DE GROTE KLEINE PHILIPS RADIO Van der Putten wil door minister zelf worden gerehabiliteerd BRIEF AAN IR. VISSER Bulgaarse premier in ongenade Belgische minister vervangen ra Voerstreeh-rel H. COMMUNIE ONDER TWEE GEDAANTEN CHEFAROX Een pijp verzet de geest! Pijproken geeft rust en voldoening Dominee op torenniet boos Natuurfotowedstrijd Tailleur tegen de reuma Practical joke Sportieve wandelaars Mijnwerker gedood Mgr. Bekkers bepleit: Leden benoemd van Concilie-rechtbank f.i.- DINSDAG 6 NOVEMBER 1962 PAGINA 9 ^©t de techniek van de grote Philips ^dio's. Op klein formaat gebouwd v°Or kamers waar dat beter past. Elke '•Qrote kleine" radio in vrolijke kleuren. i2^arhfLEN' n0V' Gister is de Maagklachten? Na zon moderne tempo-tempo dag is een fijne pijp tabak je ware! Rustig trekken, rustig genieten van uw trouwe pijp, bij een spelletje met junior. Dat brengt de mens tot andere gedachtenEn de kin deren zijn dol op zo'n gezellige, tevreden vader! MPi Zacnte C00PVAERT brandt kalm en rookt koel! De beste manier om van een pijp te ge nieten: stop hem met Coopvaert! Een veelzijdige, moderne mélange van ge selecteerde tabakken. Door-en-door rijp, brandt langzaam en rookt heerlijk koel. (Advertentie) VAN PHILIPS B O X 19 U f 88.-. Gevoelige, selectieve ontvangst van de middengolfzenders. Krachtige weergave. Ingebouwde plaat antenne. Breedte 26 cm. Kleuren: groen, oranje en zwart. r y B 3 X 00 U f 138.-. Drie golfgebieden. Grammofoonaansluiting. Handgreep aan de achterzijde. Muziek/spraakschakelaar. Breedte 35 cm. Kleuren: zwart, beige en rood. B1X 02 A f 138.-. Zeer gevoelige ont vangst van FM- en middengolfzenders. Ingebouwde antennes. Muziek/spraak schakelaar. Breedte 30 cm. Kleuren: geel, groen en zwart. v NlllË» B 2X12 A - f 158.-. FM-band, lange- en middengolf. Speciale zeer gevoelige luid spreker. Grammofoonaansluiting. Inge bouwde antennes. Hogetonenschakelaar. Breedte 30 cm. Kleuren: beige en groen. '21é 23 Schaps^f houwer J. Voncken uit Van dp og de 420 meter verdieping J«rheiHp .,1anJe Nassau-.mün 3 in Heer betimw, ,'lc*ens het -ifbreken van een troffor, 6rin® door vallend gesteente ge- en en gedood. Saoedi-Arabië Volgens het Syri sche blad ,,Airai Alaam" heeft de re gering van Saoedi-Arabië de Verenigde Staten laten weten, dat „alle Ameri kaanse olie-installaties in het land on- middelijk zullen worden opgeblazen of in brand gestoken als Washington net revolutionaire bewind in Jemen erkent". (Reuter). AMSTERDAM, 6 nov. De heer F. H. van der Putten heeft na overleg met zyn raadsman, mr. N. J. Gelejjnse. de minister van Defensie, ir. S. H. Visser, gisteren een brief doen toekomen, waarin hjj de bewindsman vraagt „de bij zijn ontslag verspreide smadelijke en beledigende commentaren omtrent zUn persoon openlijk terug te nemen" en „ruiterlijk toe te geven, dat de. mi nister onjuist werd voorgelicht". De brief luidt als volgt: „Excellentie, bi) de uitspraak van de raad van be roep, waarbij u opnieuw in het ongelijk werd gesteld, liet u verklaren, dat u de uitspraak eerst zou bestuderen. Ik her inner mij dat u in november 1961. na SOFIA, 6 nov. (AFP) De eerste secretaris van de Bulgaarse communis tische partij, Todor Zjivkov. heeft gis teren op het achtste congres van zijn partij meegedeeld, dat Anton Joegov is ontheven van zijn functie van pre mier en verwijderd uit het Centrale Co mité van de partij. Joegov wordt be schuldigd van „scheurmakende activi teit". Voorts wordt hem verweten, dat hij de regering en de