Kosten nieuwe stadsgronden in 8 jaar bijna verdubbeld Commissie Grondkosten acht situatie niet verontrustend NOG STEEDS LAAG WATER IN DE RIJN Nederlandse universitaire week in Leuven geopend Aandacht gevraagd voor de rechtssociologie VRAAG DAT DE BURROUGHS-MAN Nederland in EEG gunstigste prijzen van electriciteit HET K0MPL0T GEWENSTDe middelen Verdere stijging te verivachten Kort geding na kampioenschap ploegen „Fataal hondje" beet ook vierde slachtoffer Nauwere banden Verwaarloosde wetenschap ÊÊtk In grensgebieden soms verschillen van bijna 75 procent wgam DINSDAG 20 NOVEMBER 1962 pagina Beslag op halve ton Einde alarmtoestand in Indonesië op til Prins Bernhard bij 50-jarig bestaan volksuniversiteit Amsterdam-noord Nagenoeg zeker: V«S. tot Euromarkt: Handhaaf aankoop van V. S.-landbouw- produkten Hü Amerikaans economise researchbureau komt in A msterdam Problematiek der ontwikkelingslanden Bedrijfsadviseurs stichten instituut American Motors geeft personeel aandelen Het vierde Franse modemiseringsplan een 6-dagentaak in 5 dagen veel beter te verrichten.HOE? Er is personeeltekort. Er is een 5-daagse werk week. Maar de administratieve werkzaamheden groeien met de dag - de bedrijfsvoeringen worden steeds omvangrijker. Daarom: automatiseren, me chaniseren... dwingende eis van deze tijd! Hoe? Vraag dat de Burroughs-man! Hij is 'n expert in administratie-organisatie, kent de problemen, weet welk systeem en welke machines Uw administratie veel efficiënter doen functioneren. VAR en Joegoslavië voorlopige leden van GATT P.W.N. in 1961 Benoeming Duitse graanprijs volgens dr. Mansholt te hoog VALT HET OP? tegen vet haar en haaruitval PAUL VLAANDEREN WfmJcm 50RRY, MENEER.VUUR WAPENS ZUN VERBODEN! professor! (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG, 20 nov. In de week- huur van de gemiddelde woning in Amsterdam-Slotermeer zit voor ca 2,50 aan kosten voor de bouw rijpe grond, bestrating, verlichting en riolering, parkstroken en beplan ting, vaarwegen en bruggen. Dit is een van de weinige exacte cijfers, waar over de commissie, die een studie heeft gemaakt van de ontwikkeling van de grondkosten voor woningbouw en stadsuitbreiding, bij haar onderzoek kon beschikken. De commissie komt in haar rapport aan de minister van Volkshuisvesting tot de conclusie, dat de produktiekosten voor bouwgrond van 1951-1953 tot 1957-1959 met 82 pro cent zjjn gestegen. De algemene stij ging van de uitgifteprijzen was waar schijnlijk nog wat groter, omdat in het verleden bij lang niet alle gemeenten de produktiekosten geheel in de uit gifteprijzen werden berekend. Deze „achterstand" wordt thans meer en meer ingelopen. De stijging van de grondprijzen se dert de Tweede Wereldoorlog behoeft echter niet te verontrusten, aldus de commissie. De belangrijkste oorzaken zijn sociaal-economisch volkomen ver antwoord: de grond wordt niet meer beneden de kostprijs verkocht, de wo ningen worden niet meer zo dicht op elkaar gezet en er worden voorzienin gen als groenstroken, speelterreinen, parkeerplaatsen e.d. getroffen, waar van vroeger veel minder sprake was. Natuurlijk heeft daarnaast ook de waardedaling van de gulden een be langrijke rol gespeeld. Bij de in Am sterdam door woningbouwverenigingen gebouwde woningen bleef sinds 1951 het percentage van de grondkosten op de totale stijgende stichtingskbsten vrijwel stabiel op ca 21 procent. Deze ontwikkeling zal zich nog verder voortzetten, zodat ook een verdere stijging van de grondkosten (Advertentie) IEDERE AVOND 8 UUR ZONDAG OOK 2.30 UUR tel. 020-796^41 DEN