PHAEDRA: gemoderniseerde klassieke tragedie PETRI- N. C. Andriessen vertrekt van Triniteitslyceum bij Honderden reünisten 'deen in Hildebrandzaal Aóeoda Haarlem evms Koffie KREMER De Nieuwe Komedie met „De held van het westen Een fijn stel dochters Helden sterven jong Overige films J. P. A. Nelissen gehuldigd TAXI 13000 Afscheid werd triomftocht De rode cirkel NZHVM huldigde jubilarissen Verwarde vertoning met plezierige momenten Bloemen op graven op Klaproosdag Kolendamp i Eist lekvrij kanaal! ZATERDAG 10 NOVEMBER 1962 PAGINA 2 Rembrandt Apotheken en dokters diensten KOOT PIANO'S H.H. Missen in Dekenaat Haarlem INTERIEUR Lido Cinema Palace y „DE STEENWERF" Bij benoeming tot Officier Oranje Nassau P^!H!S Radio Moors, NZH verzacht vervoer- verbod honden en katten Behalve op de lijnen naar A msterdam Molijristraat afgesloten Films Frans Hals Muziek Toneel Diversen T entoonstellingen HAARLEM, 10 nov. Het vuur, waarmee het 40-jarig Tri niteitslyceum zijn jubileum viert, lijkt onuitblusbaar. Zo vol enthou siasme leraren en leerlingen begin deze week de eerste steen-legging vierden en de academische zitting maakten tot een onvergetelijk, studentikoos samenzijn, zo spon taan bejubelden zij gistermiddag de in vele ogen haast „legendari sche" leraar-Engels, de heer N. C. Andriessen, die de school een officieel vaarwel toeriep. De jubel verdrong de weemoed, waarmee het afscheid van een geliefd leraar onvermijdelijk gepaard gaat. Het tot in de nok toe gevulde Minerva- theater in Heemstede deed een leraar op magistrale wijze uitge leide. Rechter uit het hart had het niet gekund. Het feestpro gramma klonk als een klok en verried opnieuw, dat de huidige Trinitariërs bij de viering van een gedenkwaardig schooljubileum hun mannetje staan. Met de hul diging 's middags was het even wel voor de heer Andriessen nog niet afgelopen. De poort van het lyceum was nog niet voor goed achter hem gesloten, 's Avonds tijdens de feestelijke begroeting van de reünisten in de Hilde brandzaal van restaurant Brink- mann viel hem opnieuw een auba de ten deel, een lofzang, welke de oud-leraar zich lang heugen zal. Zijn afscheid van iets wat hem in de loop van veertig jaar dierbaar geworden was,werd een triomf tocht. ATAX-TAXI 1.2.3.4.5. Inenting tegen polio FILMJOURNAAL Melina Mercouri als Phaedra en Anthony Perkins als haar stiefzoon Alexis in de gemoderniseerde klassieke tragedie „Phaedra". Hoewel niemand een modern kunste naar het recht zal ontzeggen, een klas sieke tragedie, waardoor hij zich bij zonder voelt aangegrepen, naar eigen inzicht en met eigen middelen op nieuw gestalte te geven, zal het altijd wel een omstreden vraag blijven, ot een filmer, die in het eigentijdse vol doende stof kan vinden voor zijn werk, zich ongestraft kan wagen aan een in terpretatie van het klassieke toneel, men name aan de Griekse tragedie. Minder immers dan het gesproken en door het spel gedragen woord op het toneel en nog minder dan het geschre ven drama, laat de film ruimte over aan de verbeeldingskracht van de toe schouwer. Bovendien stelt de film i,jjn eigen eisen aan de kunstenaar. Haarlem Apotheken: Schoterbos-apotheek, Rijks straatweg 19, tel. 50155; Stations-apotheek. Kruisweg 30. tel. 10043; Apotheek Klink hamer, Koninginneweg 69, telefoon 11596; Aerdenhout-apotheek. Zandvoortselaan 164. telefoon 40758. Doktersdlenst: Indien geen hulp van huls arts belle men fa. Mathöt, telefoon 11900 (Niet voor tandheelkundige hulp) Wijkverpleging Wit-Gele Kruis, tel. 13863 Tandarts; J. I.asschuit, Heemsteedse Dreef 113, tel. 39666. Dierenartsen: J. Baljet en G. Tiedken, Kenaupark 13, tel. 14524. Zieken vervoer: G.G.D., telefoon 14141. Margriet, Turfmarkt, telefoon 21400. Ambulancedienst Dierenbescherming: tel. 12823, b.g.g. 008 boodschappendienst. Heemstede en Aerdenhout Apotheken: zie onder Haarlem. Doktersdlenst: A. Degenaar, P. de Hoogh- •traat 11, tel. 35008; K. Kooit, J. de Witt- laan 23, tel. 38411. Bloemendaal Apotheken: zie onder Haarlem. Doktersdienst: J. Bosch, Bloemendaalse- weg 84, tel. 52655. Overveen Apotheken: zie onder Haarlem. Doktersdienst: W. van Oldenborgh, Bloemendaalseweg 223, tel. 50186. Zandvoort Apotheek: Zeestraat-apotheek, Zeestraat 71. tel. 3073. Doktersdienst: R. Drenth, Hogeweg 43, tol. 3355. (Advertentie) ZIJLWEG 57 - HAARLEM Kathedraal: 6.30 7.30, 9 H., 11 en 12 u. St. Antonius: N. Groenmarkt: 6.30, 7.30, 8.30 H., 10, 11, 12. H. Jozef, Jansstraat: 6.45, 8, 9.15 H.. 11, 12 uur en 18 uur Avondmis. O. L. Vr. Rozenkrans: Spaarne: 6, 7.30, 9, 10.30 H. en 12 uur. De Goede Herder: Italiëplein: 7.30, 9.30, H. en 11 uur. St. Jan, A'damstraat: 7, 8.15, 9.30 H., 11 en 12.15 uur. H. Pastoor van Ars, Parkwijk: 7.30, 8.45 H., 10.30, 11.45 en 18 u. Avondmis. H. Hart, Kleverpark: 7, 7.45, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara, P. Kruger- straat: 7, 8. 