voor Partijraad K.V.P. Werkprogram aanvaardt 1963/67 <s> Tilburgse Hogesc hooifeestwee k op daverende wijze besloten PRINSES BEATRIX MAAKT TOCHTJE OP OLIFANT Maatschappelijk Werk moet apart ministerie blijven Nieuwe paragraaf GASTCOLLEGES, CONCERT EN TAPTOE Mr. dr. C. P. M. Romme over de opmars van het maatschappelijke groepsleven in de politiek Arbeiders- wantrouwen Eindelijk echt zielzorg-werk over belastingen Prinses Beatrix in Thailand valt uw haar uit? wordt hét vroegtijdig grijs? gebruikt u misschien de verkeerde haartonicum? STILBÉPAN STILBÉPAN voor levend haar m Verkeerde baby gedoopt Gereformeerde kansel- boodschap over zedenbederf s Zuidhollandse Wit- Gele Kruis ziet de toekomst somber in „Partij van de Arbeid moet zich uitspreken over ontwapening" Twee Amerikaanse deserteurs gepakt H. E. M. de Bok O.P. MAANDAG 19 NOVEMBER 1962 Utrecht, 19 nov. Onder noodzakelijkerwijze straffe lei- jj'ng van voorzitter mr. P. Aal- erse is de partijraad van de KVP *aterdag erin geslaagd het met e toenemende overheidstaken groeiende concept-werkprogram v°°r de komende verkiezingen, °P de eindredactie na, vast te stel- etl- Een redactie-commissie zal ^et spoed aan het werk gaan om !re definitieve tekst te formuleren ^en aparte commissie, ter verga ring door de partijraad be noemd, zal zich met de eindredac- "e van de inleiding op zichzelf |"eeds elf pagina's groot be esten. De tekst is zeer verschil- er|d beoordeeld. Britse schrijver Clifford Bax overleden Fiat.500 D 3.450,- Flat 600 D 4.150,- Flat 1100 5.800,- Flat 1300 7.600,- Flat 1800 9.850,- Flat 2300 11.850,- Kr ars legging op oorlogs kerkhoven bij de Kwai voor levend haar tonicum *■3 soorten: voor vet haar, voor droog haar, voor grijs haar. „Economische groei" „Sociale democratie" Kwalijk en gevaarlijk Vice-voorzitter Ruygers: t 'Van onze parlementaire redacteur) ®r komt geen apart „urgentie-pro- Ifram", zoals sommige kringen hebben *6vraagd. Wel wordt weer een verkie- "Ksmanifest samengesteld, waarin t"p" kernachtige samenvatting wordt ^pgeven van de doelstellingen van de VP voor de komende parlementaire Periode. „Dat is ons urgentie-program" "dus mr. Aalberse. t>e moeilijkheid voor het partijbestuur J;as de consequentie te trekken van de 'Jip van suggesties, door de partij je'f opgeroepen, en verlangens, uit alle ?eien van het land naar voren geko- jypn. Van de ene kant was dit een J^den tot verheugenis, zoals mr. Aal- aerse dankbaar vaststelde, omdat zo oien tegenwoordig met het politieke Werk meedenken en meeleven. Van de andere kant vereiste deze partijraad (Van onze Haagse redactie) 19 nov. De classis kerkit enhaSe van de gereformeerde kansen, '5 Nederland heeft in een 2Spe? schaP' die gisteren in alle j: °eraf°raieerde kerken is affeekon- peA.' V.aar -.sterke verontrusting" uit- vÜj r2 2 over het toenemende zeden- D® classis zegt in de bood- P' ?at de sexuele ontsporingen van ]a®tste tyd bltjk geven van een ont- wikkeling, die haar noopt een waar- schuwend geluid te laten horen. Als oorzaken van het zedenbederf ziet de classis onder meer de „zogenaamd realistische lectuur" het overmatig gebruik van sterke drank, de slechte invloed van films en televisie, het te ruime zakgeld van jongeren en de uit huizigheid van ouders en jeugd. Ook 18 de classis niet te spreken over de hianier, waarop in sommige bladen de ®®xuele criminaliteit wordt verslagen, r® classis roept de leden van de ker ken op waakzaam te zijn tegen ver arde invloeden in leven en gezin. Zij *?gt zich er van bewust te zijn, dat hieuwe tijden ook nieuwe vormen