HAAG, 19 nov. Om een eind te maken aan het beslag dat door de firma Van der Lely te Maassluis is ge legd op de giro- en banksaldi van de stichting ..Wereldka mpi oenschappen ploegen", heeft deze stichting een kort geding aanhangig gemaakt, dat vanmor gen diende voor de president van de rechtbank, jhr. mr. G. Witsen Elias. De firma Van der Lely heeft dit beslag laten leggen, omdat zjj in een civiele procedure een vordering opeist, die schade zou moeten voldoen die de stich ting haar zou hebben toegebracht. Toen namelijk Van der Lely daags voor de tentoonstelling ter gelegenheid van de wereldkampioenschappen ploegen op Oost-Flevoland aankwam met haar kunstmest-strooimaehines, werden deze van het terrein geweerd. Volgens mr. Thunnissen, woordvoer der van de stichting in het kort geding, was deze weigering correct volgens het reglement, dat ook Van der Lely bij de inschrijving had geaccepteerd. Daarin heette het, dat de regelingscommissie het recht had werktuigen te weigeren. Mr. Thunissen acht het beslag on rechtmatig, omdat er naar zijn oordeel geen reële vordering aan ten grond slag ligt. De schadevordering wegens de winst die Van der Lely zou hebben gederfd, nu de machines niet op de expositie hebben gestaan, noemde hij onzin. Mr. R. van der Veen, die voor de firma Van de. Lely optrad, voerde aan, dat een inschrijver ter goeder trouw kon aannemen, dat strooimachines on der voertuigen vallen die in gebruik zijn bij de grondbewerking. Hij acht acht beslag en vordering ge rechtvaardigd. Het bedrag waarop be slag is gelegd, is ongeveer vijftigdui zend gulden groot. De stichting heeft het nodig om een aantal schulden af te lossen; onder meer zit de interna tionale organisatie voor de wereldkam pioenschappen te wachten op tiendui zend pond. DJAKARTA, 19 nov. (AFP) Vol gens het persbureau Antara zijn gede tailleerde maatregelen en plannen vol tooid om overal in het land een eind te maken aan de alarmtoestand. Kolonel Soetjipto, chef van de staf voor het opperbestuur in oorlogstijd, verklaarde na een bijeenkomst met de waarnemend president Djoeanda, dat president Soekarno vóór januari het einde van de alarmtoestand zou afkon digen. De uitvoering van dit beleid zou in perioden geschieden, zodat op 1 mei 1903 de staat van alarm in het gehele land zou zijn opgeheven. DEN HAAG, 19 nov. Prins Bern hard heeft het voornemen op donderdag 15 januari 1963 de herdenkingsbijeen komst bij te wonen t.g.v. het 50-jarlg bestaan van de Volksuniversiteit te Am sterdam. is te verwachten. De commissie is echter van oordeel, dat ir. enkele gevallen door een economischer op zet en uitwerking van de plannen die stijging wel wat kan worden afge remd. De commissie beveelt aan, dat een afzonderlijke studie van deskun digen zal worden gewijd aan de opzet van uitbreidingsplannen. Op den duur beschikt men dan over vergelijkingsmateriaal, waaraan nieuwe plannen kunnen worden ge toetst. Nu heeft de commissie nog te weinig met cijfers kunnen werken en is te veel af moeten gaan op de alge mene ervaringen, die haar leden in andere functies hebben opgedaan. De omstandigheid, dat de overheid en in het algemeen de gemeenten in feite een monopolie voor bouwgrond hebben, heeft er volgens het rapport niet weinig toe bijgedragen, dat de grondprijzen in het algemeen binnen redelijke grenzen zijn gebleven. De Commissie Grondkosten heeft als bijlage bij haar rapport o.a. het volgende overzicht van de „exploi tatiebegroting Slotermeer" gevoegd, opgemaakt door Publieke Werken van de Gemeente Amsterdam. Uitgaven binnen de In de woonwijk weekhuur ruwe ondergrond 208.