enz., krijgen het ook niet cadeau. In de gistermiddag in het Krelagehuis gehouden vergadering van hygoedkwekers is besloten men kon trouwens niet anders ook de arti kelen muscari's, scilla's en chionodoxa's onder de bloembollenziektewet te bren gen. Voor deze bol- en knolgewasies wordt dus ook een registratieplicht in gesteld. De oorzaak tot het nemen van deze minder plezierige maatregel was het optreden van aaltjesziek in deze artikelen. Er was van de zUde der Plantenziektenkundige Dienst en van de Amerikaanse Inspectors aanmerking op gemaakt en het was duideiyk dat er iets moest gaan gebeuren. De voorzitter van de ver. Het Bygoed, de heer Th. Hoog, noemde 1962 een goed jaar voor de hygoedkwekers. Er was veel vraag naar diverse artikelen en er werden bevredigende pryzen ge maakt. By de hierna volgende bestuursver kiezing werden in de plaats van de af tredende heren Th. Hoog en J. J. v. d. Berg gekozen de heren C. Broeze, Be- verwyk en P. de Goede. Breezand. De heer F. Limburg, de oud-direc teur van de Bloembollenkeuringsdien sten bracht voor het laatst zyn keu- ringsverslag uit. Van het zgn. waaier virus heeft men In de crocussen wei nig last meer, maar van het irisvirus zo veel te meer. Van sommige soorten was het percentage dat werd afgekeurd lager, maar van de variëteiten Jeanne d'Arc en Purpurea werd twee en een half maal zo veel en van Remembrance tweemaal zo veel afgekeurd als verle den jaar. Het areaal dat bij deze afkeu ringen was betrokken, bedroeg 2,4 pet van de totaal oppervlakte. By de bestrijding van het aaltjesziek in de crocussen ging men over tot het trekken van monsters uit de partyen. Werd aaltjesziek aangetroffen, dan liet men de betreffende kwekers weten dat ze een warmwaterbehandeling moesten toepassen. Het onderzoek is nog niet voltooid. Zodra dit het geval is en men de gegevens heeft verwerkt, zal men zich beraden over wat er verder moet gebeuren. Verheugend was dat de gekookte par tijen beste oogsten gaven, ook die par tyen, die vier uur „te vuur" hadden gestaan. Andere ziekten waarmee men werd geconfronteerd waren: fusarium, botrytls en roest. Alleen op de veilin gen werden wegens deze aantastingen 600 manden afgekeurd. De teelt van bügoed is allesbehalve eenvoudig. Men zou, aldus de heer Limburg, beter van „byzonder goed" kunnen spreken. I e, carrière b\i de bloembollenkeurings- UTRECHT, 5 nov. De politie heeft vannacht op het station in de Dom stad een dertienjarige Duitse jongen zwervend aangetroffen. De jongen die haveloos gekleed was. vertelde, dat hy zaterdag van huis was weggelopen met de bedoeling, in Amsterdam op een schip aan te monsteren. Hy was in het bezit van een porte feuille met ƒ781,15 Nederlands geld. Hij zou deze portefeuille ergens op een onbekende landweg gevonden hebben. Waar, kon hy zich niet meer herinne ren. Liftend is de jongen over de grens gekomen. In Arnhem nam hy de trein via Utrecht naar Amsterdam. De politie vermoedt nu, dat de porte feuille van diefstal afkomstig is en speurt naar de herkomst. diensten begon, zou reeds verleden jaar met pensioen zijn gegaan. Aanvankelük zou zou ir. P. Schenk hem opvolgen, maar toen prof. v. d. Want, de direc teur van het Laboratorium voor Bloem- bollenonderzoek, weer naar Wageningen terugkeerde, werd ir. Schenk tot di recteur van Het Laboratorium be noemd en had de heer Limburg weer geen opvolger. Toen eirfafelijk een op volger was benoemd In de persoon van ir. Van Os, moest hy deze eerst inwer ken. Nu is het dan zo ver dat hy af scheid gaat nemen van de verenigingen die hy heeft gediend. De ver. Het Bn- goed was de eerste, straks zullen vol- êen De Narcis, De Tulp, De Hyacinth, >e Iris, enz. De heer Hoog bedankte de heer Lim burg voor het vele belangryke werk in het belang van het bollen vak verricht. Nadat enkele huishoudeiyke zaken on der de hamer waren doorgegaan en men had meegedeeld hoe ver men is gevor derd met het keuren van amaryllis hipp- castrum de grootste zorg was het Westland, maar daar is al veel verbe terd werd besloten