Telegram aan adressen Koningin aan B. en W. en HENSEN PETRI- BAL ALS COMPENSATIE VOOR GEMISTE WEDSTRIJD Aöemda voor Haarlem HAAGSCHE COMEDIE speelt NA ONGEVAL MET VERKEERSBRIGADIERTJE Verzoeken om maatregelen op Rijksstraatweg ST. NICOLAAS ARRIVEERT ZATERDAG IN HAARLEM Residentie in het oude paleis van Lodewijk Napoleon Bejaarde man op zebra aangereden Kandidaten aangewezen voor Tweede Kamer-verkiezing Kort geding om overhemden Winkel moet zich aan fabrieksprijs houden Sanctus Bavo" met een ver rassende voorstelling van „Au petit bonheur" Sint zoekt - vindt - slaagt bü 't SILVER ST0EPKE „Tocht naar het duister'' Aangrijpend vertolkte noodlots tragedie van O'Neill SOLEX SINDS 1948 NOG GEEN ONGELUK Politie Wijkcomité Oost AFDELING HEEMSTEDE J VAN KVP Bestuursverandering Veel telefoontjes over wilde katten en bijt- zieke honden LUSTRUMFEESTEN IN HAARLEM NAAIMACHINES ENGEL Jongetje in Bakenesser- gracht gevallen ATAX-TAXI ei- HARDEBELT DINSDAG 13 NOVEMBER 1962 PYJAMA'S Herenpyjama's Jongenspyjama's Ook voor GESCHENKEN PAARLAARSTEEG i INTERIEUR 5? Grote Houtstraat 49 - Haarlem WËM Door 16-jarig meisje gered Films Muziek Toneel Cabaret Diversen Tentoonstellingen Lustrumweek Dw horloge vertelt fXs7\ wie u bent ,,'t Silver Stoepke" 1.2.3.4.5. Burgerlijke Stand Haarlem „Drie is te veel" uitgesteld Beurs van Amsterdam MA 9ÏH OTO f 375— JTAU1INA 3 HAARLEM, 13 nov. Naar aanleiding van het dodelijk verkeersongeval ?P maandag 5 november, waarbij op de Rijksstraatweg ter hoogte van de •^«sterstraat het 10-jarig verkeersbrigadiertje Hans van den Bogaardt MJdens oversteken door een bus werd aangereden, heeft zowel het Actie- C°mité-Rjjksstraatweg, dat in het verleden herhaaldelijk een pleidooi heeft Behouden voor een grotere verkeersbeveiliging op de Rijksstraatweg, als afd. Haarlem van de Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers ®en adres gestuurd aan het college van B. en W. van Haarlem. Bovendien ïjeeft het Actie-comité Rijksstraatweg een telegram gezonden aan koningin "liana, waarin aan de koningin wordt gevraagd te willen bevorderen dat °P de Rijksstraatweg de door het comité noodzakelijk geachte veiligheids maatregelen op korte termijn worden getroffen. Over de aard van deze maatregelen •aten de afzenders van het telegram aan de koningin en van het adres aan het college van B. en W. zich niet uit. In het adres aan B. en W. schrijft het cWnité dat het nauwelijks betoog be hoeft dat de verontrusting en de angst °nder de bewoners van Haarlem- noord hand over hand toenemen, voor at na het verwijderen van drie zebra- Paden op de rijksstraatweg. Nu blijkt nat behalve ouden van dagen ook kin deren het slachtoffer dreigen te wor den van een naar de mening van het actie-comité onvoldoende beveiligde rijksstraatweg, is het een zaak van al gemeen belang dat op korte termijn maatregelen worden getroffen. Zowel in het telegram aan de konin gin als in het adres aan het college van B. en W. wordt er aan herinnerd dat in tijd van vier weken twee kinderen op de rijksstraatweg de dood vonden. Op 14 oktober kwam de 14-jarige scholier W. Kroezen om het leven, toen hij met zijn fiets bij een bushalte door een bus van de NZHBM werd aangereden. Dit ongeval kreeg later een tragisch ac cent toen tijdens de begrafenis van dit Verkeesslachtoffertje de buschauffeur onwel werd en later thuis aan een Seva"nff d°eerieoeodd- Vain het adres3 van de Vereniging Be scherming Voetgangers wordt aange drongen op een betere bescherming tij dens het oversteken van de rijksstraat weg Volgens adressanten kan deze bescherming worden geboden door het opnieuw aanleggen van een voetgan gersoversteekplaats die door de Rijks waterstaat (btj welke instantie de weg nog steeds in beheer is) werd we£ gehaald toen op 1 november van het )aar de nieuwe