yragen, en voorts, dat het niet haar 2edoeling is verouderde inzichten te handhaven. .pe kanselboodschap maakt onderdeel van een groter programma, dat classis tot uitvoering wil brengen °ha het gesprek over het onderwerp )[ah het zedenbederf in wijdere kring aan de orde te stellen. Zo is er ook ?.eh commissie benoemd, waarin zit- "hg hebben enkele theologen, een Psychiater en een hoofdinspecteur van P°ntie, die zal komen tot opstelling een hederlijk schrijven, omdat jhen ook in de zielzorg steeds meer probleem wordt geconfron- bLONDEN, 19 nov. (Reuter) De Sf'tse toneelschrijver en dichter Clif- ■j2rd Bax is zondag overleden. Hij was 8 jaar. a Tussen de twee wereldoorlogen wer- S®h in Engeland ruim tien toneelstuk- veh en muzikale komedies van zijn ?and opgevoerd. Zijn eerste toneelstuk JJt werd opgevoerd, was het in 1912 ^schreven stuk „The poetasters of ^Pahan". Zijn beroemdste werk was Aarschijnlijk het uit 1932 daterende Uk „The rose without a thorn". bijzondere stuurmanskunst, al waren de ruim duizend amendementen reeds tot 350 teruggebracht. Gloednieuwe bij voegsels, gebaseerd op de ontwikkelin gen van de laatste tijd. of gegrond op herbestudering, waren de volgende: I. Met evenveel woorden wordt in dit program gezegd, dat de huidige sa menleving een afzonderlijk ministerie van Maatschappelijk Werk niet meer kan ontberen. Het voorstel werd met groot applaus aanvaard. Er was slechts een enkele tegenstrever: de heer Van Vlijmen uit Eindhoven. II In de paragraaf over de prijzen wordt aangedrongen op een duidelijk afwegen van de belangen van kopers en ondernemers. Voorlichting aan ko pers over kwaliteit en prijs wordt noodzakelijk geacht. III De belastingparagraaf is herzien, kennelijk onder invloed van wat de laatste algemene financiële beschou wingen hebben geleerd. Er wordt ge sproken over prioriteitenschema's die verscheidene jaren omvatten. Hierin moeten ook belastingverlagingen wor den opgenomen. (Advertentie) sunroof Export Geheel compleet, incl. verwarming, defrosters, ruitensproeiers e.d. mm Importrice: J. Leonard Lang's Automobielbedrijven N.V..Amsterdant BANGKOK, 19 nov. Prinses Bea trix heeft één van de drukste weekein den van haar Aziatische reis gehad. Zij bezocht zaterdag twee tempels, ont ving de Nederlandse kolonie alhier, had een banket met koning Phoemipol en koningin Sirikit van Thailand en woon de een uitvoering van klassieke dansen bij. Voor zondag stonden bezoeken aan de geallieerde oorlogsbegraafplaats te Kantsjanaboeri en aan de brug over de rivier de Kwai op het programma. Op de begraafplaats, waar ongeveer zevenduizend geallieerde krijgsgevange nen, onder wie 1896 Nederlanders, be graven liggen, legde prinses Beatrix een krans aan de voet van een een voudig stalen kruis, dat in het cen trum van het kerkhof staat. Zij legde voorts bloemen bjj de graven van een Engelsman, een Australiër, een Nieuw- Zeelander en een Nederlander, A. de Kramer, een infanteriesoldaat, die op 16 november 1943 is gestorven. In de oorlog zijn. zoals bekend duizenden krijgsgevangenen van de Japanners om gekomen bij de aanleg van de beruchte Birma-spoorweg. De prinses was zicht baar onder de indruk tijdens haar be zoek aan de begraafplaats. Na de kranslegging begat prinses Beatrix zich naar de nabijgelegen brug over de rivier de Kwai. die door de gelijknamige film wereldberoemd is geworden. Een ambtenaar van de Ne derlandse ambassade in Thailand, J. Bloemhard, vertelde haar over het lot van de Nederlanders, die destijds ge dwongen werden aan de bouw van de brug mee te werken. De heer Bloem hard is een van de Nederlanders, die deze door de Japanse militairen in- festelde slavenarbeid hebben overleefd. 