m Elevator te water Gemeenteraad Zandvoort stelt begroting voor 1963 vast Mevr. C. Stemler-Tjaden benoemd tot wethouder Stijlvolle Diepenbrock- herdenking in Haarlem Jan Hoogland fietst voor zijn plezier Niet alleen zijde gesponnen TAXI 13000 Twee nieuwe super- marten in Haarlem-N. HORLOGES VAN NIEL 353EQ0S zig-zag Dank zij initiatief van de Haarlemse Koorkring Ondanks gladheid] geen ernstige ongevallen Aanrijding kruising in Abbenes De nieuwe wethouder Zandauto slipt en kantelt op Zeeweg Van wie is die (brom) fiets? Woensdag 21 november i%2 FAILLISSEMENTEN ZANDVOORT, 20 nov. Na de beëdiging en installatie van de heer L. Sok (VVD) als opvolger van wijlen de heer G. Tates, be noemde de raad mevrouw C. Stemler-Tjaden te Bentveld tot wethouder. De hoofdschotel vorm de de behandeling van de gemeen tebegroting. Alle fracties namen aan de algemene beschouwingen deel en brachten hulde aan burge meester en wethouders en het ge- meentepersoneel. De heer Breure was nogal in de oppositie en kwam daardoor in conflict met de burgemeester en met wethouder Kerkman. Overigens werden de discussies in goede toon gevoerd en kort vóór middernacht kon burgemeester Van Fenema de vergadering sluiten. Behandeling begroting Circuit Antwoord B. en W. Geen bezwaar Onbehoorlijk GBEN VOORRANG VERLEEND Veiarjaardag deken Zwartkruis H. Mis in Slavische ritus ETERNA OMEGA TISSOT IN PRIJS VERLAAGD! NU 445.- HAARLEM, 20 nov. De arrondis sementsrechtbank te Haarlem heeft dinsdag geen faillissementen uitgespro ken. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijsten zijn 19 novem ber geëindigd de faillissementen van Cornelis de Smeth, transportonderne mer te Hoofddorp, uitgesproken 24 januari 1961. Curator mr. J. G. Bet- tink, advocaat en procureur te Haar lem en van Henricus Wilhelmus van den Braak, uitoefende het metselbedrijf en dat van onderaannemer te Haar lem, uitgesproken 22 maart 1960. Cu rator mr. J. H. van Wijk, advocaat en procureur te Haarlem. JEUGD EN MUZIEK Zaterdag 24 november zal het Elndhovens Dubbel Kwartet onder leiding van Hans Kro nenburg optreden voor de afdeling Haarlem van „Jeugd en Muziek". De uitvoering wordt gegeven in het Ster huis, Nieuwe Gracht 100, en begint des avonds om half acht. (AdMTtmtW Op de werf van de N.V. A. Hofman te Haarlem is gisterochtend een zogenaam de elevator-klepbak te water gelaten. D. A.H. 11 is 42 meter lang, 7,5 meter breed en heeft een hoogte van 2,75 meter. De elevator, die een hydraulische klep- Penbediening heeft, werd door Hofman Voor eigen bedrijf gebouwd. Het bijzon dere van de tewaterlating was, dat het schip het eerste in Haarlem was, dat dwars van de helling het water in ging. De „operatie" verliep voorspoedig. De elevator gleed rustig het Noorder Bui ten Spaarne in. De N.V. Hofman, welke oorspronkelijk uit Soest komt, is sedert 1921 in Haarlem gevestigd. Toen nam zij de werf over van H. W. de Voogt. HAARLEM, 21 nov. Twee nieuwe supermarkten kreeg Haarlem-Noord deze week. In de Eksterstraat werd de benedenverdieping van een in aanbouw zijnd flatgebouw voor de twee grote zaken ingericht. Vanmorgen ontving de supermart van Albert Heijn voor de eerste keer de huisvrouwen uit Haar lem Noord, terwijl enige dagen gele den de buurtzaak van de Coöp. Haarlem voor het publiek geopend Werd. Voor de inrichting van de twee zaken is de benedenverdieping van het gebouw gelijkelijk verdeeld. Ook de voorpuien wijken, behalve in de grote Neionletters, in niets van elkaar af. Het architectenbureau C. en G. van Brakel en het aannemersbedrijf W. Thunnissen N.V. uit Heemstede hebben samen het tweeledig project aangevat. Voor Albert Heijn is het nieuwe pand de zestiende supermart. De zaak heeft slechts een parterreafdeling, waaron der in de kelder zich de voorbewer kingsruimten voor groente en vlees, de cantine voor het bijna dertig man tel lend personeel