partij veel moei lijkheden heeft bezorgd, dat hij geen le ring heeft getrokken uit waarschuwin gen die hem eerder zijn gegeven, „en te vens dat hij in zün activiteit tegen de eenheid van de partij heeft samenge werkt met Valko Tsjervenkov. de voor malige leider van de partij die nu vol ledig uit de party wordt gestoten". Uit het Centrale Comité zijn, behal ve Joegov, ook Georgi Tsankov. Roesi Christozov Georgi Koembiliev, Ivan Rajkov en Apostol Kolchev verwijderd. Zjivkov zei op het congres, dat An ton Joegov, in 1956 premier gewor den uit het Centrale Comité was ge stoten en als premier ontheven „we gens flagrante schendingen van het so cialistische recht en wegens tegen de partij gerichte activiteit. Tsjervenkov is uit het Centrale Comité en zelfs uit de partij verwijderd „wegens het binnen de partij en in het land scheppen van een sfeer die vreemd is aan het Marx- isme-leninisme". Westerse waarnemers beschouwen de nieuwe zuiveringen in Bulgarüe als een overwinning van Zjivkov op de stalinis ten in de party. BRUSSEL, 6 nov. (ANP) De po litieke spanning in België ais gevolg van de definitieve afbakening van de taalgrens heeft gisteren geleid tot het aftreden van de socialistische minister van openbare werken, J. Merlot. Hy wo.dt opgevolgd door de voorzitter van de socialistische Kamerfractie, G. Bohy. Minister Merlot verzocht om ontslag uit het katholiek-socialistische coalitie kabinet, nadat de Kamer van Volks vertegenwoordigers vorige week het ontwerp voor de taalgrensafbakening had goedgekeurd. Als onderdeel daar van wordt de Voerstreek met zes dor pen en ongeveer 4.500 inwoners over geheveld van de provincie Luik, waar Merlot op de socialistische kieslijst staat, naar de Vlaamse provincie Lim burg. In de provincie Luik is hevig te gen deze gang van zaken geageerd. Nadat minister Merlot tydens de stemming in de Kamer van Volksver tegenwoordigers zyn stem had gegeven aan het wetsontwerp en aan een amen dement, waarin werd voorgesteld de Voerstreek by de provincie Luik te laten, had verworpen, diende hy zyn ontslag in. De onder-voorzitter van de Belgi sche socialistische party, J. van Eyn- de, heeft in een hoofdartikel in de „Volksgazet" ernstige kritiek geoefend op de Luikse socialisten, die het ont slag van minister Merlot „byna onver- mydelijk" hebben gemaakt. „Dat zyn degenen, die in de waan verkeren dat z{j de politieke belangen van hun gewest moeten dienen zonder rekening te houden met andere gewes ten, de party en het ganse land. Maar het zyn vooral de schoften, die niet hebben geaarzeld Merlot, een grote en sterke, doch ook een sentimentele en uiterst gevoelige kerel, te behandelen op een manier, waarvan men alleen bh regelrechte fascisten voorbeelden heeft. Men heeft hem belasterd en be ledigd. Men heeft zyn familie bedreigd. Men heeft hem tot in het diepst van zijn ziel getroffen en gepijnigd door te -proberen de nagedachtenis van zyn vader tegen hem uit te spelen. Men heeft kransen op het graf van vader Merlot (destyds eveneens socialistisch minister) neergelegd met het opschrift: Gy zoudt dat niet hebben gedaan." Congo Het VN-leger in de Congo omvat momenteel 18.097 personen, zo is door het hoofdkwartier van de Ver enigde Naties in New York bekendge maakt (UPI). Zuid-Vietnam In de oorlog in Zuid- Vietnam zyn in de afgelopen drie da gen vier Amerikanen gesneuveld. Het totale Amerikaanse dodencyfer van dit jaar bedraagt nu 37 (Reuter). Kenya In Nairobi, de hoofdstad van Kenya, is gisteren een