Concilie keurt inleiding liturgisch schema goed Schema over bronnen der openbaring nog twistpunt Akkoord inzake N.-Guinea moet worden uitgevoerd VROUWELIJKE VRIJWILLIGERS IN INDIE Moskou verdedigt zich tegen de aantijgingen van China Drie Cubaanse spionnen in New York gearresteerd een wonder op wielen Automobielbedrijf Jan van der Vossen N.V. Grotbewoonster van St. Pietersberg 75 jaar Prof. Niels Bohr overleden MET OVERWELDIGENDE MEERDERHEID Op zoek naar een Indisch Madurodam Vogeltrekstation compromis Gulden humorist VN mogen niet instemmen met een versnelde overdracht „Onderwijsmachine Schilders uit het bedrijfsleven I RODE TWIST ROND CUBAANSE AFFAIRE „Observer" meldt sensationeel voorstel van Khroesjtsjev Handgranaten, explosieven en andere wapens gevonden Minister Rapacki naar Belgrado Indisch bisschop pleit voor hulp-programma met schuifdak IMPORTEURS GEBR.NEFKENSN.V. UTRECHT TEL.030-16523 Bekend atoomgeleerde THE NEW YORK TIMES A Stalin deed weinig voor Stalingrad 'Talrijke listige Franse snufjes-o.a.j denkende ventilateur, stabilisator, noordpool-verwarming enz.-maken de Peugeot 404 tot een unicum in zijn klasse. Hoofdagent voor Haarlem en omstreken Botermarkt 1-5 Haarlem Telefoon 1039920449 B-agent Bloemendaalseweg 1-9 - Bloemendaal Telef 52301—63702 VATICAANSTAD, 19 nov. (KNP) Zaterdagmorgen heb ben de ruim 2200 Concilie-vaders voor de eerste maal hun stem uit gebracht over een schema. Het betrof de geamendeerde inleiding op de liturgische voorstellen, die in vier delen in stemming werd gebracht. Wat deze delen precies inhouden, maakte het bulletin van de Concilie-persdienst niet bekend. Wel merkte deze dienst op, dat het eerste artikel de be trekkingen van de liturgie met het Christus-mysterie in de Kerk behandelt, en verder dat de con stitutie over de liturgie geen dog matische bepalingen wil opstel len, maar zich slechts bezig houdt met de Latijnse ritus en deze nieuw leven wil inblazen. xriAANDAG 19 NOVEMBER 1962 PAGINA 7 (Advertentie) PEUGE0T404 9580 's Lands Kroniek KOPENHAGEN, 19 nov. (Reuter) e vermaar(ie Deense natuurkundige en '0°meeleerde professor Niels Bohr is f°"daSmiddag op 77-jarige leeftijd over- «den. prof Bohr verwierf in 1922 de Aobelprjjs voor natuurkunde voor zijn onderzoekingen inzake de atoomleer en Jn 1957 de Atomen voor de vrede-prijs. Hu was sedert 1916 aan de universiteit van Kopenhagen verbonden. Bohr ontwikkelde in de eerste wereld oorlog in samenwerking met de Britse professor Ernest Rutherford zijn theo rie over de atoomstruetuur. Vóór de tweede wereldoorlog deed hij waarde volle voorstellen, die bijdroegen tot de samenstelling van de atoombom. Hij werd in de tweede wereldoorlog via Groot-Brittannië naar de Verenigde Sta ten gesmokkeld om mee te werken aan de vervaardiging van de atoombom. Professor Bohr deed in 1950 een be roep op de Verenigde Naties mee te werken aan uitwisseling van gegevens over atoomenergie teneinde de interna tionale spanning te verminderen. Hij was president van de Deense commis sie voor atoomenergie en directeur van het instituut voor theoretische natuur kunde in Kopenhagen. Hij bezat ver scheidene eredoctoraten en onderschei dingen, waaronder die van de univer siteit van Aberdeen en van de Rocke- feller-stichting Niel Bohrs broer, een wiskundige, was een bekend voetballer. De geleerde ver telde dat iemand eens gezegd had: ,,Daar staat een beroemd man, zijn broer speelt in het nationale voetbal elftal." tijd beter benutten met een meer in dividuele benadering van de leerlin gen, die bepaalde problemen niet „mechanisch" kunnen oplossen. Als de plannen van „Tempo Doe- loe" verwezenlijkt worden zal in de omgeving van Grave een Indisch Madurodam met de naam „Gordel van smaragd" ver rijzen. Dit is een van de punten die deze kortgeleden opgerichte vereni ging tot behartiging van de culturele er sociale belangen voor de uit Indo nesië en Nieuw-Guinea gerepatrieer- den op haar programma heeft staan. Bij het Indische