Boekraad teleurgesteld over maatregelen voor ambtenaren uit N.-Guinea V tijdelijk: Landbouwschap teleurgesteld over maatregelen Nederlanden van 1845 Geen sprake van een lek Beleggingen uit naderen levensverzekering 10 miljard K0MPL0T 2 pakkenslechts 79 ct 2 reuzenpakken slechts f 1.52 Vrije baan voor tram en bus Steun aan gemengde bedrijven Liever toeslagen dan voorschotten Bijna 7000 gulden voor 18 winnaars Voordeel aandeelhouders Nationale ligt in beter toekomstig rendement N.S. NOG NIET IN BEZIT VAN AANDELEN R.T.M. Praeses Kolpings- werk in ons land Geen meerderheid voor reclame-tv in de Kamer Betekenis beleggingsinstellingen groeit door collectieve besparing ARKA-CONGRES VOORTGEZET f 100.000 op serie 16921 nr. 7 Rapport ontgroening bij A.S.C. gereed NEGERMUSICAL IN ROTTERDAM Eerste proef in Den Haag geslaagd VOETBALTOTO Rallye-pionier E. H. M. Mutsaerts overleden Mgr. Bekkers en mgr. De Vet weer naar Rome NOTERING TER BEURZE KRO-voorzitter: Gasverstikking in Almelo Begrotingstekort in de V.S. Stijging industriële wereldproduktie Khroesjtsjev is voor China een „verrader" Woningbouw UCT DONDERDAG 15 NOVEMBER 1962 PAGINA 13 Premielerbing A'dam 1959 Dit aanbod geldt voor Castella Parels en Castella Actief Wit •n^terStewar?mSl Bradf°rd (Van een medewerker) Besparingen op lange termijn vinden hoe langer hoe meer in collectief verband plaats. Hieraan is het, vooral tijdens en na de oor log sterk gegroeide, besef van de noodzaak van oudedagsvoorzie ningen niet vreemd. Voor grote aantallen werknemers zijn pen sioenregelingen in het leven ge roepen; ook voor sommige groe pen niet-loontrekkenden zijn er collectieve regelingen ter verzor ging van de oudedag, terwijl de overheid voorzieningen heeft ge troffen, waarbij de gehele bevol king betrokken is. Deze ontwikkeling heeft ertoe geleid, dat belangrijke bedragen die men vroeger op de een of andere wijze individueel opzij leg de als „appeltje voor de dorst", thans in de vorm van bijdragen aan pensioenregelingen e.d. te rechtkomen bij instellingen die daardoor jaarlijks grote kapitalen te beleggen hebben. Bedrijfsleven VLAANDEREN (Van een onzer verslaggevers) Nijmegen, 14 nov. op het van- vaag voortgezette congres can de Al- sernene Rooms-KathoÜeke Ambtena- 'envereniging (A.R.K.A.) heeft nir. •jOekraad, voorzitter van de voorinali- regionale groep Nieuw-Guinea, er "P gewezen dat de regering verant woordelijkheid blijft houden voor de Phibtenaren die 1 oktober dit land te- sen hun verlangen moesten verlaten. tiAiies moet worden gedaan cm hen in Nederland behoorlijk in het arbeids proces in te schakelen". De heer Boek rad toonde zich, gezien de berichten yan de laatste dagen, teleurgesteld over netgeen te dien aanzien wordt gedaan noemde het personeelsbeleid ten op lachte van de ambtenaren op Nieuw- *»Uinea niet een van de sterkste zijden Yan de regering. Hij betreurde het ook nat geen eigen regeling is getroffen voor de eerder gerepatrieerden, die *üet meer weten wat voor nationaliteit *1J bezitten. De directeur van het A.R.K.A.-bureau, (Advertentie) L.LAD l Pruebe y compare! proef en vergelijk... en ook U zult in BOBADILLA de perfecte Sherry vinden- MPOHT«U*« (flSfiuACOBUS BQKLKN) AMSTERDAM. 14 nov. In Amster dam is een trekking gehouden van de 2'/i procent premielening Amsterdam 1959. Uitgeloot werden 12 series van 10 obligaties van 100 elk, in totaal 120 obligaties de nummers van deze series ^aren: 1295, 1860, 4970, 5608 6706, 7251, 13666, 13757, 16085, 16921, 17142 en 19967. De premie van 100.000 viel op nr. van serie 16921, die van 50.000 op hr. 2 eveneens van serie 16921, die van f 20.000 op nr. 2 van serie 16035, die Van 10.000 op nr. 9 van serie 13757 en die van 5.000 op nr. 4 van serie 1295. Vijf obligaties lootten met 1.000 uit t.w.: nr. 10 van serie 1860, nr. 6 van •erie 5608 