Fokker- Friendship gearriveerd, als eerste van een serie van vier. De toestellen zyn bestemd voor de East-African Air ways". (Reuter). ontvangst van myn memorandum, waar ik geheel achter blijf staan, na een studie van één weekeinde, mij op staan de voet ontsloeg met gelyktijdige stop zetting van myn salaris. Gevoegelijk meen ik dan ook nu, na byna een week, te mogen aannemen, dat u de studie van de uitspraak hebt kunnen voltooien. Zodoende hebt u dus de vergelijking kunnen maken tussen uw actie tegen mij in november 1961 en de uitslag daarvan op 31 oktober 1962, Dan moet ik u er noodzakelijkerwyze aan herinne ren, dat u in november 1961 meer deed dan my simpel op staande voet ont slaan. U begeleidde persoonlyk dit ont slag met persconferenties en deelde het rapport-Zaayer ter publikatie uit; via radio en televisie deed u van mijn per soon vernietigende commentaren ver spreiden. U noemde my een gevaar voor myn omgeving, kortom u ontsloeg my niet alleen, maar u vernietigde ook nog mijn integriteit en berokkende my en myn gezin grote financiële en mo rele schade. Ik behoef niet veel verder te gaan. Dagbladen en film geven daar van een goede documentatie. U stelde my publiekelijk voor als iemand, die doorlopend actie voerde tegen uw de partement van Defensie, een bewering, die u later voor de raad van beroep als onjuist moest terugtrekken. Ik vraag my af of het voorgaande voldeed aan de bestaande normen van fatsoen. Doch ik vraag my ook af, wat de eigenlyke dryfveer van uw handelwyze was. U kende my niet persoonlyk en u nam ook niet de moeite my te horen. U werd dus kennelijk over my slechts door derden voorgelicht. Thans is mijn ontslag definitief vernietigd als „in stryd met het beginsel van behoorlyk bestuur". Met een beroep op dit begin sel van behoorlyk bestuur en de nor- JT*en van fatsoen, moet ik u, excellen tie, thans verzoeken de door u by myn ontslag verspreide smadelyke en beledi gende commentaren omtrent myn per soon openlyk terug te nemen. Ik hoop, dat u thans ruiterlyk kunt toegeven, dat u onjuist werd voorgelicht. Met belangstelling afwachtend, teken ik, met verschuldigde hoogachting. F. H. van der Putten." VATICAANSTAD, 6 nov. (KNP) Na vier dagen pauze zijn de Concilie vaders gisteren weer met hun werk zaamheden begonnen. De vergadering werd geopend met een H. Mis volgens de Maronitische ritus, gecelebreerd door Mgr. Josef Khoury (Libanon). Ruim twintig Concilievaders voerden het woord over het discussiethema, nog steeds de H. Eucharistie. Mgr. W. M. Bekkers, bisschop van Den Bosch, die niet alleen namens het Nederlandse episcopaat, maar ook namens talrijke andere bisschoppen het woord voerde, pleitte voor een zo spoedig mogelijke invoering van de concelebratie en de H. Communie onder twee gedaanten, vooral voor kloosters en religieuze ge meenschappen. Hierdoor zo ver klaarde Mgr. Bekkers zal een geest van broederschap bevorderd worden. De aartsbisschop van Kaabgay in Roeanda, Mgr. Perrodin, bepleitte na mens alle Afrikaanse bisschoppen een zodanige uitbouw van de prediking on der de H. Mis, dat daarin geheel de bijbel wordt verwerkt. De Concilievaders blijken het Intus sen niet eens te zijn over het tot dus ver bekende program van vergaderin gen. Een groot aantal Vaders heeft voorgesteld het Concilie, na een korte pauze in december, direkt weer in ja nuari voort te zetten. Deze wens komt voornamelijk van bisschoppen, die van veraf moeten komen en die bij het oude schema voor zeer hoge reiskos