Te veel mensen zonder aanleg nemen auto-rijles ^Zesendertig procent had nooit moeten beginnen" Verkoudheid 'ASPRO' Gedeeltelijke wijziging van militaire strafwetgeving Positie van raadsman en voorlopig arrest worden opnieuw geregeld Positieve verwachtingen A' Schemering „Ik wil leven van de pen I Duizendste YAMOR-rij-instructeur Eerst instructie >,op het droge"? ƒ298.- In afwachting van definitieve herziening Langgekoesterde wens van Kamer VERMOUTH Saneringsplan in Enschede Steven Membrecht Hulp aan Algerije Gasten op Soestdijk DINSDAG 27 NOVEMBER 1962 hi lip brns Voorkom \%i b Clay spreekt in Den Haag BONBONS BBC-dirigent naar Nederland Rillerig? Onprettig? Vlug: Arrestatie na brand in werkplaats te Twello Philip Morris - the cigarette of quality and prestige 1.25 GO FIRST CLASS IN EVERY COUNTRY SMART PEOPLE PAY A LITTLE EXTRA TO prof- door drs. F. HAARSMA jÖEN HAAG, 27 nov. Hoewel het 'ïn 'let rij-onderwijs in ons land nog A n8 niet allemaal koek en ei is, kon jj' directeur van het C.B.R., de heer t Westerlaken gisteren in Den Haag j"®n een optimistisch geluid laten j/h'en toen aan de duizendste geslaag- Jj kandidaat voor het VAMOR-diploma ^"instructeur de heer J. P. M. Sips j,p', Breda het diploma werd uitge- tJkt. ,,De tegenstand is gebroken", zo hot "en 'k knb de verwachting dat flini met volgende duizend VAMOR- u.n'nma's sneller zal gaan". De heer ®sterlaken realiseert zich, dat er ,lj k zeer goede rijschoolhouders zijn, y? nog niet aan de waarde van het to w-diploma geloven: maar hun antal wordt kleiner, zo meent hij. ^Nederland telt op het ogenblik circa Ir") rij-instructeurs. De aanwas is y*ans niet zó groot meer als in het ®rieden. Werd in de periode april- jfPtember van het vorig jaar het viaagse gezelschap rijschool-houders .?rmeerderd met 56, dit jaar meldden slechts 11 „nieuwelingen" aan. t. "et feit, dat duizend instructeurs rjans een VAMOR-diploma hebben, bernde de heer Westerlaken verheu- P®hd. Hij kon niet meedelen, in hoe- ®rre het bezit van het diploma gun- Uj8e resultaten heeft gehad voor wat j^treft het aantal geslaagde kandida- jrn- Vergelijken is uitermate moeilijk: >1 factoren spelen een rol. zes en dertig bedraagt." Hij was blij, dat de houders van een VAMOR- diploma nu met eigen ogen kunnen aanschouwen, wat er allemaal „ge presenteerd wordt". (Zoals bekend, mogen de instructeurs met VAMOR- diploma bij het examen aanwezig zijn. De directeur van het C.B.R. deelde mee, dat er nog over gedacht wordt, hoe men het juiste „examen-klimaat" kan scheppen voor de kandidaat, die zijn rpbewtjs wil halen. Er is al voor gesteld om, naar Duits voorbeeld, de instructeur naast de kandidaat voorin te zetten en de examinator achterin. (Advertentie) „Steeds meer mensen willen gaan *«to-rijden, die er absoluut geen aanleg voor hebben", aldus de heer Westerlaken. „Ik schatte het per centage mensen, dat er nóóit aan ihoet beginnen, op twintig, maar on langs is mij gebleken, dat dit wel (Advertentie) ORU-wasmachine da luxe DRU-centrifuge 4 kg (Van onze Haagse redactie) Oen HAAG, 27 nov. In het Plein- r^ntrum aan de Adelheidstraat 74 ffbdt de heer T. Clay morgen een in- .aiding over de hulpverlening van de '"tsrnationale vrijwillige hulpdienst ?aa het Algerijnse volk. Deze dienst, j. aarin jonge mensen uit de gehele we- rt?'d samenwerken, bouwt onder lei- ï'hg van de heer Clay op het ogen- v''k samen met de Algerijnen een dorp Lah 150 huizen, een school, een bad- jhis, een melkverdelingspost voor kin- u?.ran en aanstaande moeders en een Jihiek. Voordat het Algerijnse volk ^afhankelijk werd heeft de heer Clay y® leiding gehad over de ontwikkeling a het werk onder de vluchtelingen. (Advertentie) SUZETTE; «iet de smaak van echte franse crêpe •«zette in chocolade, f. 1.20 p. 100 gr. e^*>NT>EN. 27 nov. (UPI) Mal- vjjV1 Lockyer, de dirigent van het re- *^g"°i'kest van de BBC, zal vrijdag Nederland reizen om als gastdiri- rf yan „De Zaaiers" op te treden, ybckyer, die vroeger met Bing Cros- vtrjpptrad en thans bij de Decca gram- "ifjbQnplaatmij onder contract staat als <jfj!