Afschuw in Tweede Kamer over Softenon-proces Grondslagen samenleving worden aangetast Bedrijfsopleidingen na de oorlog sterk gegroeid Stichting BemeteVjaar C.B.T.B. doet niet mee met protestdemonstratie HET OVERHEMD MET DE MEESTE EXTRA'S Van ongehuwde moeders 30 pet. jonger dan 18 jaar Aantal sterk gestegen RITMEESTER Huissen heeft rustig gestemd Voor de derde maal prijs Mr. Baeten wijst op gevolgen in Nederland 4 Landbouwbeleid onder de loep Prijs NedLetteren voor Streuvels Maurits Mok wast U het best met DRIETEX als IJ Fiat kiest t>EN HAAG, 14 nov. De ptholieke advocaat mr. A. Bae- .J1 heeft in de Tweede Kamer afschuw uitgesproken over Softenon-proces en over de waarop in Luik de grond slagen van ons zedelijk bestel en Van de geordende samenleving 2lJn aangetast. Voor Sinterklaas een kleurige verrassing BRUYNZEEL BALPENNEN In etui «Je etuis in de kleuren wit, rood, blauwen parelgrijs Algemene vorming 1. Enkalon - dus het makkelijkst te wassen. Nóóit strijken, en nóóit kreukels. 2. T-r-i-c-o-t - dus gebreid en daar om heerlijk ventilerend, plezierig in het dragen. 3. Het poes-etiket - en dat is uw zekerheid van ijzeren kwaliteits controle op stof en snit. Dat maakt elk ENKALONT.R.I.C.O.T overhemd tot het fijnste voor de man, het meest voordelige voor de vrouw. Koop niet zomaar tricot- nylon, vraag naar T»R«l-C'0«T DONDERDAG 15 NOVEMBER 1962 PAGINA 5 blauw rood zwart groen 'Van onze parlementaire redacteur) blijken mensen te bestaan die op «'ond van hun kennis en inzicht geroe- zijn om over anderen te oordelen, aaJf die aan het recht op leven tó een betrekkelijke waarde heek je Zjj menen het aan anderen te kun- 'en overlaten in dit geval aan ou- ?rs en een arts om uit te maken v een jong leven voldoende kansen "eeIt op een bestaan dat beantwoordt ""u hun normen van geluk. Zij menen aan dat leven een eind te kunnen "taken als naar hun oordeel die kan- -?n er niet zijn. Voor de mensheid is. een nieuwe reden tot angst en hui- 1 aldus mr. Baeten. De Limburger sprak namens de KVP. 1?'.«et debat over de begroting van Jus- ~lle. Alleen hij bracht het Luikse pró- ®s ter sprake in een beschouwing, die "et karakter kreeg van een scherp re- S.Ulsitoir, dat over de hoofden van de ^■amerleden en minister heen tot de 8ehele samenleving gericht was. Hij wees op de zwakheden in Luik begaan, waar een jury om straffeloosheid te ver zekeren feiten heeft ontkend, die we tenschappelijk vaststaan en die zelfs Qe daders erkend hadden. Mr. Baeten prees ons land geluk kig om het bezit van een wetgeving en een rechtspraak die het mogelijk maken om in Nederland een misdaad als misdaad aan te merken en niette min barmhartig te zijn. „Het Luikse proces heeft bewezen wat de waarde is van een goede rechtspraak in han den van volstrekt onafhankelijke rechters". Tegelijkertijd echter sprak hij zijn af schuw uit over iets wat de Nederlandse Pers in eigen land heeft gesignaleerd, wflïri°tterdamse huismoeder heeft na- w ce™ actiecomité opgericht, S!."