voetgangersbepa- lingen (zebra s) van kracht werden. indien, aldus dit adres, dit verzoek Om welke reden dan ook niet kan wor den ingewilligd, moet ernstig overwo gen worden de verkeersbrigadiertjes te vervangen door volwassenen, die de kinderen bij het oversteken behulpzaam zijn. In dit verband verwijzen de adres santen naar de goede resultaten die daarmee zijn behaald in Den Haag en in Amerika. Bij deze zaak zouden de (Advertentie) zwanedons effen en moderne •trepen vanaf: 9,95 zwanedons leuke dessins kleine stijging per maat vanaf: 5,90 •ekken - sjaals zelfbinders oudercommissies van de verschillende scholen worden ingeschakeld. Naar aanleiding van deze adressen hebben wij ons tot de verkeerspolitie gewend, die meedeelde dat sinds het ongeluk met Hansje van den Bogaardt op de rijksstraatweg bjj de Ekster straat, Ambachtstraat en Van Egmond- straat, waar dagelijks de kinderen met behulp van verkeersbrigadiertjes de weg oversteken, door agenten een oogje in het zeil wordt gehouden. Dat is ge beurd op last van de burgemeester. Het is niet de bedoeling dat deze verkeers agenten het werk van de verkeersbri gadiertjes gaan of zullen gaan over nemen. Zij verlenen alleen assistentie wanneer de verkeerssituatie daartoe aanleiding geeft. Inmiddels hebben ook besprekingen plaats gevonden tussen de burgemees ter, de hoofdcommissaris van politie en de inspecteur van het lager onderwijs. Over het resultaat van die besprekingen kon men ons nog niets meedelen. Verder heeft de verkeerspolitie aan een aan tal gemeenten in het land de vervarin gen opgevraagd, welke men daar met verkeersbrigadiertjes in de loop der jaren heeft opgedaan. Gebleken is dat deze hetzelfde gunstige beeld vertoon den als in Haarlem, waar sinds 1948 met verkeersbrigadiertjes wordt ge werkt. In al die jaren heeft zich nimmer een ongeluk voorgedaan. De verkeersbrigades worden goed ge ïnstrueerd en ook degelijk gecontroleerd op hun werk. Thans zijn er in Haarlem ongeveer 150 jongens en meisjes die dagelijks als verkeersbrigadiertjes in functie zijn. HAARLEM, 13 nov. De intocht van Sint Nicolaas op zaterdag 17 november zal een ander karakter dragen dan de laatste jaren. Enige maanden geleden heeft op het bureau van de Stichting Haarlems Bloei overleg plaatsgehad met twee vertegenwoordigers uit de kringen van de winkeliers de heren W. Holt en A. Korstjens, waarbij overwo gen werd de stoet, welke Sint Nicolaas op zijn toöht door Haarlem vergezelt, feheel vrij te houden van reclame. An- erzjjds werd er op gewezen dat de kin deren over het algemeen langs de route van de stoet lange tijd tevoren wachten op wat komen gaat. Er is dan oök een splitsing gemaakt. Een kwartier voor de Sint zal rondrijden wordt het publiek bezig gehouden met verschillende at tracties. Daarna komt Sint Nicolaas, ditmaal gezeten in een calèche, om ringd door vele Zwarte Pieten en paar- devolk. Op deze wijze wordt alle aan dacht naar de centrale figuur getrokken. Traditioneel zal Sint Nicolaas per HAARLEM, 13 nov. Toen de be stuurster van een personenauto, die gisteraneht om half één in de Wilhel- minstraat in de richting van de stad reed, zich er van overtuigd had dat een auto uit de Prins Hendrikstraat haar op de kruising met de Wilhelmi- nastraat voorrang verleende en zü haar blik weer op de weg vóór haar richtte, zag zij te laat dat zjj een zebrapad genaderd was. Een 69-jarige Haar lemmer, die juist overstak, werd door de auto geraakt. Hij viel en brak daar bij zijn linker been. De man is naar het Grote Gasthuis overgebracht. Op de kruising Westelijke Randweg- Pijlslaan is gistermorgen omstreeks 12 uur een scootmobieltje tegen een per sonenauto gebotst. De bestuurster van het autooyje had de personenauto niet opgemerkt, toen zij vanuit de Pijls- LAON DE Westelijke Randwegwilde