®nt van de Cambridge Strings, zal 'ibo11!?3! voor de radio optreden met 6 Zaaiers". TWEULO. 27 nov. Zaterdagmor gen rond het middaguur brak brand uit in een werkplaats aan de Duister- voordseweg alhier. Het was in hoofd zaak leer en kunstleer, dat vlam had gevat en de brandweer was het vuur spoedig meester. Achteraf blijkt dat deze brand, waar van de oorzaak in eerste instantie vol komen onbekend was, op niet geheel normale wijze is ontstaan. Na een kort onderzoek is de plaatselijke poli tie overgegaan tot arrestatie van een inwoner van Deventer. Deze gebruikte de werkplaats voor het vervaardigen van verschillende lederwaren. Nadere inlichtingen wilde men van politiezijde op dit moment niet geven. Ook is al gesproken over een „acclima- tiserings-periode", tijdens welke de kandidaat de gelegenheid zou krijgen zjjn zenuwen tot bedaren te brengen. De heer G. J. Pieterse, voorzitter van de Stichting VAMOR, vertelde dat er in de afgelopen twee jaar op 86 examendagen circa 1500 kandidaten werden geëxamineerd. Het aantal kandi daten, dat voor de eerste keer slaag de, liep terug van 57 procent tot 35 procent, hetgeen wijst op de hoge eisen welke thans worden gesteld, aldus de heer Pieterse. Ons doel blijft, dat alle bonafide ondernemers dit dipioma ver krijgen. De heer Pieterse deed een klemmend beroep op de overheid aan de nog heersende chaotische toestan den in het autorij-onderricht op korte termijn een afdoend einde te maken. Enkele kritische opmerkingen had de heer H. Machielsen, directeur van het Verbond voor Veilig Verkeer, die het o.a. betreurde, dat de bezitters van het VAMOR-diploma elkaar verkeerd be concurreren. Zou het niet veel beter zijn om gezamenlijk te adverteren en het publiek te wijzen op een verant woorde keuze van een rijschool. Ook meende hij dat in vele gevallen de eigenaar van een rijschool dan wel een VAMOR-diploma mag hebben, maar hoe staat net met de instructeurs? Is er dan nog wel sprake van „truth in advertising"? Wat aan de ene kant gewonnen wordt, n.l. een waarborg voor een goede rij-instructie, gaat aan de andere kant verloren door de wijze, waarop vele bezitters van een VA MOR-diploma hiermee in hun zaken omspringen. Daarnaast vroeg de heer Machielsen zich af, of de instructeurs naast de rijvaardigheid en wetskennis, ook over de technieken beschikken om in paeda- gogisehe en didactische zin de aan staande automobilist te vormen en eventueel te hervormen. Heeft prof. Groenman niet eens gezegd: „De Nederlanders fietsen in hun auto's". De a.s. automobilist zal zich mentaal geheel anders moeten gaan instellen. Tenslotte wees de heer Machielsen er ook nog op, dat men zo veel moge lijk moet profiteren van de moderne technische hulpmiddelen. Indien het beheersen van het voertuig „op het droge" kan worden geleerd, is dit van veel belang. Technische apparaten zjjn doorgaans kostbaar en zullen wellicht de financiële draagkracht van een rij school te boven gaan. Is ook hier geen samenwerking mogelijk van de VA- MO R-gediplomeerden? Overigens deelde hij ook in de vreug de over deze duizendste geslaagde kandidaat, iemand, die tenminste een behoorlijke opleiding achter de rug heeft, alvorens hij anderen „klaar gaat stomen" voor het rij-examen. Het C.B.R. in Den Haag verwacht dat het aantal afgelegde examens eind van dit jaar 625.000 zal bedragen. (Advertentie) SMOKE THE BE ST 1 i|j :i' Si j t j i