9.15 H., 10.45 en 12 uur. H. Liduina, Rijksstraatweg: 7, 8. 9.30 H. 11.15, 12.30. O. L. Vrouw van VII Smarten: Rijks straatweg 7, 8, 9.15 H., 10.45, 12 en 18 u. H.H. Petrus en Paulus: 7. 8.30 10 H. en 11.45 uur. BLOEMENDAAL: Allerh. Drieëenhrid 7.30. 9 H., 10 45 en 12 uur. H. Sacrament: 7.30, 9, 10.30 H. en 12 u. AERDENHOU1: 7 30, 9 d., en 11 uur. ZANDVOORT: H. Agatha: 7.30 9.30 H. en 11.30 uur. OVERVEEN: 7, 8, 9 H. 1O.30 en 11.30 HEEMSTEDE (H. Bavo); 7.30. 8.30. 9.40. 11 en 12 uur HEEMSTEDE (O. L. Vrouw Hemel vaart): 645. 7 45. 8.40 H. 10. 11 en 12 u. SPAARNDAM: 7.30 en 10 H. BENNEBROEK: (St. Joseph): 6.45. 8.30 (Advertentie) Zijlweg 36-38 - Haarlem - Tel. 18014 KAB De kring West van de afde ling Haarlem der KAB zal op woensdag avond 14 november in de zaal van Schroder, Raamsingel 5, een feestelijke bijeenkomst houden .Op het program ma staan o.a. kienwedstrijden en een uitvoering door het r.-k Stedelijk ge mengd koor „Haarlem". KEURTURNEN De Haarlemse gym nastiekvereniging Bato organiseert op zondag 18 november in het Krelagehuis aan de Leidsevaart verenigingskampioen schappen keurturnen. De herenwed strijden zullen 's morgens om tien uur, de dameswedstrijden 's middags om twee uur beginnen. METAALSPUITEN In de HTS aan de Kleverparkweg zal op dinsdagavond 13 november de heer J. J. van den Berg aan de hand van dia's een lezing hou den over de praktische toepassingsmo gelijkheden van het metalliseren in de industrie. De avond begint om acht uur. Ingang Mr. Cornelisstraat De Amerikaanse regisseur Jules Das- sin heeft de stof voor zijn film Phae dra" ontleend aan Euripides' tragedie „Hippolytns", die vele eeuwen later door Racine onder de titel „Phè-dre" werd bewerkt en naar het Franse hof van de zeventiende eeuw getranspo neerd. Dassin, die voor het eerst met „Naked City" de aandacht van de in ternationale kritiek op zich vestigde en die na zijn film „Celui qui doit mourir" en zijn kennismaking daarbij met de Griekse actrice Melina Mercouri, Grie kenland blijkbaar als zijn tweede va derland is gaan beschouwen, heeft ken nelijk gemeend, hetzelfde te kunnen doen als Racine en met nog beter re sultaat. Hij immers verplaatste, met medewerking van de scenarioschrijfster Margaretta Liberaki, de handeling naar. het tegenwoordige Griekenland, de ba kermat van Phaedra, wier hartstocht voor haar stiefzoon leidt tot eigen ver derf en tot de ondergang van allen, die haar nastaan en maakte van de ramp zalige koningin van Athene, dochter van Minos en Pasiphaë", de vrouw van een schatrijke Griekse reder. Nu doet het er naar onze mening weinig toe, welke nationaliteit de mo derne Phaedra heeft, al verstoort het gebroken Engels, dat de Grieken in de film spreken de titelrol wordt ver tolkt door Melina Mercouri, haar ka menierster Anna door Olympia Papa- douka en haar echtgenoot Thanos door de Italiaanse acteur Raf Vallone wel eens de illusie. Van veel meer invloed is echter de w'jziging, die Dassin heeft aangebracht in de verklaring van het noodlot, dat zich aan de betrokkenen voltrekt. In het klassieke drama heeft Phae dra haar schoonzoon lief. maar haar liefde wordt pas gevaarlijk, ais ze die bekent aan Oenone. Zij heeft niets mis daan maar zij heeft uitdrukking gege ven aan haar verlangen en dat is vol doende om een kettingreactie te doen ontstaan, die met schrikwekkende sub tiliteit is uitgewerkt en die eindigt in algehele vernietiging. In de film moet echter datgene, wat op het toneel met woord en gebaar wordt aangeduid, visueel worden en daarom blijft Phaedra's echtbreuk met de zoon uit het eerste huwelijk van haar echtgenoot geen wensdroom en wordt Hippolytus, die hier Ale xis heet, niet het slachtoffer van zijn eigen onschuld, maar hij is een ar tistiek aangelegde jongen, die in een plotselinge roes op de