p versteken om de Parnassiakade in te slaan. Bij de botsing werd het coot- mobieltje omvergeworpen en vernield. Een bejaarde vrouw die naast de be stuurster zat, werd aan de knie gewond en liep een hersenschudding op. Na be handeling is zij naar haar woning overgebracht. HAARLEM, 13 nov. De routewij zigingen van de buslijnen 80, 81 en 83 naar en van Amsterdam, Haarlem, Zandvoort heeft ontevredenheid gewekt bij de bewoners van Haarlem Oost en Schalkwijk. Dit is ook het geval ten aanzien van de wijziging van de route van buslijn 2 en de daardoor ontstane overbelasting van buslijn 5. Om deze zaken eens nader te bezien nodigt het wijkcomité Haarlem Oost bewoners van dit stadsgedeelte uit de openbare ver gadering te bezoeken, welke vrijdag 's avonds om acht uur in het parochie huis St. Jan in de Amsterdamstraat wordt gehouden. Heemstede. 13 nov. De "9K Heemstede I van de KVP r Sl^ravonH in Nieuw Rerlronrn/L afde- hield f-'-^ravond in Nieuw Berkenrode een ''envergadcring. De voornaamste kai,!v waren het indienen van kenli -atpn voor "e in mel van het vol- o "4 jaai te houden verkiezingen voor sti„. ee<ie Kamer, alsmede een be- hrsverldezing voor de afdeling. de 5ltrent de kandidaatsstelling voor hro„?mer verkiezingen ontspon zich een Ston„ 2erige discussie, nadat het be- Vam a kandidatuur had voorgesteld \vy!k dl.heLen_A- J- Hermes uit B J, J. t> "l1"4 G. Boot uit Den Haag en dr. rèn s uit Heerlen. De leden wa- Van X?? oordeel dat met het indienen WorUfi ÏA drie kandidaten niet kon dat ,vo,staan. Men vond het gewenst ravm? jj eerste Plaats personen uit het •verkLoi? *!?eds in het politieke leven der plA 2i1"' zoals de heer C. J. van dr Jvr t£s AA Haarlem en mejuffrouw ka'ndirtatóWb- ,.0 .,uit Bloemendaal, op de P'aatst r! 1 dienden te worden ge- Wdida %ï'e,;rt tenslotte om de v°Wnoemrt 5 Ie met de twee den met rf I5lttenö1e leden, uit te brei- vorssel w Kamerleden mr. K. Rijcke- «chow' ajÜ°°Lman en E- J- M- Kolf- ?e kath'olfJv jJa de namen van katholiek! fe "halsters en dia van de kv staatssecretarissen. Het agendapunt bestuursverkiezing gaf eveneens aanleiding tot gedachten- wisseling. De heer P. Tel uitte zijn verwondering over het feit, dat een bestuursverkiezing werd gehouden wel ke niet voorzag in het kiezen van een nieuwe afdelingsvoorzitter. Hij vond het principieel niet verenigbaar dat de heer Bekker in zijn hoedanigheid als raads lid tevens de functie zou blijven be kleden van KVP-afdelingsvoorzitter. Voorzitter Bekker kon het standpunt van de heer Teil ten volle delen. Hij zei, dat na de Kamerverkiezingen alle be- zstuursleden van de KVP reglementair zullen aftreden, maar dat het om or ganisatorische redenen niet toe te jui chen was om tussentijds een nieuwe voorzitter te kiezen. Nadat de heer Tel de verkiezing van een nieuwe voor zitter alsnog aan de orde had gesteld en de heer Bakker zich bereid had ver klaard om zijn mandaat onmiddellijk beschikbaar te stellen, werd het voor stel van de heer Tel door de vergade ring verworpen. Tenslotte werd ter aanvulling van het bestuur, waarvan de heren N. J. van der Linden en Th. J. Verhoeven aftre dend waren, een viertal nieuwe leden gekozen. De stemming had tot resul taat dat de heren mr. C. M. van Em merik, A. C. Hopstaken, H. P. M. Pee- perkorn en W. Sohuylenburg als nieuwe functionarissen kenden worden begroet. stoomboot arriveren, en wel aan de Turfmarkt om 1.15 uur. Vandaar zal de volgende route gereden worden: Turfmarkt, Ged. Oude Gracht, Ver- wuift, Ged. Oude Gracht, Nassaulaan, Nassauplein, Nieuwe Gracht, noordzij de, Kinderhuisvest, Wilhelminastraat, Wilsonsplein, Raamsingel, Van Eeden straat, Iordensstraat, Florapark, Dreef, Paviljoenslaan. Sint Nicolaas zal ditmaal in een echt paleis resideren. Met medewerking van het Provinciaal bestuur zal