j,t, (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 27 nov. De regering en de Tweede Kamer zijn het eens, dat een spoedige algehele herziening van het militair strafprocesrecht noodzake lijk is. Om te voorkomen, dat deze herziening op de lange baan wordt ge schoven, wil zij de wijziging van de mi litaire strafwetgeving thans beperken tot een regeling van de meest urgente problemen. In een nota van wijzigin gen gevoegd bij de zojuist verschenen memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op een drietal wetsontwerpen tot wijziging van de militaire strafwet geving stellen de ministers van Justi tie en Defensie voor een nieuwe rege ling te treffen voor de positie van de raadsman en de voorlopige hechtenis. De ministers komen daarmee tegemoet aan enige lang gekoesterde wensen van de Kamer. Ook wil de regering een verbetering in de wijze van beredhting van opper- officieren (brigade-generaal, commodo re, commandeur en hoger) niet op een algehele herziening laten wachten. In de ingediende nota van wijzigingen wordt voorgesteld voor deze groep offi cieren eenzelfde berechting mogelijk te maken als voor alle andere militairen geldt. In tegenstelling tot de overige militairen, die na een uitspraak van de krijgsraad in hoger beroep kunnen gaan bij het Hoog Militair Gerechtshof, worden opperofficieren in eerste en laatste instantie berecht door het Hoog Militair Gerechtshof. Verder dan deze nieuwe regelingen wil de regering nu niet gaan. Kwesties als de invoering van cassatie en revi sie in het militaire strafrecht en de vraag in hoeverre er algemene krijgs raden voor de drie krijgsmachtdelen of een afzonderlijke raad voor elk van de drie krijgsmachtdelen moeten komen, dienen naar haar oordeel tot de alge hele herziening te worden uitgesteld. In dit stadium is de regering ook niet bereid de vraag te beantwoorden in hoe verre een aparte militaire strafrechter gehandhaafd moet worden. Overigens onderschrijft zij, zo blijkt uit de memo rie, het uitgangspunt van de Tweede Kamer, dat de militair als lid van de Nederlandse rechtsgemeenschap ook wat de berechting betreft zoveel mo gelijk gelijke rechten en plichten moet hebben als zijn medeburgers. (Advertentie) CINZANO De twee voornaamste punten (de voorlopige hechtenis en de positie van de raadsman) uit de thans door de re gering voorgestelde wijzigingen, komen onder meer neer op het volgende. Voor het voorlopig arrest is zoveel mogelijk aansluiting gezocht bij de regeling, die geldt voor gewone strafzaken. In het stadium vóór de verwijzing naar de mi litaire rechter beslist de commanderen de officier over de voorlopige hechtenis, die alleen kan worden opgelegd in de gevallen omschreven in het Wetboek van Strafvordering en verder voor misdrij ven omschreven in het Wetboek van Militair Strafrecht. Op de toepassing van het voorlopig arrest door de com manderende officier (bij de Marine de vlootvoogd) houdt de verwijzingsautori teit de commanderende generaal van de verdachte of diens plaatsvervanger toezicht. Alle gevallen, waarin het voorlopig arrest langer dan vier dagen duurt, moeten aan hem worden meege deeld. Indien het optreden van de com manderende officier niet kan worden afgewacht, is elke officier en onderof ficier bevoegd militairen van lagere rang, die worden verdacht van een ern stig strafbaar feit, in voorlopig arrest te stellen. In beginsel mag de vrijheids beneming niet langer duren dan 24 uur, maar zjj kan met ten hoogste driemaal 24 uur worden verlengd. De verdachte, die langer dan veer tien dagen in voorlopige hechtenis is, kan de krijgsraad verzoeken een ter mijn vast te stellen, waarbinnen een besluit tot verwijzing moet zijn geno men of de voorlopige hechtenis moet zijn opgeheven. Wat de positie van de raadsman