President van Luiks Hof laat tribune ontruimen en prijzen huisarts in de verdachtenbank Getuig K J H RITMEESTER Middenstand vraagt meer Europese In Euromarkt-verhand is onze landbouw de dupe Ruim 400.000vrouwen schrijven minister over de woningbouw Meer doornen dan rozen in felicitatieboeket W! D ..HET IS HIER GEEN THEATER" Pele is niet te vermurwen Jonge schilders voor koninklijke subsidie naar Soestdijk J. Roeland Han Mes Resolutie besluit NRKM-congres Voorzitter vakgroep-veehouders wijst op oorzaak prijsinstorting BROCHURE BIJ DE MILJOENSTE WONING W. Moerenhout Ton Orth A B A S I N DONDERDAG 8 NOVEMBER 1962 PAGINA 7 Ben Bella treedt op tegen communisten (Van onze speciale verslaggever) LUIK, 8 nov. Tijdens de och tendzitting van gisteren zag het er naar uit, dat de derde dag van het „Softenon-proces" zonder in cidenten zou verlopen. Maar nau welijks was de middagzitting be gonnen of er had een incident plaats, dat voor de president Van het Assisenhof, mr. Paul- Emile Trousse, aanleiding werd de stampvolle publieke tribune door de Rijkswacht te laten ont ruimen. Gedurende de ontrui ming van de tribune binnen een kwartier hadden vijftien Rijkswachters de ruim vijfhon derd mokkende aanwezigen naar buiten gewerkt schorste de president de zitting. Hij onder brak daarmee het verhoor van een van de vele getuigen a dé charge, dokter André Herpin, wiens uitlatingen de aanleiding vormden tot het incident. kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken! Tegenstanders van Santos zijn de wanhoop nabij COURSES HILVERSUM koppelTgo.3' Pl" 4'8°' 1,90 C0V' 3,9°' g) Twintig getuigen 200 brieven Moeder was blij als U Fiat kiest... oningin Juliana zal zater dagmorgen om elf uur de jonge kunstenaars ont vangen, die dit jaar in aanmer king zijn gekomen voor de ko ninklijke subsidie. Het zijn mej. Han Mes en de heer J. Roeland, beiden uit Amsterdam, en de heren W. Moerenhout (Den Haag), Ton Orth (Rotterdam) en L. Smit (Maastricht). Dit jaar hebben 95 kunstenaars on der de dertig jaar elk met drie schilderstukken en vijf tekenin gen meegedongen. De jury heeft deze vijf aangewezen. Ieder ont vangt een toelage van 2500 gul den. Kansen en problemen van het midden- en kleinbedrijf ALGIERS, 8 nov. (UPI) Premier Ben Bella van Algerije heeft een bij eenkomst van de Algerijnse communis tische partij, die donderdag in Algiers zou worden gehouden, zonder opgave van redenen verboden. In welingelich te kring in Algiers meent men, dat zijn besluit niet zozeer voortgevloeid is uit een anti-communistische instelling als wel uit Ben Bella's overtuiging dat het ongewenst is dat thans meer dan één politieke partij in Algerije aktief werk zaam is. Deze dokter hij was het, die na de dood van het mismaakte kindje door de ouders verwittigd werd om het overladen vast te stellen ver klaarde namelijk: „Wanneer ik er ze ker van geweest was, dat niemand bui ten mij en de ouders van de geweld dadige dood van de misvormde baby op de hoogte kon zijn, dan zou ik zeer beslist hebben ingevuld, dat het kind een natuurlijke dood gestorven was". Bij deze door de arts luid uitgesproken op merking, applaudisseerde het publiek langdurig. De president nam dit niet. In te genstelling tot de voorafgaande da gen liet hij het thans niet bij waar schuwingen. „Het is hier geen thea ter", zo merkte mr. Trousse bits op. Het publiek verliet de zaal vrij ge- Willig, maar op het binnenplein van (Advertentie) SAO PAULO, 8 nov. Pele, 's we relds beste voetballer, houdt momen teel