Volmaakt gelukkig in onderaards hol gezellig rond de koffiepot Europa moet atoomschip bouwen als experiment Sefflofaflë SELLOTAPE Enige grotbewoonster van Nederland Commerciële onderzeeboten Sterk gezinsverband m POTTERS „LINIA" ZATERDAG 24 NOVEMBER 1962 PAGINA 11 morgen wordt 't wéér anders toegepast! De bevolking van het aan de rand van Maastricht gele- gen tuindersdorpje Sint ieter heeft bij haar dagelijkse 0lfigang met de rivier de Maas "ooit enige afstand bewaard. De- te vrijpostigheid is Sint Pieter in "e loop der jaren meer dan eens Noodlottig geworden. In 1857 bij voorbeeld. Verschillende eenvou dige dorpelingen tot dan toe Niet erg beducht voor het wat dartele gedrag van de Maas in de ginter ontdekten toen plotse ling een minder mooie karakter trek van „hun rivier". De gewone sPeelsheid van de Maas maakte Plaats voor een ongewone onstui migheid. Met een niets ontziende Woestheid overspoelde het Maas water tuinen en woningen. Een van de meest gedupeerde slacht offers van de toenmalige waters- Nood was Casper Claessens. Officieel rapport Weinig „trek" bij gereformeerden -m j ederland, zondagavond, „Ondanks V/ het late ochtendgrauwen hebben we ■L ontbeten bij daglicht, zonder haast en uitvoerig. Gelukkig waren we ruimschoots op tijd in de kerk, want de laatkomers had den weer staanplaatsen. Na de kerk hebben we langdurig koffie gedronken bij oma; kof fie complet mag ik wel zeggen: ze had weer verrukkelijk gebakken. Daarna het was al volop middag zijn we een frisse neus gaan halen in het park; de kinderen hadden brood meegenomen, maar de eenden waren al overvoerd. Na de wandeling zijn we gaan eten, bij lamplicht, want het werd al om half vijf donker. We hadden zo gezellig zitten ta felen en natafelen, dat we het tv-journaal bijna gemist hadden. De rest van het pro gramma was niet veel; we zijn toen lekker plaatjes gaan draaien; met een glaasje wijn („gezéllig en gezond.Morgen pakken we wel weer melk om mans te worden. Om zeven uur loopt de wekker al weer af; nog niet aan denken, maar we blijven toch niet te lang meer plakken. Komen jullie zondag bij ons op de koffie?" Gehuwden kopen eerder een auto ZH CZZ1 EEEEB E=3 atlas éefii MENTHOLPFLLETS Tegen hoest en' Keelpij Uitwerking frappantj Greetje Blanckers, Zyn bescheiden huisje aan de Maas J;.6rd totaal verwoest. Een nieuwe wo- °'ng, althans in de buurt van zijn onder •\ater gelopen tuinbouwgronden, was iet te vinden, wél een op veilige af- .^and van de Maas gelegen mergelgrot "de Sint Pietersberg, ptvvi wein'g middelen richtte hij deze =5°t tot woning in. Metselaars of tim merlui kwamen er niet aan te pas. Met behulp van een ervaren blokbre- rfr uit het Belgische plaatsje Canne erd de grot uitgediept tot een twintig meter lange gang, aan de voorkant af- lfiu?ten met een ..gevel" van wat mer- seiblokken, één raam en een smal hou- deurtje. De totale bouwkosten be- "ePen niet meer dan tien gulden, be- b®rkt als zij bleven tot een heel week- •pon voor de Belgische arbeider, die 5?r dag „zestig cent plus de kost" ver mende. Ook de inrichting van ,,de nieuwe woning" vergde weinig geld. Met een tussenwand", gevormd door een kast, werd de onderaardse gang in twee '.vertrekken" verdeeld. Vóór de kast jts keuken-huiskamer en achter de kast: ■o slaapzaal annex bergruimte. Het meubilair was navenant. Der halve een schamele tafel, een paar gammele stoelen, een aftandse for- huiskachel, een dito keukenuitzet, een Walmerige petroleumlamp en enkele permanente kermisbedden. In deze grotwoning zonder het minste jrOpifort beter gezegd in deze aller- PUmitiefste holwoning, welke spot met meest elementaire beginselen van de per ntJ?.agSe wooncultuur heeft Cas- kroostriikISS|rs- •iarenlanJg met z«n Ziin i™LPZIn gewoond, hetexclufbwod(?chter „Nelleke" kreeg Sn la huis aIs ..bruidschat" drik' B°anckers met tuinder Hen" „Nelleke" heeft zich een waardige erfgename getoond. Zjj bleef haar ouderlijke woning, waar zij vanaf het rampjaar 1857 woonde, trouw tot aan haar dood in 1943. Haar jongste dochter Greetje Blan ckers, die toen alleen in de Maastrichtse potwoning achterbleef, is net als „Nel- v.1 een waardige opvolgster van de ~ater van het onderaardse huis. fa i's n'ot weinig trots op dit unieke amihebezit, alsook op de titel „enige grotbewoonster van Nederland!" .Waar grot, waar zij vanaf haar ge-, .oorte thans precies vijfenzeventig Jaar geleden steeds heeft gewoond ta vff.aar ZU Iot aan haar dood hoopt Vo o'tiven ook, zou zjj beslist niet willen »i_ïru'len voor de meest luxueus inge richte villa. -.Waarom zou ik dit doen?" lacht ?h. „Ik voel me hier volmaakt ge lukkig. De twintig meter lange wo- mng m de berg is voor mij ruim ge- h°eg. Het leven in de grot is heel gezond. Mjjn moeder, die er maar hefst vijfentachtig jaar verbleef, is vierennegentig geworden en ik zelf ?en tijdens mi)n vijfenzeventigjarig verblijf in dit huis, maar één dag z'ek geweest. Ik betaal geen huur en r°k geen belasting. Met de opbrengst van mijn groente-tuin en de maande- Aikse A.O.W.-uitkering kan ik best rondkomen. Eenzaam voel ik mij teen moment van de dag en vervelen °e ik mij nooit." .Heel de dag, van 's morgens zes tot A avonds acht, is Greetje Blanckers Wghk in touw. Met de verzorging van ar viervoetige huisgenoten: de be- Greetje Blanckers Greetje's grootste hobby: tuinieren op Sint Pieter. jaarde hond Loeki; drie weldoorvoede katten, Pie, Pim en Tinus, en vier forse konijnen, is heel, wat tijd gemoeid en niet te vergeten met haar seizoenhob by's; 's zomers: het kweken van di verse soorten groenten en 's winters: naaien, stoppen en breien. Andere lief hebberijen houdt Greetje er niet op na. Een radio bezit zij niet, laat staan een televisietoestel, en lezen is er niet vijfenzeventig jaar grotbewoonster volmaakt gelukkig in onderaards „hol". bij. Het grote wereldgebeuren gaat aan haar voorbij. Wat zi.i per se weten moet, bijvoorbeeld de in haar ogen „dwaze" bepaling, dat haar trouwe metgezel Loeki vanwege de hondsdol heid voorlopig in huis moet blijven, dat vertellen haar de buren wel. Greetje Blanckers is bijzonder gesteld op haar buren en zij op haar. De jeugd van Sint Pieter. voor wie de romantische berg met zijn onderaardse gangen en grotten een geliefkoosd speelterrein is, beijvert zich om voor „tante Greetje" karweitjes op te knappen. Geen dienst laat zij onbeloond. Haar snoeptrommel- tje is altijd wel gevuld. Voor de kinde ren staat de deur van haar „sprookjes huisje" altijd open. Ook voor haar vele vrienden van het pittoreske tuindersdorpje, als haar naaste buren: de behulpzame kunst schilder, de koster, of de gids van de St.-Pietersberg. Zelfs de nieuwsgierige toerisi is bij haar van harte welkom. Greetje maakt graag, voor zover haar „drukke" werkzaamheden dit toe laten een babbeltje met vaste of toe vallige bezoekers. Zij vertelt honderd uit over het ontstaan van de grotwo ning; over haar „verste" reis: een voettocht naar Scherpenheuvel; over haar vele jeugdpelgrimages naar Lana- ken (St.-Ursula) voor ,.de koppijn"; naar Keer (St.-Blasius) voor ,.de keelpijn"; en naar Bemelen (St.