„NACHT OVER PARIJS", nieuwe versie van oude Valentino-film PETRI -I Echtscheiding op z'n Italiaans ZWEEDSE KERSTDINERS M' Ir. Veenenbos neemt afscheid van bouw- en woningtoezicht van gemeente Haarlem Boeiend concert door het N. Ph. 0. onder Henn Arends Aóeeda voor Haarlem en omgevmi DANSER Svenska Restaurangen Bolwerk HORLOGES VAN NIEL AXI 13000 CAN ADA-a vond J. H. A. Hardeman algemeen directeur Rijksstraatweg wordt overgedragen (VAN NIEL Koffie K R E M E R Thee Minnelli regisseert moderne Four Horsemen of Apocalypse'' De gesel der Tartaren Een dode danst niet meer Meisjes langs de weg Per raket naar Venus Onteerd Die Fledermaus Nicanor Zabaleta toonde zich meesterharpist Cinema Palace H.H. Missen in Dekenaat Haarlem Korfbal afgelast Studio Luxor Lido Humor met onaangename bijsmaak Roxy Rembrandt Minerva SCHENKING VAN MR. C. v. LENNEP Een goed begin NA 34 DIENSTJAREN Afd. Haarlem N.K.S. start met cursus Openbare Werken Ir. J. J. Fuijkschot technisch directeur KOOT PIANO'S 12* december voorstel in de gemeenteraad ZATERDAG 24 NOVEMBER 1962 pagina 2 Apotheken en dokters diensten Haarlem Heemstede en Aerdenhout Bloemendaal Zandvoort EXCLUSIEVE GESCHENKEN •INTERIEUR Nieuw instrumentarium voor St.-Michaei Bureau-garnituren en Onderleggers Frans Hals jpHHjpsi Radio Moors. Wij serveren beide Kerstdagen in onze intiemé bovenzaal WAARBIJ BESCHAAFDE MUZIEK Zweedse Kerstsurprises voor de dames Telefoon 16840 - Kennemerplein Haarlem ETERNA OMEGA TISSOT DE KATHOLIEKE VERENIGING VAN OUDERS EN FAMILIELEDEN VAN GEËMIGREERDEN op maandagavond 26 november in de „Schuylenburcht", Kleverparkweg 15 te Haarlem, naast de H. Hartkerk. Films Muziek Toneel Dansorkest „The Sunbeams" WASSERIJ DUYN Ook voor de fijne was Diversen Cabaret Tentoonstellingen ZIJLWEG 57 - HAARLEM IETERNA HORLOGES •y FILMJOURNAAL Hoewel we de film „The Four Horse men of the Apocalypse", in 1921 ge maakt door de Amerikaanse regisseur Rex Ingram met in de hoofdrol Rudolf Valentino „de grootste minnaar aller tijden" door allerlei omstandigheden niet hebben gezien, heeft alleen de titel al, onze verbeelding geprikkeld. Daarbij komen de legenden, die in de loop der jaren rond de film zijn gesponnen door mensen in wier herinnering de film Apotheken: Noorder Apotheek, Jan Gij- zewkade 181, tel. 52956, Apotheek Remmers, Kruisstraat 6, tel. 10354. Apotheek Loo- meyer Zn., Zijl-weg 34, telefoon 12495. Heemst. Apotheek, Binnenweg 96, tel. 38197. Doktersdienst: Indien geen hulp van huis arts belle men fa. Mathöt, telefoon 11900 (Niet voor tandheelkundige hulp) Wijkverpleging Wit-Gele Kruis. tel. 13863 Tandarts: J. J .van Koolbergen, Zomer- kade 161 .tel. 10512. Dierenarts: G. Verhagen, A. Verwey- laan 19 tel. 63070. Zieken vervoer: G.G.D., telefoon 14141. Margriet, Turfmarkt telefoon 21400. Ambulancedienst Dierenbescherming: tel. 12823. b.g.g. 008 boodschappendienst. Apotheken: zie onder Haarlem. Doktersdienst: A. van Lier, P. Aertzlaan 6, tel. 3G875. W. Ulrici, Spiegeienburgh- laan 2, tel. 49404. Apotheken: zie onder Haarlem. Doktersdienst: C. Eenhoorn, Bloemen- Idaalsewef 17. tel. 54003. Overveen Apotheken: zie onder Haarlem. Doktersdienst: P. Wijkmans, Juliana- laan 152. tel. 61054. Apotheek: Zeestraat-apotheek, Zeestraat 71. tel. 3073. Doktersdienst: P. Flieringa, Brederode- ■traa-t 2, tel. 2181. (Advertentie) Zijlweg 36-38 - Haarlem - Tel. 18014 Kathedraal: 6.30 7.30, 9 H., 11 en 12 u. St. Antonius: N. Groenmarkt: 6.30, 7.30, 8.30 H„ 10, 11. 