Prinses WjJJtelrnma Herdenking in Hoge Raad Ziektebeeld was onzeker VLIEGRAMP IN ANDES: 97 DODEN Rust en stilte rondom Het Loo POMPIDOU FORMATEUR Het grote moment... Stilte bij paleis Soestdijk Gewijzigd avond programma t.v. Kardinaal Alfrink bij begrafenis Suggesties van de V.S. voor ONTWAPENING V asas-F eijenoord niet op t.v. WOENSDAG 28 NOVEMBER 1962 TAGTNA 4 Enige jaren geleden verscheen prinses Wilhelmina, gezeten in een ponywagen, in de omgeving van Scheveningen. Zeemilicien overlijdt na verkeersongeluk Uitzendingen aangepast Is er iemand, wiens hart niet weer jong wordt met de jeugd op strooiavonden die niet even gespannen als de jeugd de geheimzinnige klop op de deur afwacht? Hoe verkwikkend is dan zo'n kop Douwe Egberts koffie, vrijgevig als de goede sint zelf... vrijgevig met geur, met smaak, met al wat goede koffie maakt tot echt lekkere koffie! Fijne Dessert De koffie voor fijnproevers, werkelijk iets bijzonders. Pak van 250 g 1.80 Rood merk De kwallteltskoffie bij uitstek. Pak van 250 g 1.48 MOEDER des Vaderlands (Vervolg - deel van ons land, b.v. in Staphorst, gebruikelijk is. Het was om de Troon heel stil ge worden, nu twee vrouwen eenzaam ach tergebleven: de Koningin en de toen. vijf en twintigjarige Kroonprinses. Tot twee jaar later de Oranjeboom opnieuw in bloei schoot, als het ware de lente wind hem beroerde en alles tot nieuw leven kwam. In September 1936 maak ten de Koningin en haar dochter in alle eenvoud de vreugdevolle tijd; 1 kend, dat Prins Bernhard von Lippe- Biesterfeld de uitverkorene was. „We zijn het zeer eens geworden", zei de vertrouwde stem van Prinses Juliana voor de microfoon. Een golf van enthousiasme ging door het land en heel het volk nam deel aan de feestvreugde, toen op 7 januari 1937 in de St. Jacobskerk te Den Haag het huwelijk van Prins en Prinses werd ingezegend. Het jonge paar vestigde zich in het vroegere paleis der Konin gin-Moeder te Soestdijk, en hier was het, dat op 31 januari 1938 Wilhelmina's eerste kleinkind werd geboren: Prinses Beatrix Wilhelmina Armgard. Zo kon het veertigjarig regeringsjubilé met dankbaarheid en geestdrift worden ge vierd: er was zoveel, waarover Vorstin en volk zich gezamenlijk konden ver heugen. En toen op 5 augustus 1939 het Prinselijk gezin opnieuw werd uit gebreid, mocht de toekomst van de dy nastie verzekerd heten. Helaas, de wens vervat in de naam van het nieuwe prinsesje, Irene: zij, die de vrede brengt, zou niet in ver vulling gaan. Integendeel, enkele weken later was in Europa de oorlog een feit, en de hoop, dat Nederland door een strikte neutraliteit er ook ditmaal bui ten zou blijven, werd niet vervuld. Op de rampzalige 10e mei 1940 stroomden Duitse troepen over onze grenzen, richt te Hare Majesteit de Koningin haar vlammend protest tegen „de voorbeel- deloze schending van de goede trouw en de aantasting van wat tussen be schaafde staten Behoorlijk is". Spoedig zou de situatie haar voor de moeilijk ste beslissing van haar leven plaatsen. Ondanks de dappere tegenweer drong de vijand snel naar het Westen op. Hulp van Engeland of Frankrijk bleek nie« te verwachten. Om redenen van veiligheid moest de Koningin Den Haag verlaten, na enkele uren gevolgd door het Prinselijk gezin. Hare Majesteit be gaf zich aan boord van een Engelse tornedobootjager, aanvankelijk met de bedoeling zich naar Zeeuwsch-Vlaande- ren te begeven, waar men hoopte de te genstand te kunnen voortzetten. Maar de débac'e voltrok zich ook in België en Frankrijk zo snel, dat van dit plan moest worden afgezien en het schip van koers veranderde en zijn weg koos naar Engeland. Het vertrek der Koningin ui» het bedreigde vaderland is aanvankelijk door velen veroordeeld, maar achter af de enig juiste beslissing gebleken. Tenslotte was op dat ogenblik veruit het grootste deel van het toenmalige Rijk, immers >n Oost en West, nog vrij, maar bovendien kon de Konin gin en met haar de regering nu de leiding behouden