- 0,16 ophoging 1226.- 0,95 wegbanen 43.- ƒ0,03 waterlopen 40.- ƒ0,03 bestrating 653.- ƒ0,50 eerste verstrating 104.- 0,08 riolering 537.- 0,41 rioolgemaal met persleiding 41.- 0,03 beplanting 145.- ƒ0,11 bruggen 69.- 0,05 onderdoorgangen 111.- 0,09 Uitgaven buiten de vjoonwijk hoofdverkeerswegen 289.- ƒ0.22 vaarwegen 54.- 0,04 rioolwaterzuivering 142.- ƒ0,11 parkstroken 227.- ƒ0,18 ƒ3889.- ƒ2,99 Deze kosten zijn berekend per 100 m2 normaal vloeroppervlak. Het normale vloeroppervlak van de gemiddelde woning in Amster dam-Slotermeer bedraagt 80-90 m2. Vloeroppervlak van de totale in het complex geprojecteerde bebou wing: 1.14Q.000 m2. AMSTERDAM, 19 nov. Het is vrijwel zeker dat de 60-jarige Amster damse loodgieter J. Rijkhoff, die dins dag j.l. aan hor lolheid is overleden, niet op 30 juli, zoals hfl tegenover de doktoren had verklaard, maar 27 juli is gebeten. He' is de dag waarop een groot aantal mensen in de buurt van de Westerkerk en de drie.jarip-e Adri Echt- huizen nabij het hoofdbureau van po litie werden gebeten door het „fatale witte hondje". De GGD acht het daarom waarschijnlijk dat de heer Rijkhoff door hetzelfde hondje is ge beten. Tot deze conclusie is de G.G.D. geko men, nadat nog eens nauwkeurig was nagegaan op welke data de loodgieter bij verschillende klanten werkzaam is geweest. Daarbij ontdekte men dat hij zowel de 27ste als de 30ste juli bij een klant is geweest. Bovendien beschikt de G.G.D. over een verklaring van een politie-agente die het verkeer op een kruispunt op de 27ste juli regelde. Zij heeft toen een man met een wit hondje in zijn auto gezien. Zoals bekend heeft de heer Rijkhoff het witte hondje in zijn auto genomen, doch het dier nadat het hem gebeten had, weer op straat gezet. PARIJS, 19 nov. De Verenigde Sta ten hebben de Euromarktlanden gewaar schuwd de aankoop van Amerikaanse iandbouwprodukten te handhaven op straffe van ecnomische represailles. De Amerikaanse regering eist dat de E.E.G.-landen een verantwoordelijk heid moeten tonen bij het opleggen van rechten op de invoer van Amerikaanse Iandbouwprodukten. Dit verklaarde de Amerikaanse minis ter van landbouw O. L. Freeman tij dens een toespraak voor de Organisa tie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) te Parijs. Freemans toespraak wordt in Washington gezien als een weerspiege ling van een krachtige houding door de regering-Kennedy met betrekking tot de internationale handel en ook een be slistheid om zo nodig represaille-maat regelen te nemen om de Amerikaanse markten te beschermen, aldus meldt U.P.I. De Rijn is nog steeds moeilijk bevaarbaar. Na tien weken lage waterstand zien de schippers de toestand somber in. Op de foto: een opeenhoping van wachtende schepen tussen Mainz en Bingen. AMSTERDAM, 17 nov. - ATgUnPent (Van onze Brusselse oorrespondent) BRUSSEL, 20 nov. Met een inlei dende rede door prof. dr. W. Brand uit Leiden werd gisteren in Leuven de Ne derlandse universitaire week geopend. Deze week staat geheel in het teken van „de problematiek der ontwikkelings landen", een thema dat door acht Ne derlandse specialisten zal worden be handeld. De openingsplechtigheid werd voorge zeten door mgr. Dedhamps, de rector van de Alma Mater. „Deze nieuwste culturele uitwisseling in het raam van het Belgisch-Nederlands akkoord, zo zei hü, zal de bestaande banden tussen Leuven en de Nederlandse universitei ten nog nauwer toehalen." Hij onder streepte dat vooral op het vlak van de snel groeiende „ontwikkelingsweten schap" beide landen een lange dienst