'rinses Beatrix begaf zich vervolgens naar een andere in de buurt gelegen oorlogsbegraafplaats, die van Tsjoeng- kai. Hier liggen 1.740 geallieerden be graven, van wie 313 Nederlanders. Ook hier legde zij een krans. De discussies over de amendementen, waarvan het partijbestuur er een 150 heeft overgenomen, hadden onder meer betrekking op de bezitsvorming. Een nogal felle aanval van de heer Prins uit Amsterdam werd door dr. De Kort afgeslagen. De heer Prins zei. dat niet meer bereikt was dan bezitsvorming- kleine-stijl. Hij stelde zich een principi ële wijziging van de maatschappelijke structuur voor. Hierbij zou een eind worden gemaakt aan de uiteenlopende posities van kapitaal en arbeid. Als middel daartoe ziet hij vooral het delen in de winst, die het bedrijfsleven uit investeringen maakt. Dr. De Kort wees erop, dat nu reeds maatregelen ter bevordering van de bezitsvorming zijn getroffen, die de schatkist honderd mil joen gulden kosten. Men vergete echter niet. dat het resultaat daarvan is. dat een bezit wordt gevormd, dat zevenhon derd miljoen bedraagt. De verhouding van ons land met Indonesië kwam ter sprake naar aan leiding van een amendement van de kring Amsterdam, dat is overgeno men. In het program komt nu „her stel en ontwikkeling van wederzijds vriendschappelijke betrekkingen met regering en volk van Indonesië" als doel te staan. Praktisch onuitvoerbaar noemde de heer Andriessen een amendement van Amsterdam, om de huurwaarde van een eigen woning niet meer belast baar te stellen voor de inkomsten belasting. Men zou deze bezitters dubbel voordeel geven, nu er reeds belangrijke subsidie wordt gegeven voor eigen bouw. Geheei nieuwe redacties voor de paragrafen m.b.t. ambtenarenzaken, landbouw, justitie en verkeer en water staat zijn goedgekeurd. (Advertentie) DAGRA N.V. DIEMEN Hoe heerlijk Uw haar-tonicum ook geurt, vaak kan parfum minder goed zijn voor de huid. Dat is dan ook de reden waarom U met Stilbépan-haartonicum het zekere voor het onzekere neemt. Want Stilbépan is niet geparfumeerd. Maar er is méér. Stilbépan is streng wetén- schappelijk samengesteld. Het is een biologisch haartonicum, met o.a. de voor het haar zo belangrijke B-vitaminen. Met Stilbépan tonicum zijn bij haaruitval, vroegtijdig grijs worden en hardnekkige roos verrassende resultaten bereikt. Zelfs als het hopeloos leek. 0 o O (Van onze hogeschoolcorrespondent) TILBURG, 19 nov. De Tilburgse Hogeschoolfeestweek is vrijdag en za terdag op even ongedwongen als fees telijke wijze afgesloten. Vrijdag, bur gerijdag, was na een sprankelend con cert door het Radiokamerorkest en het Omroepkoor de Schouwburg tot diep in de nacht het toneel van een uitbun dig galasoiree. Het Spaanse danspaar Antonia-Marino begeleid door een uitstekende flamencozanger en dito gi tarist, droegen tot die stemming niet weinig bij. Maar ook vóór hun optre den was de stemming al zeer geani meerd zodat de faam van de „Tilburg se" feesten nieuwe luister kreeg. Za terdag, Hogeschooldag, verzamelden zich ruim zeshonderd afgestudeerden rond hun Alma Mater. De gastcolle ges die de beide eredoctores, mr. dr. C. P. M. Romme en dr. Colin Clark in de nieuwe Hogeschool verzorgden kenden een overweldigende belangstel ling. Na afloop werd beiden volgens traditie het erelidmaatschap van de TAEK aangeboden, een functie die zij met graagte aanvaardden. Een con cert in de aula door het Brabants Ka merorkest o.l.v. Evert van