Zonodig verwijdering als lid van de organisatie Congres DEMOCRATEN behouden meerderheid in Verrassend grote opkomst kiezers wegens Cuba OVERSTROMINGSRAMP HERHAALT ZICH IN SPANJE Sovjet-Unie zwicht weer voor de V.S. NIEUWE, EXTRA-VERENDE FIETS V.N.-Assemblée wil actie tegen ZUID-AFRIKA Indië en China wenden zich beiden tot Soekamo hondsdolheid NEDERLAND GELOOFT ER NIET IN MENON DIENT ONTSLAG IN Benelux-land en stemmén tegen Expo 1970 in Amsterdam Het weer Edward Kennedy in de Senaat Optreden gewenst tegen gebruik van marihuana Indië wenst geen wapens van Israël PERMANENT SOUPLESSE K.V.P.-raadslid wil: Meer bewolking WEST-DUITSLAND CENTRUM DER Stem en win een auto Dr. Veldkamp ongerust Autocoureur Cook na ongeluk overleden BEMIDDELING VAN INDONESIË woensdag 7 november 1962 86ste JAARGANG No. 31277 NEW YORK, 7 nov. (Reuter) De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren besloten de lid-staten te verzoe ken diplomatieke en economische sancties tegen Zuid-Afrika te treffen, als straf voor de apart heidspolitiek. Zij verzocht voorts de Veiligheidsraad de verwijde ring van dit land uit de V.N. in overweging te nemen. Het besluit werd genomen met 67 tegen 16 stemmen en 23 onthoudingen. Vier leden waren niet aanwezig, Tot de tegenstemmers behoorden o.m. Nederland, België, Luxem burg, Groot-Brittannië, Frank rijk, Canada, Australië, Japan, Portugal, de Verenigde Staten en Zuid-Afrika. «W MORRIS before you êmj! Suéde dames- en herenjasjes WASHINGTON, 7 nov. (AFP, Rtr., UPI) De Democraten hebben hun meerderheid in het Congres behouden, zo kan men uit de voorlopige uitslagen van de Amerikaanse verkiezingen op maken, waarbij zetels in de senaat en alle zetels in het Huis van Af gevaardigden op het spel stonden alsook het gouverneurschap van de staten. De Republikeinen hebben ech ter enkele overwinningen ge boekt die verdere moeilijkheden voorspellen voor president Ken nedy's regeringsprogramma. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnenrsnten 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEI" 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Wagenweg 29, Haarlem Telefoon 20518 COIFFURE CREATION Een ideale coiffure bestand tegen ons vochtig en winde rig klimaat Argentinië, vele andere Zuidameri- kaanse landen, Oostenrijk, Italië, Fin land, Denemarken en Zweden zijn en kele van de leden, die zich van stem ming onthielden. Niet aanwezig waren de Centraal-Afrikaanse republiek, Ecu ador. Gabon en Paraguay. De voorstel len om bovengenoemde maatregelen te nemen waren vervat in een resolutie van de Politieke Commissie. De Nederlandse afgevaardigde, L. A. M. Lichtveld (Albert Helman), zei dat zjjn delegatie tegen de resolutie zou stemmen, hoewel Nederland overtuigd is van de noodzaak van veranderingen in Zuid-Afrika. Dit is echter een moeilijke zaak, die geduld vergt en die alleen verwezenlijkt kan worden als Zuid-Afrika in de Verenig de Naties blijft, >e heer Lichtveld verklaarde verder, dat men er mets mee bereikt als men Zuid-Afrika ze., apartheid oplegt en dat Nederland niet gelooft in de dpeltreffendheid van de „straffen", die Zuid-Afrika z;jn toegedacht. Tevoren had Zuid-Afrika, bij monde van zijn minister van buitenlandse za ken Louw, gewaarschuwd, dat als men ertoe over zou gaan VN-leden buiten de deur te zetten, dit ,,het begin van het einde van de organisatie" zou zijn. Volgens Louw was de ontwerp-resolu- tie waarin de Politieke Commissie om sancties tegen zijn land verzocht, ge baseerd op „onware en ongefundeerde beschuldigingen". Louw zei aat hij ge makkelijk een aantal VN-leden zou kunnen opsommen, tegen wie op grond van schending van bet Handvest opge treden zou kunnen worden. „Onder grondse Bantoe-organisaties" doen voj gens dc minister hun uiterste best de „vooruitstrevende maatregelen" van de Zuidafrikaanse regering te ondermij nen. In de niettemin aangenomen resolu tie wordt aan de regeringen van alle landen, die lid zijn van de Verenigde Naties, verzocht de diplomatieke be trekkingen met Zuid-Afrika te verbre ken