Sinterklaas maakt zegetocht op schichtig vurige Geschenk van Amsterdamse binnenstad voor invaliden Emir Wl WIENER EISRE7UE JACQUELINE KENNEDY BEGROET HET BOLSHOI-BALLET m Katholieke BLINDENZORG in Noord-Holland viert haar veertigjarig jubileum Wordt Brittannië op 1 januari 1964 lid van de EEG? Privatisering van staats bedrijven staat zo goed als stil in West-Duitsland HET K0MPL0T 1 Handelsbalans weer actief Pleidooi voor hulp aan blinden in de ontwikkelingslanden WERKHYPOTHESE IN BRUSSEL Vrachtindex door Cuba 3 punten hoger in oktober Inauguratie bij Albertus Magnus Burgemeester laakt falsificaties rt Be Canadees bankdisconto tot 4 (5) verlaagd Verliezen Intervam volledig gedekt door verzekering In oktober Wehkamp m Erepenning uitgereikt aan Ton Lutz Oktober goede spaarmaand Vondsten van Romeinen in St.-Michielsgestel BAANDAG 19 NOVEMBER 1962 PAGINA 15 öe (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 19 nov. 0<f,ger dan iemand dorst ver wachten en verademend voor kin- eren torsende vaders is Sinter klaas zaterdagmiddag in Amster dam gearriveerd. Zijn nog wat scmchtige en ondanks zijn achttien jaar vurige schimmel i,Emir" heeft hem triomfantelijk door de Amsterdamse binnenstad gedragen, langs lange rijen ver trouwende, angstige, joelende of stil aanbiddende kinderen. Zijn haast ten spijt heeft hij zich het kanongebulder ditmaal slechts drie protocolaire vreugdeschoten als een vorst laten welgevallen, j-hder het plechtig gebeier van de klokken van de Sint Nicolaas-kerk *?tte hij voet aan wal bij de Prins "endrikkade. "Windhund" Deviezenmoeilijkheden thans opgelost JUBILEUM NED. GYNAECOLOGISCHE VERENIGING BONN, november De privatise ring van staats- en semistaatsbedrij- ven naar het voorbeeld van de „Preussag" en de Volkswagenfabria ken staat zo goed als stil. Men hoort er in Bonn niets meer van en de ver wachtingen, die men het vorige jaar koesterde toen de liberale F.D.P.- politicus dr. Hans Lenz minister werd voor het beheer over de staatsbedrij ven („Schatzminister"), zijn eigenlijk niet in vervulling gegaan. PAUL VLAANDEREN schimmel van Sint Nicolaas was zaterdag bij de grandioze intocht in Am sterdam niet steeds even gemakkelijk te hanteren. De Sint had er soms veel moeite mee. c hoewël ook in andere plaatsen de SSPdheiligman wel zijn intrede doet, (jfkent een ieder, dat de Sint, die me- ^november aankomt in 's jands hoofd- y I h het meeste vertrouwen, een eer- ruiger oboedientia en de grootste n?ndaCht verdient en geniet. Hi.j mag 3®' in verlegenheid worden gebracht ge r een mogelijk nog grijzer en lan- bebaarde tegenvoeter, die in het v®rt van zijn mijter de initialen draagt een commercieel bedrijf. Hij mag „assistent" ontmoeten, die duur Het bemanteld en hoger gemijterd is. St» j1s be jaarlijkse zorg van het Am- j^damse Sinterklaas Comité steeds ior rnet behulp van bedrijven te LfSen, dat een vol-waardige Sinter- as ons land bereikt. .hp het onteren van tradities duidde ,r- G. van Hall, burgemeester van j^hsterdam, toen hy de Sint bij het l^°1ument op de Dam toesprak. Hij akte de taktiek van ,,een grote stad de Maas", die voordat de Sint in In' land was ,,een verklede man" i. "lenhaalde als ware hij de goedhei- kl*ian. vJ?hizenden,die de novemberkilte h0ar lief namen en anderen die ge- we81(jk naar hun televisie staarden, \Vp n getuige van de aankomst. De h6:reld°mroep zond reportages uit in Nederlands, Spaans, Engels, Afri- Advertentie) IEDERE AVOND 8 UUR ZONDAG OOK 2.30 UUR 1 L tel. 020-796441 u 19 nov. De lossings teek ^heden aan de vrijdag te vUstvaa„? Holland gestrande Deense v68onn»„ etU"Win(Jhund" zijn zaterdag aet SchA De gehele houtlading van be wal L.wordt op het ogenblik aan 'hert het bracht. Morgenochtend hoopt SChin Isno U„V.i tow***» leeg te hebben. 