hij in het voormalig paleis van Lodewijk Napo leon logeren. Bij aankomst aan de Pa- viljoenslaan zal de Sint eerst begroet worden door enkele autoriteiten. Daar na zal de Sint via de oprijlaan \naar een tribune gaan, opgesteld voor het hek van het Gouvernementsgebouw, tenein de de kinderen toe te spreken. Duizen den kinderen kunnen op deze wijze, zon der verkeersmoeilijkheden naar de Sint luisteren. Medewerking wordt o.a. verleend door het muziekcorps van Kunstkring Apollo, de Drumband van de Gymnastiekver eniging BATO de ruiterij ,,St. Huber- tus" uit Lisse en een zestigtal Pieten. (Advertentie) Zijlweg 36-38 Haarlem - Tel. 18014 AMSTERDAM, 13 nov. De presi dent van de Amsterdamse rechtbank heeft vanochtend een Amsterdams he- renmodemagazijn verboden, behalve tijdens de uitverkoop, overhemden te verkopen tegen een lagere dan de vast gestelde minimumprijs voor de winkel verkoop. Een Haarlemse overhemdenfabriek had dit verbod als eis in kort geding gesteld, nadat gebleken was de de Am sterdamse winkelier overhemden voor 8,75 en 12,75 had verkocht, waar voor de fabrikant een minimumprijs van 17,75 en 17,90 resp. 19,90 had vastgesteld. De winkelier had van de fabrikant een partij van 130000 over tollige en overjarige overhemden voor een gemiddelde prps van 5 per stuk gekocht. Omdat de verkoop van zo'n grote partij uitsluitend in de wettelijke uitverkooptijd vele jaren zou duren, zou volgens de winkelier geen prijsbinding zjjn overeengekomen, temeer niet, zo als de raadsman van de winkelier stel de, omdat in dit geval de vastgestelde verkoopprijs alle perken te buiten gaat. De president overwoog in zijn vonnis dat omtrent deze afwijkende afspraak niets met zekerheid is komen vast te staan, maar wel dat het aannemelijk is dat de overhemdenfabriek de partij overhemden voor de uitverkooptijd heeft verkocht. De dwangsom werd be paald op 1000 per overtreding. HAARLEM, 13 nov. Talloos zijn de meldingen die op het ogenblik bij de politie binnenkomen over wilde katten of bijtzieke honden. In Haarlem is in het afgelopen weekeinde driemaal een wilde kat in een vreemde tuin gesigna leerd. Bij aankomst van de Radio Auto Dienst van de politie bleken de dieren in twee gevallen verdwenen te zijn. Bij de derde keer kon een kat worden gevangen en naar het gebouw van de dierenbescherming in de Ridderstraat worden overgebracht. In de Noordertuindorplaan is zondag middag een 15-jarige jongen door een aangelijnde hónd in de knie gebeten. Na een onderzoek bleek dat de jongen met een vriendje de hond opgehitst had. In de Beresteinstraat werd een tien-jarige jongen door een aangelijnde hond gebeten. Speelsheid bleek de oorzaak. HAARLEM, 13 nov. De Haarlemse Katholieke Studentenvereniging „Sanc tus Bavo" heeft gisteravond op over tuigende wijze de viering van haar t /eede lustrum ingezet. Dat geschied de in de aula van het Mendelcollege, waar vijf „Bavianen" onder regie van Jan W. van de Ven een voorstelling brachten van „Au petit bonheur", een blijspel van Marc Gilbert Sauvajon in de vertaling van Ton Kuyl. De titel van het stuk is de naam van een afgelegen dorpshotelletje, waarin een befaamd schrijver, die over tien dagen een eind aan zijn leven wil ma ken, en een ruziënd echtpaar terecht komen. Het echtpaar is een merkwaar dig tweetal: zij wonderlijk mooi en zelfs intelligent, hij in wezen een dom merik, maar niet onsympathiek. Haar liefdesexaltaties hebben hem ertoe ge dreven de wijk te nemen naar het hotelletje, waar inmiddels de schrijver ter voorbereiding op zijn dood zijn in trek heeft genomen. De vrouw weet haar man te vinden, en dan begint het verrukkelijke spelletje van de vrouw om niet alleen haar man terug te winnen maar ook om de schrijver van zijn dodelijk plan af te brengen. Zij slaagt daarin voortreffelijk. De