DE DAGEN VAN TOEN VIT HET DAGBOEK VAN DE MAKELAAR EN DE DAGEN VAN NU w Belgische trainer redt jeugdspeler van dodelijke val öporfhai ïn de jaarbeurs MASSALE verhuizing van de scholen naar Vredenburg ADRIE LASTERIE NAAR CARLILE Uitgever woedend over oneerlijk „t.v.-gesprek" m Zwitsers spelen vermoedelijk het 4-2-4-svsteem "fehlmk Op vliegtocht naar Engeland Voetbal- Zaalhandballers van Operatie '55 gereed strijd voor zware Ster onder de jockeys sterft onder paard I Coach Rappan kan niet het sterkste elftal in het veld brengen SWANTEX Stirling Moss: geluk bij ongeluk „Boeken (W. F. Hermans) aan het woord" Grote Vier-Omnibus in het geding US 10 DONDERDAG 8 NOVEMBER 1962 PAGINA 11 (Van onze verslaggever) Vandaag is in Zwolle de mil dste na-oorlogse woning opge- -/erd. Een gebeurtenis waar men uitvoerig bij stil staat. Het getal zich natuurlijk uitstekend 'b als mijlpaal te worden be schouwd, al geeft de woningsi- tuatie nog echt geen aanleiding ;°t uitbundige vreugde. Er zijn bb de oorlog verschillende prog noses gesteld met betrekking tot Qe woningbouw en het verdwijnen v&n de zorgen over het tekort &an woonruimte. Prognoses, die ®eh optimistisch verloop veron derstelden en prognoses, die een veel langere lijdensweg deden ver hoeden. In deze laatste categorie Ag de waarheid verborgen. Het Voningprobleem is nog immer Actueel om de doodeenvoudige re den, dat het begrip woningnood b°g altijd opgang doet. In ons blad van zaterdag jl. zijn daar voor verschillende redenen aange voerd. Het leed dat uit dit alles Voortvloeit, wordt uiteraard in "et bijzonder over de hoofden van de woningzoekenden uitgesmeerd. Maar daarnaast hebben ook an deren er voortdurend mee te ma- ben. De makelaar in zijn rol als buizen-administrateur bijvoor beeld, een figuur overigens waar mee men op dit punt niet direct Medelijden zal willen hebben. De Makelaar immers, is in heel zijn reputatie de man die voor zijn opdrachtgever, de huiseigenaar, bet onderste uit de kan moet halen en daar dan ook eventueel zijn succes aan dankt. Bovendien zitten er aan die reputatie nogal Wat moeilijke kanten, als men al leen maar denkt aan het verma ledijde sleutelgeld. Toch krijgt ook hij zijn deel van de algemene woningmalaise. Het mag dan waar zijn dat hij vandaag de dag snel ler en beter een huis kan verkopen, in zijn vertrouwde rol als tussen schakel voor de woningtoewijzing 'Azijn vrijheid danig beknot, heeft Aj rekening te houden met een fAneenschakeling van wetten en bepalingen. 3:- <1:, Brengt eerste sportshirt met 70 Ter- lenka - dus 70 °/o méér plezier en gemak bij het dragen en wassen I Ruimte in overvloed Zo zal de komende winter en de winters daarna de binnensport in Utrecht eindelijk volledig aan haar trekken komen, een belang rijke stap voortuit, die in schrille tegenstelling staat tot de proble men, waarmee de collega's op de grasvelden nog steeds worstelen. Er is ook in Utrecht een groot tekort aan sportterreinen en wanneer men er na veel moeite in slaagt een complex aan te leg gen, dan duurt het tergend lang, voordat de vergunningen voor de kleedgebouwen afkomen. Van daar dat men zo blij is de bouw van een „echte" sporthal nog even te kunnen uitstellen. Turkse zege Militairen gelijk Aardige man In de val tel- Het hele wonlngspel Is overigens maar onderdeel van het beroep make- ar. Niettemin neemt het voor velen ?e volle tijd in beslag. Zij zitten sinds •«ar en dag in deze hoek. waar zij te genwoordig te maken hebben met rtjks- gemeentelijke instanties die hun mo- feG1t]kheden aan banden hebben gelegd. ■~eze regeling is natuurlijk uit de nood laboren, maar zij betekent niettemin f®h voortdurende rem, waar de make- Aar vanzelfsprekend dolgraag van af l;11. Immers maar al te vaak wacht jjeju een strijd op meerdere fronten te- «®h)k, moeilijkheden met de huurders, touwtrekken