? zij reeds duizend handteke- mitéhfSi hebben verworven. Het co- aan dottf n doel te bereiken, dat ternau„ za' worden toegelaten uit ken of een mismaakt kind al of (Advertentie) niet dient te blijven leven. „Ik ben geschrokken door het afschuwelijke van deze situatie", aldus mr. Baeten. Ei moeten er in ons land velen zijn, die het fundamentele respect voor het le ven niet blijken te bezitten". Naar aanleiding van hetgeen in Luik is geschied zei hij nog: „Wij weten reeds welke buitensporigheden voor de hand liggen, wanneer aan een mensen leven slechts betrekkelijke waarde wordt toegekend. Wie zal dan voorko men dat men in koelen bloede de minst nuttigen, de lastigsten, de ongelukkig gewaande personen opruimt? Moge hei Luikse proces, dat een afschuwelijk perspectief biedt, de ogen van velen openen, zo besloot hij zijn betoog. Er is bij de begroting van Justitie voorts gesproken over het beleid van de minister met het oog op het toela ten van Indische Nederlanders. Van verschillende zijden werd wederom ge waarschuwd tegen te optimistische ver- wachtigen omtrent de houding van In donesië tegenover de spijtoptanten, ook na de overdracht van Nieuw Guinea. Mr. Van Doorn (KVP), mr. Daams (PvdA) en mr. Meulink (AR) drongen er bij minister Beerman op aan nog ruimer en vooral sneller deze mensen in ons land toe te laten. Men had ken nelijk vele aanwijzingen, dat de nood daar nog steeds hoog is. Mr. Van Doorn zei dat er na de ombuiging van het beleid van minister Beerman hem toch nog ruim driehonderd gevallen bekend waren, waarvan de weigering hem on gemotiveerd voorkwam. De minister van Justitie werd ge prezen om zijn beleid met betrekking tot de kinderbescherming. Men, zag er grote verbeteringen in, die de laatste jaren tot stand zijn gebracht, maar men had nog wel enkele wensen op het gebied van de subsidiëring. Mr. Daams pleitte voor het Nationaal Bu reau van de Kinderbescherming, dat in zulke moeilijke omstandigheden ver keert, dat het gedwongen is zijn effec tenbezit te gaan verkopen. Ook mr. Van Doorn vroeg als bekroning van het be leid van de minister subsidie voor de Nationale Federatie van Kinderbe scherming. Minder gelukkig waren de sprekers bij de begroting van Justitie met de wetgevende produktie van mr. Beer man. Mr. Van Doorn had er wel be grip voor, dat het tempo waarin het nieuw Burgerlijk Wetboek wordt afge handeld, niet erg vlug is. Met de katholieke woordvoerder pleit te ook mr. Schouwenaar (PvdA) voor een minder schriele regeling inzake kos teloze rechtsbijstand, zowel voor de ad vocaten als voor de rechtzoekenden. SCHEVENINGEN, 15 nov. In het Kurhaus is gisteren een breed opge zette bijeenkomst gehouden ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van de stichting „Bemetel" (Bedrijfsoplei ding Metaal- en Electrotechnische In dustrie). Bij de totstandkoming van de Nijver heidsonderwijswet in 1919 kreeg de systematische vakopleiding een wette lijke basis. Het bedrijfsleven heeft de geschapen wettelijke mogelijkheden echter niet direct benut. Men kwam hiertoe eerst na de crisis van de jaren '30.Een van de bezuinigingen in de cri sistijd was het verkorten van de am bachtsschoolcursussen van drie tot twee jaar. Toen bü de verbetering van de economische omstandigheden een grote behoefte ontstond aan technisch geschoolde vaklieden, bleken de be snoeide cursussen niet voldoende aan de vraag te kunnen beantwoorden. Ook de industrie zelf had in de crisistijd bijna geen activiteiten op opleidings- gebied ontplooid. De metaalindustrie heeft toen de bijna twintig jaar tevo ren geopende mogelijkheid tot het in voeren van een wettelijk leerlingenstel sel gerealiseerd. In de oorlogsjaren heeft de vakop leiding nogal wat last gehad van het zogenaamde „Nederlandsche Arbeids front"; men is er echter vrij goed in geslaagd na inmenging in de BEME- TEL-zaken te voorkomen. Na de oorlog is de bedrijfsopleiding in de metaal- en electrotechnische industrie zeer sterk gegroeid. Bij de stichting