m Ir II Schalk wij kerstraat bij de Zomervaart wordt verbreed Industrieën dichter bij arbeiders woon gebied Jubilerende Koorkring Haarlem herdenkt Alphons Diepenbrock O Veel goud bij het echtpaar Boot in Hillegom Ook ontlasting voor Houtplein p l 'A R BETERE VERBINDING VAN HAARLEM-OOST EN SCHALKWIJK MET BINNENSTAD NU AL MOGELIJK, WANNEER i i WI OUDE W66I EURO PA WEG, ZATERDAG 17 NOVEMBER 1962 PAGINA 3 „j t HAARLEM, 17 nov. Er staan voor Schalk wijk en eigenlijk voor heel Haarlem-oost belang rijke plannen op stapel. Zoals wij enige tijd ge leden al hebben gemeld zal de Buitenrustbrug verdubbeld worden. IJs en weder dienende zal dit bruggencomplex in het najaar van 1964 gereed zijn. Dan is waarschijnlijk ook de „zuidelijke op- vangroute" klaar, die de Buitenrustbrug via de aviljoenslaan en het Lorentzplein met de Van Ledenstraat en de Wilhelminastraat verbindt. Deze route is vooral een ontlasting voor de Rus tenburgerlaan, de Baan en het Houtplein. Aan de andere kant heeft de raad woensdag besloten tot een drastische verbetering van de Eendjesbrug, aan de stadskant van de Langebrug bij de Spaar- nekerk. Voor Schalkwijk en heel de rest van Haarlem-oost zou het van enorm belang zijn, wan neer tussen het bruggencomplex van de Buiten rustbrug en het complex Langebrug-Eendjesbrug een goede verbinding tot stand komt, die Haar lem-oost verbindt met de binnenstad. Het onlangs gepubliceerde structuurplan voor Haarlem voorziet in zulk een verbindingsweg: een doorbraak dwars door het Rozenprieel. Maar wanneer men weet, dat in het Rozenprieel 70 woningen per ha staan, dat het gebied tien ha groot is en dat de gemiddelde Haarlemse woning produktie slechts 700 per jaar is, begrijpt men dat niet op korte termijn tot afbraak van deze buurt zal worden besloten. Tenslotte heeft Haarlem log een woningtekort van circa 4000. En het maken van een doorbraak Zonder begeleidende sanering van de buurt is onlogisch en onverantwoord. WASSERIJ DUYN Ook voor de fijne was Ander voordeel Houtpl ein Op nevenstaande plattegrond wordt de aandacht gevestigd op een belangrijke route ter ontsluiting van Schalkwijk en het in dit opzicht al even slecht bedeelde Haarlem-oost: Van de Schipholweg via de Schalkwij kerstraat, de Lange Herenvest en de Amsterdamse Poort naar de Voormalige Oudeweg, de Oudeweg en de Prinsenbrug. Onmiddellijk over de Buiten rustbrug ziet men met een stip pellijn de weg aangegeven, die in het structuurplan is gepro jecteerd door het Rozenpriëel, maar die in elk geval niet op korte termijn te verwezenlijken is. In de Schalkwijkerstraat ziet men met een stippellijn de bottleneck aangegeven nabij de Zomervaart: een smalle door gang tussen houtloodsen. Deze bottleneck zal opgeheven moe ten worden, wil men de boven beschreven route volledig kun nen gebruiken. Het gebrekkige bruggetje over de Zomervaart zal dan eveneens vervangen moeten worden door een betere en bredere brug. Van daar af is via een verbreding van de An thoniestraat bovendien een uit stekende verbinding te maken tussen Haarlem-oost en de bin nenstad. Aan de voorbereiding i Bipg 5PAARHDAMSE W€G 52 f® t J.**n umr- i - f 911 PHOLWEGl van de verbetering van de Voormalige Oudeweg inclusief de vernieuwing van het spoor viaduct) wordt reeds hard ge werkt (de bovenste stippellijn op onze kaart). De foto hier boven geeft een goed beeld van het smalle gedeelte van de Schalkwijkerstraat, de bottle neck in de ontsluitingsweg van Haarlem-oost. Ter gelegenheid van het twaalf-en-een-half-jarige be staan van de Koorkring Haarlem van de Nederlandse St. Gregoriusvereniging heeft dins dag 20 november in de Concert zaal een Diepenbrockherdenking plaats. Een aantal Haarlemse kerkkoren, de tenor Henk Meijer en de organist Albert de Klerk verlenen hun medewerking aan deze herdenking. De avond wordt besloten met de hymne „Veni Greator Spiritus" die door alle deelnemende koren onder leiding van Theo van der Bijl zal worden uitgevoerd. Naast werken van Diepenbrock staan ook composi ties van Loots, Andriessen en Bornewasser op het programma. - - - vij-; ZAADHANDEL JAN R00ZEN ALLES VOOR UW TUIN Veel logischer lijkt het