REGERINGSCOALITIE DREIGT UITEEN TE VALLEN Zij blijven bij hun eis dat STRAUSS moet ve Vandaag valt de beslissing rdwij unen 69: [falcon tweedjassen •ottgering Een gaatje in het gordijn Volkspartij wint in Oostenrijk Grote zegepraal voor Gaullisten Reynaud en Mendès-France in eerste ronde geklopt ZWARE SNEEUWVAL IN SCHOTLAND „Menseli j ke golven*' tegen de Indiërs CHINEZEN KIJKEN NIET OP MENSENLEVENS Belangrijke plaats Walong in hun handen gevallen Gemiste kans voor Eden CHEVROLET 1963 VERRASSING IN FRANKRIJK ttentie ctie PeekuCloppenburg weer Bejaard echtpaar slaat slag in toto éeè MORRIS 'êeforeifou êui/! Het f3,- f2,- f 1,- MAANDAG 19 NOVEMBER 1962 86sfe JAARGANG No. 31287 (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 19 nov. De West duitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft zaterdag zonder enig succes negen uur lang onder handeld met politieke leiders om de christendemocratisch-liberale regeringscoalitie van de dreigende ondergang te redden. De liberale partij (FDP), onder leiding van partijvoorzitter Erich Mende, wei gerde categorisch haar eis dat de minister van defensie, Franz-Jo- sef Strauss, moet aftreden te la ten vallen. Adenauer confereerde met de leiders van de FDP en de CDU-CSU (de CSU is de zuster- partij van de CDU in Beieren) ge zamenlijk en afzonderlijk, alles Zonder resultaat. De situatie is onveranderd gebleven. Heden dus SPORTIEVE COATS 75 Plaatselijk buien tijdelijke aanbieding stomen valt de beslissing over het voort bestaan van de coalitie. Besluiten de liberalen vandaag dat zij hun v«f ministers uit de regering zul len terugtrekken, dan is het lot van de regering-Adenauer beze geld, want de CDU-CSU beschikt in de Bondsdag niet over een meerderheid. De socialisten heb ben de hele affaire nog explosie ver gemaakt door te verklaren, dat zij onder de huidige omstan digheden voorstanders zijn van een regering op brede basis, waarvan alle drie de grote par tyen deel uitmaken. N.V. VAN LENT - Heemstede Raadhuisstraat 53 - Dreef 261 Tel. 38810 WENEN, 19 nov. (Reuter) De Oostenrykse (Katholieke) Volksparty heeft de gisteren ge houden algemene verkiezingen gewonnen. Zy veroverde 81 zetels, tegenover de socialisten 76 en de uiterst rechtse Partij voor de Vrijheid acht. iH Fouten gemaakt NEW DELHI, 19 nov. (AFP, UPI, Rtr.) Premier Nehroe van Indië heeft vandaag in het parle ment bekendgemaakt, dat zowel Walong als de belangrijke Se La- pas in Chinese handen zyn geval len. De Se La-pas was tot dus verre de belangrijkste defensieve stelling der Indische troepen in het noordoostelijke grensgebied. Nehroe's verklaring is het eerste officiële bericht, dat de Chinese troepen de pas hebben veroverd. De verovering van Walong, zater dagavond, was reeds een zware slag voor de_Indiërs, zoals offici eel werd toegegeven. De Chinezen vielen aan met een volledige in- fanterie-divisie, ondersteund door onophoudelijke salvo's van ka nonnen, zware mortieren en te- rugstotende vuurmonden. De aan vallers gebruiken dezelfde strijd- methode, waarmee ze destijds in Korea succes boekten: het sys teem der „menselijke golven". BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 'JKantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 'Jkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Erectie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Se verin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter hoogte. Omroepers 16 cents oer m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder oogave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maant 1 7 90 oei kwa'taai Voor klachten over de bezorging s avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 21544. Westduitse liberalen zijn niet bereid tot compromis Advertentie Deze week dubbel katoenen gabardine, met extra uitknoopbare wollen teddy-voering. Hlllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Advertentie BARTEIJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT iSU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL. 223596 Verwachting tot dinsdagavond, (opgemaakt te 11.15 uur). Wisselende bewolking