De laatste gang van Prinses Wilhelmina Vele blijken van deelneming uit het buitenland ["-ïsnssïïr- De Paus lijdt aan een influenza OPERATIE in zwakke termen ontkend NA ROOFOVERVAL IN LONDEN Herdenkingsrede van de kardinaal De prinses een der grote vorsten van de laatste eeuw Shshsht... SCéIOUS lil Prinses was al enkele weken ernstig ziek Prinses Beatrix zaterdag thuis Feijenoordweer gelijk tegen Vasas Japan wil handel met Sovjet-Unie inkrimpen Het weer Barschort In de V.N. Beslissingswedstrijd nodig DONDERDAG 29 NOVEMBER 1962 86ste JAARGANG No. 31296 DEN HAAG, 29 nov. - Det stoffelijk overschot van prinses Wilhelmina Zal volgende week zater dag, 8 december, worden bijgezet in de koninklijke grafkelder in de Nieuwe Kerk te Delft. De stoet Zal, zoals dit ook bij de bijzetting van prins Hen drik het geval was, in het vvit zijn. In de grafkelder, familiebezit van het huis Van Oranje, rusten sedert Willem de Zwijger bijna alle leden van het konink lijk huis. Gisteravond hebben tijdens een sobere plechtigheid op het Apel- doornse gemeentehuis J. J. L. Baron van Lynden, grootmeester van het huis van de koningin, en fle eerste stalmeester en adjudant Van de koningin, de heer W. F. K. TIPS VAN DE ORIËNT Katholieke Universiteit Opening van nieuwe gebouwen uitgesteld Cadeau-idee 6 (voor heren) 16.75 Bisschoff van Heemskerck, aan gifte gedaan van het overlijden van prinses Wilhelmina. ROME, 29 nov. De Paus heeft hoogstwaarschijnlijk in de koude vroege morgen van de 25e dezer een influenza opgelopen, toen hij zich om zeven uur naar het college van de Propaganda Fide op de Gianicolo-heuvel te Rome begaf om er voor de stu denten de Heilige Mis te celebre ren op zijn 81e verjaardag. Dins dagavond zou de Paus kardinaal Alfrink en de overige leden van het Nederlands episcopaat ont vangen, maar deze bijeenkomst werd op het laatste ogenblik af gelast. De officiële aangifte van het over lijden van prinses Wilhelmina op het stadhuis van Apeldoorn. Ge heel links burgemeester mr. A. des Tombe. Aan de andere zijde van de tafel de eerste stalmeester luit.-kol. W. F. K. Bisschoff van Heemskerók en naast hem de grootmeester J. J. L. Baron van Lynden. Schous service Kwart ton op no. 8183 Suède dames- en herenjasjes Weinig verandering BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM elefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen ?Q800 Postgiro 143480 J<antoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Jkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 'rectie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W A. M van der Kallen, oofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents oer m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maanc. t 7 90 oei kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avond» tussen 5.30 en 7 uur, tei. 21544. Zaterdag 8 december bijzetting in koninklijke grafkelder in Delft De begrafenis van prinses Wilheimi- zo verneemt onze Haagse redactie, Zal geschieden vanuit het paleis aan hef Lange Voorhout. Het stoffelijk over schot zal eerder van Het Loo naar Den Haag worden overgebracht. De begra fenisstoet zal bestaan uit rijtuigen. Er Wordt gebruik gemaakt van dezelfde lijkwagen (van het koninklijk stalde partement) waarmee ook koningin Eamma en prins Hendrik zijn begraven. Dj lijkwagen zal worden getrokken door acht met witte kleden omhangen paar den. De stoet gaat van Den Haag naar Delft via de rijksweg langs Ypenburg. (Advertentie) de interessante geschenken PAARLAARSTEEG 8 in de Omroepersrubriek v ^IJMEGEN, 29 nov. In verband s^6t de begrafenis van H.K.H. Prin- Wilhelmina zullen de inzegening jJ* de officiële opening van een aantal J<nve gebouwen van de faculteit der t®heeskunde van de