RICHARD einde van een NIXON, het politicus Kennedy bemoedigd door uitslag van verkiezingen RAKET GELANCEERD OP MOSKOUS RODE PLEIN Eleanor Roosevelt overleden Khroesjtsjev: „We waren zeer dicht bij een kernoorlog Russen laten hun schepen controleren Nieuw beroep op Nehroe Miljoenste Adenauer valt in de Bondsdag boos uit tegen „Der Spiegel55 Het weekblad spant prompt kort geding tegen hem aan MET GROTE MEERDERHEID VERSLAGEN ROCKEFELLERS KANS STIJGT Het weer Minder fraai sS3 Man mishandeld op verlaten heide Ook Moskou stopt de kernproeven Tsjoe En-lai: „GELD VERDIENEN AAN LANDVERRAAD" Vérs Banket is het lekkerste banket ECHTE BAKKER Goed nieuws: slanke-lijn-brood Afnemende wind Het weer Europa Geen Turkse wapens voor INDIË Antilliaanse premier optimistisch over associatie E.E.G. Moeder brengt baby bij kennis en verdwijnt Radio Vaticana over ,Softenon-proces' DONDERDAG 8 NOVEMBER 1962 86ste JAARCANC No. 31278 WASHINGTON, 8 nov. (AFP, Rtr., UPI) De grote verliezer in de Amerikaanse verkiezingen van dinsdag is Richard Nixon. De man, die onder Eisenhower acht jaar lang vice-president van de Verenigde Staten was en daar na bijna president werd (Kenne dy versloeg hem, wat het totale aantal stemmen betreft, met een uiterst geringe meerderheid), zag nu niet eens kans, gouverneur van Californië te worden. Zijn demo cratische tegenkandidaat, „Pat" Brown, versloeg hem met een voorsprong van meer dan een kwart miljoen stemmen. Alle I FALCON TWEEDJASSEN m waarnemers zijn het erover eens dat dit het einde betekent van Nixons politieke loopbaan. Winst en verlies Gouverneurs WÉÉ WASHINGTON, 8 nov. (Rtr.) Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft gisteravond bekendgemaakt van Russische zijde te hebben vernomen, dat Sovjet-schepen van Cuba zijn vertrokken met Russische raket ten aan boord. De Sovjet-Unie heeft voorts meegedeeld, dat het regelingen treft opdat de Ame rikaanse marine het aantal ver scheepte raketten kan contro leren. Enorme sortering tassen in iedere prijsklasse maar danvan een 1 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnerr^nten 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 8|Jkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Mrectle: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Se verin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIET 28 cents pet millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voot advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maano. f 7.90 pet kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. ;:p Met gebalde vuist gaf Nixon gisteren tijdens een persconferentie in Los An geles toe bij de verkiezingen te zijn ver slagen. Advertentie) BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 IEIDSES7RAAT (8IJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking en weinig of geen regen. Aanvankelijk matige tot krachtige noordoostelijke wind, later afnemend. Weinig verandering in temperatuur. VRIJDAG: Zon: 7.48-16.59. Maan: 16.22-3.54. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 8 nov. Een van de Mid dellandse Zee afkomstige depressie lag ,vanmorgen boven Frankrijk en trekt r1 de richting van Zuid-Engeland. Zij yeroorzaakte in ons land veel bewol- "'ng met op enkele plaatsen wat lichte ,®gen. Hierdoor is het weer minder fraai gisteren toen het overwegend zon- jg bleef met vrij hoge november-tem- gvraturen. Boven noord-Noorwegen onn zich een nieuw hogedrukcentrum gfLnjkkeld zodat in de algemene toe- nd weinig verandering komt. Station vSn H«Wer He Bilt Twente Emdhoven R. urg ^okhoim &ndenaEer Amsterdam Hrussel J^emburg max. mm aeersi Weer