'andse ^IOLM (TETE) - He. Neder- Is. zaterrio» Jak°b Teekman (513 ton) u^ockholm ®avon<b ter hoogte van beeft het 7 j Srond gelopen, zo 5aes meeot^ee,dJse radiostation Stavs- £6ttield dit b)e kapitein heeft Vaar ia' uat er geen onmiddellijk ge- kaans en Arabisch. Het zijn momen ten waarop de telefoondiensten diepte punten bereiken, badtijden worden uitgesteld, tramlijnen worden verlegd en bejaarden hun leeftijd vergeten. Nog voor de Sint zijn schimmei Emir „beklom" bogen zich twee grote Amsterdammers diep voor hem. Pas toor Solleveld van de jubilerende Ni- Ljlaaskerk en ds. Smit van de „Oude Kerk", die een actie hadden gevoerd in de Amsterdamse binnenstad ten ba te van de stichting „Het vierde Prin senkind". Zij boden de Shit een ver zegelde envelop aan met voldoende geld voor de aankoop van acht inva lidewagentjes. Om do stichting direct op de hoogte te stellen van het grote nieuws maakte men gebruik van een nimmer falende „koerier". De Sint zelf liet als een kenner de postduif, met aan zijn geringde poot het be richt op. Feilloos koerste de snelle vogel naar het zuiden. OTTAWA, 14 nov. De bank van Canada heeft haar disconto verlaagd van vijf tot vier procent: de derde ver laging sedert de vaststelling van het ta rief op zes procent gedurende de de viezenmoeilijkheden van dit jaar. De gouverneur van de bank van Ca nada, L. Rasminsky verklaarde dat het besluit deel uitmaakt van maatregelen tot het verruimen van de kredietver lening. Hij zei dat de monetaire poli tiek van de bank de afgelopen zomer gericht was op een rentévoet die de in voer van kapitaal voldoende zou aan moedigen om het tekort op de Canadese betalingsbalans te dekken en de uitge putte deviezenreserves aan te vullen. In de verklaring wordt verder ge zegd dat de centrale bank met het oog op de hervatting van de invoer van ka pitaal op lange termijn en de verbete ring van de reserves onder de huidige omstandigheden meer belang kan hech ten aan andere factoren. Het disconto was op i september van zes tot 5Va procent verlaagd en op 12 oktober tot vjjf procent. Sedert de be kendmaking van de noodmaatregelen van de Canadese regering op 24 juni om een eind te maken aan de ernstige de- viezenvermlndering is het verlies aan buitenlandse valuta van de voorafgaande DEN HAAG, 16 nov. De directie van Intervam (Internationale Aanne mersmaatschappij) heeft medegedeeld dat er geen aanzienlijk verlies voor de vennootschap bij het beëindigen van het contract voor de projecten in Nieuw-Guinea is geleden. Uiteraard zijn er bepaalde verlie zen geleden, doch deze zijn door ver zekering gedekt. De directie stelt zich op het standpunt dat zij met het Nederlandse gouvernement bouwcon tracten is aangegaan en niet met der den. Door het vertrek van „Inter vam" zal o.a. het gebouw van de Nieuw-Guinea Raad voorlopig niet worden afgebouwd. Een, aldaar onmisbare, zware hijs kraan zal naar Nederland worden ver voerd, tenzij een goed bod wordt ver kregen. De maatschappij heeft name lijk voldoende emplooi voor deze kraan in ons land. Slechts enkele personeels leden zijn nog in Nieuw-Guinea aanwe zig, de meesten vertoeven reeds