de Braziliaanse „voetbalbazen" bezig. De beroemde Braziliaan, die in zijn land op ongelooflijke wijze wordt geëerd en bijnamen heeft, die variëren van „de koning" tot „de tovenaar", is namelijk de oorzaak van een grote te ruggang in de belangstelling voor de vaderlandse competitie. Zijn club, San tos, heeft zich dit seizoen al weer spe lenderwijs bovenaan de ranglijst genes teld en afgelopen zondag hebben Pele c.s. de spanning nog meer doen dalen. De naaste concurrent, Le Palmeiras, tweede met vijf punten achterstand, ver loor met 5-2 van Santos, zodat ondanks de nog twaalf restende wedstrijden, het volgende kampioenschap van Santos nu nog slechts een kwestie van tijd is. Pele, die van diverse kanten op de konsekwenties van de suprematie van zijn club en van hem in het bijzonder wordt gewezen, zegt slechts met een verontschuldigend glimlachje: „Het enige middel is. dat ik niet meer zou scoren en dat is nu eenmaal tegen mijn principes..." HILVERSUM, 8 nov. De uitslagen van de woensdagavond te Hilversum gehouden draverijen luiden: Fokdag-prijs (1500 meter)1. Belle Amie B (J. van Dooyeweerd) 2.14.2 1-29.5, 2. Be Happy, 3. Bonny Gregor M. tot: winn. 2, pl. 1,10. 1,20, 1,30, cov. 3-50, koppel 3.40. Stamboek-prijs (2040 nieter)1. Al- Penraaf S (M. Bouwhuis) 3.00.9 1.29.6, 3- Zarak, 3. Anne Emilie. tot: winn. 21, pl. 6.60. 4.20, 3.80, cov. 6.90, koppel 21.60, pr'üs van de jaarlingen-show, le afd. (2000 meter)1. Zilo (T. Hejjnen) 2.49.9 1-25.., 2. Zadkine, 3. Arion Athel. tot: JV'nn. 2.40, pl. 1.60, 1.20. 1.70, COV. 9.10, £°ppel 5.30. 2e afd. (2000 meter)1. ^amboni (Th. Kooyman) 2.53.8 1.26.9 Zignor van H, 3. Zelda's Happiness. t°t: winn. 6. pl. 1,80. 1,40, 1,30, cov. *■50, koppel 5.20. Grote prijs van de Gooi- en Eemlan- 9®r I. le afd. (2000 meter)1. Ysloper Y M. Smit) 2.50.5 1.24.4, 2. Zombro, 3. lotfnda van Oranje, tot: winn. 2, pl. ,*0, 1.70, 3.40, cov. 4.40, koppel 6.40 j? afd. (3000 meter)1. Zibello Hanover (A. Th. Knijnenberg) 2.52.9 1.26.5, 2. -ó-yiander V, 3. Ypermoron. tot: winn. '••0. pl. 3.10, 2.50, cov. 4, koppel 16.60. j Grote prijs van de Gooi- en Eemlan- ,{Lr H (2000 meter): 1. Théo Messidor Ga"mT Eerenberg) 2.50.7 1.22.1, 2. Un Pl. 4-50. Keuringscommissie-prijs (2000 meter) Azalea B (P. M. Smit) 3.00.4 1.30.2 Astor W. 3. Agatha Hollandia. tot: u'D"-,12- Pl- 1.70, 1.30 1.50, COV. 4.70, K°Ppel 20.90 Xv^m(ïioenen"PrÜs (1600 meter): 1. l Yonl/l Wagenaar jr.) 2.16.- 1.25.-, outnful Nora Spencer, 3. Wise guy. Totalisator-omzet: 137.905 3. Very Nice, tota: winn. 1.90, 1.40, 3.50, 1.70. cov. 22.90, koppel het paleis van justitie schoolde men voor de hoofdingang samen. Daar slin gerde men de dienstdoende Rijkswach ters verwijten naar het hoofd als „Dat is een gemene Jezuïetenstreek." Tekenend voor de instelling van een groot gedeelte van de Luikse bevol king was de hevige scheldtirade, die een vrouw aan het publiek ontlokte, toen zij, min of meer hardop denkend, constateerde: „Hoe men deze zaak ook bekijkt, het is en blijft een moord!" De samenscholing duurde slechts kort, omdat de president het publiek later op de middag weer in de rechts zaal toeliet. Nauwelijks was de tribu ne echter weer volgestroomd of de president verdaagde de zitting tot van daag. Mopperend over wat in hun ogen een plagerijtje van de president was, gingen de aanwezigen huiswaarts. Behalve dokter Herpin, die op een vraag van het Assisenhof of hij zich niet verplicht gevoeld had de justitie in te lichten over de gewelddadige dood van de baby