12. H. Jozef, Jansstraat: 6.45, 8, 9.15 H.. 11, 12 uur en 18 uur Avondmis. O. L. Vr. Rozenkrans: Spaarne: 6 7 30, 9, 10.15 H. en 12 uur. De Goede Herder: Italiëplein: 7.30, 9.30, H. en 11 uur. St. Jan, A'damstraat: 7, 8.15, 9.30 H., 11 en 12.15 uur. H. Pastoor van Ars, Parkwijk: 7.30, 8.45 H., 10.30, 11.45 en 18 u. Avondmis. H. Hart, Kleverpark: 7. 7.45, 9. 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara, P. Kruger- straat: 7, 8. 9.15 H., 10.45 en 12 uur. H. Liduina, Rijksstraatweg: 7. 8 9.30 H. 11.15, 12.30 O. L. Vrouw van VII Smarten: Rijks straatweg 7, 8, 9.15 H., 10.45, 12 en 18 u. H.H. Petrus en Paulus: 7. 8.30 10 H. en 11.45 uur. BLOEMEND AAL: Allerh. Drieëenhr'd 7.30. 9 H., 10 45 en 12 uur. H. Sacrament: 7.30, 0, 10.30 H. en 12 u. AERDENHOU1: 7 30. 9 d., en 11 uur. ZANDVOORT: H. Agatha: 7.30 9.30 H. en 11.30 uur. OVERVEEN: 7, 8, 9 H., 10.30 en 11.30 HEEMSTEDE (H. Bavo): 7.30. 8.30 9.40. 11 en 12 uur HEEMSTEDE (O. L. Vrouw Hemel vaart): 6.45. 7 45. 8.40 H. 10, 11 en 12 u SPAARNDAM7.30 en 10 H. BENNEBROEK: (St Joseph): 6.45. 8.30 HEEMSTEDE, 24 nov. B. en W. van Heemstede hebben de raad voor gesteld aan de r.-k. Harmonie St. Mi chael een renteloos voorschot te ver strekken van 15.000. Hiervoor wil de harmonie een nieuw instrumentarium aankopen in de lage stemming. De har monie moet het voorschot in viiftien jaar terugbetalen. Het bestaande instru mentarium is in de hoge stemming ge steld en dateert uit de oprichtingsjaren van St. Michael omstreeks 1910. DEN HAAG, 24 nov. Ook het korf balprogramma is voor dit weekeinde in zijn geheel afgelast in verband met de gesteldheid der terreinen. Dit betreft ook de wedstrijden van de regionale bonden. waarschijnlijk heel wat indrukwekken der voortleeft dan hij in werkelijkheid was. Volgens een collega, die de film van Ingram wél heeft gezien en die hem karakteriseert als ..belachelijk gechar geerd, vol kinderlijke overdrijving", droeg hij niettemin het stempel van eerlijkheid en onbevangenheid. Het ver haal, dat in de eerste wereldoorlog speelde, p ste in een tijd toen ge zonde morele opvattingen nog niet uit de mode waren en het publiek nog ge loofde in zonde en schuld, in berouw en boete. In een scène, waarin de ontrou we vrouw (natuurlijk verleid door de onweerstaanbare Valentino) vol gewe tenswroeging en berouw verpleegster geworden, haar eigen, inmiddels blind geworden man te verzorgen krijgt, vraagt deze haar: „Wie bent u?" „Slechts een vrouw die haar plicht doet" luidt het antwoord. Maar in de film van Ingram waren deze onmoge lijke situatie en die confectie-woorden zo ontroerend, omdat ze pasten in het verhaal en bij de algemeen geldende opvattingen van die tijd. Vincente Minnelli. die de nieuwe ver sie van „The Four Horsemen" regis seerde, en zijn scenarioschrijvers Ro bert Ardrey en John Gay hebben zich gerealiseerd, dat er in ruim veertig jaar veel is veranderd. Huwelijkson trouw wordt niet meer uitgeboet in ver pleegsterskostuum, maar eindigt meest al in echtscheiding met wederzijds goedvinden. Zij verschoven dus het ver haal naar de tweede wereldoorlog, maar handhaafden het gegeven van de familie, waarin verschillende nationali teiten zijn verenigd. De grootvader Ma- dariaga is een feodale grootgrondbe zitter in Argentinië, die gekweld wordt door visioenen van de vier ruiters uit de Apocalyps. Hij heeft twee dochters, van wie de één met een Fransman, de an der met een Duitser is getrouwd. Na een familiediner in 1938, waarbij zijn Duitse kleinzoon verklaart een aanhan ger van Hitier te zijn, rent hij wee klagend naar buiten en sterft op spec taculaire wijze, terwijl de apocalypti sche ruiters langs het firmament trek ken als een gekleurde lichtreclame