Madurodam wil „Tempo Doeloe" een eethuis, een speeltuin en een clubgebouw oprich ten. Ook van Ambonese zijde is medewerking toegezegd aan de tot standkoming van de „Gordel van smaragd". Het tot dusver in Leiden gehuis veste vogeltrekstation zal in Arnhem worden ondergebracht bij het oecologisch instituut aan de Kemperbergerweg. Dit insti tuut is een instelling van de Kon. Ned. Akademie voor Wetenschappen en werd opgericht in 1954. Het insti tuut houdt zich bezig met het bestu deren van het evenwicht in de na tuur. Tot op heden is het onderge bracht bij het instituut voor toegepast biologisch onderzoek in de natuur (ITBON) te Arnhem. Het laborato- r' m zal worden gebouwd op het ITBON-terrein. Zweden Van 21 december tot 7 ja nuari a.s. zal in Zweden op alle wegen een maximum-snelheid van tachtig ki lometer per uur worden ingevoerd. Op het ogenblik bestaat in Zweden geen maximum-snelheid, behoudens in de bebouwde kommen, waar maximaal vijftig kilometer per uur mag worden gereden. (Reuter). De persdienst deelt tenslotte mee, dat de eerste stemming 2.181 voorstemmers opleverde, 14 tegenstemmen en 11 ongel dige; de tweede stemming 2.175 vóór, 26 tegen, 1 ongeldig; de derde stemming 2.175 vóór, 21 tegen. 7 ongeldig, en de vierde en laatste stemming 2.191 vóór, 10 tegen en 3 ongeldig. Het belangrijkste deel van de ver gadering van zaterdagmorgen was ge wijd aan de behandeling van het schema over de bronnen der open baring, afkomstig van de theologische commissie. De tegenstellingen over dit schema, die zich gisteren en eer gisteren openbaarden, traden opnieuw aan de dag. De standpunten van verschillende episcopaten zijn zaterdag duidelijker ge worden. Van Zuidamerikaanse zijde werd met nadruk betoogd, dat in tegenstelling tot de geruchten lang niet alle bisschoppen van Zuid-Amerika tegen het schema zijn. Dit geldt met name voor de bisschoppen van Mexico. Equador en Columbië. Daartegenover is gebleken, dat de bisschoppen van Afrika tegen het sche ma gekant zijn. Een woordvoerder van deze bisschoppen, mgr. Zoa, verklaarde dit met nadruk namens een groot deel van de Afrikaanse bisschoppen, terwijl mgr. Oharru, sprekend namens bet Bel gische episcopaat en namens de Belgi sche missiebisschoppen in Afrika, even eens het schema afwees. Mgr. Charru hield een zeer opmerke lijke rede. Hij vermaande de Concilie vaders zich niet met details bezig te houden. Daarvoor bestaan het H. Officie en de Bijbelcommissie. Die moeten de exegeten leiding geven. Dat is geen zaak voor het Concilie. Aan de andere kant moet het schema zich ook niet inlaten met het bedekt veroordelen van opvattingen of met het bedekt uitdelen van waarschuwingen, zoals nu gebeurt. Daarnaast moeten de Concilie-vaders wel bedenken, dat de Kerk zich ook niet te sterk moet bemoeien met de ontwikkelingen, die in de moderne exacte wetenschap en in de historische onderzoekingen aan de gang zijn. Voor tijdig veroordelen kan leiden tot de noodzaak later de veroordeling te moeten intrekken. Als veroordelingen moeten worden uitgesproken, dan dient dat niet te gaan over kleinigheden en moeten de gronden duidelijk worden aangegeven. Een zeer opvallende rede hield ook nog een van de bisschoppen uit het Midden-Oosten, die het schema veroor deelde als een zuiver scholastiek docu ment. Hij wees er op (en vertolkte daarbij de stem van de Oosterse Kerken), dat dit sshema ver afwijkt van Sinds haar geboorte in november 1887 verblijft Greetje Blanckers in een tot woning ingerichte grot van de Sint Pietersberg bij Maastricht, waarin ook haar u<xi - vti woning mgencnie grol van ae ovm i-ieiersuerg uij muusiricrii, waarin uuk. naar ^r&ditie van het Oosten en van de moeder op negenjarige leeftijd kwam wonen en er tot haar 94ste jaar verbleef. De kerngezonde 75-jarige voelt zich in haar „voorhistorisch" verblijf nog steeds prima op haar gemak. Vaders. Vandaag worden de debatten voort gezet. Vermoedelijk zal gezocht worden naar een compromis. Verscheidene y sprekers hebben zaterdag het door abt Butler gedane voorstel tot oprichting van een studiegroep ondersteund. Het voorstel is nog niet door het presidium overgenomen. 