V Duidelijkheid gevraagd EUROPA MET MOET GELIJKE TRED AMERIKA HOUDEN Plan voor intern, instituut voor wetenschap en technologie mons commentaar H H A u p i nG behoefte aan leiders Grote en creatieve geleerden Circuitwedstrijden in Zand- voort (nog) niet van Zondag naar zaterdag OORDEEL ^AATS SCHOLTEN DE BRIEF VAN MINISTER VELDKAMP: Loonpolitiek en loonsverhoging B. en W. geloven niet, dat de zaterdag gezinsdag-hij-uitstek wordt BABY gestikt in dekentjes Rijhs goedkeuring congres ge bouw afgekomen Koningin bezoekt reactorcentrum in Petten Kees van Dijk Horlogemaker in metaalindustrie :C^ETARIS ÜM*Ae1fL^re-.°: Prei V" d' WIJ interieur-kiezers vaii 1962 KIJKEN,1 ZITTEN, SLAPEN Beleg modern - beleg in inïTer filiiiiiS ZATERDAG 17 NOVEMBER 1962 PAGINA 5 AVRC VA VAPA ?^türëische weekkalender w Justus - wit -• 55ct. LUNS EN SCHÜRMANN BIJ OE THANT I Er is een nieuwe matras voor het moderne divanbed. Een slanke ma tras, die ruimte schept in het interieur. Het is de Auping1 Sereen, de dunnere bin- nenveringmatras, die comfort aan het lichaam en stijl aan uw huis geeftAuping Sereen superieur in zijn slankheidI M i NIEUWE AUPING SEREEN MATRAS IS MODERN SLANK! - - Centralisatie Kind verdronken DE EUTHANASIE in Zedenleer en Strafrecht NADRUK VERBODEN 18 november: 23e zondag na Drioi e^Sen Mis; credo; prei. v. *-0; rieëenheid gro n ,nDAG: H. Elisabe t, weduwe; gn°vi; 2e geb. H. Pontianus MiUi *"elix van Valois. be- O. L. Vrouw Presenta bel MO? Sancta; pref. v. d. H. t)Q aria wit ^ttelare^^AG: H. "aecilia, maagd- eigen Mis rood Mis Jl: Clemens I, paus-marte- rOod J51 digis; 2e ge H Felicitas ^beUiri01 H' Joannes van het 2e geb Hr"^?rk' ar: Mis In Me- «PNq Chrysogonus wit ^ster^n"pLovei?.ber: 24e zondag na (Van een medewerker) et is begrijpelijk, dat, wanneei men met werknemers over loonpolitiek spreekt, de gedachten vooreerst gaan naar loonsverhoging De geleidelijkheid van een opwaartse gang van de lonen is men nu eenmaal sinds 11)59 gewend. De sponning op de ar beidsmarkt blijft aanhouden, zelfs zo, dat we duizenden buitenlandse arbeids krachten naar hier halen om ons door de moeiiykheden heen te helpen. De be- dr'jfsuitkomsten, voorzover die worden gepubliceerd, blijven spreken van gun stige resultaten. Wat weet een arbeider van macro- economische becijferingen? Wat weet hü van economische verhoud!,',r""n ten opzichte van het buitenland? Wat van onze nationale concurrentie-positie op de internationale markt? Bij de lawine van perscommentaren die we de laatste week hebben moeten doornemen, valt het ons telkens opnieuw op, hoe vriiwel volkomen aan deze' kant van de zaak wordt voorbijgezien. We hebben hier trouwens te doen met een van de merkwaardigste kanten van de huidige maatschappelijke ontwikkeling: de lei ders van ons sociale- en politieke leven bespreken in een taal, die door de ge wone man bijna niet meer wordt ver staan, onderling de maatregelen, die in het voor- of nadeel van die gewone man worden genomen en zt) proberen die maatregelen dan later zo goed mo gelijk in een voor leder verstaanbare taal duidelijk te maken. Wat die gewone man beslist niet snapt is, dat, wanneer het om zijn week-inkomen gaat, dat pak weg rond 100 per week bedraagt, men tot cij fers komt, waarin met halve of drie kwart procenten wordt gewerkt. Zeker begrijpt men dat niet, wanneer men zich daarnaast herinnert dal bepaalde categorieën van inkomentrekkers aan geen enkele controle te dien