met de gemeentelijke huis- /fistingsbureau's, langdurige gevechten jUfit Bouw- en woningtoezicht of Huur- ®n adviescommissies. En dat alles orn aat de administratie van huizen een om vangrijk onderdeel van zijn werk is. E>aar ook dit een facet van het woning probleem is, hebben wij her en der 'h het gelid der makelaars eens het oor 16 luisteren gelegd, misschien juist wel pthdat het gaat over een groep, waarmee in de algemene opinie nu niet direct medelijden heeft. Vele huurders name- Jbk zien nog altijd de „huisbaas" in de 'Makelaar, de man die er op uit is om pheen maar zijn centjes op te strijken daar zo mm mogelijk tegenover te Jollen. Men gaat daarbij uit van 'n een- -Udige kijk op dit beroep, dat uitsiüi- ,hd een boeman schijnt te kiezen, een '•uitzuiger" die er moet uithalen wat m in zit. Een blik in het dagboek van o® makelaar is uitermate interessant *"dat men er meermalen de bekente- t"s en de verzuchting ook „Wat heb ik .och een rotjob" kan tegenkomen. En opmerkelijke is dan dat het niets rf 1 of men nu ih vooroorlogse ja- n kijkt, of wel vandaag de dag. Wie herinnert zich niet de gouden da- !j®u van de huurder? De jaren dertig, uat men te kust en te keur woningen jj0» betrekken. Hele woningblokken wa- voorzien van het bordje te huur, iï,?ar°nder dan een lijst van aantrokke- Nke voordelen volgde. In ruil voor de £u«r kon men beschikken over 'n nieuw "tangetje, een loper op de trap, i®11 bloemetje voor net raam, Jaarlijks een nieuwe verfbeurt enz. nnt' Hortom je werd met open armen ""Wangen. Men hield terdege rekening zelfs de meest belachelijke wensen huurders en voerde soms zelfs de ,"iste comedies op om toch maar die uurder te krijgen. In straten die hele- a-al of gedeeltelijk onbewoond waren, u een gegadigde wel eens kunnen DEN HAAG, 8 nov. Het zaalhand balteam van de Nederlandse kampioen Operatie '55 is voor de wedstrijd tegen de Zwitserse kampioen Grashoppers op 10 november, welke ontmoeting geldt voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskam pioenen, als volgt samengesteld: Doel man: De Grebber; veldspelers: Korver, De Haan, Van West, R. Botterman, Vis- scher, H. Botterman, De Jonge, Al- bertsen en Kruiskamp. PARIJS, 8 nov. De 39-jarige Australische jockey Neville Sellwood, die dit jaar reeds 102 overwinningen behaalde, is woensdag tijdens de ren om de Prix de la Hezière op de reu- baan van Maisons-Lafitte verongelukt. Kort na de start kwam zijn paard, Lucke Seven, in een bocht ten val, Zon der overigens door de concurrenten te zijn gehinderd. Sellwood gehuwd en vader van drie kinderen kwam onder het paard terecht en liep dermate zwa re inwendige kneuzingen op, dat hij kort daarna overleed. Door ziin grote aan tal overwinningen was Sellwood kandi daat voor de „Gouden Zweep". Met kleren en al in bad zeggen: „ach nee, ik doe het toch maar niet. Er woont baast niemand en dat vinden we wel wat ongezellig." Men wapende zich daar tegen, zorgde er voor dat de straat tenminste be woond leek, dus voor elk raam vitrage en gordijnen, en zoveel mogelijk plan ten ook om hot nog echter te maken. En deze planten werden onderhouden, netjes van bet nodige water voorzien Men ging nog verder en bood maan den gratis wonen aan, waarvan de slimmerds rijkelijk profiteerden, en als een soort nomadenvolkje van huls tot huis zwierven, steeds maar weer onder het genot van een tijdje wonen-voor niets, een nieuw behangetje, een fris verfje en bloemetjes voor het raam. En tegenover dit deel van de make- laarszorgen stond het probleem van de wanbetalers, de mensen die voort durend nalieten hun huur te voldoen. Daar moest je als makelaar achter aan, dag in dag uit. En dat was lang niet altijd van gevaar ontbloot. In het dagboek lezen we over de makelaar die op Kattenburg een mes door zijn wang kreeg, over de makelaar die er een