en de opslagplaatsen bevinden. Boven trekt direct een ruim vijftien meter lange vleeswarenvitrine de aandacht. De afdeling is niet, zoals overal gebruikelijk was, met een glas wand van de rest van de winkelruimte gescheiden. De luchtdichte verpakking van de vleeswaren maakt dat overbo dig. Een nieuwigheid is de drogisterij, waar de klant geholpen wordt door een gediplomeerd drogist. Bij de inrichting is rekening gehouden met het nogal omvangrijke formaat van de bood- schappenwagentjes, zodat de klant bij de ingang, waar ieder een wagentje pakt, toch de ruimte heeft. De Coop, heeft voor de bouw van de supermart de drie filialen in de buurt gesloten en het meeste personeel naar de nieuwe zaak overgebracht. Grote belangstelling van de zijde van de winkelende dames blijkt er te be staan voor de koffiebar, die vooraan in de zaak geplaatst is. Origineel is het televisietoestel bij de vleeswarenafde- ling, waarop de klant het klaarmaken van zijn bestelling in de slagerij onder de zaak kan volgen. Ook in deze zaak is de afdeling niet door een glaswand omgeven. Zes cassa's zorgen voor een vlotte gang van zaken bij de uit gang. HOOFDDORP, 21 nov. Op de krui sing van de Hoofdweg met de Lisserweg in Abbenes gebeurde gistermorgen een aanrijding tussen een volkswagenbusje en een bromfietser. De bromfietser, een 48-jarige woninginrichter uit Nieuw Vennep, had de wagen geen voorrang gegeven. Met een beenbreuk moest de man naar het Akademisch Ziekenhuis in Leiden worden vervoerd. Alvorens de raad tot benoeming van een wethouder overging, gaf de heer Van der Werff (CH) uiting aan zijn teleurstelling dat de protestants chris telijke fractie bij het vooroverleg over de bezetting van deze zetel niet is ge kend. De heer, Gosen (AR) sprak daar over ook zijn misnoegen uit. Dit is door de grote politieke partijen bekokstoofd. De heer Breure (groep Breure) her haalde nog eens zijn standpunt, dat een derde wethouder voor Zandvoort over bodig is. De heer Siegers (KVP) her innerde er aan, dat de raad na de ver kiezingen in zijn geheel informeel voor overleg heeft gepleegd over de bezet ting van de wethouderszetels. Toen is overeengekomen, dat de drie grootste fracties een wethouder zouden leveren. Vandaar dat na het overlijden van wet houder Tates het overleg werd beperkt tot de grootste partijen. Daarna werd mevrouw Stemler-Tja den benoemd. Zij kreeg acht stemmen. Zes leden stemden blanco. Bij de behandeling van het voorstel tot medewerking aan de bouw van twintig woningwetwoningen wees de heer Siegers (KVP) op de hoge huren, die voor de nieuwe woningen zullen moeten worden betaald. Hij drong aan op woningen die voor de minder draag- krachtigen betaalbaar zijn. Wethouder Kerkman (PvdA) betoogde dat men momenteel niet goedkoper kan bouwen. Om negen uur begon de raad aan de behandeling van de begroting voor 1963. Mevrouw Mol (PvdA) opende de algemene beschouwingen en bepleitte de stichting van een zwembad, een sporthal alsmede de aanleg van een speelgelegenheid voor grotere kinderen. Zij vroeg of op intergemeentelijk ni veau iets kan worden gedaan voor de invoering van een cultureel paspoort oor de oudere jeugd. Op haar verlang lijstje stonden ook een nieuw gemeen telijk tehuis voor bejaarden, een ge- HAARLEM, 21 nov. Ter gelegen heid van het 12>/s jarig bestaan van de Koorkring Haarlem der Nederlandse Sint Gregoriusvereniging werd gister avond in het Gemeentelijk Concertge bouw een Diepenbrock-herdenking ge houden. De voorzitter van de Koorkring pastoor Chr. L. ten Velthuis, hield een openingswoord, waarin hij de genodig den, onder wie de deken van Haar lem, drs. Th. Zwartkruis, verwelkom de. De Koorschool en het herenkoor van de Kathedraal St. Bavo opende de her denking met Diepenbrocks Paaslied uit Twente: „Christus is opgestanden". Behoudens een lichte detonatie kon men dier verzorgde