Op 82-jarige leeftijd in paleis Het Loo Vannacht om 0.59 uur in vrede ontslapen Communiqué van artsen Prof. De Quay: Bij dit afscheid is zij wederom: Koningin Wilhelmina wat is er leuks by H.&J.Lamp Moeder des Vaderlands Si PAUS IS ZIEK UITNODIGING MEUBELSHOW I. C. HAAN SCHRAVENDIJK i meubelen Het weer Hl I Linnen kalender Kwestie N.-Borneo in de Ver. Naties Later meer wind Woensdag 28 november 1962 86ste JAARGANG No. 31295 Hedennacht is Hare Ko ninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina in haar slaap overleden. In de laatste Weken waren bij haar ver schijnselen opgetreden van ©en hartaandoening, welke, Vooral gezien de hoge leef tijd van Hare Koninklijke Hoogheid, als zeer ern stig moesten worden be schouwd. Ondanks de lich te verbetering nam de ziek te gisteren een ongunstige wending. De geleidelijke achteruitgang van de reeds slechte algemene toestand werd daardoor versneld. DEN HAAG, 28 nov. In de afgelopen nacht om 0.59 uur is in het paleis Het Loo H. K. H. prinses Wilhelmina in de ouderdom van 82 jaar overleden. Om 7 uur deelde de particulier secretaris van de koningin mede, dat de prinses in vrede was ontslapen. Koningin Juliana vertoefde de laatste dagen voor zover haar verplichtingen dit toelieten, op het paleis Het Loo. Ook hedennacht was de koningin in het huis van haar moeder. Prins Rernhard en de prinsessen Margriet en Marijke verbleven op Soestdijk. Onmiddellijk na het bekend worden van het overlijden is prinses Beatrix, die momenteel in Hongkong verblijft, telegrafisch op de hoogte gesteld. Zij keert onmiddellijk naar Nederland terug, evenals prin ses Irene die in Engeland verbleef bij Prinses Alice, de gravin van Athlone. De radionieuwsdienst maakte het nieuws om half acht ir, een extra-uitzending bekend. Onmiddellijk hierna werd in het gehele land aan de woningen, openbare gebouwen en bedrijven de vlag half stok gehesen. Tegen acht uur sprak de minister-president prof. dr. J de Quay voor de radio een herdenkingswoord uit namen de regering. Beide radiozenders wijzigden onmiddellijk hun pro gramma. Verslagenheid Een van de laatste foto's van prinses Wilhelmina. Condoleance Barteljorisstraat 39-41 - Haarler getoond in een prettige sfeer Geopend van 2 tot 10 lllir Vrije toegang Cadeau-idee 1 (van Kreier) 5.75 lejore ijou vinj! FALCON REGENJASSEN Si. Nicolaas ACCESSOIRES VESPA EN HEINKEL J. J. v. K00TEN Grote Houtstraat 51 DAMESTASSEN - PORTEFEUILLES HEREN- EN DAMESBEURZEN MANICURE- EN NAAI-ETUIS Een ongekende keuze in LUXE- EN PRAKTISCHE GESCHENKEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon Redactie 21544 Advertenties 21543 Abonnementen 2C800 Postgiro 143480 JHantoor Beverwijk Zeestraat 50 teief 4790 Okantoor en Red llmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W C. H. Leijdeckers en Mr W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLE ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter hoogte. Omroepers 16 cents oer m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor aavertentién eventueel zonoer opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maanc 7.90 per kwartaal Voot klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 21544. PRINSES WILHELMINA OVERLEDEN Een tweede communiqué dat hedenmorgen is uitgegeven door de behandelende geneesheren van prinses Wilhelmina luidt: Was getekend M. J. de Bruyn Kops Akkerman, arts en professor dr. D. Durrer. (Van onze verslaggever) HILVERSUM, 28 nov. De mi nister-president heeft zich heden morgen via de radio tot het Ne derlandse volk gericht met de vol gende toespraak: In dit uur van nationale rouw richt ik mij namens u allen tot onze konin gin en haar gezin om te zeggen hoe innig wij medeleven met het verlies Van prinses Wilhelmina, die vele jaren onze koningin was. Op een ogenblik als dit gevoelen wij hoe woorden tekort schieten. Wij hebben er eigenlijk behoefte aan stil te zijn, niet te spreken doch enkele ogenblikken te leven in de herinne ring aan een grote vrouw, die van ons is heengegaan. Het