gewoonte van maakte om elke huisdeur hard open te gooien, in de vurige hoop dat deze man dan een eventuele aanvaller voor zou zijn. We lezen er over de eeuwige „wanbetaler juffrouw Jansen", die vanuit haar defensieve houding plotseling een fel offensief ontketent en ter plaatse in het hol van de leeuw, op het trappen huis van de makelaarswoning tot de aanval" overgaat. Ze gilt, krijst en speelt op het toppunt van de scene met ongeëvenaard meesterschap een vreselijke toeval. Ze valt kermend over de trap heen en blijft bewegingsloos liggen, met de buurt onheilspellend morrend er omheen. De wanhopige makelaar belt de politie. Er komt een agent, die kijkt en dan doodgemoede reerd „het ls juffrouw Jansen maar" zegt. „Die kennen we heel goed", ver telt de man van de wet rustig en hij gaat boven op haar handen staan, waardoor de juffrouw haar rol moet opgeven en gillend wegrent. Wat kon een makelaar eigenlijk niet overkomen in die dagen? Het vlooiendrama spreekt voor zich. In de hoofdrol een... makelaar, die in de Indische buurt te Amsterdam spitsroeden loopt langs zijn huurders en tussen de bedrijven door zo nodig moet. Het onvervalste hoofd stedelijke „krulletje" biedt hem in deze buurt geen redding, maar geen nood. Hij heeft er nog ergens een heel woningblok leeg staan en dus een groot aantal we's bij de hand. Hij snelt er de eerste de beste woning binnen, komt even later opgelucht buiten. Op gelucht... De mensen op straat hebben iets ontdekt op zijn donkere pak. Het krioelt er van het ongedierte. Bij een nader onderzoek blijken het vlooien te zijn. Een Egyptische plaag op zijn stemmige makelaarspak. Hij belt de ontsmettingsdienst. „Als het geen lui zen zijn, doen we niets", krijgt de man te horen. Dan wordt zijn vrouw gewaarschuwd. Vanaf de voordeur tot het bad moet die alles schoonmaken en in de lysol zetten. Op het afge sproken tijdstip springt de stakkerd onder grote hilariteit van zij die het weten, met kleren en al het bad in. Hoofdstukken met een dergelijke in houd zijn in het dagboek van de make laar afgesloten. Een algemene huur- staking kwelt de huizenadministrateur niet langer. En tegen de wanbetaler neemt nu zelfs de overheid hem in bescherming. Hit kan in zulke geval len tot afdoende tegenacties overgaan. Maar rust en orde in zijn werk kent hij zeker niet. Andere zorgen zijn een voortdurende kwelling voor hem ge worden. HQ is beperkt in zijn doen en laten. In een stad als Amsterdam bijvoorbeeld heeft hij te maken met verschillende categorieën van wonin gen. Het prettigst voor hem lijken de zg. vrije-woningen, maar die zijn heel dikwijls te vereenzelvigen met minder waardige woningen, krotten soms of bestaande uit één kamer. Hij moet die melden bij het CBH, maar kan er als regel mee doen wat hij wil. Daarna wordt het direct anders. Het CBH heeft een vaste greep op de woningen die in huur tot 65 gulden en tot 115 gulden per maand oplopen. Vijftig procent daarvan vallen onder de toe wijziging van het Centraal Huisves- tings Bureau, de andere vijftig procent ■gewoon op d'r vingers staan kunnen door hem van bewoners wor den voorzien, mits de betrokkenen over een urgentieverklaring beschikken. De ze eis vervalt bij de huurwoningen van de duurste categorie, waarvan hij weer vijftig procent naar eigen keuze mag afhandelen. Het verhogen van de huur zal hij niet met teleurstelling begroe ten. Zeker niet zelfs. Zijn opdracht gever wordt er veel en hij zelf enigs zins beter van. Maar tegenover deze vreugde staat het spook van de huur- en adviescommissie, een machtig wa pen in de hand van de huurders, die er steeds meer de kracht van ontdek ken. En onmiddellijk toegegeven zij, vaak niet ten onrechte. Maar hoe ligt het in die huizenrij waarvan bijvoor beeld in de reeks trapportalen er één duchtig is toegetakeld, waar de verf er in flarden bij