Kath. Universiteit Njjmegen op zaterdag 8 december ti'frk geen doorgang vinden. De piech- "meden zijn uitgesteld tot een nader te stellen datum in januari. (Advertentie) Van Kreier uit Zwitserland, 100% linnen, kleur-, was- en kookvast. Met grappige tefeltaferelen, of dranketiketten. Laat bem dan maar kokkerellen, of mixen en ®baken voor zijn gasten. cadeau-ideeën in de etalages. Alle cadeaus heel 'euk verpakt. •'ote Houtstraat 28 Haarlem - Tel. 11912 In totaal duurde de plechtigheid niet meer dan een kwartier. De acte werd voorgelezen door burgemeester mr. A. L. des Tombe, in zijn kwaliteit van ambtenaar van de Burgerlijke Stand. Prinses Wilhelmina is sinds 6 septem ber 1948, de dag waarop zjj troonsaf stand deed, inwoonster van Apeldoorn geweest. Eén keer eerder vond een dergelijke plechtigheid op het Apeldoom- se raadhuis plaats, namelijk in 1890 toen koning Willem III was overleden. Het gebeurde toen, daar het in dit gevaJ een regerend vorst betrof, door de toen malige minister-presidènt en de minis ter van Justitie. Inmiddels wordt overal in ons land en daarbuiten uiting gegeven aan ge voelens van rouw om het overlijden van prinses Wilhelmina. Koningin Elizabeth van Engeland heeft een boodschap gestuurd waarin zij haar deelneming betuigt met het overlijden van prinses Wilhelmina. Zij vermeldt daarin de moed en de stand vastigheid van de prinses tijdens de tweede wereldoorlog. In Londen is mee gedeeld, dat de Britse Vorstin bij de begrafenis van prinses Wilhelmina ver tegenwoordigd zal zijn door de gravin van Athlone. Koning Gustav Adolf van Zweden en koningin Louise hebben ook een condoleance-telegram gestuurd. Ook zij zullen zich bij de begrafenis laten vertegenwoordigen. Het Deense hof heeft rouw aangenomen tot en met vier december, het Noorse gedurende drie weken. Koning-in Juliana heeft voorts onder meer blijken van deelneming ontvan gen van koning Boudewijn en konin gin Fabiola van België, koning Leo pold en prinses Liliane, van president A. Scharf van Oostenrijk, van de gou verneur-generaal van Canada G. Va nier, en de Spaanse troonpretendent Don J.uan. President Kennedy heeft in een persoonlijk schrijven koningin Ju liana gecondoleerd met het overlijden van haar moeder, die hij prees „van wege haar grote moed en karakter" Kanselier Adenauer verklaart in een telegram aan minister-president De Quay „dat het Duitse volk prinses Wil helmina, die steeds voor vrijheid en menswaardigheid heeft gestreden, eer biedig zal gedenken". In de algemene vergadering van de Verenigde Naties verzocht de voorzit ter de Pakistaan Mohammed Zafroella (Van onze Romeinse correspondent) Gedurende de huidige zittingsperiode van het Concilie verleent de Paus geregeld audiënties aan de episcopaten uit de verschillende landen. Woensdag morgen werd vlak voor het begin van de gewone openbare audiëntie de dui zenden voor de Bronzen Poort wach tenden meegedeeld, dat de Heilige Vader hen tot zijn spijt heden niet kon ontvangen. Enige officiële verklaring werd niet gegeven, maar naar ver luidt is de oorzaak dan de verkoud heid, die op zichzelf geen bijzondere betekenis heeft maar tot voorzieningen dwingt bij een 82-jarige. 