met plaat selijk enkele buien, vooral In de kustprovincies. In het binnenland overwegend matige, aan de kust ma- tiffe tot krachtige wind tussen noord en noordwest. Weinig verandering in temperatuur. DINSDAG: Zon: 8.01-16.43; maan: 0.25-14.39. Advertentie) costuum mantel -4t90' japon (eenv.) -3j5fr pantalon 205- rok ■M5- jumper -U25- Grote Houtstrut S tal. 10771 Aimterdamsevaart 30 tel. II561 Binnenweg 137 tel. 36432 De huidige crisis in Bonn is een rechtstreeks gevolg van de beruchte affaire rond het nieuwsweekblad „Der Spiegel". De zaak draait thans rond minister Strauss, omdat deze een rol heeft gespeeld by de arrestatie van „Spiegel"-redacteur Conrad Ahlers in Spanje. Strauss had aanvankelijk in de Bondsdag verklaard dat hij met de hele rel rond „Der Spiegel" niets, maar dan ook helemaal niets te maken had. Later werd hy gedwongen toe te geven dat hij de Westduitse militaire attaché in Madrid had opgebeld om hem opdracht te geven de arrestatie van Ahlers die in Spanje met va kantie was te bewerkstelligen. Strauss is in het verleden vele malen rechtstreeks door „Der Spiegel" op de meest onbarmhartige wijze aangeval len en velen vermoeden dan ook, dat FULDA, 19 nov. (UPI) Officieren van het Oostduitse leger hebben gis teren aan de sectorgrens tussen Oost en West-Duitsland hij Fiilda een praat je gemaakt met Westduitse douanebe ambten en leden van de grenspolitie. Zij vroegen naar het laatste nieuws over de regeringscrisis in Bonn en naar de al gemene mening over de Westduitse mi nister van defensie, Franz-Josef Strauss. De Westduitse grenspolitie verkiaarue de laatste tien jaar niet een dergelijk in cident te hebben meegemaakt. Het hoofd van het douanedistrikt Ful da, Günther Harder, zei dat de werk zaamheden aan de grensversterkingen, die vorige maand abrupt werden ge staakt, nog niet zijn hervat. De Oostduitse grenswachten verklaar den, dat het bevel om de werkzaam heden aan de grensversterkingen, te staken, uit Moskou afkomstig was. De arbeiders die eraan werkten waren te ruggezonden naar hun barakken. (Advertentie) MODEL BEL AIR. DIRECT LEVERBAAR. De Westduitse minister van Defensie, Franz-Josef Strauss, verlaat met gebalde vuist de kanselarij in Bonn na een gesprek met Adenauer (telefoto). er bij hem sprake is van een recht streekse wraakneming. Strauss is par tijvoorzitter van de CSU, welke partij zich volledig achter hem heeft ge schaard, in het openbaar althans. Binnenskamers schijnen ook veel CSU-ers kritiek op hem te hebben. Tot nu toe heeft Adenauer geweigerd Strauss zijn ontslagbrief te geven. Het is dus vrijwel zeker dat de crisis ook vandaag niet zal kunnen worden opge lost. De liberalen komen vandaag bijeen op een gemeenschappelijke zitting van het partijbestuur en de fraktie- leiding in de Bondsdag. Partijvoor zitter Erich Mende zal op deze zit ting voorstellen de vijf liberale mi nisters (Starke van financiën, Lenz van staatsbedrijven, Stammberger van justitie, Mischnick van vluchte lingenzaken en Scheel van ontwikke lingshulp) uit de regering terug te trekken. Adenauer heeft de liberalen met nadruk tegen een dergelijke stap ge waarschuwd. De houding van de C.D.U.-C.S.U. zal afhangen van de be slissingen van de F.D.P. De C.D.U.- C.S.U. wil in principe de coalitie met de F.D.P. in stand houden. In deze ernstige tijd kan West-Duitsland zich geen regeringscrisis veroorloven, zo heeft de bondskanselier tegen de libe ralen gezegd. „Er zijn nu eenmaal nationale verplichtingen, waaraan wij ons niet kunnen onttrekken." In Bonn heerst algemeen de indruk dat de gesprekken van zaterdag (de bondskanselier sprak ook met de cen trale figuur van de crisis, minister Strauss) inplaats van een verzoening veeleer een verscherping van de situ atie tot gevolg hebben gehad. In de oude volksvertegenwoordiging had de Volkspartij 79 zetels. De socia listen hadden er 78. Vergeleken met de verkiezingen van 1959 heeft de Volks partij dus twee zetels van de sociaal democraten gewonnen. Het zeteltal van de Partij voor de Vrijheid bleef on»» wijzigd. De communisten slaagden er r een zetel te veroveren. In percentages was