a capella koorzang be donderen. Diepenbrocks „Tantum Er- to" dat het herenkoor van de parochie t. Joseph te Bennebroek voor zijn re kening nam stelt ondanks zijn eenvoud dan de vocalisten zware eisen. Al was ae koorklank niet altijd transparant het das van dit kleine koor een bijzonder s5hnpathieke prestatie. De bijdrage, die het koor van de pa- fohchie H. H. Petrus en Paulus met £ef „Laudate Dominum" van Kees £>ornewasser gaf, was van degelijk ge- ivrte' Hendrik Andriessens jubilante Magnificat" werd door het koor van w „P?rochie O. L. Vrouw Rozenkrans klanktdend doch een weini§ traag ver- t ,P?k cic; Haarlemse componist Ph. r°°s ontbrak niet op dit herdenkings concert. De koren van de parochies van Antomus te Aerdenhout en O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen te Over- veen zongen met veel toewijding de mo tetten „O sacrum convivum" en „Ave verum corpus". De sobere doch soms jubelende hymne „Veni Creator" van Diepenbrock, welke werd uitgevoerd door alle medewerkende koren o.l.v. Nico Waasdorp die Theo van der Bijl verving vormde een goed klin kend slot van deze avond. Het optreden van de solist Henk Mey er was ongetwijfeld het hoogtepunt van de avond. Met een aangeboren muzika liteit zong de tenor, die over fraai stem- mateiriaal besdhikit, voor de pauze „O Jesu ego amo Te" en het sfeervolle „Memorare". De band, die Diepenbrock met de tachtigers had blijkt o.a. uit zijn briefwisseling met Frederik van Eeden, Willem Kloos en Albert Verwey. Ook voor zijn liederen koos hij o.a. teksten van Frederik vanEeden en Jacques Perk. Gisteravond kon men tijdens de fijn zinnige interpretatie, die Henk Meyer van de sonetiten gaf, ervaren hoe deze literaire teksten Diepenbrock hebben ge leid tot verstilde subtiele muziek. Henk Meyer, die wegens zijn verdienste als Diepenbrock-vertolker door pastoor Kas- kens met de gouden medaille van de St. Gregoriusvereniging werd onderschei den, oogstte veel succes. De orgel- zo wel als de pianobegeleiding was bij Al- bert de Klerk in eminente handen, en de .organisatoren kunnen op een ge slaagd herdenkingsconcert terugzien. A. Krt. zondheidshuis en een lokale autobus dienst. Zij sprak met lof over het oecu menisch contact dat in Zandvoort door de kerken is gelegd. De heer Siegers (KVP) begon met een nabeschouwing over de gehouden gemeenteraadsverkiezingen en de daar op volgende wethoudersbenoeming. De benoeming van een derde wethouder juichte hij toe. Hoe sterker het burgerlijk bestuur is, des te gemakkelijker zal het amb telijk apparaat kunnen worden be heerst en dat is in het belang van de burgers. In dit verband bracht de heer Siegers hulde aan de overleden wethouder Tates die als wethouder van publieke werken veel heeft ge daan tot bescherming van de burge rij tegen de bureaucratie. Bij publieke werken zijn twaalf va catures. De heer Breure betwijfelde of het personeelsverloop alleen te wij ten is aan de bezoldiging. De heer Sie gers besprak ook de mogelijkheid van een andere bestemming van het cir- cuitterrein; daaraan zijn echter vele bezwaren verbonden. Er is sprake van de bouw van een nieuw raadhuis. Hij had echter bezwaar tegen een dergelijk gebouw buiten de kom der gemeente. Een brandweerkazerne en een gezond heidshuis zijn dringend nodig, maar hoe moet de bouw ervan gefinancierd iiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiniiimii ZANDVOORT, 21 nov. De nieuwe wethouder van Zandvoort, mevr. C. Stemler-Tjaden is woonachtig aan de Duindoornlaan te Bentveld. Zij is sinds 1958 lid van de Zandvoortse gemeente raad. Zij heeft zitting in het bestuur van de gemeentelijke instelling voor maat schappelijk hulpbetoon, is plaatsvervan gend lid van het bestuur van het strand schap Zandvoort en penningmeesteresse van de afdeling Zandvoort van het Ko ningin Wilhelminafonds. Voorts maakt mevrouw Stemler deel uit van