de drie artikelen muscari, scilla en chionodoxa onder de bloembollenziektenwet te brengen. Ir. Silver van de Plantenziektenkundige Dienst maakte bekend dat deze gewas sen gekookt zullen moeten worden en wel vier uur by 43>/t graad. Wanneer men een goede nabehandeling geeft, rooit men een prima gewas. Met het La boratorium voor Bloembollenonderzoek is deze zaak reeds besproken en hier zullen groter opgezette proeven wor den genomen. Byna twee uur nadat de heer Hoog de vergadering had geopend viel de ha mer voor de laatste maal. HAARLEM, 5 nov. In aanwezig heid van de vrüwel voltallige Haar lemse GGD-staf en een aantal verte genwoordigers van politie en gemeen tereiniging heeft vanmorgen om acht uur de wethouder van volksgezondheid, de heer A. van der Veldt, de nieuwe garage van de GGD in de Claes Ruü- venstraat met een druk op de knop, die het alarmsignaal in werking stelde, aan de directeur, de heer D. Heymans, overgedragen. De wethouder verklaar de voor de GGD verheugd te zyn dat de nieuwe garage gereed was gekomen. De te kleine ruimte van de vorige ga rage aan het Lorentzplein was voor de personeelsleden een bezoeking geweest en had de meesten van hen te lange werktyden bezorgd. Met het in gebruik nemen van deze garage kon de staf tot twintig personen worden uitgebreid en het aantal wagens op elf worden gebracht, zodat de GGD meer armslag heeft gekregen. Het nieuwe gebouw aan de Claes van Ruyvenstraat is uitgerust met een rui me kantine, een groot kantoor en een nieuwigheid een slaapvertrek voor degene die nachtdienst heeft, en een wasgelegenheid voor de staf. Een zoemer roept de wagens op, over het algemeen 100 tot 170 maal per dag. De GGD-staf heeft nu de beschikking over acht ambulancewagens en drie luxe vervoerwagens, die met een en kele beweging veranderd kunnen wor den in een ambulancewagen. De lig ging van de nieuwe garage is in som mige opzichten gunstiger dan die van de oude op het Lorentzplein, o.a. voor de Ryksstraatweg en Santpoort; voor Heemstede ligt de zaak iets minder goed. De chauffeurs van de ambulance wagens hebben by het betrekken van de nieuwe garage andere vaste routes moeten kiezen. HAARLEM, 6 nov. De bezoekers van de wekeiykse keuring in het Haar lemse Krelagehuis waren ook gisteren weer snel uitgekeken. Er stond een prachtig „opgemaakte" groep Nerine van de fa. de Goede te Eist, verder nog een paar kleine collecties Nerine en één vaas geremde Hollandse irissen. Dat was al... De inzending Nerine van de fa. De Goede, gepresenteerd door de Lissese bygoedspecialist P. Drost, zag er magnifiek uit. Alle variëteiten waren in boeiende bloemstukken ver werkt. We noemen de fraaie Nerine sarniensis coerusca major met de flon kerend rode kleur, de prachtige rose Rosy Queen en Pink Triumph, de voorname nieuwe Pontos, waarvan één exemplaar aanwezig was, fyn van kleur en best van bouw en verder za gen we ook nog een zaailing ontstaan uit een kruising, waarby ook de be kende Nerine Crispa betrokken was. Aan de groep werd terecht een gouden medaille toegekend. Een ge tuigschrift van verdienste werd toege kend aan de fraaie Nerine Bowdenii Record mooi rose en forse bloem van G. J. van Velsen, Heemskerk, die ook de „gewone" Bowdenii naar vo ren bracht. Van de fa. D. 't Hoen uit Aalsmeer noteerden we ook Nerine Bowdenii en de rode Nerine sarnien sis coerusca major. De fa. De Vries uit Heemskerk besloot deze bescheiden keuring met een vaas Hollandse iris sen en wel de gele Lemon Queen. De bloemen zagen er voortreffelyk uit. AMSTERDAM, 6 nov. In de Jacob van Lennepstraat heeft een vijftienja rige jongen gisteravond omstreeks ze ven uur een andere elfjarige jongen met een stilettomes gestoken. Het slachtoffer liep een steekwond in de rechterzy op en is in het Wilhelmina- gasthuis opgenomen. Later op de avond heeft de kinderpolitie de messe- steker aangehouden. De jongen, die door de Jacob van Lennepstraat wandelde, maakte zich nogal boos toen hy door een jongen meende te zyn uitgescholden. Hy ren de op hem af, trok het