Trigt en een koud buffet in het Paleis Raad huis gingen vooraf aan de Taptoe, waarmee de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht de Tilburgse feestelijkhe den op daverende wijze uitluidde. Dr. Colin Clark behandelde in zijn gastcollege het thema „Economische groei". Hij waarschuwde daarin voor de ook bij vele politici heersende me ning, dat enkel kapitaalinvesteringen de economische groei zouden bepalen. Een overdreven noodzaak van kapitaal vorming is onjuist, aldus Colin Clark; kapitaal is een produktiefactor maar is alléén niet voldoende voor produk- tiestijging. Aan de hand van vele cij fers, o.a. van Noorwegen, toonde hij aan, dat landen met een hoog investe- ringspeil toch een betrekkelijk lage productiviteit kunnen hebben. Een spil ziek gebruik van kapitaal, overinves- tering dus, is zelfs een gevaar voor de economische groei. Cölin Clark stel de, dat sociale factoren als de factor arbeid, voor de economische groei wel zo belangrijk zijn. Een van de knel punten bij de ontwikkeling van de pro- trinet Beatrix heeft vorige week in Joipoer een tochtje gemaakt op de rug van een 65 jaar oude olifant Hier ziet tnen de prinses tijdens de rit. Naast haar de maharadja Sawami Man Sing. duktiviteit is nl. het gebrek aan ar beidskrachten. Als voorbeeld haalde hij Engeland aan, waar de produktivi- teit door gebrek aan mankracht terug loopt. Dat in Engeland in katoenindus trie, spoorwegen en landbouw boven dien onnodig arbeid wordt verspild, noemde hij met nadruk een „sociaal kwaad". Colin Clark verwacht, dat ook in Nederland, Duitsland en Frankrijk het arbeidstekort de economische groei zal bepalen en dat het groeitempo in de toekomst dus lager zal zijn dan nu het geval is. Hij sioot zich aan bij de opvatting van prof. Verdoorn van het Nederlandse Planbureau, dat de bevol kingsgroei een positieve invloed heeft op de verhoging van de produktiviteit. Ten aanzien van de ontwikkelings landen merkte Colin Clark op, dat in deze landen industriegoederen moeten worden ingevoerd om de welvaart te kunnen bevorderen. Om deze import te kunnen betalen moeten de ontwik kelingslanden echter hun veelal agrarische export verhogen. De af zet van hun produktie stuit echter op moeilijkheden door de hoge produktie- kosten, het feit dat de menselijke con- sumtpie beperkt is en de protectionis tische stelsels van diverse westelijke landen. De beste hulp aan de ontwik kelingslanden is hun handelsmogelijk heden te verruimen, aldus Colin Clark. Prof. Romme had als onderwerp voor zijn gastcollege „Sociale demo cratie" gekozen. Hij omschreef dit begrip als een zowel politiek als maatschappelijk bestel, waarin de sociale gedachte van ieders verant woordelijkheid voor het algemeen welzijn, alsmede die van de verant woordingsplicht van bestuurder ten opzichte van bestuurde levend zijn. Prof. Romme belichtte van zowel het politieke als maatschappelijke bestel één enkel punt. „Ik neem niet temin toch nog veel hooi op mijn vork" zo zei hij: „maar het is mij een behoefte u in dit verlate af scheidscollege iets te geven waar over u kunt denken en discussiëren." Van het politieke bestel nam prof. Romme de invloed van het georgani seerde groepsleven op dit bestel onder de loep. Deze is enorm gegroeid, het geen tot uiting komt in 1. het ver schijnsel van de parlementariërs die tevens een functie in het georganiseer de bedrijfsleven vervullen 2. de nieu we werkwijze bij de behandeling van de begroting, een werkwijze die wel licht in de toekomst ook tot gewone wetsontwerpen wordt uitgebreid. De behandeling via