van het verzet dat verder ging. In deze periode heeft Koningin Wilhelmina zich in al haar grootheid doen kennen, de historische Kennelijk heeft men ook in de kringen nabij de prinses niet verwacht dat (Van onze Haagse redactie! DEN HAAG, 28 nov. De Hoge Raad heeft vanmorgen een plechtige herdenkingszitting gehouden bij gele- genkt'ïd van het overlijden van prinses Wilhelmina. De zitting is behalve door de bijna voltallige Hoge Raad, de pro cureur-generaal. mr. dr. G. E. Lange- meijer en de advocaten-generaal van de Hoge Raad, bijgewoond door de pre sidenten van gerechtshof en rechtbank, de kantonrechter, de officier van justi tie en zjjn plaatsvervangers en door le den van de Haagse balie. De president van de Hoge Raad, mr. dr. P. H. Smits, die evenals de raads heren ditmaal de met hermelijnbont af gezette baret droeg, hield een korte herdenkingsrede. Hij gaf uiting aan ge voelens van droefheid en gewaagde van de hoge opvatting, die prinses Wilhelmi na tijdens haar regeringsperiode bij haar taak als draagster van het hoogste ge zag heeft betoond. „Zij had de over tuiging dat in Gods zegen alles is ge legen", aldus de president. „Door haar persoon heeft zij de oude band tussen Oranje en het Nederlandse volk hech ter gemaakt," zo zei hij. Ook memoreerde mr. Smits de moei lijkste periode uit haar regeringstijd, die zij in ballingschap doorbracht. „Voor alles wat zij in vijftig jaar voor het Nederlandse volk heeft gedaan zijn wij diepe dank verschuldigd. Zy ruste in vrede," zo zei de president. Tenslot te betuigde hy de deelneming van de Hoge Raad met de koningin en haar gezin by dit verscheiden. Vervolgens sprak dr. Langemeyer ge voelens van eerbied en droefheid uit namens het parket. Vanwege de Haag se balie werd oen kort woord gespro ken door mr. dr. J. Vermeulen. APELDOORN, 28 nov. Maandagavond, nauwelijks 24 uur voordat de prinses heenging, hadden wij nog een telefo nisch gesprek met haar particulier se cretaris, de heer T. Booy. Deze wees er toen op dat het beeld ongewijzigd was. Hy merkte op dat in sommige berichten de toestand van prinses Wil helmina weliswaar te luchtig werd op gevat, maar dat in andere deze werd overtrokken. rigen einde toch nog zo spoedig zou komen. Wel verscheen er dageiyks een arts op het Loo, maar voor hem waren geen vertrekken klaargemaakt. Ook het feit dat de kroonprinses nog steeds niet te ruggeroepen was van haar Aziatische reis, wees erop dat men van gedachte was, dat het overlijden niet op zeer korte termyn zou komen. De hofprediker, ds. J. F. Berkel, te Apeldoorn, deelde ons desgevraagd mee de laatste jaren zeer veel con tact met de prinses gehad te hebben. Dikwyis liet zy hem komen voor een gesprek. Ook was er een vry fre quente briefwisseling over allerlei za ken, o.m. haar persooniyk leven en de oecumene rakende. De laatste tijd heeft ds. Berkel niet met haar gesproken. Zy was er te ziek voor. „Het was ook niet nodig", aldus de hofprediker, „zij was een vrouw met een rotsvast geloof. En dat is zy gebleven". getuigenis van het Wilhelmus in haar persoon en in haar daden opnieuw tot leven gebracht. Zü heeft niet aan zichzelf gedacht, alleen maar aan haar volk en haar land. Geen ogen blik heeft zü in haar Godsvertrou wen gewanhoopt aan de einduitslag, haar hart standvastig ook in de groot ste tegenspoed. Zq heeft dingen ge zegd en uitlatingen gebezigd, die nau- welijks vrouweiyk en zeker niet ko- ninkiyk waren, geheel los van alle conventie. Met deze felheid en deze bezieling heeft zy de strijdlust wak ker gehouden, het vaandel geheven, hoezeer dit ook gehavend was en aan flarden gescheurd. De enige man in de Nederlandse regering, heeft Churchill Koningin Wilhelmina genoemd. Inderdaad, zij heeft zich als een man geweerd, or ganiserend ons aandeel in de strijd, rusteloos bemoedigend het verzet, met haar gedachten ononderbroken in het benarde Nederland. Twee maal is Hare Majesteit in de Londense tyd naar Amerika gereisd, heeft zij de Nederlandse belangen bepleit, zowel bij President Roosevelt als in het Congres, ha persoonlijke invloed aangewend ten gunste van het Rijk. En tegelijk was zü de toevlucht van allen, helpend en troostejid en inspi rerend al degenen, die met haar stre den voor de zaak der vrjjheid. Moe derlijk in haar bezorgdheid voor het lot van haar vervolgde en verstrooi de onderzaten. Tot zij dan eindelijk, op de 13e maart 1945, na vüf .