van een luchtvaart maatschappij. De rest van de film speelt zich dan af in wat naar Amerikaanse opvatting is een door de Duitsers bezet Parijs, waar de ver zetsbeweging op de meest dilettantische (Advertentie) In het Frans Halstheater draait deze week voor het eerst in Nederland „De gesel der Tartaren", waarin op suggestieve, weliswaar niet altijd origi nele wijze de strijd uit de doeken ge daan wordt, welke in de twaalfde eeuw tussen Polen en de zo gevreesde Tar taren uit Midden-Azië gewoed heeft. Het gaat om een klein groepje dappere Poolse strijders, die het opnemen te gen een Tartaarse overmacht. Een van de meest onversaagde Polen probeert tijdens de strijd zijn zoontje terug te vinden, die door de Tartaren ontvoerd is en gedwongen wordt aan het hof van de Tartaren-koning te dienen. Aanvan kelijk loopt het de Polen niet mee. Van alles doorstaan zij. Maar wanneer hun hoofdman het hart wint van de dochter van de Tartaren-koning, die tot het christendom bekeerd wordt en aan de zijde gaat staan van de Polen, komt alles in orde. Het groepje strijders was door de Poolse keizer op verkenning uit gestuurd en bewerken aldus met be hulp van het gehele Poolse leger de uiteindelijke overwinning op de Tarta ren. Op niet onverdienstelijke wijze ver telt de regisseur de jarenlange strijd van de Polen tegen de Tartaren na. Jammer alleen, dat de momenten rond de bekering van de Tartaren-prinses enigszins onwerkelijk op het doek ge bracht wordt. Het wordt echter alle maal rijkelijk goed gemaakt door de guerillastrijd van het groepje dapperen en de imponerende slotscène, waarin de Tartaren gedwongen worden het bijl tje er bij neer te leggen. Veertien jaar. manier tegen de vijand conspireert en waar Julio, de Franse kleinzoon van grootvader Madariaga, zich voordoen de als rijke nietsnut, geheime bood schappen overbrengt en nazi's onder de Métro duwt, terwijl hij in zijn schaarse vrije tijd de vrouw van een medever zetslid het hof maakt. De opzet van het verhaal is dus aan gepast aan de tegenwoordige smaak en de naïeve sentimentaliteit van weleer is vervangen door wat thans voor een wereldwijze levenshouding doorgaat. Maar het oude stramien is behouden gebleven en daarop is het voor Vin cente Minnelli, wiens naam tot nog toe uitsluitend is verbonden geweest aan muziekfilms en luchtige komedies, slecht borduren geweest. Een film als „The Four Horsemen" vergt niet alleen verbeeldingskracht en visie, waaraan het Minnelli zeker niet ontbreekt, maar ook gevoel voor realiteit, zelfbeheersing en vooral zelfvertrouwen om dit ver haal van een door politiek en oorlog verdeelde familie en haar apocalypti sche lot geloofwaardig en dramatisch aanvaardbaar te maken. Ondanks de pictorale schoonheid, die hij aan sommige beelden de scène in Versailles bijvoorbeeld wist te ge ven en ondanks het bewonderenswaar dige gebruik, dat hij nu en dan van de kleur maakt, momenten waarin zijn werk de aandacht trekt en ook ver dient, mist de film eenheid van stijl en strakheid van lijn en wekt de indruk, alsof de maker, gehandicapt door een erbarmelijk slechte tekst en een banale muziekpartituur, zelf niet in zijn on derneming geloofde. Bovendien heeft hij zich voor het verkrijgen van de gewen ste (melo)dramatische effecten vrijwel uitsluitend verlaten op zijn acteur: Glenn Ford. In Cinema Palace. 