de vaste Kamer commissies betekent een machtsver groting van deze vaste Kamercommis sies en dus ook van de specialisten uit het georganiseerde bedrijfsleven, aldus prof. Romme. Hij betrok ook het wetsontwerp ten aanzien van de binnengemeentelijke decentralisatie in zijn beschouwing (waarbij mogelijk aan niet uit raadsleden bestaande com missies verordenende bevoegdheid zal worden gegeven), en vroeg zich ten aanzien van deze ontwikkeling af, of de slinger van de klok niet te ver door slaat. „Mijn vroegere pleiten voor een gedeeltelijk corporatieve Kamer is nooit zo sterk bedoeld geweest" zo zei hij. De opmars van het maatschappe lijk groepsleven in de politiek is ver der ook nog duidelijk in 3. zijn advi serende taak. Het kroonvoorbeeld hier van is de SER waarvan prof. Romme zei, dat hij „werkelijk wel een verte genwoordiging van het Nederlandse volk is, zij het geen politieke". Hij merkte verder nog op, dat het parle ment weliswaar overladen is, maar dat gedeeltelijke delegatie van zijn werkzaamheden aan de departementa le sfeer te onaantrekkelijk is. Maat schappelijke organen, welke allen ver tegenwoordigen, komen echter maar moeizaam van de grond. Als symp toom hiervan ziet hij de „failure" van de „maatschappelijke organen" uit de Mammoetwet. „Men houdt het voor alsnog liever bij de eigen vertrouwde organisaties" zo zei prof. Romme. Plaatste hij dus hier en daar een kritische noot bij de opmars der groe pen, professor Romme verzette zich met nadruk tegen het uitstoten van de verzorger van het deelbelang uit de organen die het algemeen be lang moeten dienen. „Dit maakt van i de uitgestotene een potentiële bestrij der van het algemeen belang terwijl het er om gaat een harmonie'te vinden tussen deelbelang en algemeen be lang". Voor een maatschappelijk aspect koos prof. Romme de hervorming van de ondernemingsstructuur. Zich beper kend tot de NV merkte hij op, dat de doeleinden daarvan ongetwijfeld al verwijd zijn. Het louter streven naar de maximale winst is grotendeels ver vangen door een streven naar de meest geschikte winst om ook in de toe komst de onderneming in stand te kun nen houden. Het sociale aspect, waar van Cobbenhagen zei, dat het in prin cipe evenwaardig is aan het economi sche, heeft ongetwijfeld meer aandacht gekregen. De juridische constructie echter is achtergebleven bij de feite lijke ontwikkeling. Al is dit achterblij ven gelukkig geen onoverkomelijke barrière gebleken voor het werkzaam worden van nieuwe gedachten, de be staande juridische vorm is toch alles behalve ideaal. De macht van de aan deelhouders ten aanzien van benoe ming en ontslag van directie en com missarissen maakt nl., dat deze niet staan op een middenplaats tussen aan deelhouders en werknemers in het be drijf. De ondernemer en commissaris sen staan nog dichter bij het kapi taalselement dan bij het arbeidsele- ment. Prof. Romme noemde dit een „theo retisch kwalijke en praktisch een ge vaarlijke zaak". De bestaande juridi sche constructie is nl. een eenzijdige bevoorrechting van het kapitaalsele ment boven het arbeidselement; en de situatie is gevaarlijk, omdat onvervuld blijft de voorwaarde om te kunnen ko men uit de sociale impasse van het arbeiderswantrouwen, dat door de ge stegen welvaart eerder is gegroeid dan afgenomen. De arbeider beschouwt di rectie en commissarissen meer als be hartigers van de belangen van het ka pitaal dan van zijn belangen. Zolang de juridische constructie substantiële restanten vertoont van de zg. aandeel houders-directie, zal deze kloof van wantrouwen blijven bestaan. Een wan trouwen dat in strijd is met onze chris telijke maatschappijleer en ook een gevaar is voor de private onderne mingsgewijze produktie, zo besloot prof. Romme. