1 Zware klappen voor alle partijen van het neen Veel leedvermaak in het kamp van de Gaullisten Premier Khroesjtsjev „DE ZAKEN GAAN PHILIPS RADIO ANALYSE VAN FRANSE VERKIEZINGEN Coalitie blijft CHEFAROX Plannen ter bevordering van een doelmatiger economie Slapen in een Chinees bruidsbed Roosevelt-penning Automonteursvak Geen tramongeluk Vakantie in Hongarije Schone wereld Derde gouden disco School in vestingwal Epilepsie-bestrijding Ketelbinkieaan prinses Beatrix voorgesteld 55 55 ZONDAG KAN NOG VEEL GEBEUREN SMOKKELAFFAIRE IN SURINAME Maagklachten? CENTRALE COMITé CPSU BIJEEN DINSDAG 20 NOVEMBER 1962 met de techniek van de grote Philips radio's. Op klein formaat gebouwd voor kamers waar dat beter past. Elke „grote kleine" radio in vrolijke kleurencombinaties. buitenlandse KRONIEK ?al Gemene zaak „Consequent Tweede ronde (Advertentie) PHILIPS B 0 X 19 U - f 88.-. Gevoelige, selectieve ontvangst van de middengolfzenders. Krachtige weergave. Ingebouwde plaat antenne. Breedte 26 cm. Kleuren: groen, oranje en zwart. DE GROTE KLEINE t-KK B 3 X 00 U f 138.-. Drie golfgebieder Grammofoonaansluiting. Handgreep aan de achterzijde. Muziek/sprgakschakelaar. Breedte 35 cm. Kleuren: zwart, beige en rood. B 1X 02 A - f 138.-. Zeer gevoelige ont vangst van FM- en middengolfzenders. Ingebouwde antennes. Muziek/spraak- schakelaar. Breedte 30 cm. Kleuren: geel, groen en zwart. B 2 X 12 A - f 158.-. FM-band, lange- en middengolf. Speciale zeer gevoelige luid spreker. Grammofoonaansluiting. Inge bouwde antennes. Hogetonenschakelaar. Breedte 30 cm. Kleuren: beige en groen. VAN PHILIPS Een kabinetscrisis in Bonn was onvermijdelijk sinds het laakbare op treden van de minister van Defensie, Strauss, in de zaak van „Der Spie gel". De bemoeienissen van Strauss •net de arrestatie van de Spiegel-re- dacteur Ahlers in Spanje en vooral net feit Strauss aanvankelijk een misleiden[je verklaring had afgelegd adden bij de Westduitse liberalen Wa4^ bloed gezet. In theorie bestond er tot gisteren het volgende alterna te Adenauer kon Strauss verzoe- en een te gaan, of de liberalen kon den zich uit het kabinet terugtrek ken. Tegen de eerstgenoemde mogelijk heid bestonden de volgende bezwa ren: Toen Strauss onlangs Bonn wil de verlaten om zich in de Beierse po litiek te begeven, werd bij door de Bondskanselier van dit voornemen weerhouden. Ade nauer wilde deze bekwame minister niet missen. Bijge volg kon bij hem nu, naar aanleiding van de affaire-Ah- 'ers. toch niet de laan uitsturen. Bo- v«ndien zou een ontslag van Strauss de samenwerking tussen de C.D.U. en de Beierse C.S.U. ernstig in ge baar brengen, en een breuk tussen de beide \Vestduitse christelijke paf- Hien wilde Adenauer tot iedere prijs doorkomen. De Bondskanselier beeft het dus ®an laten komen op een vertrek van de liberale coalitie-genoten uit de re- Bering. Gisteren hebben de vijf libe rie ministers inderdaad aangekon digd, dat zij bet kabinet zullen veria ën. Maar hun motivering was opval lend gematigd. De verklaring was vooral opmerkelijk om wat er niet In ®tond. De liberalen eisten noch het deengaan van Adenauer als bonds kanselier noch zells bet aftreden van Mrauss, en zij stuurden evenmin aan een definitieve breuk tussen de G.D.U. en de F.D.P. De liberale 'eider Mende heeft de zaak niet op "e spits willen drijven. Hij wenst Rechts een reorganisatie van het ka- Het, met deelname van de zelfde Partijen die de bestaande coalitie vor- jhen. Deze manoeuvre geeft de F.D.P. °vendien de gelegenheid zonder ge- 'chtsverlies haar ministers Starke en 'arnrnberger uit de regering terug e «etnen. Het is voor alle betrokkenen een ®e'ukkige omstandigheid dat presi- ^ent Lübke op bet ogenblik in het rU'|enIand is, zodat er tot zijn te- k Skeer over twee weken niets ge- e,Uren kan. In deze afkoelingsperiode toen naar een constructieve °ssin op- k —wig van de huidige kabinetscrisis de'11^0 zoe'<en- Intussen zullen ook ho e'erse