staat kunnen overleggen. In dezelfde geest sprak prof. dr. Gas ton Eyskens, gewezen eerste minister, voorzitter van het organiserend comité. Hjj gaf als zün mening te kennen dat het historisch afgesloten tüdperk van de kolonisatie over enkele jaren juister zal worden gewaardeerd. „België en Nederland zullen inmiddels in niet on- aanzienlü'ke mate hebben kunnen bü- dragen tot de oplossing van de proble matiek der ontwikkelingslanden", aldus Eyskens. Tot de kennis van deze problematiek bracht de Leidse hoogleraar Brand geen nieuwe elementen bü: wel gaf hü een voortreffelüke synthese van het huidige denken over deze vragen en het feit dat hü zulks in de eerste plaats als econoom deed, maakte zün lezing bü- zonder boeiend. Hij voerde talrijke be- AMSTERDAM,i, nov. In Utrecht is zaterdag "het Nederlands Instituut van Bedrijfsadviseurs opgericht, dat alle in Nederland in adviserende functies werk zame accountants, juristen, ingenieurs, en economen hoopt te kunnen verenigen. Het voorlopig bestuur van het instituut werd als volgt samengesteld: voorzitter de heer J. J. Bol uit Eindhoven, secreta ris jhr. mr. S. M. N. de Ranitz, penning meester de heer N. Zielstra uit Rotter dam en commissaris de heer C. C. G. Otten uit Arnhem. DEN HAAG, 20 nov. De sociaal wetenschappelijke raad van de Konink- lyke Nederlandse Akademie van We tenschappen heeft in een onlangs ver schenen nota de aandacht gevraagd voor het in ons land nog zo weinig tot ontwikkeling gekomen terrein van de rechtssociologie. Deze nota is eer der ter kennis gebracht van de mi nister van O. K. en W. De raad vrijst er daarin op, dat de rechtssociologie, ondanks de belangstel ling die van juridische zowel als so ciologische züde reeds vroeg vooral voor de methodologische aspecten van deze tak van wetenschap is getoond, tot nu toe zowel in ons land als in an dere landen in sterke mate is verwaar loosd. Dit blükt vooral uit het ontbre ken van een systematische theorievor ming en van elke onderzoeksactiviteit en voorts uit de omstandigheid, dat het vak bjjna nergens een academische sta tus bezit. De laatste jaren evenwel Hjkt op dit terrein een kentering te zün in getreden. Te denken valt, aldus de raad, aan enkele recente dissertaties en arti kelen over rechtssociologische onder werpen en aan pogingen, die aan en kele universiteiten en hogescholen wor den ondernomen, om de rechtssociolo gie in het onderwüs een ruimere plaats te doen toekomen en meer aandacht te schenken aan rechtssociologisch onder zoek. Ten einde nu aan deze grotere belang stelling een extra stimulans te geven, heeft de raad een gespreksgroep inge steld onder voorzitterschap van het lid van de raad mr. G. E. Langemeuer en met als secretaris dr. H. M. Jolles, secretaris van de raad, die tot opdracht kreeg, de mogeüjkheden tot verdere ont wikkeling van de rechtssociologie in ons land in studie te nemen en wegen daar toe aan te wijzen. Tevens zou deze groep er toe kunnen bü'dragen, de ge- dachtenwisseling tussen juristen en so ciologen over afbakening en inhoud van deze wetenschap in ruimer kring op gang te brengen. Gepleit wordt voor een aantal onder zoekingen op rechtssociologisch terrein en voor het geleideUjk aan inpassen er van in het kader van de universi taire vorming. Op den duur dienen, naar het oordeel van de raad, leerstoe len in deze wetenschap aan de juridische faculteiten te worden ingesteld. Aan de nota is een lüst van moge- lüke research-onderwerpen toegevoegd, welke de bedoeling heeft, een illustra tie te geven van de wüze, waarop een meer systematische