en de nummers 3, 7 en 9 van serie 13666. De vijf premies van 500 Vielen op nr. 6 van serie 4970, nr. 4 Van serie 6706, nr. 5 van serie 7251, br. io van serie 16035 en nr. 8 van serie 16921. Tenslotte lootten de resterende °bligaties van deze 12 series met 1.25 *®rie 5608 en de nummers 3, 7 en 9 van uit. AMSTERDAM, 14 nov. Het rapport pa de commissie, die de rector-magni- VcUs van de universiteit van Amster- prof. dr. J. Kok, in overleg met de Procureur-generaal te Amsterdam en Piet de vereniging van reünisten van Amsterdams studenten corps op 10 ktober heeft ingesteld en opgedragen CO? Piderzoek in te stellen naar de in- l'denten bij de ontgroening van A.S.C.- den, is prof. Kok vanochtend ter hand for Dit rapport telt 25 pagina's oho; het gaat vergezeld van enkele bij - gen en bevat aanbevelingen voor te *?en maatregelen. "°g deze week zal de rector-magni- rus het rapport met de commissie be- Prof Verwacht mag worden dat Ui, K°k spoedig na deze bespreking ^Praak zal doen. m^oals bekend bestond de commissie rpii nr. H. G. Stibbe, advocaat-procu- het mr- D- Giltay Veth, raadsheer in gerechtshof te Amsterdam, mr. H. je'..,.- de Vries, subsituut officier van Oret dr- N. Lubsen, arts, en als se- etans de heer J. C. Posch, oud-lid van e senaat van het A.S.C. V^TTERDAM, 14 nov. Black Nati- ®1 Aao Negro Gospel Musical, die bet At,anden lang volle zalen trekt in bens ei3®11134 theatre in Londen, zal tij- damst t nachtvoorstelling in het Rotter- Vernho,. xortheater op vrijdag 23 no- ^Unstct; Zlen ziin- De Rotterdamse - otsucnting IS erin ceslnnorl imn, Ho. dr. W. Dljsselbloem, deelde naar aan leiding van enkele vragen een en an der mee over de onderhandelingen om trent de salarisverhoging per 1 januari 1963 en de pensioenen. Elke prognose over de te verwachten salarisverhoging noemde hij „op dit moment zeer moei lijk". De vermeerdering zal wel uit drie componenten bestaan, te weten: 1. realisering van de tweede fase van de gedifferentieerde loonsverhoging van dit jaar, die liep van 8-40 procent: 2. de verhoging krachtens de correctie c de trend van 2,5 procent; 3. een te verwachten loonstijging van x procent op grond van wat de nationale econo mie toelaat. De heer Dijsselbloem legde er de na druk op dat men moet blijven aandrin gen op een eigen loonbeleid voor het overheidspersoneel, maar dat het re- eel is dat men een zekere verbintenis met het bedrijfsleven zoekt om de ambtenaren een gelijk aandeel in de welvaart te geven. De r.k. centrale voor overheidsperso neel zoekt naar een sociaal verant woorde grondslag voor de bezoldiging van de ambtenaren. Het is beslist noodzakelijk, aldus de heer Dijssel bloem, dat de structuur van de bezol diging, die niet voldoende doorstroming naar de lage rangen biedt, wordt her zien. De A.R.K.A. houdt, tegen de op vatting van de minister van Binnen landse Zaken in, vol, dat er nog een achterstand is voor een aantal middel bare functies. Deze achterstand moet zeker bij de aan de orde zijnde loon onderhandelingen worden betrokken. Wat het pensioenvraagstuk betrelt zijn vooral de aanpassing en de waar devastheid urgente punten. De mi nister heeft deze twee zaken aan el kaar gekoppeld en is met een to taal nieuw voorstel inzake de aanpas sing gekomen, waarvan hij destijds heeft gezegd dat die in beginsel moet verdwijnen, terwijl hij die nu defini tief wil regelen. De A.R.K.A. is van oordeel dat men moet streven naar zodanige garanties, dat het pensioen inkomen van de toekomstige ambte naren en gepensioneerde ambtenaren minimaal wordt gegarandeerd. De afdeling Arnhem informeerde naar het gerucht dat de ambtenaren aan de werking van de AOW zouden worden onttrokken, maar kreeg daar op geen positief antwoord. rAdvertentie e Castella-voordeel DEN HAAG, 14 nov. Dank zij een legertje politiemannen, wegomleg- gingen, aanwijzingsborden, het