hangt, terwijl de andere met dezelfde verf er nog keurig netjes uitzien. Met steun van de huur- en adviescommissie kan de makelaar gedwongen worden zo'n trappenhuis te laten opknappen. Maar met welk recht kan hij dan in de andere huizen de huurders een opknapbeurt van hun goed verzorgde trappenhuis onthouden? Hebben zij soms minder aanspraak op een nieuw verfje, omdat zij de boel netjes hebben gehouden? Hij zal tot een algehele opknapbeurt moeten over gaan en bloeden dankzij wat hij voor zichtig noemt enkele zwakke plekken in zijn huurdersgroep. De miljoenste na-oorlogse woning be vindt zich in een nieuwe wijk in het noord-oosten van Zwolle, in het om lijnde blok huizen. De bouwer is N.V. Aannemingsbedrijf G. W. J. Sanders te Arnhem. (Foto KLM-Aerocarto) MAGGLINGEN, 8 nov. Het Zwit serse voetbalelftal, dat zondag in Am sterdam tegen Nederland uitkomt, is nog niet definitief samengesteld. De bondscoach Kahi Rappan kampt name lijk met enkele moeilijkheden: doelman Gantschi is wegens drukke werkzaam heden niet beschikbaar, Bosson (Ser- vette) onderging enkele dagen geleden een operatie en Weber (FC Basel) heeft hinder van een knieblessure. De laat ste zal alleen worden opgesteld, indien hij volkomen fit is. De verwachting in Zwitserland is, dat Rappan de ploeg het 4-2-4-systeem zal laten spelen, in welk geval waarschijn lijk de volgende formatie in het veld zal komen: Doel: Ansermet (Young Boys); ach ter: Grobety, Tacchella en Schneiter (allen Lausanne) en Weber (FC Basel) of Leuenberger (La Chaux de Fonds); midden: Eschmann (Stade Francais) en Kuhn (Zürich); voor: Allemann (Man tua), Vonlanthen (Lausanne), Pottier (Stade Francais) en Hertig (Lausanne). In dit elftal zijn dus drie momenteel niet voor Zwitserse clubs uitkomende spelers opgenomen. Eschmann en Pot tier spelen beiden voor Stade Francais uit Parijs en Allemann verdedigt de kleuren van het Italiaanse Mantua. Het Haagse tjshockeyteam Hys Hoky heeft met 6-1 gewonnen van de Paisly Mohawks (Schotland). De senstanden waren 2-1, 3-0 en 1-0. tus- Advertentie) ELrMIOR PLYMOUTH, 8 nov. Robert Deur- waerder, een der spelers van het Bel gische elftal onder 23 jaar, dat gisteren in Plymouth tegen Engeland speelde, kreeg het tijdens de heenreis in de Da kota wat benauwd en had dringend be hoefte aan frisse lucht. Derhalve wilde hü de luchtververser •aanzetten, waardoor hij echter plotseling inoer frisse lucht kreeg dan hem lief was. Robert trok namelijk niet de ven tilator open, maar het noodluik en het had weinig gescheeld, of hü was 2000 meter gevallen. Gelukkig kon de trainer van het elftal, Raymond Goethals, de speler nog juist vastgrüpen en in vei ligheid brengen. Of het door de schrik kwam, valt niet te zeggen, maar in elk geval ver- (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT, 8 nov. De binnenspor ten in Utrecht hebben een rijke slag geslagen. Hun jammerklachten over ge brek aan ruimte zijn verstomd, nu zij sinds gisteravond de beschikking heb ben over de kolossale Beatrix-Irenehal in het gebouw van de Jaarbeurs. Een succes, dat door de sportgemeenschap- pen in de meeste andere steden met enige afgunst is begroet, omdat zij niet kunnen terugvallen op bestaande loka liteiten, maar nieuwe ruimte moeten creëren sporthallen, waarvoor de bouwvergunningen traag of helemaal niet binnenkomen. Maar daar stelt Utrecht tegenover, dat het met zün grote aantal liefhebbers van de binnen sport, vooral van volleybal en zaal handbal, voorlopig geen schün van kans maakt op een rijksgoedkeuring voor een nieuwe, moderne sporttem- pel. „Jullie in Utrecht hebben gebou wen geroeg, waarin de sport kan wor den ondergebracht. Probeer het op die manier te regelen," aldus het minis terie. De Stichting voor lichamelijke oefe ning in de Domstad heeft de wenk be grepen. Er moest iets gebeuren om de