temp temp afgel gisteren 24 u ui zw. bew. 13 9 0.3 zw. bew. 13 7 0 zw. bew. 10 9 1 half bew. 13 7 0,1 zw. bsw. 11 7 0 zw. bew. 15 7 0 geh. bew. 14 8 0 zw. bew. 13 7 0.1 mist 9 3 0 motregen 7 5 0 zw. bew. 10 7 0 gelj. bew. 11 5 1 half bew. 12 8 0 zw. bew. 11 8 0.4 zw. bew. 11 8 0 zw. bew. S 8 8 NEW VORK, 8 nov. (UPI) In haar woning in New York overleed gister avond mevrouw Anna Eleanor Roose velt, de echtgenote van de in 1945 over leden Amerikaanse president Franklin Delano Roosevelt. Mevrouw Roosevelt werd op 26 september In het ziekenhuis opgenomen, waar men een longinfektie en bloedarmoede bij haar constateerde. Op 18 oktober verliet zü het ziekenhuis om thuis verder verpleegd te worden. Mevrouw Roosevelt kwam op 50-jari- ge leeftijd in de publieke belangstelling te staan, toen haar man voor de eerste maal als president werd beëdigd. Zij was een energieke vrouw, die de Ame rikanen versteld deed staan door haar vele originele aktiviteiten, die vóór „aar door n°g geen enkele presidents- aan d„e daS waren gelegd. Zjj vakSo£arSvSHereiïties' ,1irad toe tot een vakhond, bestuurde zelf haar auto en weigerde de bescherming van leden van de geheime dienst. Zij zegde haar lidmaatschap van de vrouwenvereniging „Daughters of the American Revolution" op, het bolwerk van alle vrouwenorganisa ties in de VS, omdat de vereniging weigerde de negerzangeres Marian Anderson te laten zingen in de Con stitution Hall in Philadelphia. Mevrouw Roosevelt was niet alleen een in Amerika zeer bewonderde vrouw, zij werd dikwijls ook zeer fel aangevallen. Vele malen haalde zij zich de kritiek van conservatieven op de hals wegens haar uitspraken en poli tieke overtuiging. Zij was een echte „liberal". Vooral de laatste jaren steeg haar aanzien, mede door haar werk voor de Verenigde Naties, waaraan zij als Ame rikaans afgevaardigde was verbonden. Ook de liefdadigheid had haar volle aandacht. Geschat wordt, dat zij meer dan één miljoen dollar geschonken heeft aan verschillende liefdadige in stellingen. President Kennedy gaf gisteravond uiting aan zijn leedwezen over het over lijden van mevrouw Roosevelt, die hij „een van de grootste vrouwen uit de Amerikaanse geschiedenis" noemde. Hij betuigde, mede namens zijn echt genote, zijn deelneming aan de familie van de overledene. De president zei ook dat hij de be grafenis van mevrouw Roosevelt zal bijwonen. Men verwacht dat deze in Hyde Park, aan de rivier de Hudson, ongeveer tachtig kilometer ten noorden van New York. zal worden gehouden. (Van onze correspondent) VENLO, 8 nov. De politie zoekt naar de man, die in de nacht van dinsdag op woensdag de 26-jarlge W. E. uit Venlo zo afschuwelijk heeft mishandeld, dat voor diens leven wordt gevreesd. Om streeks een uur in die nacht kwam L. op De Heide, een buurtschap tussen Baarlo en Hout-Blerick, aan bij de boerderij van de landbouwer Th. D. Hij vertelde hem, dat „men" hem achterna zat en wilde doodschieten. De hevig uit hoofdwonden bloedende man strompelde de gang bin nen en zakte toen bewusteloos in elkaar. De landbouwer, die door bonzen op de deur van zijn woning was gewekt, belde de politie en een dokter. De bewusteloze man werd naar het ziekenhuis alhier gebracht. De rijkspolite heeft hem nog niet kunnen verhoren. De heer L. is getrouwd en heeft vier kinderen. Volgens zijn vrouw is hij op de bewuste avond op zijn fiets van huis gegaan, iéts wat hij anders nooit deed. De heide bij Baarlo ligt vlak bij de grens met Duitsland. Het is een een zaam stuk land, waar weinig mensen wonen. De politie vraagt zich dan ook af, wat de heer L. midden in de nacht naar deze plek heeft