-Anto- nius) voor „de varkens"; over haar afkeer van het drukke stadsverkeer met enige zelfspot stelt zij lachend vast: „ik ga maar twee keer per jaar meer naar Maastricht, een keer in april om zaad te kopen en een keer in oktober om mijn kapitaal op de bank te zetten" of over haar goede behulpzame dorpsgenoten. Over de mensen van Sint Pieter wil Greetje Blanckers geen kwaad woord horen. Zij hebben haar dezer dagen een onvergetelijke dag bezorgd. Op echt Limburgse wijze derhalve bijzonder feestelijk en uitbundig vierde Sint Pieter toen de vijfenzeventigste verjaar dag van Neerlands enige grotbewoon ster. Na een plechtige heilige mis tot dankzegging in het schilderachtige kerkje, gevolgd door een luisterrijk ont bijt, heeft Greetje Blanckers heel de dag moeten recipiëren. Niet in haar donkere onderaardse kluis, maar in haar aan de overkant gelegen „gasten- kwartier", een huisje, waar bezoeken de familieleden logeren. Daar troonde zij temidden van een grote vracht bloemen in een makke lijke „luie stoel", het feestgeschenk van Sint Pieter. Het was een magnifiek feest, maar erg op haar gemak heeft Greetje zich niet gevoeld. Zij is liever thuis, in haar vertrouwde spaarzaam verlichte grot. COR BERTRAND NEDERLAND OP ZONDAG: van Greetje Blanckers: de enige meer dan honderd jaar bestaande arotwonina van Nederland.. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 24 nov. Net als bij een kernenergiecentrale zal ook een atoomschip duurder in investering en in gebruik zijn. Maar terwijl experts een economische toepassing van de kernenergie voor de opwekking van elektriciteit tegen het einde van deze decade verwachten, zijn de dagelijks veranderende aspecten in de scheep vaart veei moeilijker te bepalen en is dus over het rendement van een atoom schip zelfs nog geen reële toekomst verwachting te maken. Toch zal men ook in Europa tot de bouw van een „kernschip" moeten overgaan om er varing op te doen bij de bouw er van en h t varen er mee. Deze meningen werden gisteren ver kondigd op een voorlichtingsbijeen komst van het Nederlands Atoomfo rum over „scheepsvoortstuwing door middel van kernenergie" hier gehouden op het congres „Schepen van de toe komst" in het kader van de internatio nale scheepsbouwtentoonstelling. Ir. M. Muysken, directeur van het Reac tor Centrum Nederland gaf een over zicht van de Europese studies voor atoomschepen, zes stuks in totaal, t.w. twee ertscarriers, een oceanografisch schip en een grote tanker en voorts plannen voor twee types reactoren. In Nederland bepaalt men zich tot de atoomtanker en tot de studie van een druk-water-reactor. Prof. dr. M. Bogaardt, hoogleraar in Eindhoven gaf een overzicht van de werkzaamheden van het Reactor Cen trum Nederland op het gebied van nu cleaire scheepsvoortstuwing. Het be langrijkste onderzoek is wel de ont wikkeling van een optimaal splijtstof element, terwijl ook ruime aandacht wordt besteed aan de mogelijkheden tot verlaging van de installatiekosten. (Advertentie) Ir. H. Schmerenbeck, technisch direc teur van het Gesellschaft für Kernener- gieverwertung in Schiffbau und Schiff- fahrt te Hamburg zei het niet belang rijk te vinden of het eerste atoomschip winstgevend is. Hij vond het schip dat zijn maatschappij bouwt, nl. een 15.000 tons ertscarrier met een organisch ge koelde en gemodereerde reactor het best bereikbare compromis voor een experimenteel schip met commercieel nut. Hij waarschuwde op te passen voor de neiging ieder probleem tot het einde toe in laboratoria, op proefbanken en met rekenmachines op te lossen. „Sche pen en scheepvaart hebben slechts één beprocvingsterrein: de golven en de stormen van de zeven zeeën!" Volgens ir. A. J. W. Lap, hoofd bin- nenvaartlaboratorium van het Neder lands Scheepsbouwkundig Proefsta tion te Wageningen zullen nieuwe me thodes van voortstuwing moeten wor den ontwikkeld om grote vermogens op het water over te brengen, zoals het sigaarvormig achterschip met straal- buis en de Haselton-propeller. Grote en zeer snelle schepen zullen de enor me golfweerstanden die optreden bij beweging langs het wateroppervlak dwingend moeten vermijden. Er zijn een aantal mogelijkheden tot reductie van deze weerstand. Ir. Lap kwam tot de conclusie, dat zeer snelle, grote commerciële schepen in de toekomst als onderzeeboten zullen moeten wor den gebouwd. Na een