gebruik van luidsprekers en de medewerking van het publiek is de c-rste proef, om het openbaar vervoer op de drukke Prinsegracht een vrije baan te geven, gelukt. De gewone verkeersstromen konden langs andere wegen en over de secundaire rijbanen van de Prinse gracht vrij vlot worden afgevoerd. Zoals gemeld is de bedoeling van de iroef na te gaan of de H.T.M. van zo'n vrije baan zodanig voordeel heeft dat het zin heeft voor di binnenstad plan nen te ontwerpen om de trams en bus sen ongehinderd door het overige verkeer te laten rijden. Tientallen waarnemers van de H.T.M. hebben, met de stopwatch in de hand de loop van de bussen en trams, die met een ge middelde van één per minuut passeer den vastgelegd. Uit deze gegevens zul len later de nodige conclusies kunnen worden getrokken. AMSTERDAM, 15 nov. De heer J. L. Paerl zal tot erelid worden be noemd van de Nederlandse bioscoop bond wegens zijn grote verdiensten voor de bond. De thans 71-jarige heer Paerl is directeur van de N.V. Uni versal Film Agency te Amsterdam. Tij dens de wereldoorlog verbleef de heer Paerl met de zijnen in Londen. Hij schreef de liedjes, die zijn dochter Jet je in die jaren zong voor Radio-Oranje. Ze voor-V» 's .er'n geslaagd voor de- ^ordt j die d® enige in ons land !hga„' °riginele New Yorkse cast te Carrol) r}' Pe S\e berust bij Vinette door MaP® worden gespeeld (Van onze sociaal-economische redaktie) DEN HAAG. 14 nov. Het Land bouwschap heeft vanmorgen in zijn openbare vergadering zijn grote te leurstelling uitgesproken over de maat regelen die minister Manjnen wil ne men tot steun aan de gemengde bedrij ven. die door de slechte prijzen van het afgelopen jaar in financiële moeilijkhe den zijn geraakt. Desondanks zal het Landbouwschap medewerken aan over leg met de minister over de beste wij ze van uitvoering van deze maatrege len. In het bestuur van het Landbouw schap werd gezegd, dat het bedrag van 25 miljoen die minister Marijnen wil uittrekken voor voorschotten aan ge troffen gemengde bedrijven, beslist te laag is. Men zou er de voorkeur aan hebben gegeven dat geen voorschotten maar toeslagen zouden worden gege ven. Van de zijde van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond en de Katho lieke Landarbeidersbond werd echter toch ook het positieve in de maatrege len van de minister benadrukt. Mr. Ma rijnen heeft n.l. nog eens 25 miljoen in het vooruitzicht gesteld voor een ont wikkelingsfonds om bedrijven die op zichzelf wel levensvatbaar zouden zijn, maar waar men met bijzondere moei lijkheden te maken heeft, te saneren. Ook zou met deze 25 miljoen een aan tal boeren op een niet levensvatbaar bedrijf kunnen worden uitgekocht. De heer Biesheuvel van de C.B.T.B. zei DEN HAAG, 14 nov. De achttien deelnemers aan de voetbalpool van hef afgelopen weekeinde, die dertien uit slagen juist hadden voorspeld, moeten een bedrag van 145.723,60 gulden delen. Zij ontvangen elk 6.881,60 gulden netto. Voor de 426 deelnemers die 12 uit slagen goed hadden, is de spoeling wel erg dun. Van de 79.485,60 gulden die voor d" tweede prijs beschikbaar was, krijgen zij 186 gulden. Het bedrag voor de prijs van de ge lijke spelen is deze week 39.742,80 gul den. De 72 deelnemers, die voor deze prijs in aanmerking komen, krijgen 552 gulden uitbetaald. TILBURG, 14 nov. De afgelopen nacht is plotseling te Tilburg overle den de 68-jarige textielfabrikant, de heer E. H. M. Mutsaerts, een van de pioniers in de Nederlandse autosport. Vóór de oorlog was hij een van de meest gerenommeerde rallyerijders, die negen keer de Rallye Monte Carlo ïeed met als beste prestatie een der de prijs. Bovendien was de heer Mut saerts een bekend figuur in de inter nationale alpenritten en de Dumonceau- bekerritten. In 1947 behoorde hij tot de oprichters van de RAC-zuid, van