is naar mijn mening een zegen voor ons koninkrijk geweest, dat in de onrustige periode van de eerste helft van deze eeuw koningin Wilhel mina ais constitutioneel vorstin heeft geregeerd. Ik ben ervan overtuigd, dat haar wijsheid en vooral haar juiste inzicht in taak en plicht van een constitutioneel vorstin hebben Bewerkt, dat ons vorstenhuis tot op deze dag geliefd en geëerd is in het Schele koninkrijk. Haar ouders hebben tot de staat kundige vorming van koningin Wilhel mina veel bijgedragen, koningin Em ma vond als regentes, geleid door een opmerkelijke intuïtie, de juiste ^'egen in die periode van het parle mentaire stelsel. Op zorgvuldige wij- "'■e heeft zij koningin Wilhelmina op "aar taak voorbereid. Maar koningin wilhelmina zou nooit een gToot vor stin geworden zijn, indien zij niet de kostelijke gaven van verstand en hart had bezeten, die zij steeds in dienst ?.®eft gesteld van haar volk. Vooral in 'llden van tegenspoed heeft zij haar kmotheid getoond. In de tweede we reldoorlog bleet zij staan als een rots in de branding, een bezielend symbool an onze vrijheid. s was de hoedster van een grote ^Bat.van hoge geestelijke waarden: rilheid, gerechtigheid, naastenliefde ,iLue.r!)ied vo°r de waarde en waar- Sheid van de mens. _Ueze waarden waren voor haar de 'hzet zet de strijd en van het ver don.. kregen nog diepere betekenis naar godsvertrouwen, dat haar ook droeg in de jaren van beproe ving, toen het vaderland door de vijand was overspoeld en de strijd voor de vrijheid schier hopeloos scheen. Men heeft wel eens gezegd: ons volk heeft koningin Wilhelmina nooit aarzelend of zwak of verslagen ge zien. Ongetwijfeld was het geheim hiervan de wijze waarop zij Gods leiding aanvaardde in haar eigen leven en in het leven van haar volk. Op haar hoge post stond zij een zaam, maar niet alleen. Teruggekeerd in het vaderland, na vijf jaar ballingschap, heeft zij he* wijs geacht enkele jaren later afstand van de troon te doen en de regeertaak op jongere schouders te doen overgaan. Zij deed dit op haar eigen wijze, overtuigd van de ;uist- heirt van haar beslissing. Wij zijn dankbaar. dat de prin ses nog zovele jaren in ons midden is geweest, tot op hoge leeftijd krachtig en helder van geest, vol belangstelling voor ons volk en zijn problemen en belangen, ook die van de jeugd. Vele malen heeft zij de jongeren op het Loo nog om zich heen verzameld. Haar belangstel ling voor internationale en nationar le problemen bleef onverzwakt. Toch hield zij zich in deze jaren steeds op de achtergrond. Nog eenmaal treedt zij thans op de voorgrond. Bij dit afscheid is zij weer wat zij voor velen van ons zo lang geweest is: koningin Wilhel mina. Voor staatslieden en politici, die koningin Wilhelmina in haar werk als staatshoofd van meer nabij heb ben kunnen gadeslaan, zal haar staatsmanswijsheid, haar onverzet telijke wil, haar vastheid van ka rakter en haar scherpe verstand in herinnering blijven. In ons volk leeft koningin en prinses Wilhelmina als een moeder verder. Moederlijke zorg dreef haar naar de meest be dreigde plaatsen en deed haar het juiste woord spreken om te troosten in smart. Als er één beeld van ko ningin Wilhelmina in ons geheugen gegrift staat, dan is het wel het beeld van de moeder des vader lands. Onze „moeder des vaderlands" ruste in vrede. Men verwacht, dat prinses Wilhel mina „in het wit" begraven zal worden, evenals dit bij prins Hendrik is gebeurd. In verband met de nodige voorbe reidingen zal de begrafenis vermoede lijk eerst over ongeveer een week geschieden. Bij het overlijden van koningin Emma en prins Hendrik lagen ook respectievelijk zeven en acht dagen tussen het overlijden en de begrafenis. Bjj de burgerlijke stand op het ge meentehuis in Apeldoorn is de officiële overlijdensakte van prinses Wilhelmina nog niet ingediend. De verwachting is. dat dit eerst morgen zal gebeuren. Toen koning Willem 3 in 1890 in Apeldoorn overleed, werd de overlij densakte ondertekend door de toenma lige ministers van Koloniën