14 j. Julien Duvivier schijnt nu definitief te zijn afgedaald naar het terrein van de amusementsindustrie. In „Een dode danst niet meer" (La chambre ar- dente) laat hij een rijke bejaarde man in zijn weids kasteel sterven temidden van een zestal personen, die allen even groot belang hebben bij de dood van de oude. Is hij vergiftigd of kwam hij op natuurlijke wijze aan zijn einde? U zult het niet weten voor de laatste meter. Daarvóór heeft Duvivier rijkelijk de spanning en de sensatie gehanteerd, soms vermakelijk, soms luguber, soms huiveringwekkend. Er is één macabere scène, de dans rond het lijk die echt des Duviviers is, maar voor het overige is hier sprake van een nogal onsamenhangende thril ler, die zijn (eventueel) succes eerder dankt aan het verhaal dan aan de fil mer. Studio. Volwassenen. „Meisjes langs de weg" is de titel van een Finse film, die komende week in Luxor draait. Het gaat hier feitelijk om één meisje, dat min of meer het huis uitgesmeten gaat liften en met een volkomen vreemde man in een auto meerijdt. Na een paar seconden zijn haar bedoelingen de bestuurder duidelijk. Ze kent niet veel scrupules, ook niet als haar verhouding doorbro ken wordt door een jongeman, die zjj minstens zo welgezind is. Het conflict kan niet uitblijven. Het feit, dat de jongen doodvalt, schijnt de oplossing te geven, maar nadat het mysterie rond de verdwenen jongen, wiens lijk door het overblijvende duo uit vrees voor een schandaal is verborgen, is opge lost, gaat de man een politie-auto in en verdwijnt het meisje aan de horizon. De regisseur heeft dankbaar gebruik gemaakt van het Finse landschap en geeft daardoor aanvankelijk blijk van enig talent. Als het echter op eigen fantasie aankomt, faalt hij volkomen. Hij is er hijvoorbeeld niet in geslaagd, het conflict dat dramatisch accent te geven, dat nodig is om spanning te scheppen. Die spanning zoekt hij wei in het sensuele en mede om die rede nen menen wij de film te moeten ont raden. (Advertentie) TELEVISIE - RADIO erkend gediplomeerd KRUISSTRA \T 38, HAARLEM Tel. 14609 De Italiaanse filmregisseur Pietro Germi, die zich met films als „In naam der wet", „De Machinist" en „De man van stro" tot nog toe uitsluitend heeft bewogen op het sociale en dramatische vlak, slaat in zijn jongste film „Divor- zio allTtaliana", die hier te lande wordt vertoond onder de letterlijk ver taalde titel „Echtscheiding op z'n Ita liaans", een luchtiger toon aan, hoewel men er een zijdelingse kritiek op be- Advertentie) 11 paalde maatschappelijke toestanden in zjjn vaderland niet aan ontzeggen kan. Een kritiek, die overigens niet erg diep graaft en zeker niet tot de kern van de aangesneden problemen doordringt. „Echtscheiding op z'n Italiaans" is dan ook niet veel meer geworden dan een knappe en soms wel geslaagde po ging om een komedie, een satire zo men wil, te maken uit de hardnekkige en tenslotte met succes bekroonde po gingen van een man om zijn vrouw te vermoorden en het jongemeisje te trou wen, waarop hij zich heeft verliefd, zon der dat de volle zwaarte van de wet hem voor zijn daden treft. In de grond van de zaak is er niets grappigs aan h"* plege van woorden, hoe geraffineerd ze ook ten uitvoer worden gebracht en „Echtscheiding op zn Italiaans" heeft ons niet van dit nurkse standpunt kunnen a'brengen. Germi's regie moge dan nog zo knap zijn en een hele reeks komische mo menten opleveren, in zijn geheel mist de film de menselijke warmte, die men in het oeuvre van de meeste Italiaanse filmers pleegt aan te treffen en die de scherpe kanten van de wrangste humor en het zwartgalligste cynisme afslijpt. Het 'S een volkomen immoreel, maar vooral harteloos verhaal, dat Germi vertelt en hij doet dit, zonder zich de zelfbeheersing op te leggen, waarin zich de ware meester toont. In Lido, Volwassenen. (Advertentie) MET GOUDEN BAND vanaf 440.