Rouwstoet langs koninklijke route naar de Nieuwe Kerk Autoriteiten rekenen op vele belangstellenden TC w. I ffatt/kw Inschakelen van gehuwde verpleegsters belangrijk Ervaringen met gehuwden zijn over het algemeen gunstig Uw znurbrand Met Rennies smoort D ze in de kiem. RENNIES Stern Lessen in biologie 2.'° 7.'° J. A. Nijkamp Delft bereidt zich voor op 8 december T.V.-uitzending nog niet zeker DASSEN ?eek&Cloppenburg Rouwbeklag uit gehele wereld De beste sigaret in de fleurigste verpakking: 3-Paks doos f. 3.- exs Slof f. wat piet ziet bij C Onbezorgdheid voor Oisis in Nederlandse Aconfectie-industrie BEROEP UIT VERPLEGING ZELF is sneller te blussen dan ze uitbreekt. Tussenpersoon Duitse lotto aangehouden In het water gevallen en verdronken VRIJDAG 30 NOVEMBER 1962 DELFT, 30 nov. Na de be sprekingen, die de eerste stal meester van de koningin, de heer w. F. K. Bisschoff van Heems- kerck, gisteren met politie-auto- Hteiten heeft gevoerd, is, zoals wij in een deel van onze vorige edi tie meldden, bekend geworden, de koninklijke rouwstoet za terdag 8 december van het paleis ?an het Lange Voorhout in Den Haag zal vertrekken. Zij begeeft Zlch dan langs de kortste weg baar de Rijswijkseweg en volgt dan rijksweg 13 naar Delft. Daar begeeft de stoet zich via de be ende koninklijke route (Noord- difde, Oude Delft, Westzijde, Nieuwstraat en Camarettenj naar de markt. De tijd van vertrek is dog niet bekend gemaakt. Men verwacht dat dit 's morgens om streeks half elf zal zijn. DRALON C 90 ZUIVER ZIJDE Voorzitter NEVEG: Ra'amplaatsen Ceen hofrouw fegM brandend maagzuur Wijkzusters Personeel van de koninklijke stallen "eelt vandaag met twee rijtuigen en een ?uto proefgereden langs de route. De "?Kratenisstoet zal namelijk bestaan "'t rijtuigen. De lijkwagen dezelfde Waarmee ook koningin Emma en prins "endrik zijn begraven zal worden Aftrokken door acht met witte kleden °"ihangen paarden. Gisteren bood de Delltse markt de aanblik van elke donderdag. Tussen stadhuis en Nieuwe Kerk stonden de tijen kramen en daartussen slenter den de huisvrouwen met haar bood schappentassen, zoals zij dat gewend zlln op de wekelijkse marktdag. Het waren kleinigheden,' die erop wezen, dat het Delftse marktplein san het einde van de volgende week de plaats zal zijn, waarop de belang stelling van geheel ons volk zal zijn Advertentie) in GRATIS luxe verpakking TERLENKA vanaf exclusieve P& C-aarvfaieding 'taliaanse import m. pochet 30 nov. De voor- (v'Lin i 1 Nederlands Economisch k van de Confectio-industrie de heer H. J. Mansfeld, s '"tSlu? ''e fistercn hier gehouden al- ledenvergadering, zich uit- ,.°ver de toekomst der con- haakzIJven o.m. gezegd: „Weest t\i dParn' maar "iet ongerust". Wan- l,'l,r ,i 0PBaande lijn van de conjunc te?' duo "eiging vertoont af te zwak- ,i keen verdere stijging van be- vOoi-Hl»er Vertoont", zo vervolgde r£t er 'Her, „dan betekent dat niet, ent", erisis voor de deur staat, hiiekeiit ,i teken wijst daarop. Dan 1-, eten »ii wel, dat wij waakzaam te telling" en in staat eventuele te- op te vangen zonder ons ~~igen van onze plannen UinentT?"' van ons aandeel in de "tea-gulden". gericht als daar in de koninklijke graf kelder in het koor van de Nieuwe Kerk het stoffelijk overschot van prin ses Wilhelmina zal worden bijgezet. In de loop van de dag voerde de burgemeester van Delft, de heer D. de Loor, tezamen met de directeur van openbare werken, ir. H. knol. die te vens president-kerkvoogd is,- geruime tild besprekingen in de kerk. Er werd o.a. gesproken over uitbreiding van het aantal plaatsen in de kerk. Het ligt in het voornemen alle banken te ver wijderen en een aantal podia te bou wen, waarop stoelen kunnen worden ge plaatst. Het is de bedoeling, dat op de dag van de begrafenis de hoge autoriteiten met hun auto's tot d-e kerk zullen rijden. Daarna moeten de auto's worden ge parkeerd. In verband daarmee wordt voor de gehele binnenstad van vrijdag 7 december des avond tien uur af een parkeerverbod ingesteld. Alle auto's die niet uit het