's Pausen medicus, prof. Rocci. is veertien dagen geleden gestorven. Een nieuwe lijfarts werd nog niet benoemd; de vertrou wensarts van de Paus is de bekende Bolognese hoogleraar Gasbarrini, de Khan, gisteren de Nederlandse gedele geerde mr. C. W. A. Schürmann de oprechte deelneming van de leden van de assemblee te betuigen aan de ko ninklijke familie, de regering en het Nederlandse volk. De waarnemend se cretaris-generaal der Verenigde Naties Oe Thant, zond een boodschap van rouwbeklag aan minister Luns. Hij zegt daarin, dat „het Nederlandse volk een toegewijde en zeer geliefde vorstin heeft verloren. De Verenigde Naties delen dit Verlies in hoge mate". De Zuidafrikaanse regering heeft be kendgemaakt, dat in Pretoria, Bloem fontein, Kaapstad en Durban op de dag van de begrafenis van prinses Wilhel mina de vlaggen halfstok zullen han gen. In zijn telegram van rouwbe klag herinnert president Swart aan de hulp aan president Krüger in de laat ste maanden van de Boerenoorlog, toen koningin Wilhelmina de „Gelderland" opdracht gaf de president naar Euro pa te vervoeren. Twee Britse politiemannen, van wie er een vervaarlijk is uitgedost, houden de wacht bij het kantoor van de luchtvaartmaatschappij BOAC. Hadden ze dat eer der gedaan, dan was er wellicht geen roofoverval gepleegd, waardoor de BOAC 175.000 pond, aan salaris-geld moet missen. Vóór de politiemannen de lorrie waarop het geld. werd vervoerd. Acht tot tien gemaskerde mannen sprongen uit de lift (achtergrond), grepen de stalen kist net geld en spurtten naar twee gereed staande auto's. Deze zijn ergens langs de uieg aangetroffen. Van de overvallers ontbreekt nog elk spoor. UTRECHT, 29 nov. Prinses Wilhel mina is de laatste tijd bijgestaan door mevrouw M. J. de Bruyn Kops-Akker- man, een vrouwelijk arts en echtgeno te van de Blaricumse arts C. J. G. de Bruyn Kops. Ook prof. dr. D. Durrer, arts voor hart- en vaatziekten uit Am sterdam werd geconsulteerd. De rijksvoorlichtingsdienst liet op 22 november weten, dat de gezondheids toestand^ van prinses Wilhelmina de laatste tijd iets te wensen overliet. „Re den voor onmiddellijke ongerustheid is er echter niet", zo luidde het officiële commentaar van nog geen week gele den. Thans is door de beide artsen verklaard, dat in de laatste weken bij de prinses verschijnselen van een hart- aandoening waren opgetreden, welke, vooral gezien de hoge leeftijd van de Prinses, als zeer ernstig moesten wor den beschouwd. Bij de verslechtering van de algemene toestand van de prin ses zijn circulaire factoren van invloed geweest. Ook aan het feit, dat prin ses Irene uit Engeland, waar zij lo geert, in Nederland terug is geweest om haar grootmoeder te bezoeken, is geen ruchtbaarheid gegeven. Evenmin was bekend, dat koningin Juliana voor zo ver dit mogelijk was steeds in de na bijheid van haar moeder verkeerde. De algemene indruk in den lande was dan ook, dat de gezondheidstoestand van prinses Wilhelmina weliswaar te wen sen overliet doch geen zorgen baarde. HONGKONG, 29 nov. Prinses Bea trix za] zaterdagmorgen per vliegtuig in Nederland terugkeren. Het officiële bezoek aan Japan, dat zes dagen zou duren, is definitief afgelast, evenals de twee weken durende reizen door de Verenigde Staten en Canada. Het be zoek aan deze laatste twee landen zou onofficieel zijn. Een woordvoerder van het Neder landse consulaat-generaal in Hongkong zei gisteravond, dat de prinses vrij dagmiddag plaatselijke tijd met een vliegtuig van de Canadian Pacific Air lines naar Tokio zal vliegen. Daar zal zij overstappen op een DC-8 straalvlieg tuig van de KLM, dat haar via de Noordpool naar huis zal brengen de kortst mogelijke route naar Nederland. Waarnemend gouverneur Claude Bur gess van Hongkong heeft prins Bea trix gisteren in een briei zijn condo leances aangeboden met de dood van haar grootmoeder. „Het spijt mij in het bijzonder, dat u dit verlies moet lij den nu u ver van huis bent en ik weet, dat iedereen in Hongkong het eveneens betreurt, dat deze grote smart u juist moest overkomen in de loop van wat, naar wij allen hadden gehoopt, een zeer prettig en vreugdevol bezoek aan deze kolonie zou blijken te zijn." Prinses Beatrix- heeft hierop geant woord met het volgend schrijven: ,,Ik dank uwe excellentie voor uw vriende lijke