gevoerd. De ver wondingen zijn waarschijnlijk met een stuk ijzer toegebracht. Nixon zelf denkt er ook zo over. Gisteravond verscheen hij voor de pers om zijn nederlaag te erkennen (dit is een oude Amerikaanse traditie) en zijn overwinnaar geluk te wensen. Met gebalde vuist en een verbeten gezicht vertelde hij de journalisten: „Voortaan hoeven jullie je om Nixon niet meer te bekommeren. Dit is mijn laatste persconferentie". Had Nixon de strijd om het gouver neurschap van Californië gewonnen, dan had hij een goede kans ge maakt in 1964 opnieuw te worden aangewezen als Republikeins kandi daat voor het presidentschap. Die kans is nu voor hem verkeken, het geen niet onplezierig is voor de (herkozen) gouverneur van de staat New York, Nelson Rockefeller, die dezelfde aspiraties heeft. Premier Khroesjtsjev heeft eens van Rocke feller, met een denigrerende opmer king over diens kapitalistische af komst, gezegd dat het in feite_ de Rockefellers zijn die in de Verenigde Staten de dienst uitmaken. Overigens behoort Nelson Rockefeller, steenrijk of niet, tot de progressieve vleugel in de Republikeinse partij. Nixons perschef, Herbert Klein, weet de nederlaag van zijn chef gisteren aan de Cubaanse crisis. „De ironie van het geval is, dat Nixon op dit gebied een leider is geweest, veel leiding heeft gegeven en opbouwende kritiek heeft laten horen. De jongste ontwikkelingen rond Cuba kwamen echter, strategisch gezien, voor ons op een zeer ongunstig tijdstip." De achtergrond van deze opmerking is duidelijk: Kennedy's krachtig optreden tegen Khroesjtsjev en Fidel Castro heeft de Democraten de wind in de zeilen gegeven. President Kennedy zei gisteravond dat hij „bemoedigd" was door de uit slag van de verkiezingen. De Democra ten hebben in de Senaat (honderd zetels) vier zetels gewonnen. Er zijn nu 68 Democratische Senatoren tegen 32 Republikeinse. De verhouding in de oude Senaat was 64-36. In het nieuwe Huis van Afgevaardigden, dat twee zetels minder telt dan het oude Huis (er waren er 437, thans zijn er 435) hebben de Republikeinen echter twee zetels gewonnen, ondanks de zetelver mindering. Zij hadden er 174 en zij hebben er nu 176. De Democraten, die thans 259 zetels hebben, verloren er dus vier. AI met al is het niet waarschijnlijk dat president Kennedy er in zal sla gen in het nieuwe Congres de coalitie van conservatieve Republikeinen en conservatieve (zuidelijke) Democraten te doorbreken. Dit monsterverbond heeft in de afgelopen twee jaar Kenne dy's progressieve legislatieve pro gramma herhaaldelijk tegengewerkt. In de gouverneursverkiezingen be haalden de Republikeinen enkele op vallende overwinningen. De populaire industrieel George W. Romney, een overtuigd Mormoon, won het gouver neurschap van de staat Michigan, dat altijd een Democratisch bolwerk is ge weest. Evenals Nelson Rockefeller maakt Romney nu een goede kans dat hij over twee jaar wordt aangewezen om voor de Republikeinse partij een gooi te doen naar het presidentschap. Opvallend is ook dat de Republikein se gouverneurskandidaten wonnen in de staten Pennsylvania en Oklahoma, terwijl zjj in andere zuidelijke staten, waar zij nooit een voet aan de grond hebben gehad, opvallende stemmen winsten boekten. MOSKOU Het Russische pers bureau „Tass" noemde d uitslag van de ..merikaanse verkiezingen gister avond een nederlaag voor de „reactio nairen". Volgens „Tass" is Richard Nixon door zijn recente nederlaag op de „politieke vuilnisbelt" terechtgeko men. „De kiezers in Indiana hebben hun misnoegen uitgesproken tegen se nator Homer Capehart, die vóór een in vasie van Cuba is", aldus het Russi sche