in ons land. De Sint maakte zich in zijn dank woord welbewust aan een overigens voor de hand liggende spraakver warring schuldig: „Pastoor Smit, do mmee Solleveld". Hun gezamenlijke actie was geslaagd. Terwijl de comité-leden plaats na men in hun landauer moest er een paardekenner aan te pas komen om schimmel Emir in toom te houden. Emir had een groot voorganger te ver vangen, die naar de geruchten een tijdlang wilden, naar de paardeslager zou zijn verwezen. Tot veler gerust stelling verzekerde de Sint, dat zijn paarden een dergelijk lot niet hoefden te vrezen. Groots was de stoet, die de Sint op zijn zegetocht volgde. Daar wa ren de Zwitserse en Schotse lijfgar den, geen schertsfiguren maar ijse- lijk op linie marcherenden man schappen van de kaderschool der In tendance. Herauten, politieruiters, Spaanse edelen zorgden voor verde re entourage, een groot aantal zwar- te-pieten met scooter voor peperno ten. En wie normaal voor een zuur stok niet meer te vangen is knikt dankbaar voor een gepeperd stukje brood. Zestienhonderd deelnemers vormden een stoet van meer dan een halve kilo meter. Een groot aandeel in deze stoet vormden de praalwagens. Ver rukkelijke Walt Disneyfiguren op for maat en een kwistig kwispelende doch gemuilkorfde Pluto, die sommigen her innerde aan pijnlijke ervaringen. Een „houd-uw-stad-schoon-wagen" met een woud van heibezems zorgde voor het pedagogische gedeelte, dat bij een dergelijke stoet nimmer mag ont breken. De „commerciële" wagens ont braken evenmin. Zij blijven conditio- nes sine qua non bij de verwezenlij king van een dergelijke stoet. DEN HAAG, 16 nov. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek samengestelde voorlopige gege vens bedroeg de waarde van de invoer in oktober 1.611 (vorige maand 1.415 min) terwijl voor een waarde van 1.673 min (vorige maand 1.478 min) werd uitgevoerd. De uitvoer bedroeg 104 0-0 van de invoer (v.m. eveneens 104). De waarde van de uitvoer in oktober 1962 is ten opzichte van de overeen komende maand van 1961 sterker toege nomen dan de invoer nl 341 min of 26 pet. tegen ƒ154 min of elf procent. De stijging over de eerste 10 maanden van 1962 ten opzichte van 1961 bedroeg bij de invoer vijf en bij de uitvoer zes procent. DEDEMSVAART, 17 nov. Desge vraagd heeft de directie van Wehkamp's Fabriekskantoor medegedeeld dat, in tegenstelling tot andersluidende be richten, de Great Universal Stores (GUS) geen belangen heeft verworven in genoemde n.v., doch wel een 75 procent belang in een dochteronderne ming: de n.v. Wehkamp's Algemene Postordercombinatie (A. P. C.). Weh kamp's fabriekskantoor wordt normaal voortgezet, maar verricht geen activi teiten op postordergebied. Alle postor- deractiviteiten in Europa van de G.U.S. zullen voortaan via de A.P.C. worden geleid en onder verantwoording staan van dit bedrijf. HEERLEN, 17 nov. Burgemeester dr. Ch. van Roy zal 21 december ten stadhuize een bijzondere kunsttentoon stelling openen. Deze expositie omvat na melijk de gehele ten toongestelde collec tie van het van Abbemuseum uit Eind hoven, welke slechts zelden wordt uit geleend. De veertig schilderijen, met werken van Picasso, Chagall en Appel worden verzekerd voor een bedrag van ruim 4,5 miljoen gulden. Het gemeen tebestuur van Heerlen zal extra maat regelen ter bewaking treffen. De ten toonstelling duurt een maand. Jacqueline Kennedy begroet de kunstenaars van het Bolshoi-ballet, dat elke avond in New York voor een uitverkocht huis optreedtbij hun bezoek aan het Witte Huis met applaus. HAARLEM, 19 nov. hartelijke belangstelling heeft de r.