landdagverkiezingen ge u en zijn> zonder dat Strauss c°nsi ^an equenties heeft tie moeten trekken Akj Z''rl °Ptreden in de kwestie- l0üeJjS' '^a die Beierse verkiezingen bij 'rauss kunnen laten weten dat BqJ1]16' voor een post in een nieuwe men Sre®er'n8 in aanmerking wil ko vOor [|Kaajrnee °P zekere hoogte In em eer 8ered zou zijn. zing yf~\] nieuwe Westduitse rege- Hgenk^ e" T! wat n'euwe namen die re ,rnen' ^aar de structuur van ftuderpt,erin8 nie' wezenlijk ver- en Adenauer blijft Bonds- (Van onze Parjjse correspondent) PARIJS, 20 nov. Met uitzondering van de communistische partij blijkt wat men wel noemt de Gaullistische „vloedgolf" Unie voor de Nieuwe Republiek plus als links aanhangsel de Democratische Unie van de Arbeid alle oude partijen, die ,,neen"-stemmen hadden gepropageerd bjj het referen dum van 28 oktober jl., in de eerste ronde van de algemene verkiezingen in Frankrijk ernstig te hebben ge havend. Het zwaarst zijn getroffen de conservatieve rechts-onafhankelijken, die van in totaal ruim vier miljoen stemmen in 1958 geslonken zijn tot ca twee en een half miljoen, maar ook de Republikeinse Volksbeweging (chr.- deir.ocraten) zag haar aanhang terug vallen van ca 2.4 miljoen tot ruim 1.6 miljoen, de SFIO (socialisten) van 8.1 tot 2.3 miljoen en de radicalen van ruim 970.000 tot 679.000. Zulks bjj een totaal aantal uitgebracht stemmen van tegen de 20 miljoen, waarvan de Gaul listen (Unie Nieuwe Republiek en UDT) er ruim 5.8 miljoen in de wacht sleepten, ca 2.2 miljoen meer dan in 1958 bij de eerste verkiezingsronde. Het kartel van de republikeins-demo cratische partijen van het „neen" is, in tegenstelling met de verwachtingen, dus het „kartel van de nederlaag" gebleken, zoals met veel leedvermaak in het door de eigen overwinning ver raste kamp der Gaullisten wordt vast gesteld. Ongetwijfeld past dezen, zoals hun door de overwonnenen wordt voor gehouden, bescheidenheid aangezien de voornaamste verdienste, waaraan het gros hunner te danken heeft reeds te zijn gekozen of het best te zijn ge plaatst voor de tweede ronde, daarin bestaat dat zij zich konden aandienen als door generaal De Gaulle gerecom mandeerd, waarbij persoonlijke waar de of „program" een volkomen on dergeschikte rol speelde. n communistische kandidaat zich het best heeft weten te plaatsen. Zoals bekend heeft evenwel in de tweede stemronde de verkiezing plaats met de eenvoudige meerderheid; ge kozen is alsdan wie de meeste stem men behaalt. Van groot belang zal derhalve zijn welke kandidaten zich handhaven en welke zich terugtrekken. De kandidaten die in het krijt willen blijven hebben nog de tijd tot vannacht twaalf uur om zulks officieel te mel den. Een belangrijk deel van het Franse kiezerskorps heeft gehoor willen geven aan generaal De Gaulles oproep om „consequent" te zijn en hem, na hem de overwinning te hebben gegeven bij het referendum, een Nationale Verga dering in handen te spelen waarmede hij zijn taak van vernieuwing van Frankrijk waartoe „de oude par tijen" aan kant moesten zou kunnen voortzetten. Persoonlijk had generaal De Gaulie in de verkiezingscampagne niet openlijk andermaal gedreigd met „heengaan", maar de eventualiteit daarvan is door Gaullistische kandida ten, waaronder ministers, wel sterk naar voren gehaald. Aan de uitslag van zondag jl. is dan ook zeker weer niet vreemd geweest de beduchtheid van menige kiezer en vooral misschien kiezeres, voor een mogelijke chaos als onder de Vierde Republiek of nog erger. Waarbij volgens de meeste waar nemers als belangrijke doorslag gevende factor is gekomen, dat vele kiezers in het kartel van de partijen van het „neen" een tegen hun over tuiging indruisend verbond hebben gezien van „linksen" en „rechtsen". Guy Mollets opzienbarende verkla ring over de socialistische bereidheid 'tot verkiezingssamengaan met de com munistische kandidaten, welke in vele feesten volksfrontspoken opriep, had ovendien het kartel