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 19 nov. De Zuidhol landse bond van het Wit-Gele Kruis ziet de toekomst somber in. Een van de problemen, waarmee de bond reeds lange tijd geconfronteerd wordt en waarvoor zij vooralsnog geen oplossing ziet, is het ontbreken van voldoende deskundig personeel. Een viertal vaca tures, namelijk die van medisch advi seur, van sociaal-psychiatrisch leider van de voor- en nazorg en van twee districtsverpleegsters voor de kinderhy- giene, maken volgens het zojuist ver schenen jaarverslag over 1961 de voor uitgang van het werk moeilijk zo niet onmogelijk. Voorts komt de kraamzorg, aldus het verslag, in grote moeilijkheden, als niet het leerlingentai en derhalve later het corps gediplomeerden belangrijk wordt uitgebreid. De kleutercursussen kunnen niet overeenkomstig moderne inzichten worden geleid zolang geen leraressen kinderverzorging en -opvoeding kunnen worden aangetrokken. Op het ogenblik ontbreken daarvoor de middelen. Voor de zorg voor chronisch zieken is het enthousiasme van de verengingen nog maar nauwelijks te verkrijgen. Een lichtpuntje ziet de bond in de financiële belangstelling van rijks- en provinciale overheid voor de verschil lende takken van dienst. Dit kan een basis zijn voor een betere toekomst. Hieraan wordt in het verslag toege voegd, dat het particuliere initiatief dan echter behalve door eigen financiële middelen vooral door het aanwenden van een tomeloze energie de geboden kansen zal moeten aangrijpen. AMSTERDAM, 19 nov. Het komen de congres van de Partij van de Arbeid ontkomt er volgens de vice-voorzitter van deze partij, de heer G. Ruygers, niet aan een duidelijke keuze te ma ken tussen eenzijdige of algemene ont wapening. „De PSP gaat met een dui delijke keuze de verkiezingen tegemoet en het is daarom ook politiek onmo gelijk, wanneer de Partij van de Ar beid zijn keuze niet bepaalt", verkondigde de heer Ruygers zaterdagmiddag tijdens een forumdiscussie alhier, waarmee de aan het vraagstuk van bewapening of ontwapening gewijde conferentie van de federatie van jongerengroepen van de Partij van de Arbeid werd besloten. Prof. mi. B. V. A. Rolling uit Gro ningen zei te geloven, dat de kleine landen bij de ontwapeningspolitiek een belangrijke rol kunnen spelen, waarbij hij dacht aan collectieve NAVO-maat- regelen. Ontruiming van in de buurt van Rusland gelegen militaire bases, noemde hij zo'n stap in de goede rich ting zonder dat daardoor het evenwicht wordt verstoord. Op korte termijn kan men een bijdrage aan het ontwapenings probleem verlenen door communistisch China te erkennen de Berliinse kwes tie te regelen en de Oder-Neisselijn te erkennen. Het Kamerlid, mr. A. J. Schouwenaar gaf te kennen, dat een defacto-erkenning van Oost-Duitsland in de lucht hangt, „omdat het heengaan van \denauer wel niet lang meer zal duren, zodat een wijziging van het West- duitse standpunt te verwachten is." ALKMAAR, 19 nov. In Enkhuizen is per vergissing een baby van niet- katholieke ouders katholiek gedoopt. Twee families, beiden van de naam Edelenbosch, mochten zich verheugen in de geboorte van een zoon. De beide jongetjes lagen in de kraamafdeling van het Snouck van Loosen-ziekenhuis, waar de heer J. Edelenbosch zich meld de om zijn zoontje in ontvangst te ne men, dat in de katholieke kerk zou wor den gedoopt. Boven de bedjes van de baby's stond wel de