en de Zuidafrikaanse handel, scheepvaart en luchtvaart te boycot ten De Veiligheidsraad werd verzochi „do treffende maatregelen, met inbe grip van sancties, te nemen, en zono dig Zuid-Afrika uit de Verenigde Na ties te stoten". De resolutie betreurt, dat Zuid-Afrika niet heeft voldaan aan herhaalde ver zoeken van de V.N. zijn rassenpolitiek te laten varen. „Het volledig negeren van de verplichtingen, verbonden aan het Handvest", wordt Zuid-Afrika door de opstellers van de resolutie bijzonder kwalijk genomen. Volgens hen is deze politiek een „bedreiging van de inter nationale vrede en veiligheid". De stemuitslag lag dertien stemmen boven de vereiste tweederde meerder heid. Resoluties van de Algemene Ver gadering zijn echter niet bindend voor de leden. Vorig jaar kon voor een soortge lijke resolutie geen tweederde meerder heid worden gehaald. AMSTERDAM, 7 nov. Het KVP- raadslid de heer Brinkgreve heeft bij het college van B. en W. het voorstel ing liend om stappen te ondernemen voor de organisatie van een Wereld tentoonstelling in Amsterdam. Deze stappen zouden o.m. moeten bestaan in het bepleiten van het voorstel bij het Rijk. Het KVP-raadslid hoopt al in het jaar 1970 op het nieuwe expositieterrein aan de Amstel de miljoenen gasten te ont vangen. Voor Amsterdam hoopt hij op het voordeel van talrijke verkeersverbete- ringen (zoals Brussel) en talrijke nieuwe gebouwen (zoals Parijs). Geruchten inzake een Amsterdams initiatief doen reeds geruime tijd de ronde. Nog voordat het KVP-raadslid zpn voorstel bij het college van B. en W. had ingediend was er al een com mentaar van de Jaarbeurs-directeur in Utrecht, die een Wereldexpositie bepleitte waarvan alle grotere steden van Nederland een brokje zouden krij gen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiim, Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 'SESTPAAT (BI) KONINGSPLEIN! AMSTERDAM IEL 2P3596 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk weinig, later toenemen de bewolking en tegen morgenavond kans op enige regen. Overwegend matige wind tussen zuidoost en oost. Weinig verandering in temperatuur. DONDERDAG: Zon: 7.46-17.01. Maan: 15.58-2.31. DE BILT, 7 nov. Het grote en sterke hoge-drukgebied met het cen trum boven west-Rusland ondergaat bo ven midden- en west-Europa een be langrijke versterking. Hierdoor kunnen de depressies, bij Ierland en de Golf van Biscaye gelegen, niet verder op dringen. Het blijft hierdoor overwegend droog en fraai herfstweer. EDWARD KENNEDY GEORGE W. ROMNEY (Advertentie) Bonn, 7 nov. (UPI) Vorig jaar «m in West-DuitSïand 1116 mensen h«°ï boten van dieren besmet met ""'•sdolheid, en daarmee is de Boncls- c Pu bliek getypeerd als het centrum an de rabiesbesmetting in Europa. Het n,Se land waar de ziekte ook bekend veS nheten is ItaIië- dat in 1950 601 tiv van rabies in dieren en twin- Sen ^,eva"e" van besmetting hij men en had. In ,je overige Europese lan- niét 'S de hondsdolheid al sinds jaren t meer als een epidemie opgetreden. ingeland, Frankrijk en Zwitser men bestaat de ziekte praktisch niet strno m,aar in een aantal Westduitse an+ICv.en hebben de autoriteiten speciale vor.ni 1Wensten laten instellen, om te önm k en dat schoolkinderen te voet keren aSTe"gfbied gaan en daarbij ris ten et I zi! door vossen, honden, kat- den o knaagdieren met de ziekte wor men aang.estoken. Ook in België 'kent ziin <>,e,z te niet als epidemie maar fen in Znor™rgsmaatregelen getrof- derland met de epidcmie in Ne- De Republikein Nelson Rockefeller werd herkozen als gouverneur van de staat New York, maar zjjn voorsprong op zijn onbekende tegenstander Morgen- thau was kleiner dan hij had gehoopt en algemeen werd verwacht. Rockefeller had met een grote voorsprong betere kansen hopen te krijgen op de nomina tie als kandidaat van de Republikeinse partjj voor de presidentsverkiezingen in 1961. In de staat Massachusetts won eveneens niet onverwacht de jongste broer van de president, Edward Kenne dy, tie senaatszetcl. Hij verkreeg zoveel meer stemmen dan zijn