toenadering van zijn stiefmoeder ingaat en wiens liefde in haat verkeert, wanneer htj, na een weerzien met zijn vader tot bezinning gekomen, ervaart, dat zij een huwelijk met een meisje van zijn eigen leeftijd in de weg staat. Dassin is er in geslaagd, de ontmoe ting tussen Phaedra en haar stiefzoon (Anthony Perkins) en de plotseling tus sen hen losbrekende hartstocht op sub tiele en filmisch knappe wijze uit te beelden. Maar als daaruit voortvloei ende noodlot zich begint te voltrekken vervalt hij in een melodramatiek, die daarop onvoldoende aansluit en die te- zeer wordt gedragen door bet spel en de actie van zijn acteurs. Het was wellicht beter geweest als Dassin iedere verwijzing naar Phae dra van Euripides en Racine had ver meden en zich niet had gebonden aan de klassieke tragedie. In dat geval was hij vrijer geweest in de opzet en de uitwerking van zijn gegeven en had men zijn film op eigen verdiensten kunnen beoordelen En in geen geval had hem het gerechtvaardigde verwijt kunnen treffen, dat hij een noodlots tragedie laat eindigen als een psycho- Elf jaar nadat onder de titel „Louise Lotte" de roman „Das doppelte Lott- chen" van Erich Kastner werd ver filmd, wordt nu een Amerikaanse ver sie van dit veelgelezen verhaal in roulatie gebracht. „Een fijn stel doch ters" (The parent trap) blijft echter wel ver beneden de grappige komedie die er in '51 door Joseph von Baky van gemaakt werd. David Swift, die voor de regie van deze Walt Disney- produktie tekent, heeft Kastner slechts als een aanloopje 'gebruikt voor een film, die een mengeling van gooi- en smijtklucht, komedie en gekleurde tra- nenromantiek is geworden. Het vertederende verhaal van de tweelingzusjes, die in een vakantieoord bij elkaar komen, nadat ze jarenlang van elkaar gescheiden zijn geweest, om dat het huwelijk van hun ouders mis lukt is, mist de ontwapenende charme van de Duitse versie. Bij het begin van de film krijgt men nog de indruk van een geestige persiflage op een zo merkamp met leiders en leidsters in onmogelijke zomerkleding die een soort overtrokken, caricaturale discipline handhaven. Zodra het verhaal echter goed op gang komt, slaat Swift, die ook het draaiboek schreef, telkens precies de plank mis. Wat romantisch is, wordt vervelend, wat een geestig dialoog moest zijn, wordt in een soms slaapverwekkend tempo te nadrukke lijk gedebiteerd. Het zqn dan ook voor namelijk de streken van de tweeling, die pogen pa en ma weer bij elkaar te brengen, waardoor men op een wat verouderde manier aan Kastner wordt herinnerd. Hoewel er diverse momenten zijn, die doen denken aan een komedie, waarin Kastner reoht wordt gedaan, blijft dit produkt toch ver verwijderd van het aantrekkelijke verhaal, dat diens bestseller bevat. Er resteert een genoeglijk filmpje zonder pretentie, dat door iedereen kan worden gezien. Lido, a.l. Zoals in de meeste oorlogsfilms van Amerikaanse herkomst gaat het in „Helden sterven jong" keihard toe en zijn de karakters en de verwikkelingen ongecompliceerd of schematisch.' Don Spiegel, die zich inmiddels met een paar dozijn films een benijdens waardige ambachtelijke vaardigheid heeft verworven, legt in „Helden ster ven jong" sterk de nadruk op de tra giek en de ondergang van een troepje dappere Amerikaanse infanteristen, die in 1944 opdracht krijgen een zwaar en grimmig verdedigde bunker in de Sieg- friedlinie in bedwang te houden en daarbij het leven laten, juist voordat versterkingen te hulp komen om het ge stagneerde offensief weer op gang te brengen. Heeft hij dit gedaan uit spe culatie op succes, in de veronderstel ling dat helden, die hun roem be- of overleven, aan attractiviteit hebben in geboet? Het valt moeilijk vast te stel len. in ieder geval stelt hij de oorlog niet voor als een romantisch of hero ïsch avontuur. Daartegenover graait nfl ook weer niet diep genoeg In de per soonlijkheid en psychologische struc tuur van de stoere mannen, die hun leven, gedreven door de omstandighe den, opofferen. Cinema Palace, 18 j. In Studio is de niet helemaal geslaag de, wat vage speelfilm „Als in een donkere spiegel" van Ingmar Bergman geprolongeerd. 