stillettomes en stak in het wilde weg in de richting van de plaaggeest. Hy raakte evenwel de elfjarige jongen, die in zün gezel schap was. 5? AMSTERDAM, 5 nov. Drie jaar gevangenisstraf met aftrek van het ar rest heeft de procureur-generaal by het gerechtshof te Amsterdam geëist tegen een 30-jarige Amsterdamse in casseerder wegens drie inbraken in eta lages by twee juweliers en een horloge zaak. De Amsterdamse rechtbank had hem na deze ook voor de rechtbank geëiste straf veroordeeld tot een jaar en negen maanden met aftrek van het voorar- t -t. Op de bekende wijze had verdachte met een steen de ruiten van twee eta lages en een vitrine vernield en door de opening plateaus met gouden ringen en horloges weggegrist. De verkoop waarde van de totale buit bedroeg ruim acht mille. Verdachte, die ai 20 vonnissen op zyn strafblad heeft staan, zeide dat hy ver slaafd was aan marihuana-sigaretten en dat dit hem er toe gebracht had de inbraken te plegen. Hy kreeg de sigaretten van Surinamers in ruil voor de gestolen ringen. Een hunner had hy op een foto by de politie herkend. Voor gouden ringen ter waarde van 2300 gulden vertelde verdachte 16 mari huana-sigaretten te hebben gekregen plus 50 gld. „Ze hebben u schandeiyk afgezet", zo merkte de president op. Op diens vraag aan de zenuwarts, on der wiens behandeling verdachte staat, of het mógelijk is dat de verslaving ver dachte tot zyn inbraken heeft gedreven antwoordde de medicus dat hem dit heel waarschyniyk leek. Verdachte ver telde dat hy nu van de verslaving af was. De procureur-generahl zeide dat ver dachte behoort tot de zeer gevaarlijke etalagekrakers, een recidivist, waarme de men byzonder voorzichtig moet zlin De verslaving kan volgens de procu reur-generaal wel een rol hebben ge speeld. De verdediger verzocht een jaar, waarvan een week voorwaardelijk, zon der aftrek van de negen maanden voor arrest, op te leggen, metdaarby psychia trisch toezicht. Uitspraak 19 november. DEN HAAG, 5 nov. Twee beta- lingsmaatschappyen heeft een 33-jarige man vermoedeiyk opgelicht voor tien duizend gulden. De man, die door de Haagse politie is aangehouden, was daarby als volgt te werk gegaan. Hy las een advertentie waarin een atuo te koop werd aangeboden. De ad verteerder vroeg hy om de gegevens van de wagen. Als hy die had, nam hy onder een verzonnen naam of met de handtekening van een kennis geld op. By een van de maatschappijen rees het vermoeden, dat de man Jechts poog de op een gemakkelyke wyze aan geld te komen. «gag (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, 5 nov. 19 april ver trok van Hoek van Holland de „Zui derkruis" met een contingent Neder landse militairen naar Nieuw-Guinea. Eveneens van Hoek van Holland volgde op 4 mei een tweede groep met de „Waterman". Vanmorgen is het m.s. „Seven Seas" met zeer veel van deze Nieuw-Guinea-reizigers, aan boord in Rotterdam aan de Lloydkade afge meerd. Rond 27 november wordt de „Waterman" in Rotterdam verwacht met de rest van de troepen. Het zai by deze twee scheepstransporten biy- ven. Een belangrijk deel van de in Nieuw-Guinea gelegerde troepen is reeds per vliegtuig naar het vaderland teruggekeerd. De militairen, die niet in ingeschei ngescheept op de Seven Seas of de zullen ook naar buis vlie- Waterman gen. De 1053 „repatters", zoals de man nen zichzelf noemen, werden vanmor- fen aan de Lloydkade opgewacht door e chef generale staf luitenant-gene raal A. V. van den Wail Bake, de com mandanten of hun vertegenwoordigers van de onderdelen waartoe zij behoren (dit zün voornamelijk het 41ste infan- teriebataljon en de 940ste afdeling lich te luchtdoelartillerie) en rond de twee duizend familieleden. Nadat generaal Van den Wall Bake de militairen in het kort had welkom geheten gingen de eersten van boord Beladen met hun normale uitrusting, e grote hoeveelheid Papoeawapens en verder souvenirs van alle landen, die zij onderweg hadden aangedaan. Het weerzien aan de wal met vrouw en kinderen, ouders, verloofden, broers en zusters en anderen