Republikeinse tegenstander George Cabot Lodge, dat hij al een uur na de sluiting der stem lokalen tot winnaar werd uitgeroepen. Voor half vijf vanmorgen stond het al vast dat de Democraten hun meer derheid in de Senaat zouden behouden. Ongeveer tezelfdertijd gaf het Re publikeinse hoofdkwartier toe geen meerderheid in het Huis van Afge vaardigden te kunnen behalen. De Re publikeinen verwachtten echter, dat de zetelverhoudingen hier zo gewijzigd zouden worden, dat zij een beslissen de stem zouden krijgen bij vele belang rijke kwesties. Tijdens de vorige zit ting van het Congres-zijn -enkele con troversiële voorstellen van president Kennedy met uiterst kleine marges aangenomen of verworpen. De nationale voorzitter van de Repu blikeinse partij voorspelde vanmorgen dat de Republikeinen in 8 a 10 staten het gouverneurschap zouden winnen en 20 zetels in de Senaat. De Republikei nen beschouwden als winstpunt de her kiezing van senator Thruston Morton van Kentucky, voormalig nationaal partijvoorzitter. In Kentucky heeft de Republikein Snyder, die de steun had van de uiterst rechtse „John Birch So ciety", zijn Democratische tegenkan didaat voor een zetel in het Huis van Afgevaardigden Frank Burke versla gen Burke is een liberale democraat, die'de politiek van president Kennedy steunt. Zijn nederlaag wordt als een verrassing beschouwd. De- Democraten waren zeer ver heugd over de verkiezing van Abra ham Ribicoff tot senator. Zijn zetel was tot dusverre bezet door een Re publikein. Ribicoffs zetel is de eerste bjj deze verkiezingen die voor een van beide partijen verloren is gegaan. De opkomst der kiezers was verras send groot voor tussentijdse verkie zingen en naar waarnemers verklaar den een gevolg van de Cubaanse crisis. Voor president Kennedy was er nog het goede nieuws, dat zijn voormalige minister der marine, John Connally, tot gouverneur van Texas was geko zen. Connally had zich geplaatst ge zien tegenover een sterke Republikein se tegenstand. Tot de politici die wederom terug keerden in het huis van afgevaardig den behoorden veteranen als de demo- kraten Adam Clayton Powell, Emanuel Celler en de „Whip" Hale Boggs. De gouverneur van Arkansas, Orval Faubus die in 1957 „naam maakte" in verband met de moeilijkheden, die zich toen te Little Rock, in zijn staat, voor deden in verband met de door het Amerikaanse hooggerechtshof gelaste opheffing der rassenscheiding op scho len, is voor de vijfde maal herkozen, hetgeen een record is. In Californië wijzen de tot dusver bekende uitslagen erop, dat de voorma lige vice-president Richard Nixon de strijd om het gouverneurschap gaat ver liezen van de Democraat Brown, die daarmee herkozen zou worden. In Michigan versloeg George Rom- ney, een toegewijd mormoon, zün de mocratische tegenstander John Swain- son, die opnieuw voor twee jaar wilde worden gekozen. De overwinning van Romney, die zich pas kort in de poli tiek heeft gestort, dient hem als mo gelijke kandidaat voor het president schap Etan. In Pennsylvania werd de Republikein William Scranton tot gouverneur geko zen terwijl zich in Oklahoma ook een teleurstelling voor de Democraten voor deed met de verkiezing van Henry Bell- mon, waarmee voor de eerste maal in de geschiedenis een Republikein gou verneur van deze staat is geworden. De Democraten sloegen echter terug in Vermont, waar zij met de overwinning van Philip Hoff op de Republikein Ray Keyser de eerste Democratische gou verneur in deze staat in 108 jaar kre gen. De gouverneurszetel van Nieuw-Mexi- cot die in handen was van de Republi keinen, is naar de Democraten ge gaan. De Democraat Jack Campbell werd hier tot gouverneur gekozen. De Republikeinen hadden meer succes in de staat Idaho, waar hun kandidaat Robert Smylie de overwinning behaal de en gouverneur blijft. John Connally, een Democraat die minister van marine onder president Kennedy is geweest, is gekozen tot gou verneur van de staat Texas. Hij ver sloeg de Republikein Jack Cox op over tuigende wjjze. De campagne die aan de verkiezingsstrijd is