-k. Stichting voor Blindenzorg, rayon Noordholland (exclusief Amsterdam), zaterdagmiddag in Brinkmann het veer tigjarig jubileum gevierd. Tijdens een bijzondere vergadering heette de voor zitter, de heer H. J. B. Wachters, ver tegenwoordigers welkom van verschil lende organisaties van of voor blinden, en met name de Deken van Haarlem, drs. Th. Zwartkruis, die de bisschop representeerde. Onder de belangstellen den waren representanten van de Stich ting Nederlands Blindenwezen, het Cen traal Orgaan van de Nederlandse Blin denzorg, de r.-k. Blindenbond St.-Odilia en van de r.-k. Blindeninstituten „Sint Henricus" 'en „Wijnberg". Aanvankelijk had men het veertig jarig jubileum ongemerkt voorbij wil len laten gaan, maar het bestuur was toch gezwicht voor de voldoende rede nen, die een viering rechtvaardigden. Onder meer wilde men dank brengen aan de 6500 donateurs, die de Stichting helpen, het leven voor de blinden leef baar te maken en te houden. Op verzoek van mgr. Van Dodewaard, bisschop van Haarlem, bracht Deken Zwartkruis diens gelukwensen over. Sprekend over de verdiensten van de blindenzorg citeerde hij Milton en paus Joannes XXIII. De Paus had er onder meer op gewezen, dat de blinden bij zonder zijn aangewezen op de mense lijke solidariteit. De Deken deelde daar op mede, dat de Paus de heer Wachters wegens dier.s grote verdiensten voor het blindenwerk, zijn bijzondere zegen had verleend. De heer Wachters sprak een dank woord en wekte de aanwezigen op tot samenwerking, om ook de blinden in de ontwikkelingsgebieden te helpen. Over dat onderwerp hield mr. S. C. M. van Onder zeer der Klei een zeer informatieve causerie. BRUSSEL, 18 nov. (ANP) Bjj de besprekingen tussen de zes landen van de Europese Economische Gemeen schap en Engeland wordt uitgegaan van de veronderstelling, dat Engeland op 1 januari 1964 tot de E.E.G. zal kun nen toetreden. Dit is gebleken uit een verklaring van de Nederlandse staats secretaris van buitenlandse zaken. dr. H. R. van Houten, op een persconfe rentie, die hjj als voorzitter van de E.E.G.-Engeland besprekingen zater dagmiddag na afloop van de driedaag se vergadering heeft gehouden. Sprekende over kesties van douane tarieven noemde hij de datum van 1 januari 1964 als begin van bepaalde tariefmaatregelen ten behoeve van Af rikaanse landen van het Britse Geme nebest, die hebben geweigerd als geassocieerd lid tot de gemeenschap toe te treden, indien Engeland lid wordt. In antwoord op een vraag of deze maatregel niet eerst zou ingaan op de dag, waarop Engeland tot de E.E.G. zal toetreden, antwoordde dr. Van Houten, dat als werkhypothese de datum van 1 januari 1964 daar voor wordt aangenomen. In antwoord op verdere vragen ver duidelijkte de voorzitter van de confe rentie, dat in het gesprek tussen de E.E.G. en Engeland deze datum niet of ficieel als uitgangspunt wordt geno men. De le januari 1964 is echter wel als richtlijn genomen in het werkdocu ment oyer de tariefmaatregelen. Staatssecretaris Van Houten deelde voorts mee, dat in de onderlinge be sprekingen van de zes E.E.G.