daarom, wan neer men voorlopig ter ontsluiting van Schalkwijk want dat is het doel van de doorbraak door het Rozenprieel en Van heel Haarlem-oost waarover te Zelden gesproken wordt de bestaande Schalkwijkerstraat tot verbindingsweg met het centrum maakt. De Schalkwij- kerstraat geeft nu reeds de mogelijk heid van een ruime rijweg (13 a 14 meter breed). Helaas zit er in deze weg een verschikkelijke bottle-neck nabij de Zomervaart. De Schalkwijkerstraat Wordt daar zo smal, dat het verkeer zich daar slechts met moeite doorheen kan persen. Men is geneigd zich af te vragen, Waarom het gemeentebestuur niet eer der maatregelen heeft getroffen om deze versmalling op te ruimen. Maar het kan nog altijd. Weliswaar is daar een grote houthandel gevestigd, maar Wellicht is het mogelijk die te bewegen Zich in de Waarderpolder te vestigen. Op dit punt hoort het bedrijf beslist hiet thuis en vormt het voor het ver keer een verschrikkelijke sta-in-de-weg. Het forceren van een oplossing hier, zou altijd nog aanzienlijk minder kostbaar 2i1n dan een sanering en een doorbraak van het Rozenprieel. Bovendien zal de houthandel en zullen de andere daar Bevestigden toch vroeg of laat moeten Verdwijnen. Wanneer deze kwestie is °Pgelost, kan de Schalkwijkerstraat Overal op goede breedte worden ge bracht, kan het wegdek geasfalteerd Worden en kan het gammele bruggetje 0ver de Zomervaart worden vervangen. .Voor een goede verbinding met de binnenstad is dan alleen nog een dras tische verbreding van het gedeelte van 2? Anthoniestraat tot de Langebrug no- mg. Maar ook al in verband met het Amsterdamse verkeer dat via de He renvest naar de binnenstad wil, zal aan ben dergelijke maatregel niet te ontko len zijn. Mocht daarna blijken dat de betrekkelijk smalle Langebrug een te geringe capaciteit heeft, dan kan men vervroegd besluiten», tot verdubbeling ynn deze brug. En daarop is op wat langere termijn toch al gerekend. Eenmaal over de Langebrug komt men aan de Eendjesbrug, die ingevolge «en recent raadsbesluit belangrijk ver- da v,rti wordt. Het lijkt een logische ge achte om de bestaande verbindings weg tussen deze brug en de Buitenrust- te verbeteren en voor een belang- ki verkeersstroom geschikt te ma- ®n- Logischer althans en zeker ook ko fi dan een ingrijpende en Upjbare sanering en doorbraak nin enPr'eel, welke gezien de wo- tor!£l?0d 'n Haarlem toch niet op korte rmpn te realiseren vallen. genweg en de Dreef worden geleid, waar het in zuidelijke richting kan af buigen. Maar bovendien kan het via deze route ook bewesten de binnenstad om worden geleid, via de Wilhelmina straat. Daar komt een goede aanslui ting op de te verdubbelen Raaksbrug. Ook in deze richting worden dus Schalkwijk en Haarlem-oost in de na bije toekomst ontsloten. Advertentie) AMSTERDAMSEVA,\R1 20 TH..11053 verhetering van deze route heeft Vaa e»»n aPc'er voordeel: de verbinding Haarlem-oost met Haarlem-noord en met het industriegebied van de Waarderpolder kan men er aanzienlijk mee verbeteren. En dat is immers, wat het gemeentebestuur reeds lang voor ogen staat: een betere verbinding tussen de woongebieden van de Haar lemse arbeiders en het industriegebied van de Waarderpolder. Vanaf de Schalkwijkerstraat, wanneer men uit het zuiden komend eenmaal de Zomer vaart gepasseerd is, kan men dan de Herenvest nemen in de richting noord. De plannen om' de Herenvest te ver beteren en aan te passen aan de eisen van het moderne verkeer zijn ook al in verband met de functie van deze weg voor het uit Amsterdam komende verkeer toch al in voorbereiding. Voor de verkeerssituatie rond de Amsterdamsepoort wordt reeds naar stig naar een betere oplossing gezocht en het ziet ernaar uit, dat men die binnen afzienbare tijd ook vinden zal. Het uit het zuiden via Schalkwijker straat, Herenvest en Amsterdamse vaart komende verkeer kan dan via de Voormalige Oudeweg naar de nieuwe Oudeweg gaan. De Spoorwegen zijn bij na gereed met hun plan voor een nieuw spoorwegviaduct over deze weg en de gemeente heeft de plannen voor de re constructie van de weg waarbij deze loodrecht op de nieuwe Oudeweg uit mondt in voorbereiding. Vanaf