talloze gymnastieklokalen, die de ver enigingen voor hun trainingen en wed strijden gebruikten, te ontlasten en wat lag meer voor de hand dan contact op te nemen met de directie van de Jaar beurs. Al een aantal jaren had men in het tentoonstellingsgebouw de beschik king over de Bernhardhal aan de Croe- selaan, maar uitsluitend voor de maan den december, januari en februari. Hoewel in deze uitgestrekte hal enor me zaalhandbaltoernooien mogelijk wa ren, bleef het grote bezwaar, dat de vloer vrijwel ongeschikt was voor de binnensport. De nieuwe directie van de Jaarbeurs toonde begrip voor de scherpomlijnde verlangens van de sport en toen de ge meente voorstelde het hare bi) te dra gen in de kosten van restauratie, kwam men overeen de Beatrix-Irenehal tot de Utrechtse sporthal te bombarderen. De afgelopen maanden werd daartoe de nodige activiteit ontwikkeld. Probleem nummer één vormde de vloerbedek king. Behalve voor de sport moest het grondoppervlak ook geschikt zijn om twee maal per jaar het houden van een beurs in het voorjaar en in het najaar mogelijk te maken, zodat het sportieve ideaal, een verende vloer, geen kans kreeg. Men vond een ge schikte tussenweg: een stevige laag van stroef, donkerrood asfaltbeton, die de springkracht en de snelheid der bin nenspelen niets in de weg legt. De Jaarbeurs zorgde ook in ijltempo voor geschikte was- en kleedgelegen heden en beloofde alle medewerking te zullen geven, wanneer het er om gaat de hal vrü te houden voor de sport beoefening. In de komende maanden zal het nog wel eens gebeuren, dat in gevolge een vroeger gemaakte afspraak een exposant beslag legt op het „te huis" van de sport, maar daarna zal men alleen rekening moeten houden met de twee-jaarlükse beurs. Niettemin is met de praktijk van een haastige en efficiënte interieur wisseling rekening gehouden. De door de gemeente voor 14.200 gulden aan gekochte sportmaterialen, zijn uitste kend verplaatsbaar en op te bergen, zoals de rijdende baskets en lichtge wicht doelen voor het zaalhandbal De gemeente droeg verder 12.000 gul den bij voor de opstallen, dat wil zeggen voor tribunes, die plaats bie den aan 500 man. Tenslotte zegde het gemeente-bestuur toe, gedurende de eerstvolgende tien jaar een bij drage van 10.000 gulden te zullen ver strékken ter bestrijding van de kos ten. Welke sporten zijn nu het meest ge baat i>ü de ingebruikname van de im posante hal aan het Vredenburg? Niet in de eerste plaats de beoefenaars van tafeltennis, judo en de krachtsporten. Zü hebben In maart van dit jaar al een fraaie bestemming gevonden in het sportcomplex „De Hommei", waarbij o.a. een zwembad, dat wellicht de Europese zwemkampioenschappen in 1966 zal huisvesten. De basketballers, zaalhandballers en volleyballers zijn het meest verguld met de hal in het Jaarbeursgebouw. Zü waren in het ver leden voornamelük aangewezen op de scholen, wat wel een benarde situatie mocht heten. Maar ook de spelers van badminton, microkorfbal en tennis komen aan hun trekken. Er kunnen bijvoorbeeld op het zelfde moment niet minder dan negen badmintonwedstrijden, vjjf volleybal en drie basketballwedstrijden worden gespeeld in de ruimte, die ruim 1600 vierkante meter groot is. LONDEN, 8 nov. De Britse cou reur Stirling Moss is woensdag onge deerd gebleven bij een auto-ongeluk in de omgeving van Staines, een plaatsje ten westen van Londen. De wagen van Moss, die in botsing kwam met een tegenligger, werd slechts licht bescha digd. Stirling Moss was In het voor jaar ernstig gewond geraakt toen hij tijdens een race verongelukte. Gistermiddag is het achttien-jarige Naardense zwemstertje Adrie Lasterie met een DC-8 van de KLM van Schiphol naar Sydney vertrokken. „Ik blijf er tot maart 1963", zei Adrie voor haar vertrek. Gedurende deze vijf maanden zal zij als hulp in de huishouding werken