opzichte onderhevig zijn. Verreweg de meeste hogere functio narissen van het bedrijfsleven vallen buiten een officiële loonregeling. Nu spreken we nog maar niet over vervui lers van hogere politieke ambten zoals burgemeester en wethouders, gedepu teerde staten, Kamerleden en ministers. Het gaat daarbij niet om de vraag of aan deze mensen een tamelijk hoog in komen rechtvaardigheidshalve toekomt. Men constateert simpelweg het feit, dat voor de kleine man elke wijziging van zijn inkomen door drie a zes instanties eerst moet worden goedgekeurd en dat het voor vrijwel alle anderen niet al leen in theorie maar ook in de praktijk zee gemakkelijk schijnt het inkomen met tientallen procenten tegelijk te doen stijgen. De psychologische onrust die hierdoor ontstaat, wordt nog het sterkst gevoed, wanneer men verneemt van fantastisch hoge inkomsten van commissarissen van N.V.'s welke jaarinkomens in meerdere gevallen met honderdduizen den guldens per jaar moet worden ge schreven. We moeten erkennen, dat hier sprake is, van een psychologisch maar daarom niet minder reëel be zwaar tegen de huidige gang van za- ken. Natuurlijk mogen w(j er niet aan voorbij zien, dat één procent loonsver hoging voor alle werknemers die onder een C.A.O, of bindende loonregeling vallen, nog altijd een bedrag van rond honderdvijftlg miljoen per jaar uit maakt, terwijl het macro-economisch gezien (dat wil zeggen: in het geheel van het landelijke economische gebeu ren) niet van zo'n enorme betekenis is of een betrekkelijk geringe groep men sen een wat sterker loonsverhoging of inkomstenstijging ontvangt. et Centraal Plan Bureau had on- langs berekend, dat er voor 1963 slechts een zeer geringe ruimte zou zijn om de lonen te doen stijgen, namelijk 1,2 pet. Waarschijn lijk zijn zowel de regering als de vak- eer. .rales toch wel geschrokken van dit cijfer. Het zou toch niet aangaan om bij een aanhouden van een volledige werkgelegenheid en bij het maar blij ven voortduren van zeer redelijke be- drijfsuitkomsten, waardoor de intrin sieke waarde van een groot aantal on dernemingen voortdurend stijgt, de ar beiders af te schepen met een fooi van ternauwernood 1 oer week. We zul len zelf niet trachten de becijferingen weer te geven, waardoor men tenslotte tot de constatering is gekomen, dat de Nederlandse economie ook niet in ge vaar komt wanneer de loonstijging over het geheel genomen 2.7 pet. zou bedra- ger Daarbij mogen we niet vergeten dat een loonstijging van 2.7 pet. een heel wat grotere loonkostenstijging ver oorzaakt. Er komen natuurlijk hogere premies voor de sociale verzekeringswetten, en daarnaast hebben we dit jaar verschil lende stijgingen gehad van A.O.W. en A.W.W. en bovendien heeft minister Veldkamp voor het volgend jaar nogal wat belangrijke maatregelen in petto zoals die voor de inve.liditeitsrentetrek- kers. Alles bijeen genomen zal daar door de loonkostenstijging in 1963 niet 2.7 pet. bedragen maar rond 6'/t pet. In geld uitgedrukt betekent dit, dat het Nederlandse bedrijfsleven in 1963 ruim een miljard meer op tafel zal hebben te brengen ten behoeve van de factor arbeid. En wanneer het om zulke bedragen gaat dan moet men het re delijke ervan inzien dat de loonpolitiek met voorzichtigheid wordt gehanteerd, omdat anders inderdaad onze concur rentie-positie in het buitenland wel eens zo zou kunnen worden dat wij een ster ke loonstijging moeten betalen met (Advertentie) MENTHOL Pr Ut