-landen over het vraagstuk van de financiële regelingen van het gemeenschappelijke landbouwbeleid „enig licht is gevallen op de richting, waarin de oplossing zal moeten worden gezocht." Dit vraagstuk kon, hoewel het wei op de agenda stond, niet met de Britse delegatie worden besproken, aangezien de „Zes" onder ling geen gemeenschappelijk stand punt konden bepalen. Twee beginselen voor de gemeenschappelijke financiële verantwoordelijkheid voor het landbouw beleid hebben de „Zes" thans aanvaard, aldus dr. van Houten: I. De opbrengst van het heffingstel sel van het landbouwbeleid vormt in de eindfase daarvan een onderdeel van het inkomen van de gemeen schap. 2. Er moet een evenwichtige verdeling van de lasten zijn tussen de lid staten. De twee principes moeten thans met elkaar in overeenstemming worden ge bracht, waarbij moet worden voorko men dat het eerste zou leiden tot een „onevenredige" belasting van sommige lidstaten. Daarbij hebben de „Zes" zon der uitzondering hun medewerking toe gezegd om tot een oplossing te komen, waarbij de Europese Commissie een be langrijke rol zal spelen. ROTTERDAM, 19 nov. Ton, Lutz is voor zijn verdienste als regisseur onderscheiden met de erepenning „Her scheppend, schep ik" van de Rotter damse Kunststichting, ingesteld in 1954 en zeer incidenteel toegekend aan „hen, die door hun kunst, een kunst werk deden leven", zoals de zinspreuk luidt. „Ton Lutz heeft een stijl van drama tische kunst ontwikkeld, waaruit de gloed van de overtuigingskracht straalt" zei de heer W. A. Wagener, bestuurs lid van de Rotterdamse Kunststichting, die zaterdag de heer Lutz de penning overhandigde. „Hij dwingt de essentie van elk stuk met een doordringende presehtatie aan ons op." Hij deelde mee, dat van de 15 miljoen blinden, die de wereld telt, 80% in de ontwikkelingslanden woont. Dat wil zeg gen 1 blinde op iedere 200 inwoners. Voor Nederland is deze verhouding: 1 blinde op 2000 inwoners. In het kort gaf hij een overzicht van de blindheidsoorzaken in de ontwikke lingslanden. In het algemeen kan men die herleiden tot een erbarmelijke sociale toestand. In Azië en de Levant heerst vooral de trachoom, in Afrika en Midden-Amerika kampt men met de zo genaamde rivierblindheid, welke het ge volg is van een ziekte, verbreid door een vlieg, waaraan ongeveer 300 miljoen mensen lijden. In Indië zijn 20% van de 2 miljoen blinden het slachtoffer van de pokken geweest. Overal in de ont wikkelingslanden wordt blindheid ver oorzaakt door ziekten wegens vitamine gebrek. Mr. Van der Klei kwam met nog meer ontstellende cijfers. Zo zijn door gebrek aan middelen en medisch per soneel volgens een schatting van de Wereldgezondheidsorganisatie in de wereld 10 miljoen mensen onnodig blind. Velen van hen zouden zelfs op eenvoudige wijze te genezen zijn. Spre ker bepleitte daarom meer steun aan de Wereldgezondheidsorganisatie en een nog grotere activiteit om het levens niveau in de ontwikkelingslanden op een hoger niveau te brengen. Nadat mr. Van der Klei een overzicht had gegeven van de bestrijding der blindheidsgevolgen, wees hij er op, dat de voorzieningen in de ontwikkelings landen minimaal zijn. Men zal de blin den moeten benaderen in hun opvoeding en moeten helpen bij hun opleiding, re validatie en tewerkstelling. De meeste blinden in de ontwikkelingslanden wer ken namelijk niet of nauwelijks, hoewel zeker 35% daartoe in staat zou zijn. Velen zijn daardoor gedoemd tot de bedelstaf en leiden een ellendig bestaan. Spreker stelde echter vast, dat een be gin van verbetering te signaleren is. De iandbouw biedt in zekere zin een op lossing. Niet minder dan 70% van de blinden woont in de landbouwgebieden. In de landbouw zijn