BEMETEL, waarin de werkgevers- en werknemersorganisa ties samenwerken, zijn thans 1400 ondernemingen met 12.000 leerlingen aangesloten. BEMETEL beschikt over ruim vijf tig consulenten; de stichting stelt standaardeisen voor ieder vak vast en organiseert tweemaal per jaar lande lijke examens. Ook in het buitenland heeft BEMETEL zich bekendheid ver worven, hetgeen ten goede komt aan de reputatie van de Nederlandse in dustrie. De buitenlandse contacten zul len met het oog op de harmonisering van de opleidingen in de EEG-landen nog verruimd worden, zo deelde de heer G. C. M. Hardebeek, secretaris van de stichting gisteren mede. De heer Hardebeek zei verder in zijn uiteenzetting op de Feestvergadering, dat BEMETEL streeft naar een nauwe samenwerking met liet technisch schoolonderwijs, waarbij het autonome karakter van de scholen gerespecteerd zal worden. De stichting heeft voorts een open oog voor de betekenis van de vormingsinstituten en de levens scholen; zij meent echter, dat daar naast de technische scholen en de be drijven ook een positieve vormende taak hebben. Op de jubileumbijeenkomst heeft ook de inspecteur-generaal van het onder wijs, mr. ir. M. Goote het woord ge voerd, die onder meer betoogde, dat het samenspel van onderwijs en indus trie gericht moet zijn op het perspec tief van de jeugd. Het kan niet de bedoeling zijn het onderwijsdoel onder geschikt te maken aan de behoeften van de industrie. Prof. dr. M. J. M. Daniels, hoog leraar in de bedrijfspsychologie aan de T.H. te Eindhoven wees o.a. op de betekenis van BEMETEL als een (Van onze soc.-econ. redactie) lii?® n HAAG, 15 nov. De Christe- evo6 H°eren- en Tuindersbond zal hief1"1'11 trouwens als de KNBTB tit. *"eedoen met de protestdemonstra- die het Kon. Nederlands Land- °reaV^°mité Vrijdag in Den Haag wil rnint'seren *eBen de maatregelen van tegen de maatregelen van irijnen tot steun van de e^"'l*nKde bedrijven. Met de neutrale de i rto oliel(e boerenorganisatie is 'egei van mening, dat deze maat- heuvM °.nvoldoende zijn, zei mr. Bies- te n Bls'eren op een persconferentie Proteetj HaaS- He CBTB vindt echter "itlone emonst.raties' "'e gemakkelijk niet ,i .o? agitatie tegen dj overheid, teger. Buste manier om de bezwaren gel ,„,ee"bepaalde overheidsmaatre- b>t uiting te brengen Dosit^02-1!5 ziet overigens ook wel van kanten aan de voorstellen instpïïi!,11 er Mariinen. Met name de beeft 28 van een structuurfonds felts hiL instomming van de bond, mer met alleen maar een „li quidatiefonds" in wordt gezien, om een aantal boeren door uitkooppre mies te bewegen het bedrijf te ver laten. De CBTB wil vooral ook, dat door middel van het Fonds hulp wordt ge geven aan bedrijven, die op zichzelf wel levensvatbaar zouden kunnen zijn als de nodige financiële middelen voor b.v. modernisering gevonden kunnen worden. De heer Biesheuvel zei daar bij o.a. te denken aan jonge boeren, die een verantwoord bedrijf willen stichten, maar die langs de normale kredietkanalen niet voldoende geld kunnen krijgen. De heer Biesheuvel pleitte voor een „Nationale Agrarische Raad, waarin de boerenorganisaties zouden samen werken met verwerkingsbedrijven en handel in agrarische produkten, om een betere opbrengst van deze produk ten te bereiken. „Niet alleen de overheid, maar ook de standsorganisaties hebben een taak bij het zoeken naar een oplossing voor de problemen in de landbouw", aldus mr. Biesheuvel. Die taak ligt o.a. op het terrein van de bedrijfseconomische en