interessante discussie woon den de deelnemers aan het „Atoom forum" de première bij van de kleuren film over het Amerikaanse atoom koopvaardijschip „Savannah". ons mogelijk, met miljoenen op een kluitje te wo nen, op een klein stukje grond achter de duinen: die paar zomerse zondagen, waarop we onze huis kamer trachten te verwisselen met het strand, tonen dat duidelijk aan. Maar afgezien van de ruimtelijke problemen: wat voor kwaad doet een volk dat tevreden neerzit bij zjjn koffiepotten? Slechts verliefden en verloofden willen de huise lijke gezelligheid nog wel eens ontvluchten; zij ma ken, weer of geen weer, wel twee of drie keer een ommetje en liefst een complete dagtrip; maar dit is geen principiële voorkeur; zodra ze als jong gehuwden een eigen dak boven het hoofd hebben, cultiveren ze de zondagsviering extra intensief. Onze waardering voor de Nederlandse zondag in aanmerking nemend, is het begrijpelijk, dat het ons tot diepe vreugde heeft gestrekt, dat onze waarne mingen bevestigd zijn door een officieel rapport. We bedoelen publicatie nr. 14 van de Rijksdienst voor het Nationale Plan, getiteld „Mensen op zondag", die in september j.l. verschenen is en waarover we destijds reeds in het kort hebben bericht. De in de brochure verwerkte gegevens zijn afkomstig van in 1956 gehouden enquêtes, maar de stabiliteit van de zondagsviering staat er borg voor, dat ze nog volop actueel zijn. Opzienbarend zijn de uitkomsten zeker niet; zoals we reeds zeiden stemmen ze overeen met de waarnemingen die men als oppervlakkige kof fiedrinker elke zondag doet. Toch staan in het rap port diverse onthullende en soms zelfs vertederende bijzonderheden, al zijn ze dan wat verhuld door de stijl waarin een dergelijke uitgave, wil ze au serieux worden genomen, nu eenmaal gesteld dient te zijn. De terminologie roept sterke herinneringen op aan ornithologische tijdschriften, als men leest over „dagtrekkers" en „middagtrek naar de duinen", maar het gaat heus over de menselijke bewoners van Amsterdam, Rotterdam, Zaandam en Hilversum. Op een willekeurige zomerzondag met matig weer bleek in deze steden ca 50 pet van de bevolking de zondagse voormiddag in eigen huis te hebben door gebracht; alleen in Hilversum waren wat meer men sen vroeg naar de kerk of aan de wdndel geweest, want daar was maar 43 pet in huis gebleven. On danks het zomerseizoen bleek in dq vier genoemde steden slechts 13 tot 18 pet van de bevolking al in de vóórmiddag buiten de stad te zijn. 's Middags werd men meer mobiel (het ommetje!): toen was 19 tot 41 pet de woonplaats uit; 19 pet in Rotterdam en 41 pet in Hilversum, maar daar is men gemak kelijker buiten de bebouwing als in Rotterdam, zo tekent de rijksdienst hierbij aan. In alle vier de steden zat ook op de zondagmiddag nog 35 pet in eigen huis. tiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiitiiiHiiiiiiiiimiliiiiitii iiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiNniiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiii De trek naar buiten, die op gemiddelde zomerzon- dagen 26 pet van de bevolking omvat, is opvallend laag in Rotterdam. De brochure, die kennelijk niet door Rotterdam mers is samengesteld, schrijft dit niet toe aan de aantrekkelijkheid van de stad, maar aan de minder aantrekkelijke omgeving. „Denkbaar is natuurlijk ook, dat het hoge Rotterdamse percentage voor ver blijf binnen de woonplaats (en de vrij lage cijfers voor de trek naar buiten) veroorzaakt kunnen zijn door de grote aantrekkingskracht van de eigen stad", zo oppert men daarna heel voorzichtig. Maar dan komt de domper: „Wanneer men evenwel tot de ont dekking komt, dat juist de lagere inkomensgroepen binnen de stad vertoeven, begint men enigszins aan een dergelijke conclusie te twijfelen. Het is namelijk niet goed te begrijpen, waarom