schrijver heeft de intrige op een amusante wijze uit de doeken gedaan. De dialogen tussen de flegmatieke schrijver, de onbekookte man en de geëxalteerde vrouw heeft hij soms met een navrante, overigens allercharmant- ste galgenhumor doorspekt, soms met nietszeggende kluchtigheden, die een bijzonder ontspannend effect hebben. In het begin van de voorstelling vreesden wij het allerergste. De humor kwam er niet uit, er was steeds een leegte die geen echo in de zaal had kortom het ging allemaal stroef en zonder fantasie. Maar het beeld ver anderde totaal, toen Tineke Feith ten tonele verscheen. Natuurtalent als zij is, gaf zjj daar een stuk comedie ten beste, dat overrompelend was. Haar spel was een en al openhartigheid, geen pose, geen raffinement, tenzij de situ atie dat vroeg Het was allemaal gaaf en oorspronkelijk. Zij speelde de echt genote, een veeleisende rol, met zoveel nuances en karakteristieke gebaren, dat de zaal zich geconfronteerd voelde met een rasechte komediante in de goede zin van het woord. Dank zij haar spel wonnen de twee mannelijke hoofd figuren steeds meer aan kracht. Het flegma van Theo Klein Ode schrijver) werd een fraai contrast met de dartel heid van Tineke Feith, die anderzijds met haar charme en beslistheid Hans van Straten (de echtgenoot) ook in diens spel op temperatuur wist te brengen. Dit trio zorgde dus voor een (Advertentie) De dertienjarige Elmer van der Berg uit Amstelveen, die zondag in de Lu therse Diakonesseninrichting in Amster dam moest worden opgenomen, omdat hij zoals maandag gemeld in het Olym pisch Stadion, nog voor de wedstrijd NederlandZwitserland was begonnen, door opdringen van het publiek onder een afbrekend hek was geraakt en een been had gebroken, heeft maandag een kleine vergoeding gekregen voor alle pijn en voor het verdriet over de ge miste wedstrijd. Ben Muller in eigen persoon kwam Elmer een mooie bal aanbieden, en welke echt Hollandse jongen zou bij zo'n gebaar niet een beetje opkikkeren. (Advertentie) De beste europese merken. JAPANSE ZIG-ZAG NAAIMACHINE 350.—. Gr. Houtstr. 181 Haarem - Tel. 14444 HAARLEM, 13 nov. Gistermiddag is omstreeks vier uur een 7-jarig jon getje spelenderwijs in het water van de Mathenessergracht gevallen. De 16-jari- ge Eveline Holtslag, die het ongeluk zag gebeuren, sprong gekleed In het water en wist het kind, dat al enige keren onder water verdwenen was, te grijpen. Onbekenden hebben de twee daarna op de wal getrokken. De jongen is in het Grote Gasthuis opgenomen, het meisje is door de Radio Auto Dienst naar haar woning gebracht. CINEMA PALACE: t.m. wo.: Helden ster ven jong, 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur; do.: Houseboat, a!., 2, 7 en 9.-1S uur. FRANS HALS: De rode cirkel, 18 jaar, 2, 7 en 19.15 uur; di. 2 en 8 uur. LIDO: 'n Fijn stel dochters, a.l., 2, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Romance la Carte, 18 J., 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: Phaedra, volw., 2. 7 en 9.15 uur. ROXY: Ma. t.m. do.; Waar de sten/gun regeert, volw., 2, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Als in een donkere spiegel, 18 jaar (3e week), 2.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: di. 8.15 uur: Een tikkeltje dief stal, a.l. Wo. en do.i 8.15 uur: The lady killers, 14 jaar. Dinsdag 13 november Concertgebouw, 8 uur: Concert N.Ph. O. o.l.v. Henri Arend®. Solist: Wolfgang Schneiderhan, viool. Programma Dieipen- brook en Beet/hoven. Dinsdag 18 november Stadschouwburg, 8 uur: Toneelvereni ging „Alberdinigk Thijm" met „Saldo Mor- tale". Woensdag 14 november Stadsschouwburg, 8 uur Toneelvereni ging „Alberdingk Thijm" met „Saldo Mor- tale". „Adam en Eva", Raamsingel 5, Iedere avond 82 uur. Dinsdag 16 novamber Frans Halsmuseum, 8 uur: Volksuniversi teit, begin cursus „De omgang van de mens met zichzelf en anderen" door dr. C. J. Schuurman. Lorentz Lyceum, Santpoorterplein, 7.45 uur: Afdeling Haarlem van de Ned. Ver. voor Weer- en Sterrekunde, Dr. A. D. Fok ker over „Radioverschijnselen op de zon". Woensdag 14 november Stadhuis, 2 uur: Gemeenteraadsvergade ring Haarlem. H.K.B.