die waren gekomen om de thui3vaarders te verwelkomen was een treffende gebeurtenis. De aangekomen militairen zyn direct met ontschepingsverlof gegaan. Een deel van hen zal twee dagen naar de kazerne terugkeren voor de afwikkeling van alle formaliteiten by het afzwaai en, een ander deel zal nog enige tyd in Nederland zyn diensttüd moeten vol maken. BREMEN, 5 nov. De Lloyd-moto- renwerke in Bremen, een van de fail- lietverklaarde Borgwardbedryven, dat onder leiding van een curator is blijven draaien, heeft niet van de failliete boe del geleefd, maar nog winst opgeleverd. De nog bevoorrechte schuldeisers zul len naar het zich laat aanzien kunnen rekenen op een uitkering van vijftig procent of meer, zo heeft de curator van het bedryf, dr. Reinstorf, voor het behandelende gerechtshof in Bremen verklaard. In de totale faillissementsprocedure van Borgward heeft de omvang van de ingediende vorderingen opzien gebaard, zo deelde Reinstorf mede. De ingedien de vorderingen op de Lloydfabriek zyn lang niet zo groot als aanvankelijk werd aangenomen. Van de totale vordering van 226 miljoen mark zal hoogstens 91 miljoen en minstens 75 miljoen over- blyver.. Uit de sedert de faillietverkla ring ontvangen bedragen konden vol gens Reinstorf tot nu toe vorderingen van 40,2 miljoen mark worden voldaan. Over het hervatten van de produktie van Lloydauto's zei Reinstorf dat de curator tot deze stap was aangemoedigd, nadat een voorraad van 3.800 voertui gen voor 13 miljoen mark kon worden verkocht. Met de thans van de band lopende serie van 500 voertuigen van dit type zullen alle by de opening van de faillissementsprocedure voorhanden materialen ter waarde van drie miljoen mark en het bij de toeleveringsbedrü- ven op afroep aanwezige materiaal ter waarde van vijf tot zes miljoen mark verbruikt zün. DEN HAAG, 6 nov. Ofschoon vol lof over de voorgestelde regeling van minister Veldkamp ter verbetering van de financiële positie van de invaliditeits- rentetrekkers heeft de vaste commissie van Sociale Zaken uit de Tweede Ka mer te verstaan gegeven, dat dit niet mag leiden tot een aanzienlyke verslap ping in het licht van de oplossing van t gehele Invalidenprobleem. De voorge stelde regeling zou de Indruk kunnen wekken, dat daarmee zo ongeveer de moeiiykheden van de invaliden zyn op gelost. In het voorlopig verslag op het wets ontwerp tot invoering van een interim- regeling voor invaliditeitsrentetrek- kers in afwachting van een definitie ve regeling dringt de commissie er daarom op aan, de regeling zo snel mogelük in een definitieve om te zet ten. De thans gekozen weg komt de invaliditeitsrentetrekkers maar ten de le tegemoet. Vele leden vragen in hoe verre minister Veldkamp by de ontwik keling van zün denkbeelden over een volksverzekering tegen arbeidsonge schiktheid by zün adviesaanvrage aan de S.E.R. rekening heeft gehouden met de algemene bij stand wet. Verder drin gen sommige leden er sterk op aan, hoewel zij tegen handhaving van het in- validiteitskriterium geen bezwaar heb ben, het door minister Veldkamp voor gestelde kriterium van 66 2/3 procent te verleggen naar vyftig procent. Er zyn vele invaliden, zo wordt opgemerkt, die de grens van tweederde arbeids ongeschiktheid niet halen, maar deson danks dermate gehandicapt zün, dat z voortdurend in ernstige moeiiykheden verkeren. WATERVHJLE VALLEY, 6 nov. (UPI) De gebruikelijke wedstrijd tussen veel kleine gemeenten in het noordoosten van de Verenigde Staten om de eerste te zijn bij verkiezingen is deze keer gewonnen door Waterville Valley, een dorpje in New Hampshire. Een kiezerskorps van 22 bracht daar dadelijk na middernacht nagenoeg en bloc zijn stem uit voor de Republikeinse kandidaten. Twee Demokraiische kan didaten kregen elk een stem. Het dorpje Dixville Notch,, eveneens in New Ham- shire, diende als tweede zijn uitslag in, een totaal van acht stemmen, alle uit gebracht voor de republikeinse kandi daten. Alleen in de verkiezing van een nieuwe gouverneur slaagden de Demo- kraten erin beslag te