het be stuur van de huishoud- en industrie schol te Haarlem. worden? Verder bekritiseerde hij som mige eigenaardige beslissingen van B. en W. bjj de verdeling van de woon ruimte. De heer Breure (groep Breure) wilde aan het circuit een andere, meer nor male bestemming geven. Afgezien van de financieel precaire uitkomsten van dit bezit: hier dreigt voortdurend een catastrofe. Hij keerde zich tegen de aantasting van het duinlandschap. Hij was voor de stichting van een zwem bad en een gezondheidshuis. Hij bekri tiseerde het al te royale gemeentelijk financieel beleid. Voorbeelden van slecht beheer: de benoeming van een derde wethouder en de betaling van een politie-ambtenaar die in Rotterdam werkt. Het pierplan moet pas worden gerea liseerd, nadat het probleem van de toe gangswegen is opgelost. Dat de burge meester als president-commissaris van de N.V. Wandelpier Zandvoort is, noem de de heer Breure onjuist en ontoelaat baar. De burgemeester komt daardoor in een zó tegenstrijdige positie, dat zelfs Salomon daarvoor zou hebben be dankt. De heer Gosen (A.R.) hield namens de prot. chr. fractie een financiële be schouwing waarbij hij zich tegenstan der verklaarde van invoering van een woonplaatsbelasting en een „kurtax". Een goed financieel beleid moet belas tingverhoging voorkomen. De heer Go sen vroeg een deskundig onderzoek naar de werkwijze van de technische dienst van Openbare Werken. Hij vroeg zich af, of de geprojecteerde doorbraak van het Zwarte Veld naar de Boule vard nog wel doelmatig moet worden geacht. De verontreiniging van de stra ten wilde spreker tegengaan met het aanstellen van een jeugdbrigade in de zomermaanden. Hij drong aan op een beslissing over het busstation, zodat aan de huidige onhoudbare toestand een einde komt. De heer Sok (WD) begon met pië teitvolle woorden ter nagedachtenis van wethouder Tates. De heer Sok vroeg aandacht voor de plannen van wijlen de heer Tates: de bouw van een ver zorgingshuis en de stichting van wo ningen voor Zandvoortse eigenaren-be woners. Hij vroeg verlenging van de autobusdienst naar plan-Noord. De heer Petrovic (AZB) liet een waarschuwend woord horen: laat de realisering van de grote plannen niet het verkeerspro bleem in Zandvoort nog nijpender ma ken. Sprekers verlanglijstje kwam over een met dat van de vorige woordvoer ders. De voorzitter antwoordde, dat in het plan-Bouwes een overdekte zwem inrichting zal worden gemaakt. Bespre kingen zijn gaande over de bestemming van de kabelloods van het P.E.N.; de sporthal speelt daarbij ook een rol. On derzocht zal worden of een cultureel paspoort voor de jeugd van Zuid-Ken- hoort. Het plan van woningbouw in „Zuid" vanwege de „Kleine midden stander" is in de schoonheidscommissie niet gunstig ontvangen. Dit plan wordt nu herzien. De voorzitter geloofde dat de lang durige behandeling van het vraagstuk van het busstation in zoverre gelukkig is, dat wellicht de mogelijkheid wordt geopend dat ook plan-Noord in de auto- busverbinding wordt betrokken. De burgemeester zei dat over het circuit het laatste woord nog niet ge sproken is. Toen hij in 1948 in Zand voort kwam, vond hij het circuit en uiteraard heeft hjj alles gedaan om dit gemeentelijk bezit zo goed mogelijk te exploiteren. Het begint goed te rende ren. Mocht de raad echter van oor deel zijn, dat het moet verdwijnen, dan kan hij daartoe besluiten. Het was hem opgevallen, dat van uit de raad weinig is gezegd over het plan om de stedebouwkundige structuur van Zandvoort opnieuw aan de orde te stellen; hij trok daaruit de conclusie dat dit voornemen van B. en W. de instemming van de raad heeft. De burgemeester had zich gestoten aan sommige min of meer sarcastische opmerkingen van de heer Breure; deze zei voorzichtig: sarcasme is een wapen dat zich keert tegen degene die het hanteert. Over het aanvaarden van het president-commissariaat