voor hen mogelijk heden. Het zal {Jus zaak zijn, dat zij niet naar de stad trékken, waar zij zullen verkommeren. De stadsblinden, die veel al tot bedelarij zyn vervallen, kunnen soms bij een instituut of een beschut tende werkplaats terecht. Zij zullen op een of andere manier in het arbeids proces betrokken moeten worden. Men mist echter de middelen voor een goede opleiding en de inrichting van centra, waar zij voorlopig kunnen worden op gevangen. Het is duidelijk, aldus mr. Van der Klei, dat de gehandicapte mens in de hongergebieden de minst bedeelde we reldburger is. De steun van het Westen is hier onontbëerlijk. Individuele bij stand is op eenvoudige wijze te bieden door meer steun aan missie en zending. Reeds vier Nederlandse congregaties doen in deze landen zeer verantwoord blindenwerk. Van de overheid mag men verwachten, dat deze bijstand verleent aan de zeer doelmatig georganiseerde instellingen, die steunen op de rijke er varing in de ontwikkelde landen en die eveneens in de ontwikkelingslanden een goede staat van dienst hebben. Toen de vergadering teneinde was, werd een receptie gehouden, waarbij het woord werd gevoerd door de heer R. Coppes namens de landelijke bond van „St.-Odilia". Hij prees het buiten gewone werk, dat de Stichting ten dien ste van de blinden had verzet. De heer Pelk, voorzitter van de afdeling Haar lem en Noordholland van St.-Odilia wil de niet alleen de huidige bestuursleden, maar oqk al hun voorgangers dank brengen voor hun activiteiten. De 115 leden, van wie de meesten een beschei den inkomen hebben, hadden spontaan een bedrag van 150.bij elkaar ge bracht, dat nu de Stichting ten ge schenke werd gegeven. Van de gemeente Haarlem was een gelukwens binnengekomen. Het provin ciaal bestuur en de Commissaris der Koningin hadden volstaan met het zen den van een bericht van verhindering: een gelukwens was in hun schrijven niet vervat LONDEN, 17 nov. Het Indexcijfer voor trampvrachten is in de maand oktober met drie punten gestegen. Als oorzaak hiervoor wordt de Cubaanse kwestie aangegeven. De index wordt op 84,3 becijfers tegen 81 voor sep tember (1960 is 100). Van de subindices steeg die voor suikervrachten van 85,7 tot 96,8. Voor kolen was een toeneming van 73,5 tot 77,6 te constateren, terwijl het cijfer voor graan van 77,2 op 80,8 kwam. De houtvrachtprijs was echter lager. Hier liep de index van 91,3 terug tot 90. Ook time charters liepen terug. De index geeft voor oktober 77,5 tegen 77,9 voor september. AMERSFOORT, 16 nov. Oktober 1962 heeft voor de plaatselijke spaar banken een bijzonder hoog overschot op geleverd. In deze maand beliepen de stortingen 158.3 min en de terugbe talingen 143.1 min, zodat een spaar overschot resulteert van 15,2 min, te genover 9.7 min in oktober 1961, zo deelt de Nederlandse Spaarbankbond mede. De gunstige ontwikkeling van de spaarresultaten in vergelfjking met 1961 dat overigens ook reeds een bijzonder gunstig spaarjaar was houdt derhalve aan. In de eerste tien maanden van 1961 bedroegen de over schotten 265,2 min: in 1962 is thans reeds een resultaat van 276,1 min geboekt. Het gezamenlijke inleggerstegoed van de spaarbanken, geregistreerd door de Nederlandse spaarbankbond, beliep per ultimo oktober 3.495,1 min. (Van onze correspondent) GRONINGEN, 17 nov. De r.k. stu dentenvereniging „Albertus Magnus" heeft vrijdag in de aula van de univer siteit honderd en drie nieuwe leden plechtig geïnaugreerd, te weten 75 