18 j. Luxor verlengt op nieuw de vertoning van de moderne Don Juangeschiedenis „Romance a la carte", 18 jaar. In Roxy wordt tot en met morgenavond „De bende van Ma- rady" gedraaid, een spannende avon turenfilm, 14 j. Vanaf maandag draait daar „Waar de stengun regeert", een avontuurlijke misdaadfilm. Volw. Miner va brengt tot en met morgenavond de plezierige filmcomedie „Een, twee, drie!", a.l. Morgenmiddag wordt er „In old Santa Fe" gedraaid, een ge noeglijke klucht, a.l. Maandag- en dinsdagavond draait men er de knappe comedie „Een tikkeltje diefstal", a.l. Donderdagavond kan men er genieten van de moord-parodie met Alec Gui- ness „The Ladykillers", 14 j. (Advertentie) Wij spuiten in één dag een NAADLOOS schoorsteen kanaal voor U. Spaarndamseweg 48 Haarlem Telefoon 02500-53750 HAARLEM, 10 nov. Nadat hij gis teravond reeds in Limburg was gefê teerd, is de heer J. P. A. Nelissen, direc teur van „J. P. A. Nelissen Aannemings bedrijf N.V." 's middags vanwege zijn personeel een hartelijke ontvangst be reid in de Hildebrandzaal. Aanleiding tot die samenkomst was de benoeming van de heer Nelissen voorzitter van de Stichting Raad van Bestuur Bouw bedrijf tot Officier in de Orde van Oranje Nassau, welke benoeming hem donderdag in Zwolle gewerd bij het ge reedkomen van de miljoenste na-oorlogse woning. De jonge bouw-officier, gesecondeerd door zijn echtgenote en zijn moeder, moest zich mede ten aanschouwen van een uitgebreide familieschare en vele prijzende woorden laten welgevallen. Het was de heer C. van Straaten, die als woordvoerder van het personeel deze onderscheiding een kroon op het werk noemde van de heer Nelissen. Weliswaar hebt v. die onderscheiding ontvangen in een van uw vele nevenfuncties, zo zeide hij, maar zij siert toch ook ons bedrijf. U probeert zich altijd op de achtergrond te houden, maar iedereen wil wel eens een klopje op de schouders. Dat (Ko ninklijk) klopje is ten volle verdiend. In zijn gelukwensen betrok hij ook me vrouw Nelissen, waarna hij de directeur ec televisie-toestel aanbood. Het toestel zelf was een geschenk van het personeel en de gepensionneerden, de tafel van de timmerfabriek Schalkwijk. In zijn dankwoord verheelde de heer Nelissen niet, dat de minister hem in Zwolle op de eerste plaats „ondernemer" had genoemd, waardoor ook het bedrijf in de onderscheiding betrokken werd. Hij dankte al zijn medewerkers, op wie hij ook in de toekomst meende te mogen rekenen, en aanvaardde dankbaar het geschenk met de opmerking: nu zal ik ook geen baas meer zijn over mijn eigen tijd. Met gelijke gevoelens van waardering antwoordde de heer Nelissen op de toe spraak van de heer J. Captijn, die meen de te mogen spreken namens de meeste onderaannemers oftewel „ondernemers uit de nevenbedrijven". Spelend met de namen Captijn en officier, die op een collegiale band duiden, verzekerde deze, dat de heer Nelissen ook bij het zaken doen zjch steeds realiseert met mensen te doen te hebben. (Advertentie) Advertentie TELEVISIE - RADIO erkend gediplomeerd KRUISSTRA \T 38, HAARLEM Tel. 14609 MAARLEM, 9 nov. De NZH heeft het vervoerverbod voor honden en kat ten enigszins verzacht. Op de lijnen die niet Amsterdam tot eindpunt hebben (80, 81, 83, 85 en de NS-busdienst Den HaagAmsterdam) zal het voortaan toegestaan zijn honden en katten, mits goed afgesloten in een mand of korf, mee te nemen. Het is de uitdrukkelijke bedoeling dat de dieren zich geheel in de mand of de korf bevinden. HAARLEM, 10 nov. In verband met rioleringswerkzaamheden aan de Kle verlaan zal met ingang van maandag de Molijnstraat voor alle verkeer afge sloten zijn. Voor buslijn 2 van de NZH zal dan de volgende route gelden: Sant poorterplein, Engelszstraat, Mamix- straat. Duinoordstraat, Stuivezandplein. In de Marnixstraat zal de buslijn ge bruik maken van de halte buslijn 4. logisch melodrama. Rembrandt, volw. De misdadige praktijken van een man, die bij toeval aan de guillotine ontkomen is de beul was dronken vormen de wat lugubere achtergrond van de film „De Rode Cirkel". Het ver haal is geleverd door niemand minder dan Edgar Wallace. Het is een spannen de geschiedenis en vooral de speciale effecten doen het geweldig: slepende voetstappen, hulpeloos uitgestrekte han den, dreigende schaduwen etc. etc. Maar tot rake typeringen zijn de makers van deze film helaas niet gekomen. Tot een verantwoorde uitbeelding van het ver haal evenmin. Wel blijft het voor de toeschouwer tot het laatste moment een geheim wie nu feitelijk de schuldige is. Het cynische slot: een samenspraak tussen boef en beul, is bijzonder opval lend. Frans Hals, 18 jaar. CINEMA PALACE: vr. t.m. wo.: Helden sterven jong, 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur; zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Do.: Houseboat, a l 2, 7 en 9.15 uur FRANS HALS: De rode eircel, 18 Jaar, 2. 