van de N.V. Wandelpier had de burgemeester te voren zich vergewist bij de competente rijks- en provinciale bestuurders; van enig bezwaar is niets gebleken. De burgemeester was niet voor een woonplaatsbelasting. Een „kurtax" vormt nog een voorwerp van studie. Volgende week zal in Den Haag een bespreking worden gehouden om te be reiken dat na de rijksgoedkeuring van het hotel-Bouwes ook toestemming wordt verleend voor het overige deel van het plan Bouwes-Visser voor het Boulevardcentrum aan de kop-Zeestraat. De stichting van een gymnastiek lokaal bij de Christelijke uloschool achtte de burgemeester noodzakelijk, maar het is uiterst moeilijk om daar voor een rijksgoedkeuring te krijgen. Trouwens: het gymnastieklokaal bij de Mariaschool is eerder aangevraagd en heeft dus prioriteit. De woningverdeling is een der moei lijkste punten van het beleid van bur gemeester en wethouders. Zeer veel tijd wordt daaraan besteed en men streeft naar zo groot mogelijke rechtvaardig heid. Wethouder Kerkman (PvdA) herin nerde er aan, dat de heer Breure ver leden jaar ontslag nam als raadslid, omdat hij de exploitatie van het circuit niet voor zijn verantwoording kon ne men. Thans is de heer Breure in een andere politieke formatie in de raad teruggekeerd. Kan hij nu het circuit wel met zijn geweten in overeenstem ming brengen? Hij kon de heer Breure niet serieus nemen. Wethouder Lindeman (KVP) hoopte, dat de Zandvoorters, althans buiten het seizoen, gebruik zullen kunnen ma ken van het zwembad dat bij het nieu we hotel-Bouwes zal worden gesticht. Enkele jaren geleden is een fonds voor dorpsverfraaiing ingesteld; de raad maakte een excursie naar Amers foort om te zien wat men daar gedaan heeft om de stad met beeldhouwwer ken te verfraaien. De stadsarchitect van Amersfoort komt zaterdag naar Zandvoort om te adviseren omtrent de plaatsen waar een beeld kan worden opgesteld. De heer Breure ontzegde wethou der Kerkman het recht zich uit te la ten over sprekersgeweten. Honderden kiezers hadden er bij hem op aange drongen weer terug te keren in de raad. Hij vond het betoog van de wet houder onbehoorlijk. Om elf uur begon de raad aan de artikelsgewijze behandeling der begro ting. Deze leverde geen wijzigingen op. De begroting werd goedgekeurd met aantekening dat de heren Breure en Koning (groep Breure) bezwaar hadden tegen de raming van de uitkering aan Rotterdam in verband met de tewerk stelling van een gewezen Zandvoortse politieman in Rotterdam. HAARLEM, 21 nov. Gistermiddag om half drie is er een ongeluk gebeurd op de hoek van de Marnixstraat en de Engelszstraat. De bestuurder van een bestelauto, een 32-jarige chauffeur, verleende geen voorrang aan een van rechts komende vrachtauto. Een bot sing was het gevolg. De bestuurder van de bestelauto, welke zware ma teriële schade opliep, moest met een hersenschudding in het ziekenhuis St.- Joannes de Deo worden opgenomen. De bestelauto vervoerde een lading flessen drank, waarvan er verschillende door de schok braken. O VERVE EN, 21 nov. Op de Zee weg ter hoogte van restaurant „De Bokkendoom" raakte gistermorgen om streeks half acht door gladheid op de weg een zandauto, die met vijf ton zand was geladen, aan het slippen. Verschil lende malen kantelde de wagen daarna om zijn lengteas. De chauffeur, een 34-jarige Haarlemmer, werd met hoofd wonden, een lichte hersenschudding en een gescheurde voetspier naar het nemerland tot de mogelijkheden be-Marine Hospitaal in Overveen gebracht. HAARLEM, 21 nov. De gladheid heeft gisteravond geen ernstige ongej vallen veroorzaakt. Om kwart voor i gen gisteravond kwam de melding de politie binnen, dat de randweg spid gelglad was en de zeldzame aanblil bood van auto's, die slechts „twintil kilometer reden". Er werden direcl maatregelen genomen om de gladhei| te bestrijden. Later op de avond wa het in heel Haarlem glad, maar d politie kreeg geen meldingen van aar rijdingen. Het is dus glad, maar rus" geweest. HAARLEM, 21 nov. Zaterdag november houdt de politie in het bu reau aan de Smedestraat weer kijkdaj van fietsen en bromfietsen, die onbq heerd zijn aangetroffen. Belangstellen den kunnen van 9 tot 5 uur terecht. HAARLEM, 21 nov. Morgen vier deken drs. Th. Zwartkruis zijn verjaar dag. 