ten komen te staan. Volgens het tot dusver bekende vergaderingschema begint de twee de zittingsperiode na Pasen 1963. Leidinggevende kringen in Rome houden hier nog aan vast, evenals een aanzienlijke groep van bisschop pen die van mening zijn dat heel wat problemen een grondiger studie vereisen dan mogelijk zou zijn. wan neer de vergaderingen reeds in ja nuari zouden worden hervat. In het officiële communiqué van de Conciliepersdienst werd gisteren slechts meegedeeld dat een groep van bisschoppen ervoor gepleit heeft toch vooral niets in de H. Mis te verande ren, terwij) anderen deelveranderingen voorstonden en daartoe practische voor stellen deden. Een van die voorstellen was het Introitus en het Laatste Evan gelie te laten vervallen. Eén Concilie vader deed het voorstel de naam van de H. Jozef in de Canon van de Mis op te nemen. Ofschoon de persdienst de naam van deze Concilievader niet noemde kan veilig worden aangeno men dat het een Ierse prelaat was, omdat in Ierland reeds enkele maan den geleden de wens hiertoe officieel werd geuit. (Advertentie) voor blijvende verbetering Vormt een genezende laag op de maagwand (Advertentie) VATICAANSTAD, 6 nov. (KNP) De Paus heeft de leden benoemd voor de Concilie-rechtbank. Dit tribunaal is bevoegd te oordelen over alle juridische kwesties die tijdens het Concilie even tueel voorkomen. Mgr. Pericle Felici, secretaris-generaal van het Concilie, maakte gisteren tydens de algemene vergadering de namen van de benoem den bekend. Benoemd werden: Curiekardinaal Chiarlo (81. Italië), Curiekardinaal Mo- rano (90, Italië), Curiekardinaal Heard (78. Engeland), Mgr. Floyd L. Begin, wijbisschop van Cleveland (Ver. Sta ten), Mgr. Edmund Nowicki, coadju tor van Danzig, Mgr. Eugenio Beitia Aldazabal, bisschop van Santander (Spanje), Mgr. Francis J. Furey, wy- bisschop van Phiadelphia (Ver. Staten), Mgr. Andreas Rohracher, aartsbis schop van Salzburg, mgr J. Pohlschnei der, bisschop van Aken en mgr. J. Von- derach, bisschop van Chur in Zwitser land. Voorzitter van het Concilie-tribu naal is de 73-jarige Curiekardinaal Francesco Boberti (Italië). Coopvaert 's Lands Kroniek Dominee G. C. Foeken, de Arn hemse hervormde predikant, die destyds fel reageerde te gen het aanbrengen van strip figuren op de toren van de grote al Eusebiuskerk ln Arnhem, is, zoals wjj reeds in deze rubriek hebben bericht nu ook „vereeuwigd" ln een der beelden van de laatst aangebrachte groep „Sneeuwwitje en de zeven dwer gen". Het gezicht van het dwergje Doc" is sprekend dominee Foe ken, die ook een bril draagt. De do minee heeft verklaard de zaak ntel ernstig op te nemen. Hjj vraagt zich echter wel af of de stripfiguren en zyn eigen „kop" op de toren zullen blijven staan. Ongeveer duizend nen en hebben destyds schrifteiyk zUn '•«ezwaren gedeeld. „B en W. van Arnhem zullen uiteindelijk moeten beslissen wat er gaat gebeuren", al dus dominee Foeken. Het Natuurhistorisch Streekmu seum te Oudemirdum OFries- land) houdt een landelijke na- tuurfotowedstrijd, met als on derwerp: „In Nederland 'n de vrye natuur gefotografeerde zoogdieren, vo gels en insecten." Voor de vier beste inzendingen wor den geldprijzen beschikbaar gesteld. De jury zal bestaan uit de heren dr. P. Otto te Sneek (bioloog en hoofdredacteur van „Vanellus"), -1 F. Vogel te Apeldoorn (oud hofja iger van de Koningin en voorzitter der Koninklijke Nederlandse Natuurhisto riscK Vereniging, afdeling Apeldoorn) en K. Zweeres te Amsterdam (secre