familienaam ver meld, maar niet de voornaam. De zus ter gaf hem een van de twee baby's mee. Het werd gedoopt, maar toen de vader bij zijn vrouw in het zieken huis kwam, merkte deze, dat het kind niet haar baby was, zodat de vader voor de tweede keer, nu met zijn ei gen zoontje, naar de doopkapel ging. De ouders van de per vergissing ge doopte baby zijn, voor zover bekend, niet bij een kerkgenootschap aangeslo ten. Zij toonden zich door het voorval geenszins geschokt. (Ter attentie van degenen, die be hoefte mooht hebben aan casuïstische bespiegelingen omtrent de geldigheid van het doopsel van de „verkeerde" baby voegen wjj hieraan de volgende mening toe van een door ons geraad pleegde moraaltheoloog: Vooropgesteld moet worden, dat de katholieke Kerk geen consequenties kan en zal verbinden aan dit doopsel. Overigens is niet met beslistheid te zeggen, dat het hier een ongeldig doopsel betreft. De priester heeft de intentie gehad om het lijfelijk aanwe zige kind te dopen. Anderzijds is er reden om de individualisering van het kind mede te laten bepalen door diens relatie met bepaalde ouders. Voor dat laatste is nog meer te zeggen, daar de instemming met de doop, die niet door het onmondige kind kan worden gi geven, namens het kind door de ouders, resp. door peter en meter, wordt gegeven. Vooropgesteld dus, dat de geldigheid van het doopsel in kwestie niet kan worden uitgesloten, geven deze laatste overwegingen wel reden tot twijfel aan de geldigheid. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat er misschien geen moeilijkheden zouden zijn als de ouders tot een pro testants kerkgenootschap behoorden, omdat de betrokken Kerk het katho lieke doopsel als geldig zou kunnen beschouwen. Redactie). AMSTERDAM, 19 nov. Twee jon ge soldaten van het Amerikaanse be zettingsleger in Duitsland, resp. 19 en 20 jaar oud, die vrijdagochtend aan de rand van Amsterdam door de politie werden aangehouden, verdacht van een overval op een 57-jarige vrouw in de Willemsstraat, blijken te z\jn gedeser teerd. De twee militairen werden aan de kant van de Velserweg aangetroffen in een auto, die overeenstemde met het signalement, dat de beroofde vrouw had opgegeven. Bij het eerste verhoor door de Amsterdamse politie kwam uit, dat het tweetal nog meer op zijn kerfstok had. In de auto werden namelijk veertien volle en twee lege literflessen melk aangetroffen en een reservewiel, dat niet bij de auto hoorde. Bovendien klopten de autopapieren niet en ook hadden de Amerikanen geen verlof passen. Zij werden overgegeven aan de Marechaussee, die heeft uitgemaakt, dat zowel de flessen melk, het reservewiel als de auto van diefstal afkomstig zijn. De auto hadden zij gestolen van een pompstationhouder in Kitzingen, de standplaats van de militairen. Naar de overval, die zij zeggen niet te hebben gepleegd, wordt nog een on derzoek ingesteld. Inmiddels zijn de soldaten overgegeven aan de Ameri kaanse militaire autoriteiten op Soester- berg. (Advertentie) Een OLVEH verzekering uw levensbelang. 99 T~W eer tot zijn genoegen is de r leider van het zgn. kern- t-J werk van de Katholieke Limburgse Middenstands bond pater H. E. M. de Bok O.P. uit Venlo dezer dagen door het Nederlands Episcopaat benoemd tot nationaal aalmoezenier van de Katholieke Jongeren uit de middengroepen. Beide functies, welke veel met elkaar gemeen hebben, laten zich goed combi neren, maar de nieuwe combi natie staat niet langer toe, dal pater De Bok ook nog zoals thans het geval is als docent verbonden blijft aan de katho lieke middelbare tuinbouwschool