zeker niet aan trekkelijker gemaakt. Perplexiteit zal anderzijds een der voornaamste oor zaken zijn geweest waarom het aantal stemonthouders en uitbrengers van een ongeldige of blanco stem de onge hoorde proportie heeft aangenomen van meer dan 34 procent van het totale kiezerskorps. Geheel bekeken is de zaak overigens nog niet. Van de 96 in France Métro- politaine reeds bezette Kamerzetels zijn er weliswaar 64 in handen van de Unie voor de Nieuwe Republiek en andere Gaullistisch gezinden, maar er blijven nog 369 zetels te bezetten over waarvoor in d^ eerste ronde geen ab solute meerderheid uit de bus is ge komen. In een groot aantal van de desbetreffende kiesdistricten ligt de UNR-kandidaat aan de kop, voor wat groot-Parijs betreft zelfs in het over grote deel, terwijl in de overige de Socialisten en in mindere mate radi calen zullen ongetwijfeld nu in menig geval gemene zaak maken met de communisten tegen de Gaullistische kandidaat. In Noord-Frankrijk heeft reeds in een aantal districten de minder goed geplaatste kandidaat zich teruggetrokken ten gunste van de beter geplaatste communistische, terwijl in Atrecht burgemeester en socialisten leider Guy Mollet voor zijn verkiezing in de tweede ronde waarschijnlijk aan gewezen zal zijn op de communistische stemmen. De nationale communistische partij leiding heeft harerzijds doen weten dat zij teneinde de weg te versperren aan de persoonlijke maclit" bereid is om zelfs onservatieve republikeinse afgevaardig- ien, boeren en onafhankelijken te steu nen. De twee andere partijen van het kartel, onafhankelijken en boeren en re publikeinse volksbeweging, zullen echter door deze verkiezingstactiek van de so cialisten nog sterker bewogen worden om overeenkomsten aan te gaan met de Unie voor de Nieuwe Republiek en aan verwanten, die zich hunnerzijds daartoe reeds bereid hebben verklaard. Nadat de uitslag van zondag jl. zo af doende diegenen van hun leiders in het gelijk heeft gesteld, die funeste gevolgen hadden voorspeld van het kartel, zullen Republikeinse Volksbeweging en onaf hankelijken en boeren waarschijnlijk nog maar weinig lust gevoelen om tegen de stroom, die Gaullistisch is gebleken, te blijven oproeien. BORNE, 20 nov. In de buurtschap Bornerbroek is gistermiddag de boerde rij van de landbouwer H. A. Klaassen geheel door brand vernield. De schade, die ruim dertigduizend gulden bedraagt, wordt door verzekering gedekt. Hoe de brand is ontstaan is niet bekend. BANGKOK, 20 nov. Prinses Bear trix heeft gasteren een tocht door de kanalen van het „Venetië van het Ver re Oosten", zoals Bangkok dikwijls wordt genoemd, gemaakt in een antie ke rivierstoomboot, die het eigendom is van de staat en beschikbaar gesteld werd door koning Phoemipol. Omstreeks het middaguur begaf de prinses zich naar de haven, waar de bemanning van twee Nederlandse sche pen, de Houtman en de Marne Lloyd, zich op de kade voor de schepen had opgesteld. Enige bemanningsleden werden door de kapiteins aan de prin ses voorgesteld. Van' de landen wier schepen de haven van Bangkok het meeste aandoen komt Nederland op de derde plaats, na Engeland en Scandi navië. Aan de prinses werd ook het „ke telbinkie" van de Marne Lloyd voor gesteld, de 15-jarige Hans Verburg uit Scheveningen. „Och wat leuk", zo riep de prinses uit, toen zij Hans, die zijn eerste grote reis maakt na eerst op loggers en kustvaarders te hebben gevaren, een hand gaf. Op de vraag van Nederlandse verslagge vers, waaruit zijn werk aan boord bestaat, antwoordde de jongen: „Hutten schoonmaken, eten en drin ken naar de bemanningsleden bren gen, en... sturen". Kapitein Bauke van den Berge no digde de Nederlandse persmensen uit, aan boord van het vrachtschip de lunch te gebruiken. Hij ontlokte de journa listen vreugdekreten, toen hij de sa menstelling van het menu bekend maakte: „Stamppot zuurkool met rook worst en gekookt spek". Dit beteken de een welkome afwisseling van de