TS Tedcn hoest en Keelpij- Uitwerking frappant NEW YORK, 17 nov. (UPI) Mi nister van Buitenlandse Zaken Luns en ambassadeur Schürmann zouden een ontmoeting hebben met secretaris-gene raal Oe Thant. Kringen van de Nederlandse delega tie zeiden dat het een routinebezoek betrof voor de terugkeer van minister Luns naar Den Haag. Het trekt hier evenwel de aandacht dat deze ontmoeting plaats heeft op een ogenblik dat Indonesië de wens te ken nen geeft het bestuur over Westelijk Nieuw-Guinea vroeger over te nemen dan vastgelegd in het onder auspiciën van de V.N. tot stand gekomen Neder lands-Indonesisch akkoord. werkloosheid. Een andeie prijs die on afwendbaar gevraagd wordt wanneer de lonen sterk of schoksgewijze stij gen is zonder twijfel de stijging van het prijspeil. Het zijn naar onze .steHige overtui ging deze overwegingen geweest, die de vertegenwoordigers van de vakcentra les en van de ondernemers er toe heb ben gebracht om zich akkoord te ver klaren met een loonsverhoging In 1963 die met 2.7 pet. toch wel matig moet worden genoemd. Deze eensgezindheid doet de kans sterk stijgen dat dit mn- tigingspogen in 1963 zal slagen. Maar we menen dat aan twee voorwaarden moet worden voldaan. Voorwaarden waarvan de ene afhankelijk is van de houding van de werkgevers en de an dere van de houding van de regering De werknemers-vertegenwoordigers re presenteren op de eerste plaats een vakbeweging, d.w.z. een belangengroe pering welke aan de leiders de voort durende opdracht meegeeft voor de werknemer t het best bereikbare resul taat te bewerken. Nu hebben we het vooral in de ach ter ons liggende periode nogal eens meegemaakt, dat de werkgevers zich van centraal gemaakte afspraken niets aantrokken en meer loonsverhoging bo den dan landelijk was toegestaan. Daar mee ontstond de.voor de vakbeweging volkomen onaanvaardbare situatie, dat zij In het oog van de werknemers eer. loonsverhoging tegen hielden die de werkgevers wel bereid waren te geven. De werkgevers moeten het de vakbe weging mogelijk maken ook nog vak beweging te blijven. Als tweede voorwaarde noemden wij de houding van de regering. Het huidige loonsysteem heeft welis waar zeer goede resultaten opge leverd maar men zegt dat het als sys teem niet voldeed omdat er een te grote overheidsbemoeiing was en te wei nig vrijheid voor het bedrijfsleven. Nu heeft flat bedrijfsleven op verzoek van de minister naar een ander systeem gezocht, waarbij die grotere vrijheid wel aanwezig was. Minister Veldkamp heeft aanvankelijk laten weten, dat hi.j met dit verlangen van het bedrijfsle ven instemde. Maar nu is hij dezer dagen gekomen met een uitvoerige brief aan de Stichting van den Arbeid waarin, als de tekst letterlijk wordt ge nomen in wezen geen grotere vrijheid tot stand komt. In een brief van vier folio-vel, veertien afzonderlijke punten bevattende, zijn negen van die veertien punten evenzoveie omschrijvingen van bevoegdheden van het College van Rijksbemiddelaars en van de regering. Daarbij komt, en dat is toch echt min der gelukkig gemanoeuvreerd van mi nister Veldkamp, dat deze brief zij het dan onder plicht tot geheimhouding, nog eerder bij de pers bekend was dan bij de betrokken partijen. En in een uren durende conferentie schijnt de mi nister toen te hebben getracht duidelijk te maken, dat de sterke gebondenheid die de vertegenwoordigers van het be drijfsleven erin meenden te lezen er niet in zou staan. Ook in de