betreft wordt in de nieuwe regeling voorgesteld het recht op vrij verkeer tussen de verdachte en de raadsman in beginsel pas te erkennen vanaf het moment van de verwijzing naar de militaire rechter. Zolang een zaak nog niet in handen is van de audi teur-militair (bij de Marine de fis caal), mist de raadsman van de ver dachte namelijk een gespecialiseerde tegenspeler aan de zijde van de ver volging. Slechts in twee gevallen laat de nieu we regeling eerder dan het tijdstip van de verwijzing contact tussen de verdach te en de raadsman toe. Dit kan in de eerste plaats indien de commanderen de officier van de verdachte daartoe toestemming geeft en in de tweede plaats indien het voorlopig arrest lan ger dan veertien dagen heeft geduurd. Ten aanzien van de inhoud van het recht op vrij verkeer tussen de ver dachte en diens raadsman is volledig aangesloten bij de regeling in het Ne derlandse Wetboek van Strafvordering. Hetzelfde geldt voor het kennisnemen van de processtukken en de aanwezig heid van de raadsman bij de verhoren. Voorts is het recht op toevoeging van een raadsman aanzienlijk uitge breid. Tot nu toe bestond dit recht van af het tijdstip waarop een zaak ter te rechtzitting aanhangig was gemaakt. In de voorgestelde regeling bestaat het recht op toevoeging reeds vanaf het tijdstip van verwijzing voor zover een vooronderzoek wordt gehouden of voor lopig arrest wordt toegepast. e protestantse theoloog Oscar Oull- mann, door het secretariaat der eenheid persoonlijk uitgenodigd als waarnemer op het Concilie, vertelde in zijn verklaring voor de pers van 23 november dat hij nog steeds brieven ontving, van katholieken zowel als protestanten, waarin men schrijft: „Ik hoop, dat u het met de katholie ken eens wordt, om tot een vereniging der Kerken te komen". Hij verbond hieraan de conclusie, dat het goed is van tijd tot tijd te herhalen, dat het Concilie geen herenigingsconcilie is en dat ook niet wil zijn. Hoe gunstig de uitslag van het Concilie ook zal zijn, na afloop zal de gescheidenheid der christelijke Ker ken voortduren. Wat men van het Con cilie op zijn hoogst mag verwachten, is dat het klimaat voor een voortgezet gesprek tussen de gescheiden christenen in belangrijke mate verbeterd zal wor den. Het is goed zich hiervan voortdu rend bewust te blijven om grote desillu sies te voorkomen. Men kan er toch ook een nadere conclusie aan verbin den, namelijk deze, dat het verlangen naar de eenheid bij vele christenen zo diep leeft, dat zij er, hoe dan ook, uit drukking aan moeten geven. Dan is het voor het Concilie en voor de waarne mers een dringend appel, dat hen steeds weer herinnert aan hun uitermate gro te verantwoordelijkheid. Men beluistert het besef van deze verantwoordelijkheid bij Cullmann en andere waarnemers, men kan het ook beluisteren bij vele belangrijke woordvoerders op het Con cilie. Het heeft zelfs een niet geringe rol gespeeld bij de debatten over het schema van de openbaringsbronnen. et de ontwerp-constitutie over de eenheid der Kerk zal het op nieuw een rol spelen, nu uit drukkelijk en direct. Wat inder tijd over dit schema bekend is gemaakt, wekt allereerst positieve verwachtingen. Zoals men mocht veronderstellen van de Commissie voor de Oosterse Kerk, waarvan het afkomstig is, getuigt het schema van een grote eerbied en hoog achting voor de authentiek-christelijke rijkdommen die in de gescheiden ooster se kerken zijn bewaard gebleven. Deze kerken leven immers van dezelfde H. Schrift, van dezelfde traditie, zoals deze is vastgelegd in de Algemene Concilies van de eerste duizend jaar, van dezelfde sacramenten, van dezelfde liturgie en van dezelfde episcopale structuur als de Kerk van Rome. Doör de onon derbroken apostolische successie