-gebouw, 8 uur: K.J.M., bespreking van het Communistisch Jeugdfestival te Helsinki. Frans Halsmuseum, 8 uur: Volksuniver siteit, begin cursus „Leonardo da Vinei", door mevrouw dr. M. Révész-Alexander. Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Nederlandse. Italiaanse en Franse school 16e t/m 19e eeuw Fossielen natuurkundige instrumenten Dagelijks van 11—5 uur Eerste zondag van de maand van 16 uur. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat 76. Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken Van 1012.30 en van 1.305 uur (behalve maandag) Zon- en feestdagen 25 uur Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land, 1 t.m. 30 november: wisseltentoon stelling Haarlemse kunstenaars. Op 13 no vember worden de werken vervangen door andere van dezelfde kunstenaars. Galerie „Uittenhout", Kleine Houtstraat 41. Van 27 oktober tot en met 17 november: olieverven en aquarellen van Leen Spie renburg. Geopend 10.305 uur. 's Zondags van 25 uur, vrijdags bovendien 810 u. boeiende en vrolijke voorstelling, welke door de regisseur vaardig in scène was gezet. Agnes Zwaneveld probeerde zo goed mogelijk de herbergierster een eigen karakter te geven, Hans de Rid der, die de rol van journalist pas zaterdag had opgenomen, kweet zich goed van zijn taak. Na afloop, en te recht, bloemen en geschenken. Vooraf sprak de voorzitter van de lustrumcommissie, de heer W. v. d. Wal, een inleidend woord, waarna de praeses van „Sanctus Bavo"- de heer J. L. v. d. Berg, er aan herinnerde dat de laatste vijf jaar van de ver eniging zeer belangrijk zijn geweest. „Sanctus Bavo" kreeg de beschik king over een eigen sociëteit, de vereniging emancipeerde zich in het nationale studentenleven en zij gaat nu haar derde lustrum binnen met een jeugdig élan. W.H. Voor de viering van dit tweede lus trum is een hele week uitgetrokken. Vanavond houdt prof. dr. G. H. v. d. Kolff in de sociëteit aan de Ripperda- straat een lezing over: Het vraagstuk van de acculturatie. Woensdagmiddag worden in de Haarlemse grachten Bavo-roeiwedstrijden gehouden en des avonds is er een pannekoekmaaltjjd in de sociëteit. Daarna zijn er oud-Neder landse volksspelen. (Advertentie) Hef kiezen van een horloge is méér dan alleen een uurwerk kopen De horloger/juwelier geeft U keuze en een vaJdWM* dig advies. Grote Houtstraat 49 Haarlem Donderdag 15 en vrijdag 16 novem ber wordt een symposion gehouden. Het onderwerp is „De opdracht van de mens in de wereld". Het symposion, dat onder leiding zal staan van prof. dr. A. Hulsbosoh O.E.S.A., geeft de eerste dag een voordracht van prof. dr. J. v. d. Berg (gereformeerd stand punt). Vrijdag spreken prof. dr. W. Lampen O.E.S.A. (marxistisch stand punt) en prof. dr. A. G. M. van Melsen (katholiek standpunt). Tenslotte is er die dag een forum. Vrijdagavond con certeert in de Renaissance-zaal van het Frans Halsmuseum „Die Haerlem- sche Musyekcamer" onder leiding van André Kaart. Zaterdagmiddag wordt in de Haar- lemsche Vleeshal een buitengewone ledenvergadering gehouden, na afloop waarvan een receptie omstreeks vier uur in de Vleeshal. Na een zogenaamde Dissette Bavonoise is er kroegjool in de sociëteit. Zondag 18 november ten slotte is er om twaalf uur een H. Mis in de kapel van het Triniteitslyceum, gevolgd door een ontbijt. Het slotfeest 's avonds wordt gegeven in „Nieuw Berkenrode" te Heemstede. HAARLEM, 13 nov. Terecht heeft toneelminnend Haarlem gisteravond staande geapplaudiseerd na de aan