van het Luikse echt paar, antwoordde dat hij zich daar als arts niet toe geroepen achtte, werden op de derde dag van het proces nog een twintigtal andere getuigen a de charge gehoord. Allereerst werd een groot aantal pa tiënten van de thans terechtstaande huisarts gehoord. Zij beschreven de verdachte als een liefdevol, toegewijd en voortreffelijk arts. Verschillende getuigen brachten de van medeplich tigheid aan moord beschuldigde ge neesheer openlijk dank en hulde voor het feit, dat hij in zijn praktijk steeds rekening heeft gehouden met de finan ciële toestand van zijn patiënten en van minder draagkrachtige Luikenaars nooit enige vergoeding heeft gevraagd voor medische hulp. Een kapelaan van de Luikse St. Wal- burgis-parochie voegde hier nog aan toe, dat de betrokken dokter in de ge noemde parochie zeer goed staat aan geschreven en dat hem gevallen be kend zijn van mensen, die dank zij de adviezen van deze arts weer „het rechte pad zijn gaan bewandelen". Voor het publiek en ook voor de ver dachten brak een dramatisch ogenblik aan, toen de vrouw van de huisarts werd gehoord. Zij verklaarde, dat haar man volgens de ingevingen van zijn geweten had gehandeld. Na deze ver klaringen, die vaak door de verdach ten en vele vrouwen op de publieke tribune snikkend werden aanhoord, merkte mr. Jean Mottard namens de zes verdedigers op, dat honderden per sonen gunstige verklaringen over de huisarts kunnen afleggen. Tevens wil de hij van de president weten hoeveel brieven van Luikenaars bij het Assi senhof zijn binnengekomen. De presi dent volstond met te zeggen: „ruim twee- volstond met te zeggen: „ruim twee honderd," maar weigerde verder com mentaar, toen de verdediger voorts wilde weten of de briefschrijvers ten gunste van de verdachten, met name van de huisarts, hebben gereageerd. De president besloot dit onderwerp met de opmerking: „op deze vragen kan ik geen antwoord geven. Alle brie ven zullen aan de jury worden ter hand gesteld". Enkele collegae van de vader en de moeder van de van het leven beroofde baby die net als het Luikse echt paar werkzaam zijn bij de Luikse ge meentebedrijven vertelden nog, dat de moeder wel degelijk vóór de ge boorte van haar eerste kindje vol blijd schap aan haar collegae en kennissen had gezegd, dat zij in verwachting was. Eén getuige kwam nog even terug op de verklaringen, die dr. E. Weerts, de geneesheer van de kraamkliniek te genover de verdachten zou hebben af gelegd. Deze getuige bevestigde de le zing van de verdachten, dat dr. Weerts via de telefoon gezegd zou hebben: „Ik kan niets doen, doe het zelf maar". Tenslotte versoheen nog een kloos terzuster voor het Assisenhof, name lijk het hoofd van de afdeling vrou wen van het Luikse huis van bewa ring. Zij verklaarde, dat de drie vrou welijke verdachten zich zeer correct in het huis van bewaring hadden gedra gen. Voorts lichtte de psychiater zijn rapport over de vijf verdachten toe. Volgens hem zijn alle beschuldigden volledig verantwoordelijk te achten voor hun daden. Een lichte mate van verminderde toerekeningsvatbaarheid schreef hij toe aan de vader van de mismaakte baby, alsmede aan de zijns inziens erg nerveuze en overspannen huisarts. (Advertentie) Wjj hebben de gelukkigen opgespoord en een praatje met hen gemaakt. Ge wone hardwerkende jonge mensen, die mooie dingen maken. Alleen L. Smit konden wij niet te pakken krijgen; die bleek ineens niet meer in Maastricht te wonen, maar zich op te houden in de Peel, en wel in Helenaveen, waar hij