de uitslag: Volkspartij: 45,42 (1959-44,19). Socialisten: 43,99 (44,79). Liberalen: 7,03 (7,70). Communisten: 3,04 (3,27). Europese liberalen: 0,48 Engeland Op een veiling in Londen heeft een Londense antiquair een Stra divarius uit 1719 gekocht voor rond 75.000 gulden. (AFP) Tijdens een rede in Beieren heeft vice-kanselier en minister van econo mische zaken prof. Erhard die zich, evenals de andere adspirant-kanselier, minister van buitenlandse zaken dr Gerhard Schroder, van de hele affaire afzijdig heeft gehouden zondag ver klaard, dat minister Strauss „onge twijfeld fouten heeft gemaakt" en zich mogelijk ook in de keuze van zijn middelen heeft vergist. De vraag is echter, aldus Erhard, of Strauss alléén schuldig is en of men nu maar ineens al zijn onmiskenbare verdien sten voor de Westduitse defensie mag vergeten. „Farizeeëndom past ons niet", aldus prof. Erhard. (UPI) Minister Strauss heeft het Hamburgse dagblad „Die Welt" zater dag verteld dat hy op zyn post zal blijven. „Ik blijf minister van defensie. Ik kan my niet voorstellen dat er een andere ontwikkeling zal zyn", aldus de minister. (AFP) De voorzitter van de sociaal-democratische partij, Erich Ol- lenhauer, verklaarde zondag in een vraaggesprek met het Franse pers bureau AFP, dat hij een eventuele coalitie met de christendemocraten of met de liberalen, als de regering- Adenauer zou vallen, niet uitsluit. Hij legde er echter de nadruk op, dat zijn partij niet het initiatief zal nemen tot een dergelijke coalitie. „Het heengaan van minister Strauss is in ieder geval een eerste vereiste." De Westduitse bondskanselier Konrad Adenauer werd zaterdag bij zijn aankomst op het vliegveld van Keulen na zijn reis naar Amerika begroet door Heinrich Krone, minister zonder portefeuille. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 19 nov. De resultaten an de eerste verkiezingsronde voor rankryks nieuwe Nationale Vergade ring kloppen slecht met de gemaakte prognoses en met de vry algemeen gekoesterde verwachtingen. Meest ken merkend is dat de Gaullistische Unie voor de Nieuwe Republiek er als de grote overwinnaar uit te voorschijn treedt. Voorspeld was algemeen, dat de UNR zou verliezen en dat deze ver liezen ten goede zouden komen, in meer of mindere mate, aan zo onge veer alle traditionele republikeins-de mocratische formaties. Het verlies is daarentegen voor het zogenaamde „kartel" van de nationale partijen, die zich hadden uitgesproken voor het „neen" by het referendum van 28 ok tober j.l. en zich daarmee generaal De Gaulles hernieuwde uitgesproken vijandschap op de hals hadden gehaald. Binnen dit „kartel" wordt het ver lies vooral gedragen door de rechts- onafhankelijken, terwijl de Republi keinse Volksbeweging (MRP) en de S.F.I.O. (de socialisten) hun globale positie onder het electoraat grosso rnodo handhaafden. Voor de door de jnafhankelyken en boeren opgelopen klap kan als symptomatisch gelden dat ex-premier Paul Reynaud, die zich met het gros van zijn partij tegen generaal De Gaulle had ge keerd, in zijn district beslissend door zijn Gaullistische tegenstander is ver slagen. De tweede grote verrassing van de eerste ronde is het grote aantal reeds aanstonds gekozen afgevaardigden, kan didaten derhalve die de absolute meer derheid van de uitgebrachte stemmen behaalden. De fraaiste buit is ook hier bij in handen gevallen van de Unie voor de Nieuwe Republiek. En wanneer men daar de gekozenen bij telt van andere formaties, die gepatroneerd werden door de „Associatie voor de Vijfde Re publiek" gepatroneerd omdat zij op 28 oktober ondanks de algemene par tijconsignes voor het „ja" waren ge weest dan lijkt bij voortzetting in de tweede stemronde van de aan de dag getreden tendens de aanwezigheid in de nieuwe kamer verzekerd van een meerderheid die haar tot een in De Gaulles zin „regeerbare" Kamer zal maken. Er blijven echter met betrekking tot de uitslag van de tweede ronde, zon dag a.s„ een aantal factoren van aan zienlijke ongewisheid over. Op de eerste plaats is gisteren een bijzonder hoog percentage kiezers van de stembussen weggebleven. Het was in