„11e jaren van balling schap weer voet mocht zetten op va derlandse bodem, te Eede in Zeeuwsch- Vlaanderen de grens passeerde, terug temidden van haar volk, dat naar haar stem geluisterd had en niet in zyn ver trouwen was beschaamd. Onbeschryfe- iyk is de vreugde geweest, waarmee zy eerst in het Zuiden, later na de spanning der Meidagen, ook in het Westen werd begroet. Jammerljjk was de ontreddering, de ravage, de armoe, maar met Nederlandse voortvarendheid en energie werd de herbouw ter hand genomen. En to haar gouden rege ringsjubileum naderde, had het land zich reeds van zyn ergste wonden her steld, was het op weg naar herstel en nieuwe welvaart. Toch wachtte haar nog een laatste, bittere teleurstelling: in haar radiorede van 7 december 1942 had Koningin Wilhelmina aan Indone sië in het vooruitzicht gesteld een vrij- willig en geiykgerechtigd deelgenoot schap met Nederland. Het nationalis me, aangewakkerd door de Japanse propaganda, wenste echter zyn eigen wegén te gaan. De ontbinding van het Koninkrijk was onvermijdeiyk gewor den. In oktober 1947 en nogmaals in mei van het jaar daarop, zag Konin gin Wilhelmina zich genoodzaakt om gezondheidsredenen het koninklijk ge zag tydeiyk in handen te leggen van de Kroonprinses. Tot zy op 12 mei 1948 's namiddags half zes in een ontroerende radiorede haar voorne- verrichten van een bescheiden plech tigheid, actieve steun aan de leni ging van menseiyke nood, of om man moedig ais in haar beste dagen, ter plaatse te zijn in de oorden van rampspoed tydens de grote waters nood. Op heel persoonlijke wijze bleef zij daadwerkeiyke belangstelling tonen voor allen, die hun verzet te gen de bezetter gedurende de laatste wereldoorlog met duurzame schade aan hun gezondheid hebben moeten betalen. LIMA, 28 nov. (UPÏ) Een Boeing 707 straalvliegtuig van de Braziliaanse luchtvaartmaatschappij Varig is, op weg van Rio de Janeiro na.r Los An geles, in de Andes tegen een heuvel gevlogen toen, nog voor het aanbreken van de dag, voorbereidingen werden getroffen voor een landing op het vliegveld van Lima. Naar verluidt zijn alle 97 personen aan boord, onder wie een Nederlander, omgekomen. Het war ren 80 passagiers en 17 bemannings leden. De verongelukte Nederlander is de het- H. D. Schouten, die hoofdverte genwoordiger in een aantal Zuidame- rikaanse landen was van McGraw-Hili Publications. Zijn gezin woont te Sao Paulo. Hij was al tien jaar ingezetene van Brazilië. (Van een onzer verslaggevers) HET LOO, 28 nov. Rondom het paleis Het Loo hing vanmorgen dezelf de rust en stilte die er de laatste tijd steeds waren omdat prinses Wilhelmi na verkoos als eenvoudige burgeres te leven. Uiteriyk was hier weinig ver andering te bespeuren en alleen de vlaggen die van de huizen in de omge ving halfstok hingen, wezen op het overlyden van de moeder des vader lands. Nu en dan verbrak de klok van het paleis waarop de koninklijke stan daard onbewogen staat, ten teken dat koningin Juliana bij de vorstelijke dode aanwezig is, de stilte. Slechts enkele mensen stonden in gepeins voor de hek ken of wandelden de opr ij laan in waar tuinlieden de van de bomen gevallen bladeren wegharkten. De grijze mist was opgetrokken en nu en dan brak het zonlicht even door als een symbool van de serene rust die prinses Wilhelmina na een lang arbeid zaam leven gevonden heeft. Om half tien kwamen ongeveer 150 man van de houtvesterij: houtvesters, houthakkers en boswachters, in een zaal van het paleis byeen waar de oud-opperhout