oosterse gerechten, die zij de laatste weken voorgezet kregen. PARAMARIBO, 20 nov. De Suri naamse justitie heeft in samenwerking met de douane alhier een smokkielaf- faire aan het licht gebracht. Volgens de eerste berichten uit welingelichte bron, zouden grote hoeveelheden whis key, farmaceutische artikelen en an dere goederen Suriname zijn binnen gesmokkeld. De goederen, die afkomstig zijn uit Brits Guyana, werden bij de Coran- tijnrivier, de grensrivier tussen beide landen op illegale wijze Suriname bin nengebracht. Inmiddels heeft de poli tie een aantal handelaren en douane ambtenaren, die bij deze affaire be trokken zijn, aangehouden. Ook werd een aantal arbeiders, dat werkzaam is op het havenemplacement, gearres teerd. (Advertentie) roor blijvende verbetering Vormt een genezende laag op de maagwand MOSKOU, 20 nov. (Reuter) De Russische premier en partijleider, Ni- kita Khroesjtsjev, heeft gisteren tijdens de openingszitting van het Centrale Co mité van de Russische communistische partij, dat de grote lijnen bepaalt van de Russische binnen- en buitenlandse politiek, een toespraak van dertigdui zend woorden gehouden, waarvan de drie voornaamste punten waren: 1. Een uiteenzetting van plannen ter bevordering van een doelmatiger wer king van de Russische economie. Khroesjtsjev wil deze in feite in twee sectoren verdelen, één voor de land bouw en één voor de industrie. 2. De premier deed een nieuwe aan val op Stalin, die hij beschuldigde van het op grove wijze schenden van Le- nins beginsel voor de organisatie van het toezicht door partij en staat op de gang van zaken in de Sovjet-gemeen schap. 3. Uit Khroesjtsjevs toespraak was op te maken dat gestreefd zal worden naar nauwere onderlinge afstemming van de produktieplannen van de Sov jet-Unie en die van de andere Oost- europese communistische staten, die economisch zijn verbonden in de zoge naamde „Comecon", de economische organisatie van de communistische landen. „De communistische landen", al dus Khroesjtsjev, „zijn bezig in'snel tempo een van de voornaamste inter nationale produktiecentra te worden." De premier, die ongeveer vijf en een half uur sprak verklaarde ook dat de Sovjet-Unie in het afgelopen jaar „grote successen heeft geboekt op in ternationaal gebied". Hjj voegde hier aan toe: „Het is volkomen gerecht vaardigd te zeggen dat onze zaken goed gaan en dat de Leninistische koers, die de partij thans volgt, goede vruchten afwerpt". Khroesjtsjev had kritiek op de in Sta- lins tijdperk bestaande neiging alles, dat uit het buitenland afkomstig is, te verwerpen.Hij verklaarde in dit ver band: „Wij moeten ons de uitdrukke lijke vermaning van Lenin herinneren dat wij, indien nodig, van de kapitalis ten moeten leren en dat wij de wijze, waarop zij goede en winst afwerpende zaken vervaardigen, moeten navolgen". Khroesjtsjev verklaarde tegenover de verenigde communistische leiders dat het gehele streven van de partij thans gericht moet zijn op „onze voornaam ste taakt vergroting van de produktie". T~k ij de veranderingen die de directie van hotel Wientjes in Zwolle het laatste f~\ jaar heeft doorgevoerd hebben de kamers een eigen karakter gekregen. Zo is een van de kamers ingericht in oud-Hollandse stijl en een andere als antieke Chinese bruidskamer. Op bijgaande foto het Chinese bruids bed, dat ruim driehonderd jaar oud is en ongebruikelijke maten heeft: 2.10 meter lang en 1.70 meter breed. Opvallend is het mooie snijwerk, vooral van het front paneel, waarin de dagen van de week zijn uitgebeeld. Een bidplank en een handgeknoopt tapijt met spreuken als Geluk in de bergenen „Geluk over zee completeren het geheel. ,i,i„iii„i„i„i,„in,urn De Koninklijke Begeer te Voor schoten zal een penning ver vaardigen, welke wordt gesla gen ter nagedachtenis aan me vrouw Anna Eleanor Roosevelt, de onlangs overleden echtgenote van wij len president Franklin Delano Roose velt. De sinds kort in Den Haag wonen