Indiërs vertrouwen sensationele ommekeer in grensoorlog met rood China nog niet helemaal Grote onzekerheid over bedoelingen van de aanvallers m Alle ministers in Bonn afgetreden Ook de Iljoesjins verlaten Cuba Blokkade van het eiland door Amerika opgeheven Kleuterschool voor een deel uitgebrand STRAALJAGER NEERGESTORT K§* S3i EINDE ADENAUER-TIJDPERK CDU-CSU wil zich niet meer door de FDP laten chanteren Rijkswaterstaat legt beslag op Katwijkse logger Eig KENNEDY DEELT MEE Rusland heft militaire paraatheid op UITNODIGING MEUBELSHOW 1. C. HAAN Winters weer In Tilburg enaar mag niets van boord halen Exclusieve meubelen weer Vest voor moeder Belendend klooster van vuur gered Sergeant-vlieger uit Uden omgekomen Toch nog spoedig berging! Het Woensdag 21 november 1902 86ste JAARGANG No. 31289 NIEUW DELHI, 21 nov. (Rtr., UPI) Met gevoelens, die het hridden houden tussen verbazing, deugde en scepticisme, heeft de Indische regering gisteravond kennis genomen van een sensatio nele ommekeer in de Chinees- Indische grensoorlog. Als een vol komen verrassing kwam om streeks negen uur de bekendma king van de Chinese regering, dat al haar troepen opdracht heeft gegeven het vuren vandaag om 17.00 uur (Nederlandse tijd) de finitief te staken. Bovendien maakten de machthebbers in Pe king bekend, dat de Chinese troe pen op 1 december zullen begin nen zich terug te trekken achter de MacMahon-linie, dat is de grens die tot 7 november 1959 door Indië en China als feitelijke Scheidslijn tussen beide landen werd aangehouden. De Chinese troepen zullen zelfs aan de Chi nese zijde van de MacMahon-linie twintig kilometer niemandsland in acht nemen. In haar verklaring liet de regering in Peking er overigens geen twijfel aan be staan, dat de MacMahon-linie „een onwettige grens is". Niette min zullen de troepen worden te ruggetrokken „om verbetering te brengen in de huidige toestand in het Indisch-Chinese grensgebied". Machtspolitiek Contact gevraagd DEN HAAG, 21 nov. Een F-84 f Thunderstreak straaljager van de vliegbasis Volkel is gister middag om omstreeks vier uur bij Wilstedt in Duitsland neergestort. De 25-jarige sergeant-vlieger S. Hommerson, woonachtig in Uden, is hierbij om het leven gekomen. Hij was gehuwd en had een kind. Wmm m wfe Voorwaarden Aan het Chinees-Indische front, dat nog steeds bestaat zij het zonder vuurgevechten hebben de Indiërs zich op deze wijze met automatische wapens verschanst. WASHINGTON, 21 nov. (AFP, Reuter) President Kennedy heeft gisteravond, op een pers conferentie in de Amerikaanse hoofdstad, meegedeeld dat na de raketten nu ook de Russi sche straalbommenwerpers van Cuba zullen worden verwijderd. „Premier Khroesjtsjev heeft mij vandaag meegedeeld dat alle toe stellen van het type Iljoesjin 28 binnen dertig dagen van Cuba zullen verdwijnen", aldus Kenne dy. „Ik heb dientengevolge de minister van defensie opdracht gegeven de blokkade van Cuba te staken." Kennedy's opdracht werd snel uitgevoerd: nog geen uur la ter gaf minister McNamara de blokkadevloot opdracht „onmid dellijk terug te keren tot de nor male operaties". Barteljorisstraat 39-41 Haarlem getoond in een prettige sfeer 22 november tot en met van 2 tot 10 uur 1 december Vrije toegang Suède dames- en herenjasjes Weinig verandering Cadeau-idee 20 (16 verschillende) Tel r SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM efoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Biilr°.nn.emen,en 20800 Postgiro 143480 Bliif Beverwijk Zeestraat 50: telet. 4790 antoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 rectie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen, hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der millimeter hoogte. Omroepers 16 cents oer m m.-hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maanc f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 21544. CHINEZEN STAKEN HET VUREN Premier Nehroe heeft gisteren in het Parlement verklaard, dat de Chinese Oestandsvoorstellen nog niet in New Delhi ontvangen waren, doch dat zij na ontvangst aandachtig zullen worden be studeerd. Hjj zei echter, dat Indië op het standpunt blijft staan, dat de toe stand van voor 8 september jongst leden moet worden hersteld. De eerste Indische reactie op de Plotselinge volte-face van de Chinese Volksrepubliek kwam gisteravond van het Indische persbureau „Press Trust TILBURG, 21 nov. Omstreeks half elf gisteravond brak brand uit in "e kleuterschool aan de Hoeksestraat •Thier. Omwonenden ontdekten het ywur, dat met razende snelheid om zich hoen greep. Toen de brandweer met «*oot materieel ter plaatse verscheen stond een groot gedeelte van de school, B^enzend aan een klooster, reeds in 'ichter laaie. Pas na een uur zware strijd was men dé brand meester. Over ?e oorzaak tast men nog in het duister. °o schade is zeer aanzienlijk. De brandweer kon aanvankelijk we- f^ns een tekort aan druk op de water- f^'uing, weinig uitrichten. Een ware J'onkenregen stortte zich over de nabij gelegen woningen uit. De brandweer moest voorts voor- 2lchtig te werk gaan, omdat in de school, die al enige tijd niet in ge bruik was wegens verbouwing en ^aarin tevens een centrale verwar ming werd aangelegd, zuurstofcylin- hers aanwezig waren. Buiten het «ebouw bevonden zich nog andere f.hurstof-cylinders, die ijlings in vei- JJgheid werden gebracht. Nadat het hak van het middengedeelte van de school was ingestort en ook de vloer van de bovenverdieping het had be leven, sprongen met daverend ge- jjCm enkele cylinders uit elkaar, brokstukken vielen in omliggende te»a terwijl tal van ruiten van c2ienover he school staande wonin gen sprongen. intussen vonden de vlammen een 8 naar de nok van het klooster, stuit' men tenslotte het vuur wist te Minder gunstig verliep de sch*"1 aan 0611 an<ter gedeelte van het ooigebouw, waar bovendien alle Weerr'aa' WaS °P8eslaf>en- De brand- |a rn "let voorkomen, dat een be- tik deel daarvan verloren ging. »o®J?'ussingswerkzaamheden verg- werd rtn'me tijd. Het gehele gebeuren *agen. °r een grote menigte gadege- of India", dat de Chinese bekendma king „duidelijk een valstrik" noemde. Het persbureau zette de volgende rede nering op: „De Chinese troepen zijn thans over een afstand van vele kilo meters het Indische gebied binnenge drongen. Zij hebben nu. zoals bij hen gebruikelijk is, een pauze van acht tot tien dagen nodig om een nieuw offen sief voor te bereiden. Zij proberen daarom de Indische verdedigers in deze periode in slaap te wiegen. Zij zullen na het verstrijken ervan wei de een of andere verontschuldiging vinden om de strijd te hervatten. Indien de aankondiging van een wapenstilstand welgemeend is, dan belet niets hen zich zonder meer uit Indië terug te trekken". Minder negatief was het commen taar van de woordvoerder van het Indische ministerie van buitenlandse zaken, die liet weten: „Indië zal po sitief op de Chinese stap reageren, op voorwaarde dat China inderdaad wi] overgaan tot herstel van de status quo van vóór 8 september van dit jaar". In delegatiekringen bij de Verenigde Naties in New York hield men zich gisteravond eveneens druk bezig met bespiegelingen over de Chinese rege ringsverklaring. De grote vraag, die iedereen zich stelde, was: waarom heb ben de Chinezen dit besluit op dit mo- mer genomen? Een van de gehoorde theorieën was dat Peking, nu het een maal een stuk van Indië heeft bezet en zijn kracht heeft bewezen, een „re delijke indruk" wil maken op de neu- tralistische landen. Amerikaanse regeringsfunctionaris- st in Washington noemden de Chine se verklaring een „staaltje van pure machtspolitiek". Een en ander komt volgens deze functionarissen neer op een demonstratie van Chinese zijde, dat zy de Indiërs kunnen dwingen tot on derhandelingen op de voorwaarden, die Peking stelt. „Zo niet, jullie hebben nu kennis gemaakt met onze macht..." Uit de Chinese verklaring blijkt dat de Chinese troepen zich per 1 decem ber niet alleen uit het noordoostelijke grensgebied (MacMahon-linie) zullen