vester, de heer Bran'dsma, die 50 jaar op Het Loo heeft gewerkt, met een treffende toespraak de persoon van prinses Wilhelmina nog eens voor de geest riep. Hoe zq zich altijd voor de leden van het personeel interesseerde, die reeds zolang haar sympathieke ver schoning gemist hebben. Diepe indruk maakte het overlijden op de 75-jarige heer Hanskamp, die 43 jaar als opperboswachter de zorg voor het park had en in mei is ge pensioneerd. Een buurman had hem het nieuws meegedeeld want zelf be zit hij geen radio, doch hy ging zich onmiddeliyk een toestel aanschaffen om het verdere verloop van de ge beurtenissen te kunnen volgen. Ik heb een byzonder gezellige tijd op Het Loo doorgebracht, vertelde hy ons. Wanneer hij aan het werk was, onderbrak prinses Wilhelmina wel eens haar wandeling om een praatje met hem te maken. Bijzondere veran deringen in het park zouden nooit zon der haar voorkennis aangebracht wor den. Het is zeker een jaar geleden dat ook omwonenden prinses Wilhelmina zagen uitraden. Wel wydde de prinses zich binnen tot begin november nog aan haar werk en zy voerde veel correspondentie. Op de weg van Voort huizen naar Apeldoorn reden opvallend veel jeeps met marechaussee, om voor de autoriteiten die een groet aan de overledene kwamen brengen een snel le doortocht te verzekeren. Ook het aantal geparkeerde auto's was groter dan op een normale dag. SOESTDIJK, 28 nov. Rond paleis Soestdijk was het vanmorgen erg stil. Behalve de twee roerloze schildwachten hield zich verder niemand voor de hek ken op. Voor belangstelling was het kennelijk nog te vroeg. Het paleis zelf was in de mist slechts vaag te onder scheiden, maar wel viel op, dat nog geen vlag was buitengehangen. Van de bijgebouwen aan de overkant van de verkeersweg hing onze driekleur wei halfstok. Het eerste concoleance-telegram van een staatshoofd arriveerde om kwart voor twaalf. Het was verzon den door konig Gustaaf en koningin Louise van Zweden. PARIJS, 28 nov. Na een onder houd van ruim twee uur, dat gister namiddag op het Elysée plaats had tussen president De Gaulle en George Pompidou, werd een communiqué uit gegeven dat luidde als volgt: „Gene- real De Gaulle heeft George Pompi dou benoemd tot eerste minister en henr uitgenodigd hem, zodra de wetge vende periode is begonnen, voorstellen te doen betreffende de samenstelling der regering". In een mondelinge toelichting voor de verslaggevers gewaagde Pompidou zelf van zijn „herbenoeming", gene raal De Gaulle had n.l. tijde- hetzelf de onderhoud eerst het ontslag van Pompidou aanvaard, dat deze hem had aangeboden op 6 oktober j.l., nadat de Nationale Vergadering tegen zijn rege ring een motie van wantrouwen had aangenomen. Pompidou heeft echter niet duidelijk gemaakt waarom de sa menstelling en benoe ling van de nieuwe regering thans is uitgesteld tot op zyn vroegst 6 december, ter wijl de algemene, o.m. op Pompidou's reeds sedert enige dagen ondernomen desbetreffende besprekingen gegronde, verwachting was, dat de samenstelling van de nieuwe regering reeds gisteren of vandaag zou zijn bekend gemaakt. Men neemt aan dat de enkele wijzi gingen die in Pompidou's ministeriële ploeg noodzakelijk of gewenst zijn, meer haken en ogen meebrengen dan aanvankelijk werd gedacht. In het bij zonder zou zulks het geval zijn voor de portefeuille van onderwijs, die ad interim wordt waargenomen door mi nister van staat Louis Joxe, sinds eind september Sudreau, als enige minister die voet bij stuk wenste te houden met zijn oppositie tegen De Gaulle's refe rendumproject, uit de regering ontslag had genomen. In afwachting van het aantreden van de nieu\ye regering- Pompidou blijft de huidige regering, die nu officieel démissionair is, belast met het afdoen van de lopende zaken. De minister-president, prof. De Quay, zal vanavond half acht voor de tele visie een herdenkingstoespraak houden in verband met het overlijden van prin ses Wilhelmina. Het avondprogramma van de televisie zal er als volgt uitzien: 19.40 uur: Het Hollands Strü'kkwartet. 