FA gen boom in 8*0 hTi m'mïe'l Nederlandse bisschoppen in Rome bijeen Rijksbemiddelaars grijpen alleen in noodgevallen in Rapporten van de S.E.R. over loonontwikkeling kOSRAM Jacques Grijpink GOLDSCHMEDING I VRIJHEID VOOR LOONBELEID B.B.A. moet nu worden gewijzigd Even mama opzoeken: Negenjarig meisje loopt 10 uur naar ziekenhuis in Arnhem Gedenksteen centrum evacué's Wezep Loonpauze kATH. econom SCHOOL ftwbUccUp lampen Het Nederlands Episcopaat heeft ter gelegenheid van de wereldmissiezondag een bijeenkomst gehouden in het Ne derlands College te Rome, waar niet minder dan 65 Nederlandse bisschoppen aanwezig waren, evenals enige gasten. Van deze ongedwongen ontmoeting, waar over onze Romeinse correspon dent reeds eerder berichtte, publi ceren wij vandaag enige foto's. Foto boven: Kardinaal Agagia- nian (in het midden), in gesprek met enige Nederlandse bisschop pen. Achter hem mgr. dr. W. van Hees, magister-generaal van de Kruisheren. Hieronder links: Mgr. G. de Vet (Breda) in gesprek met pater dr. Clemens O.FM. Cap. Hieronder rechts: Vier Francis caanse bisschoppen, v.l.n.r.: mgr. R. Staverman (Nieuw.-Guinea), mgr. J. van Miltenburg (Pakis tan), mgr. F. Kramer verdreven uit China) en mgr. P. Geise (In donesië). Daar onder: Sen der jongste Nederlandse bisschoppen, mgr. C. de Wit (Philippijnen), in gesprek met een verslaggever. Geheel onder: Mgr. J. Holter- man O.P. (in het wit), bisschop van Willemstad (Curagao), in ge sprek met mgr. J. Kuypers CssR, apostolisch-vicaris van Parama ribo. ZATERDAG 10 NOVEMBER 1962 PAGINA 9 (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG, 9 nov. In het nieuwe loonsysteem, waarover de regering thans een beslissing heeft genomen, wordt de eerste basis voor de berekening van de economische mogelijkheden gelegd in halfjaarlijkse adviezen van de Sociaal Economische Raad. De raad gaat daarbij uit van de door het Centraal Planbureau elk halfjaar verstrekte cijfers over de economische ontwikkeling en houdt rekening met „alle rele vante macro-economische facto ren". Liturgische weekkalender ^rtnidii MiS °s Justi; 2e geb' H' APELDOORN10 nov. In het ge zin van de familie Penning in de Edel- weisslaan te Apeldoorn heeft donder dag grote ongerustheid geheerst: De negenjarige Femia, die 's morgens tij dig op weg naar school was gegaan, kwam om twaalf uur nietthuis. Bij informatie bleek dat het kind in het geheel niet op school was geweest. De politie slaagde er niet in het kind op te sporen, 's Avonds om half zeven, na vele uren van angst en spanning, kwam er echter een telefoontje dat de kleine Femia in Arnhem was. Op weg naar school was zij op de gedachte gekomen mama te gaan bezoeken, die al geruime tijd in een ziekenhuis in Arnhem wordt verpleegd. Bijna tien uren heeft het meisje nodig gehad om de 26 kilometer van Apel doorn naar Arnhem af te leggen, maar de pijn in haar beentjes verdween als bij toverslag toen haar moeder haar in haar armen sloot. Nee, bang was ze onderweg niet geweest. Wel had zij zo nu en dan moeten rusten. AdvertentieI De ministers Veldkamp en De Pous en staatssecretaris Roolvink in de „Nieuws poort" in Den Haag tijdens de persconferentie over de loonpolitiek. Van links naar rechts staatssecretaris B. Roolvinkminister G. Veldkamp, de heer B. Karsten, t adviseur van minister Veldkamp en minister J. de Pous. (Advertentie.' Rustig oud met OLVEH pensioen. «Mijn zoon begint zo lang zamerhand al weer naar Sinterklaas toe te groeien. En zijn verlanglijstje groeit om zo te zeggen met de dag mee. De laatste toevoeging is een echte auto. Een gele. Ja, maar Sinterklaas geeft niet zo maar echte auto's weg, en zeker geen gele. Waarom niet? Sinterklaas kan toch alles? Zeker, hij kan alles, maar daarom doet hij nog niet alles. Waarom niet? Kijk, er