de nieuwe Oudeweg kan men dan via de Prinsenbrug en de Bolwerken naar Haarlem-noord rijden, of via de Spaarn- dammerweg die reeds in reconstruc tie is om de bebouwing van „noord" heen naar de Velser Tunnel. Vanaf de nieuwe Oudeweg kan men ook gemak kelijk het industriegebied in de Waar derpolder bereiken. Het is duidelijk dat de aldus verkre gen route via de Schalkwijkerstraat voor Haarlem-oost en met name voor Schalkwijk een belangrijke verbinding betekent met de binnenstad en met Haarlem-noord en het industriegebied. Men kan dan de omslachtige route via de Buitenrustbrug, Rustenburgerlaan en Houtplein vermijden, hetgeen met name voor het Houtplein weer een belangrijke ontlasting betekent. houtplein Voor het Houtplein heeft de gemeente overigens nog een andere ontlasting in petto. Het verkeer van de Buitenrust brug naar het zuiden en westen, dat tot nu toe ook over het Houtplein gaat, zal in de toekomst door de Buitenrustlaan, de Kamperlaan en de Paviljoenslaan worden geleid. In het verlengde van deze weg zal de noordelijke weg door het Florapark worden verbreed en ver beterd, waartoe een gedeelte van het park moet worden opgeofferd. Op de hoek van de Wagenweg en de Iordens- straat heeft de gemeente een huis aan gekocht. Wanneer dit pand wordt ge sloopt, krijgt de Iordensstraat een bre dere uitmonding op de Wagenweg. De Iordensstraat zal dan ook verder wor den verbeterd en via het Lorentzplein krijgt men dan een goede verbinding met de Van Eedenstraat. Het verkeer van de Schipholweg kan via deze „opvangroute" naar de War 03 6 X**. té# - WÊ ':YI WCÖT f-tt Y i 90* V De componist Alphons Diepenbrock, die op 2 september 1862 te Amsterdam geboren werd, heeft een belangrijke rol gespeeld in de geschiedenis van de Ne derlandse katholieke kermuziek. In het a. -istieke milieu, waarin hij opgroeide bestond een grote belangstelling voor muziek, literatuur en beeldende kunst. De invloed daarvan heeft een stempel gedrukt op zijn latere levenshouding. De beslissing om klassieke letteren te gaan studeren had de jonge Diepen brock niet uit eigen beweging genomen. Zélf was hjj liever ,,in de muziek" ge gaan, waarbij hij dacht aan operadiri gent. Doch het is begrijpelijk, dat zijn ouders daar niet veel voor voelden, im mers „muzikanten" en „komedianten" werden in de vorige eeuw in de mees te kringen „met de nek aangezien". Na zijn promotie „cum laude" in 1888 aanvaardde hij een benoeming als leraar aan het gymnasium in 's Herto genbosch. Dit ambt heeft hij niet lang bekleed. In 1897 nam hij ontslag en keerde terug naar Amsterdam om zich geheel aan het componeren te wijden. Door het geven van privélessen in de oude talen wist hij in zijn levensonder houd te voorzien. Als componist is hjj een autodidact en zijn leven lang heeft hij moeten on dervinden, dat men in hem een clas sicus zag, die ook nog componeerde. Maar in de muziekgeschiedenis staat hij geboekstaafd als de belangrijkste Nederlandse componist naast Sweelmck, die driehonderd jaar eerder werd ge boren en ook precies driehonderd jaar eerder overleed. Op kerkmuzlkaal ter rein bracht hij met zijn „Messa in die festo" een nieuwe moderne stijl. „Zijn muziek", zo schrijft dr. A.I.M. Kat in zijn boek „De geschiedenis der Kerkmu ziek in de Nederlanden sedert de Her vorming", „is gelijk een waaier, die zich weer opent, weer statig ruist en niet plomp marcheert, weer hymnisch God lof zingt." Rond zijn religieuze mu ziek speelt zich een strijd af, welke om een kerkmuzikaal princiep handelt. Zijn „Veni Creator" uit 1906 werd niet kerkelijk goedgekeurd, omdat men er reminiscenties aan Wagners Tannhauser in ontdekte. Doch zijn werken hebben de stormen doorstaan en op het komende herden kingsconcert kan men enige specimina van zijn kerkmuziek, zoals „Tantum ergo" en „Veni creator" beluisteren. Ook als liederencomponist heeft de ze mysticus met zijn verfijnde literaire van het vierregelige versje, dat Johan de Molenaar dichtte: Een vrome ziel; een scherp verstand; Een kwetsbaar man. „Een dilettant", Vonden confraters. Maar constant Was hij ter woon in Schoonheid's land. ANDRé KAART. ipg der ALPHONS DIEPENBROCK