he ren en 28 dames. De praeses de heer G. F. M. van der Velden wees in een rede op enkele aspecten van de positie waarin de student geplaatst is ten op zichte van studentenvereniging, maat schappij, universiteit en ouders. De stu dent geniet van de voordelen van de maatschappij en zal niet nalaten deze voordelen uit te buiten (gelegenheid tot studeren), maar onderhoudt toch geen serieuze contacten met de „burger" De praeses wierp zich op als verde diger van de groentijd, waarin nadruk wordt gelegd op de kennismaking. Blij kens een door „Albertus Magnus" ge houden enquête bestaat er een hoogst irreëel beeld van de vereniging in groentijd. Daarom is er r.a de groen tijd een „tijd van verplichte kennisma king op voet van gelijkheid" ingesteld als aanvulling op de groentijd. Spreker wees op de grote voordelen van de beslotenheid van een studenten vereniging en vond de groentijd geen doel, maar middel om de nieuweling effectief op de hoogte te brengen met die studentenmaatschappij. Hij zei het niet juist te vinden schouderophalend en stilzwijgend voorbij te gaan aan het „kabaal" dat ontketend wordt door de pers. Er moet tegen ingegaan worden door voorlichting te geven, „hoe moei lijk het ook is tegen bepaalde sensatie- berichten in te gaan." AMSTERDAM, 17 nov. In het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam is vrijdagavond de viering van het 75-jarige bestaan van de Ne derlandse gynaeologisohe vereniging begonnen met een plechtige vergade ring. Onder het gehoor van de voor zitter, dr H. Rottinghuis, die de ope ningsrede uitspraak, bevonden zich o. a. prof. dr. P. Muntendam namens de regering, wethouder dr. P. J. Koets namens het gemeentebestuur van Amsterdam Lr. Rottinghuis vond het uitermate moeilijk, hachelijk en ondankbaar om de grenzen te trekken waar aan de minimum eisen voor een goede oplei ding wel en niet wordt voldaan. Dat niet alleen aan leiders van universi teitsklinieken de leeropdracht kan worden gegeven is reeds af te leiden uit het reit, dat de academische zie kenhuizen slechts ongevee- tien pro cent van de in Nederland beschikbare ziekenhuisbedden bezitten. Ongeveer 60 pet. van de bedden bevindt zich in de confessionele ziekenhuizen." Daarom zullen wij moeten streven naar een nauwer en beter contact tussen niet- universitaire opleidingsinstituten en uni- Dat in de niet universitetire cijtraen versitaire centra. Dat in de niet uni- schappelijk werk en basiswetenschap- pelijk onderzoek kan worden verricht staat vast. Hier ligt een taak voor de universiteiten om samen met de niet- universitaire centra programma's op te stellen, waardoor tevens doublures De directeur-generaal van de volks gezondheid prof. dr. P. Muntendam, deelde mede dat prof. dr. A. J. M. Holmer, hoogleraar In de verloskun de en gynaecologie aan de universiteit te Leiden, bij gelegenheid van diens 40-jarig jubileum als arts vandaag tot ridder in de orde van de Neder landse Leeuw was benoemd. Prof. Muntendam wees op de enor me vooruitgang, die op het terrein van de vereniging ruim veertig jaar is bereikt en hij illustreerde dit met cijfers. Zo overleden in 1960 op 10.000 bevallingen vier vrouwen tegen 24 in 1920. Ook het aantal doodgeboren kin deren vertoonde in deze periode een, zij het minder grote, daling. De liberale „Vrije Demokratische Partij" was altijd een groot voorstan der geweest van privatisering van staats- en semi-staatsbedrijven en had zich daarop in haar campgne