persoonlijke boodschap en voor de condoleances namens de regering en hel volk van Hong'mng. De deelneming, die u betuigt, maakt mij zelfs nog dankbaarder voor uw gastvrijheid en de vriendelijkheid, waarvan iedereen heeft blijk gegeven tijdens mijn ver bluf". Prinses Beatrix zal enige tijd in To kio verblijven. Zij komt om 10.50 uur Nederlandse tijd met een toestel van de Canadian Pacific Airlines op het vliegveld van Tokio aan; om 14.45 uur Nederlandse tiid reist zij met een KLM- vliegtuig naar Nederland. Tijdens haar verblijf van vier uur in Tokio zal de prinses op de Nederlandse ambassade vertoeven. DEN HAAG, 29 nov. Woensdag avond half acht heeft kardinaal Al frink voor de Nederlandse radio in het nationaal programma een korte herdenkingsrede bij het overlijden van prinses Wilhelmina uitgesproken. „Het was vanmorgen in de St. Pie- ter" - aldus de kardinaal - „onmid dellijk na het begin van de zitting van het Concilie, dat ik het gerucht ver-am van het overlijden van H.K.H. prinses Wilhelmina. Nadat ik het be richt door de persdienst van het Con cilie had laten verifiëren, heb ik direct namens de Nederlandse bis schoppen aan H.M. de Koningin ons diep en oprecht medeleven betuigd. Prinses Wilhelmina zal ongetwijfeld onder de grote vorsten van de laatste eeuw gerekend worden. Ondanks de lasten van de beide wereldoorlogen is ir lange regering voor ons volk bijzonder gelukkig en zegenrijk ge weest. En misschien juist om die beide wereldoorlogen was haar figuu- zo innig diep met het Nederlandse volk verbonden Want juist in de dagen van nood was zij ,ls Koningin door haar diep gevoeld medeleven en zo mogelijk door haar persoonlijke tegenwoordigheid dicht bij haar volk. Door geheel haar persoonlijkheid, die zich met alle toewijding gaf aan haar volk als een opdracht van bo ven, heeft de Prinses bij ons volk de overtuiging bevestigd, dat Nederland en Oranje bijeen horen. Bij haar heengaan willen wij haar danken, dat zij deze vorstelijke le venshouding heeft doorgegeven aan haar dochter, onze geëerbiedigde Ko ningin, in wier droefheid wij van harte delen. Bij de gelegenheden, dat ik met prinses Wilhelmina langer contact mocht hebben, ben ik gesticht en ge sterkt door haar rotsvast geloof in de Heer, in Wie zij al haar hoop had gesteld. De Heer van de eeuwige glo rie zal dat vertrouwen niet bescha men." (Advertentie) OSLO, 29 nov. (UPI) Het Noorse hof neemt drie weken officiële rouw aan verband met het o rlijden van prin ses Wilhelmina, zo heeft koning Olaf van Noorwegen bepaald. De rouw is van daag ingegaan. Stil. Niemand zeggen... Sinter klaas komt. Moeder 'ns verrassen? Niets zeggen. Kom, naar Schous. Praten we samen. Over die grote grote verrassing. Wasautomaat, gasfornuis, koelkast, of haard. Haarfijn alles bekijken, overleggen, regelen. Voor elk probleem is wel een oplossing. Tot strakjes... Geen erg geven, nu gewoon doorlezen. iS (voor en na) GCfl huishoudafdeiing Oude Groenmarkt 14-16 Haarlem - Tel. 11266 (02500) Voor inlichtingen na 6 uur tel. 02500-54579 Voor service na 6 uur tel. 02500-50989 DEN HAAG, 29 nov. - In de 557e staatsloterij, 4e klasse, is een prijs van 25.000.— gevallen op lot nummer 8183. Een prijs van 10.000 viel od lot num mer 15916. BOEDAPEST, 29 nov. Feijenoord heeft tegen de Hongaarse kampioensclub Vasas in de tweede ronde van het toer nooi om de Europese voetbalbeker op nieuw gelijk gespeeld. De uitslag, veer tien dagen geleden in Rotterdam was 11, nu, in Boedapest, werd het 22. Door dit resultaat is een beslissings wedstrijd noodzakelijk, die op 12 decem ber in München w ft gespeeld. MOSKOU, 29 nov. (UPI) Bij de Russisch-Japanse handelsbesprekingen hebben de Japanners voorgesteld de goederenuitwisseling in 1963 te stellen