zijn miljoenen kinderen op de wereld en Sinterklaas kan toch niet al die Piet jes en Liesjes een echte gele auto ge ven? Nou, een rooie dan. Ook dat kan niet, want het loopt allemaal teveel in de papieren. Sinterklaas kan dus niet helemaal altijd alles. aar begint een geloof te wankelen. Over geloof gesproken, mijn vrouw en ik hebben uitgemaakt dat hij, de zoon, dit jaar voor het laatst gelooft. Wij geloven in geloven en wij hebben dus besloten deze keer meer relief te geven aan het feest, dan tot nu toe ge bruikelijk was te doen. Dat wil dus zeggen, dat wij straks Sinterklaas-zelf te onzent zullen noden en waarschijnlijk ook wel zullen mogen ontvangen. Eerst hebber wij een ogenblik ge speeld met de gedachte dat het oom Ad zou wezen. Maar na uitvoerig be duimelen van dat plan hebben wij het verworpen op grond an het feit dat mijn zoon hem eventueel zou herkc nen. En geloven c herkennen is een paradijselijke situatie, die wij hem in derdaad vooralsnog niet mogen aan doen. Het wordt dus gewoon een werk student. Ach ja, dit jaar gelooft mijn zoon voor het laatst. Tegen 6 december 1963 wéé' hij dat het altijd zijn vader is ge weest. En dan is het even beslissende als pijnlijke moment in zijn leven aan- gebrok-n, dat het van betekenis gaat worden of Sinterklaas wel in hém ge looft. Het moment dat de vader geneigd is te smeken: „Sinterklaas, bid voor ons".' „In feite ben ik nooit verder gekomen dan een wat stuntelig gebruik van een schroevedraai- er" Een dergelijke uitlating is opmerkelijk voor eer man, die een toch bij uitstek technische scholing heeft gehad. Bezitter van het diploma machine-bank- werken en van het einddiploma Luchtvaarttechnische school en bovendien met enige jaren op leiding aan een middelbare tech- ische school heeft ae carrière van de 36-jarige Jacques C. M. Grijpink zich in een heel andere richting ontwikkeld. Voor de techniek is dit in ieder geval geen verlies geweest, want de heer Grijpink komt er ruiter lijk voor uit, dat men feeling voor het technische niet bij hem moet zoeken. Na de militaire dienst, waarin hij het tot officier bracht, koos hij de journalistiek, nadat hij eerst in Den Haag in twee jaar het staatsexamen HBS had gehaald. De kosten voor de ze studie betaalde hij zelf van de rest van zijn zuinig beheerde of ficierssalaris. Langer dan twee jaar had de studie trouwens niet mogen duren, want hij had geen cent meer over. Berooid begon hij zijn journalistieke loopbaan bij een katholiek dagblad in Den Haag. De avonturier Grijpink wilde meer. Na verloop van een aantal jaren zei hij de dagblad-journalistiek vaarwel en kwam hij terecht bij de Nieuwsdienst van de Wereldomroep. Het was slechts voor korte tijd, want een goede anderhalf jaar later reisde hij naar Nieuw-Guinea om de be zetting van Radio Omroep Nieuw-Guinea (R.O.N.G.) te gaan versterken. Het was het begin van een nieuwe periode in het leven van de heer Grij pink, die in het radiowezen behalve bij de Wereldomroep overigens zijn sporen reeds had veriend tijdens de tweede politiële actie in 1947 in het voormalige Nederlands Indië. Voor radio Soerabaja werkte hij mee aan het strijdkrachtenprogramma. Bij de R.O.N.G. verging het de heer Grijpink voorspoedig. Ruim een half jaar na zijn aankomst op Biak werd hij benoemd tot hoofd van ae Nieuw Gui- nese Omroep. In korte tijd werd hij een populaire figuur. Niet alleen op Biak, maar overal waar hij verscheen. Mensen die hem daar gekend hebben zijn vol geestdrift over zijn radio-uitzendingen. Van de drie-en een half jaar, dat hij de uitzendingen van de R.O.N.G. verzorgde, is niet het minst bekend het programma, dat hij de laatste twee jaar de ether inzond. Het was een programma van nieuwe plaatjes, waarbij de heer Grijpink als disk-jockey fungeerde. Tegen