juist deze groepen in sterker mate het appèl van de aantrekkelijkheid van de eigen woonplaats zouden ondergaan." Men heeft gegraven naar achtergronden. Behalve de rol van het inkomen is ook die van de kerkelijke gezindheid in het verslag betrokken. Daarover straks. Algemeen geldt dus, dat 's morgens 50 en 's middags 35 pet thuis is, dat 10 pet de gehele dag de stad uit is en dat 26 pet zich beperkt tot een middagtochtje. Het meest honkvast zijn de ouderen: 50 pet. van de gepensioneerden komt heel de zondag de deur niet uit, alleen in Hilversum ligt het aanmerkelijk lager, hetzij omdat er zulke vitale bejaarden wo nen, hetzij omdat de omgeving er zo tot wandelen noodt; het laatste lijkt het meest waarschijnlijk. In Hilversum ligt het uitgaan en thuisblijven voor alle inkomensgroepen gelijk; in de drie andere steden zijn er echter de meeste thuisblijver onder de lagere inkomensgroepen. „Daarnaast treft men verhoudingsgewijs veel thuisblijvers onder de jonge gehuwden aan", zo onthult de brochure, maar ook deze gelukkige groepering zit in Hilversum minder frequent de hele dag thuis dan in de andere drie gemeenten. Ongeveer 20 pet van de bevolking gaat, vooral in de middag, op visite. Visites trekken vooral de vol wassenen, het meest de groep tussen 19 en 29 jaar. Het park is bij de jeugd het meest in trek: in Am sterdam en Rotterdam gaat bijna 10 pet van de jeugd tussen 6 èn 18 jaar naar het park. Merkwaardig is, dat welgestelde Amsterdammers wèl en goed gesitu eerde Rotterdammers niet, althans veel minder, naar parken gaan. De meer excentrische ligging van het Amsterdamse bos speelt hier vermoedelijk een rol: daardoor trekt het ook degenen die een tochtje met de auto willen maken, zo veronderstelt men bij de dienst. Het rapport constateert, dat de onkerkelijken op zondagmorgen wat meer buiten de eigen woonplaats zijn dan de overigen. Voor het overgrote deel blijft deze groep echter 's morgens thuis. „Wanneer men er dus geen behoefte aan gevoelt, naar de kerk te gaan, dan vermaakt men zich in hoofdzaak in de eigen woning. Dit betekent, dat het dus niet de attrac ties buiten de deur (vereniging, sport, de nafuur enz) zijn, die de mens op zondagmorgen van de kerk weglokken", aldus de brochure. Zijn er voor de zondagmorgen duidelijke verschil len naar religie waarbij katholieken en gerefor- Zo kan de zondag door talloze Nederlanders wor den beschreven. Want de zondag is een dag van ge zapige rust en we zijn daar met zjjn allen zo geluk kig mee, dat we zelfs wetten hebben vastgesteld om degenenen, die deze kostelijke verworvenheid zou den willen aantasten, in ons beproefde gareel te dwingen. Men hoeft maar in zijn eigen omgeving rond te kijken om te kunnen constateren, dat de zondag bij het overgrote deel van onze bevolking verloopt volgens een vast en vele jaren ongewijzigd patroon, dat geborduurd is op het thema lui-lekker-land, met als „extra" een kerkelijk randje. En het meest type rend is, dat de zondag, behalve in de kerk, overwe gend gevierd wordt in de besloten huiselijke kring. Het genoeglijk verblijf aldaar krijgt extra glans als het wordt meegenoten door gasten, meestal uit de directe familiekring, die een volgende zondag op hun beurt koffie schenken en demonstreren, dat ook zij een knus honk hebben ingericht. Typische varia ties zijn gezinnen met kleine kinderen, die vaak bij opa en oma te gast zijn; kinderloze echtparen, die graag bezoeken uitwisselen met dito kennissen en gezitinen met opgroeiende kinderen, waar men door gaans ontvangende partij is voor ooms en tantes. De zondagsviering ondergaat in de loop van het jaar niet veel veranderingen: 's zomers wordt het ommetje of uitstapje wat langer gerekt en wordt het park vervangen door bos of strand, een enkele maal door speeltuin of dierenpark, terwijl het be zoek aan tante Truus in zuid een enkele keer moet wijken voor een uitstapje naar oom Piet in Appinge- dam, maar dat kan wol eens een jaartje overslaan, zeker als het op Tweede Paasdag slecht weer is. 