wel ke organisatie hij voorzitter was. SCHIPHOL, 14 nov. Vanochtend zijn mgr. W. Bekkers en mgr. G. de Vet naar Rome teruggekeerd ter bij woning van het concilie. Naar bekend, kwamen de beide bisschoppen de vori ge week naar Nederland om in Tilburg der opening van de nieuwe economische hogeschool en het jubileum van de Leergangen bij te wonen. dat het vooral psychologisch verkeerd werkt dat geen toeslagen maar voorschot ten worden gegeven. Men moet echter durven zeggen dat het bedrijf dat op zichzelf niet levensvatbaar is, ook met een toeslag niet geholpen is. Het Land bouwschap zal de boeren adviseren, on danks de bezwaren toch van de krediet regeling gebruik te maken. In ieder geval is aan deze voorschotten geen rentelast verbonden en zal terugbeta ling van het krediet op zijn vroegst pas over drie jaar kunnen worden ge- eist. Het Landbouwschap hoopt dat in de loop van deze periode nog wat positievere maatregelen voor de land bouw bereikt kunnen worden, waardoor ook de terugbetaling t.z.t. een niet zo groot bezwaar meer zal zijn. DEN HAAG, 13 nov. In de aan deelhoudersvergadering van De Neder landen van 1845 waar de financiële pers geen toegang kreeg stelde mr. P. Heering, hoofddirecteur van de ven nootschap, dat het voordeel van de aandeelhouders in de Nationale bij de komende fusie inderdaad wat groter is dan dat voor de aandeelhouders in de Nederlanden van 1845. Bij het vaststel len van de omwisselingsverhouding hebben een tweetal factoren gespeeld: de intrinsieke waarde van de twee ven nootschappen en het winvermogen. De koers van de aandelen is geen uit gangspunt geweest. Bij de vaststelling van de intrinsieke waarde is er uiter aard rekening gehouden met de over waarde in de technische reserves en de bestaande fiscale claims. De inbreng van de twee maatschappijen in de op te richten holding verhoudt zich als 54:46. 54 voor de Nederlanden en 46 voor de Nationale. Houders van aan delen Nederlanden behoeven daarbij hun aandelen niet vol te storten (er is 80 procent op gestort) die van de Nationale, zoals bekend, wel. Dat aan deelhouders Nationale bevoordeeld lij ken komt door de kleinere uitkeringen die de Nationale placht te doen. waar door de koers verhoudingsgewijs lager was. Na de fusie krijgen aandeelhou ders Nationale een beter rendement. Van aandeelhouderszijde werd het bestuur hulde gebracht voor het ge voerde beleid. Een van de aandeel houders toonde zich echter niet zo ge lukkig met de opgelegde dwang om de fusie mee te maken. Hierop werd van bestuurszijde verklaard dat aandeel houders in het feit dat het bestuur zijn zelfstandigheid opgeeft, wat bepaald geen gemakkelijke stap is, aanleiding moeten vinden om vertrouwen in het bestuursbeleid te tonen. Ter sprake kwamen nog de berichten over voorkennis. Volgens de heer Hee ring kan er geen sprake zijn van een lek. Tot 20 oktober waren alleen be stuursleden van de onderhandelingen op de hoogte, vanaf die datum tot 26 oktober, waarop de fusie bekendge maakt werd, waren enkele staffuncti onarissen die er direct mee te maken hadden, ingelicht. In de holding zullen alleen natuur lijke personen aandeelhouders kunnen zqn. Dit is gedaan om de vennootschap tegen inbraak van buiten (-landers) veilig te stellen. Het houdt in, dat in stitutionele beleggers geen aandeelhou ders (uiteraard wel certificaathouder) kunnen zijn. Bij de Nederlanden waren enkele institutionele beleggers belang hebbend. Deze laatste maatschappij ROTTERDAM, 13 nov. Wat de twee kleine aandeelhouders, ieder met nomi naal f 1090, wel het meest verwonderde was het feit dat de gemeente Rotter dam nog steeds 990.750,- van de aan delen RTM bezit. De overdracht van 80 pet. van dit bezit aan de Nederlandse Spoorwegen heeft dus nog steeds niet plaatsgevonden. De voorzitter was niet bereid op vragen over dit