nachtelijke persconferentie heeft hij dit verklaard. Maar zelfs de K.A.B., die voor en na getoond heeft zo vriendelijk mogelijk over minister Veldkamp te willen den ken, kon het niet opbrengen deze brief zonder meer te aanvaarden. Welnu, wanneer we zeiden dat ook de houding van de regering beslissend zal zijn voor het welslagen van de loonpolitiek in 1963, dan bedoelen we met name de noodzaak van zeer grote duidelijkheid. Het is te hopen dat deze duidelijkheid, nog vóór de begroting van Sociale Za ken binnen zeer korte tijd in de Kamer in behandeling komt, er zal zijn. Anders dreigt het gevaar dat ook dit nieuwe pogeh weer politiek vertroebeld gaat worden. (Advertentie) KIJK MAAR: Auping Sereen op b.v. de Cleopatra maakt uw divanbed als meubel mooier! ZIT MAAR: Auping Sereen geeft uw divanbed de goede, lage zithoogte: als bank be ter! SLAAP MAAR: Stevige vering, vele mol lige afdeklagen en ideale afwerking. Als bed dus 't bést! 3355 DEN HAAG, 16 nov. Een werk groep van zeven geleerden die is sa mengesteld door de secretaris-gene raal van de NAVO, is eenstemmig tot de conclusie gekomen dat het mo gelijk en wenselijk is in Eurotv< "en onafhankelijk internationaal instituut voor wetenschap en technologie te stichten. Dit blijkt uit het rapport van de werkgroep dat de NAVO vrijdag heeft gepubliceerd. De werkgroep had het rapport vorig jaar in oktober bij de NAVO-raad ingediend. De werkgroep die onder voorzitter schap van de Amerikaan dr. James R. Killian staat, beveelt in het rapport aan dat men aan het instituut bp het (Advertentie) j 1 C' N.V. Internationale Beleggings Unie „Interunie", Postbus 617, Den Haag ZANDVOORT, 17 nov. - B. en W. van Zanilvoort hebben geantwoord op de vragen van de raadsleden J. IV, Gosen (AR) en W. van der Werff (CH) inzake het verplaatsen van de circuit- wedstrijden van de zondag naar de za terdag. In 1962 werden op het circuit 22 wedstrijden gehouden waarvan 12 op zondag. Op de vraag, of erkend wordt, dat het houden van dergelijke evenementen niet in overeenstemming is met het karakter van de zondag als rustdag antwoorden B. en W. dat zij overtuigd zijn van de grote waarde die aan de zondag als rustdag moet worden toegekend. Dat standpunt is reeds in oktober 1949 ken baar gemaakt naar aanleiding van een over dit onderwerp door de gezamen lijke kerkeraden van Zandvoort ingezon den adres. Dit houdt echter ook in, dat de rustdag als dag van ontspanning ge zien kan worden en dat is bij de over grote meerderheid van de bezoekers aan de badplaats het geval. Daarom bestaat er van het college te minder aanleiding om tegen sportbeoefening op zondag en alles wat daarmede verband houdt, stelling te nemen. In antwoord op aniere vragen wordt medegedeeld dat de invoering van de vrije zaterdag nog niet algemeen is (zij geldt bijvoorbeeld niet voor de winkels en de scholen). Het is bovendien niet zeker of de zaterdag wel ooit het karak ter van de zondag als gezinsdag-bij- uitstek zal overnemen. Volgens de korpschef van politie is het aannemelijk, dat het verplaatsen van de circuitevenementen naar de zaterdag een verkeersspreiding zal op leveren. Hierdoor zal echter niet be reikt worden, dat het verkeer op za terdag hoofdzakelijk circuitverkeer zal worden. Uit verkeersoogpunt is verschuiving naar de zaterdag echter funstig, omdat verwacht mag worden, at op zaterdag het strand- en circuit- bezoek geringer zal zijn dan op zon dag. Op zondagen, waarop