stadscentrum zijn ver dwenen zullen dan in de loop van de nacht door de politie worden wegge sleept, zodat men de gehele binnen stad vrij heeft. Van een nog nader te bepalen tijdstip af in de ochtend tot na de begrafenis zal voorts alle ver keer in de binnenstad verboden zijn. De hoofdinspecteur van politie te Delft, de heer W. Bakker, die met de ze regeling is belast, zei zich bewust te zijn, dat hij van de bewoners van de binnenstad veel vraagt, doch hij kan geen risico nemen. Het is namelijk niet bekend, hoeveel auto's in het centrum zullen moeten worden geparkeerd. Nog minder idee heeft men van het aantal auto's waarmee belangstellenden naar Delft zullen komen. Als grootste par keerterrein zal de technische hoge- schoolwijk dienen. De mensen zullen dan twintig minuten moeten lopen naar het stadscentrum, waar zij kunnen trachten een plaatsje langs de route te vinden. Ook aan de beide lengtezij den van de markt zal publiek worden toegelaten. Rekening houdende met de komst van vele belangstellenden zijn in Delft al verscheidene gegadigden voor het bouwen van tribunes langs de route. Ook met het verkopen van plaatsen voor de ramen in woningen langs de route op de markt is al een begin gemaakt. Er worden prijzen van 25 tot 30 gulden per plaats genoemd. De Nederlandse televisiestichting heeft gisteren in de Nieuwe Kerk diverse opmetingen yerridht. Zij ver wacht dat toestemming tot een direc te uitzending zal worden gegeven, doch zekerheid hieromtrent bestaat nog niet. Uit betrouwbare bron in Luxemburg wordt vernomen, dat vermoedelijk de groothertogelijke familie in Luxem burg zal deelnemen aan de begrafe nisplechtigheid van prinses Wilhelmi na. Dit zijn groothertogin Charlotte, prins Felix, prins Jan en diens gema lin Josephine Charlotte. In verband met de grote belangstel ling, die er bljjkt te bestaan voor het défilé langs de baar van prinses Wil- helfmina in het paleis aan de Lange Voorhout, met name ook van de zijde van vele organisaties, is besloten om daartoe naast de reeds gemelde data donderdag 6 en vrijdag 7 december ook op woensdag 5 december gele genheid te geven. Mede in verband met deze grote belangstelling zijn de uren waarop langs de baar kan worden ge defileerd met een uur vervroegd, dus in plaats van tien uur 's morgens van af negen uur tot vier uur 's middags. Morgen en maandag is het stoffe lijk overschot van de prinses^ppgebaard in de kapel van paleis Het Loo. De kapel is toegankelijk van 's morgens tien uur tot 's middags vier uur. Naar aanleiding van vragen over het van officiële zijde niet voorschrijven van de wijze van rouw, die in acht moet worden genomen wordt van wel inge lichte zijde geantwoord, dat aan deze wens van prinses Wilhelmina ten grond slag ligt alle uiterlijkheid en traditie, die niet gedragen worden door innerlij ke gevoelens, te vermijden. Iedereen dient op zijn eigen wijze aan deze ge voelens vorm te geven. Het normale leven dient ook normaal voortgang te vinden. Het afgelasten van bijeenkom sten, die niet een uitgesproken feeste lijk karakter dragen, wordt daarom niet noodzakelijk geacht. Ook besloten bijeenkomsten kunnen normaal door gaan. Het feit, dat de plechige bijzetting van het stoffelijk overschot van prinses Wil helmina nog niet heeft plaats gevon den, behoeft geen verhindering te zijn om het Sint Nicolaasfeest met name met de kinderen te vieren. In dit zelfde verband moet het feit worden gezien, dat geen speciale regelingen zijn afgekondigd voor een protocollai re hofrouw als gevolg van het over lijden van prinses Wilhelmina. In tegenstelling tot hetgeen eerder is meegedeeld over het vlaggen op aan staande zondag in verband met het overlijden van prinses Wilhelmina wordt thans van regeringszijde bekend ge maakt, dat op zondag op overheidsge bouwen niet halfstok zal worden ge vlagd. De minister van Binnenlandse Zaken heeft telegrafisch aan de commissa rissen van de koningin in gelijke zin een aanbeveling gedaan, die mede be stemd is voor de gemeentebesturen. LUXEMBURG, 30 