onderwerp in te gaan en verwees slechts naar de officiële bekendmaking dat de mi nister van Verkeer en Waterstaat er geen bezwaar tegen heeft dat de NS een 80 pet. belang in de RTM ver werft. Ten aanzien van de rentebetaling en tender van obligaties en restantbe- wijzen deelde de voorzitter mede dat hieromtrent in december een beslissing zal worden genomen. DEN HAAG, 14 nov. Mgr. Hein- rich Fischer uit Duitsland, generaal praeses van het internationale Kol- pingswerk, brengt een kort bezoek aa.i Nederlan-' om zich op de hoogte te stellen van de situatie van deze bewe ging hier. Er zijn thans in Nederland tien afdelingen, waarvan sommige de vooroorlogse naam St. Jozefgezellen voeren, met in totaal ongeveer 2000 leden. Na de bevrijding werd aanvankelijk gedacht dat er geen plaats meer zou zijn voor het Kolpingswerk, omdat dit wellicht zou samenvallen met het werk vr.n de K.A.J. Het Nederlandse Kol pingswerk wil echter een ontmoe tingsplaats zijn voi vertegenwoordi gers van alle standen. Men wil nu, met toestemming van het episcopaat, aan- tinen dat er nog plaats is voor de Kolpingsbeweging. Dit wordt plaatse lijk gedaan (onder meer in Amster dam, Den Haag. Nijmegen en Bergen op Zoom) omdat de kerkelijke over heid een landelijke organisatie niet wenselijk acht. Mgr. Fischer. ie aan h- hoofd staat van een organisatie van bijna een half miljoen leden, verspreid over een groot deel van de wereld, zei dat het stre ven erop gericht is de ho- "dsteden van de E.E.G.-landen een Kolpingshuis te stichten, om jongeren die zich inter nationaal willen oriënteren een tehuis en ontmoetingsplaats te bieden. De doelstelling van het Kolpingswerk, zoals die in de vorige eeuw is neerge legd door de sociaal-pedagoog Kolping, een priester, is de vorming van jongens en mannen als christen, als huisvader, als vakman en als burger, aldus Mgr. Fischer. Zijn taak is het deze doelstelling bij deze tijd aan te passen. Hij zei dr.t meer dan honderd „Kolpingszonen" v.erkzaam zijn in de ontwikkelingslanden. Desgevraagd deelde de directeur me de dat het teruglopen van het vervoer van de streek vervoersbedrijven een in geheel Europa voorkomend verschijnsel is. In ons land is een stijging nu nog merkbaar in het noorden en het oosten, hetwelk wordt toegeschreven aan een achterblijven van de welvaart in die streken. De personeelsbezetting blijft ui terst moeilijk en van lichte verruiming van de arbeidsmarkt is niets te bespeu ren. Daar komt nog bij dat de lonen elders menigmaal aantrekkelijker zijn dan in het vervoersbedrijf. Niettemin stijgen de kosten voortdurend en een ta riefsverhoging wordt dan ook overwo gen. De RTM die m samenwerking met de NS veel goederenvervoer heeft heeft bepaald geprofiteerd van de door NS doorgevoerde tariefsverhoging. Het geleidelijk gereedkomen van onderdelen van de Deltawerken brengt ongetwijfeld consequenties met zich mede. De tram lijn zal op de duur wellicht worden op geheven en worden vervangen door bus lijnen, waarbij men tevens denkt aan sneldiensten. Toch is het zeer de vraag of de verschillende veren overbodig zul len worden wanneer de dammen gelegd zullen zijn. De toltarieven kunnen daar bovendien een grote rol in spelen. Het vorig jaar geopperde plan om de tramlijn te laten eindigen bjj de Boer- goense Vliet een wens van de ge meente Rotterdam is nog niet ver wezenlijkt. Een gevolg van de verwis seling van wethouders. Bij de RTM houdt men er rekening mede dat ook de buslijnen t.z.t. aan de rand van de stad zullen eindigen en daar aansluiting zul len geven op de metro en het NS sta tion Rotterdam-Zuid. Een der aandeelhouders had er be zwaar tegen dat de heer Schilthuis af trad als commissaris en zal worden op gevolgd door de nieuwe wethouder voor vervoerszaken. Zijns inziens mag men een commissarisfunctie niet ophangen aan een