persbureau. ANKARA, 8 nov. (AFP) De Turkse minister van buitenlandse zaken, Er- kin, heeft meegedeeld, dat Turkije geen wapens aan Indië zal verstrekken, hoe wel dit land daarom gevraagd heeft. Hoewel de Turkse regering aanvan kelijk had overwogen, aan het ver zoek van Indië te voldoen, heeft zij er van afgezien, nadat de regering van Pakistan bepaalde inzichten op dit punt kenbaar had gemaakt. Met bijzonder vuurwerk werd gisteren op het Moskouse Rode Plein de 45e verjaardag van de Russische oktoberrevolutie gevierd. Tijdens het défilé van sportlieden werd een raket ge lanceerd. Op de foto het projectiel vlak na de start; rook hangt nog om de lanceerstelling. MOSKOU, 8 nov. (UPI) Premier Khroesjtsjev heeft gisteren aangekon digd dat de Russische serie kernproe ven, die momenteel aan de gang is, tegen 20 november zal worden beëin digd. „Het is thans voor Oost en West een gunstige tijd om het eens te wor den over een verbod op het nemen van kernproeven", zei hij. Tijdens een marathon van heildron ken en praten met westelijke correspon denten tijdens een galareceptie ter ge legenheid van de verjaardag van de Oktober-revolutie, wees de Russische premier het idee van een topconferen tie over de kernproeven of over welke andere kwestie ook van de hand. „Daar toe bestaat op het ogenblik geen nood zaak", zei hij. Nu eens schertsend, dan weer dode lijk ernstig, verklaarde Khroesjtsjev met nadruk dat „wij zeer, zeer dicht bij een kernoorlog over Cuba zijn ge weest". Hij gaf toe dat Rusland veertig raketten op Cuba had opgesteld voor de verdediging van dat land. „Maar wat hebben veertig raketten te betekenen?", vroeg hij. „Wij hebben onze raketten nu weggehaald en waar schijnlijk zijn ze al op de terugweg". Op zeker ogenblik beweerde de pre mier dat Rusland is omringd door Amerikaanse raketbases, maar hij voegde hieraan toe: „We leven nog, we zingen en dansen zelfs". WILLEMSTAD, 7 nov. in een ra dio-uitzending van de regeringsvoor lichtingsdienst heeft de minister-presi dent van de Nederlandse Antillen, de heer E. Jonckheer, die deze plaats weer inneemt in het vorige week vrij dag in functie getreden nieuwe kabinet, gisteravond in een vraaggesprek als zijn mening uitgesproken, dat de Ne derlandse Antillen op dit ogenblik het dieptepunt van hun moeilijkheden heb ben bereikt. De minister-president was verder van oordeel, dat de toekomst voor de Antillen weer beter zal zijn. Hij wees erop, dat de moeilijkheden van de laatste jaren te wijten waren aan tal van factoren, waarop de Ne derlandse Antillen geen invloed konden uitoefenen. Ook de associatie van de Antillen bij de Europese Economische Gemeenschap biedt kansen voor een betere toekomst, terwijl men na de aansluiting misschien zal kunnen erva ren dat de associatie betere mogelijk heden heeft geboden dan verwacht was. De Amerikaanse onderminister van defensie, Sylvester, die een en ander bekendmaakte, zei dat het eerste con tact tussen Amerikaanse marinesche pen en de Russische vaartuigen waar schijnlijk donderdag zal plaats hebben. Het Witte Huis maakte later bekend, dat de Verenigde Staten nog steeds op het standpunt staan, dat naast het tel len van de raketten op zee ook een in spectie op Cuba zelf moet worden ge maakt. (Advertentie) Finnbrod is voedzaam, maar zet niet aan. Heerlijk knappend bros Finnbrod wordt bereid uit volkoren roggemeel met ontvette melk. Smaakt voortreffe lijk met boter en normaal beleg. Finn brod is krokantbrood, volgens een uniek procédé 'van binnen uit' diepdoorbak- ken. Daarom blijft het altijd kersvers. Koop vandaag nog een pak. U kunt kiezen: wit of bruin. Heerlijk