de Amerikaanse beeldhouwer Floyd DeWitt, leerling van professor V. P. S. Esser te Amsterdam heeft de op dracht om deze penning te ontwerpen aanvaard. Het is de bedoeling dat deze penning zal verschijnen in de serie, welke Begeer heeft gewijd aan personen wier werk en leven van grote waarde zijn voor de we tenschap of cultuur, of aan hen die zich op andere, ideële wijze in hun werk voor de mensheid verdienstelijk hebben gemaakt. In deze serie zijn penningen verschenen gewijd aan het zilveren huwelijksjubileum van konin gin Juliana en prins Bernhard, Picas so en Dag Hammiarskjöld. De bond van garagehouders en de stichting Vakopleiding voor het automobielbedrijf willen meer belangstelling gaan wek ken voor het automonteursvak door het vertonen van een film aan jon gelui, die spoedig een beroep zullen kiezen. Met de film „Rijden maar iiiiiiiimiiimiiinmtiiiiiimiiimiiiinimiiiiiimiiiiiiiiiiiiii" AAK u niet ongerust. Deze man dreigt niet door de tram te worden overreden. Hij brengt slechts via een mangat in de straat tussen de rails een aantal stenen naar beneden voor het herstel van de riolering op de hoek Raadhuisstraat- N.Z. Voorburgwal in Amsterdam. weer", die door de Nederlandse On derwijs Film is vervaardigd, hoopt men tevens een beter inzicht te geven aan de jeugd in het monteursvak, omdat velen van mening zijn dat het betekent, dat men vaak en snel met auto's mag rijden, wat echter steeds minder het geval is. Niet zelden keren jongeren dan ook teleurgesteld het vak de rug toe. De door Jack Apon vervaardigde rolprent is in het Haagse Seinpost in première gegaan. Het grootste deel van de twintig minuten durende kleu renfilm is opgenomen in prachtige, uitermate moderne garagebedrijven, waardoor het niet denkbeeldig is dat de geïnteresseerde jeugd ook nu nog een niet geheel juist beeld van de werkelijkheid krijgt. Wellicht echter dat ook de jongeren begrijpen dat men in een film, die een zekere mate van propaganda beoogt, nauwelijks van een andere dan de ideale toestand kan uitgaan. Directieleden van het Hongaarse staatsreisbureau „Ibush" zijn naar de Benelux-landen ge reisd om actie te voeren voor een groter toeristisch bezoek aan hun land. In Den Haag hebben zij bespre kingen gevoerd met vertegenwoordi gers van vervoersmaatschappijen en reisbureaus. Het staat nu vast, dat bijzondere trips per vliegtuig naar Boedapest met een zevendaags ver blijf aan het beroemde geneeskrach tige Balatonmeer, een achttiendaagse reis door steden en steppen van Hon garije en vierdaagse reisjes naar Boe dapest, in samenwerking met de Ne derlandse en Hongaarse luchtvaart maatschappijen, zullen worden uitge schreven, Bovendien zijn de formaliteiten voor toerisme per auto in Hongarije ver eenvoudigd. Binnen drie dagen wordt een toeristenvisum verstrekt. De automobilist heeft nog steeds een trip tiek of carnet naast zijn internationa le rijbewijs en een allrisk-verzekering nodig. De Hongaarse douane kan eventueel voor deze bescheiden zor gen. Gemeld wordt, dat Boedapest en an dere historische steden geheel van de in de oorlog opgelopen schade zijn hersteld. Overwegende dat „opgeruimd staat netjes" een pakkende cam pagne voor de gehele wereld zal zijn, heeft de uit vijf jonge Ne derlanders bestaande delegatie op het juist in Hongkong beëindigde wereld congres van de juniorkamers het voor stel ingediend een internationale jeugd- tekenwedstrijd te organiseren met als onderwerp de „anti-afvalcampagne". De jimiorkamers in Nederland, die thans vijf jaar oud zijn en samen ruim 300 leden tellen, zijn aangesloten bij de internationale organisatie van 500 juniorkamers, waarvan men slechts lid mag worden en blijven wanneer men nog geen veertig jaar oud is. In totaal telt de organisatie 300.000 le den in 90 landen. „Zelfs in Nederland, waar proper heid spreekwoordelijk placht te zijn, wordt de noodzaak van energieke strijd tegen het afval sterk voelbaar", zo heeft de Nederlandse