bij de buren van Forbes Carlile, de Austra lische trainer, die weer naar zijn land is vertrokken na de Nederlandse top zwemmers en -zwemsters te hebben getraind. „Ruim twee weken heb ik geen zwembad van binnen gezien", glimlachte Adrie. „Door de pokken-injectie mocht ik niet in het water. Vandaag heb ik voor het eerst sinds de inenting weer een paar baantjes gezwommen". Adrie gaat zich onder de hoede van Carlile toe leggen op de wisselslag en de vrije slag op de middenafstand. Van het trainings schema wist zij nog niets te vertellen. Op Schiphol werd zij o.a. uitgeleide gedaan door haar vader en moeder, haar twee broertjes en haar trainster mevr. Wil van Breukelen. loor België de wedstrijd tegen de En gelse jeugd met 61. De woensdagavond wordt door de voetbalclubs overigens meer en meer ge bruikt voor belangrijke wedstrijden. Er komen ook steeds meer interlands od woensdag welke het voordeel hebben, dat zü het competitie-voetbal niet door kruisen. Voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landen teams speelde Wales in Boedapest te- fen de Hongaren. Bü de rust stonden e laatsten al met 2-1 voor en zü wonnen tenslotte met 3-1. In Sofia kwam Bulgarüe voor hetzelfde toer nooi uit tegen Portugal. Ook hier een overwinning voor het thuis spelende land. Bü de rust was de stand nog 0-0, na de rust scoorde Eusebio een keer voor de Portugezen, maar de Bulgaren stelden daar drie treffers tegenover. Ook hier dus 3—1. In de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskam pioenen heeft de Turkse club Galatasa- ray gisteren overtuigend gewonnen van de Poolse kampioensploeg Polonia. De cüfers waren 4-1. Maar de verliezers treurden niet; zij hebben de thuiswed strijd nog achter de hand. Ook in Ko penhagen werd voor de „Europacup" gevoetbald, namelük tussen Esjberg en de Tsjechische kampioen Dukla Praag. Het ziet er wel naar uit, dat Dukla de tweede ronde doorkomt, aangezien het gisteren de eindstand op 00 wist te houden en dus In Praag maar met een doelpunt verschil behoeft te winnen. De tweede ronde tenslotte van de Europese beker voor bekerwinnaars heeft het Spaanse Atietieo Madrid suc ces gebracht. Deze club won met 4-0 van Hibernian uit Malta en plaatste Spaa ent. Deze club won met 4-0 zich daardoor in de volgende ronde. Het Joegoslavische OFK Beograd is büna zover. Beograd won de eerste wedstrüd van de tweede ronde tegen de Noord- ierse club Portadown met 51. Dit ge beurde in Belgrado. DEN HAAG Het Nederlands mili tair voetbalelftal heeft op het VUC-ter- rein in Den Haag met 1—1 gelijkge speeld tegen de eerste divisieclub Sche- veningen Holland Sport. De ruststand van de door ongeveer 4000 toschouwers bügewoonde ontmoeting was 1—0 in het voordeel van de militairen. GLASGOW Het Schotse voetbal elftal behaalde te Glasgow een zege met 51 op de ploeg van Noord-Ierland. De ruststand van cfit duel, dat telde voor het kampioenschap van Groot-Brittan- nië, was 11. LUXEMBURG De wedstrüd tussen de studentenelftallen van Luxemburg en Nederland, in de hoofdstad van het groothertogdom gespeeld, is geëindigd In een gelü'kspel: 22. Alle doelpunten werden in de tweede helft gemaakt. 's-HERTOGENBOSCH Het bonds- zaterdagelftal heeft in Den Bosch met 41 verloren van de tweede divisie- club BW. De ruststand was 21. De ontmoeting, die door 1500 toeschouwers werd bügewoond, stond op een behoor lijk peil en betekende een nuttige oefe ning voor de zaterdagploeg. Het enige doelpunt voor het bondselftai werd in de eerste helft gemaakt door midden voor Bosma (VvT). (Van onze radio- en t.v.