7 en 9.15 uur; zo. 2. 4.30, 7 en 9.15 uur; dl. 2 en 8 uur. LIDO; 'n Fijn stel dochters, a.l., 2. 7 en 9.15 uur; zo. 2. 4.30, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Romance a la Carte, 18 J„ 2, 7 en 9.15 uur; zo. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: Phaedra, volw., 2, 7 en 9.15 uur; zo. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: t.m. zo.: De bende van Marady, 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur; zo. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Ma. t.m. do.: Waar de stengun regeert, volw., 2, 7 en 9.15 uur. STUDIO Als in een donkere spiegel, 18 jaar (2e week), 2.15, 7 en 9.15 uur; zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur: Een. twee, drie, a.l. Zo. 2 en 4.15 uur- In old Santa Fé, a.l. Ma. en di. 8.15 uur: Een tikkeltje diefstal, a.l. Do. 8.15 uur: The ladykillers, 14 jaar. Maandag 12 november Concertgebouw, 8 uur: Propaganda-avond van de firma Hogenbijl met het Kwartet Harry de Groot. Anneke GrönJoh. Willy tn Willeke Alberti. De Wama's e.v.a. Zaterdag 10 november Stadsschouwburg, 8 uur: Nieuw Rotter dams Toneel met „De nacht van de Le guaan' van Tennessee Williams. Regie: Richard Flink.In de hoofdrollen: Caro van Eyck .1 Richard Flink. Minerva, Heemstede, 2.30 uur: Aerden- hoi ts Kindertoneel met „Klein Duimpje «n de Reus". Zondag 11 november Stadsschouwburg, 8 uur: Nieuw Rotter dams Toneel met „De nacht van de Le guaan" van Tennessee Williams. Regie: Rich? Flink. In de hoofdrollen.: Caro van Eyck en Richard Flink. Maandag 12 november Aula Mendel College, 8 uur: Lustrumvie ring r.k. Studenten Vereniging „Sanctus Ba vo", opvoering van het blijspel „Au petit Bonheur" door de leden van de .vereniging Stadsschouwburg, 8 uur: Haagsche Come die met „De tocht naar het Duister" van Eugene O'Neill. Regie: Frans van der Lln- gen. In de hoofdrollen: Ida Wasserman Paul Steenbergen. rdt „Adam en Eva", Raamsingel 5. avond 82 uur. Iedere Zaterdag 10 november „Huis met de Sleutels", Bronsteeweg 76, Heemstede, 8 uur: Diepenbrock-herdenking door K.N.T.V., afdeling Haarlem en de ver eniging „Vrienden van het Lied" Mede werking verlenen Ank Reinders. sopraan: Helena Schouwman-Quispel, alt; Henk van den Brink, bas en Hans Schouwman, piano en toelichting. l'eylers Museum: Schilderijen 19e en 2üe eeuw Tekeningen Nederlandse Italiaanse en Franse schooi 16e i/m 19e eeuw Fossieien natuurkundige instrumenten Dagelijks van 115 uur Eerste zond a i van de maand van 16 uur iMschoppelltk Museum Jansstraat tb Oua< -eligieuze kunst scnuderijen middel eeuwst oeeidhouw werken Van 1012 3» en van 1.30—5 uur «benaive maandag Zon- er feestdagen 't~ -5 uur Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land, 1 t.m. 30 november: wisseltentoon stelling Haarlemse kunstenaars. Op 13 no vember worden de werken vervangen door andere van dezelfde kunstenaars. N iierle „Uittenhout", Kleine Houtstraat 41 "an 27 oktober tot en met 17 november olieverven en aquarellen van Leen Spie renbur*fe Geopend 10.305 uur s Zondags van 25 uur vrijdags bovendien 810 u Kunstzaai „In 't Goede uur" t/m 30 /vember: Tekeningen en aquarellen van Bob Buys. Geopend dagelijks 10-6 en 8-10 uur. Piet Hokkeling Sr., een der leerlin gen van het eerste uur, die de organi satie van de feestmiddag op zich geno men had, gaf een korte toelichting op de musical, die door drie leraren zou worden opgevoerd. Hem moest boven dien van het hart, dat een Triniteitsle- raar-met-pensioen beslist niet gerekend mocht worden onder ajeedane oud-gar disten. „Wanneer Je leraar geweest bent, blijf je dat". De rector, pater A. Kuipers, vond het niet meer dan bil lijk, dat er, met de heer Andriessen in het middelpunt, feest gevierd werd en dat daar in de feestweek een speciale dag voor was uitgetrokken. Als de heer Andriessen geen veertig jaar leraar ge weest was, zou de school wel feest ge vierd hebben, maar dan zou zo zei pater Kuipers het Triniteitslyceum niet zjjn huidige gedaante