grijpende vertolking van Eugene O' Neill's „Tocht naar het duister" door de Haagsche Comedie. V\jf jaar gele den werd het stuk voor het eerst in ons land gespeeld, door de toneelgroep Theater. Frans van der Lingen, die toen de rol van de 24-jarige Edmund Tyrone (een autobiografische figuur van O'Neill) speelde, regisseerde nu de voorstelling bü de Haagsche Comedie. Hij is erin geslaagd deze voorstelling een heel eigen gezicht te geven tegen over die van Theater. O'Neill heeft het stuk in 1941 geschre ven „om zich te bevrijden van zijn jeugd". Hij móést dit stuk schrijven om te kunnen afrekenen met zijn ver leden. Op één noodlotsdag in het jaar 1912 vat hij deze hele tragedie samen: de schmiere-acteur en gierige geldwolf James Tyrone (lees: vader O'Neill), die zijn talent als Shakespeare-acteur heeft vergooid omwille van het kas succes; de romantische moeder Mary Tyrone, die na de geboorte van haar jongste zoon aan morfine verslaafd is geraakt; de oudste zoon James, een drankorgel, derderangsacteur en licht mis die geen gelegenheid voorbij laat gaan om zijn gal te spuwen en tenslotte de jonge Edmund Tyrone (Eugene O' Neill zelf), de in onbevredigdheid le vende jongeman die aan tering blijkt te lijden. De dag van het stuk is de dag, waar op de familie verneemt dat Edmund werkelijk aan tering lijdt. De reacties bjj de anderen blijven niet uit: Mary Tyrone doezelt zichzelf in een morfine- wereld en James sr. en jr. in de drank. De dag begint licht en zonnig, maar gaandeweg zakt de mist om het zomer huis, waar de Tyrones enkele maanden van het jaar samen wonen na de slo pende toernees. De vier zijn met eikaar verbonden. Het is hun noodlot. Zij proberen elkaar te ontwijken, elkaar te ontzien. Ze proberen elkaar te benade ren, tot elkaar door te dringen. Het is niet mogelijk. Zij zijn eenzamen, ge dwongen om zichzelf en elkaar te ver nietigen. Daarvan is men getuige tij dens het verbijsterende, verschrikkelij ke vierde bedrijf: de ondergang van vier mensen. Frans van der Lingen heeft vrijwel zonder uiterlijke middelen deze nood- Advertentie) Mobilofoon service dag en nacht BEVALLEN van een zoon: 8 nov.: W. N. Kamps-Duijneveld. 9 nov: E. H. Damen-Copini, C. J. Schrander-van Weel, J. A. Maerten-Slewe. 10 nov: F. M. Baron-van Emden, R. de Vries-van Westrhenen, J. H. Bronke-van der Eem, C. G. Boxelaar-Balm, M. J. Meerveld- de Jong, M. L. Joosten-Engelen. 11 nov: M. Kool-Hanekroot, B. Lanser-Braajj, B. M. Brandt-van Room, D. M. Schxijber- Kruisman. BEVALLEN van een dochter: 8 nov: E. M. Leur-Offenberg, M. M. v. d. Werff-Loppersum, J. Krabbendam- Schop. 9 nov: W. Markus-Plessius, G. Jordaan-Varkevisser, S. B. Pols-Snij der, P. S. v. d. Woude-Rozenhart, H. Dam-Kemp, W. Mulder-Adriaans, J. de Waal-van Alten. 10 nov: M. L. Joos ten-Engelen, A. H. Francissen-Camp- fens, R. Hulshoff-Mentjox. 11 nov: B. Nooteboom-Jagers. 12 nov: J. A. M. Christiaans-van Wanrooij, E. M. Post- Riigebregt. ONDERTROUWD: 9 nov.: G. Fort- gens en A. Vreeken, J. I. Goudsmit en C. W. Hulsewé. 12 nov: J. G. Groot en M. E. Eichhorn, J. J. Hofhuis en E. Heintz, A. S. Aangeenbrug en Ch. S. Uylenbroek, J. Verkade en D. L. Nauta, H. J. Maertens en A. M. Smits. GEHUWD: 9 nov: H. W. Weidenbach en L. Azier, J. M. Schrama en A. E. Blom. 12 nov: J. A. v. d. Linden en J. J. Herwerden, W. W. Lingerak en G. A. IJsselmuiden, A. M. Nielen en G. Zwiers. OVERLEDEN: 7 nov: W. A. Bens dorp-Pos, 79 j, Korte Zijlweg. 8 nov: M. J. de Jong, 83 j, Cremerplein; A. Passchier, 86 j, Korte Herenvest; J. Koelmeijer, 48 j, Gasthuisvest; Ch. M. Hensen, 79 j, Jansstraat; G. v. d. Vlies- Mooü, 83 j, Gasthuisvest; M. J. Meijer- de Mon, 89 j, Gasthuisvest; M. H. Boo gaard-Blom, 64 j, Westerhoutstraat. 9 nov: M. A. van Gurp, 11 dagen, Kam- ierlaan; H, J. Joosten, 84 j, Mrt. v. leemskerkstraat. 