en Justitie, die daarvoor persoonlijk naar het Apel- doornse gemeentehuis kwamen. Alhoewel er nog geen enkele bijzon derheid bekend is over de wijze waar op de begrafenis van prinses Wilhel mina zal plaats vinden, menen wij er aan te mogen herinneren dat de prin ses in haar boek „Eenzaam maar niet alleen" op bladzijde 251 heeft geschre ven, na het heengaan van haar ge maal: „Wij hadden beiden de geloofs zekerheid, dat de dood de ingang tot het Leven is en elkaar daarom beloofd, dat onze begrafenis geheel in het wit zou geschieden". Bij de postkantoren in Soestdijk en het bijkantoor van de P.T.T. paleis Het Loo waren vanmorgen vroeg reeds de eerste rouwbeklagtelegrammen in ver band met het overlijden van de prinses binnengekomen. Nader vernemen wij, dat Prinses Beatrix morgen naar Nederland zal terugkeren om de begrafenis van prinses Wilhel mina bij te wonen. Dit is medegedeeld door een woordvoerder van het Neder landse consulaat-generaal in Hongkong Prinses Beatrix wordt in de loop van de dag, komend met het vliegtuig uit Engeland, in Nederland terugverwacht. De woordvoerder van ons consulaat- generaal deelde mede, dat het staats bezoek van zgs dagen, dat prinses Bea trix aan Japan zou brengen, is afge last. Mogelijk doet de prinses echter Tokio wel aan op de terugreis naar Nederland, via de Pooiroute. Toen het bericht van het overlijden van prinses Wilhelmina in Hongkong werd ontvangen, maakte de prinses net een tochtje in de omgeving. Tijdens het lunch-oponthoud in het district Castlepeak zou prinses Beatrix, naar werd vernomen, van de dood van haar grootmoeder op de hoogte zijn gesteld. De ,,'Union Jack" op het gouverne mentsgebouw. 1 waar de Nederlandse kroonprinses tijdens haar verblijf in Hongkong .-aar intrek had genomen, werd onmiddellijk na ontvangst van het overlijdensbericht tot halfstok neerge laten, evenals de Nederlandse drie kleur, die gewoonlijk vanaf de vijftien de verdieping van het gebouw, waarin het Nederlandse consulaat-generaal ge vestigd is, wappert. Prinses Beatrix, die 24 november voor een particulier bezoek in de Britse kroonkolonie arriveerde, zou overmor gen naar Japan zjjn doorgereisd, waar zij o.m. het japanse keizerlijke paar zou ontmoeten. Het bericht van het overlijden van prinses Wilhelmina heeft i. het gehele land diepe verslagenheid gebracht. Naast ,de Nederlandse hingen ook de vele vlag- x v." -.f-. - .-y4 z 1. f gen van andere nationaliteiten halfstok o.a. van de gebouwen van ambassades en kanselarijen in Den Haag. De dood van prinses Wilhelmina was op weg naar het werk overal onderwerp van rustig, eerbiedig en bewonderend gesprek. Uit de vele jaren van haar regering werden vele herinneringen op gehaald, die even zovele dierbare her inneringen aan de geliefde vorstin wa ren, zowel uit de tijd, dat zij in Den Haag resideerde, als uit de oorlogsjaren. Aan alle universiteitsgebouwen, op de Domtoren, de gebouwen van de spoor wegen en het stadhuis in Utrecht hangt de Nederlandse vlag op het ogenblik halfstok. Bij de jaarbeursgebouwen, waar momenteel de internationale beurs „Machevo" wordt gehouden, zijn alle buitenlandse vlaggen gestreken. Alleen de nationale driekleur wappert er. evenals bij talloze particuliere gebou wen en huizen, halfstok. De condoleance-registers liggen ter tekening gereed in het paleis Huis ten Bosch te Den Haag op donderdag 29 en vrijdag 30 november van 09.00 uur tot 17.00 uur. Voor de leden van het corps diplomatique liggen de condoleance-re gisters ter tekening gereed in het pa leis Lange Voorhout, eveneens op don derdag 29 en vrijdag 30 november van 9.00 tot 17.00 uur. Als gevolg van het overladen van prinses Wilhelmina hebber koning Bou- devvjjn en koningin Fabiola van België het bezoek afgezegd, dat zij vanavond zouden brengen aan het filmfestival in Antwerpen. De receptie ter gel egenheid van d nationale feestdag van Joegoslavië, morgenavond in kasteel Oud-Wasse naar met het overlijden van prinses Wilhelmina. VATICAANSTAD, 28 nov. (UPI) De Paus heeft