's Winters als het drie weken achtereen regen is geweest, kan het 's middags wel eens op een bioscoopje uitdraaien: „dan ben je er toch even uit geweest Dat ommetje 's middags is essentieel, niet zozeer „omdat je zo gaar wordt van dat bin nenzitten", want we doen het o zo graag; maar na dat ommetje is het weer zo extra behaaglijk! Denk niet, dat wij de Nederlandse zondagsrust kritisch willen bezien, willen aantasten of zelfs maar in het belachelijke trekken; daarvoor is ze ons te dierbaar: wij koesteren de zondagse koffie- drinkerjj als een van de meest kostelijke verwor venheden van ons goede vaderland, in rangorde weinig minder dan het onvolprezen, eveneens door famiale genoeglijkheid uitmuntend sinterklaasfes tijn. De zondagsrust is niet alleen genoeglijk, ze behoedt ons bovendien voor allerlei ellende. Al leen deze wijze van vrijetijdsbesteding maakt het Familietrek per fiets. kerkbezoek bezoek aan familie en kennissen spelen op straat overige activiteiten I buiten de woonplaats Activiteiten op zondagmorgen binnen de woonplaats (vier gemeenten gezamenlijk). kerkbezoek bezoek aan familit en kennissen ommetje bij de wonln® tocht door de stad spelen op straat bezoek aan parken en plantsoenen overige activiteiten buiten de woonplaats Activiteiten op zondagmiddag binnen de woonplaats (vier gemeenten gezamenlijk). meerden vooral opvallen door druk kerkbezoek 's middags zijn katholieken, hervormden en onker kelijken gelijkelijk over de sectoren „thuis", „uit binnen de woonplaats" en „buiten de woonplaats" ver deeld en vallen alleen de gereformeerden op door dat ze weinig naar buiten trekken. De" trek naar buiten gaat te voet, per fiets per bromfiets en per auto; daarbij is het weer de aan trekkelijke omgeving van Hilversum, die ertoe leidt, dat daar ondanks een groter autopark minder per auto wordt getrokken. Merkwaardig is het verband, dat men heeft gevonden tussen de gehuwde staat en het autobezit; een verband dat overigens vrij gemak kelijk te verklaren is, omdat de auto voor alleen staanden tamelijk duur is en voor gehuwden met kinderen behalve economisch ook zeer veel gemak kelijker is. De aanschaf van auto's leidt niet tot een wegtrekken naar verre recreatiegebieden, maar veel meer tot een bezoek aan dezelfde recreatiegebieden die men vroeger „in dagtrek" bezocht, tijdens een middagtocht. Dat betekent dus geen verlichting, maar eerder een vergroting van de piekdrukte in de recreatiegebieden. Het rapport laat er tenslotte geen twijfel over be staan, dat de zondag overwegend in gezinsverband wordt doorgebracht: de trek naar buiten geschiedt voor tweederde deel in gezinsverband en van de thuisblijvers zat 's middags 56 pet in gezinsver band, tegen ruim 22 pet bij vrienden en kennissen en ruim 19 pet alleen. Als men de zondag zo uitvoerig en voortreffe lijk zwart op wit ziet staan, gaat men pas goed begrijpen, welk een hopeloze strijd er wordt gevoerd door de groeperingen die het publiek buitenshuis en in hun gelegenheden willen zien. „Samen gezellig in de huiskamer", en probeert u daar maar eens aan te komen! VIC LAN GENHOFF De Deltawerken in het Haringvliet. De konstruktie van dit soort gigantische betonnen bouwsels vereist direktieketen, elektromotoren, voorgespannen beton, tekenkamers.... SELLOTAPE verricht er overal verschillende funkties! Het is het moderne materiaal, dat door tientallen speciale soorten in iedere tak van industrie en nijverheid aan specifieke eisen voldoet. ook thuis waar het al éven onmisbaar is! (Advertentie) wett. ged. handelsmerk

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 11