delegatie op het congres in Hongkong verklaard. Naar de op Schiphol teruggekeerde delega tie vertelde werd het voorstel aange nomen. De over de gehele wereld ver spreide juniorkamers zullen dus de strfld voor netheid gaan activeren a. door een tekenwedstrijd voor de jeugd, b. door het voeren van campagnes met affiches. Het volgende wereldcongres zal over een jaar in Tel Aviv worden gehou den. Daar zullen dan uit elk der aan gesloten landen de bekroonde inzen dingen worden tentoongesteld. Op de feestavond van de Konink lijke zangvereniging Mas- treechter Staar" in de grote zaal van het Staargebouw te Maastricht is gisteren een gouden disco van het door de „Mastreechter Staar" gezongen en indertijd op een grammofoonplaat opgenomen kerstlied „Stille Nacht" aangeboden, ter ge legenheid van het feit dat kortgeleden van dit lied de honderdduizendste zwarte schijf werd verkocht. Voor Nederland is een dergelijke gouden disco voor een amateurkoor een unie ke gebeurtenis, maar het is des te merkwaardiger, dat de „Mastreech ter Staar" hiermee reeds haar derde gouden grammofoonplaat in ontvangst heeft genomen. De beide vorige pla ten waren in 1959 „Die zwölf Rauber" en in 1961 „Choeur des pélerins" uit Tannhauser van Wagner, indertijd uitgevoerd met orkestrale begeleiding van het toenmalige Maastrichts Ste delijk Orkest, het tegenwoordige Lim burgse Symfonie Orkest. Vanaf zijn oprichting in 1953 heeft het part-time onderwijsinstituut voor leerling-banketbakkers uit Limburg steeds met huisves tingsproblemen te kampen gehad. De lessen moesten her en der in Maas tricht worden gegeven. Aan deze voor het onderwijs niet bijzonder gunstige toestand komt weldra een einde. De Maastrichtse aannemer A. Wil- lems heeft namelijk zijn op een van de oude stadswallen gelegen maga zijnen, naar ontwerp van architect P. H. A. Pluymen, grondig verbouwd en omgetoverd in een riant school gebouw. Op de nieuwe school - de enige, welke gebouwd is op een vroe gere vestingmuur, t.w. de Onze Lieve Vrouwewal - ging gisteren de vlag in top. In januari is het gebouw, dat drie ruime praktijk- en theorielokalen, een docentenkamer en magazijnen omvat, geheel gereed. Na de ingebruikneming van de school zal het aantal leerlingen - nu rond vijftig - aanmerkelijk kunnen stijgen. Vanwege ruimtegebrek was dit in het verleden onmogelijk. De Maastrichtse part-time opleiding voor banketbakkers telt drie cursussen en leidt haar leerlingen zowel voor het A- en het B- als voor het C-diploma op. Zij is derhalve de enige patroons- opleiding voor banketbakkers in Lim burg. De Federatie voor epilepsie-bestrij - ding de coör- M I dinerende orga- nisatie voor alle stich- Jff BI tingen, verenigingen, m. mm B enz., in Nederland die B betrokken, zijn bij de B 9 bestrijding van de epi lepsie heeft een symbool laten ontwer pen. Dit zal voortaan worden gebruikt bij alle publikaties van de federatie, met name ook bij de voorlichting over de epilepsie die in de komende tijd geïntensiveerd zal worden. Het em bleem dat hierbij is afgebeeld, is een gestyleerde afleiding van één van de voor epilepsie meest karakteristieke beelden uit het electroencephalogram, de curve die de electrische activiteit van de hersenen weergeeft. Het em bleem wil tegelijkertijd tot uitdruk king brengen: de epilepsie (de piek of de spits) en de strijd tegen de epilep sie (de koepel). Het vignet is onder leiding van J. M. Tjepkema (VRI) in de studio van Ahrend Libra te Am sterdam ontwikkeld. Een schatting voor Nederland van 60.000 epilepsie-patiënten acht men thans al te laag. Een hoger percentage dan een half procent van onze gehele bevolking zal volgens deskundigen eerder met de werkelijkheid overeen, komen. Dat betekent dat deze aandoe ning bij één op minder dan tweehon derd Nederlanders voorkomt, een ver. spreiding die aanmerkelijk groter is, dan men zich in het algemeen be wust is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7