zijn hun wijdingen en sacramenten geldig. Men leest er dezelfde kerkvaders en vereert er dezelfde heiligen. Met uitzon dering van het dogma van het pause- lijk jurisdictieprimaat en de persoon lijk' onfeilbaarheid belijdt men wezen lijk hetzelfde geloof. Dit geldt ook voor Maria's onbevlekte ontvangenis en haar ten hemelopneming, ofschoon men de dogmatische definitie daarvan door de Paus niet als wettig erkent. De Nes- torianen (60.000) en Monophysieten (10 miljoen), die zich in 431, resp. 451, van de orthodoxen (rond 70 miljoen), heb ben afgescheiden, mag men niet zon der meer beoordelen naar de maatstaven van het verre verleden. Hun verwer ping van het dogma van Efese 431 (de eenheid van Christus' persoon resp. van Chalcedon 451 (de integriteit van Christus' mensheid) schijnt meer een kwestie van terminologie dan van eigen lijke geloofsleer te zjjn. Op grond van dit alles beklemtoont het ingediende ont werp de verbondenheid in geloof, gena de, eredienst en ambt van de afgeschei den oostere christenen met de ene Kerk van Christus. en tweede positief punt is de be schrijving van de oorzaken van het ontstaan en het voortbestaan van het schisma. Hier niet de zelfvoldaanheid, die in andere stukken van het centrale kerkelijke gezag soms pijnlijk aandoet en die een werkelijke toenadering van te voren uitsluit. Per soonlijke en regionale tegenstellingen, onwetendheid en kortzichtigheid, ver schil van instelling en benadering zijn de factoren die tot een toenemende ver wijdering tussen oost en west hebben geleid. Zij liggen niet aan één kant, maar bij beide partijen. Om slechts bij twee hoofdpersonen uit dit drama te blijven: Humbert a Silva Candida, de pauselijke legaat, heeft door zijn hoog hartig en ontactisch optreden evenzeer schuld aan de scheuring van 1054 als Michael Oaerularius, de patriarch van Constantinopel. Zo komt dus in dit stuk het bewustzijn van eigen schuld en de rouwmoedige erkenning daarvan tot uit drukking. Beide zijn onmisbaar voor de voortgang op de weg naar de eenheid. is derde positief gegeven moet ge noemd worden de opvatting van de door Christus gewilde eenheid, zoals die hier wordt uitgewerkt. Het is een eenheid, waarbij plaats is voor een grote variëteit in theologische formulering, in liturgische vormgeving, in kerkelijke organisatie en in de con crete beleving van de vroomheid. De moderne theologie heeft evenals vroeger eenheid en katholiciteit weer met elkaar verbonden: eenheid der Kerk betekent geen uniformiteit, maar eenheid in ver scheidenheid, om zo de volheid van het heilsmysterie tot uitdrukking te bren gen. Reeds in de debatten over de litur gie is deze kwestie ter sprake gekomen, nu wordt zij opnieuw urgent. Voor een toenadering tot het oosten is het niet voldoende de verscheidenheid dan maar te aanvaarden. Men zal haar principieel als een groot goed moeten erkennen. Sedert Leo XIII hebben de Pausen steeds geleerd, dat de geuniëerde Kerken van het oosten hun eigen riten en gebruiken moeten behouden. Een bekrachtiging hiervan door het Concilie is van onschatbaar belang, omdat, niet zonder grond in het verleden, in som mige kerken van het oosten nog steeds een grote angst leeft voor de uniforme rende en centraliserende macht van Rome en een diepgeworteld wantrouwen ten aanzien van haar bedoelingen. In een volgend artikel hoop ik de ernstige reserves te bespreken, die dit zelfde ontwerp oproept. UTRECHT, 27 nov. In Zuilen is gisteren een dame door haar hondje in de linkerpols gebeten. Daarna wilde het dier ook een bakker aanvliegen, die juist aan de deur was, doch de dame slaagde erin de hond aan de ketting in bedwang te houden. Hoewel waaks heeft het dier nooit iemand kwaad gedaan. De politie heeft het naar de quarantaine- hokken