77 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIII) om in bedrijfstermen te spreken, de instructeur niet tot een overbodige functionaris, maar wil èn voor hem èn voor zijn pupillen een voordelig hulpmiddel zijn. De instructeur be hoeft de leerstof maar één keer te doceren saaie herhalingen, tot nu toe bij bedrijfsopleidingen met name in de chemische sector noodzakelijk, omdat daar geen groep personeels leden tegelijk kan worden gemist, ko- XI 1( NEW YORK, 19 nov. (Reuter) In een gisteren in „The New York Times" gepubliceerd hoofdartikel staat te le zen: „Er zijn er geweest die van het begin af aan hebben gevreesd dat de regering-Soekarno de Nederlands-Indo nesische overeenkomst inzake de over dracht van Westelijk Nieuw-Guinea zou misbruiken voor een eenzijdige bevor dering van haar eigen doeleinden. Het ziet ernaar uit dat deze vrees maar al te gegrond was." „De commissie van buitenlandse za ken van het Indonesische parlement, waarvan de leden door Soekarno zijn benoemd, heeft de eis gesteld dat de Verenigde Naties reeds dit jaar, in plaats van op 1 mei 1963, zoals werd overeengekomen, de soevereiniteit over westelijk Nieuw-Guinea aan Indonesië overdragen. De commissie heeft er ook op aan gedrongen dat de bepaling in de Nederlands-Indonesische overeen komst, volgens welke de Papoea's in 1969 in de gelegenheid zullen worden gesteld zich erover uit te spreken of zij een onafhankelijke staat willen vor men dan wel er de voorkeur aan geven blijvend in het Indonesische staatsverband te worden opgenomen, zal komen te vervallen. Indien de regering in Djakarta de voornaamste bepalingen van de over eenkomst, onder welke de Nederlan ders besloten af te zien van de verdere uitoefening van hun soevereiniteits- rechten in westelijk Nieuw-Guinea, drie maanden nadat zij deze heeft bekrach tigd over boord zou willen gooien, zou dit betekenen dat zij op bijzonder cyni sche en schandelijke wijze een inter nationaal verdrag schendt, dat slechts na moeizame onderhandelingen tot stand is gekomen. Indien de Indonesische regering zou besluiten de door de commissie van buitenlandse zaken van het Indonesi sche parlement geuite wensen tot de hare te maken, is het de plicht van de Verenigde Naties onverwijld te han delen, opdat een dergelijke politiek niet wordt uitgevoerd. De volkerenorgani satie moet dan van Indonesië eisen, dat het alle bepalingen van de over eenkomst ten volle nakomt", aldus het hoofdartikel van „The New York Ti mes". MOSKOU, 19 nov. (UTI) De Rus sische onderminister van defensie, maarschalk Alexander Jeremenko, heeft gisteren de rol van Stalin bij de overwinning van het Russische leger by Stalingrad „buitengewoon overdre ven" genoemd. „Het is noodzakelijk", aldus de maarschalk, „legendes over Stalins be slissende rol bij het verslaan van de vijand uit de wereld te helpen". Volgens Jeremenko waren Stalins adviezen van algemene aard geweest en had hij kostbare tijd verspeeld door de verdediging van de stad in twee de len te splitsen. eerste bedrijf in Nederland gaan de Staatsmijnen bij de op leiding van haar personeelsle den gebruik maken van een Amerikaanse onderwijsmachine, de „autotutor". Wanneer de proefne ming met de eerste „teaching-ma chine" naar wens verloopt, zullen meer soortgelijke apparaten worden aangeschaft. De prijs ervan bedraagt thans nog ca 4500 gulden. De „autotutor" vertoont veel over eenkomst met een televisie-apparaat. Op het beeldscherm worden langs mechanische weg de leerstof is op een filmband opgenomen instruc ties of lessen aan de leerling aan geboden. Door het indrukken van een knop kan hij zijn keuze maken uit een aantal antwoorden. Is die keus juist, dan gaat het apparaat verder met „les geven". Maakt de leerling daar entegen een fout, dan registreert het beeldscherm dit