smaak het liedrepertoire met een vijf tigtal composities verrijkt. De tenor Henk Meyer zingt daar o.a. „O Jesu ego amo Te", het devote „Memorare" een gebed van Sint Bernard en en kele sonnetten. Toen Diepenbrock op 25 april 1921 stierf liet deze „dilettant" meer dan honderd composities na, waaronder koor- en orkestwerken en toneelmuziek. Wij kunnen deze voorbespreking niet beter beëindigen dan met het citeren ver de jubilerende Koorkring ver nemen wij van de directeur van de Haarlemse Koorschool, kape laan P. J. A. Boogahrds, dat de Koorkring kan terugzien op een periode van vele activiteiten. Op de eerste plaats de verschillende zangers cursussen, waarbij enige tientallen, in meerderheid jongere, zangers het di ploma van de Sint Gregoriusvereniging behaalden. Vervolgens de vele bezin- ningsochtenden, Gregoriusdagen en ont wikkelingsavonden, waarmee de Kring vele zangers bereikte en liefde bijbracht voor de liturgische eredienst. Hoogte punten'waren onder meer de viering van het eerste lustrum met een mas saal concert in de Concertzaal, waarbij tevens de tachtigste verjaardag van gr. J. P. Huibers werd gevierd. Ver- er de viering van het tienjarig bestaan met een pontificale avondmis, die werd opgedragen door mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard in de Sint Jo- sephkerk en waarbij een schola van tachtig zangers onder leiding van Kees Bornewasser de wisselende gezangen verzorgde. Na 12'/ï jaar is de Koorkring Haar lem onder leiding van zijn huidige voor zitter, pastoor C. L. ten Velthuis nog springlevend. Het bestuur, dat na de reorganisatie van vorig jaar bestaat uit drie priesters, drie koordirigenten en drie zangers, hoopt ook in de toekomst zijn activiteiten op dezelfde wijze te kunnen voortzetten. Daarbij rekent het op de daadwerkelijke medewerking van de koren en hun dirigenten. Vermeld moge nog worden, dat voor de herdenking onder voorzitterschap van mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard een ere-comité is gevormd, waarin ve le geestelijke en wereldlijke autoritei ten zitting hebben, onder wie mgr. J. P. Huibers en de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers. (Advertentie) SPEKSTRAAT b rELEf <6061 Het gouden bruidspaar Boot-Asseler te Hillegom. Bij het echtpaar J. Boot-Asseler te Hillegom is het de komende dagen allemaal goud, wat er blinkt. Het echtpaar is dinsdag 27 november niet alleen vijftig jaar getrouwd, maar het leest dan ook een halve eeuw onze courant, terwijl de bruidegom de dag herdenkt, dat hij vijftig jaar geleden lid werd van de aartsbroederschap van de H. Familie. Hoe bruid en brui degom elkaar hebben leren kennen? Het antwoord kan bijna geen verras sing meer zijn. Alle bruidsparen in de Bollenstreek schijnen vroeger ferven te kermisklanten geweest te zijn. Dit gouden echtpaar maakte geen uitzon dering op de regel. De jonge Boot en het meisje Asseler troffen elkaar ruim een halve eeuw geleden op de kermis te Lisse. Het werd een blijvende band. Hun huwelijk werd ingezegend door pastoor Klekamp van de St. Agatha in Lisse. De heer Boot is nu 78 jaar, maar is naar zijn zeggen nog nooit een dag ziek geweest. Hij heeft altijd hard moeten werken. Hij kwam uit een groot gezin, en leerde al heel jong dat hij moest aanpakken, wilde hij iets bereiken. Zijn leven lang is h0 in de bloemisterij werkzaam geweest. Zijn vrouw is nu 72 jaar en zorgt nog steeds voor de huishouding. Uit hun huwelijk werden zes kinderen gebo ren. Er zijn twee en twintig kleinkin deren en een achter-kleinkind. En dan zijn er de buren in de Emmastraat, waar het echtpaar nu dertig jaar woont. Zij hebben voor een ereboog gezorgd. De buurtjes zijn weer een hoofdstuk apart. De bruid is een ver woed kaartster. Zij heeft met de bu ren een clubje, dat een eigen feest- avondje heeft met gouden troeven. Het wordt dus een goed feest in Hillegom, waar de bruidegom een be kende figuur is, zij het bij niet zo feestelijke gebeurtenissen. Hij is na melijk vaandeldrager bjj de Bond van Bejaarden en treedt bü iedere begra fenis van zijn „tijdgenoten" in func tie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3