aan de Meridiaanstraat overge bracht. De gebeten eigenares heeft zich onder medische behandeling gesteld. fin het café zit opa, wan kelend op de grens tussen tijd en eeuwigheid een neutje met suiker te drin ken. Opa is doof. Sommige mensen beweren, dat hij niks meer wil horen en dat het allemaal aanstellerij is, maar als u het mij vraagt is hij inderdaad gewoon doof. Kan opa het helpen? Weineen immers, hij hóórt eenvoudig niets en voelt er zich wél bij. Hij glimlacht beverig boven zijn versnapering en hoopt maar dat de mensen hem niet kwalijk nemen dat hij er is. Dat laatste is overigens geenszins het geval. Integendeel, wij koesteren zjjn aanwezigheid. Wij omgeven hem met een achteloze, maar diep-mee- levende zorg. Als er iets met Opa zou gebeuren zouden wjj allemaal voor hem inspringen. Maar er gebeurt in het geheel niets met Opa. Hij drinkt eenvoudig zjjn neutje met suiker en voelt zich gelukkig. Maar dan neemt een van ons noch tans het initiatief. Hjj is ook geen acht. tien meer. maar hjj mag er nog altijd wezen. Hij treedt op Opa toe en roept: „Opa, still going strong, is het niet?" Opa glimlacht. En de man die zo drastisch ons aller gevoelens heeft vertolkt wankelt in een wolk van zegevierende mense lijkheid de deur uit. Wij zien hem goedkeurend na. Dan opent Opa de mond en zegt ver goelijkend „Je moet maar denken, hjj is een beetje doof." ENSCHEDE, 27 nov. De gemeen teraad van Enschede heeft besloten een bedrag van vier miljoen gulden uit te trekken voor de aankoop van een deel van de fabrieken van N. J. Menko NV, namelijk die welke zijn gevestigd aan de Brinkstraat. Op de ze plaats is de gemeente van plan een grootscheepse sanering van de binnen stad tot stand te brengen. De fabrie ken liggen tussen de Boulevard 1945 en de eigenlijke city. Hier zouden een groot zakencentrum, kantoren en hore cabedrijven worden gevestigd. Voor dit doel zou aan een aannemingsmaat schappij de grond worden verkocht voor drie miljoen gulden. De gemeen te zal dus een bedrag van een mil joen uit eigen middelen moeten bij passen, maar zij hoopt van het rijk een gedeeltelijke compensatie te ver krijgen. SOEST DIJK, 27 nov. Generaal Aramburu, de oud-president van Ar gentinië, die op het ogenblik een be zoek aan Nederland brengt, is gister avond ontvangen door koningin Julia na en prins Bernhard. De ontvangst duurde ongeveer een uur. Vooral het gesprek in ratelend Spaans tus sen de prins en de heer Aramburu was zeer geanimeerd. Tijdens dit ge sprek is ondermeer van gedachten ge wisseld over de handelsbetrekkingen tussen Nederland en Zuid-Amerika. Gistermiddag hebben de koningin en de prins koning Mwamboetsa de vier de van Boeroendi ontvangen en een lunch aangeboden. De Nederlandse regering bood ko ning Mwamboetsa gisteravond in Ho tel des Indes in Den Haag een diner,-! a?n" Gastheer aan het diner was de vice-minister-president en minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Kort hals. (Advertentie) Uw zorgen voor morgen bij DE OLVEH geborgen. k woon hier net een week, ik moet nog wat wennen aan mijn kamer. Ga maar ergens zitten, ik maak even koffie". Het is allemaal eenvou dig. Wij hadden een briefkaartje ontvangen: de winnaar van de Reina Geerligsprijs 1962 is Ste ven Membrecht, geboren 193 7 woont in Gasthuismolensteeg 6, geen telefoon. Dat is in het hartje van Amsterdam, op een kamer die sober en rechtlijnig is ingericht, met meubels, die hij van de straat heeft opgepikt en die hij met wat fantasie en handigheid bruikaar heeft ge maakt. Boeken, een tafel, een bed, een mooie reproduktie van een der Marino Marini-schetsen van een ruitertje, een grammo foon en dichtbij, vlak onder het raam, het verkeer door de steeg- straat. Van de 45 inzendingen (18 bundels