hebben ge had. De sfeer op een school wordt niet primair bepaald door de mentaliteit van de leerlingen, maar veeleer door de geest van het lerarenkorps, waarin de heer Andriessen van den beginne af de spreekbuis is geweest. De rector me moreerde vervolgens, dat de heer An driessen altijd op zeer eigen wijze in de schoolgemeenschap een rol gespeeld had, de rol van iemand, die voor de leerlingen leefde. Zijn te pas en te on pas door de leerlingen gebruikte „bij naam" was daar wel een bewijs van en een uiting van bijzondere waardering. Dikwijls of het pedagogisch verant woord was, liet de rector in het mid den noemde de heer Andriessen zichzelf tijdens zijn lessen bij zijn „pseu doniem". Maar hij verstond de kunst zijn leerlingen tegemoet te treden op een wijze, welke alleen een leraar in HAARLEM, 10 nov. In het Ge meentelijk Concertgebouw werd vrij dagavond de jaarlijkse huldigings feest avond gehouden van het jubileum fonds van de Noordzuidhollandse Ver voersmaatschappij. In het rayon Haar lem telde men dit jaar zes jubilarissen, die veertig jaar in dienst zijn en die reeds een huldiging thuis achter de rug hebben. Het betreft de heren C. H. Bekker, J. M. Vorderhake, M. Ponstein, H. Molekamp, A. van Kouteren en M. Stoute. Laatstgenoemde was wegens ziekte afwezig. De huldiging betrof bo vendien de heer M. Jansen, die 13 de cember een kwart eeuw bij het be drijf is. De heer F. T. H. P. Kalkhuis, vijfen veertig jaar bij de NZHVM in dienst, en reeds dertig jaar medewerker aan de voorbereiding van deze avonden leidde de jubilarissen en hun echtgenoten bin nen. De voorzitter van de voorbereidings commissie de heer H. Verwey richtte een speciaal woord van welkom tot de oud-directeur de heer ir. W. J. Bur- gersdijk. De heer M. Ockeloen, sedert kort na de bevrijding voorzitter van het jubileumfonds, deelde mee, dat hij dit keer zijn laatste toespraakje op jubileumavonden hield, omdat een jon gere kracht binnenkort de voorzitters hamer van het jubileumfonds zal over nemen. De heer N. Hortensius, directeur van de NZHVM, was de laatste spreker. Hij prees de jubilarissen om hun toewijding en plichtsbetrachting en betuigde hen daarvoor ziin erkentelijkheid. Het goed functioneren van het openbare ver voer tussen IJmond en Den Haag dankt men, aldus de directeur, aan uw aller medewerking. Hij vertrouwde, dat de jongere krachten het net zo goed zou den doen als de ouderen blijk hebben gegeven het te hebben gedaan en nog doen. De muziekkapel van de NZH presen teerde zich vervolgens onder de ver trouwde en eminente leiding van de heer P. Baart uit Leiden. Het bleef niet bij marsen en een wals, maar ook de moeilijke ouverture de Kalief van Bag dad stond op het programma. Het verdere programma werd ver zorgd door tal van vooral van radio en televisie bekende sterren, als onder meer Christine Spierenburg, Co van der Heide Wijma en het Haarlems duo The Mounties. hart en nieren voorbehouden schijnt. Rector Kuipers noemde het vertrek van de heer Andriessen een breuk van de band, die er tussen de leraren van het eerste uur onderling bestond. Pater Kui pers betrok mevrouw Andriessen even eens in de hulde. Vanzelfsprekend noem de de rector het, dat de vertrekkende le raar gedecoreerd had moeten worden. De heer Andriessen heeft daar echter nooit iets van willen weten. ,,U onder scheidt zich van andere mensen door niet onderscheiden te willen worden", besloot pater Kuipers. Hierna werd de deze week reeds eer der vertolkte „Reglementscantate" ten gehore gebracht. Louk Nelissen, de mu ziekleraar van het lyceum, legde er nog eens onomwonden de nadruk op, dat het allemaal van hemzelf was en dat de musicus Willem Andriessen, broer van de vertrekkende leraar en aanwezig op de feestmiddag, als oud-conservato- rium-docent beslist zou moeten consta teren, dat zijn oudleerling vorderingen had gemaakt. Of Willem Andriessen het daarmee eens zal zijn geweest valt gemakkelijk te raden. Het applaus in de zaal was enorm. En niet minder, toen de wiskunde-leraar, de heer C. Al ders, de vertrekkende leraar-Engels als „Kiek" onthulde. Hij noemde het een fa belachtige prestatie het veertig jaar op een school uit te houden, „hoewel het natuurlijk niet te vergelijken is met de voorbije actie van het Hildebrandcomi- té". Het „stokpaardje" van de heer An driessen, het