te rugtrekken, maar ook uit het noordwes telijke grensgebied (Ladakh) De Chinese regering vervolgt: „In dien de Indische regering ermee in stemt overeenkomstige maatregelen te nemen, kunnen de regeringen van In dië en de Chinese Volksrepubliek on verwijld vertegenwoordigers zenden naar plaatsen in de verschillende sec toren van het grensgebied om te over leggen over zaken, die verband houden met het over twintig kilometer terug trekken van de wederzijdse strijdkrach ten, teneinde aldus een gedemilitari seerde zone te vormen. Deze afgevaar digden zouden ook moeten spreken over de instelling van controleposten aan weerszijden van de huidige frontlijn en over het uitwisselen van krijgsgevan genen." „Wanneer de resultaten van dit over leg in de praktijk ten uitvoer zijn gelegd, zouden premier Nehroe en eer- Sergeant Hommerson was op een laagvlieg-navigatie-oefening. Omtrent de oorzaak van het ongeval is officieel nog niets bekend. Een commissie van de Koninklijke Luchtmacht stelt een onderzoek in. Volgens UPI heeft- de Duitse politie meegedeeld, dat de sergeant toen zijn toestel in moeilijkheden kwam nog heelt gepoogd een noodlanding te ma ken. Het toestel vloog echter tegen een schuur op. Toen inwoners van het plaatsje Zeven naar de plaats van de ramp toesnelden, was het reeds te laat om nog hulp te bieden; het zwaar beschadigde toestel had vlam gevat en de explosieven, die in het vliegtuig aanwezig waren, kwamen tot ontplof fing. De piloot werd toen het vliegtuig de grond raakte uit het toestel geworpen. Hij werd naast het wrak van de Thunderstreak gevonden. Het toestel van sergeant Hommerson is, naar de Luchtmacht-voorlichtings dienst meedeelt, de eerste Nederlandse straaljager die dit jaar is veronge lukt. Hieraan wordt toegevoegd: „Er kun nen zich drie gevallen voordoen, waar in China zich het recht voorbehoudt de strijd in zelfverdediging voort te zetten, namelijk: 1. Indien de Indische troepen hun aanvallen op de Chinese grenswachten voortzetten, nadat deze zich hebben te ruggetrokken en het vuren hebben ge staakt. 2. Indien de Indische troepen in de oostelijke frontsector weer oprukken naar de huidige frontlijn, nadat de Chi nese militairen zich over een af stand van twintig kilometer hebben te ruggetrokken. Dit geldt ook wanneer de Indische troepen zich in de centrale en westelijke frontsector niet eveneens over twintig kilometer afstand willen terugtrekken. 3. Indien de Indische troepen, nadat de Chinese eenheden over twintig kilo meter zijn teruggetrokken, de huidige frontlijn overschrijden en de stellin gen gaan herbezetten, die zij vóór 8 september 1962 innamen." In deze laatste voorwaarde ligt dus nog een belangrijk knelpunt, want In dië eist wel degelijk herstel van de status quo, zoals die op 8 september was. ste minister Tsjoe "ïn-lai elkaar, hetzij in Peking, hetzij in Nieuw Delhi, kun nen ontmoeten teneinde te pogen een algehele overeenstemming over het grensvraagstuk te bereiken", aldus de Chinese regeringsverklaring. - (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 21 nov. Er zal een geheel nieuwe Westduitse regering moeten wor den gevormd. Ook de vijftien CDU- CSU-ministers in de vierde Adenauer- regering hebben gisteren, op voorstel van het partijhoofdbestuur en de lei ding van de Bondsdagfractie, hun porte feuilles ter beschikking gesteld, tenein de een algehele reorganisatie van het kabinet mogelijk te maken. Het wordt in goed Ingelichte kringen zelfs niet ge heel uitgesloten geacht dat de ^nieuwe regering onder een andere leiding zal komen te staan, met andere woorden: dat een ander dan dr. Adenauer Bonds kanselier zal worden. BAKKUM, 21 nov. De hoofdingeni eur-directeur van de Rijkswaterstaat in Noord-Holland heeft gisteren een ver bod uitgevaardigd om van de vorige week woensdag gestrande logger .Voor waarts' (KW 140) goederen te halen. Rijkswaterstaat heeft naar aanleiding van een artikel uit de wrakkenwet het schip in beheer genomen. Dit had tot gevolg, dat