gedichten, 3 toneelstuk ken, een filmscenario en 23 romans of novellenbundels) koos de meerderheid van de jury Membrechts roman „Het einde komt vanzelf". Men ver wacht dan misschien een wat uitgelaten jonge schrijver, die zeker in deze dagen het jury rapport loopt te koesleren, maar na een kort gesprek wordt het duidelijk, dat hi] is zoals hij is en zoals hij zich voordoet: nuchter, met een goed verstand, met uitgesproken meningen en geen praatjes voor de vaak, met rechtomlijnde plannen en zorgvuldig in zijn formuleringen. Hij is 25 jaar, een beginneling; zijn strijdbaarheid is niet voor deze gelegenheid als hij doodnuchter van zijn bekroonde roman overstapt op zijn volgende, die in januari a.s. gaat verschijnen, „De Eerstelingen" geheten. „Het is een satyre op de blasphemische en hypocriete wijze waarop sommigen van bepaalde kerken of sekten hun geloof belijden; ook daarbij spelen angsten en schuldgevoelens mee, zoals in mijn eerste boek „Wachten op de zon" en zoals in het bekroonde." Het derde boek ligt in de lijn, die in de eerste twee is uitgezet. In beide boeken gaat het om psychische inhouden die voor hem een existentieel fenomeen zijn als: angst- en schuldgevoelens'. Als zodanig ligt het schrijven van zijn derde roman „De Eerstelingen" in deze lijn daar men toch ook bij Christenen deze verschijnselen vaak ziet. „Daar komt ook nog vaak bij dat ik een afkeer heb van pseudo- mystiek enerzijds en burgerlijkheid anderzijds. Ik kan er nu objectiever tegenover staan; vroeger werden de angst en de schuldgevoelens van een kind centraal gesteld plus een aantal autobiografische aanvullingen ter verduidelijking. Het meer objectief benaderen van het conflict heeft m.i. geen celebrahteit tot gevolg in de soms gewraakte zin (kritieken), althans zeker met otb de norm (om met Ter Braak te spreken); want ik geloof nrrff Jie inhnnH moet sPreken en dat zodra de vorm bewust formuleert het op zM gemak^ al °ntzen™d is" Steven Membrecht Na zijn H.B.S.-tijd in Amersfoort studeerde hij vier jaar aan de Sociale Academie te Amsterdam, deed daar met goed gevolg eindexamen (met aantekening kinderbescherming) probeerde even de toneelschool en besloot uitsluitend te gaan schrijven. Zijn beroep van maatschappelijk werker heeft hij nooit uitgeoefend. Hij blijft voor Den Haag onder de noemer u. K. en Win die zin dat hij wel zijn studiebeurs voor maat schappelijk werker terug moet betalen, maar dat er geen ambtenaar op het idee zal komen, zijn dossier van het bureau maatschappelijk werk naar het bureau auteurs te verplaatsen. Hij vertelt dit met enige wrevel, „wat maakt dit voor een verschil?," vraagt hij zich af; de boer ploegt, de bakker bakt en de romanschrijver schrijft. Die laatste dient toch ook in de maatschappij? „Wilt u een ander voorbeeld van onbegrip? Ik heb ver zocht om hier in Amsterdam op een redelijke voorwaarde de stadsschouw burg te bezoeken. Ik wil graag toneelstukken gaan schrijven. Ik moet leven van de pen en er zijn bepaalde culturele behoeften, die ik dood gewoon niet kan bevredigen. Maar je krijgt weinig begrip, laat staan medewerking. Met name de Stadsschouwburg stuurt je dan met een kluitje in het riet. Kennelijk heeft men in ons land nog geen idee dat een schrijver hetzelfde sociaal gevoel kent als een maatschappelijk werker. Ik bén nu eenmaal schrijver." Wij drinken nog een kop koffie. Ik bekijk zijn boeken kast. „Ja, zegt hij dan plotseling, die Willem G. van Maanen is een schrijver die zwaar wordt onderschat. Hij is juist als bijvoorbeeld Marcellus Emants een van die schrijvers die zijn overmatig bewustzijn weet te hanteren. En dat is voor een schrijver, wil hij niet vastlopen, van levensbelang."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5