het grootste deel van Frankrijk bijzonder slecht weer en dit zal in hoge mate hebben bevorderd, dat talrijke kiezers er de voorkeur aan gaven zich in reserve te houden voor de tweede ronde. Maar de belangrijkste vraag is of en in welke mate voor de tweede ronde de partijen van het „kartel" onafhankelijken en boeren, Republikeinse Volksbeweging, radicalen en socialisten zich zullen houden aan hun overeenkomst om zich In Noord-Schotland heeft het dit weekeinde zwaar gesneeuwd. Een bus moest worden uitgegraven. Dit systeem is uiterst eenvoudig en bestaat hierin dat men de ene „golf" infa? teristen na de andere op de vij andelijke stellingen afstuurt, net zo lang tot deze levende stoomwalsen die stellingen onder de voet hebben gelo pen. Op verliezen wordt daarbij niet gelet. De Chinese generaals stellen zie,' op het standpunt dat zij mensen genoeg hebben, met m het achter hoofd wellicht de sinistere uitspraak van Mao Tse-toeng, dat als er drie honderd miljoen Chinezen worden ge dood er altijd nog driehonderd miljoen overblijven, hetgeen geen enkel ander volk de Chinezen kan nazeggen. De Indische woordvoerder zei giste ren dat de Indiërs, die Walong verde digden, zich op „nieuwe defensieve stellingen" hebben teruggetrokken. Hij dee'de tevens mee dat de Chinezen ook offensieven hebben geopend in het gebied van Ladakh bij de Indisch-Ti- betaanse grens. Tenslotte vielen zij ook aan bij de kloosterstad Tawang, vierhonderd kilometer ten westen van Walong. Wat deze stad betreft: de val ervan wordt beschouwd als het ern stigste verlies dat de Indiërs sinds het begin van de Chinese agressie hebben geleden. Premier Nehroe had zaterdagmid dag reeds verklaard: „De gevechten in het noorden van ons land zijn niet langer een grensoorlog. Wij hebben te maken met een Chinese invasie". De premier, die sprak tijdens een bijeenkomst van reservisten, voegde hieraan toe: „Wij zijn bezig ons voor deze totale oorlog uit te rusten. Ie dereen, die recht van lijf en leden is, zal mogelijkerwijs de een of an dere militaire opleiding moeten on dergaan. Vanaf vandaag is ieder van ons soldaat." Terwijl de Chinezen door de verove ring van Walong en hun andere offen sieven nu al zijn doorgedrongen tot veertig kilometer ten zuiden van de Macmahon-lijn, stuurde premier Tsjoe En-lai dit weekeinde enkele tientallen brieven naar de staatshoofden van lan den in Azië, Afrika, Latijns-Amerika en West-Europa, waarin hij getuigde var de vredelievende bedoelingen van de Chinese Volksrepubliek. „China heeft alles gedaan om een militair conflict te voorkomen. Dat dit niet is gelukt is de schuld van Indië, dat al onze vredelievende voorstellen heeft afgewezen en de weg van het militaire avontuur heeft gekozen". Vol gens Tsjoe En-lai gaat het de Indiërs niet om de grenskwestie zelf. Zij heb ben de grensoorlog uitgelokt om de aandacht van het volk af te leiden van binnenlandse moeilijkheden en om meer hulp t» krijgen van de Verenig de Staten. TOKIO. - President Soekarno zal ziji, bezoek aan Japan vervroegd be ëindigen om naar Peking te gaan Daar zal hij proberen te bemiddelen tussen Indië en China. Dit meldt het Egyptische persbureau MENA „uit ge zaghebbende bron". Volgens NlKDjA zal Soekarno ook naar Nieuw Delhi gaan als dat nodig mocht blijken om beide partijen tot elkaar te brengen. Inmiddels heeft de regering van In dië officieel meegedeeld dat het ae Amerikaanse wapens, die het thans van Amerika ontvangt, nooit zal ge bruiken tegen Pakistan ter beslechting van de kwestie-Kasjmir. DEN HAAG, 19 nov. Het echtpaar Van der Spiegel te Voorburg, waarvan de man 70 jaar en de vrouw 66 jaar oud is, heeft zich geschaard onder de kandidaten voor de eerste prijs in de sporttoto van j.l. zondag. In totaal zijn er vijf meldingen van dertien goede uit slagen binnengekomen en daarvan zijn er twee van het echtpaar Van der Spie gel. Amerika Een vuurgevecht om 34 dollarcent heeft in New York aan twee bandieten het leven gekost, terwijl een derde bandiet en een politieman ern stige verwondingen opliepen. De drie bandieten hadden van een warenhuis bode een tas geroofd, waarin