ontbijt, gezonde lunch! Finnbrod hoort bij elke brood maaltijd. PEKING, 8 nov. (Rtr) De Chinese eerste minister, Tsjoe En-lai, heeft op nieuw een beroep gedaan op premier Nehroe van Indië om onderhandelingen over het Chinees-Indische grensconflict te beginnen, aldus meldt het persbureau „Nieuw China". Volgens Tsjoe heeft Indië voor Chi na „vernederende voorwaarden gesteld, die gewoonlijk een verslagen tegenstan der worden opgedrongen". Hij dringt er op aan, dat geen van beide partijen zich de houding van een overwinnaar moet aanmatigen, ongeacht het verloop van de botsingen. Als Indië instemt met China's voor stellen, aldus Tsjoe, zouden functiona rissen van beide partijen kunnen onder handelen over aangelegenheden die te maken hebben met de gedemilitariseer de zone en een wapenstilstand. Zelfvoldaanheid is wel het minst in aanmerking komende gevoel dat ons vandaag bij het officieel overdragen van de miljoenste na-oorlogse woning mag beheersen. Zelfs voor tevreden heid is geen plaats, al is het niet meer dan menselijk de afronding van het eerste na-oorlogse miljoen met wat feestelijkheid te omgeven. Minister Van Aartsen heeft wel eens geklaagd dat de woningbouw in ons land uit sluitend tot negatieve perscommenta ren schijnt te inspireren. Op gevaar af deze ministeriële klacht voedsel te ge ven, lijkt het ons toch noodzakelijk van de onvolkomenheden in ons woning bouwbeleid en de uitvoering daarvan onverkort gewag te blijven maken. Alleen reeds bet feit dat, in weerwil van de na-oorlogse prestatie, nog zo n groot woningtekort op onze welvaart drukt, moet ons al afhouden van een gevoel van voldoening. En wat die sombere perskritieken betreft, we kun nen het ook niet helper, dat nog on langs kort na elkaar op drie vergade ringen bet woningbouwbeleid op de korrel werd genomen, n.I. 1. door ge meenten die zich bij de verdeling der contingenten achtergesteld voelen en gebukt gaan onder een naar verhou ding dubbele woningnood; 2. door leidinggevende ambtenaren, belast met de uitvoering van de Woonruim- tewet-1947, wier grief het was dat zij te weinig worden ingeschakeld bij de lokale bestrijding van bet tekort; 3. door de Bond van Particuliere Bouw ondernemers, die bet betreuren dat bun geen groter deel van de produktie wordt toevertrouwd. Klachten uit de praktijk derhalve en daarom moeilijk te negeren. Een woning is nu eenmaal een es sentieel ding dat men dagelijks aan den lijve ondervindt. „Een slechte woning is een even doeltreffend moordwapen als een bijl" heeft iemand eens gezegd. Alleen een tikje wreder, kunnen we dan daar aan toe voegen. Daarom dienen b.v. ook krot woningen en te klein gebouwde hui zen mee te tellen bij het berekenen van de totale woningbehoefte, alsmede bet, overigens moeilijk meetbare, getal der uitgestelde huwelijken. Men komt dan heel wat hoger dan met de ambtelijke formule van bet statistische woning tekort. Enfin, bet ziet er naar uit dat we voor ons tweede na-oorlogse mil joen behalve krotten ook heel wat hei lige buisjes zullen moeten slopen. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 8 nov. In het Westduitse parlement is het gisteren gekomen tot opgewonden en heftige meningsver schillen tussen de regering en de socialistische oppositie over de onzali ge ,,SpiegeI"-affaire. Terwijl de S.P.D. voortdurend hamerde op de onaange name bijkomstige omstandigheden van hti ingrijpen door het hoofdparket in Karlsruhe tegen het Hamburgse nieuwsweekblad, dat er van wordt ver dacht in zijn nummer van 10 oktober landverraad te hebben gepleegd in een artikel over de geallieerde defensie van West-Europa, wezen