's Morgens om kwart over zeveil draagt hij een gezongen H. Mis op id de St.-Josephkerk. Er bestaat gelegen! heid tot feliciteren van 10.30 tot 12 uuf en van 17 uur tot 18.30 uur. Voor dl priesters is de ontvangst van 12.15 uul tot 13.15 uur. HAARLEM, 21 nov. Zondag 25 no vember wordt 's morgens om tien uu: de Goddelijke Liturgie in de Slavisch^ ritus gevierd in de kapel Zijlsingel (Advertentie) MET GOUDEN BAND vanaf 440. Grote Houtstraat 86 - Haarlem Speciaalzaak sinds 1883 ;.v& Jan Hoogland is een groot liefheb ber van fietsen. Hij kijkt niet op een kilometertje meer of minder en ped delt als toerist weliswaar niet op vol le snelheid, maar toch altijd nog met zo'n 20 tot 25 kilometer per uur. Het voorgeschreven tempo van de sport- toerist. En dat soms uren lang. Ver velen doet het de Haarlemmer geens zins en hij wil nog steeds meer fietsen en kilometers vergaren op zijn ere lijst. Al twee jaar lang is Jan Hoog land in de landelijke competitie van de „Samenwerkende Rijwiel Toer Clubs" de meest actieve rijder en ook ditmaal maakt hij weer een beste kans om deze oompetitie te winnen. Boven dien was Hoogland driemaal in suc cessie de beste toerrijder van het hoofdstedelijke „Olympia" en in het voorbije seizoen legde hij 10.398 ki lometer op zijn sportfietsje af. De 34- jarige administrateur Jan Hoogland heeft eerst als wielrenner in het Haar lemse „De Kampioen" gefietst, maar tot successen heeft hij het nooit kun nen brengen. Daarvoor waren er in zijn tijd teveel goede renners de gebroeders Voorting en Peters, Rus man, Van Roon en Van 't Hof in de „rood-witte" club vertegenwoor digd. „Er zat voor mij helemaal geen perspectief in dat hardfietsen", zegt Jan enigszins somber. „Eén keer heb ik 'n tweede prijsje behaald in een zomercompetitie achter Wim van der Aar. Dat was alles". Als actief beoefenaar van de wieler sport heeft hij niet alleen veel er varing opgedaan, maar ook een gro te dosis wilskracht en courage. Af stappen deed Jan nooit. Veelal streed hij met verschillende rondes achter stand eenzaam in de achterhoede van het „veld" en zijn makkers noem den hem toen al smalend de „toe rist". In de zomer van 1957 nadat hij een streep onder zijn wielerloop- baan had gezet reed Hoogland zijn eerste toerrit en verwierf daarbij in de monsterrit Amsterdam-Maas tricht-Amsterdam over 525 kilometer al meteen een prestatieprijs, omdat hij deze zware rit (zijn tweede) op een gewone fiets volbracht. Dat eer ste jaar reed hij krap duizend kilo meter. Hoewel de kleine Haarlemmer het jaar daarop ook aan de „klassie ker" Brussel-Parijs-Brussel over 600 kilometer deelnam, is hij toch pas in 1959 serieus met het rijden van toer ritten begonnen. Jan Hoogland leeft als een echte sportman. Hij rookt niet, drinkt geen alcohol en traint 's winters in de dui nen bij Kraantje Lek met zijn oude strijdmakkers Frans Vaars, Wim en Piet Voorting en de nog actief fiet sende renners Piet Steenvoorden en Henk Kiekens, om in conditie te blij- vn. Voor het overige fietst hij. Alle door de SRTC uitgeschreven ritten rjjdt hij mee en daardoor kwam hij in 1960 (4784 km.) en 1961 (4955 km) op de eerste plaats in de landelijke competitie voor toeristen. Voor 1962 maakt hjj opnieuw een goede kans om als de beste rijwieltoerist gekroond te worden. De uitslag van deze com petitie wordt echter pas in januari bekend gemaakt. Driemaal in succes sie legde de Haarlemmer beslag op de „kampioenstitel" van „Olympia" met afstanden van 7306 