— Grote Houtstraat 86 Haarlem Speciaalzaak sinds 1883 De astronauten blijven favoriet in Roxy. Daar draait tot en met zondag de film „Per raket naar Venus", een sensationeel geval, dat in deze tijd van de ruimtevaart niet meer zo sensatio neel is. Men kan echter z'n fantasie nog de vrije loop laten gaan. De ma kers hebben dat ook gedaan, waarbij zij het thema van de angst vaardig hebben bespeeld. Hoe de vernietigende krachten, die op aarde zijn gericht, ge weerd worden, kunnen liefhebbers in deze film gaan zien. Vanaf maandag' draait in dit theater de film „Sabotage in de Chinese Zee", waarin men getui ge is van de strijd van een kapitein tegen een bende wapensmokkelaars. De kapitein moet vele gevaren doorstaan maar brengt zijn avontuur toch goed ten einde. Beide films zijn gekeurd voor 14-jarigen en ouderen. De film „Ontee/d". welke de komen de week in Rembrandt draait, geeft de geschiedenis van twee advocaten. Bei der huwelijk dreigt te mislukken en zij komen in een misère, waarin hun bloed verwanten delen. Er moet zelfs een zelfmoord gebeuren om iedereen tot be zinning te brengen. De film heeft een zekere literaire inslag, is althans van literaire kom-af, maar men kan moei lijk spreken van een filmische her schepping. Daarvoor zijn het verhaal en de karakters te ongeloofwaardig. De dialogen ademen bovendien een sfeer, die niet gezond aandoet. Volwassenen. In Minerva draait tot en met maan dag in de avondvoorstellingen de nieuwe presentatie van „Die Fleder maus", een film, die-wij onlangs reeds uitvoerig hebben besproken. Het is een aardige film, die voldoende amusement biedt, maar de sfeer mist van de echte Fledermaus. Iedereen kan er heen. Zondagmiddag kan de jeugd spanning en plezier beleven aan de film „Het verraad van de zwarte roof ridder". Woensdag- en donderdagavond de film „Voetstappen zonder spoor". Strikt volwassenen. HEEMSTEDE, 24 nov. B. en W. van Heemstede stellen de raad voor om als geschenk van mr. C. van Len- nep in eigendom te aanvaarden een aan tal eigendomsbewijzen en andere archi valia, die betrekking hebben op het buitengoed „Het Manpad". Bovendien wil men van de heer Van Lennep een gouden penning aanvaarden met. het opschrift: „Aan den Burgemeester C. van Lennep 1856-1874". orgen is het de laatste zondag van het kerkelijk jaar. Er komt geen vuurwerk aan te pas om het oude jaar uit te luiden. Zonder gerucht stappen we het nieuwe jaar binnen met het nabije uitzicht op de Advent. Misschien kan de overgang van oud naar nieuw toch enige con crete betekenis krijgen door niet al leen aan de mensen, die in stille nood verkeren, te denken, maar hen ook te bedenken. Een goed begin is het halve werk. Ook in het kerkelijk jaar. Aan ons bureau werd bezorgd: H. ƒ2.50; v. S. 10.—. U kunt Uw gift onder het motto „Stille Nood" gireren op nummer 143480 ten name van de Nieuwe Haarlemsche Courant of bezorgen aan ons bureau Smedestraatö Haarlem. {Advrtmtot HAARLEM, 24 nov. Gistermiddag heeft ir. R. G. Veenenbos, thans oud directeur van het bouw- en woningtoe zicht te Haarlem, in de Gravenzaal van het stadhuis afscheid genomen van de gemeentelijke instelling, waaraan hij vierendertig jaar zijn krachten heeft gegeven. Behalve het college van B. en W. en vertegenwoordigers van gemeentelijke instellingen waren tal loze vrienden en kennissen op de af scheidsbijeenkomst aanwezig. Sinds 1928 is ir. Veenenbos werkzaam ge weest op de afdeling bouw- en wo ningtoezicht. In 1949 werd hij benoemd tot directeur van deze afdeling. Bur gemeester Cremers, die ir. Veenenbos als eerste toesprak, memoreerde hoe omvangrijk de taak van ir. Veenenbos iiiuimiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiuiiniiiiiiiiiiiiiiimiitiiiii Gistermiddag heeft ir. R. G. Veenenbos afscheid genomen van het bouw- en woningtoezicht te Haarlem, waarbij hij vierendertig jaar werkzaam is geweest. In de Gravenzaal werd hij onder meer toegesproken door burgemeester Cre mers. Op de foto van links naar rechts: de opvolger van ir. Veenenbos, ir. H. J. Wieringa, mevrouw Veenenbos en Veenenbos. 