nov. (AFP, UPI) Het groothertogelijk hof van Luxem burg heeft een rouwperiode van twee weken afgekondigd in verband met het overlijden van Prinses Wilhelmina. Groothertogin Charlotte heeft een te legram van rouwbeklag gezonden aan koningin Juliana. De Luxemburgse pre mier Pierre Werner heeft zijn deelne ming betuigd aan zijn Nederlandse ambtgenoot prof. J. E. de Quay. WENEN De bondskanselier van Oostenrijk, dr. Gorbach, heeft, mede na mens zijn regering en het volk, een tele gram van rouwbeklag gezonden aan de Nederlandse minister-president; de commissaris van de Oostenrijkse pro vincie Vorarlberg, Ulrich lig, zond een telegram aan koningin Juliana. DAKAR De Senegalese president, Leopold Senghor, heeft koningin Julia na een condoleantietelegram namens zijn volk gezonden. DAMASCUS De Syrische minis ter van Buitenlandse Zaken, Assaad Ma- hassen, heeft zjjn Nederlandse ambt genoot een telegram van rouwbeklag der Syrische regering toegezonden. TUNIS President Bourguiba van Tunesië heeft een condoleantietelegram aan koning Juliana gestuurd. SINGAPORE Het staatshoofd vam Malakka, Yang di Pertuan Agong, heeft een boodschap van rouwbeklag gezonden aan koningin Juliana. (Advertentie) x (Van onze verslaggeefster) AMSTERDAM, 30 nov. Er zijn op het ogenblik ongeveer 30.000 ver pleegsters werkzaam in ons land, in ziekenhuizen, psychiatrische inrich tingen en in de sociale gezondheids zorg waaronder ook het werk van de kruisverenigingen valt. Het tekort, waarover zo veel te doen is, bedraagt circa zeven procent. Er zouden 2500 verpleegsters méér moeten zijn. Toch melden zich steeds meer leerling-ver pleegsters en elk jaar groeit het aan tal uitgereikte diploma's. In 1961 wer den er zelfs duizend vrouwen méér met het A-brevet gediplomeerd in dit nobele beroep dan in 1951. Het is dus een fabeltje dat het „moderne meis je" niet meer zou voelen voor deze veeleisende werkkring. Maar deze eist steeds meer deskundigen omdat ten eerste de verpleging veel intensiever is geworden, ten tweede de werktij den van 54 uur tot 45 uur per week zijn teruggebracht, verder omdat er buiten de ziekenhuizen zoveel verpleeg- (Advertentie) Dat komt omdat het overtollige maagzuur direct ge neutraliseerd wordt. Zo kunt U, met Rennies bij de hand onbevreesd eten waar een gezonde maag naar vraagtZonder klachten en pijn. Vraag Uw apotheker o! drogist een pak Rennies en steek er een paar bij U. Ze zijn één voor één hygiënisch verpakt - zo voor het grijpen in zijzak of handtas. sterswerk is in de sociaal-hygiënische diensten en tenslotte omdat verpleeg sters trouwen. Er wordt daarom een beroep gedaan op de getrouwde verpleegster en dat is geen fictief beroep want er zijn er al zeer veel ingeschakeld (in sommi ge grote ziekenhuizen van vijf tot tien procent), er is in ons land zelfs een psychiatrische inrichting, waar drie kwart van het verplegend personeel uit getrouwde vrouwen bestaat. Over het algemeen zijn de ervaringen, die men in de ziekenhuizen en verpleegin richtingen met gehuwde verpleegsters opdoet gunstig, zo zei zr. W Barones se van Tuyll van Serooskerken giste ren tot de pers namens alle federatief verbonden verenigingen, die zich met verpleging en verplegenden bezig hou den. En dat was dan de eerste maal, dat uit de wereld van de verpleeg sters zelf een beroep werd gedaan op de gehuwde gediplomeerde om, als het met haar gezinsleven te verenigen is, (eventueel na de nodige bijscholing) in te springen. Zowel in de ziekenhuizen als in het wijkwerk. Zelden zal de getrouwde verpleeg ster een volledige dienst kunnen aan nemen maar de praktijk wijst uit, dat er met deeltaken veel te bereiken is. Het vraagt vanzelfsprekend de nodige aanpassing, een compromis van weers kanten en het is niet fictief, dat er moeilijkheden ontstaan met de onge huwde verpleegsters, omdat zij uit sluitend de minst prettige diensten op te knappen krijgen. Laveerkunst van de ziekenhuisleiding is hier een eerste vereiste, maar in. de praktijk is reeds bewezen, dat het part-time werk met