onvindbaar was. daar voel ik intuïtief dat ik op d' voor mij juiste weg ben. Hier is het mij duidelijk en vind ik als vanzelf de associaties, die mij er toe aanzet ten te schilderen wat ik denk te kun nen." Haar schilderijen zeggen het nog duidelijker. De mens en hèt land schap, de mens en zijn omgeving, in spireren haar. Een huis in een don kere tuin, men vermoedt de aanwe zigheid van de mens, een man met een hond in een groene avond, een boerderij met een wat melancholieke aanwezigheid in het snel veranderen de licht van de schemering. De kleur is van de aarde, de poldert Het :s zo eenvoudig zoals het er staat dat men, er naar kijkend, herkent. De' onbestemde gevoel dat bij de avon den je haast onmerkbaar kan beslui pen.' Het is erg mooi. Wat moet je er meer van zeggen. Han Mes zegt er niets over want ze heeft deze tas niet nodig omdat zij beschikt over een taal die onmiskenbaar haar eigen beelden heeft. Het is fijn daar even linnen te wippen, want zij bepaalt e de atmosfeer en van haar is het werk niet een facetje, het is haar hele maal. dan rookt u er goed van. Immers het puikje van de tabaksoogsten wordt steeds weer voor Fiat gereser veerd. Fiat: een echt fijnproevers - model! an Mes woont en werkt aan de Marnixstraat 234, drie hoog. Het is geen gewoon woonhuis. Het pand is minus de derde verdieping door een of andere fa briek in gebruik. Er is geen bel. Men slaat hard op de groene houten deui en dan komt Han Mes je wel open doen. Een rustige, geestige jonge vrouw, blond, met aandachtige ogen soms een beetje verstrooid en met beweeglijke handen. Haar atelier, ee ruime zolder, waar het geluid van het verkeer zachtjes aan de sfeer meedoet, kan zo dienen als een de cor voor een Italiaanse neo-realisti sche film, maar dan zonder het zui delijk licht. Het is verplaatst in Hol land. Han Mes, geboortig uit de Koog aan de Zaanstreek, zal dit jaar voor de derde keer de koninklijke subsi die ontvangen aan de gekalkt- muur hangen enkele van haar schil derijtjes. Ze is vier jaar op de kunst nijverheidsschool in Amsterdam ge weest, aan de grafische afdeling. Maar ze schildert. „Iedere opleiding is een aanleiding om te gaan werken", zegt ze. Er is geen flauwe kul en mooi doenerij op dit atelier. Je weet het meteen als je binnenkomt: hier wordt gewerkt, weloverwogen. Het is duidelijk dat zij haar eigen gang gaat. Af en toe verkoopt ze wat. De voor gaande subsidies kon ze best gebrui ken. „Het stimuleert enorm", zegt ze. Een enkele keer reist ze naai "an Roeland, 27 jaar, woont met zijn vrouw en zijn enkele maan den oude dochtertje Jennigje in een leuk oud huisje aan de Bu*- ten Bantammerstraat te Amster dam. Op een steenworp afstand vindt hij daar het kleurrijke gewoel van havenbedrijf en binnenvaart en in tegenovergestelde richting het ge krioel van de „buurt". Wij drinken (Van onze soc.-econ. redactie) .AMSTERDAM, 8 nov. Voor de zelfstandige ondernemer in het mid den- en kleinbedrijf staan bij de groe iende eenwording van de EEG grote be langen op het spel, ook al lijkt het dat dit alleen maar te maken heeft met de stad of het dorp waar men zijn zaak heeft gevestigd. Van de Euro pese integratie wordt een stijgende wel vaart in alle partnerlander. verwacht. De middenstander zal moeten trach ten zijn deel van die koek te veroveren. De .harminisatie'waaronder wordt ver staan het naar elkaar groeien van het loon- en prijspeil in de verschillende landen betekent voor de Nederlandse ondernemer onder meer, dat de ar beidskosten