de tijd, dat het programma begon werd het seeds stiller in de straten van Hollandia. Om half elf 's zondags morgens was Hollandia een uitgestorven stad. Tussen de plaatjes door maakte hij grapjes, omdat het nu eenmaal zijn aard is. Het was niet de enige reden, waarom het program ma veel beluisterd werd. In zorgvuldig gekozen, dikwijls ook scherpe be woordingen kapittelde omroeper Grijpink Soekarno en zijn politiek. Toch is dit platenprogrmma slechts een bescheiden bijdrage geweest voor het volk van de Papoea's, voor wie de heer Grijpink veel meer betekend heeft dan een diskjockey vol grollen en grappen over Soekarno en Indonesië. Zo heeft hij onder meer eer radionet voor regionale zenders over het hele land opgebouwd. De radio-omroep was een van de meest gepapoeani- seerde diensten van Nieuw-GuineaGroot was de sympathie van de Papoea's, die het hoofd van de R.O.N.G. na verloop van tijd „papa Grijpink" gingen noemen. Die sympathie beperkt zich niet tot de Papoea's in zijn omgeving, overal waar hij op zijn reizen door het uitgestrekte gebiedsdeel verscheen was hij een graag geziene gast. Een uiting daarvan was het gebaar van het hoofd van de kampong Weraboer, waar Grijpink goochelvoorstellingen voor de jeugd gaf Het kamponghoofd plantte ter ere van zijn bezoek midden in het dorp een speciale „Grijpink-boom" Van een ding heeft de heer Grijpink spijt, namelijk dat hij in april van dit jaar uit Nieuw-Guinea is weggegaan Bij zijn vertrek had hij de vaste intentie terug te keren, maar de ontwikkelingen rond het gebiedsdeel zijn zo versneld, dat. al spoedig de kans op terugkeer verkeken was. Een trieste herinnering die hij van Nieuw-Guinea heeft overgehouden is de slotfase van het Nieuw-Guinea-vraagstuk in de Verenigde Naties in New York, een van de plaatsen, die hij heeft bezocht tijdens zijn wereldreis van vijf maanden, waarvan hij een dezer dagen in ons land is teruggekeerd. Bedroefd heb ik daar in New York afscheid genomen van mijn goede vrienden Kasiepo, Jouwe en Womsiwor," zo vertelt de heer Grijpink. Hij heeft een zekere heimwee naar het land en de bevolking van de Papoea's, waarover hij heeft geschreven in Nederlandse bladen en waarover hij vele malen heeft gesproken voor de K.R.O. Zo sterk [leeft bij hem, dat hij zich een vreemde voelt in Den Haag, de stad waar hij geboren en getogen is. De heer Grijpink moet weer wennen en opnieuw beginnen, maar over zijn plannen laat hij zich niet uit. (Advertentie) De moderne piano, stijlvol, doordacht. Vraagt de Schimmel kleurenfolder eens Grote Markt 8, Haarlem Amsterdam - Rotterdam Hilversum - Kampen - Goes WEZEP, 10 nov. Gisteravond heeft de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, hier onder grote belangstelling een gedenk steen in het centrale opvangcentrum voor evacué's uit Nieuw-Guinea .Wil lem de Zwijger" onthuld. De steen draag als inscriptie: Ter herinnering aan het centraal opvangcentrum Willem de Zwijger - NieuwijGuinea - Wezep - augustus 1962 - november 1962. ïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Van onze sociaal-economische redactie) Is het SER-advies eenmaal uitge bracht, dan gaat de regering met de Stichting van de Arbeid overleggen over de mogelijke loonontwikkeling, waarbij men tracht tot overeenstemming te ko men over het percentage dat als na tionaal gemiddelde voor loonstijgingen aanvaardbaar is. In het overleg tus sen regering en Stichting van den Ar- eïd wordt niet alleen gesproken over directe loonsverhogingen, maar ook over b.v. arbeidstijdverkorting, vakan tieregelingen, winstdeling. Bjj overeenstemming tussen de rege ring en de Stichting krijgen de centrale organisaties van werkgevers en werk nemers tot taak er in overleg met de aangesloten bonden voor te torgen, dat bü de