sociaal-economische voorlichting, waarbij in bepaalde gevallen ook kan behoren het advies om het bedrijf maar te beëindigen. centrum van onderwijsvernieuwing: de stichting heeft bijvoorbeeld belang rijk werk gedaan op het gebied van het ontwerpen van leermiddelen. In deze rede werd voorts grote aan dacht geschonken aan de algemene Vorming. Prof. Daniëls sprak ook over de over- intellectualisering van het onderwijs, die ook aan de bedrijfsopleidingen niet geheel voorbij gegaan is. „Men leert op school de graven van het Hene gouwse huis. Wie kent ze nog? Wat dan te denken van de lijsten der vind plaatsen van meer of minder zeldzame metalen of een gedetailleerde beschrij ving van het staalbedrijf?". De heer L. F. Kleiterp, hoofdinspec teur van het lager onderwijs, haakte op deze laatste opmerkingen in met zijn uitspraken over het belang van werkelijkheidsonderwijs. De lagere school moet geen kennis „opplakken", maar de leerlingen een functionerende kennis trachten bij te brengen. Dit zag ook Jan Ligthart al, maar sinds zijn tijd is het veel moeilijker gewor den het kind iets van de maatschappij te laten begrijpen. De heer Kleiterp vroeg de industrie zoveel mogelijk stof te leveren voor een goede beroepen- voorlichting. „Wanneer men begrip heeft voor de school kan men van mij alle graven van het Henegouwse huis en de gemengd repeterende breuken cadeau krijgen", aldus spreker. Drs. N. J. P. M. Daalderop sprak over de gunstige ervaringen, die zijn bedrijf in Tiel in de loop der jaren heeft opgedaan met BEMETEL. Hij merkte o.a. op, dat de gemiddelde in telligentie van de L.T.S.-leerling terug loopt. Men zal trachten meer U.L.O.- leerlingen voor de opleiding in het be drijf te krijgen. Mr. F. J. W. Fabius. secretaris van BEMETEL, heeft op de jubileumbij eenkomst aan ir. K. van der Pols, voor zitter van de algemene werkgeversor ganisatie „Metaalbond" een zonnewij zer voor de tuin van het kantoor van deze organisatie aangeboden. De Me taalbond heeft destijds het initiatief ge nomen tot oprichting van een vakop leidingsorganisatie. Gehuldigd werd ook de oud-directeur van de Metaal- bond, mr. H. Ph. de Kanter. DEN HAAG, 15 nov. Overeen komstig het advies van de jury is besloten de prijs der Nederlandse Letteren - 1962 toe te kennen aan Stijn Streuvels te Ingooigem (België) voor zijn gehele letterkundige werk. De prijs zal in december worden uit gereikt bij gelegenheid van de twaalfde algemene conferentie der Nederlandse letteren in Den Haag. (Advertentie) (zie het wasvoorschrift) UTRECHT, 15 nov. Het aantal minderjarige ongehuwde moeders stijgt en maakt in de tehuizen zelfs 63 pet. van, het totaal uit. Bijna 30 procent van de ongehuwde moeders is nog geen acht tien jaar. Van de 3.518 onwettige baby's werden er vorig jaar 930 in speciale tehuizen geboren. Van de moeders in deze tehuizen kreeg bijna tien procent voor de tweede of de derde maal een kind. Deze- gegevens verstrekt de heer H. M. L. H. Sark, secretaris van de Nederlandse federatie van instellingen voor de ongehuwde moeder en haar kind, gisteren op de algemene verga dering van de F.I.O.M. Door de ver schuiving in de gemiddelde leeftijd (Advertentie) dan rookt u er goed van. Immers het puikje van de tabaksoogsten wordt steed3 weer voor Fiat gereser veerd. Fiat; een echt fijnproevers - model! van de ongehuwde moeders krijgt de zorg voor hen meer het accent van kinderbescherming dan voorheen, toen het werk vooral op de rehabili tatie van de vrouwen was gericht. De