een vrachtrijder uit Eg- mond, die in opdracht van de eigenaar van de logger visuitrusting en inventar ris van boord zou halen, onverrichter- zake moest terugkeren op order van de politie. Op een bord, dat door Rijkswaterstaat bij de logger is geplaatst, brengt deze instantie ter kennis van de belangheb benden, dat opruiming noodzakelijk is van het gestrande vaartuig. Naar ons van de zijde van Rijkswater staat werd meegedeeld, heeft men ver boden om goederen van het schip te verwijderen om te voorkomen dat er straks een waardeloos karkas op het strand ligt. Rijkswaterstaat zal als het te lang duurt voor de verzekerings maatschappij opdracht geeft tot ber ging, dit zelf doen. Weliswaar zijn de kosten daarvan dan voor de eigenaar van het schip, maar om zekerheid te hebben dat het geld er komt, wil Rijks waterstaat de waarde van het gestran de schip zo hoog mogelijk houden. De maatregel van Rijkswaterstaat is, naar insiders menen, vroeger gekomen dan normaal is. Do oorzaak hiervan zoekt men in het lange uitblijven van een beslissing door de verzekerings maatschappij de Vlaardingse Onder linge wat er met de logger moet gebeuren. Een vertegenwoordiger van de ver-, zekeringsmaatschappij verklaarde •isteravond. dat de maatschappij op ing. Hij opdracht zal hij nog niet gedacht. Aan wie de worden verstrekt, kon zeggen. Berging van het schip, dat op enige meters van de duinenrij ligt, zal bijzon der moeilijk zijn. Waarschijnlijk zullen er graafwerktuigen aan te pas moeten komen. Een mooie kans om te bergen heeft men vorige week in de nacht van donderdag op vrijdag voorbij laten gaan toe. het springvloed was. De vertegen woordiger van de verzekeringsmaat schappij zei ons, dat men toen ook naar een bergingsbedrijf heeft gezocht, dat de opdracht wilde uitvoeren in die nacht. Hiertoe zou toen niemand bereid zijn geweest vanwege het slechte weer. Ui' de uitlatingen van vertegenwoordi gers van een bergingsbedrijf hebben wij kunnen afleiden, dat zij juist die bewus te nacht een berging aantrekkelijk zou den hebben gevonden, vanwege de grote kans op succes. Thans is dus de gehele vierde Adenauer-regering demissionair. Men verwacht niet dat nog deze week be langrijke beslissingen zullen vallen. Het wachten is eerst op de uitslag van de Landdagverkiezingen in Beie ren, die opheldering zullen verschaf fen over de positie van de CSU. Ver der ook de reactie van Bondspresi dent Lübke, die in Thailand is en door Adenauer per koerier van de si tuatie op de hoogte is gesteld. Het is mogelijk dat de president, mede in verband met de oorlogstoestand in Indië, zijn bezoek aan premier Nehroe zal uitstellen en voortijdig naar West- Duitsland zal terugkeren. Dj CDU-CSU-fractie in de Bondsdag heeft gisteren een felle aanval gedaan op de liberale partij. Z;j stelde vast dat de Bondsregering van 1949 tot 1961 suc cesvol heeft kunnen werken, maar dat in het laatste jaar de FDP steeds meer moeilijkheden heeft veroorzaakt, die de regeringsarbeid bemoeilijkten. De FDP heef: de regeringscoalitie eenzijdig op gezegd uit verkiezingstactische overwe gingen en zonder dat daarvoor (ook on danks de gebeurtenissen van de afge lopen weken, de ,,Spiegel"-affaire en de nasleep daarvan) een acute aanleiding bestond, zo meent de CDU-CSU-frac- tie. Zij gaf uiting aan haar vertrouwen In Bondskanselier Adenauer en ver zocht hem snel te handelen tot her stel van een functionerende rege ring. Een nieuwe coalitie met de FDP zal naar het oordeel van de fractie al leen mogelijk zijn, indien de voorwaar den van samenwerking grondig worden vastgelegd. Met deze laatste zin heeft de CDU- CSU tevens te kennen gegeven dat zij het coalitieverdrag van november vo rig jaar als nietig Beschouwt. FDP-chef Mende had in Neurenberg gisteren ver klaard dat het nog geldig is, maar al leen tijdelijk buiten werking is gesteld. De CDU-CSU wenst voor de toekomst de garantie dat zij niet opnieuw zal worden blootgesteld aan de grillen van de liberalen, die in de Westduitse