loononderhandelingen het natio naal aanvaardbaar geachte gemiddelde niet in gevaar komt 'de zgn. ..interne coördinatie"). De Stichting van den Arbeid neemt de taak van het College van Rüksbemid- delaars als toetsend en goedkeurend or gaan voor loonvoorstellen over. Door de stichting goedgekeurde loon voorstellen treden niet direct in wer king. Het College van Rijksbemidde laars krijgt namelijk gedurende vier weken de gelegenheid om bezwaar te maken tegen het goedgekeurde con tract of tegen onderdelen daarvan Het is de bedoeling dat het college van die mogelijkheid een spaarzaam gebruik maakt. De bevoegdheid za het college ontlenen aan een Algeme ne Aanwijzing van de regering. Door de stichting goedgekeurde contracten mogen alleen door het college wor den tegengehouden, als de overeen komst in strijd is met het algemeen lelang, dat wil zeggen, met de al gemene afspraken van de regering met de stichting over de loonontwik keling. Heeft het college tegen het contract bezwaar gemaakt, dan volgt overleg tussen het college en de Stichting van de Arbeid Blijven de bezwaren be staan, dan kan het college de CAO onverbindend verklaren. Door een wij ziging in het Buitengewoon Besluit Ar beidsverhoudingen (BBA) zal in derge lfjke gevallen een on verbindendverkla ring" niet alleen betekenen, dat de over eenkomst niet behoeft te worden uit gevoerd maar ook dat geen uitvoe ring aan mag worden gegeven. De regering en het georganiseerde be drijfsleven zullen geregeld bespreken in hoeverre de realiteit van de loonont wikkeling overeenstemt met de gemaak te afspraken. Dit overleg bestaat thans reeds onder de naam ..confrontatie-on derzoek." Als het overleg tussen de rege ring en de stichting over de aanvaard baar te achten loonontwikkeling niet tot overeenstemming mocht leiden, zal de regering aan het College van Rijks- bemiddelaars een algemene aanwijzing geven, dat loonvoorstellen moeten wor den beoordeeld aan de hand van de door de regering gevolgde zienswijze. Indien de Stichting van de Arbeid niet bereid blijkt, in haar toetsingstaak dit uitgangspunt te aanvaarden, zal de re gering de thans beslaande bevoegdhe den van het College van Rijksbemid delaars tijdelijk herstellen. Indien de loonontwikkeling uit de hand loopt of de economische situatie gespannen wordt, dat volgens de regering drastischer maatregelen no dig zijn, kondigt zij voor een korte termijn van één twee maanden een loonpauze af. In die periode zal de regering, zo nodig na een nieuw SER-advies, met het georgani seerde bedrijfsleven overleg plegen. Voor het nieuwe systeem zullen, zo als reeds gezegd, enige wijzigingen vaD het BBA nodig zijn. Een wetsont werp hiertoe zal zo spoedig mogelijk bij de Tweede Kamer worden inge diend. Ook zal de regering nog overleg plegen met de looneommissie van de stichting en met het College van Rijks bemiddelaars over de uitwerking van de details van het nieuwe systeem en met name ook over de strafbedreiging tegen zwarte lonen. p^P-^DAG 11 november: 22e zondag na Ij "«teren; eigen Mis; credo; pref. v. d. Jlaa r.leëenheid groen ofwel: Utrecht, <3. Groningen, Rotterdam: Mis v. crori' wiUibrordus; 2e geb. v. d. zondag; P 0; Pref. v. Drieëerheid wit— tel-, AANDAG: H. Martinus I, paus-mar- Roh5'j s Si Diligis - rood Utrecht Os H- Lebuinus, belijder: Mis geb' H- Martlnus wit &T- ow Uivinus, bisschop-martelaar; Dtx 2e geb' Martinus rood— Just£SDAG: H. Didacus, belijder; Mis tharten^^A-G: H. Josaphat, bisschop dam u i P,geri Mis rood Rotter- 6ace Albricus, bisschop-belijder; Mis S Tui: 2e g"' H Tosaphat, wit. tiss?hn^R,DAG: Albertus de Grote, dio ™P-oehjder-kerkleraar: Mis In Me- tXwi'JfDAG: H- Gertrudis, maagd; Mis hlv-jT wit Haarlem: H. Lebui- NADRUK VERBODEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5