voorafgegaan is een van de bitterste en duurste ge worden die ooit in Texas gehouden zijn, MURRAY, 7 nov. (UPI) In som mige Amerikaanse staten zijn ■provin ciale organisaties tot het nemen van wel zeer ongebruikelijke stappen overgegaan om de stemgerechtigden naar de stemlokalen te lokken. In het westen van Kentucky was aan de stemming een soort loterij verbonden met prijzen zcals een auto, een nerts- *ola, 45 pond popcorn en 80 pond suiker. Bij het verlaten van de stemlokalen kregen de kiezers een lot toegestopt, waarvan de helft in een grote ton ging. Na af 1 p van de verkiezingen zal de trekking plaats hebben. Het district Calloway stelde een auto van het nieuwste type beschik baar, het district Boyle de stola. In het district Union bestond de eer :te prijs uit een kleuren-televisietoestel. De tweede prijs was hier een pony. Tarrasa, het Spaanse industriestadje dat nog onlangs door zware overstromingen werd geteisterd, is opnieuw door het water getroffen. Deze keer zijn er geen doden te betreuren; de materiële schade is echter zeer groot. Juist vernieuwde fabrieksinstallaties zijn voor een belangrijk deel verloren gegaan. Op de foto een beeld van de evacuatie van het stads centrum. President Kennedy bracht gisteren zijn stem uit in zijn eigenlijke woonplaats: Boston. Hier verlaat hij het stemhokje, waar de kiesgerechtigden automatisch (door aan een handel te trekken) hun burgerplicht kunnen vervullen. DEN HAAG, 7 nov. De autoriteiten die voor de volksgezondheid in ons land verantwoordelijk zijn, achten het ge wenst, dat het sluipend en potentieel gevaar, dat in het gebruik van marihu ana en de sluikhandel daarin is gele gen, met alle middelen wordt gekeerd. Aldus het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Dit standpunt wordt ook ingenomen, zo zegt een woordvoerder van dit ministerie, door het technische comité van deskundigen over verslavingsvergiften van de we reldgezondheidsorganisatie. Het roken van marihuana kwam hier te lande vroeger nauweiyks voor. De indruk be staat, dat het gebruik van marihuana in ons land toeneemt. Ofschoon er een groot verschil is in individuele gevoeligheid en sociale re acties, waardoor marihuana soms als een onschuldig genotmiddel wordt be schouwd, kan het gebruik ervan tot verslaving leiden en hoogst ongewenste gevolgen voor de volksgezondheid en In sociaal opzicht hebben, In Azië, Afrika en Latijns Amerika heeft het gebruik van marihuana en van andere prepara ten van dezelfde plant (een subtropi sche variëteit van hennep) reeds eeu wen op uitgebreide schaal plaats, waardoor in sommige landen een hoge mate van verslaving is ontstaan met alls sociaal nadelige gevolgen van dien. Sovjet-Unie. Premier Khroesjtsjev heeft met enkele andere partijleiders gisteren een autorit gemaakt over de nieuwe rondweg om Moskou, die aan de vooravond van de 45ste jaardag van de Oktober-revolutie gereed is ge komen. (Tass) Verenigde Staten. De Amerikaan se luchtmacht heeft gisteren vanaf de basis Cape Canaveral met behulp van een raket van het type Thor-Agena-B een geheime kunstmaan gelanceerd. Een woordvoerder wilde geen nadere bijzonderheden meedelen (AFP) WASHINGTON, 7 nov. (Reuter) De Russen zijn gisteren kenneiyk ge zwicht voor de dringende waarschu wing van de Verenigde Staten, dat ook de zware Russische bommenwerpers van het type Iljoesjin 28 (waarmee nucleaire wapens kunnen worden ver voerd) van Cuba dienen te verdwenen. In de afgelopen dagen hadden Ameri kaanse luchtfoto's aangetoond dat steeds meer van deze toestellen in ge demonteerde toestand op Cuba aan kwamen en daar in elkaar werden ge zet. Gisteren echter bleek dat de Rus sen het uitpakken (uit de kisten) van de Iljoesjins hebben gestaakt. Organisaties van Cubaanse ballingen in Amerika hebben gisteren wederom verklaard dat weliswaar de vanuit de lucht zichtbare Russische raketbases op Cuba worden ontmanteld, maar dat in ondergrondse grotten op het eiland voldoende raketten zjjn verborgen om het halve Amerikaanse continent te verwoesten. De ballingen