evenementen op het circuit werden gehouden, maakte het politiepersoneel 2279 overuren. Het is niet mogelijk vast te stellen in welke mate juist door circultwedstrijden over uren zijn gemaakt. Het verschuiven van de wedstrijden naar de zaterdag zou tengevolge hebben, dat het politieperso neel zowel op zaterdag als op zondag extra dienst zou moeten verrichten. Bij verschuiving van de evenementen naar zaterdag krijgt het politiekorps geen ver lichting in zv)n taak. Het is inderdaad juist, dat het personeel grotendeels bui ten het zomerseizoen fijn vakantie moest opnemen. Dit kan echter niet zonder meer aan de circuitevenementen worden toegeschreven. Tenslotte wordt medegedeeld dat de burgemeester voor dit onderwerp con tact zal opnemen met de betreffende sportorganisaties. Het is inmiddels reeds gebleken dat men zich ook in deze kring bezig houdt met de vraag, in hoeverre de invoering van de vrije zaterdag van invloed kan zijn op het wedstrijd-programma. LICHTENVOORDE, 17 nov. Toen mevrouw D., wonende aan de Lievel- derweg alhier donderdagavond haar zoontje van drie maanden uit de wieg haalde bleek de kleine te zijn overle den. Het kind moet in de dekentjes zijn gestikt. wetenschappelijk onderwijs en het speur werk op het hoogste niveau docenten ten studenten van verschillende facul teiten en studierichtingen laat samen werken. Als belangrijk argument voor het stichten van een dergelijk insti tuut ziet de groep de mogelijkheid om te voldoen aan de toenemende behoef te aan leiders en creatieve geleerden op het gebied van de wetenschap en de technologie, die naast grote des kundigheid beschikken over een wijd heid van visie die in een dergelijke omgeving kan worden opgedaan, al dus het rapport. Het Nederlandse lid van de werk groep, prof. H. B. G. Casimir, heeft op een personferentie meegedeeld dat men er van Amerikaanse zijde de na druk op heeft gelegd dat de Europese instellingen voor technologisch en we tenschappelijk onderzoek niet meer ge heel in staat blijken te zijn gelijke tred te houden met de beste Ameri kaanse instellingen. Prof. Casimir meent dat een opleidingsinstituut voor gese lecteerde studenten als wordt voorge steld, een zeer stimulerende invloed op het hoger onderwijs en techniek kan hebben. Prof. dr. H. W. Julius, Nederlands lid van de commissie voor wetenschap van de NAVO, heeft meegedeeld dat, al is het initiatief van de NAVO uitgegaan, het Atlantisch bondgenootschap niet de bedoeling heeft het instituut beslist in eigen handen te houden. Het rapport beveelt aan dat het inter nationale instituut vjjf interdisciplinaire centra centra voor studenten van verschillende faculteiten en studierich tingen zal omvatten, namelijk voor toegepaste wiskunde en theoretische na tuurkunde, technologische processen en systemen, materiaalonderzoek, weten schappen van de aarde en wetenschap pen van het leven. Daarnaast zou dan nog een centrum voor hogere weten schapsbeoefening moeten zijn, waar naast zeer goede studenten geleerden van grote reputatie zonder voorgeschre ven programma kunnen werken. Volgens het rapport wordt gedacht aan een bezetting van 1.000 studenten. 