aandacht voor rechtssociologische problemen zou kun nen worden bevorderd. De gespreksgroep van de raad, die in eerste instantie het initiatief heeft genomen tot het samenstellen van de ze nota, hoopt ook verdere activiteiten op dit terrein te ontplooien en een cen trum te vormen, vanwaar stimulansen kunnen uitgaan voor de verdere ontwik keling van de rechtssociologie. Het ligt in de bedoeling daarbü te komen tot een vorm van samenwerking met de reeds langer binnen de Koninklüke Aka- mie bestaande commissie voor rechtsge woonten. DETROIT, 17 nov. De employees van American Motors zullen 9.766.907 dollar cadeau krügen in de vorm van aandelen en andere voorzieningen in het eerste jaar van het programma voor winstdeling van de maatschappü- Dit programma is het eerste van deze aard in de Amerikaanse automobielin dustrie. Een derde van het bedrag zal voor de personeelsleden op rekening worden gezet in de vorm van aandelen en voor hen worden beheerd. De over- blüvende twee derden zullen worden ge bruikt als premie voor pensioenverbe tering en groepsverzekeringen. De 27.000 arbeiders van de maat- schappü zullen gemiddeld 7,3 aandelen krügen die op basis van de slotkoers van donderdag op de effectenbeurs in New York 17,62 dollar per stuk waard zün De toewüzing hangt naar grootte af van de werktüd en het loon van de employé. Amerioan Motors heeft voorts 2.604.277 dollar gereserveerd voor de 5.200 leden van haar administratief per soneel. schouwingen aan die als primordiaal kunnen gelden: de verstarring der pro- duktiemethoden in de landbouw, de rigide sociale structuren, de soms angstwekkende bevolkingsaanwas, de negatieve en eerder egoïstische kijk der „rüke" landen op de wereldhandel, de eenzü'dige politieke en militaire hulp van het westen die vaak wordt verleend ten koste van de economische behoef ten. „Die hulp zou best langs internati onale kanalen gaan", aldus prof. Brand. ,Zü zou eveneens moeten worden af gestemd op de reële noden; onze büdra- gen daartoe moeten gericht zün op een maximale groei en uitsluitend worden ingegeven door humanitaire overwegin gen PARIJS, 19 nov. Volgens een rap port over het vierde Franse modemi seringsplan, dat op 20 november a.s. door de economische en sociale raad, een college van advies, besproken zal worden, neemt het verbruik in Frank rijk in sneller tempo toe dan de produk- tie. Volgens de rapporteur, Halff, van het ministerie van Industrie, zou de Franse regering de overheidsinveste ringen van 1962 moeten uitvoeren zoals in het vierde plan voorzien, om te voorkomen dat de situatie verergert. Een totaal binnenlands groeitempo van 6 procent per jaar is volgens Halff wenselük in plaats van de in het vierde plan genoemde 5,5 pet. Volgens de rapporteur is de beste manier om in een niet al te ver verwüderde toekomst inflatie tot staan te brengen, door grotere investeringen de produktie zo snel mogelü'k te vermeerderen. Halff is van mening dat op langere termün de industrie zich meer op de produktie van kapitaalgoederen zou moeten richten, daar dit een terrein is waarop Frankrük achterstand heeft gekregen. (Advertentie) GENèVE, 14 nov. De Verenigde Arabische Republiek en Joegoslavië zün voorlopig toegetreden tot de Alge mene Overeenkomst voor Tarieven en Handel (GATT). De voorlopige toelating van beide landen geschiedde in een ple naire bijeenkomst van de contracterende partüen van de GATT, waarin een over weldigende meerderheid voor deze toe treding werd bereikt. Een officiële woordvoerder van de GATT zei later, dat de documenten thans ter tekening