-redactie) HILVERSUM, 8 nov. Er is heel wat deining ontstaan onder de vaderlandse teievisiekykers naar aanleiding van de VPRO-mbriek „Boeken aan het woord" die gisteravond werd uitgezonden. In deze uitzending had de schrijver Willem Frederik Hermans een „gesprek" met de directeur van de Arbeiderspers, de heer H. van Kuilenburg, over een nieuwe uitgave van zün maatschappü „de Grote Vier-Omnibus" waarvoor vier bekende Nederlandse schrijvers t.w. Willy Corsari, An toon Coolen, Jan Fa- bricius en Jan Mens elk een roman hadden afgestaan. Na een harde en smakeloze, van wei nig gevoel door differentiatie getuigen de bespreking van de Omnibus door de kritikus J. J. Klant, nam W F. Her mans de heer Van Kuilenburg een vraaggesprek" af, dat in feite neer kwam op een monoloog van de inter viewer slechts nu en dan onderbroken door een zich wanhopig verwerende heer Van Kuilenburg. Tot tweemaal toe wilde de heer Hermans het gesprek beëindigen omdat naar zün mening „de tijd verstreken was" juist op momenten dat de directeur van de Arbeiderspers eindelük de gelegenheid had gekregen aan het woord te komen. „Ik heb op het punt gestaan om tüdens de uitzen ding weg te lopen. Ik heb het niet ge daan. Achteraf heb ik er heel veel spijt van he' niet te hebben gedaan", aldus de heer Van Kuilenburg toen wjj hem naar zün mening vroegen. „Het pro gramma is vrijdag j.l. In de studio op genomen. Ik was juist terug van een vakantie in Sicilië. Er ,is mij door de VPRO gevraagd of ik mee wilde werken aan het programma „Boeken aan het woord" waar onze uitgave „de Grote Vier-Omnibus" zou worden besproken. Ik had daartegen uiteraard geen enkel bezwaar. Men had mü verteld dat ik van te voren de bespreking van de heer Klant zou mogen lezen. Op het laatste moment belde een van de VPRO-regis- seurs mü op met het verzoek of ik ter- te vernemen. Ook daar had ik enkel bezwaar tegen. Waarom zou aldus de heer Van Kuilenburg. een „Tpdens de voorbespreking vrijdag middag j.l. heb ik drie kwartier met de heer Hermans gepraat. Ik dacht: Er wordt nu wel veel gezegd van deze schrpver, maar ik vind het een aar dige, fatsoenlüke man. Het gesprek voor de uitzending verliep werkelijk zeer aangenaam. Ik kon op dat mo ment onmogelük weten dat hij zich tijdens de opname zo onbehoor lijk zou gedragen. Er was mij gezegd dat de heer Klant 5 a 7 minuten zou mogen praten. Het werden er tien. Ik had een schat van argumenten klaar om het betoog van de heer Klant te weerleggen. Maar ik werd dom weg niet aan het woord gelaten. Voor de manier waarop de heer Hermans mü telkens weer in de rede viel om dan onmiddellük van onderwerp te veranderen, heb ik geen woorden. itaneïteit van het pro- I kers een kompliment wille van de gramma berei de heer Klant pas tüdens de uitzending Al m het begin van de bespreking van de heer Klant, kreeg Ik de indruk „er in gelopen te zün". Ik heb tpdens de opname enkele malen op het punt gestaan om het beeld uit te stappen. Maar nogmaals: ik heb het niet ge daan Helaas! De heer Van Kuilenburg toonde zich büzonder verontwaardigd over de gehele gang van zaken. Ik heb na de opname ds. J. van Nieuwenhuy- zen, de directeur van de VPRO-televi- sie opgebeld om van mün grote ontevre denheid blijk te geven. Gisteravond na de uitzending ben ik opgebeld door hon derden kjjkers die eveneens hun veront waardiging over de uitzending niet on der stoelen of banken staken. „Kijk eens, aldus de heer Van Kui lenburg. Du Perron was ook fel. Maar hq viel tenminste aau met open vizier. De heer Hermans valt echter aan in het donker, gewapend met een broodmes". Ik ben gisteravond ook opgebeld door VPRO-regiaseur Joes Odufré. Hü vond de uitzending „geweldig". De directeur van de Arbeiderspers noemt het optre den van de heer Hermans beneden alle kritiek. „Na afloop van de opname gaf de heer Hermans mjj een hand en zei „sans rancune". Belachelijk", vindt de heer Van Kuilenburg, die van vele kü- j voor de ele uitren- was de bespreking van j zelfbeheersing die hü de ding aan de dag heeft gelegd, kreeg !e gehf

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 11