zullen stijgen. De ver schillende vormen van samenwerking tussen de zelfstandige ondernemers, bijvoorbeeld in de vorm van inkoop- combinaties, zullen de „barrière" van de Europese kartelwetgeving moeten nemen. Met deze kansen en problemen van »het midden- en kleinbedrijf in de Eu- ropese markt heeft het twintigste con gres van de Nederlandse Rooms Ka tholieke Middenstandsbond, onder lei ding van de voorzitter van de NRKM, de heer J. B. A. Hurkmans, zich in Amsterdam twee dagen lang bezigge houden. Aan het einde van het congres werd gisteren een resolutie aan vaard, waarin de N.R.K.M. onder meer vraagt dat de vertegenwoor diging van het midden- en kleinbe drijf wordt betrokken bij de tot standkoming van het Europese be leid en dat de Europese autoriteiten de waarde zullen erkennen van de samenwerking tussen de zelfstandi ge ondernemers. (Van onze Haarlemse redactie) HAARLEM, 8 nov. Zoals te ver wachten was heeft de voorzitter van de vakgroep-veehouders van de L.T.B. vanmorgen ter inleiding van de jaar vergadering van de vakgroep enkele hartige woorden gesproken in verband met de moeilijke omstandigheden, waar in de veehouderijen en vooral de ge mengde bedrjjveh zijn komen te ver keren. „Onze mensen zijn van een koude kermis thuisgekomen", zo betoogde hij. „Wat de oorzaken ook mogen zijn, de veehouders en de gemengde bedrijven zitten weer in de klem. De belofte van een verbe'tering door de Euromarkt kon niet waar worden gemaakt. Tot op heden is men niet verder gekomen dan dat het Landbouwschap aan de overheid een aalmoes moest vragen van 1000 of 1.500 per bedrijf en om de opgelopen schulden te consolideren." Naar de heer Van der Wejjden ver zekerde, is het inkomen van de vee houders sinds 1958-1959 gedaald van 9.760 tot 6.710, de gemengde be drijven komen tot 4.250 en „dat in een land, waar ieder het de laatste jaren had over verdeling van de welvaart". Hij kon niet aan de indruk ontkomen, dat tal van E.E.G.-landen zich niet aan de bepalingen houden, maar dat Ne derland zo fatsoenlijk is dit wei te doen met de gevolgen van prijsinstorting hier te lande. Volgens de heer Van der Weijden heeft de overheid blijkbaar meer vrees voor de Consumentenbond dan voor het gehele landbouwschap en alle organi saties samen. En letterlijk zei hij: „Dat er geïnvesteerd moet worden, weten de boeren. Maar allerlei raadgevers weten precies, hoe het moet, tot op het moment dat de boel door overproduktie in de soep is gelopen. De boer blijft met de gebakken peren zitten." Naar aanleiding van de overproduk tie van de zuivel stelde de heer Van der Wejjden opnieuw de vraag, of de akkerbouw niet moet worden uitge breid door scheurpremies en derge lijke. In de akkerbouw wordt name lijk minder geproduceerd dan de be hoefte vraagt. Aldus zou men de in voer kunnen weren, althans inperken en de verdere voortzetting van de ak kerbouw naar de veehouderij kun nen tegengaan. Deze samenwerking vermindert de concurrentie niet, aldus de N.R.K.M., maar verlevendigt haar juist. De sa menwerkende middenstanders kunnen daardoor namelijk een tegenwicht vor men tegen de machtige positie van de fabrikanten en de concurrentie met de grootwinkelbedrijven met gelijke wa pens voeren. Het congres kwam ver der tot de conclusie, dat ook de zelf standige ondernemers moeten worden betrokken bij verschillende vormen van sociale verzekering en dat de overheid een grotere bijdrage moet le veren aan de financiering daarvan. De resolutie werd opgesteld aan de hand van de resultaten