liggen voor de con tracterende partüen met het doel te komen tot volledige toetreding van beide landen door onderhandelingen, die echter waarschü'nlük niet voor 1964 zullen be ginnen. Men verwacht, daarom niet dat voor 1965 de twee landen volledig leden van de GATT zullen zün. Zü hebben thans echter een veel nauwere binding met de GATT en hebben diverse ver plichtingen aanvaard. De woordvoerder deelde verder mede. dat de commissie voor katoen en tex tiel van de GATT ook büeen is geweest en de verzoeken van Columbia en Mexi co om tot de commissie te worden toe gelaten heeft aanvaard. De landen zün de eerste twee landen, die geen lid v an de GATT zün, die het lidmaatschap van de commissie krügen BLOEMENDAAL, 14 nov. De op brengsten van het Provinciaal Waterlei dingsbedrijf van Noord-Holland (PWN) uit de waterverkoop zyn met 4,2 pet. t.o.v. 1960 gestegen. De kosten stegen eveneens aanzienlek en wel met 7,8 pet., waardoor het exploitatiesaldo te rugliep van 1.671.000 in 1960 tot 1.303.000 in 1961. In het voorzienings- gebied werd in totaal 35 min kubieke meter water afgeleverd. AMSTERDAM, 19 nov. Prof. dr. W. Steigenga, benoemd tot gewoon hoog leraar in de planologie en demografie aan de universiteit van Amsterdam, heeft vanmiddag zijn ambt aanvaard door het uitspreken in de aula van de Lutherse kerk, van een rede getiteld „Van sociale analyse naar sociaal-ruim- telyke konstructie". search Corporation, New York> prdabi binnenkort een kantoor te Amsiei onder de naam Argus Research national. Argus is een onafhanK® instelling voor research, die raPPj,-che uitbrengt betreffende de econom e„ en financiële situatie in AmenKd beschouwingen over Vmenk» het maatschappijen. De bezetting van Amsterdamse kantoor, dat o.a. gr searchrapporten zal samenstellen lijk gevestigd in de gemeenschap!r ke markt, bestaat voorlopig uit de Hans Randolph Reinisch. De bedoeling van Argus Reseafd International is alle voornoemde search-overzichten uitsluitend te den aan een niet te grote kring bankiers en commissiehuizen ;n sterdam. Men stelt zich daarbij niet boven een nog nader vast te si len aantal te gaan. Op bepaalde J, den komen de „industry specialist uit Amerika over om de vooruitzi® ten van hun groep (b.v. olie, chem staal, elektronica) in een bijeenkpn met de leden te bespreken. Daarbij ook de specialist voor Europa aatl{Ze, zig, die over de voorkeur voor d®1 ffl ging in die speciale sector, hetzij Amerika hetzij in Europa, met collega uit de Verenigde Staten r „ft. met de leden, van gedachten wisse EULEN. Ao nov. Dr. S. L. Ma»jJ holt, vice-voorzitter van de Europe commissie, is van mening, dat graanprijsniveau in de Duitse bono republiek te hoog is en in geen t?6;,-, gehandhaafd kan worden. In een in1®' view voor Radio Keulen zei dr. Man., holt, dat de bijzonder hoge graanpHJ ook niet in het belang van de mee»1" Duitse landbouwers is. Ongeveer 80 procent van de Westddu se kleine boeren en agrarische famih bedrijven trekken hun voornaamste «L komsten uit de dierlüke produktie fL niet uit de graanteelt. Dr. Manshou, gaf echter toe, dat er een uitgebrei programma van hulpverlening en strU® tuurverbetering uitgevoerd zal moetei worden om de Duitse landbouwers overgang te vergemakkelpken. Over de nieuwe onderhandelingsfase van de Engelse toetreding tot de E.E.U' die in Brussel begonnen is, zei dij Mansholt dat de E.E.G.-landen nis' meer verlangden dan wat ook van of zes aangesloten landen werd verlangd' De overgangstijd tot 1 januari 1970 mpff ook voor Groot-Brittannië voldoende zt)"' Daarom hoopt dr. Mansholt dat Eng®: land reeds op 1 januari 1964 over z8* gaan tot het E.E.G.