taris Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Vogels), die gezamen ïyk een fotograaf zullen verzoeken, hen by de beoordeling der foto's ter zyde te staan. Inzendingen (foto's van 18 bij 24 tot 45 by 60 cm) dienen voor 1 maari 1963 te worden gericht aan: Natuur historisch Streekmuseum Oudemir dum (Friesland). ■iiiiiiiliiillllllllliillllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiniliiiiiiiiMliiiiiiiiiiiii In het Carlton Hotel te Amsterdam hebben de beide directeuren van „De Doofpot", Max Tailleur en diens zakelyke compagnon Piet Ordeman, te midden van enkele vrien den het tienjarig bestaan gevierd •'an hun etablissement aan het Rem- brandtplein. Daarby deelde Max mee, dat hy met instemming van het Reu ma-centrum ter gelegenheid van zyn jubileum als moppentapper een actie zal beginnen voor de inzameling van één miljoen gulden. ,,Ik zeg u als geruststelling net geld wordt niet door my ^heerd zo kondigde Tailleur aan. Hy heeit de medewerking verkregen van een zestal vooraanstaande Nederlanders, onder wie drie reumatologen die zit- tin-~ hebben genomen in het Inzame- linfscomite en die er met Max voor zullen zorgen, dat het geld wordt ge bruikt voor de stryd tegen reuma. De meest besproken man in Krommenie is momenteel on- getwyfeld de 26-jarige Jacob Schots. Hy heeft het gepres teerd met een practical joke het aureool van doorluchtige onaantast baarheid van de Nederlandse uitgave van „Who's who in the Nether lands" aan te tasten. Meer nog, zelfs het laatste greintje autoriteit, dal deze uitgave nog zou kunnen bezit ten, heef* hy volkomen aan het wan kelen gebracht door de meest door zichtige nonsens in dit boek te laten afdrukken De heer Schots is kantoor bediende en een verdienstelijk ama teur-schilder. „Landschapjes en zo' zegt hy lachend. „Ik beschouw di< hele zaak als een goeie grap en ik geloof da ik al die snobs goed te pakken heb behad Ik vermoed da' het aanvraagformulier voor myn va der was bedoeld, die in 1954 is over leden. Myn vader heeft aityd in kaas gehandeld. De mooiste mop in het he le verhaal is eigenlijk de mededeling „Honourable degree from the Lys- trup Painters Club". Als u nu weet, dat dit Lystrup een klein plaatsje in Denemarken is, waar ik een paar we ken geweest ben, dan snapt u de rest wel". De heer Schots blykt zich zeer ge- ergerd te hebben aan de stupide vra- geniyst. De vragen moeten vooral de snobs erg hebben aangesproken. Het wonderlyke is, dat men rustig al die onzin, welke binnen is gekomen, heeft laten afdrukken. Schots heeft zich zelf laten studeren aan de Srr- bonne in Parys en in Amerika en laat zich bezig zyn met een omvang- ryke studie over „Kleur door (Te eeuwen heen". Vyf inwoners van Hellevoetsluis heb ben een driedaagse strandwandeling ondernomen van Den Helder naar Hellevoetsluis, een afstand van 170 'km. De vrydag vertrokken wande laars beoogden met deze wandeltocht de oude banden te verstevigen tussen de marinesteden Den Helder en Hel levoetsluis. E y aankomst maandagavond om zes uur werden de deelnemers ver- we komd door een plaatselijke muziek vereniging. Onder grote belangstel ling van de inwoners overhandigde de marinecommandant Hellevoetsluis, luitenant ter zee le kl. Valkenier en de burgemeester, Jhr. Van Eysinga, de lopers een aandenken aan deze sportieve prestatie. (Advertentie) porselein, toonaan gevend in. vorm en decoratie Folders ,gratis ver krijgbaar bij mosa poötb. 26rnaastricht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 9