heer Sark deelde nog mee, dat het aantal onwettige geboorten in de leef tijdsgroep van dertien tot zestien jaar in de afgelopen tien jaar met 165 pet. is gestegen, een percentage, dat aan zienlijk hoger is dan dat voor de toeneming van het aantal ongetrouwde vrouwen in die leeftijdsgroep. Het aan tal onwettige geboorten per 100.000 on gehuwde vrouwen is sinds 1950 met 25 toegenomen. Een van de oorzaken hier van is, volgens de heer Sark, de grotere vrijheid van de jeugd en de geringere gebondenheid aan het gezin van de jon geren die net van school afkomen. De heer Sark constateerde met vreug de, dat de voorlopige subsidieregeling van het ministerie van Maatschappelijk Werk de tehuizen en instellingen in staat stelt, bevoegde krachten aan te trek ken. Het is nu bijvoorbeeld mogelijk, maatschappelijk werksters aan te stel len voor het contact met de ex-verzorg den. In tegenstelling tot voorheen worden de kosten van de opneming in een tehuis niet meer grotendeels door de overheid gedragen. Slechts ongeveer 30 procent komt voor rekening van Sociale Zaken. Volgens de heer Sark is de uitkering van de sociale verzekering doorgaans ontoereikend. Een derde deel van de kosten wordt dan ook gedragen door de betrokkenen zelf of hun familie. HUISSEN, 15 nov. Huissen heeft zijn raadsverkiezingen achter de rug. Er is de hele dag rustig en zonder enig in cident gestemd onder controle van een zestal ambtenaren van de gemeente Nij megen, die zich over de verschillende stembureaus hadden verdeeld. In totaal werden 3835 stemmen uitge bracht. De kiesdeler was 295, het aan tal blanco stemmen bedroeg 138. Van de dertien lijsttrekkers wisten er zes een of meer zetels te veroveren. De par tij van oud-wethouder Leenaars kreeg met 941 stemmen net grootste aantal zetels, namelijk vier. Op hem volgde Lijst Roelofs (Tuindersbelangen) met 760 stemmen, drie zetels. Wethouder Geenen (Middenstandsbelangen) behaal de met 626 stemmen twee zetels en Hjst Maakgoed (Arbeidersbelangen) 325 stemmen, twee zetels. Lijst Heizen (Ge meentebelangen) verwierf met 278 stem men één zetel. Ook de enige christe lijke lijsttrekker, de heer Willemsen, verwierf een raadszetel. De op hem uit gebrachte 222 stemmen komen overigens voor het merendeel van katholieken, wqint het aantal christelijke kiesgerech tigden is bij lange na niet voldoende voor een zetel in de raad in aanmerking te komen. Lijst 11, de Camavalslijst, verwierf slechts 40 stemmen. Japan In de nacht van dinsdag op woensdag heeft een twintig seconden durende aardbeving Tokio op zijn grondvesten doen schudden. Er heeft zich geen ernstige schade voorgedaan. (Rtr). (Advertentie) Rustig oud met OLVEH pensioen. Voor de derde maal in zijn literaire loopbaan ziet de 55-ja- rige letterkundige Maurits Mok zijn werk bekroond. Na de Ver- zetsprijs, die de stichting Kun stenaarsverzet hem in 1959 toe kende voor zijn gehele letter kundig werk en de Prijs van de gemeente Amsterdam, die hem in 1957 voor zijn verzenbundel „Stormen en Stilten" ten deel viel, is hij ditmaal door een jury bestaande uit prof. dr. P. Minde- raa uit Leiden en de dichters Ad den Besten en Pierre H. Dubois waardig gekeurd voor de Hen- riëtte Roland Holstprijs, een on derscheiding die hem ten deel valt, zowel als erkenning van zijn gehele letterkundig werk als in het bijzonder van zijn in 1957 verschenen dichtbundel „Gedenk de Méns" Maurits Mok die al sinds 1951 een bungalowtje in het thans uitgestorven Bergen aan Zee be woont, was