poli tiek tot de dwergen behoren. De CDU- CSU wenst zich door de liberalen niet meer te laten chanteren. Kennedy vertelde dat Khroesjtsjev niet alleen heeft toegezegd dat de Il joesjins van Cuba zullen verdwijnen, maar ook dat de Amerikanen in de gelegenheid zullen worden gesteld de vertrekkende bommenwerpers te tellen, zoalr zij ook de raketten mochten tel len, die enkele weken geleden uit Cuba werden weggehaald. Kennedy zei dat het bewijs geleverd is, dat de Russische raketbases op Cu ba zjjn ontmanteld. Khroesjtsjev heeft meegedeeld, dat alle kernwapens uit Cuba zjjn verdwenen en dat er geen aanvalswapens meer naar het eiland gezonden zullen worden. De Russische bedieningsmanschappen zullen eveneens vertrekken. De Cubaanse regering, aldus de Amerikaanse president, heeft de Ver enigde Naties nog geen toestemming gegeven tot inspectie ter plaatse. Zij Heeft ook niet gegarandeerd dat er geen aanvalsbases meer zullen wor den ingericht. Amerika heeft dus geen andere keus, aldus Kennedy, dan zelf de militaire installaties op Cuba in het oog te blijven houden. President Kennedy sprak de hoop uit, dat internationale overeenstem ming zal worden bereikt over een in spectie op Cuba. Dat zou de weg vrij maken voor een vreedzame oplossing van dit geschil en van andere wereld problemen. De Amerikaanse onderhan delaars in New York hebben opdracht zich te beperken tot de Cubaanse kwes tie. Pas als die zaak rond is, kan met de Russen worden gesproken over an dere aangelegenheden, zoals ontwapening. Kennedy's bekendmakingen waren enkele uren eerder voorafgegaan door een mededeling van Cuba's premier, Fi del Castro, dat hij tegen een aftocht van de bommenwerpers geen bezwaar meer had. Castro's ommezwaai was vervat in een brief aan de secretaris generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant. Castro bevestigt in zijn brief dat de Iljoesjins het eigendom van Rusland zjjn. Tevoren had hij steeds beweerd dat het hier vliegtuigen betrof, die Rus land aan Cuba had verkocht, zodat Moskou er geen zeggenschap meer over had. MOSKOU, 21 nov. (UPI) Via radio Moskou is vanochtend officieel bekend gemaakt dat de speciale militaire pa raatheidsmaatregelen die op het hoog tepunt van de Cubaanse crisis waren ge nomen, worden opgeheven. Tevens wordt het paraatheidsbevel voor de strijdkrachten van het Pakt van War schau ingetrokken. (Advertentie) Zondag 25-11-1962 gesloten i Advertentie) BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIOSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Bewolkt met enkele verspreide op klaringen, geen neerslag van beteke nis. Zwakke tot matige wind, aan vankelijk zuidoostelijk, later draaiend naar noordoost of noord. Vannacht opnieuw lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Morgen ongeveer dezelfde temperaturen ais vandaag. DONDERDAG: Zon: 8.10-16.41. Maan: 2.36-15.18. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 21 nov. In het grootste deel van Europa heeft het weer een winters karakter gekregen. Een de pressie, die via België naar het oosten trekt, veroorzaakte vandaag in de zui delijke helft van ons land nu en dan wat lichte sneeuwval. In het noordoos ten van ons land, waar het vanmorgen helder en windstil was, werd 5 graden vorst gemeten. Ook morgen blijven wij in een koude luchtstroom, met in de nacht wat lichte vorst en overdag tem peraturen, die maar even boven het vriespunt komen. Ook blijft de kans op een verspreide sneeuwbui bestaan. (Advertentie) Voor uw Moeder een fijn, stemmig vest gekozen uit 16 modellen, elk model in 4 tot 6 kleuren en speciaal in de groter* maten 40, 42, 44, 46 en 48. U slaagt du* altijd voor een vest, dat de chic van Vogelzang heeft. Ook wat de prijs aan gaat: ze beginnen bij 29.75 tot 75.- Alle cadeau-ideeën in de etalages. Alle cadeaus heel leuk verpakt. 1 dracht zal geven tot berging, dat men steeds aan berging zei heeft Grote Houtstraat 28 Haarlem - Tel. 11912

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1