van de discus sies. gevoerd naar aanleiding van een viertal inleidingen over de betekenis van de EEG voor het midden- en kleinbedrijf. Daarin kwam naar voren, dat het EEG-verdrag, onder meer in zijn concurrentiebepalingen, is toege spitst op de industrie. Met het bestaan van een krachtige zelfstandige midden stand in de Euromakrt 6,5 miljoen bedrijven met vijftien miljoen werk nemers wordt in het verdrag zelf, noch in de uitvoering die de Europese Commissie daaraan tot nu toe heeft gegeven, voldoende rekening gehou den. net zuiden. In Parijs heeft ze een keer geëxposeerd. „Maar in het Noorden herken ik mijn verhaal een feest-biertje om de hoek in -een schipperscafé. Ja, het is de eerste keer dat hij werk heeft ingezonden voor de koninklijke subsidie en na tuurlijk hoopte hij bij de gelukkigen te zijn; maar of hij het verwacht had? Roeland is bescheiden en be dachtzaam. Hij kiest zijn woorden nie; gemakkelijk en liever zou hij alleen maar met ons een pilsje hebben ge pakt omdat hij doodgewoon blij is met. de prijs. Hij is als zelfstandig schilder pas een paar jaar jiezig. Doo: de omstandigheden had hij het iel de kunst in te gaan; aanvankelijk dacht hü dat hij maar in het onder wijs zijn geluk moest proberen en wat is er gebeurd? „Ik geef nu een keei in de week les aan de St. Joseph- school aan de Westerdokstraat; prachtig is dat!" Hh lacht wat ver legen alsof hij zich door zo'n sponta ne reactie in zijn kuif gepikt voelt Tijdens ons praatje wordt het dui delijk dai hij echt van schilderen houdt; olieverf en gouaches. „Aqua rel ontsnapt me. Dat is meer iets voor mijn vrouw, die ik in Amster dam aan de academie heb leren ken nen. Een keer heb ik al een gewel dige meevaller gehad, dat was toen ik voor de Unilever in Zwijndrecb' een grote wandschildering mocht ma ken." Hij gelooft in zijn geluk. Een andere vermeldenswaardige gebeur tenis in zijn leven was toen hij, op zoek naar een beetje woonruimte dan voorheen aandacht te wijden", zo zegt de Huishoudraad, dat in dit aan de minister aangeboden „bloemstuk" meer doornen dan rozen heeft verwerkt. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 8 nov. De Neder landse Huishoudraad heeft namens meer dan 400.000 vrouwen een „open brief" gestuurd naar minister Van Aartsen van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid bij gelegenheid van de bouw van de miljoenste na-oorlogse woning. De brief, die de vorm heeft van een brochure, begint met een korte felici tatie, maar daarna is het allemaal kri tiek. Naast de voldoening over deze kwantiteit, ligt het op onze weg ons thans te bezinnen op de woonkwaliteit, zo zegt de huishoudraad. Vervolgens wordt kort en krachtig een aantal eisen opgesomd, die vrouwen aan een huis stellen. Waartoe het ontbreken van deze voorwaarden leidt wordt in bijzon der geslaagde tekeningen op geestige wijze getoond. De vrouwen zjjn van oordeel dat het huis de plaats moet zijn waar men met elkaar, maar ook alleen moet kunnen zijn; waar de kinderen kunnen spelen, knutselen en studeren; er moet ruimte zijn voor huiselijke feestjes en een zie ke moet er rustig kunnen worden ver zorgd; de indeling moet zodanig zijn dat de huishoudelijke arbeid tot redelij ke proporties beperkt blijft. Meer stu die over dit alles en gebruikmaking van reeds bekende gegevens worde: door de Huishoudraad onontbeerüi geacht. „Wjj, vrouwen van Nederland vragen aan de genoemde facetten mee. Tot welke situaties de huidige woningbouw heeft geleid, aldus de Huishoudraad. voor