politieke functie, doch dient de continuïteit in het bestuur van een ven nootschap hier geheel los van te staan. had in tegenstelling tot de Nationale ook buitenlanders tot aandeelhouder. Houders van de uit te reiken certifica ten zullen toegang tot de aandeelhou dersvergaderingen krijgen. De uit te geven certificaten zullen ter beurze worden genoteerd. Het laat zich aanzien dat dit in het komende voorjaar geëffectueerd zal worden. Gesproken werd nog over het verschil in mentaliteit bij de beleggingspolitiek van Nederlanden en Nationale. De po litiek van eerstgenoemde maatschappij werd meer progressief genoemd. Ais antwoord hierop werd gezegd, dat het te voeren beleid wederzijds bevruch tend zou werken. Op de uitgesproken vrees dat de dividendspolitiek minder gunstig voor oud-aandeelhouders van de Nederlanden zou uitvallen, kwam als repliek dat niemand, ook aandeelhou ders niet, er slechter van zouden wor den. De heer Heering benadrukte bij de opening van de vergadering, waar 60 a 70 aandeelhouders aanwezig waren, het belang van het samengaan. Hij wees daarbij op de mogelijkheid tot groter efficiency door de in gebruikneming van elektronische apparatuur voor de administratie. De op te richten holding zal een pure holding zijn, waarin geen reserves wor den opgebouwd. Gestreefd wordt naar een volledige consolidatie van de cij fers, waarbij het echter de vraag is of dit voor 1963 al zal lukken. HILVERSUM, 14 nov. Het is de KRO om het even of de zaak van de reclame-TV vóór medio 1963 of na het aftreden van dit kabinet aan de orde komt. „Wij zijn er", schrijft de KRO- voorzitter mr. Van Doorn in de KRO- Gids, „namelijk van overtuigd dat een overgrote meerderheid van de Kamer er niet voor zal voelen niet minder dan een derde van de nu eenmaal in dit tijdsgewricht gerantsoeneerde zend tijd toe te vertrouwen aan een altijd willekeurige, nooit zelfs maar voor ons bedrijfsleven representatieve kle.ine groep van ondernemers, wier enige ti tel wordt gevormd door de omstandig heid, dat zjj met de O.T.E.M. begon nen en in staat zijn veel geld bijeen te brengen." Een kwalificatie van „onafhanke lijk" voor de OTEM wijst mr. Van Doorn van de hand. „In werkelijk heid immers zal, zoals dat bij iedere commerciële televisie elders in de we reld bewezen is, het programma zich kenmerken door een directe of indi recte afhankelijkheid; afhankelijk heid namelijk van de klanten-op drachtgevers". ALMELO, 14 nov. Hier is vanmor gen in zijn woning de 69-jarige G. B. Akkerhuis door gasverstikking om het leven gekomen. De bejaarde man woon de samen met twee zoons die in alle vroegte de woning verlieten. Men neemt aan, dat de man na hun vertrek in een stoel in slaap is gevallen en toen een kraantje van een gaskachel heeft opengestoten. WASHINGTON, 14 nov. Het begro tingsbureau van president Kennedy heeft voor het lopende begrotingsjaar een tekort voorspeld van 7,8 miljard dollar in plaats van het in januari jl. door de president geraamd overschot van 500 miljoen dollar. De totale ontvangsten in dit begro tingsjaar 1963 worden thans geraamd op 85.9 miljard dollar, terwij] de uit gaven thans geraamd worden op 93.7 miljard dollar, of 1.2 miljard meer dan in januari. De grootste uitgavenstijgin gen kwamen volgens het bureau voor bii de postdienst en bij de landbouw programma's. De nieuwe raming heeft ruw en voorlopig rekening gehouden met de kosten die uit de Cubaanse crisis voortvloeien. Het tempo van het herstel, dat langzamer was dan men had ver wacht, en de veranderingen van de be lastingwetten en -regelingen zullen de begrotingsontvangsten ten opzichte van de raming van januari jl. met 7,1 mil jard dollar doen dalen. Het bruto-natio- nale produkt voor het kalenderjaar 1962 wordt thans geraamd op ongeveer 554 miljard dollar. 