leggen op ruim 12 procent der uitgebrachte stemmen, namelijk een stem. In veel dorpen in het noordoosten van de VS is het gebruik, dat de mensen aan de vooravond van de verkiezing opblijven tot na middernacht om dan voor het slapen gaan al hun stempliaht te vervullen. (Van ónze correspondent) DEVENTER, 3 nov. „Het is on- mogelyk. te voorspellen in welke situa tie de Nederlandse bedrijven komen, die landbouwprodukten verwerken, als de Europese gemeenschappeiyke markt een feit is. Nederland ligt gunstig dicht- bü het grootste consumptiegebied. Maar de bedrijven zullen zich moeten bezin nen op eventueel nodige investeringen voor het vestigen van produktieplaat- sen elders in Europa, daarby overi gens met vele factoren rekening hou dend". Dit zei op een door Thomassen en Dryver Blikemballage gehouden voorlichtingsdag in de schouwburg te Deventer dr. S. L. Mansholt, vice-voor- zitter van de commissie van de Eun> pese Economische Gemeenschap. Hü sprak over de Europese landbouwpoli tiek in de E.E.G. Minimum garantieprüzen, behalve voor enkele basisprodukten achtte hy zeer ongewenst. „Dit leidt tot onge remde produktie. De markt moet wat dat betreft zichzelf saneren. In de on derhandelingen met Engeland vormde dit een belangrijk punt. Het grootste probleem vormt de verhouding produk- de afzetmogelijkheden". Dr. Mansholt vestigde de aandacht op een terzake belangrük rapport, dat binnen enkele weken zal verschynen. Doorslaggevend is de prüspolitiek vooral wat de pro duktie betreft. De vaststelling van het prüsniveau zai zodanig moeten zyn dat het even wicht van de markt, ook in aanmer king genomen de im- en export, be waard bluft. Een vaststelling naar de Duitse normen, zoals sommigen willen, zou volgens dr. Mansholt onvermyde- lyk leiden tot een ontwrichting van de markt, waarvan de Westeuropese boer de last zal moeten dragen. Spreker, overtuigd dat Engeland zal toetreden tot de EEG, meende dat deze by die toetreding geen preferenties kan toe staan aan de commonwealth landen. Een oplossing zou, zo meende dr. Mansholt, gevonden kunnen worden in de door de EEG voorgestane wereld- wyde akkoorden voor basisprodukten van de landbouw, welke een grondslag zouden moeten vinden in een nationaal landbouwbeleid. Verder meende spre ker dat van halsstarrigheid inzake prijs niveau by de EEG geen sprake is. De Engelse landen worden in staat ge steld tot successievelüke aanpassing. Spreker verwachtte van de EEG by vol doende expansie een stügende con sumptie voor de meeste produkten. Vc,-.- de conserven is dat binnen de gemeenschap twijfelachtig, maar de nieuw_ consumptiegebieden in Afrika, Zuid-Amerika en Azië bieden legio mo- geiykheden. EINDHOVEN, 2 nov. De in finan ciële moeiiykheden verkerende N.V. Wollenstoffenfabriek Eijcken en Zn. te Geldrop is thans opgenomen in de com binatie van Wollenstoffenfabrieken. ge vormd door Artex te Aarle-Rxitel. Wy- nand Janssens te Oosterhout en de La kenfabrieken Elias-Eras te Tilburg, met als hoofddirecteur de heer L. van Kimmenade te Helmond. Het Geldrop- se bedryf zal onder zün huidige directie en met de personeelssterkte van ca. 100 man de produktie normaal voort zetten, uiteraard ingepast in het pro gram der combinatie. DEN HAAG, 5 nov. Commissarissen en directie van lntervam delen mede, dat de heren ir. A. van den Berg en F. Dykstra de wens te kennen hebben gegeven, per ultimo 1962 hun functie van directeur der vennootschap neer te leggen. Behalve de beide aftredende directeu ren maken van de directie nog deel uit de heren P. A. Ursone en B. W. te Kronnie. (Advertentie) '"v DE REDDINGSPROCEDURE WERKT RICHT DORSET ZITTEN ZE TEKENDE mWLWORTH VLAANDEREN l HEEL SLIM. IK KEN DULW0RTH, HET LIGT B'J WAREHAM K }i ROBERT, WE GAAN ERHEEN, AIS IK DIT RPEPflK VERWISSELD HEB. MENSEN EEN PA AR OOR LATER. HIER IS WAREHAM, DE ENIGE STAD HIER IN DE BUURT. WAT "GAAN WE NU DOEN? HAARDE MAKELAARS. <?A DIE WETEN WEL OF DIEMAHDIANS IN DEZE STREEK EEN HUIS BEZITTEN OF^ HUURDEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2