zeggen dat zij hun in lichtingen hebben van ondergrondse or ganisaties op Cuba, met wie zij in con tact zouden staan. In het verleden is overigens reeds vele malen gebleken dat de Cubaanse ballingen het met de waarheid niet zo nauw plegen te ne men, als zij een kans zien in Amerika stemming te kweken tegen de regering van Fidel Castro. DUBLIN De Ierse minister voor het transportwezen heeft gisteren be kendgemaakt, dat Cubaanse en Tsje- choslowaakse vliegtuigen, die op weg zjjn naar Cuba, op het vliegveld Shan non zullen worden onderzocht op wa pens en munitie. Tweemaal per week wordt via Shannon een luchtdienst tus sen Havana en Praag onderhouden. Londen krijgt volgende week op een grote rijwielenshow dit nieuw type fiets te zien. Het is voorzien van een veringsysteem (ontworpen door Alex Moulton, een man die zijn sporen in de automobielindustrie heeft verdiend) dat de be rijder in staat stelt er de meest oneffen wegen zonder één stootje mee te „nemen". De kleine wielen, een speciaal frame en een laag zwaartepunt moeten de fiets extra veilig maken. BUENOS AIRES, 7 nov. De auto coureur F. J. Cook is overleden aan de zware verwondingen, die hjj opliep toen hjj maandagavond met zjjn Alfa Romeo Giulia 1600, 15 kilometer van San Luis over de kop sloeg. Cook laat een weduwe en twee kinderen achter. DJAKARTA, 7 nov. (Rtr, UPI) De Indische premier, Jawaharla Neh- roe, en zjjn ambtgenoot van de Chine se Volksrepubliek, Tsjoe En-lai, heb ben beiden boodschappen gestuurd naar president Soekarno van Indonesië, waarin zjj zjjn steun vragen in het In- disch-Chinese grensgeschil, aldus is gisteren door de Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soobandrio, in Djakarta bekendgemaakt. Soeban- drio deelde een en ander mee na een gesprek met de Indische ambassadeur in Indonesië, A. B. Pant. Er zjjn speculaties dat Nehroe en Tsjoe En-lai de Indonesische presi dent hebben verzocht in het geschil te bemiddelen, maar Soebandrio ver klaarde dat zjjn regering niet van PlanAs 3 bemiddelaar op te treden, voordat de twee partijen in principe bereid zjjn de grenskwestie door on derhandelingen op te lossen. NEW DELHI Het ministerie van defensie van Indië heeft bekendge maakt, dat op enkele kilometers van Tsjoesjoel in Ladakh het hoogste vlieg veld ter wereld, de aankomst van Chi nese versterkingen is waargenomen. Volgens het Indische ministerie zjjn de Chinezen kenneljjk van plan een offen sief tegen dit Indische vliegveld te be ginnen. In de Soebansiri-sector van het noordoostelijke grensgebied is een In dische patrouille gisteren op enkele Chinezen gestuit. Er werden schoten gewisseld. De Chinezen leden verliezen, de Indiërs niet. De plaats van het tref fen was ongeveer 20 kilometer ten zul den van de Mac-Mahonljjn, aldus een woordvoerder van het Indische minis terie van defensie. NEW DELHI, 7 tov. (UPI) Pre mier Nehroe van Indië heeft vandaag meegedeeld, dat de voormalige minis ter van defensie Krisjna Menon aan geboden heeft helemaal uit het kabinet te treden. Nadat Nehroe zjjn post van minister van defensie had overgeno men, was Krisjna Menon toch nog deel blijven uitmaken van het kabinet, als minister van „defensie-produktie". Premier Nehroe las in een besloten zitting van het bestuur van zjjn con grespartij de brief voor, waarin Menon aanbood af te treden. Partijsecretaris Raphoenaph Singh lichtte na de zit ting de pers in. Volgens waarnemers is het feit, dat Nehroe Menons brief voorlas een aanduiding, dat hjj met het aftreden akkoord gaat. Singh deel de slechts mee, dat het partijbestuur gunstig op de brief gereageerd had, maar de Uiteindelijke beslissing aan Nehroe overgelaten had. NEW DELHI, 7 nov. (UPI> Indië heeft een aanbod voor de levering van lichte automatische wapens van Israël afgeslagen, zo is uit betrouwbare bron in New Delhi vernomen. Dit is in overeenstemming met de Indische politiek om de betrekkingen met Israël niet nauw aan te halen met het oog op de gevoelens van de Ara bische landen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1