7 procent meer dan dat van 1961, maar minder dan de raming in januari van 570 miljard dollar, zo deelt het bureau mede. Bij de huidige omvang van de werk loosheid en de ongebruikte fabrieks- capaciteit is het begrotingstekort noch inflatoir noch gevaarlijk voor de positie van onze betalingsbalans, zo merkt het begrotingsbureau op. NEW YORK, 12 nov. In de eerste helft van dit jaar was de industriële produktie in de wereld volgens het bureau voor statistiek van de Verenigde Naties 7 procent groter dan vorig jaar. In de Verenigde Staten en Canada valt een herstel waar te nemen van tien procent in vergelijkir._ met de in zinking van vorig jaar, doch het herstel heeft inmiddels geen verdere voort gang gemaakt. Voor Engeland en West-Duitsland wordt melding gemaakt van een ver traging in de economische expansie. Voor de zich in economische ontwikke ling bevindende landen val een stij ging der industriële produktie vast te stellen van ongeveer acht procent. WASHINGTON, 14 nov. (UPI) De nationalistisch-Chinese ambassadeur in Washington heeft gisteren meegedeeld dat communistisch China zijn anti- Russische propaganda op het vasteland van China opvoert. Men is daar nu zo ver, dat premier Nikita Khroesjtsjev een „verrader" wordt genoemd, aldus de ambassadeur, Ting Foe F. Tsjang. Volgens Tsjang wordt de Russische premier openlijk gekritiseerd in Chine se tijdschriften. Op partijbijeenkomsten wordt Khroesjtsjev een „verrader van het communisme" genoemd. Hjj wordt door de Chinese communisten in de zelfde categorie geplaatst als die waar in Tito zich bevindt. Tegen deze achtergrond kan ook de ontwikkeling van het levensverzekering bedrijf worden gezien. Van het bedrag aan premies en koopsommen, dat jaar lijks naar dit bedrijf stroomt in 1961 circa 1 miljard bestaat on geveer 40 pet. uit bijdragen, die werk gevers en werknemers in bedrijven bij eenbrengen ten behoeve van pensioen voorzieningen, die in de vorm van col lectieve verzekeringen bij levensverze keringmaatschappijen zijn onderge bracht. Het overige deel van de pre mie-ontvangsten is afkomstig van in dividueel verzekerden, maar juist door dat dezen zich ter verkrijging van fi nanciële zekerheid op lange termijn tot het levensverzekeringbedrijf hebben ge wend, hebben hun besparingen een col lectief karakter gekregen. De indivi duele spaarder belegt immers niet zelf, maar voegt zich in een collectiviteit, die het beleggen overlaat aan de instel ling waaraan de spaargelden worden toevertrouwd, in dit geval de levensver zekeringmaatschappij Het levensverzekeringbedrijf is dan ook een belangrijke plaats als beleg gingsinstelling gaan innemen. Medio 1962 had het, volgens voorlopige cij fers, een belegd vermogen van 9.580 miljoen tegen 9.062 miljoen aan het eind van 1961. Deze stijging met 518 miljoen in het eerste half ja ir recht vaardigt de verwachting, dat aan het eind van 1962 de 10 miljard zal zijn bereikt. De gelden, die het levensverzekering bedrijf te beleggen heeft, zijn spaar gelden en dat stelt aan de belegging bepaalde eisen. In de eerste plaats moet het een veilige belegging zijn en in de tweede plaats mag verwacht worden, dat deze gelden, die afkomstig zijn van vrijwel de gehele bevolking, zo belegd worden dat ook de gehele volkshuis houding erbij gebaat is. Een overzichtje van de belangrijkste beleggingsposten van het levensverzekeringbedrijf per 30 juni 1962 en een toelichting daarop wij zen uit, dat aan deze twee eisen inder daad wordt voldaan. 