vindingrijkheid heel goed te regelen 1S' Van een zogenaamde „onregelma tigheidstoelage" is reeds lang spra ke maar de kogel is nog steeds niet door de kerk. Dat extra percentage zou dan een douceur zijn voor de zusters, die avond- nacht en zon dagsdienst doen. Met nadruk werd gezegd, dat men het inschakelen van de gehuwde ver pleegster niet alleen als noodmaatre gel moet zien. Het toenemend vrou wentekort zou er wel eens een blijven de maatregel van kunnen maken. Al moet het hier zekier niet worden als in Amerika waar negentig procent van de verpleegsters gehuwd is. Maar het gehuwd zijn van de verpleegster kan ook een positief winstpunt zijn tegen over de patiënt. En met name liggen er taken op haar te wachten in het plattelandsgebied van de wijkzuster, om die eens te vervangen in haar al- leseisende éénmanstaak. Hoewel de verpleegstersorganisatie, die de persconferentie belegde, alle denkrichtingen overkoepelt, hadden wij graag iets naders willen horen over dit onderwerp van de kant der katholieke verpleging, waar de tekor ten zich verhoudingsgewijs minder sterk doen voelen. Door een zeer on gelukkige samenloop van omstandig heden echter waren op het laatste mo ment zowel zuster Vroom van de ka tholieke verpleegstersorganisatie als de religieus zuster Elisabeth van het Canissius ziekenhuis uit Nijmegen, die in de publiciteitscommissie zit, ver hinderd aanwezig te zijn. AMSTERDAM, 30 nov. Verdacht van overtreding van de loterijwet is gisternacht in Leiden een 38-jarige kelner aangehouden, in het bezit van honderden ingevulde en blanco formu lieren van de Duitse lotto. Hij is in middels overgebracht naar zijn woon plaats Amsterdam, waar hij aan het begin van deze week reeds werd ver- baliseerd, omdat hij twintig lotto-be wijzen in zijn bezit had. De politie hield de kelner toevallig aam om zijn autopapieren te contro leren. Omdat zijn autopapieren niet in orde waren, doorzocht de politie de auto en vond de koffer met lotto-be wijzen. De politie heeft reden aan te ne men, dat de kelner regelmatig optrad als tussenpersoon ter verspreiding van de lotto-formulieren in Nederland. Het meespelen in de Duitse lotto in ons land is niet verboden. Met versprei ding van de formulieren overtreedt men echter de loterijwet. (Advertentie) (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 30 nov. Gister morgen is uit het vaarwater „de Pae- sens" bij Metsla wier in het noorden van Friesland het stoffelijk overschot opgehaald van de 36-jarige kruidenier J. Hoeksma uit Niawier. De man is door onbekende oorzaak in de nacht van woensdag op donder dag te water geraakt en verdronken. De heer Hoeksma was gehuwd en va der van drie kinderen. HELLE VOETSLUIS De 6-jarige Clara Tillema uit Hellevoetsluis is gis termiddag -door nog onbekende oorzaak in je industriehaven gevallen en ver dronken. LINNE De 28-jarige P. H. Wel bergen uit Maastricht is gistermorgen in de nieuwe haven van de Maas te Maasbracht te water geraakt en ver dronken. De man, schippersknecht aan boord van het motorschip „Nicole" uit Maastricht, is waarschijnlijk door de duisternis misleid en onwel geworden. Hij was ongehuwd. Toen ik gisteren in mijn krant deze kop mocht lezen: „Minister Strauss: Ik was niet dronken, maar ziek." was mijn eerste gedachte: „Kom, kom, het een hoeft het ander niet uit te sluiten. Maar in ieder geval was de kop intrigerend genoeg om ook het bijpassende bericht nauw keurig uit te spellen. Wat nu is er gebeurd? Het week blad „Der Stern" heeft de heer Strauss ervan beschuldigd op een receptie te Bonn gehouden op de tweede dag van de Cubaanse crisis nog wel zo dronken te zijn geweest dat hij zich de volgende morgen niets meer kon herinneren van zijn domme gezwets van de vorige avond. De heer Strauss is door deze mededeling ken nelijk geschokt geworden. Althans is hij, de heer Strauss, als een goed mi nister van defensie betaamt, onmid dellijk in het defensief gegaan. Hij was niet dronken geweest, maar ziek. En hij richtte zich dienaangaande met een brief tot „Der