door veel leerlingen zo versmade leerboek „Roorda", herinnerde de heer Alders zich nog als de dag van gisteren. „Een boek vol keiharde wer kelijkheid, afgewisseld met vreemde on zekerheden". Zo was het de heer Al ders bijvoorbeeld nog steeds een raad sel, waarom in „Roorda" de „keihar de" vraag „waar is de tang?" per se al tijd op het wat onwerkelijke „haard kleedje" moest liggen. Als jong leraar was de heer Alders al direct onder de indruk geraakt van Andriessen's persoon lijkheid. Maar dat hij hem evenwel aan vankelijk helemaal niet gemogen had, stak de wiskundeleraar niet onder stoe len of banken. Het scheen hem nog dwars te zitten. Hoe kan het ook anders, wanneer je het indertijd aan een oudere collega te danken hebt gehad, dat je in Bergen op Zoom waar de heer Andriessen als reserve-luitenant placht rond te lopen een blauwtje opliep. Het relaas werd gistermiddag uitvoerig voor het voetlicht gebracht. Namens het lerarenkorps bood hij drie gram mofoonplaten aan, die „een behoorlijk® duit hadden gekost en waarvoor men diep in de geldbuidel had moeten tas ten „Maar" zo voegde de heer Al ders er aan toe „het was niet meer dan billijk na de recente salarisverho gingen". Rob de Jong sprak namens de leer lingen. Hij had de veertigduizend les uren, die de heer Andriessen in zijn veertig jaar zou hebben gedoceerd, best allemaal willen volgen. Vooral de oorspronkelijke en inspirerende wijze waarop de heer Andriessen zijn litera tuurlessen had gegeven, hadden bij zijn leerlingen een diepe indruk achter ge laten. „Shakespeare's figuren werden voor ons levende wezens. Na elke lit" teratuurles hadden we het idee in een schouwburg te zijn geweest. Er ging iets ondefinieerbaars van u uit. U waS een levenskunstenaar". Na de opvoering van de musical was het de beurt aan de heer Andriessen zelf om iets te zeggen. Zjjn dankwoord loog er niet om. „Het is een overwel digend feest en als het allemaal waar is wat ze van me zeggen, dan blijk ik toch wel mee te vallen". De heer An driessen begreep eigenlijk niet waar hi) alle lof aan verdiend had. Dat hij het een béétje verdiend had ontkende hij niet. „Ik heb het altijd zo goed mo gelijk willen doen en ik voel me thans een eindexamenkandidaat na de uitrei king van een diploma-met-veertigjari ge-cursus". Tot slot dankte de heer An driessen de hele schoolgemeenschap en wenste de leraren veel succes met de klassenstrijd, die hij zoals hij zei met wisselend succes veertig jaar had mo gen voeren. Grandioos was de opvoering van de musical „Cox en Box'f van T. C. Bur- nand op muziek van Arthur S. Sullivan door drie leraren. Een leraar,, die to neel speelt zo luidde de toelichting op het programmaboekje is, taal kundig bezien, iets als een witte schim mel. Dat hij 20 gaat de toelichting verder er een heus podium voor beklimt en zich een pruik opzet, komt evenwel zelden voor. Maar als h\j dat eenmaal doet, dan zou het wel een wonder zijn, wanneer hij het voor de toeschouwer niet bijster „moeilijk" zou maken. Vandaar de musical „Cox en Cox", een aaneenschakeling van inge wikkelde zotheden, welke op perfecte en klankvolle wijze door de heren Fennis, Heiwig en pater v.d. Nieuwen- hof op het toneel gebracht werd. Twee Jongelieden bewonen zonder het van el kaar te weten dezelfde kamer en zijn bovendien nog verloofd met dezelfde majestueuse zij het wat overjarige we duwe. Conflicten zijn onvermijdelijk. Door dit alles heen hinkt een listen en lagen spannende huiseigenaar. De mu zikale leiding was in handen van Louk Nelissen. (Advertentie) HAARLEM, 10 nov. Ouder regie van Erik Vos heeft de Nieuwe Komedie gisteravond in de Haarlemse stads schouwburg de landelijke première uit gebracht van het Ierse volksspel „De held van het westen" van John M. Synge in een charmante, poëtisch klin kende vertaling van Inez van Dulle- men. Het is een plezierige voorstelling geworden om naar te kijken. Maar het was ook wat verward: verschillende opvattingen deden zich gelden en bots ten soms tegen elkaar. Men kent de inhoud van het stuk: in een Iers kustdorpje komt plotseling een jongeman een kroegje binnen. Hij be weert zijn vader te hebben vermoord. Iedereen is vol bewondering voor deze „held", die de prachtigste verhalen blijkt te kunnen vertellen. De kaste leinsdochter gunt hem haar liefde en daarmee gesterkt blijkt