vandaag, evenals gisteren, alle audiënties afgezegd we gens een lichte ongesteldheid, zo is vanmorgen officieel in Vaticaanstad meegedeeld. Over de aard van de ziek te van de Paus werden geen nadere mededelingen verstrekt. Volgens öerichten nl niet-officiële bron heeft de Paus eer verkoudheid opgelopen naar er zijn ook berichten dait zjjn ziekte van geheel andere, ern stiger aard is. (Advertentie) (Advertentie) 100% linnen, kleur-, was- en kookvasl. Alle 12 maanden van 1963 erop. Boven aan houten roetje met koord om op te hangen. Vier dessins: groenten, fruit, 4 seizoenen, kruiden en specerijen. Alle cadeau-ideeën in de etalages. Alle cadeaus heel leuk verpakt. Grote Houtstraat 28 Haarlem - Tel. 11912 (Advertentie) Het bericht van bet overlijden van Prinses Wilhelmina verraste het Ne derlandse volk in de vroege ochtend na een dag van nationale ontroering, waarin wij elkander gevonden had den in enthousiaste gulheid ten be hoeve van onze misdeelde naasten. Gisteravond was er gelegenheid om samen als Nederlanders trots te zijn op ons volk. Hedenochtend zijn wij wederom in één gemeenschappelijk gevoel verenigd, namelijk in nationale rouw. De slag is niet onverwacht geko men. De leeftijd van de overledene gaf reeds op zich zelf aanleiding om elk ogenblik op een dergelijk bericht bedacht te zijn, en bovendien heeft een communiqué in de afgelopen week de geesten enigszins voorbereid op wat komen ging. Toch, wanneer men dan staat voor het harde feit, valt het moeilijk het te verwerken. Voor meer dan één generatie Nederlanders is de naam Wilhelmina niet meer weg te denken. Men heeft haar de naam gegeven Moeder des Vader lands. 50 jaar lang heeft zij de bewon dering en de verering gehad van ons volk. Haar sterke persoonlijkheid is een halve eeuw lang het vaste punt geweest, waarin het vertrouwen van het volk verankerd was. Vooral ook in de bittere bezettingsjaren, toen zij als „Moeder van het verzet met haar clandestien beluisterd koninklijk woord de moed en de hoop in ons volk op een betere toekomst in vrijheid wist levend te houden. Reeds op achttienjarige leeftijd kreeg Koningin Wilhelmina de volle last van het constitutioneel koning schap te dragen. Het is de grote ver dienste van Koningin Wilhelmina geweest, dat zij, trouw aan de begin selen van de constitutionele monar chie, zelf op de achtergrond blij vend, toch met vaste hand de uit eindelijke leiding van de Staat aan zich wist te houden. Het koning schap is in Nederland in deze eeuw bepaald geen ornament geworden, maar bleek op kritieke momenten van de meest beslissende betekenis te zijn. Men denke aan 1918 en 1940. Aan het sinde van haar regeringsperiode Btond het hele Nederlandse volk on verdeeld achter het koningshuis. Het is thans onverdeeld in zijn rouw. De overledene heeft steeds een groot geloof en vertrouwen gehad in de leiding Gods. Haar persoonlijke getuigenis daarvan heeft dikwijls zeer velen gesticht. Moge God haar trouw en haar vertrouwen belonen. Haar ziel ruste in vrede. iitiiiiiiiiiimiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiimiiiiin NEW VORK, 28 nov. (UPI) De Philippijnen hebben hun aanspraken op Noord-Borneo voor de Verenigde Na ties gebracht. Hierbij werd gesugge reerd dat de Engelse regering schul dig was aan een „daad van politieke agressie" door vast te houden aan het omstreden gebied. I Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT '(86 KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 2J3596 vy.y.'FTlWSWfWff. .v.v.v.v.v.v.y.>v.v.v. v.' Barteljorisstraat 18, Haarlem Tel. (02500) 18571 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Half tot zwaar bewolkt en over wegend droog weer. Vanavond en vannacht plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit westelijke rich tingen, in het waddengebied later toenemend tot vrij krachtig. Weinig verandering in temperatuur. donderdag: Zon: 8.22-16.34; maan: 10.13-18.33 (Advertentie) HOUTPLEIN 18—20 - TELEF. 12000 (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1