'F/:-, HAARLEM, 24 nov. Van het giste ren gegeven N.Ph.O.-concert was voor al het programmadeel vóór de pauze (Advertentie) nodigt belangstellenden (ook niet-leden) uit voor een De heer A. E. MEYER, medewerker van de Katholieke Emigratie Stichting, die vorig jaar een reis door Canada en Californië maakte, bespreek zijn indrukken en vertoont dia's. VRIJ ENTREE. Aanvang 8 uur. Ook leerzaam voor toekomstige emigranten. CINEMA PALACE: Nadht over Parijs. 14 jaar. 2, 7 en 9.30 uur; zo. 1.30, 4.15, 7 en 9.30 uur. FRANS HALS: De gesel der Tartaren, 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur; zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur; dl. 2 en 8 uur. LIDO: Echtscheiding op z'n Italiaans, str. volw. 2, 7 en 9.15 uur; zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Meisjes langs de weg, ontraden. REMBRANDT: Onteerd, volw. 2, 7 en 9.15 uur; zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: Vrij. t.m. zo.: Per raket naar Venus, 14 jaar. Ma. t.m. do.: Sabotage in de Chinese Zee, 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur; zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Een dode danst niet meer, volw. 2.15, 7 en 9.15 uur; zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: Za. en zo. 7 en 9.15 uur en ma. 8.15 uur: Die Fledenmaus, a.l.; zo. 2 en 4.15 uur: Het verraad van de zwar te roofridder a.l. Wo. en do. 8.15 uur: Voetstappen zonder spoor, sitr. volw. y Zaterdag 24 november Stfefhuis, Nieuwe Gracht ..Jeugd en Muziek" Eindhovens Dubbel Kronenburg. 100, 7.30 uur: optreden van het Kwartet o.l.v. Hans Zaterdag 24 november Stadsschouwburg, 8 uur: Toneelgroep En semble met „Galgehumor" van Jaok C. Richardson. Regie: Jan Retèl. In de hoofd rollen Ina van Faassen, Cor van Rijn, Louis van der Steen. Zondag 25 november Stadsschouwburg, 8 uur: Toneelgroep En- Advertentie) elke zondag avond 8-11 u. in de Hildebrandzaal van Brinkmaan, in gang Smedestraat, Haarlem. (Advertentie) semble met ,,De duivel hale ze!" van Ro bert Thomas. Regie: Jan Retèl. In de hoofd rollen: Conny Stuart, Heleen van Meurs, To-n van Duin-hoven. Zaterdag 24 november Restaurant Brinkmann, Hildebrandzaal, 0 uur Jubileumviering van de vereniging ,,De Oosthoek". Maandag 26 november Concertzaal, 7.30 uur: Feestavond van de Algemene Bond van Bejaarden. „Adam en Eva" avpnd 82 uur. Raamsingel 5. Iedere Teylers Museum. Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Nederlandse, Italiaanse en Franse school, lfie t/m 19e eeuw. Fos sielen, natuurkundige instrumenten. Dage lijks 11-5 uur. Eerste zondag van de maand van 1-5 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 76 Oude religieuze kunst, schilderijen, mid deleeuwse beeldhouwwerken. Van 10-12.30 en van 1.30—5 uur (behalve maandag). Zon- en feestdagen 25 uur. „Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Hei ligland, 1 t/m november wisseltentoonstel ling Haarlemse kunstenaars. Kunstzaal „In 't Goede uur". 