20.00 uur: N.T.S.-journaal met bin nenlands nieuws. 20.10 uur: Het Hollands Strükkwartet. 20.20 uur: Moed, beleid en trouw, een filmdocumentaire over het le ven van prinses Wilhelmina. 21.05 uur: Gedichtenprogramma. 21.35 uur: Tibor de Machula, cello. 21.50 uur: Persooniyke herinneringen van personen uit de onmiddellijke omgeving van Prinses Wilhelmina. 22.15 uur: N.T.S.-journaal en weer- overzicht. 22.30 uur: Slotwoord. UTRECHT, 28 nov. Het secreta riaat van het aartsbisdom Utrecht heeft kardinaal Alfrink, die van ochtend om kwart over acht in Rome in Conciliezitting is gegaan, telegra fisch op de hoogte gesteld van het overlijden van prinses Wilhelmina. Men acht het aannemelijk dat de kardinaal naar Nederland terugkeert voor de teraarde bestelling van de prinses. men kenbaar maakte afstand te wil len doen van de troon ten behoeve van haar dochter. Tot 30 augustus zou Prinses Juliana blijven als Re gentes, waarna Hare Majesteit in verband met haar gouden jubileum, nog voor enkele dagen als Koningin zou regeren om dan definitief afstand te doen van de troon. Zo is de vie ring van het halve eeuwfeest van haar regering tegeiyk een afscheid geworden, trok de Koningin zich te rug uit het openbare leven, om als wederom Prinses Wilhelmina haar laatste jaren in stilte en rust door te brengen. Slechts een enkele maal trad zy nog na r buiten, voor het NOORDWIJKERHOUT, 28 nov. Vanmorgen om half acht is de 20-jarige matroos K. M. J. van der Neut uit Heemstede op de Gooweg tussen het se minarie De Leeuwenhorst cn de splitsing van de Schuincweg met zyn motor op een geparkeerde vrachtwagen met aan hanger gereden. De wagen stond half op de weg half op de berm geparkeerd. Het slacht offer was van zyn woning onderweg naar zyn onderdeel op het vliegveld Valkenburg. Hij is zwaar gewond naar het academisch ziekenhuis in Leiden gebracht waar hy kort na aankomst is overleden. WASHINGTON, 28 nov. (Reuter) Het hoofd van het Amerikaanse ont wapeningsbureau, William Foster, heeft verklaard dat er mogelijk een flinke stap in de richting van ontwa pening zou kunnen worden gedaan als er een overeenkomst tussen Oost en West tot stand zou komen over de uit wisseling van militaire missies om controle uit te oefenen op troepenver plaatsingen. Zo'n regeling geldt al in Duitsland, onder de overeenkomst van Potsdam van 1945, waarbij Amerikaanse en Rus sische waarnemers eikaars troepenbe wegingen op bepaalde plaatsen in Oost en West-Duitsland mogen gadeslaan, aldus Foster. Hij sprak de hoop uit, dat de Sovjet-Unie bereid zou zyn, deze regeling tot andere gebieden uit te breiden opdat het gevaar van een verrassingsaanval wordt gereduceerd. Foster zei, dat de Verenigde Staten hopen, dat deze kwestie op de ontwa peningsconferentie in Genève weer ter sprake zal komen. Ook wordt gehoopt op een overeenkomst inzake maatre gelen ter verbetering van de commu nicatiemiddelen tussen de grote mo gendheden ten tijde van een crisis. UTRECHT, 28 nov. (ANP) De voet- balwcdstryd VasasFeyenoord, zal van avond niet voor de televisie worden uitgezonden, in verband met het over- lyden van prinses Wilhelmina. Het kinderprogramma van vanmiddag gaat wel door, maar zal worden aange past. Vanavond zal de televisie een na tionaal programma brengen. Het nationaal programma, dat om 17.00 uur begint met een extra-uitzen ding van het N.T.S.-journaal, wordt om 17.C uur gevolgd door een aangepast programma voor de kinderen. Na af loop hiervan wordt een overzicht ge geven van het gewyzigde avondprogram ma. DEN HAAG, 28 nov. Radio-Veronica heeft vanmorgen niet uitgezonden. De directie in Hilversum verklaarde, dat de zender zal blyven zwijgen totdat een algemeen beleid inzake dc uitzendingen van radio en televisie bekend zal zijn Radio Veronica zal zich dan by deze gang van zaken aanpassen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 4