Stern". Als ik daar even uit mag citeren: „Ik ben de laatste twee jaar onder doktersbehandeling geweest wegens storingen in de bloedsomloop en geel zucht. De oorzaak van deze ziekte zou kunnen zijn de grove aanvallen zonder enige beperking, die de laatste twee jaar tegen mij en mijn politieke opvattingen gedaan werden. Ondanks mijn sterke gestel hebben deze aan vallen niet nagelaten mijn gezondheid en mjjn zenuwen aan te tasten. Op de receptie kreeg ik plotseling een aanval van zwakte, zoals ik er het laatste jaar meer heb gehad. De campagne tegen mij zou een minder robuuste man dan ik aan de rand van het graf hebben gebracht." Ik moet u zeggen, dat ik, dit lezen de, de neiging bij mij voel opkomen aan de zijde van minister Strauss te gaan staan. Aanvallen van zwakte komen, zo is mijn ervaring, op recep ties inderdaad vrij veelvuldig voor. Ook verheug ik mij'van harte over het, feit dat uit zijn missive duidelijk blijkt, dat onze oosterburen zich mede wat het politieke leven betreft, defini tief en afdoende hebben hersteld van de door de oorlog geslagen wonden. De heer Strauss heeft verder mee gedeeld, dat hjj „geen acht had ge slagen op doktersadviezen om zijn ambt neer te leggen". Dit nu lijkt mij een gevaarlijke instelling. En hier past een persoonlijk woordje. Ik hoop oprecht dat de heer Strauss zich niet over de rand van het graf laat heen duwen. „Ein Stern fiel vom Himmel", dat is waar. Maar het „Bonn, Bonn, nur du allein" behoort vooralsnog niet tot de onvermijdelijkheden. (Advertentie) Een OLVEP verzekering uw levensbelang. Bij zijn afscheid als voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische vereniging is aan de heer J. A. Nijkamp in Den Haag het ere-lidmaatschap van die vereniging aangeboden. De heer Nijkamp is directeur van de gemeentelijke dienst van school- en kindertuinen in Den Haag, en hij vindt het een boei end vak de kinderen de schoon heid van de natuur te leren. Na in Leiden gestudeerd te hebben werd hij leraar in bio logie en natuurkunde in Den Helder en later directeur van de Kweekschool aldaar. In die dagen reeds werd hij secretaris van de Kon. Ned. Natuurhisto rische Vereniging en in 1948 voorzitter. Hij kwam naar Den Haag, om dat zijn belangstelling uitging naar natuurbeschermingseduca tie, namelijk het opvoeden van de kinderen zo, dat de natuur in hun leven een grotere rol gaat spelen en dat zij dus an derzijds leren de natuur te sparen. De vernielingen in par ken en plantsoenen, waarover nogal eens wordt geklaagd, wijt de heer Nijkamp aan de bevol kingsdichtheid van ons land. Nederland, zegt hij, heeft per hoofd van de bevolking de kleinste oppervlakte aan natuur. In zijn werk gaat het er nu om, bij de jeugd belangstelling te wekken voor planten en dieren, vooral als vrijetijdsbesteding. Daarvoor heeft men 38 gemeentelijke tuinen, waar de schooljeugd van half maart tot eind oktober onder leiding van hun onderwijzers en onder supervisie van de gemeentelijke dienst kan planten en wieden, ieder op zijn eigen stukje grond. Daarnaast is er een pedagogische afdeling voor lessen in de biologie op vijf plaatsen in Den Haag en deze lessen worden klassikaal gegeven voor het l.o. en het u.l.o. Die lessen, zo vertelt de heer Nijkamp, worden gegeven met levende planten en levende dieren, zoals ratten, fretten, her melijnen, zeeanemonen, kreeften, krabben enz. In Den Haag zijn 350 scholen. Die biologielessen worden iedere dag gegeven voor de vier hoogste klassen en dan komt iedere school slechts vier keer per jaar aan de beurt, d.w.z. per jaar 3200 klassen. Iedere klas komt met haar eigen onderwijzer en tien docenten moeten dat opknappen. Daarnaast gaan zij met de klassen naar buiten, naar Ockenburg, naar Meyendell, naar het Westbroekpark, kortom naar duinen, parken en plant soenen. Zo tracht deze supervisor van de school- en kindertuinen de jeugd op te voeden tot liefde voor de natuur. Het aantal wandelingen in Meyendell is al gestegen tot 20.000.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5