7 t/m 30 november. Tekeningen en aquarellen van Bob Buys. Geopend dagelijks 10-6 en 8-10 uur. „Bloemenheuvel", 18 nov. t.m. 8 dec.: Grafiek van Cor de Wolff. Geopend 10-5 uur, 's zondags 2-5 uur. Kunstzaal Frans Heerkens Thijssen, Houtplein 13. Schilderijen van Alfredo Pal- mero. Geopend dagelijks, behalve zondag, 96 uur. (t.m. 23 november). bijzonder boeiend. Henri Arends liet het concert openen met een werk van Henri Tomasi „Fanfares liturgiques", geschre ven voor normale koper- en slagwerk- bezetting van het Symphonieorkest. Het bleek een fascinerend stuk muziek te zijn, waarin de componist de mogelijk heden van de blaasinstrumenten volledig heeft uitgebuit. Zonder de moderne klankenwereld te schuwen (prachtig zijn de harmonische vondsten) bleken Tomasi's muzikale in ventie x vakmanschap zo groot te zijn, dat het totaal volkomen natuurlijk en voor iedereen aanvaardbaar is. Hulde aan de uitvoerenden, die met grote sonoriteit wat de blazers betrof, en met ritmische perfectie van de slag werkers, een staaltje van uitvoerend vakmanschap gaven. Hierop volgde de derde symfonie van Guillanme Laudré. Een prachtig stuk, uitmuntend door hechte compositorische vormgeving, spanningsvolle melodievor ming en kernachtige thematiek. Geen ogenblik vertoont dit werk inzinkingen. Deze sterk elegisch getinte muziek is naar mijn mening een der beste sym fonische werken die er de laatste jaren door een Nederlands componist geschre ven is. Hulde wederom voor Henri Arends en zijn orkest, door de uitermate boeiende verklanking. De harpist Nicanor Zabaleta speelde voor de pauze de „Danse sacrée" en „Danse profane" voor harp en strijkor kest van Debussy. Reeds aanstonds kon men horen met een artist te maken te hebben. Technische perfectie en warme muzikaliteit gingen bij Zabaleta hand in hand. Dit werd na de pauze nog eens bevestigd in het harpconcert van Boiel- dieu, dat in de uitvoering een verrukke lijke lichtvoetigheid bezat. Dit was nog eens onbekommerd musiceren. Het suc ces van deze meester harpist was enorm groot. Met de eerste Peer Gynt-suite van Grieg werd dit bijzonder interessante concert besloten J. L. HAARLEM, 23 nov. Het district Haarlem van de Nederlandse Katholie ke Sportbond start vrijdag 30 novem- sekretaris, het financieel beheer, behoeve van de katholieke verenigin gen. De inmiddels diocesaan geworden Amsterdamse Sportschool zal dan be ginnen met een serie van 6 cursusavon den, waarop de bestuurstechniek zal worden behandeld. Onderwerpen als de taak van de voorzitter en die van de sekretaris, het financieel beheer, de de commissies in de vereniging, do jeugdleiding, de Nederlandse Sport Fe deratie en vele andere onderwerpen zul len dan worden behandeld. De cursussen worden gegeven op de vrijdagen '30 november, 7 en 14 decem ber, 4, 11 en 18 januari, alle in de Schuylenburcht, het Parochiehuis naast de H. Hart Kerk aan de Kleverpark weg te Haarlem. Belangstellenden kun nen zich alsnog opgeven en wel tele fonisch bij de Heer L. A. Roozekrans, Bisschop Callierstraat 16 te Haarlem, tel. 14540. altijd was geweest en wat hij zoal die ruim dertig jaar tot stand gebracn had. Zo wees de burgemeester er op. dat de scheidende ambtenaar zich middeld per jaar geoccupeerd .V. met bijna tweehonderdvijftig woning" aanvragen en dat hij ruim vijftienhon* derd klachten wegens slechte behui zing had af te wikkelen. Burgemeester Cremers merkte ver volgens op hoe moeilijk het is mee te gaan met het tempo van tegenwoor dig, dat zich in het bijzonder doet ëe' voelen op de afdeling bouw- en wo ningtoezicht. „U heeft een prachtigs functie gehad. Eventuele tegenslagen werden altijd rijk gecompenseerd. ,u was als een dekschild, taai en buig zaam", aldus de burgemeester. Ten slotte