-stelsel. (Advertentie) Vast en zeker. Anderen hebben het zó in de gaten als uw haar „dunnig" of „vettig" is. En die verdachte schilfertjes, wat is dat? Dit deskundig advies treft het hoofddoel Na een paar behandelingen met Traital shampoo ziet u al dui delijk verschil. Wèg bezorgd gezicht. Er is reden voor een bevrijd lachen: het valt opl Neem direkt de proef Een produkt van L'OREAL de Paris NAAMLOZE VENNOOTSCHAP. iQUf.. Hoofdkantoor: Leidsepiein 5 - Amsterdam. Verkoop kantoren: Amsterdam (tel. 82082) Den Haag (tel. 336469) - Rotterdam (tel. 120182) - Den Bosch (tel. 30567) Utrecht (tel. 25435) Arnhem (tel. 30265) Groningen (tel. 26283). BRUSSEL, 20 nov. Een groep des kundigen, die door de E.E.G.-commis sie werd belast met een vergelijkend onderzoek naar de elektriciteitsprüzen in de landen der E.E.G., constateert ih haar rapport, dat bij beschouwing van de prijzen voor alle betrokken ca tegorieën van industriële en overge- verbruikers en zonder rekening te hou den met hun relatieve belangrijkheid Nederland vrijwel altijd de gunstigste prijzen heeft. De deskundigen hadden tot taak hun onderzoek uit te voeren voor de ver schillende economische gebieden waar uit de landen van de gemeenschap be staan. Zij hebben vastgesteld dat de verschillen tussen de gebieden van een zelfde land soms even groot waren als die van het ene land tot het andere. Dit is met name het geval in Duits land en Frankrijk. In Duitsland zijn de prijzen voor de industrie betrekkelijk hoog en die voor de overige verbruikers betrekkelijk laag. De laagste prijzen voor de indus trie treft men aan in Frankrijk, waar de prijzen voor de andere verbruikers dan weer betrekkelijk hoog zijn. Het is echter waarschijnlijk, dat de prijsverschillen voor stroomleveranties met een hogere spanning dan 10.000 kw. belangrijk kleiner zijn, terwijl zelfs de mogelijkheid bestaat dat in bepaalde gevallen omgekeerd prijsverhoudingen worden waargenomen. De betrekkelijk lage prijzen in Frankrijk zijn in hoofdzaak te verkl*' ren uit de belangrijke waterkrachtcen trales en de geringe financiële laster1. Dezelfde factoren maar dan in omge keerde richting vormen mede een ver klaring voor het hoge prijsniveau >JJ Duitsland. Het door de ondernemingen toegepaste winstcriterium is eveneen» oorzaak van prijsverschillen. Met na me is gebleken dat de overheid de elel£ triciteitsbedrijven aanspoort hun winst marge te verhogen indien zij bij over eenkomst recht heeft op een deel va" de winst. De directe gevolgen van de prijsver schillen tussen de verschillende lander' blijken in het algemeen tamelijk zwa>; daar het stroomverbruik slechts 1 4 procent van de kostprijs van indu» triële produkten uitmaakt, behalve enkele sectoren van grote verbruiker" Op het ogenblik waarop de gemee^ schappelijke markt het eindstadium hebben bereikt, zal in gebied®,, welke ter weerszijden van de grenz®, zijn gelegen, de invloed van de prijrfj, van electriciteit op de industrieves" ging wel eens groter kunnen zijn. M®, stelt namelijk tussen de grensgebied®, prijsverschillen vast die soms 70 75 procent bedragen Volgens de deskundigen is het mogelijk dat de electriciteitsprijs vloed heeft op de structuur van deK, dustralisatie (vervanging van hand» beid door mechanisatie), of op de vang van de industrialisatie. MODLICHTSIG/fMÜ WE KUNNEN DE LEVER^ BINNENDRIN- DfiT KOU NIET MOOIER! 1DEUR.T0BBY. GEEF HET LICHT5IGNRRLI YLftöNDSRENf GEN. VOORUIT,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 6