zijn gezin, toevallig langs het huisje aan de Buiten Bantammer straat fietste. Hij stapte af, klopte aan en overwon. Na dit verhaal weet je dan dat hjj van de gewone dingen van het leven houdt. Tenslotte maakt hij in zijn keukentje nog even snel en handig een kop koffie klaar. Jen nigje slaapt als een roos. Mevrouw Roeland-van der Klei komt terug met groenten en kruiden. Het leven krijgt iets fijns. Zaterdag gaat hij in zün beste pak naar de koningin. illem Moerenhout ontkent, dat de schilderijen die koningin Juliana van hem gezien heeft, lijken op de werken van Rousseau. Als zijn schilderkunst in een vergelijking gekenschetst moet worden, noemt hij liever de vroege renaissance en met name Jan van Eyck. Van hem heeft hij de techniek overgenomen: een ondergrond van waterverf met daarop in olieverf de figuren. Door deze, tegenwoordig zeer zelden gebruikte, wijze van schilde ren ontstaat een merkwaardig per spectief. Deze techniek heeft Willem Moe renhout niet voor niets gekozen. „Ik zal er altijd wel in blijven schilde ren", zegt hij. „Je moet een techniek kiezen die aansluit bij je tempera ment. Ik ben bedachtzaam. Ik zie er niet tegen op drie weken of een maand over een schilderij te doen." Een naturalist is Willem Moerenhout niet: „Ik wil de ontroering die de werkelijkheid geeft, uitbeelden, maar dan in een samenspel van werkelijk heid en karakter." In nauwelijks vijf minuten heeft Willem Moerenhout dit zijn bezoeker duidelijk gemaakt. Dan loopt de be zoeker alweer met de tweeëntwintig- jarige leraar tekenen aan het Johan Calviinlyceum te Rotterdam de trap af die van zijn kamer naar de Bonte koestraat in Den Haag leidt. Be neden vliegen hem de dochtertjes van zijn hospita om de hals. „Wel gefeli citeerd". roepen ze. „Ze hebben mijn deur versierd", vertelt de jonge schilder, die aan zijn vreugde niet zo luidruchtig uiting geeft. „Ze zijn blij, omdat ik zaterdag naar de ko -ningin mag." e 27-jarige Rotterdamse schil der Ton Orth gaat ook naar Soestdijk. Hij zal daar de schilderijen en tekeningen mo gen laten zien waarmee hji de Ko ninklijke Subsidie voor Vrtje Schil derkunst, een toelage van f 2500. heeft verworven. Het is bi) Ton Lrth voor de derde maal dat hij deze stimule rende subsidie ontvangt. De jonge, se rieuze werker heeft het nodig. D* laatste tijd heeft hij weinig verkocht en hij heeft al een poos lopende-band- werk op de fabriek van Van Nelle gedaan om aan inkomsten te komen. Hjj woont nog wei bij zijn ouders in, maar zoals hij zegt: „Je denkt er ook wel eens aan om een gezin te stich ten". Ton Orth is vooral gegrepen door de gloedvolle ornamentiek van de Mexicaanse kunst en de geheimzin- nige sfeer van de Egyptische doden boeken en pyramideschilderingen. Beide elementen tekenen zich duide lijk af in zjjn schilderijen die sinds zijn eerste expositie in 1955 ontston den. Hij heeft ook enkele wandschil deringen op zijn naam staan. Hij was een der weinige Nederlanders die exposeerden op de eerste Biennale voor de jeugd in het Museum voor moderne kunst in Parijs. In 1957 en in 1960 behaalde hij dezelfde konink lijke subsidie die hem nu weer te beurt is gevallen. De prijs, toegekend aan Ton Orth, opgeleid aan de Rot terdamse Academie voor beeldende Kunsten is weer een uitverkiezing en het is voor hem die weet dat zijn werk op bepaalde plaatsen moeilijk verkoopbaar is, een prachtige stoot om toch door te zetten. En niet in de richting van Van Nelle...

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7