31 juni 1962 31 dec. 1961 (in miljoenen guldens) Leningen op schuldbekentenis 4793 4553 Hypotheken 2237 2053 Effecten 823 793 Vaste eigendommen 691 667 Polisbeleningen 87 86 Opvallend in dit overzicht is de sterke positie, die wordt ingenomen door de posten „Leningen op schuldbekentenis" en „Hypotheken" die samen bijna drie kwart van het totaal der beleggingen uitmaken. De eerste, de onderhandse lening wordt vooral toegepast bij het ver strekken van krediet aan l-.gere publiek rechtelijke lichamen (provincies, ge meenten, waterschappen) en aan het bedrijfsleven, verenigingen, stichtingen e.d. Kapitaal, dat aan eerstbedoelde li chamen wordt geleend, vindt zijn be stemming in de uitvoering van allerlei werken, die voor de samenleving van belang zijn en voor een zeer belang rijk deel ook in de woningbouw. Kapitaalverstrekking aan het bedrijfs leven is een vorm van geldbelegging, waarop het levensverzekeringbedrijf zich na 1945 sterk is gaan toeleggen. Na de oorlog was de oubouw van ons geteisterde bedrijfsleven een uiterst ur gente zaak, wilde ons land er weer bo venop komen, terwijl in latere jaren verdere industrialisatie even noodzake lijk was om nieuwe werkgelegenheid te scheppen en onze welvaartspositie te verbeteren. Ht valt dus niet te verwonderen, dat instellingen die uit hoofde van hun doel stelling voortdurend en op lange ter mijn grote bedragen moeten beleggen, de kapitaalverstrekking aan het be drijfsleven ter hand hebben genomen. Dat de levensverzekeringmaatschappij en hierin niet zijn achtergebleven, blijkt uit de volgende cijfers, die de totale financiering van het bedrijfsleven door het levensverzekeringbedrijf weergeven, dus zowel via onderhandse leningen als langs andere wegen en deze ook uitge drukt in een percentage van haar be leggingen. Beleggingen in het Jaar Alle beleg bedrijfsleven gingen in m min. in v. min. gld. gld. alle belegg. 1945 2262,9 89,6 4,0 1948 2884,1 340,7 11,8 1951 3896,6 684,2 17,8 1954 5127,6 850,2 16,8 1957 6736,0 1353,3 20,1 1960 8826,2 2061,4 23,4 De na-oorlogse situatie op het gebied van de woningbouw is niet vreemd aan de omvang van de post hypothecaire geldleningen, die met een bedrag van 2237 miljoen de tweede plaats m de beleggingsportefeuille inneemt. Kort na de oorlog stond 10 pet uit in de vorm van hypotheken. Een inzicht in het aan deel van het levensverzekeringbedrijf in de totale hypotheekverstrekking geeft een publikatie van het C.B.S. over 1960. In dat jaar werden nieuwe hypotheken verstrekt tot een bedrag van 2,8 mil jard gulden, waarvan het levensverze keringbedrijf 16 pet voor zijn rekening nam. De effectenportefeuille onderging in het afgelopen halfjaar een stijging van 30 miljoen en maakt thans 8,6 pet van het totaal der beleggingen uit. De vaste eigendommen, die medio 1962 voor 691 miljoen (7,2 pet) te boek stonden, be staan voor het overgrote deel uit woon huizen en winkels. Ook het bezit aan kantoorgebouwen is in deze post onder gebracht. Voorzover deze kantoorge bouwen, waarvan de waarde in de buurt van de 100 miljoen gulden ligt, bij de maatschappijen zelf in gebruik zijn, wor den gedeelten ervan vaak aan anderen verhuurd. Polisbeleningen, voorschot ten dus op toekomstige uitkeringen, hebben een omvang van 87 miljoen gul den of 0,9 pet van het beleggingstotaal. Voorzichtig kan gesteld worden, dat van het aan de overheid verstrekte kre diet ongeveer 2/3 gedeelte een bestem ming heeft gevonden in de woning bouw. Vermeerdert men dit bedrag van circa 3 miljard gulden met een groot gedeelte van de uitstaande hypotheken en met de waarde van de vaste eigen dommen, na aftrek van de waarde van de kantoorgebouwen, dan blijkt, dat het aandeel van het levensverzekeringbedrijf in de kapitaalverstrekking voor de wo ningbouw van niet geringe betekenis is. OKÉ, IRftT JE PARACHUTE LIGGEN EN VERZAMEL JE SECTIE. DE CADETTEN VAN SANDHURST BECCLE5, IK BL'JF ER B'J DAT HET WREED IS OM DIE JONGENS OMLAAG TE LATEN SPRINGEN WOORDEN RL TERUG WACHT MAAR TOT. JE DIE KERELS ZIET...! TUBBY, ALS MUN AFDELING ACHTER HET HUIS 15, GEEF IK'N LICHTSIG NAALDAN KUN JE MET JOUW GROEP AAN DE VOORKANT 0P- JREKKEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 13