blij verrast met deze onderscheiding, die hij maandag avond in de Singer Concertzaal te Laren in ontvangst gaat ne men. Zijn eerste boek, de roman „Badseizoen" verscheen al bijna dertig jaar geleden; dat was ver leden tijd voor hem. Daarna kwam „Exodus", een boek over het bijbelse gegeven van de uit tocht der Joden uit Egypte. In hetzelfde jaar 1938 ver scheen van hem een lang episch gedicht „Kaas en Broodvolk", in 1941 gevolgd door een dichtwerk van vierduizend regels „De Vlie gende Hollander". In de oorlogsjaren maakte hij illegaal een aantal ge dichten, die geïllustreerd bij De Bezige Bij verschenen. „Verzen van Neder land" heette de dichtbundel, die in 1945 na de oorlog verscheen; hij had deze gedichten grotendeels tijdens de bezetting geschreven. Tijdens de plechtige 4 mei-herdenking in de Ridderzaal in 1960 behoorde hij tot de vijf dichters die voor deze herdenking waren uitgenodigd een van hun verzen voor'te dragen; de anderen waren Jac. Bloem, Willem Brandt, Yge Foppema en Clara Eggink. Met bescheiden trots toonde Maurits Mok ons het gedenkschrift aan deze gebeurtenis gewijd. Voor zijn in 1956 versche nen verzenbundel „Stormen en Stilten" kreeg hij de prijs van de Gemeente Amsterdam. Hij had intussen ook enkele novellen en romans geschreven, o.a. „Niemandsland", dat door „De Groene" tot het boek van de maand werd gepromoveerd. Zijn laatst verschenen pennevrucht kreeg de vorm van een door Reintje Venema geïllustreerd kinderboekjeenige kleuterrijmen onder de titel „Rombombom". Behalve zijn creatief letterkundig werk in proza en poëzie houdt de in Haarlem geboren dichter zich ook bezig met vertaalwerk. Hij vertaalde al verschillende romans en andere boeken uit het Frans, Duits en Engels, o.a. een aantal boeken van de Duitse schrijver Theodoor Plievier. Voor het Spectrum bracht hij „Le Milieu Divin" van Teilhard de Chardin in het Nederlands over. Met de vertaling van diens „Genese d'une Pensée" is hij nog bezig. Op het journalistieke vlak is Maurits Mok bovendien ook nog werkzaam. Veertien ;aren verzorgde hij voor een landelijke krant een rubriek voor bespreking van poëzie en momenteel schrijft hij „cursiefjes" over de dingen van de dag in twee regionale bladen. In zijn gedichten heeft Mok een zekere evolutie doorgemaakt; zijn aan vankelijk epische gedichten hebben plaats gemaakt voor het lyrische ge dicht. Zijn na-oorlogse poëzie was eerst wat zwaar en navrant van karakter. Zijn taal was daarbij van een directe eenvoud en suggestief. Als een be vrijding kwam dit jaar zijn vakantieverhaal in dichtvorm „Dwars door de Zomer", waarin hij op lyrische wijze zijn ervaringen tijdens een vakantie naar Denemarken onder woorden brengt. Het is of de humanistisch georiën teerde dichter achter het reisavontuur een nog groter geheimzinniger avon tuur vermoedt, het avontuur van de mens, die zoekt naar een Licht, dat stralender en bevrijdender is dan de milde zomerzon. In deze bundel geeft Mok blijk van beeldend vermogen en taalbeheersing en van ontplooiing van zijn dichterlijke persoonlijkheid. In zijn bescheiden bungalow aan de Patijnweg te Bergen aan Zee kan Mok rustig werken; althans 'n de stille wintermaanden. In de drukke zomer maanden ontvlucht hij de badplaats. Binnenkort verschijnt van hem een roman „De Ontmaskering" en (in het voorjaar) een dichtbundel „Achter grond". En er mag nog veel meer letterkundig werk van deze serieuze dichter verwacht worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5