onmiddellijk en be gint de les van voren af aan. Is de leerling erg „kort van begrip" dan geeft de machine nog wat aanvul lende instructies. De „autotutor" maakt de leraar of, aar analogie van de in Aken al vele jaren bestaande carnavals- onderscheiding „wider den tie- rischen Ernst", zijn elf samen werkende Limburgse carnavalsvereni gingen op de gedachte gekomen voort aan elk jaar één Limburger vanwege „humoristische verdiensten" te deco reren met de medaille van „de gulden humor". Tijdens een carnavaleske zitting van „de Braggelaere" een jonger broer tje van de Heerlense „Winkbuulle" is deze onderscheiding zondagavond in de Stadsschouwburg van Heerlen voor het eerst uitgereikt aan kunstschilder Charles Eijck. Namens de samenwer kende verenigingen o.a. van Heerlen, Maastricht, Sittard. Kerkrade, Beek, Geleen, Venlo, Roermond en Weert, reikte de burgemeester van Sittard, de heer H. Dassen, als voorzitter van de raad van advies de medaille aan Char les Eijck uit. Daarbij memoreerde hij de levensblijheid van de gedecoreer de en diens positieve houding t.o.v. carnaval, daar de heer Eijck meer dan eens carnavalswagens heeft ont worpen. men niet meer voor en kaïn zijn tllllllllllllllllllllllllllllllililillliillliillliiliiillllllllillilliiiiiiiiliiiililliiillliiliilllliiiiiiiiiiiiiiiiiliilllllllllllililiiillliillllllilllll» n het RAI-gebouw te Amsterdam is korte tijd een kleine tentoonstel ling te zien geweest van werkstuk ken, vervaardigd boor Amerikaan se industriëlen, zakenlieden en be oefenaars van vrije beroepen, aange vuld met dertig schilderijen van Nederlandse zakenlieden - schilders. Men dankt deze expositie aan de heer Elmer L. Winter, zelf president van Manpower Inc., die jaren geleden door zijn vrouw op de gedachte werd gebracht de zorgen en kwalen van een druk zakenleven van zich af te wentelen door in zijn schaarse vrije tijd te gaan schilderen. Hij heeft er baat bij gevonden en deze therapie niet voor zichzelf gehouden, maar ook velen van zijn collega's managers er warm voor gemaakt. Het resultaat kan beslist goed genoemd worden. Er valt zelfs een selectie uit het werk te maken, die ook tussen beroepskunste naars geen gek figuur zou slaan. Dit is de heer E. A. van Hasselt te Aer- denhout bij zijn schilderij, getiteld: Aalsmeer. MOSKOU, 19 nov. (UPI) Het dag blad van de Russische communistische partij, Pravda, heeft gisteren scherp geantwoord op de aanval, die van hinese zijde is gelanceerd op premier Khroesjtsjevs besluit de Russische raketbases van Cuba te verwijderen. Donderdag was in het Chinese partij-orgaan „Volksdagblad" een hoofdartikel verschenen waarin ver klaard werd, dat hij die „zich terug trekt toegeeft aan het imperialisme, Indiërs die va zwart gevechten zijn gewikkeld met de Chinese aanvallers leiden vrijwilligers op voor de strijd. Zelfs vrouwen namen hieraan deel. WASHINGTON. 19 nov. (UPI) Het Amerikaanse Federal Bureau of Inves tigation (F.B.I.) heeft zaterdag drie Cubanen gearresteerd op beschuldi ging van pogingen tot sabotage en spionage op militaire installaties. De broer van de Amerikaanse president, minister van justitie Robert F. Kenne dy, maakte een en ander zaterdag avond in Washington bekend. De Cubanen werden in New York gepakt. Onder hen bevond zich een lid van de Cubaanse missie bil de Verenigde Naties. Twee leden van de missie, die eveneens bfl het com plot betrokken waren, konden op grond van hun diplomatieke on schendbaarheid niet worden gearres teerd. De in hechtenis genomen diplomaat stond nog niet op de lijst van diplo maten van het State Department. Hij was pas vorige maand in New York aangekomen. Een verzoek voor regis tratie was nog in behandeling. De FBI legde beslag op een hoeveel heid handgranaten, wapens en spring stoffen die verborgen was in een magazijn van een van de gearresteer den. Minister Kennedy verklaarde dat de samenzweerders plannen hadden schade toe te brengen aan openbare nutsbedrijven en defensiegebouwen