zich slechts 34 dollarcenten bevonden., Bi) hun terug te trekken ten gunste van diege ne hunner kandidaten, die in de eerste ronde het beste geplaatst werd. Of, zoals het heet, in hoeverre de „republi keinse tucht" zich zal doen gelden. Maar zelfs als die zogenaamde re publikeinse tucht zich ten volle zal doen gelden blijft het de vraag, in hoe verre het electoraat zal volgen. Het lijkt rijkelijk vermetel te veronderstellen, dat kiezers, gewend om rechts te stem men, bijvoorbeeld op een kandidaat van de onafhankelijken en boeren, uit „republikeinse discipline" nu bereid zouden zijn te stemmen op een socia list. Zij zouden er zeer wel de voor keur aan kunnen geven hun stem over te hevelen naar de eveneens in het krijt gebleven U.N.R. of een andere Gaullistische kandidaat. Hierbij moet dan nog rekening worden gehouden met de veel voorkomende menselyke neiging om de overwinnaars, de grote overwin naars van de eerste ronde in dit ge val, te hulp te snellen, temeer waar deze zich nu kunnen voordoen als de enige krachtig samenhangende formatie die de communisten de weg verspert. De Unie voor de Nieuwe Republiek laat thans inderdaad, wat getalsterkte van haar verkiezingsaanhang betreft, de communistische party achter zich die, hetgeen eveneens een novum is, daarmede ophoudt Frankrijks grootste politieke partij te zijn. Niettemin boek ten de communisten vooruitgang. Ter wijl zij in 1958 bij de eerste stemron de slechts één kandidaat gekozen kon den krygen, hebben zij er thans zes, waarvan vyf in het departement van de Seine (groot-Parys) (Reuter) De socialistische lei der Guy Moliet, een van De Gaulle's felste tegenstanders, werd in de eer ste ronde niet gekozen. Zijn Gaullis tische tegenstander had méér stem men, maar geen absolute meerder heid, zoals in de eerste ronde is ver eist. Mollet heeft nog een kans geko zen te worden in de tweede ronde op 25 november, maar dan zal hij ge steund moeten worden door de com munistische stemmers. Pierre Pflimlin, een Gaullistisch gezinde MRP-leider en ex-premier, werd herkozen. Minister van finan ciën d'Estaing (onafh.) werd eveneens herkozen, evenals de voorzitter van de radicale partij, Maurice Faure. Oud-premier Paul Reynaud werd door zijn Gaullistische tegenkandi daat Jules Houcke verslagen, even als oud-premier Pierre Mendès-Fran ce, die het aflegde tegen staatsse cretaris Jean de Broglie (UNR). (UPI) Het Franse ministerie van binnenlandse zaken publiceerde van morgen om half drie de volgende offi ciële cijfers voor 405 van de 465 kies districten Geregistre rde kiezers: 23.964.873; uit gebrachte stemmen: 16.429.960 (68,58%); geldige stemmen: 15.881.359. Communis ten: 3.261.723 (20,54); andere linkse groe peringen: 340.680 (2,15); socialisten: 2.154.944 (15,57); radicaal-socialisten; 648.141 (4,08); andere links van centrum: 637.669 (4,02); Gaullisten: 4.903.430 (30,87)volksrepublikeinen: 1.577.292 (9,93); andere rechtse groeperingen: 779.663 (4,91); onafhankelijken: 1.380.500 (8,69)republikeins centrum: 52.814 (0,33): uiterst rechts: 144.493 (0.9D. China De ambassadeur van com munistisch China in Praag, Djoeng Sji- foeng, die op 14 oktober naar Peking vertrok, is op zyn standplaats terugge keerd. Geruchten dat hij definitief zou zyn teruggeroepen, blyken dus onge grond te zyn geweest. (AFP). vlucht werden zjidoor de politie onder vuur genomen. (R leuter) ANTHONy ?r»p' LONDEN, 19 nov. lUBlj De Britse e minister van Buitenlandse Zaken en ex-premier Sir Anthony Eden (Lord Avon) vertelt in zijn memoires, die vandaag in Londen zijn verschenen, dat tijdens de eerste wereldoorlog in dezelfde frontsector heeft gestaan als Adolf Hitler. Met dien verstande natuurlijk dat Hit- Ier aan de Duitse kant stond en Eden aan de Britse. Tijdens de Tweede Wereldoorlog h.oor- d. de Franse ambassadeur van deze coïncidentie. Hij stapte op Eden af en vroeg hem „Is het waar dat u tijdens de Eerste Wereldoorlog aan het front tegenover Hitier heeft gestaan9" EdenJawel." Ambassadeur„En u hebt hem ge mist Daarvoor 'dient u te worden doodgeschoten."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1