hij tot de ge weldigste daden in staat. Tot op het moment dat zijn vader terugkeert. De man was slechts gewond. De hele droomwereld valt in duigen en de dor pelingen - inclusief de kasteleinsdoch ter - jouwen de held van het westen uit. Tot wanhoop gedreven valt hij opnieuw zijn ya'der aan, in de hoop zijn verloren positie te herwinnen. Maar men blijft hem verguizen. Opnieuw komt dan zijn vader terug. Tenslotte wordt de jonge man het dorp uitgejaagd. Het stuk is gebaseerd op een oud Iers verhaal. Synge schreef het al in 1907 en had er veel succes mee. Wanneer men het met moderne, nuchtere ogen bekijkt, begint het eigenlijk toch wel een draak !e worden. Grote acteurs kunnen misschien nog de vele spel- mogelijkheden uitbuiten, maar feitelijk is het niet veel meer dan een brokje Ierse folklore met hier eh daar aan trekkelijke dramatische vondsten. Welnu, de Nieuwe Komedie beschikt niet over dergelijke acteurs. Het mees te moet komen van de doorgaans in ventieve regie van Erik Vos, die hier heel zijn persoonlijke passie voor Ier- Advertentie) Mobilofoon service dag en nacht HAARLEM, 10 nov. De kinderen geboren in 1959, 1960 en 1961 die tot dusver niet werden gevaccineerd, kun nen thans alsnog worden ingeënt op woensdag 14 november 1962 tussen 9 en 12 uur en tussen 14 en 15 uur. Ook de kinderen die in 1959, 1960 en het le halfjaar van 1961 geboren zijn en die hun 4e injectie nog niet hebben gehad, kunnen deze thans nog ont vangen. Het is voor alle kinderen noodzakelijk het oranje inentingsboekje mede te brengen. Alle vaccinaties zullen plaatsvinden in het gebouw van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst, Nieuwe Gracht 124, alhier. land kon uitleven. Vooral na de pauze kon hij enkele mooie genrestukjes com poneren, maar tevoren heeft hij het te veel aan de spelers overgelaten. Hij bleek zelfs niet bij machte om een zekere eenheid in de voorstelling te brengen. Het decor van Wim Vesseur was weliswaar open, maar liet toch heel weinig aan de verbeelding over. Martha Gevers als de felle, warm bloedige kasteleinsdochter Pegeen Mike, droeg de voorstelling samen met de bepaald dichterlijke Christopher Ma- hon van Carol Linssen. Marthe Gevers miste misschien te veel de in dit stuk zo nodige zin voor het kleurrijke detail. Haar rol bleef wat grof van opzet, maar haar spel bleef tot het einde boeiend. Carol Linssen zette Christo pher aanvankelijk wat te naïef op, maar zorgde later voor een bepaald aangrijpende creatie. Kitty van Wijk in de belangrijke, cynische rol van de weduwe Quin, bleef bij dit tweetal on der de maat. Zij slaagde er niet in de echte motieven van haar handelen waar te maken. Cees Pijpers als de vader van de jongeman speelde volop de marqué en deed dat zorgvuldig. Terwijl de overige spelers realistisch of poëtisch maar in elk geval comedie speelden, wist Bob Goedhart als de kastelein niet beter te doen dan een derderangs kluchtfiguur op te zetten. Herman Vinck hield zijn rol als Pegeens bloedeloze minnaar Shawn Keogh terecht in het vaag-naïe- ve. Verschillende andere medewerken den pasten zich goed bij de belangrijk ste rollen aan. Geen grootse voorstel ling dus, maar een waaraan men be slist wel plezierige momenten kan be leven. J.W.v.d.V. BLOEMENDAAL, 10 nov. Op d® geallieerde graven op de katholieke be graafplaats aan de Dennenweg en d® algemene begraafplaats aan de Berg weg zijn vanmorgen witte chrysanten gelegd. Deze jaarlijkse bloemlegging wordt verzorgd door het Nederlands Oorlogs Graven Comité. De burgemees ter van Bloemendaal, dr. D. H. Peere* boom Voller, heeft de bloemlegging na mens dit comité verzorgd. De oud vic®' admiraal de heer N. A. Rost van Ton* ningen, die in vorige jaren steeds d® burgemeester vergezelde, bleek dit van morgen onmogelijk te kunnen doen. Het bestuur van de vereniging vaI> oud-illegale werkers in Bloemendag heeft de bloemlegging op de geallieerd» graven bepaald op zondagmiddag, r, eigenlijke herdenking van Wapenstn' standsdag. Voorts zijn vanmorgen enige tiental!®® meisjes, middelbare scholieren, de meente ingetrokken om de bevolk'®» met de Kiaprooscollecte een bijdras?® voor het N.O.G.C. te vragen. Uit de op' brengst worden de bezoekers van nag® laten betrekkingen aan het graf van hun dierbaren bekostigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2