bracht burgemeester onder de aandacht, dat de afdeling als gemeen telijke instelling in den lande pas veel te laat in het leven was geroepen. ,.m Exodus wordt reeds geageerd tegen slechte behuizing". De burgemeester wenste ir. Veenenbos voor de toekomst alle goeds toe. Drs. W. Hazevoet, directeur van So ciale Zaken, sprak namens de vereni ging van hoofden van ambtenaren. Hu maakte gewag van de uitstekende sa menwerking, welke er altijd tussen ir- Veenenbos en hem had bestaan. Tij dens vergaderingen en bijeenkomsten was de ouddirecteur van bouw- en wo ningtoezicht steeds vol opbouwende kri tiek geweest. Drs. Hazevoet bood hern een grammofoonplaat aan. De voorzit ter van de kring Haarlem van de Maatschappij ter Bevordering van de Bouwkunst, de heer H. Buma, vertel de op geestige wijze hoe hij indertijd met zijn plannen dikwijls in strijd was geweest met de afdeling bouw- en wo ningtoezicht, „in strjjd dus met de ideeën van ir. Veenenbos". Hij zei, dat de kring Haarlem met grote dankbaar heid vervuld was jegens ir. Veenen bos en dat de uitstekende huisvesting in Haarlem voor een groot deel te dan ken was aan de activiteiten van de scheidende directeur. Ir. Veenenbos zelf sprak tenslotte een hartelijk dank woord. Ir. Veenenbos is opgevolgd door ir. H. J. Wieringa. HAARLEM, 24 nov. B. en W. van Haarlem hebben voorgesteld te benoe men tot algemeen directeur van het bedrijf Openbare Werken de heer J. H. A. Hardeman uit Amsterdam. D« heer Hardeman is momenteel directeur van de Gemeentelijke Dienst voor WaS-> Schoonmaak-, Bad- en Zweminrichtin gen in Amsterdam. Hij is 51 jaar oud. Indien de raad de heer Hardeman tot algemeen directeur van Openbare Wer ken benoemt, zullen B. en W. voor stellen de huidige adjunct-directeur ir. J. J. Fuykschot te benoemen tot tech nisch directeur van Openbare Werken. De algemeen directeur zal zich voor al bezighouden met de algemeen eco nomische en bedrijfsorganisatorische vraagstukken en ir. Fuykschot met de technische problemen. De algemeen di recteur wordt tevens directeur van het Gemeentelijk Grondbedrijf. De heer Hardeman diende voor de oorlog als genie-officier in het K.N.I.L- Tijdens de oorlog heeft hij in Duitsland krijgsgevangen gezeten en na de oor log had hy in Nederland het comman do over een speciale afdeling in het leger, die zich bezighield met het her stel van wegen en bruggen. Als genie majoor keerde hij daarop naar Indo nesië terug, waarna hij op 39-jarig9 leeftijd benoemd werd in Amsterdam. De heren Hardeman en Fuykschot vol gen samen ir. Ch. C. van der Vlis op. die per 1 februari als directeur van Openbare Werken met pensioen gaat. (Advertentie) HAARLEM, 24 nov. Het ziet er naar uit, dat komend jaar de Rijks straatweg in eigendom aan Haarlert» wordt overgedragen. Op 12 december komt een desbetreffend voorstel vai> B. en W. in de raad. Rijkswaterstaat is thans bereid de Rijksstraatweg aa" Haarlem over te dragen en een bedraif van ruim 300.000 aan Haarlem te be talen voor gekapitaliseerde onderhouds kosten. Wanneer de Haarlemse raad hierme de akkoord gaat, mag verwacht wof den, dat binnenkort een Koninklijk Be sluit wordt gepubliceerd, waarin d® overdracht wordt vastgelegd. Open bare Werken is reeds bezig aan eej1 reorganisatieplan voor de Rijksstraat weg, dat na de overdracht in fasen zal worden uitgevoerd. Het is de bedoe ling dat onmiddellijk na de overdracht begonnen wordt met de meest dringen' de verbeteringen. (Advertentie) =edelstaal v.a. 142.50. |Grote Houtstraat 86 - Haarlem Speciaalzaak sinds 1883 (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2