bondskanse lier dr. Adenauer en andere woord voerders van de CDU op datgene, waarvan Der Spiegel wordt beschul digd. Adenauer merkte op dat in ver scheidene bladen de indruk is ge wekt dat bij de actie tegen „Der Spiegel" van Gestapo-methoden ge bruik is gemaakt. „Voor de zaak die zjj gemeenschappelijk behartigen, is dat niet goed", aldus de bondskanse lier. „En wie is wel meneer Aug stein?", zo vroeg Adenauer zich ver volgens af. „Hjj verdient geld aan landverraad en aan de hetze tegen de regeringscoalitie." De bondskan selier voegde hieraan toe dat men sen, die zich op „Der Spiegel" abqnn&ren, in dit blad adverteren of inlichtingen aan dit blad verstrekken „niet zeer hoog in mijn achting staan aangeschreven". Augstein is de ge arresteerde uitgever van „Der Spie gel". (De advocaat van „Der Spiegel", een broer van Augstein, heeft een kort geding tegen de bondskanselier aan hangig gemaakt om hem te laten ver bieden deze beweringen te herhalen.) Het heeft in en buiten het Westduitse parlement nogal wat opzien gebaard, dat de bondskanselier zich aldus uitliet over een zaak, die nog „sub judice" is. De 87-jarige Adenauer begon zijn be toog rustig en vrij zakelijk, maar wond zich kennelijk tot het uiterste op, blijk baar ook als gevolg van interrupties van de kant van de oppositie. Waarne mers zien in Adenauers woede-uitbar sting een ernstige blunder, die het pres tige van de bondskanselier geen goed kan doen. De vroegere Westduitse procureur- generaal, dr Max Gude, die nu voor de ODU lid is van de Bondsdag, gaf weliswaar toe, dat er bij het optreden van de justitie tegen „Der Spiegel" hier en daar „oneffenheden" zijn voor gekomen maar zei dat er nergens in breuk is gemaakt op geldend West duits recht. Bijzonder boos reageerde het liberale Bondsdaglid Wolfgang Döring vice- voorzitter van de FDP en vriend van ,,Spiegel"-uitgever Augstein op de woorden van de Bondskanselier. „Daar mede is over Augstein een vonnis geveld, npg vóór de rechter heeft ge sproken", aldus Döring. De socialisten buiten de „Spiegel"- affaire uit zoveel zij kunnen. Zy hebben dankzij „Der Spiegel" in het verleden herhaaldelijk de gelegenheid gehad door heftig omstreden onthullingen van het weekblad de regering in het parle ment in moeilijkheden te brengen. Bovendien denken de sociaal-democra ten er natuurlijk aan dat a.s. zondag in de deelstad Hessen en op 25 no vember a.s. in de deelstad Beieren Landdagverkiezingen zullen worden ge houden. BEVERWIJK, 8 nov. Bij de be jaarde weduwe H. aan de Kanaalweg bracht mevr. H. A. A. van een woon schip in de Ringvaart gistermiddag haar zes maanden oude baby. Mevr. H. A. A. vroeg haar „even" op het kind te passen. Tot nu toe heeft zij haar baby echter nog niet terugge haald. De weduwe H. waarschuwde vannacht de politie en deze stelt nu een onderzoek in De baby blijft voorlopig bij de weduwe. De vader van de baby is op zee. (Advertentie) elegante tassen en byoux GR.HOUTSTR .18A TEL.20415- HAARLEM „De Speciaalzaak voor AL UW LEDERWAREN" ,7' -,k VATICAANSTAD, 8 nov. (Rtr.) In een commentaar op het „Softenon-pro- ces" in Luik heeft radio Vaticana giste ren gezegd dat „de liefde van een moe der, die doodt, verdacht is". „Het is onmogelijk de subjectieve dwaasheid te begrijpen van een moeder, die doodt. Het is onmogelijk haar daad te rechtvaardigen. Het is absurd die daad te rangschikken in de categorie van de liefdeObjectief en moreel wekt zo'n daad het vermoeden van egoïsme. Het is een daad van opstand tegen de natuurwet, tegen de wet van God, die liefde is", aldus de Vaticaanse radio. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1