400 man academische staf en 1.000 wetenschappelijke ambtenaren. De in- wetenschappelijke ambtenaren. De in- miljoen dollar en de jaarlijkse exploita tiekosten op zeventien miljoen dollar. Dit geld wordt bijeengebracht door de landen die het verdrag of de andere overeenkomst over het instituut zullen hebben aangegaan. Over de plaats waar het instituut moet worden gevestigd wordt in het rapport nog geen aanbeveling gedaan. Wel worden een aantal plaatsen ge- (Van onze Haagse redactie! DEN HAAG, 17 nov, De minister va.n Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft goedkeuring verleend voor de bouw van een nationaal congresgebouw, dat hier zal verrijzen. Voorlopig mar gebouwd worden tot een totaalbedrag van 24 miljoen gulden. ZoaJs gemeld, zal er begin volgend jaar aan worden begonnen. Tegelijk is de Rijksgoedkeuring afge komen voor de bouw van nog een aan tal projecten in Den Haag, waaronder de Christus Koningkerk in Mariahoeve en een katholieke B.L.O.-school in Be- renstein. (Advertentie) Inlichtingen: uw reisbureau OOSTENRIJKS TOERISTENVERKEERS BUREAU Rokin 16» Amsterdam. Telefoon; 62188. noemd die ter sprake zijn gekomen, waaronder het gebied Aken-Luik-Maas tricht. Prof. Casimir zei dat de voorkeur uitgaat naar vestiging op één plaats Volledige versnippering zou leiden tot ondermijning van de waarde van het plan. Als compromis is het misschien mogelijk twee of drie centra op een plaats te vestigen en de overige te ver- sp-eiden. Prof. Julius heeft gezegd dat men, nu de NAVO het rapport heeft vrijgege ven ter bestudering door belangstellende regeringen en andere autoriteiten, niet al te veel haast moet maken met het nemen van een besluit over de aanbeve ling, daar te snel handelen bij de uitvoe ring tot complicaties kan leiden. Hij hoopte dat de meningen bjj de regerin gen over een of twee jaar uitgekristalli seerd zouden zijn. Prof. Casimir zei dat men in de ver schillende landen wel mag rekenen op weerstanden tegen dit instituut. In de eerste plaats kost het geld en goede mensen, namelijk topfiguren van de uni versiteiten en de beste studenten. Wat de docenten betreft, zei prof. Casimir dat dit aantal per land niet zo hoog is. Het bezwaar dat dit instituut interna tionale contacten van andere inrichtin gen zal belemmeren, achtte de Neder landse hoogleraar eveneens ongegrond. Eerder zal het als gangmaker voor meer internationaal contact werken. HEERENVEEN, 17 nov. De drie jarige Retse v. d. Honing uit Heeren veen is gisteren verdronken in de sloot langs de Surinamestraat in zijn woon plaats. Al eerder zijn in deze sloot kin deren verdronken. (Advertentie) GEERT GROOTE GENOOTSCHAP - Ver zendhuis Mariënburg, 's-HertORenbosch Dr. L. BENDER O.P. nr. 675 0.50 PETTEN, 17 nov. Koningin Ju liana heeft gisteren een bezoek ge bracht aan het Reactorcentrum Neder land en de hoge fluxreactor van Eura tom hier. Er werden tijdens een de monstratie een zilveren gulden en een grotendeels koperen cent bestraald. Deze werden pneumatisch in en uit de reactor gebracht. Na ongeveer een minuut bestraling werden beide mun ten onder een stralingsopnemer ge legd, waarbjj de koningin achtereen volgens eerst de straling van het ko per en toen var het zilver op een beeldscherm zag verschijnen. De deskundigen, die koningin Juliana rondleidden, waren zeer verrast door de grote belangstelling, die de vorstin vo-r de aard van het werk in het reactorcentrum aan de dag legde. Het was duidelijk, aldus deze deskundigen, dat de koningin op de hoogte was van de grondproblemen van de kernener gie. (Advertentii) Rustig oud met OLVEH pensioen. Dezer dagen hebben negen leerlingen van de Stich ting Bedrijfsopleiding Me- rtaal- en Electrotechnlsche Industrie BEMETEL In het