voor de Bondsdagverkiezingen van het vo rige jaar (die haar in de regerings coalitie brachten) nog laten voorstaan. Dit jaar en ook het volgende schijnt men op verdere privatiseringen van staats- en semi-staatsbedrijven in het kader van de regeringspolitiek tot spreiding van bezit niet meer te mogen rekenen. Er komen dus voorlopig geen nieuwe „volksaandelen" meer bij. Dat staat trouwens duidelijk zij het in kleine en nauwelijks leesbare lettertjes in de begroting van het Ler.z-ministerie voor 1963: „Op de pri vatisering (verkoop) van staatsbedrij ven kan naar de huidige stand van zaken niet meer worden gerekend". Er wordt zelfs, voor zover in Bonn bekend is, door het „Schatzministeri- um" helemaal niet meer onderhandeld over eventuele verkoop van staats- of semi-staatsbedrijven. Het Lenz-minis- terie heeft in het eerste jaar van de zittingsperiode van de 4e Adenauer-re- gering minder activiteit en initiatief ontwikkeld dan in enig ander jaar sinds het bestaan van dit departement. De oprichting van het ministerie ge schiedde vooral met het oog op de privatisering van de „Volkswagenwer- ke" in Wolfsburg. Men weet er op het „Schatzministe- rium" blijkbaar verder ook geen raad mee. Dit werd dezer dagen wel het heid, dat men de gepensioneerde se cretaris-generaal van het ministerie, te horen, hoe het met de privatisering van staats- en semi-staatsDedrijven nu verder zou kunnen gaan. Het „Schatzministerium" is in een Doornroosje-slaap verzonken. Er gaan intussen stemmen in Bonn op, die plei ten voor de afschaffing van dit depar tement, als het toch maar zo weinig doet. De privatisering zou dan weer kunnen worden ondergebracht bij het ministerie voor ontwikkelingshulp en economische samenwerking, waarvan het heel vroeger werd afgesplitst om een separaat departement te worden toen er ministerzetels moesten worden verdeeld om de coalitie-balans in even wicht te houden. Maar ontwikkelingsminister Scheel (ook een liberaal) zal met de privati sering vermoedelijk ook niet al te veel kunnen aanvangen, wanneer hem geen projekten van staats- en semistaats- bedrijven worden voorgelegd, die Bonn eventueel in particuliere handen zou kunnen doen overgaan. SINT-MICHIELSGESTEL, 13 nov. De rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek heeft op een in ver band met de ruilverkaveling verlaagd perceel zandige grond in de buurt schap Halder, een archaeologisch on derzoek ingesteld, nadat in de wegge voerde grond Romeinse voorwerpen waren aangetroffen. Tot de vondsten behoren enige scherven van inheems Romeins aardewerk, een nagenoeg complete beker van witte aarde met oranjekleurige vernis, onder de rand van de buitenkant versierd met bor- stelstrepen en zandbestrooiing, verder scherven van bekers van witte aarde met blauwgrijs vernis en zandbestrooi ing. De vondsten, die alle bewaard worden in het Instituut voor Doven, ge tuigen van menselijke activiteit vanat de Flavische periode, wellicht zelfs beste geïllustreerd door de omstandig-1 reeds vanaf het midden van de eerste dr. Busch, liet opdraven om van hem eeuw na Chr., tot in de derde eeuw. KONDEN WE MAAR MNMCHT TREKKEN MAKEN ZffNLAWARI JALADIN, BRENG DE VROUWEN NAAR DE KELDER. DE S0L-. U HEBT HIER NIETS TE MAKEN. IKVERZOEKUHEEN TE GAAN! DATEN MOGEN ZE NIET ZIEN. PAMELA, IK GELOOF DAT ZE WETEN.DAT WE HIERZUN. MILITAIREN OEFE NEN NIET IN TUINEN STIL JONGENS LAAT HEM DICHTB'J KOMEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 15