en de Rijks H.B.S. te Venlo. Of schoon pater De Bok prettige herinneringen bewaart aan zijn leraarsambt, is hij hier niet rouwig om. Zijn toekomstige werkzaamheden beantwoorden namelijk meer aan zijn oude levensideaal: echt zielzorgwerk. Op de vervulling van deze wens heeft pater De Bok ja renlang moeten wachten. Zo lang zelfs, dat het er naar uit zag, dat hij niet gauw meer in de directe zielzorg zou worden ingeschakeld. De opdracht, welke hem vlak na zijn priesterwij- ding in 1946 bereikte om aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam wis- en natuurkunde te gaan studeren, wees immers in een heel andere richting. Pater De Bok zou na zijn studies de opdracht daartoe dankte hij aan het feit, dat hij een van de weinige priesterstudenten was met het diploma gymnasium B op zak leraar worden aan het kleinseminarie van de paters Dominicanen. Door bepaalde omstandigheden zag hij zich evenwel gedwongen de wiskundige studies na het kandidaatsexamen af te breken. Voor de jonge priester was dit op dat moment minder prettig, maar er zat dit voordeel aan vast, dat hij wellicht m de parochiële zielzorg zou worden ingeschakeld. Opnieuw werd deze verwachting niet bewaarheid, omdat zijn supe rieuren hem benoemden tot econoom van het St.-Dominicuscollege te Nijmegen Een in de ogen van pater De Bok erg „ambtelijke" functie voor een priester maar als gehoorzaam kloosterling kweet hij zich naar best vermogen van deze taak Volgens zijn oversten zelfs zó goed, dat zij de Nijmeegse econoom in 1955 promoveerden tot econoom, tevens secretaris generaal van het pauselijk Athenaeum „Angelicum" te Rome. Een nog ambtelijker functie dan de vorige. Voor echt zielzorgwerk bood zij weinig of geen mogelijkheden. „In Rome voelde ik mij alleen maar zielzorger, wanneer ik in de zgn. Duitse biechtstoel in de „Maria Maggiore" biecht hoorde." Tijdens zijn vijfjarig verblijf m Rome, waar pater De Bok overigens met plezier aan terugdenkt, probeerde hij meer dan eens, na verloop van tijd in aanmerking te komen voor een functie die hem meer lag. Aanvankelijk tevergeefs, maar in 1960 volgde zijn overplaatsing naar Nederland, waar hij lot leider van het godsdienstig vormingswerk van de Katholieke Limburgse Middenstandsbond werd aangesteld. Deze functie combineerde hij met die van leraar en tevens zag hij kans, ook nog als diocesaan aalmoezenier voor de katholieke jongeren uit de middengroepen op te treden. Vooral dit laatste werk naar de mening van pater De Bok een pracht vorm van categorale zielzorg boeide hem terstond. Wellicht vanwege het feit, dat de beweging van katholieke jongeren uit de middengroepen geen jeugdorganisatie in de strikte betekenis van het woord is. Zij houdt namelijk het midden tussen de meer „gebonden" jeugdorganisaties als verkennerij, K.A.J, etc. en de meer „open" vorm van jeugdbeweging als het instuifwerk. Het contact tussen de jongeren onderling, door middel van discussie-avonden en gezel lige bijeenkomsteni is hoofdzaak. De taak van de aalmoezenier ziet pater De Bok niet als die van de geestelijk adviseur-die-de-dienst-uitmaakt, maar meer als die van de theologische deskundige die op het terrein van de godsdienst de jongeren behulpzaam wil zijn Zijn tweejarig organisatorisch werk in Limburg beschouwt hij als een goede mwerkperiode voor de arbeid, die hem thans als nationaal aalmoezenier wacht, waarbij hij ook daar is pater De Bok zeker van veel profijt zal kunnen hebben van zijn ervaringen als leraar en zelfs als econoom. 99

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5