in New York. D-> Amerikaanse regering heeft de Cubaanse VN-missie een nota gezon den, waarin wordt meegedeeld dat een van liaar leden krachtens de federale wetten zal worden vervolgd. Voorts wordt onmiddellijke terugroeping ge- eist van de twee diplomaten, die bij het complot betrokken zijn, maar die niet kunnen worden gearresteerd. Secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. heeft een afschrift van de nota ontvangen. ten koste van de revolutionaire vol keren en ten voordele van de im perialistische agressie". De volgende dag beschuldigde het Chinese blad „Rode Vlag" de „moderne revisio nisten" een term die de Chinezen graag gebruiken voor Khroesjtsjev— ervan „doodsbang" te ziin voor het machtsvertoon van de V.S. De „Pravda" trok nu van leer tegen hen, die „verzinsels rondstrooien over de noodzaak het kapitalisme te over tuigen". Dergelijke praat, aldus de „Pravda", kan slechts de solidariteit van het anti-imperialistische front on dermijnen en het geloof in de grote mogendheden, die een beslissende strijd leveren voor de vred en het socialisme, verzwakken. WARSCHAU, 19 nov. (UPI) De Poolse minister van buitenlandse za ken, Adam Rapacki, is zondag uit Warschau per trein naar Belgrado ver trokken voor besprekingen met Joego slavische regeringsleden. Het officiële Poolse communistische orgaan „Tryboena Loedoe" schreef dat de reis van de minister en de uit wisseling van inzichten met Joegosla vische leidende persoonlijkheden een volkomen natuurlijke gebeurtenis is, die m vriendelijke betrekkingen tussen beide landen is gebaseerd. Een andere krant, de „Zycie War- zawy", voorspelde een toeneming van de handel tussen beide landen van vijf tien procent. Waarnemers verwachten dat Rapacki tijdens zijn vijfdaags bezoek besprekin gen zal voeren over het Rapacki-plan, dat naar hem genoemd is, maar ook onderwerpen zal aansnijden die ver band houden met de moeilijkheden tus sen Rusland en China, en met de eco nomische problemen van Polen en Joegoslavië. Volgens de „Pravda" is het aan de standvastige en verantwoordelijke Rus sische politiek en aan het heldhaftig gedrag van het Cubaanse volk te dan ken, dat de wereld is gered, dat de agressie tegen Cuba is afgewend en het Cubaanse volk „zijn revolutionaire winst volledig heeft behouden Het blad voegde hieraan toe: ,Dit belang rijkste feit kan niet verdoezeld of ver draaid worden door bourgeois-propagan da of door andere vervalsers". Volgens het gezaghebbende Britse zondagsblad „The Observer" heeft premier Khroesjtsjev aan president Kennedy een soort politieke ruilhandel voorgesteld van de volgende inhoud: 1. Rusland trekt zich geheel uit Cuba terug. 2. Rusland en Amerika sluiten een overeenkomst tot het stopzetten van alle kernproeven met een minimum inspektie ter plaatse. 3. Amerika belooft dat het Cuba niet zal binnenvallen en begint onderhande lingen met de regering-Castro om de Cubaans-Amerikaanse geschillen defi nitief op te lossen. 4. Het Westen erkent Oost-Duitsland, waarna de Berlvjnse muur zal worden afgebroken. Commentaar van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken op dit sensationele bericht van het Britse blad: „Wilde speculatie!" ROME, 17 nov. (KNP) In een bij eenkomst te Rome heeft de Syro-Ma- lankarische bisschop van Trivandrum in Zuid-Indië, mgr. G. Varghese Than- galathil, een beroep gedaan op de Kerk om eenzelfde hulpprogramma te ont wikkelen voor Indië als zij dat heeft gedaan voor Afrika en Zuid-Amerika. Het grootste probleem in Indië is het verhogen van de inkomens, zo ver klaarde de bisschop. De grote massa van het Indische volk moet zich met een armzalig jaarlijks inkomen van rond 60 dollar redden. Het heeft geen zin dat de Kerk deze mensen de hoge christelijke moraal en een voorbeeldig geestelijk leven preekt, als de levens omstandigheden het practisch onmoge lijk maken hun bestaan aan deze hoog te aan te passen, aldus de bisschop.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7