km. in I960 8450 km. in 1961 10.398 km. in 1962. Hij heeft ook het afstandsrecord van de hoofdstedelijke toerclub op zijn naam staan. Twee keer heeft de sportieve Hoog land meegedaan aan Brussel-Parijs- Brussel, zes keer aan Amsterdam- Maastricht-Amsterdam viermaal aan de Ronde om het IJsselmeer, zes keer aan de Ronde van Noord-Holland en drie keer reed hij de Friese Elfsteden tocht. Allemaal ritten van de lange „adem". Om van de vele andere toer- evenementen nog maar niet te spreken Waarom Jan Hoogland zich tot het rjjwieltoerisme voelt aangetrrokken? Omdat hij van het fietsen houdt en volop gelegenheid heeft om van de natuur te genieten. Voor andere spor ten of hobbies heeft hij geen tijd, want zelfs de verplaatsingen hoe ver ook maakt hij meestal op de fiets. Soms stapt hij daartoe 's nachts om twaalf uur in de Saenredamstraat te Haarlem op zijn karretje om zich naar een of andere toerrit te begeven. Zijn fiets is dan ook alles voor hem. De meeste wielrenners ontbreekt het, volgens de „toerkampioen", aan lief de voor de fiets. „Ze denken door gaans alleen aan winnen en als dat niet lukt, gaan ze weer een andere sport beoefenen", zegt hjj. Jan Hoog land blijft echter fietsen voor puur plezier en de bekers, medailles, lint jes en lauwertakken, waarvan hij er zo'n 150 heeft, vormen de beloning voor dat fietsen. iiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiii (Advertentie) de Duitse precisie naaimachine vraig dcmoiMtrati. bij: JAN GEYLVOET NAAIMACHINESPECIALIST Doelstraat 35, Haarlem, Tel. 13538 Veertig jaar heeft de naam A. J. Borst al iets met textiel te maken. Niet alleen met kinderkleding, wol, dameslingerie en niet te vergeten alpino-petjes, maar ook met textiel- inkoopcoöperaties, middenstandsver enigingen en grossierderjjen. Het was veertig jaar geleden geheel volgens de traditie van de familie, toen de heer Borst zich voor „lapjes" ging interesseren. Bij die traditie vond hjj overigens geen enkele baat: van familie-zaken was geen sprake. Op de fiets trok hij als beginneling enige keren per week door de bollenstreek. In de koffers die hjj achterop mee voerde, paste heel zijn handel van die dagen: zakdoeken, knoopjes en warme borsttrokken. Over de klandizie was hjj niet bijzonder te spreken. De bol- lenkwekers beschikten slechts een keer per jaar enige tijd over ruim geld. Dan werden ook de rekeningen betaald. Voor de heer Borst was daar geen financieren, aan. Nee, van een eigen textielzaak was meer heil te verwachten. De aankoop van een zaak in Sassenheim vlak voor de crisis tijd was een groot risico. Maar de heer Borst neemt graag en goed risico's. En het ging uitstekend. Zo goed, dat in 1933 een tweede zaak, in Wassenaar, kon worden overgenomen. In de volgende jaren werd voor de derde en vierde keer een filiaal ge opend, in Haarlem en Leiden. Er moest gestudeerd worden, midden standsexamens, textielexamens; de heer Borst bracht het tot examinator. In de Akendamstraat, waar het gezin inmiddels zijn .intrek genomen had, werd een grossierderjj begonnen. Nau welijks was de familie van de schrik bekomen of zij moest opnieuw erva ren, dat de heer Borst niet slechts van wanten wist. Hij had op vacantie een Belg ontmoet en deze had hem de A. J. BORST alleenverkoop van alpino-petjes uit de Pyreneeën voor Nederland over gedaan. Het dragen van alpino's was in die dagen een grote rage; waarom dan niet ook andere buitenlandse petjes-fabrieken gepolst? Het lukte weer. Bovendien nam de heer Borst de oude draad weer op en opende twee zaken in de Anegang. De laatste in de reeks. Of heel in het kort: de heer Borst heeft zich veertig jaar lang een zakenman getoond, die bij zijn tactiek van direct aanpakken en rekenen op de lange duur én zijn eigenschap het met iedereen te kun nen vinden, niet alleen zijde spon.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3