10 nov: J. F. Raar, 48 j, Gasthuisvest; H. L. Bos, 59 j, Gasthuisvest; Th. Ph. Schornagel-Stil le, 55 j, Kamperlaan; H. H. Kramer, november: Tekeningen en aquarellen van Landsmeer-Ejjkenaar, 56 j, v. Wicke- Bob Buys. Geopend dagelijks 10-6 en 8-10 I voort Crommelinstraat; J. Jore, 9 mnd, uur. i Gasthuisvest. iotstragedie geregisseerd. Ruim 3V. uur lang heeft hij weten te boeien door zijn spelers niets te laten doen. Hjj liet hen slechts ondergaan. Dat is ook het grote verschil met de Arnhemse voorstelling van vijf jaar geleden: daar handelden de acteurs. Hier onderging men zijn noodlot. Van der Lingen had voor deze voorstelling de uitstekend klinkende vertaling van Alfred Pleiter gekozen en Hep van Delft ontwierp het holle zo merhuis-decor, terwijl Has Noordhoek Hegt de voortreffelijke costuums teken de. Regisseur Frans van der Lingen heeft gezorgd voor een rustig, maar doordringend tempo. De bekorting van de tekst deed bepaald geen afbreuk aan de voorstelling. De regisseur heeft de beschikking gehad over enkele topspelers. Ida Was serman in de rol van Mary Tyrone is het hoogste wat men zich op het gebied van toneelspeelktunst kan voorstellen: een eindeloos nuanceren tussen werke lijkheid en morfine-droom; zonder ui terlijke middelen een volledig - zij het geestelijk geschonden - mens oproepen? die een tragische climax bereikt aan het slot van IV, wanneer zjj met klaag lijke dissonanten de piano bespeelt. Naast haar Paul Steenbergen, ook rijk nuancerend: een bijna willoos man, wanneer hij telkens weer geconfron teerd wordt met zijn vroegere idealen. En voorts Eric van Ingen en Jules Croiset als de beide zoons. De eerste rol bood meer actieve spelmogelijkhe- den, maar telde ook tal van lastige klippen. Van Ingen wist ze met een groot gevoel voor goede smaak en met een ingetogen aanvoelingsvermogen te omzeilen. De grote passieve rol van de jonge Edmund, die de katalysator van het noodlot is en daaruit zijn creativi teit geboren ziet worden, werd door Jules Croiset angstwekkend mooi ge speeld. Het was alsof hij, niet-begrij- pend, de verpersoonlijking en tegelij kertijd het slachtoffer werd van het noodlot. Sonja Brill vulde deze ster bezetting voortreffelijk aan met een - in deze verstilde omgeving - uiterlijk- luidruchtig Iers dienstmeisje. J. W. v. d. V. HEEMSTEDE, 12 nov. De voor stelling „Drie is te veel", die woens dagavond in het Minerva Theater door het gezelschap „De Kluchtspelers" ge geven zou worden, is wegens techni sche moeilijkheden tot volgende maand uitgesteld. In plaats daarvan zal op woensdagavond om 8.15 uur de film „The Ladykillers" (14 jaar) vertoond worden. Vorig opening 13/11 103 119 351 li 136 Hi Ned. 1960 4V4 Ned. 1961 4 Ned. 1961 4 Ned. 1962 Staffel 1947 B.N.G. Won. bouwl.6 Ned. Handel Mt). Cert Amsterdam Rubber H.V.A. A.K.U. Berkel Patent Calvé-Delft Cert Deli-Mt). Fokker Ford v. Gelder Hoogovens Müller Co. Ned. Kabel Philips Gem Bez. Unilever Wilton-Foyenoora Billiton 2e □ordtsche Petr. gew Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lijn Java Ch PL,. KLM. Kon. Ned. Stoomb. Mij K.P.M. Stoomv. Mij Nederl. v. Nievelt v. Ommeren Rott. Lloyd Ned. Scheepv. Unie Interunie Robeco Unitas Ver. Bezit Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 2y2 Amsterdam '56 1 2\2 Amsterdam '56 XI 2y2 Amsterdam '56 in 2','2 Amsterdam '59 2»/s Rotterdam '- Alb Heyn K1 obi. Slot 104% 99% 97% 97% 106% 382% 100% 117 347 203 133 416 893 241 497 28514 137.30 131.60 255 440 668 145.90 118 126% 47.9. 132)4 133 128 101)4 343 123% 122% 1.75 196 449 117.50 145% 124 82% 99 86 120)4 508 139 133 147 131% 130% 101% 105% 125% (Advertentie) „Nu wegrijden zonder trappen" SOLEXSERVICE-STATION RIJKSSTRAATWEG 249 HAARLEM-N. TELEF. 57453

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3