op 200 miljoen dollar. De geschatte waarde van de uitwisseling in 1962 is 225 miljoen dollar. Westerse waarne mers van hun kant geloven dat het Japanse voorstel verband houdt met de momenteel ongunstige handelsbalans van Japan met Rusland. De Russen staan echter voor dat de uitwisseling in 1963 op 280 miljoen dollar wordt gebracht en dat een handelsovereen komst voor vijf jaar wordt gesloten. De Japanners stellen drie jaar voor. zelfde die een der medici was, welke Pius Xn in zijn laatste levensjaren bijstonden. Van prof. Gasbarrini is de uitspraak, dat Paus Joannes XXIH zich mag verheugen in een perfecte harmonie tussen zijn psychisch en fy siek leven en een buitengewone gees telijke helderheid en rust bezit. Prof. Gasbarrini kwam woensdagmiddag te Rome aan om getuige te zijn bij het huwelijk van de zoon van een zijner vrienden. Hij heeft om vier uur de Paus bezocht. Ook de Franse en Italiaanse kranten spreken thans over het bericht, dat wij een week geleden gaven over een mogelijk chirurgisch ingrijpen, dat de Paus zou moeten ondergaan. Het gaat hier om een normale, in zich ongevaar lijke, maar hinderlijke kwaal, die veel vuldig bij oudere personen optreedt. Reeds voor enkele jaren is de Paus hierop onderzocht. Volgens enigen was echter de afwijking van een milde aard, volgens anderen aarzelden de chirurgen voor een operatie, gezien zijn hoge leeftijd. Maar de Paus zou, hoe dan ook, thans besloten zijn, zich aan een ingrijpen te onderwerpen. Navraag bij het vaticaan had tot resul taat dat men zei nergens van te weten. De heden gevolgde officieuze ontken ning was in zwakke termen - gesteld. Het gevolg is dat thans in Rome veel geruchten de ronde doen. De Paus zou zelfs de kardinalen verzocht hebben niet vóór de lie of 12e december uit Rome te vertrekken, dat is dus eerst na zijn operatie. De momentele lichte griep doet er dan weer een schepje op en men haalt enige „frappante staaltjes" aan uit de jongste toespraken van de Paus. De 25e november liet hij zich uit in de geest van: „Wij zijn ons 82e levens jaar begonnen, zullen wij het ook be ëindigen?" Verder zei de Paus dat iedere dag goed is om er op geboren te worden en iedere dag juist even goed om te sterven. Daar kan men echter met recht tegenoverstellen, dat de Paus zulke dingen al vaak in andere toespraken gezegd heeft, want hij is een oude en serene man die dankbaar is voor zijn lange leven en voor de geest, van initiatief die hem bijblijft, maar die even dankbaar is. als de Heer zou zeggen: „kom!" Intussen houden de geruchten dat het operatief ingrijpen op 10 of 11 december zou plaats hebben, aan. De Paus zou in het apostolisch paleis zelf behandeld kunnen worden. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARlfM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (Bij KONINGSPLEIN) AMSTERDAM: TEL. 253596 Verwachting tot vrijdagavond: (Opgemaakt te 11.15 uur.) Half tot zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Matige, in het Waddengebied tijde lijk vrij krachtige westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. VRIJDAG Zon: 8.23—16.34 Maan. 11.08—19.27 (Advertentie) deze luxe radio/grammo fooncombinatie in teak of donker-noten uitvoering. 24 maanden volledige ga rantie op hef'hele 'appa raat. Dit kan alleen met een toestel dat technisch volmaakt is! 2 luidspre kers - 4 golfbereiken w.o. FM - hoge en lage toon regeling - aansluitmoge- lijkheid voor bandrecor der en extra luidspreker. Volautomatische platen- wisselaar, klaar voor Hi- Fi- en stereoweergave - 4 snelheden. Zonder aan betaling, slechts f5.- per week. Alléén bij TELE- RAMA Nieuwe Groenmarkt 2 - tel. 15220 Gen. Cronjéstraat 18 - tel. 57900

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1