Kur- haus te Scheveningen in aan wezigheid van een groot gezel schap zeer hoge autoriteiten uit handen van mr. ir. M. Goote, inspecteur-generaal van het on derwijs, de prijs in ontvangst genomen die beschikbaar is ge steld door het Ir. W. Geeste- ranus Fonds. In verband met het zilveren jubileum van de stichting had deze prijsuitrei king een feestelijk karakter. De prijs bestaat uit een boe ken- of gereedschappenbon, een 'egpenning en een erediploma en wordt toegekend aan de ne gen beste leerlingen van BEME TEL. Dit jaar hebben 14.000 leer lingen de opleidingen gevolgd zodat wel een bijzonder grote selectie moest worden toegepast. Een van de gelukkige prijs winnaars was de achttienjarige C. J. F. van Dijk uit het West brabantse plaatsje Hoogerheide, handvormer bii de n.v. Assel- ber s IJzerlndustrie en Handel- r.iij. te Bergen op Zoom. Hij heeft de uitverkiezing met meer onderscheidingsvermogen opge vat dan van zijn jeugdige leeftijd verondersteld kon worden. Hij vindt het een eer voor zichzelf, een beloning voor zijn werkgever en een waardering voor het vak dat hij een ongemeen warm hart blijkt toe te dragen. „Ze zeggen dat het zwaar werken is in een vormerij, maar het is het mooiste beroep dat er bestaat, 'n Vormer is zoiets als een horlogemaker in de metaalindustrie; je hebt er een fijn gevoel voor nodig en vakkennis. Elk werkstuk is anders en je raakt er nooit in uitgeleerd!" zegt hij. In een modern bedrijf dat steeds verder gaat in de mechanisering, waardoor het werk wel gemakkelijker wordt maar de arbeid het persoonlijke karakter verliest, is het beroep van handvormer een uitzondering. Het vraagt een scherp 'en helder inzicht, kijk op gietetchniek, verstand van ijzer, gevoel voor zandsamenstelling en in het algemeen een diepgaande kennis van wat er in een gietmal gebeurt als het vloeibare ijzer binnenstroomt. Over al die eigenschappen blijkt Kees van Dyk te beschikken en zelfs over meer. Jan Klaassen, die al veertig jaar bij de n.v. Asselbergs het handvormvak be oefent en die al heel wat jongelui de e-rste knepen van dit moeilijke beroep heeft bijgebracht, blijkt uiterlijk meer onder de indruk te zijn dan zijn uitverkozen leerling. „Je moet van die jongens niet alleen goede vormers, maar ook goede mensen maken en met Kees zijn we ver op de goede weg," vertelde hij. De heer J. Verpaalen, die samen met de directie het feest in het Kurhaus meemaakte steekt de ingenomenheid van hel bedrijf met de prestatie van Kees van Dijk niet onder stoelen oj banken. De n.v. Asselbergs is inder tijd een van de initiatiefneemsters geweest voor de stichting van een gieterijschool, waaraan thans de opleiding van de L.T.S. en van BEMETEL is gekoppeld. De fabriek, die bijna 650 werknemers telt, heeft 75 hand vormers in dienst die vrijwel allen een individuele en verantwoordelijke houding tegenover hun werk aannemen zoals door Kees van Dijk werd gedemonstreerd. „Als je er over nadenkt is het eigenlijk een merkwaardig vak. Je moet er aan gewend raken om helemaal in het negatieve te leren zien," zegt hij. Kees is nu bezig zich voor het middenstandsexamen voor te bereiden. Voor de prijs van het Ir W. Geesteranusfonds heeft hij welbewust een boekenbon gekozen. Over een jaar moet hij in dienst en in zijn diensttijd gaat hij een opleiding voor werkbaas volgen. „Natuurlijk in handvormen," zegt hij. Voor hem bestaat er maar één vak.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5